SchagsrCourant De nood in den Tuinbouw. T W. en H. I. E Vierde Blad. H. ERIKS, oud-Burgemeester van PETTEN. Uw urine waarschuwt U! Zaterdag 4 October 1930. 73ste Jaargang. No. 8742 De provinciale bond vraagt cre- dïetverleening, algemeene verla ging van spoorwegtarieven, en dringt aan op een behoorlijke regeling van het pachtstelsel. Door cle Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordholland, was op Donderdag 2 October in het „Gulden Vlies" te Alkmaar een buitengewone alge meene vergadering belegd, ten einde als onderwerp te behandelen „De nood in den Tuinbouw." De vergadering, die druk was bezocht, werd ge presideerd door den heer P. Slot, burgemeester van Broek op Langendijk, die in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom richtte tot de heeren A. W. Michels en D. Kooiman, ledon van Ged. Sta ten, er zijn genoegen over uitsprekende, dat door hunne aanwezigheid dit college aan de uitnoodiging om deze bijeenkomst bij te wonen, had gevolg gege- -ven. Voorts worden dc heeren Valstar en Mr. Nie- imöller, respectievelijk voorzitter en secretaris van het Centraal Bureau welkom gehceten, evenals de heeren ITazeloop en Rietsema, provinciale tuinbouw- consulenten. Spr. wijst er op, dat deze bijeenkomst wordt ge houden onder weinig opwekkende omstandigheden, wat reeds blijkt uit het feit, dat deze buitengewone vergadering moest worden gehouden. Wel is het on derwerp eigenlijk al een afgezaagd onderwerp en on dervinden wij practische tuinbouwers dagelijks aan den lijve de moeilijkheden die zich in het tuindersbe- drijf voordoen, maar toch is gemeend dat de nood thans van dien aard is, dat de organisatie een oogen- blik onder de oogen dient te zien of er ook middelen zijn die tot verbetering kunnen strekken. De moeilijk heden in den tuinbouw zijn over de geheele pro vincie groot en de toestand is zooveel te slechter, om dat dit twee opeenvolgende jaren het geval is. 1929 was slecht, maar toen werd nog geteerd over wat was overgehouden, doch begon 1930 met een te kort, terwijl 1930 zich al bijzonder ongunstig aftee- kent. 't Is dan ook geen wonder dat de vraag wordt gesteld hoe de moeilijkheden het hoofd moeten wor den geboden. Spr. wil vandaag terzijde stellen de romp van 12 Juni, toen onze omgeving werd getrof fen door hagel- en waterschade, maar er op wijzen hoe de tuinbouwproducten niet tot den prijs konden komen en zich daarna de ziekten in de gewassen hebben geopenbaard. De tijd is voor vele tuinbouwers benard. Vooral de Langendijk schijnt 't ergst getroffen te zijn en in de bestuursvergadering van de Langen- dijker Groenten Centrale van 8 September zijn dan ook stemmen opgegaan om een buitengewone verga dering te beleggen. Spr. leest het schrijven van de L.G.C. voor, waarin deze buitengewone vergadering wordt gevraagd, tevens om ook tot die vergadering uit te noodigen de leiders van alle politieke partijen, de burgemeesters van de tuindorpen en worden als raid- delen aangegeven het vragen van renteloos kapitaal •voor den aankoop van kunstmest, pootgoed, enz., om ook don tuinbouw te doen vertegenwoordigen in de commissie voor de pachtregeling, om vrijstelling van ed kosten verbonden aan de sociale wetten, indien iemand een inkomen beneden f 1500 heeft en 4e. om er bij de directie der Ned. Spoorwegen op aan te dringen om vrachtprijsverlaging en bij de regeering om verlaging van toltarieven en om invoertarieven te heffen. Dit schrijven van de L.G.C. is voor het bestuur der Prov. Commissie aanleiding geweest om deze bui tengewone vergadering uit te schrijven. Wat het for- mccle betreft, aan het verzoek om alle hoofden van politieke partijen tot de vergadering uit te noodigen, is niet door het bestuur voldaan, deze vergadering moet er een blijven van kweekers. Onze vereeniging heeft zich ruim uit de politieke verwikkelingen we ten te houden en als de hoofden der politieke par tijen waren uitgenoodigd, zou deze vergadering een geheel ander karakter krijgen. Een uitzondering is gemaakt met het college van Ged. Staten, omdat in 1922 de