Brabanische brieven. Uw Huid geneest beter, mooier en sneller met FÜROL C. DE BOER KAPPER Gemengd Nieuws. Ulvenhout, 29 Sept. Menier, Toen 't Zaterdagavond bij Verhagen m'nen barbier, kwam m'n vaste gewoon te toen stingen de klaan- ten op 'n hoopke bij meka ren, mee uitgerekte nekken te zien naar 't hoekske van de „Solon". zoo noemt de Guust z'n baardkrabbe- rij, naar 't hoekske waar de Guust altij de bezonder- ste plotjes uit de kraanten opplakt. Zoo maar oers-en- dwars deurmekaar en 't een over 't aander, naar gelaank as da-d-et uitkomt. En toen 'k effen gewend was mee m'n oogen aan d'n grijzen miest die 'r teugen de gaslaampen wolkte, uit de dcur- rookere van de kliejenteele, en gezeed had: „goelenavond samen", toen riep de Joep, mee 'nen kop as vuur van plazier: „Dré as ge nouw 's wa moois wil zien, motte hier 's kijken en de aanderen gongfen opzij om mijn ok 't te laten profflteeren van de leste behangsels van on zen barbier. Mee 'n schuin ogske keek ik naar Verhagen, die 'nen baard van veertien dagen stond weg te hakken op da mement. dat de splinters rondvlogen, 't Kratste-n alle maal! Hij had d'n ouwen Schellekens onder 't mes. die veur vijf jaar trug, toen ie zooveul last van rimmeltiek kreeg, dat ie 'r heelegaar van kromgetrokken is, z'n be- zittings onder z'n jong verdeelde, die 'm verders onder houwen zou wen... Zoodoende da Schellekens maar om de twee of drie weken z'n eigen kan laten scheren veur zeuven-on-'n-halven-cent... nouw snapt 'm wel, amico! Die hee z'n eigen uitgekleed veur ie naar bed gonk en nouw staat ie in z'n hemd. Afijn, daar ga-g-et nouw nie over, maar toen ik dah bij de „leestafel" van Guust Ver hagen kwam, die aan d'n muur geplakt zit, toen gong 't om 'n... trouwpertret. Maar van 'n trouwerij in Ame rika, waar de huwelijken nie zoo steuvig plakken as d'ren knaauwgom! En d'n menier, d'n bruigom, die da- d-ok schech te weten, had z'n eiges laten trouwen in 'n tijgerkooi. Z'n wefke sting er mee d'ren bos blommen nèt bij, of ze d'r direktwarke volgedaan had van d'n aangst en neemt 't er maar kwalek! 't Mot oew zeggen: 'k zit ók liever in de „Gouwen Koei", dan in zo'n hok mee tij gers, ok al draag ik dan gin direktwarkes. Maar menier d'n bruigom, dierentemmer van z'n ambacht. èrm wefke! zal gedocht emmen: d'n eersten Indruk is d'n beste! En as ik m'n wefke op d'n dag-van-trouwen efkes laat zien hoe 'k omspring mee wezens die veul te grooten bek teugen me opzetten, dan kon ze daar d'r maal veurloopig mee doen! De Joep, flie thuis nie zooveul in de pap te brokken hee, had 't grotste plazier. Hij sloeg op z'n knieen van de lol. „Nondekèès", riep ie: „wa-d-is-le goed, wa-d- is-le veur d'n bakker! Kekt dieë tijger 's trek emmen in de bruid. De kwijl lopt uit z'nen muil." „Nouw, 't is 'n aarig wefke ok!" zee Verhagen, die sjuust d'n ouwe Schellekens afspoot dat ie bijna stikte, want de Guust keek meer naar ons dan naar z'n pa- sjènt „Da zie ik ok wel al ben ik ginnen tijger," zee- t-le. „Sohel-t'r toch af," kwekte Schellekens, „ge sput me blind, vrekten witkiel'! En toen kwam ie ok 's kijken in 't hoekske. Lankzaam schudde-n-ie mee z'nen grooten kop, die diep in z'nen krommen rug zit gedoken en bromde: ,,'t is schoon zo weten van gekkigheid