Aspsrin 111*31 11 VOOR ONZE SCHAKERS VOOR ONZE DAMMERS m m m m m m w m 9 w m m m 9 m m EVENTJES DENKF.N. Henry Ford voorspelt! Motorwals door een locomotief gegrepen. Vliegtuig-ongelukken in Frankrijk. Binnenlandsch Nieuws. De Matafto-historie. Verduistering van f14.000. Tegen een boom gebotst Diefstal van bloembollen. Het Provincie-huis te Haarlem. Spoorvrachten voor aardappelen. Vraagstuk No. 615. Vraagstuk No. 616. m'4 UP Éfi m fH sar 12 mt m Éi Ét Vraagstuk No. 613. Vraagstuk No. 614. Van vroeg tot laat, trap op, trap af, is zij onvermoeid bezig. Hoe vaak echter wordt zij ook door hoofdpijn en lusteloosheid geplaagd. Aspirin-Tabletten geven haar dan echter het welzijn terug^. eemg op de wereld Lel op den oranje band en hei Bayerkruij. Prijs 75 ets. Afschaffing van overproductie en werk loosheid. Reuter seint uit New-York: In een nieuw boek voorspelt Henry Ford een indus- trieele revolutie in Amerika, waardoor de massa's der arbeiders een welgestelde klasse zullen worden, overproductie en de werkloosheid zullen verdwijnen en allen arbeiders een dagelijksch loon van vijf a zeven dollar zal worden verzekerd. Twee dooden en twee ernstig gewonden. Toen de sneltrein FriedrichshafenStuttgart Don derdagmiddag het station Ummendorf passeerde, had een ernstig ongeval plaats. Spoorwegarbeiders, die op de lijn met een zware motorwals aan het werk waren, lieten deze, toen de sneltrein naderde, op haar plaats staan. Zij werd daarop door de locomotief gegrepen en op zij ge slingerd. Hierbij werden twee arbeiders doodelijk en twee anderen ernstig gewond. De locomotief werd beschadigd. Van Biberach uit werd terstond een hulplocomotief gezonden. Een toestel neergestort. Vier inzitten den verbrand. Dezer dagen meldden wij, dat de Fransche lucht vaart in verband met de talrijke ongelukken, die op dat gebied den laatsten tijd voorkomen, een alles behalve groot vertrouwen geniet. Thans wordt op nieuw melding gemaakt van een tweetal ongevallen, waarbij in totaal vijf mènschen om het leven kwa men. Uit Corbeil wordt n.1. bericht, dat een vliegtuig, waarin zich drie mannen en een vrouw bevonden, nabij het nieuwe kerkhof van Savigny is neergestort, en in brand gevlogen. Alle inzittenden kwamen in de vlammen om. Weer een militair vliegtuig verongelukt. Een doode. Uit Parijs wordt gemeld: De Fransche luchtvloot heeft wederom een verlies te boeken gehad. Bij de manoeuvres, welke thans in Algerië worden gehouden, stortte een militair vlieg tuig brandend omlaag. De piloot kwam om het leven, de waarnemer liep ernstige verwondingen op. GRIEKENLANDS EX-KONING WIL TERUGKEEREN. V.D. verneemt uit Londen: De ex-koning van Griekenland is plotseling weer op den voorgrond getreden door een mededeeling in de pers, dat hij nog steeds aanspraken maakt op den Griekschen troon en dat hij er van overtuigd is, dat het Grieksche volk hem vroeg of laat toch weer naar Athene terug zal roepen. De ex-koning verklaarde, dat hij voor geen enkele politieke partij eenige voor keur heeft. Hij zal noch als overwonnene, noch als overwinnaar terugkeeren. Het is slechts zijn plicht als koning, de nationale eenheid te herstellen. JUWELIER IN DEN TREIN BEROOFD. Een juwelier uit. Antwerpen, die zioh op een zaken reis bevond, is tijdens die reis van Wiesbaden. naar Frankfort in den sneltrein een portefeuille ontrold met geld en briljanten voor een waarde van 47.000 mk. Hij heeft het verlies eerst bemerkt, toen hij te Frankfort inkoopen ging doen. NACHTVLUCHTEN BOVEN PARIJS VERBODEN. De minister voor luchtvaart heeft een besluit afge kondigd, waardoor het verboden wordt, bij nacht over Parijs te vliegen, onverschillig op welke hoogte gevlogen wordt. SMOKKELSCHIP OPGEPAKT. Op de Oostzee is door een douaneboot uit Warne- munde een spiritussmokkelschip opgepakt. Het schip is de haven van Warnemunde binnen gesleept. Aan boord bevond zich 1000 liter spiritus, die naar Zwe den gebracht zou worden. De eigenaars van het schip zijn een Litauer en een Deen. die bij de douane als leden van een groote smokkelaarsorganisatie bekend staan. EEN CLANDESTIENE VLUCHT. Twee vliegtuigbestuurders gearresteerd. Het B.T.A. meldt uit Buenos Aires: Een Noord-Am erikaansch watervliegtuig verliet Woensdagavond dc haven met bestemming naar Montevideo en nam in het