provinciale regeering zeer gewaardeerde medewerking heeft verleend om toen de moeilijkheden het hoofd te bieden. Wat de vragen van het bestuur der L.G.C. betreft, misschien kunnen deze eenigszins als leidraad bij onze bespre kingen dienen. De eerste vraag: renteloos kapitaal van rijk of provincie, komt het meest als punt van bespreking in aanmerking, punt 2: aandringen op inwerking treden van de pachtwet, dit is reeds in vergevorderd stadium, maar misschien is het goed er nog een stuwtje aan te geven. Wat de verlaging van de vrachttarieven betreft, dat is zeer gewensóht en zoo wel Centraal Bureau als de coiflmissie-Lovink doet alle moeite om de verlaging te krijgen. Wat de tol tarieven betreft, dit is een ingewikkelde zaak, 't is wel een belangrijke zaak, maar het is de vraag of er in dezen iets te bereiken zal zijn. Om bij de regeering aan te dringen op vrijstelling van de kosten voortvloeiende uit de sociale wetten, wanneer men een inkomen heeft beneden de f1500, spr. vreest dat daarbij zooveel moeilijkheden zullen rijzen, dat het bij 't onmogelijke afschijnt. Wel zijn alle naar voren gebrachte zaken van groot belang, maar verlaging van vracht- en toltarieven helpt ons niet oogenblikkelijk uit den nood. En oogenblikke- lijke hulp is voor velen noodig. De discussiën. De heer S. de Boer, voorzitter van de L.G.C. zogt, dat de toestand zoodanig is dat van deze vergade ring iets wordt verwacht. Directe hulp is noodig, er is geldgebrek en spr. noemt de ziekte der gewassen en de ramp van 12 Juni, die oorzaak zijn dat niet lan ger kan worden gewacht. Door den provincialen steun zijn in 1.923 vele tuinders er weer bovenop ge komen en daarom wordt ook nu weer dien kant uitgekeken. Spoedige hulp evenwel beteekent. hier driedubbele hulp. Er is gold noodig om arbeidsloon te betalen, om de producten aan te vullen en ook om brood te koopen. Wel wordt met schroom om hulp gevraagd, we hebben een krachtige organisatie en waar in 10 jaren nu al voor den derden keer om hulp moet worden gevraagd, vraagt spr. zich af of onze organisatie nu zelf voor dergelijke momenten geen fonds kan vormen. Spr. noemt als voorbeeld hoe de vereeniging te Zuidscharwoude een fonds stichtte, om de menschen Clie hulp noodig hadden, aan kunstmest tegen den gewonen prijs te helpen. Dat ook tuinders als practi sche menschen in de commissie van voorbereiding van de pachtwet zitting hebben is billijk en ge- wenscht, want het gaat niet goed dat het pachtstel sel zoodanig is dat men vooruit weet, dat men geen •rood heeft. Een dergelijke toestand bij land- en Wkinbouw leidt tot algemeene verarming. De heer P. Zeeman, Zuidscharwoude, gaat zeer uit voerig na hoe men tot deze vergadering is gekomen welke wanhoopsklanken te Koedijk worden verno men en wijst er op, dat deze toestand zich niet alleen in onze omgeving zal openharen, maar door het ge heele land, ja het is zelfs 'n internationaal verschijn sel. Spr. vreest, dat deze toestand nog een reeks van jaren zal duren, we er ook geen algeheele verbete ring in zullen kunnen brengen, maar door kleine dingen wellicht wat verbetering. Ean groote fractie van de Prov. Staten heeft reeds een voorstel inge diend tot fondsvorming, maar daarmede zijn we er nog lang niet. Het is alleen het middel om den moei lijken tijd door te komen. Spr. betreurt het dat cle leiders der politieke par tijen niet zijn uitgenoodigd, onze belangen zijn door weven met politiek en wetgeving en als het loyaal gebeurt, hindert dat ook niet. Wat het pachtstelsel betreft, op radicale wijze zal ingegrepen moeten wor den. Spr. wijst op de groote ontbering van de klasse der pachters en daarom moeten we niet aleen hulp verlangen van de provincie, maar ook het oog rich ten tot de rijkswetgeving. Spr. brengt naar voren de wenschen van den bond van landpachters, die de geldende huurcontracten ontbonden wil zien. De prij zen der producten dalen in schrikbarende lijn, ver leden jaar was de toestand slecht, maar in de maand Augustus werd dit jaar aan den N.M.B. f 180.000 min der geveild dan in