nie meer wa ze doen motten, de jonge gasten van teugeswoorig," en schuddende gong 1c naar 't centenMksko en gooide- n-cr bevend drie sjoewen in. „Gezien, Verhagen" „In orde, Schel." „Navond, mannen!" Navond Schellekens!" En mee Schellekens strompelde de leut efkes weg. Wier 't heel efkes stil. Tot de Joep weer in d'n lach schoot En onwillekeurig docht ik toen bij m'n egien: as die idiote Knaauwgommerlkanen wiesten, hoe <re Ulven- houterp leut emmen om huilie idiote verzinsels, dan zouwen ze d'r eigen meschient nog wel 's effekes beden ken, veur ze trouwden in 'n tijgerkooi, in 't water, in de locht; op 'nen stok gongen zitten tot ze d'r af salle- maanderden en aangeveegd wieren in 'n waschmaand, die naar 't ziekenhuis wier gebrocht; en nog zooveul van die flaauwe kullekes meer. „As 'k weer 's gong trou wen, dee ik 't ók zoow", kwekte d'n Joep weer, „ok al imoest m'n bruid d'r eigen eerst gaan verschoonen na de trouwerij, veur ze aan 't fiest begonnen kon!" En as 't zijn beurt nie was gewiest om 'n schoon ge zicht te halen, dan had ie 'r nog nie over uitgeprot ge wiest En toen ie dik onder de zeep zat en niks maar zeg gen kon, toen riep 'r eenen: „ik denk Joep, as gij mee oew wijf in 'n tijgerkooi kruipt, dat de tijgers in 'n hoekske gaan zitten ee en 't in d'r „broek doen", om 't zoo 's te zeggen." De scheersolon daverde, waant me weten wel dat d'n Joep z'n wefke de broek aan hee, Joep draaide z'nen kop om, zeggen kon ie niks, maar toen blaasde-n-le d'n zegsman 'nen kwak schuim in z'n vieslefasie... nee- znaar! „Roos!" riep 't volk en ze luidden mee Verhagen z'n winkelbel, (net as op de schietbaan, daar doen me da-d-ok bij elke roos), da ge'r koud van wier. Ge scheurd emmen van d'n lach en d'n Joep zee 'r gin- eentje en liet z'n eigen kalmkes deurscheren! Ja, amico, da Zaterdagsche scheeruurke, da's een van de lolligste uurkes van heel de week. Verhagen stikt dan d'n Radejoow aan en daar kwè- ken ze allemaal bovenuit. Ginmensch die 'r naar lüs- tert, maar as ie efkes stil taat, dan loopen ze mee vijf man er naar toe, om de lcnobbekes weer om te draaien, 't Is nog 'n heel ouw mesjien, da toestel. Ge mot aan dartlen dlnkskcs friemelen, veur ie weer gaat, maar ze weten 'r allemaal d'n weg op. Lest was er 'n pliesiebericht. En of 't zoo zijn moest, sjuust waren er d'n Tiest en d'n Jaan, onze veldwachter. „Koest effe, mannen," zee d'n Janus gewichtig, „pliesiebricht." „Stilte," riep d'n Tiest en knipte 'n ogske, „Janus mot schrijven." En toen alles stil was: „die mannen zijn ok nooit vrij, die pliesiemannen; nog gin tijd som wijlen om d'ren baard te la..." „Maar hou-de gij nouw ok oewen smoel," foeterde Janus. „Ja, pa!" zee d'n Blaauwe en daar schoot de zaak weer in 'nen lach, dat er van heel 't bericht niks was te verstaan. Eindelijk Keurden me wa, Janus zat mee z'nen kop teugen d'n hoorn aan. „Ge krüpt er nie in, horre," riep d'n Tiest en toen liet Janus z'n eigen ontvallen: „stil toch, ge stoort 'nen ambtenècr in de uitoefenink van z'n funktie!" „As guilie mee gaat, geef ik 'n rondje pils," riep d'n Blaauwe en Janus was d'n eeerste die opsprong en z'n boekske in z'nen teniek borg. „Neeë," zee d'n Blaauwe „gij mot in funksle blijven, Jaan; ik wouw effen weggaan