geheim zeven passagiers mede. liet gaf geen gehoor aan de signalen van een marinevlicgtuig en dwong het door schoten zich naar deze signalen te gedragen. De twee bestuurders en een beambte der maatschappij werden gearres teerd. DE WINTERTIJD. Gaat op 5 October in- Ook in België zal in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. de zomertijd weer door den gewonen of wintertijd vervangen worden. PRINSES HELENA VAN ROEMENIë NAAR DUITSCHLAND. Geen verzoening. V.D. verneemt uit Weencn: Naar hier uit welingelichte kringen uit Boekarest vernomen wordt, zou de kans op een verzoening tus- schen kon'ng Carol van Roemenië (de onlangs terug gekeerde ex-kroonprins) en zijn echtgenoote prinses Helena zeer gering zijn en zou de prinses daarom be sloten hebben Roemenië voor goed te verlaten en zich in Duitschland te vestigen. DE MOORDAANSLAG TE BRUSSEL. Het slachtoffer, een Italiaansch koopman uit Rotterdam overleden. Een B. T. A.- telegram uit Brussel meldt, dat het slachtoffer van den moordaanslag te Brussel, de heer Sylvestro Aurileo, agent voor italiaansche produc ten, te oRtterdam, Woensdag j.1. aan de bekomen verwondingen is overleden. Aurileo, die met zijn schoonbroer zich op Zondag 21 September, op de boulevard Adolphe Max te Brus sel bevond, werd daar door een 25-jarigen anti-fascist Ruggiero Debabora door twee revolverschoten ernstig gewond. Het motief was wraakneming op de fas cisten. Een proef en een resultaat met het veel besproken middel tegen mond- en klauw zeer. Wij lezen in het „Hsbl.": In samenwerking met drie dierenartsen de heeren dr. R. H. van Gelder, directeur van Meca en Meba te Amsterdam, diens Utrechtsche collega S. Stuur man en de Naardensche dierenarts II. ter Beek, heeft de heer Ph. Benjamins te Weesperkarspel, onzen le zers welbekend door z'n reis naar Spanje en zijn daar opgedane bevindingen, een wetenschappelijke proef genomen met Matafto, d.vv.z. hij heeft te Ederveen negen onbesmette kalveren gekocht en vijf daarvan door de dierenartsen laten behandelen met het „mid del". Daarna zijn ze, na eenige dagen, alle negen be smet enalle negen even ziek geworden. Na dit resultaat kan worden geconstateerd, aldus gaat genoemd blad verder, dat onzen Veeartsenijkun- digen Dienst, die ongetwijfeld wel heeft geweten, hoe hier de verschillende steelen in hunne bijbehoorende vorken zaten, geen blaam kan treffen. De verdediger tort et a travers van het Matafto hebben tot dusver niet geantwoord op merkwaardige onthullingen van „Het Volk", inzake de herkomst van het product. Wellicht is op hen van toepassing het oude woord van Cats: Wat baat den uil een kaarsen bril Indien de uil niet zien en wil! EEN BRANDWEERAUTO EEN BOOM OMVER GEREDEN. Te Amsterdam heeft Donderdagmiddag een brand weerauto op den hoek van Gebr. Metsustraat en Van Baerlestraat een boom omver gereden. De brandweerwagen was op weg naar een alarm op den Aalsmeerweg. Op dit punt gekomen van den weg kwam plotseling een jongen op een bakfiets in den weg. De bestuurder had toen de keuze den jongen omver te rijden of in botsing te komen met een boom. Hij koos het laatste. De schok was zeer hevig. De boom werd ontworteld en verdween onder den wa gen. Door den schok werden eenige manschappen van de auto geslingerd. Drie ervan werden niet ern stig gewond en konden in dienst blijven. De auto zelf was ernstig beschadigd. OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET. In hooger beroep is Donderdag voor de rechtbank te 'sGravenhage behandeld de zaak tegen de direeteuren van de N.V. De Lichtstraal te 's Gravenhage vervolgd wegens overtreding van de Loterijwet. De subs.-offi- cier van Justitie, mr. Rijkens, vorderde vernietiging van het vonnis van het kantongerecht en veroordee ling van ieder der verdachten tot driemaal een maand hechtenis. Uitspraak 16 October a.s. AARDAPPELOOGST IN WESTELIJK NOORD BRABANT MISLUKT. Twee derden van de opbrengst rot. Men schrijft uit Westelijk Noord-Brabant: Er is aan het rooien der late aardappelen thans vrijwel een einde gekomen, of beter: bij velen een einde gemaakt. Verschillende perceelen moesten on afgewerkt blijven liggen, omdat, de opbrengst den ar beid niet kon loonen. De opbrengst is gering en ver der ook nog slecht. Bij velen is wel twee derden van de opbrengst rot