vorig jaar. Rijk, provincie en ge meenten zullen samen moeten werken. Waar de Voorzitter der L.G.C. sprak over zelf doen, vraagt spr. of dit op het oogenblik wel mogelijk is. Wat de kos ten der sociale wetgeving betreft, als die kosten mei kunnen worden betaald, moet de gemeenschap daarij voor zorgen. We moeten thans tonnen en zeggen het is. Spr. z$u ook een beroep willen doen op 't mo reel gevoel van de verpachters, door hen per circu laire te verzoeken zoo humaan mogelijk te hande len, zoolang de pachtwet niet bestaat. Ook de semi- overheidsinstellingen wil spr. verzoeken de meest soepele pachtvoorwaarden te stellen. Tenslotte vraagt spr. of de tegenwoordige toestand geen reden geeft om onthefing van grondbelasting te erlangen. en dat la toch, vooral in Noordholland niet, niet het geval. Behoudens enkele misstanden bestaat hier een aardig huurstelsel. Wat het bestuur der Prov. Commissie voor stelt De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur de 3 vol gende voorstellen doet: lo. een nieuwe crediet-regeling te vragen op de wijze als in 1922 heeft plaats gevonden, onder borg stelling van de provincie Noordholland en met mede werking van de boerenleenbanken; 2o. om onmiddellijke verlaging van spoorwegtarie ven te verzoeken, en 3o. bij de regeering en de Tweede Kamer aan te dringen op een behoorlijke regeling van het pacht stelsel. Allereerst komt in bespreking punt 1. De heer Kostelijk wil er de gemeenten in betrekken. De Voorzitter aoht dat niet noodig. de commissies kunnen met haar plaatselijke kennis den toestand vol doende beoordeelen. Als verschillende lichamen erbij betrokken worden, kost het meer tijd. Op steun van 't rijk rekent spr. weinig; om te eischen, zooals een stem opgaat, zoover zijn we nog niet. De heer D. Kooiman zegt. niet als lid van Ged. Staten, maar als Voorzitter van de veilingsvereeniging Beemster, Purmerend e.o. het woord te voeren en spr. zegt dan dat ook in die vereeniging geoordeeld werd, dat allereerst een crediet met borgstelling door de pro vincie gewenscht wordt, ten behoeve van menschen, die op vallen staan. Gewezen werd op de groote een zijdigheid in de teelt en de aandacht van het Prov. Bestuur dient er dan ook op te worden gevestigd, dat behalve voor kunstmest en plantgoed, het crediet ook noodig ls voor aankoop ten behoeve van nieuwe cul tuur, tulpen, enz., omdat dit tot een verbetering van den toestand van het bedrijf in 't algemeen zou kunnen lelden. Spr. zou willen, dat de credietverleening ge vraagd werd niet op de wijze van 1922, maar in den geest van die credietverleening. De heer P Zeeman bespreekt het rentetype. maar de Voorzitter oordeeit dat de vergadering daaromtrent weinig kan vastleggen. De heer Visser, Koedijk, dringt aan op spoedige hulp, Uit spr.'s gemeente zijn een 20 tuinders uit het bedrijf gegaan en in den Wieringermeerpolder aan het werk gegaan. De heer De Boer, De Rijp, had een landelijke verga dering verwacht. Er zitten nu nog menschen te zweten voor de aflossing van de vorige crediet-verleening. ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhelminastraat. Tel. 11601. Na 6 uur TeL 14621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akeleistraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bij onzen CORRESPONDENT, den heer De heer Schoenmaker, Medemblik, meent, dat de regeering nog gewetensgeld heeft, n.1. de registratio- gelden van de tuinders. En spr. wijst o.m. op de gru welijke onrechtvaardigheid dat Amsterdam en Haar lem niet meebetalen aan de Hoogheemraadschaps- lasten. Spr. zou willen dat leden van Ged. Staten cr aan mede hielpen, dat die lasten van de baan ge raakten. De heer Langedijk, Nieuwe Niedorp, oordeelt dat de grond in eigendom behoort te komen van hen die hem bewerken. De heer De Boer, De Rijp, wijst er op, dat de pacht wet misstanden moge opheffen, maar te denken dat daarodor de crisis wordt bezworen is onrecht vaardig. De productiekosten, de arbeidsloonen zijn te hoog. Het bezit van grond is gecristalliseerde arbeid. Spr. wil dus niet teveel