mee de mannen om jouw nie te ampe teeren in 't uitoefenen, ee!" „Ge kunt 'r toch niks van verstaan," dee d'n Janus onverschillig. „Dan kunnen me ok net zoo goed hierblijven," zee d'n Tiest en gong weer zitten. Amico, wa'k toen uitgestaan eb, dieën Zaterdagavond, da kan 'k oew nie vertellen. M'n kakementen deeën pijn van 't lachen. En Verhagen snee 'r 'n paar in d'ren kanus of ie aan 't opereeren was. Maar ollee, 'n ope- rasie veur zeuven-en-haalven spie is nóg 'n koopke. Op 't lest vroegen ze dan opsporing van 'nen mensch, die gekleed was in 'n bruin pak, lage zwarte schoenen, grijze sokskes, h ruiten pet op z'n test had, 'n blaauw- gestript overhemd droeg, 'n onderbroek zus en 'n fle- nelleke zoow en ginnen boord. Heel da kestuum had ie gegapt-en daarom moesten ze 'm emmen. „Nouw, kek 's" zee d'n Tiest, toen teugen d'n Janus, „dieën mensch hadde tóch nie meugen harresteeren, Jaan." Janus kneep z'n ogskes dicht, pakte naar z'nen snor en keek heel scherp naar d'n Tiest, van z'n voeten tot aan z'n blaauwe stekels. „Da's kasjeweel!" bromde Janus en toen vroeg ie: „Waarveur nie?" „Omdat ie, as ie die rommel nie gegapt had, ók zuur was gewiest," legde d'n BJaauwe-n-uit, „waant dan had ie in z'n bloote(ge-wit-wel) rondgeloopen!" Me broken van d'n lach. „Da's kasjeweel," zee d'n Jaan en lteëk maar steeds meez 'n loer-ogskes naar d'n Blaauwe. „Ziede wa bezonders aan me?" vroeg d'n Tiest ein delijk. „Bruin pak, ruiten pet, ginnen boord." pi ovelde d'n Jaan... En toen. amico, ollee dieën Tiest kan 'nen mensch zoo pesten ee, toen dee ie net, d'n lilleke salle- :-:acnder. of ie in z'nen schulp kroop. Kad 'm dalek deur; d'aanderen ok, maar dieën èrme Janus, o joeijeei! „Gebeft et!" kwekte d'n Janus ineens zegevie rend. „Bruin pak, ruiten pet, zwarte schoenen, ginnen boord!" En meteen sprong ie op d'n Tier' ••f. die 'm al zoo dikkcls hee getempteerd en zee; „in naam der wet, mee naar 't kotje!" „Jaanuss!" smeekte d'n Blaauwe. En zuilie samen weg. Tiest gaf ons allemaal 'n haand; zee dat ie wel schrijven zou en knipte maar ogskes. En daar gongen ze: d'n lange, peezige Blaauwe en d'n korte, dikke Janus. Tien menuten later me barstten van nuuwsgierig- heid. Verhagen wist gin raad mee z'nen selon, die veul te klein wier, kwam de Tiest alleen weer terug. „Waar is d'n Jaan?!" zoo vloegen me op 'm af. En amico, ge kun me geleuven of nie: Janus zat in d'n amigo! Wemmen d'n vloer bij Guust Verhagen aan spanen getrapt van 't lachen. En eindelijk toen me zo'n bietje bekommen waren, toen liet d'n Tiest d'n sleutel zien. „Hoe hèdde 'm da toch geleverd, Blaauwe?" vroeg ik, onderwijle m'n tranen drogend van d'n lachkraamp. „Da's toch gin kunst," zee Tiest: „ge lot oew eigen toch nie deur dieën gehaktbal in de kast douwen! „Maar hoe komt ie er nouw uit?" „Hij blijft zitten tot vannacht twaalf uren," dikke- teerde d'n Blaauwe, „zoolaank tot alle kroegeskes dicht zijn!" Amico, ik vergeet die stuip van m'n leven nie. 'k Zal oew d'r nog wel 's meer van vertellen. Nouw ben 'k staampvol en 't is tijd om naar bed te gaan. Veul groeten van Trui, die maar zit te duveljagen da'k veul te veul zit te lachen onder 't schrijven, „wa mot daar in seerenaam van terecht komen," beweert ze, en as altij, gin horke minder van oewen toet DRé. mwnnrt, j- nagras*» bwpi ANNA PAULOWNA. Aparte salons voor Dames en Heeren. Blijvende Haargolf, volledige behande ling f 10.