op de pachtwet steunen. Met credietverleening wordt directe hulp verleend, maar spr. dringt er op aan, dat de rentestandaard dan veel billijker wordt. De heer De Weert bespreekt de internationale cri sis, de groote werkloosheid in centra waar onze pro ducten anders worden gegeten, en waar men nu geen geld heeft om te koopen. Alle politieke partijen bij elkaar kunnen deze crisis niet opheffen, het is een ziekte van de maatschappij. Wie heeft 'n langeren ar beidstijd, wie moet meer tobben dan de tuinbouwer? Deze heeft dan ook recht op een mcnschwaardig be staan. Tegenover de armoede aan deze zijde, ziet men de toename van weelde en rijkdom aan den anderen kant. Spr. wil de landsregeering op de toestanden t.a.v. de pachtvoorwaatden wijzen en noemt pacht sommen van f 1700 per H.A. als de hoogste en een gemeentebedrijf te Zulphen met een pachtsom van f700 per H.A. En nu wil de heer Zeeihan een circu laire aan de grondbezitters richten, als zoete jongens. Maar zijn wij dan geen kerels, moeten we ons eigen bedrijf niet in handen hebben, hebben we geen recht? vraagt spr. De Voorzitter vindt, dat we de wereldcrisis niet in het Gulden Vlies moeten oplossen, het gaat om den nood in den tuinbouw. De heer De Weert meent, dat er geld is om de tuin ders te helpen en noemt Vlootwet en oorlogsuitgaven. Straks is genoemd de hagelschade in deze omgeving en de menschen hebben nog geen cent gebeurd. Als de regeering mocht zeggen dat er geen geld is, zou spr. op die andere uitgaven willen wijzen. En spr. zou den eisch willen stellen dat vrijstelling van alle belastingen wordt gegeven. De Voorzitter heeft straks al gezegd de hagel- en waterschade te willen uitschakelen. Van bevoegde zij de heeft spr. vernomen, dat het stormrampcomitè be reid is schadevergoeding te verleenen, het wachten is nog op enkele uitkeeringsstaten. De heer Kliffen, Noordscharwoude, wil tot verkor ting van de besprekingen de punten in het schrijven van de L.G.C genoemd behandelen en dan in de eerste plaats het verleenen van crediet door regeering, provin cie en gemeente. Alle andere wysgeerige besprekingen kunnen wel worden nagelaten. De heer P. Kostelijk, Heerhugowaard, meent dat de resultaten die In 1923 met een dusdanige credietverlee ning zijn verkregen, gunstig genoemd kunnen worden, al kleven aan elke regeiing fouten. Spr. voorziet dat er ta,v. de provincie alle kans bestaat dat die crediet verleening zal plaats vinden. Maar spr. zou dan bij die credietverleening gemeenten in willen schakelen, de gemeentebesturen kennen de nooden, kennen de perso nen, die hulp noodig hebben. Dat het rijk bij die cre dietverleening zal steunen, daarvan is spr. niet zoo zeker, omdat de nood nationaal ls. Wat het pachtstelsel betreft, spr. meent, dat de toe standen hier te zwart worden geschilderd, de indruk word hier gewekt alsof alle pachters zijn bloedzuigers De Voorzitter meent, dat men met een landelijke vergadering nog verder van huis zou zijn. Met algemeene stemmen wordt nu het onder lo. ge noemde voorstel aangenomen. De spoorwegtarieven. Wat de verlaging van de spoorwegtarieven betreft, deelt de heer Valstar mede, dat de landelijke orga nisatie met klem op verlaging heeft aangedrongen, eerst bij de directie der Ned. Spoorwegen en daarna bij de regeering. Het resultaat is sober geweest; wel een tijdelijke verlaging voor de stapelproducten en voor de vroege aardappelen, maar overigens lapt de Ned. Spoorwegen het aan haar laars. De directie stelt zich op een commercieel standpunt en denkt zeker, je ontkomt ons toch niet. Maar de re geering behoort een ander standpunt ln te nemen, en meerdere malen in bij haar op verlaging aangedron gen. Spr. weet vandaag nog niet of het bij de regee ring het eene oor ingaat, het andere oor weer uit, of dat zij overweegt. Ook de Commissie-Lovink heeft zich om verlaging der spoorwegtarieven tot de regeering ge wend en spr. heeft nu hoop, dat voor de behandeling der landbouwbegrooting een definitief antwoord zal worden gegeven. Spr. raadt aan zich per telegram tot den Minister