-, 'j2 jaar garantie. Lijmbanden om vrucht boom e n. Nu het tijdstip, waarop lijmbanden bij vruohtboomen moeten worden aangelegd, wederom daar ls. wordt de aaftdacht op dit bestrijdingsmiddel gevestigd. Daar lijm banden uitsluitend voor het vangen van wintcrvlinders dienen, behoeven zij alleen daar om de stammen van vruchtboomen ta worden aangelegd, waar dit voorjaar Deze schade bestaat in het aanvreten van bladeren en Deze schade bestaa In het aanvreten van bladeren en Jonge vruchten, vooral bij appels en kersen. De lijmband bestaat uit een strook van vet ondoordringbaar papier, ter breedte van 12 c.M. die op 1 a 1*4 M. hoven den grond met twee touwtjes om den stam (bij struikvormen zoo hoog als het stammetje dit toelaat, of om de hoofd takken) wordt vastgemaakt en waarop ter breedte'van 8 c,M. speciaal bereide en zeer lang klevend blijvende rupsen!ijm wordt gesmeerd. Daar de vrouwelijke wintervllnders, die geen vleugels bezitten en die dus tegen den stam moeten opkruipen om hare eieren bij de knoppen te leggen, weldra te voor schijn komen, is het nu het juiste tijdstip voor het aan leggen der lijmbanden. Nadere bijzonderheden vindt men vermeld In Mede- deeling No. 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst „De Trekmade", terwijl het hoofdbureau van dien Dienst te Wagennigen en de op verschillende plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren op aanvrage gaarne al lo gewenschte inlichtingen verstrekken. Ter voorkoming van misverstand zij hier vermeld, dat de wormstekigheid vn appels en peren niet door rups van den wintervlinder wordt veroorzaakt en dus ook niet door het aanleggen van lijmbanden kan worden be streden. Met nadruk waarschuwt de Plantenziektenkundige Dienst nóch voor het aanleggen van lijmbandon, nóch voor het uitvoeren van andero bestrijdingsmaatregelen in boomgaarden en particuliere tuinen gebruik te maken van de diensten van eenige rondreizende lieden, die zich daarvoor aanbieden. Deze lieden dienen zich aan als boomkweekers en voeren bestrijdingen uit, waaraan ech ter niet de minste waarde kan worden toegekend. Zoo wordt meermalen volstaan met de besproeiing van enkelo takken en wordt met ongelooflijk verdunde op lossingen gespoten. De gegeven garantie, dat de boomen drie jaar lang vrij zullen blijven van ziekten en insecten, of dat de boomen drie jaar lang door hen gecontroleerd zullen worden, zijn, zooals voor iedereen duidelijk zal zijn van nul en geener waarde. Men ga dus niet In op welke aanbieding ook van rond reizende Heden, maar wende zich voor advies, ook over de uitvoering van bestrijdingen in bCO..igaarden enz. tot den riantenziektenkundlgen Dienst te Wagcnlugen of tot zijn ambtenaren op verschillende plaatsen. Ontploffing in een Engelsche steenkolenmijn. Veertien do oden. Reuter seint uit Londen: Bij een ontplof!ing in een steenkolenmijn bij Wal- sall (Stafforshirc), kwamen veertien personen om het leven. Vijf lijken van slachtoffers gevonden. Reuter meldt, dat er vijf lijken gevonden zijn van slachtoffers der ontploffing in een mijn bij Walsail (ten X. van Birmingham), waarbij veertien menschen om het leven kwamen. l)e oorzaak der ontploffing is onbekend. Kortsluiting de oorzaak der ramp. Het rcddingswcirk stuitte op groote moeilijk heden. niiere bijzonderheden omtrent deze ramp melden, 1 onmiddellijk na de ontploffing, welke plaa's i 'i ,i juist een paar minuten voor de arbeiders van de namiddagploeg weer naar hoven gingen, reddings brigades aan liet werk zijn g.