te wenden. Als de regeering op effectieve wijze den tuinbouw wil helpen, moet zij tot verlaging der spoorwegtarieven overgaan. De Voorzitter merkt op, dat die verlaging niet moet zijn als in den afgeloopen winter, toen alleen reductie werd verleend als een handelaar een bepaald aantal wagons had verzonden. Met algemeene stemmen wordt besloten, aan den Minister van Waterstaat een telegram te zenden, waar bij de Prov. Bond van Vellingen in Noordholland, van oordeel dat de vrachttarieven der Ned. Spoorwegen en ln verhouding tot de waarde van het product en in vergelijking met de tarieven van de voornaamste met den tuinbouw concurreerende landen, abnormaal hoog zijn en een zeer ernstige belemmering voor een loo- nenden afzet dezer tuinbouwproducten vormen; van oordeel, dat de voor vroege aardappelen ver leende vrachtverlaging den afzet van dit product zeer begunstigd heeft; spreekt zijn ernstige teleurstelling er over uit, dat de directie der Ned. Spoorwegen tot nu toe geweigerd heeft tot een algemeene verlaging van vrachten van groenten en fruit over te gaan; en dringt er bij Zijne Exc. met klem op aan, thans zoo spoedig mogelijk ook voor groenten en fruit een vracht verlaging met 30 te verleenen. Het pachtstelsel. Het derde voorstel van het Bestuur is, er bij de re geering en de Tweede Kamer sterk op aan te dringen, dat met den meesten spoed een behoorlijke regeling van het pachtstelsel wordt verkregen. De heer Jb. Wit, Nieuwe Niedorp. wijst er op. dat de tuinders, wier bedrijven met hypotheekschuld zijn bezwaard, het dikwijls nog moeilijker hebben dan pach ters. De heer P. Zeeman zegt dat daarom de bond van landpachters bepleit het verstrekken van staatshypo- theekgelden tegen een rente van 2.64. De heer Alb. Bakker, De $ijp, schildert den toestand van de kleine bouwertjes, de menschen die door hard werken en zuinig leven zich een klein bedrijfje hebben versohaft, en voor wie het rijk niets doet. Zij moeten nog voor een arbeider zegeltjes plakken en voor de ziekteverzekering betalen. Dat kunnen ze niet betalen en spr. wil dan ook staatspensioen voor ledereen, maar dan geen f 3 per week. Als gij' een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de looring, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Ook voortdurende aandrang tot loozing, zeer groote of zeer kleine hoeveelheden kunnen hierop wijzen. Stel behandeling niet uit - kwalen kunnen beter voorkomen dan genezen worden. Neem Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen als het middel tegen nierzwakte, urinekwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische pijnen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. n glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Weer een ander noemt de grondbelasting, de polder en vooral de Hoogheemraadschaplasten, doch tenalott® wordt ook het derde voorstel van het Bestuur aangeno- Andere wenschen en grieven. De heer D. Koolman vreest dat de crisis zich langen tijd zal openbaren en zegt dat de landsregeerfng den toe stand wel kan verzachten. Spr. noemt een 3-tal ge vallen, waarin door de regeering spoedig werd ingegre pen en waar het ook noodig is dat voor land- en tuin bouw maatregelen worden getroffen, is spr. er niet zoo zeker van dat dit ook werkelijk zal gebeuren. Spr. wil er daarom bij de regeering op aandringen, datgene te doen, wat mogelijk is en wel dat bij reorganisatie der departementen landbouw een andere plaats zal inne men. Het is ongewenscht dat Elnnenlandsche Zaken en Landbouw zijn samengevoegd. Het mag land- en tuin bouw niet aan een krachtige centrale leiding ontbreken De heer Kramer, Zuidscharwoude, meent dat men ten slotte toch aan eischen toekomt. Spr. herinnert aan den scheurplicht enz., die den tuinders voorheen is opgelegd, terwijl nu de regeering doet alsof ze doof ls. De tuinders hebben recht op een menschwaardig bestaan en spr. wil er dan ook op aandringen dat zij die geen f 1500 verdie nen, vrijgesteld worden van de kosten der sociale wet ten. De heer Ir. Hazeloop wijst er op dat Duitschland. in. de economische crisis het meest in de klem zit, en daar om zal de terugslag wel niet van tijdelijken aard zijn. Het ls dus van belang den afzet van producten naar an dere landen grooter te maken, en daarvoor is het ma ken van reclame gewenscht. Dat kost evenwel geld en door den ongunstigen toestand kunnen de tuinders dat niet verleenen. Spr. zou willen dat er bij de regeering op werd aangedrongen aan het Centraal Bureau tot dit doel finantieelen steun te verleenen. Spr. heeft zelf daar toe reeds bij het departement een voorstel ingediend. Het is een zaak van nationale beteekenis. De Voorzitter zegt dat in dit opzicht de provinciale regeering met eere genoemd mag worden, omdat die de heclamekas met ongeveer f 10.000 versterkt. Het bestumr zal zeker dat verzoek aan de regeering steunen. De heer Visser. Koedijk, wil toch aandringen op vrij stelling %*an sociale lasten, bij een inkomen lager dan f 1200. De Voorzitter waarsohtiwt niet te veel hooi "op de vork te nemen. Spr. zou het voorstel-Zeeman niet di rect met beide handen willen aangrijpen. De heer Jb. Wit, N. Niedorp wijst er op dat die sociale wetgeving nogal wat besjouwt, ook ln de reke ning van timmerman, schilder, coöperatieve malerij, loo- nen polderarbeiders enz. vindt men ze. De heer De Weert verwacht geen resultaat, de heele sociale verzekering zou er door worden ontwricht. De heer De Vries, Koedijk, zegt dat land- on tuin bouw niet worden beschermd, andere bedrijven wel. De heer De Boer, Obdam, oordeelt, dat de tuinders meer onderlegd moeten zijn, ze zijn te slap. hun stem wordt niet gehoord. In dezen tijd ls het niet in orde dat een regeling tot stand komt. waarbij een burgemeester vrij pensioen geniet, een onderwijzer 45 maal zooveel per dag verdient als een tuinbouwer. De heer P. Zeeman ontkent dat het stelsel der soci ale verzekering wordt aangetast, alleen als niet betaald kan worden, dient de regeering de premie voor haar rekening te nemen. De heer Kostelijk vraagt hoe we dan staan met de land- en tuinbouwonderlinge. De Voorzitter vraagt zich ook af, waar we dan blijven, met onze eigen verzekering. De heer Zeeman ls geen bewonderaar van eigen ver zekering, maar oordeelt dat iedere regeling ondergeschikt ls aan de rijksregeling. De Voorzitter, zoowel als de heer Valstar ontraden om t.a.v. deze kosten een beslissing te nemen, doch ad- viseeren een prae-advies van het bestuur, in de volgen de vergadering af te wachten. Vanuit dc vergadering wordt nog opgemerkt, dat de afgevaardigden ook niet hun stem hierover kunnen uit brengen. zij hebben geen bindend mandaat. De heer W. van Slooten, Heerhugowaard, zegt dat toen de zegeningen dier verschillende wetten over ons land zijn gekomen, ze met wrevel zijn ontvangen. Nu zijn ze ingeburgerd en spr. verwacht niet dat vrijstel ling zal worden verleend. Immers dan kan aanstonds ook de industrie wel vrijstelling vragen. En bovendien, de kosten zullen toch betaald moeten worden, men zal het op zijn belastingbiljet terugvinden. Het resultaat dezer besprekingen is dat het bestuur met een prae-advies zal komen in de a.s. vergadering. De heer P. Kostelijk wil pogingen zien aangewend om de strijkgelden afgeschaft te krijgen. De heer P. Kikkert, burgemeester van Koedijk, deelt mede, dat ln zijn gemeente een collectief verzoek is ge daan om vrijstelling van grondbelasting. Spr. deelt mede dat ln zijn gemeente de nood inderdaad zeer groot is en dat de menschen niet kunnen wachten, geen dag en geen nacht. Spr. hoopt op welslagen van de pogingen die zul len worden aangewend. De Voorzitter gaat tenslotte tot sluiting der vergade ring die al begint te verloopen, over, dankt de heeren Michels, Kooiman, Valstar, Mr. Niemöller en de beid® rijkstuinbouwconsulenten voor hun aanwezigheid, doet een beroep op de 3 lichamen om medewerking, en spreekt den wensch uit dat als hulp wordt verleend, de banken en do plaatselijke commissies alle moeite zullen*doen om de hulpverleening een vlot verloop te doen geven.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13