-togen. Aanvankelijk konden zij echter niet veel uifrirh en, omdat de mijn gangen met kolendamp gevuld .varen en voor een deel door het neerstortend puin warm v.-.-perd. De helpers moesten zich hierdoor tv:i .weg banen om de slachtoffers, die zich ongeveer twee en een hal ven K.M. van den ingang van dc mijn bevonden, te bereiken. Het was dan ook eerst 1 uur 's nachts voor de overblijfselen van vijf slachtoffers werden gevonden en velen van hen waren zoo verminkt, dat identi ficatie onmogelijk was. In den loop van den nacht werden nog de lichamen van zeven andere mijnwer kers gevonden, terwijl van twee andere arbeiders nog geen spoor is ontdekt. Het is evenwel uitgesloten, dat zij nog in leven zijn. Als tragische bijzonderheid wordt nog gemeld, dat een der omgekomenen bijna op dezelfde plaats het leven liet als zijn vader 16 jaar geleden bij een ramp in dezelfde mijn. De inspecteur van het mijnwezen stelt te zamen met de directie een onderzoek in naar de oorzaak van dc ramp. IIocwcl van de zijde der directie werd medegedeeld, dat omtrent de oorzaak nog niets be kend is, wordt de ontploffing toegeschreven aan het feit, dat een draad kortsluiting heeft gemaakt met een electrische snijmachine. Het mag als een geluk kige omstandigheid genoemd worden, dat het giste ren een vacantiedag voor de mijnwerkers was, waar door slechts 1/3 van de normale ploeg van 50 man werkzaam was. Ernstig ongeluk bij Lyon. Kabel van een electrische kraan gebroken. Drie arbeiders op slag gedood. Naar uit Parijs gemeld wordt, heeft een ernstig ongeluk in de buurt van Lyon plaats gehad. Van een dectrischen kraan, waarmede stee nen uit een steen groeve op een vrachtauto werden geladen, brak plot- ding een kabel, met het gevolg, dat eenige duizen den kilo's steenen naar beneden vielen. Drie arbeiders werden daardoor op slag gedood. Ruis te New-York ingestort. Twee dooden, vijf gewonden, zes ver* misten. Het N.T.A. seint uit New York: Een huurwoning van vier verdiepingen stortte Don derdagmorgen vroeg in. Twee lijken en vijf gewon den konden tot nog toe geborgen worden. Zes per sonen worden nog vermist en men vreest, dat zij on der de puinhoopen bedolven liggen. De brandweer is met man en macht bezig, het puin weg te ruimen, daar men hoopt, nog ecnige perso nen, die hieronder bedolven liggen, te kunnen ber gen. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ De teelt van graszaad. II. Stonden wij in ons vorig artikeltje even stil bij algemoene zaken betreffende de graszadencultuur, thans willen wij eenige nadere bijzonderheden ver melden van de grassoorten, waarvan het zaad in de eerstkomende jaren door de Voorloopige Directie van den Wieringermcerpoldcr via de handelaren en het Centraal Bureau zal worden gevraagd, 't Is wel jam mer dat de voorbereidingen van deze belangrijke materie niet zoo vroegtijdig kon geschieden, dat men reeds in 1031 een behoorlijke oogst zou kunnen ver wachten. Voor het uitzaaien der gevraagde soorten is het nu wel wat te laat, zoodat eerst in 1931 het meeste graszaad aan den grond zal worden toever trouwd. Een behoorlijke opbrengst is dan eerst in 1933 te verwachten. Want een der gezichtspunten bij de graszadencultuur is, dat dit gewas ecnige ja ren kan blijven liggen en zelfs in het 2e en 3e oogst jaar kans biedt op een beteren oogst dan in het eer ste oogstjaar. De kosten van zaaien komen slechts éénmaal, ter wijl het onderhoud geen andere uitgaven vergt dan machinaal schoffelen, benevens een goede bemesting. De oogst bestaat uit zaad en wat hooi, dat wegens het zaadverlies natuurlijk niet op een lijn gesteld mag worden met gewoon goed gewonnen hooi. Na de eerste snede die tot hooi wordt verwerkt, kan men nog een tweede snede nagras winnen, of indien hier voor aanleiding bestaat, kan men de tweede snede ook laten afgrazen. Enkele graszaadtelers geven er de voorkeur aan om het gras in het voorjaar betrek kelijk vroeg af te maaien. Men verkrijgt daardoor een meer gelijken stand, waardoor de bloeitijd meer in denzelfden* tijd plaats vindt, hetgeen aan het winnen van zaad met een hoocre gebruikswaarde ten goede komt. Men oogst aldus een kleinere hoeveelheid min derwaardig zaad dan anders het geval zou zijn. Een vorig maal schreven wij reeds en ik herhaal het hier nog eens, dat men geen land gebruiken moet waarop gewoonlijk vvintergras uit opslaat. Land, da* zeer geschikt is voor wintertarwe, zal in het al gemeen ook het beste zijn voor diverse graszaden. Het land moet goed in de vaag zitten, althans om een goede ontvangst te verkrijgen, moet men geen al te groote hoeveelheden stikstofmest behoeven te gebruiken. Wel mag bij 't zaaien in het najaar gerust 100 K.G. kalksalpeter of kalk-ammonsal peter worden gegeven en in 't voorjaar nogmaals 100 of 200 K.G. naar behoefte. Als voorbemesting zal men op lichte gronden moeten gebruiken een 300 a 400 K.G. kalizout en een 500 K.G. slakkcnmeel of superfosfaat. Deze laatste bemesting is zeker ook van belang voor de kleigronden. De bemesting moet zoodanig wezen, dat het gewas in den herfst wel voldoende kan groeien, doch het mag toch ook niet te geel den winter ingaan. Daar over zal men in de meeste gevallen wel niet te veel zorg behoeven te hebben, want graszaden in den herfst gezaaid groeien uitermate langzaam en 's winters staat de groei zoo goed als geheel stil. Door den langza- men groei, zullen dc grassen die nu herfst 1930 wor den gezaaid, nogal wat tijd noodig hebben om op volle kracht te komen, en in de meeste gevallen zul len wij in 1931 nog geen grooten oogst mogen ver- wa'chten. Iloe fijner de grassen zijn, des te minder zal de oogst aan de verwachtingen beantwoorden. Nu iets over den zaaitijd. De besprekingen of hoe men het noemen wil over de graszadencultuur, heb ben eerst half September hun beslag gekregen en gaarne zouden wij gezien hebben dat men hiermede wat eerder was begonnen, dan hadden de liefheb bers op tijd kunnen zaaien, n.1. in eind Augustus tot midden September. De -erste tijd dus eind Augustus is zelfs beter dan half September. De opkomst is dan even gewisser. Wordt na half September gezaaid dan moeten de omstandigheden al heel gunstig zijn, wil alles nog naar wensch verloopen. Vooral de teelt van fijne grassen wordt dan riskant. Eind September zouden alleen nog maar de raaigrassen gezaaid kun nen worden met goed gevolg. Kan het gewas even wel ecnige jaren blijven staan, och, dan kan men het met de fijnere grassen ook nu nog wel probecren. Mislukt het, is de stand in het voorjaar te hol, dan kan men in de lente altijd nog wat bijzaaion om een behoorlijken stand te verkrijgen. Alleen zal dan in 1931 weinig geoogst kunnen worden, doch in 1932 staan we er wat dat betreft, dan goed voor. Door de Directie wordt gevraagd naar Engelsch raaygras, Beemdlangbloem, Huwbeemdgras, Veldbeemdgras, Rood zwenkgras en Fiorin. De laatste 4 gi*assoorten kunnen gerekend worden tot de fijnere grassen, waar van de teelt meer moeilijkheden opleveren zal, vooral als wij ze in den herfst uitzaaien. Engelsch raaygras .(Lolium Perenne.) Zeer gewenscht is het om het zaad op rijen te zaaien op een afstand van 30 a 40 c.M. De ruimste stand geeft op de meeste grondsoorten de beste rc- ultr.ten volgens Duiische proefnemingen. Men zaait per II.A. 30 tot 45 K.G. zaad, met een gebruikswaarde van 100 Is deze laatste minder, dan moet de hoe veelheid zaad met een evenredig gedeelte worden vermeerderd. Op zware gronden moet men de opgege ven hoeveelheden als een minimum beschouwen. Wanneer men Engelsch raaygras eind Scptomber tot half October zaait, heeft men in 1931 nog kans op een behoorlijken oogst. De beste gronden voor deze grassoort zijn klei en zavel, die in goede conditie verkeeren, doch zand en veen kunnen bij goede be mesting ook wel aardige oogsten opleveren. Voor de zware gronden is de bemesting ongeveer gelijk aan die bij wintergranen, eer iets minder dan meer. De moest gebruikelijke meststoffen zijn 40 kali, slak- kenmecl of super en kalksalpeter of kalkammon- salpeter. In 1931 kan de oogst ongeveer wezen 1200 1500 K.G. zaad per H.A. In 1932 kan men als een normale opbrengst beschouwen 1800-2000 K.G. per H.A. De oogsttijd valt omtrent begin Juli. Daarbij heeft men te bedenken, dat het zaad sterke neiging vertoont tot uitvallen, vooral als 't lang moet staan drogen of ls het te rijp gemaaid is. Het maaien kan machinaal geschieden. De garfjes worden gebonden met het eigen materiaal en in hokken of tollen zoo danig opgezet, dat bij het vervoer deze hokken of tollen in zijn gehèel op krossen kunnen wordan plaatst, die vooraf met kleeden zijn bedekt om zaad- verlies te voorkomen. Het dorschen levert natuurlijk weinig moeilijkheden op, doch de machinist bij de dorschmachine moet wel eventjes op de hoogte ra ken hoe snel de waaiers en schudders moeten gaan en welke zeven gebruikt moeten worden om al het zaad in de zakken le krijgen. Hetzelfde wat gezegd is van Engelsch raaygras, geldt ook voor Italiaansch raaygras. Alleen kan men hier met wat minder zaad toe. 30 35 K.G. per H.A. is wel voldoende en in 1931 be staat er dan kans op dat men van 1200 tot 1500 K.G. zaad zal oogsten. Beemdlangbloem (Festuca pratensis). Voor deze grassoort is 40 c.M. zeker de meest gewenschte stand- ruimte. Bij mindere standruimte komt het gewas niet lot volle ontwikkeling en sterft voor anderen dan ook te vroeg af. Van deze grassoort behoeft men ook weer minder zaad te gebruiken dan voor de vorige grassen. Ongeveer 20 a 25 K.G. 100 zaad per H.A. is voldoende, al zal men eenige speling moeten heb ben voor de soort van grond. Ook hier vragen de zwa re gronden weer meer zaad dan de lichtere. Zaaitijd is ook weer half September tot begin October. Veel hangt in deze van het weer af. Van zeer groot be lang is ook weer dat het gras behoorlijk ontwikkeld is voor den winter intreedt. Wie de keuze uit diverse grondsoorten heeft, zaaie deze grassoorten 't liefst op zware gronden. Deze eigenen zich voor deze soort het beste. Gewoonlijk slaagt daarop de cultuur be ter dan op zavelgronden, terwijl de opbrengsten van deze grassoort op Hghte gronden minstens genomen twijfelachtig zijn. De bemesting is gelijk aan die van Engelsch en Italiaansch raaygras. Als normale oogst in 1931 kunnen we verwachten 400—600 K.G. per H.A. en als een goede oogst in 1932 en 1933 kan gerekend worden op 800 K.G., als het een beetje ra.eeloopt op 1000 K.G. zaad per H.A. De oogsttijd is vrij laat; omtrent begin Augustus. Ook dit zaad heeft sterke neiging tot uitvallen en de rijping is vaak ongelijk. Het vereischt eenige onder vinding en ervaring om voor Beemdlangbloem pre cies het tijdstip aan te geven wanneer de beste oogst- tijl is gekomen. Vergissingen, die zeer vergefelijk zijn, zijn daarbij geenszins uitgesloten. De fijnere grassen waaronder we rangschikken zooals boven aï reeds is gezegd: Ruwbeemdgras, Veldbeemdgras, Rood- zwenkgras en Fiorin, daarvan wordt de uitzaai nu nog te riskant en al zou de aanslag nog goed zijn, en het herfstweer zoo goed mogelijk ten goede mede werken, in 1931 zou men van deze gewassen geen oogst van beteekenis mogen en kunnen verwachten. Zaait men ze nu nog uit, dan doet men dit met het oog op een oogst in 1932. Naar we vernemen zijn de contractprijzen voor deze grassoorten tamelijk hoog) hetgeen er wel op wijst dat de opbrengsten niet zoo heel hoog zijn. De ontwikkeling is uiterst langzaam, de plantjes zijn over het algemeen zeer fijn en ais alles en alles meeliep zou men in 1931 nog een oogst kunnen verkrijgen van 250 300 K.G., doch wis en ze ker is dit in geen geval. Ten slotte zij nog vermeld dat wie nu of in voor jaar 1931 graszaad zou willen gaan verbouwen op contract, men zich voor deze contractteelt kan wen den tot de firma's N.V. J. L. Robertus, Zaadhandel te Winschoten; D. J. v. d. Have, Kapelle bij Goes; Fa. Ir. C. Koopman en Co., Zekepolder bij Zierikzee» de N.V. Zwaan en de Wiljes' Zaadhandel te Scheem- da en het Centraal Bureau te Rotterdam. Bij na vraag aan deze firma's ontvangt men opgave van de contractprijzen en iedereen kan dan met zichzelf te rade gaan of het telen van graszaden gedurende eenige jaren een klein middeltje zou kunnen zijn om de moeilijke crisistijden door te komen. Aangezien wij hier te doen hebben met teelten, waarvan de mees te bouwers misschien weinig ervaring hebben, is een speculatief karakter aan deze teelt nieet geheel te ontzeggen. Daardoor kan men wel eens mis zijn doch winstkansen staan daar tegenover. S.' V.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14