en voor consumptie ongeschikt. De polltle^erzoekt opsporing. In het „Algem. Politieblad" verzoekt de commissaris van politie afd. B. te 's-Gravenhage opsporing, aanhou ding, en voorgeleiding van Jan v. d. Plas, gcb. te Broek op Langendijk (N.H.) 28 Februari 1S97, boekhouder, laat stelijk wonende Havenkade 52a te 's-Gravenhage. die zich schuldig heeft gemaakt aan valschheid in geschrifte en verduistering van f 14.000. Signalement: zeer slank persoon, lang pl.m. 1.76 m., opvallend groote donkere oogen, donker haar, sportlef uiterlijk, smal gezicht, kleine spitse neus, geen knevel, rechte houding. Hij heeft een eenigszins veerenden gang en is gekleed in donkerblauw pak (fijn gestreept) Stetson hoed (donker-bruin-grijs), lichte beide gabardine jas (raglan-model.) Een der inzittenden zwaar gewond. Een gezelschap officieren van de Hoogere Krijgsschool dat per auto een excursie door het land maakte, is door dat de chauffeur het stuur kwijt raakte bij Leens met dezen auto tegen een boom gebotst. De chauffeur en twee officieren, dlc in den auto za ten, kregen niet ernstige verwondingen. Een officier echter, kapitein Frijtag Drabbe. die naast den chauffeur zat, sloeg met zijn hoofd door de voorruit van den auto, waardoor hij ernstig aan het gelaat werd verwond. Na eerst te Leens verbonden te zijn, is hij naar Groningen vervoerd, waar hij in het Academisch Ziekenhuis ls opgenomen. Tot zware straffen veroordeeld. De 46-jarige tuinbouwer J. T. te Alkmaar, wien dief stal van vijf zakken bloembollen was ten laste gelegd subsidiair vervoer van deze bollen uit winstbejag, meer subsidiair schuldheling, is op dezen laatsten grond door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. De eisch was 10 maanden. De zoon van verdachte, de 21-jarige L. T. werd wegens bloembollendiefstal veroordeeld tot 3 maanden. IN DEN IJSEL GEREDEN. De 31-jarige A. Brussee uit Ouderkerk a. d. IJsel is Woensdagavond, komende van een feestviering te Gouderak per rijwiel naar huis teruggekeerd. Hij is van den dijk gereden en in den IJsel terecht gekomen en verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Nog steeds onvoltooid. De acoustiek In de statenzaal. In het verslag der Zomerzitting van dit jaar van de. Provinciale Staten van Noordholland in het nieuwe ge bouw aan de Dreef te Haarlem, heeft onze speciale cor respondent reeds gewezen op de slechte acotffctiek In de vergaderzaal, zoodat het voor de statenleden en ook voor de per3 heel moeilijk was het gesprokene te volgen. De Haarlemsche corr. van het „Hsbl.' schrijt thans: Het provinciaal bestuur is nu al zeven maanden In het gebouw aan de Dreef gevestigd en nog altijd is het paviljoen niet af. Nu en dan worden geschenken ont vangen, die in het gebouw een plaats krijgen. De gobe lins voor de Statenzaal en de aangrenzende vertrekken, zullen over eenige maanden gereed kunnen zijn. zoodat de aankleeding van die zalen nog niet voltooid is. Hinderlijker is, dat dj inrichting van enkele vertrek ken, de noodzakelijke afwerkingen die ten laste van het Rijk komen, werden opgehouden, omdat de restauratie van het oude gebouw is tegengevallen. De raming der restauratie-kosten is niet onbelangrijk overschreden en nu schijnt men dat in Den Haag te willen goedmaken door aan de Inrichting van het gebouw voorloopig niets meer te doen. Daardoor komt men voor het eenigszins dwaze geval te staan, dat do officleele opening van dit gebouw die zal plaats hebben als alles gereed is vermoedelijk pas gebeuren zal als men alweer aan de eerste herstel lingen too is. De regeering heeft nu eenmaal geen nieuw gebouw willen geven aan het provinciaal bestuur, laat ze dan althans zorgen, dat het ter beschikking gestelde aan de eischen voldoet Zoo is er nog niets gedaan ter verbetering van de apoustiek in de Statenzaal, Over veertien dagen komen de Staten weer bijeen en dan zal men voor dezelfde moeilijkheden staan als in de zomerzitting. Niettegen staande er meer dan drie maanden tijd is geweest om verbeteringen aan te brengen. Wel schijnt men, in overleg met prof. Fokker, te heb ben vastgesteld wat er gedaan moet worden; maar daar voor zijn geen drie maanden noodig geweest. En aan dat resultaat der beschouwingen zullen de Staten ln hun komende vergadering weinig vreugde beleven. Het wachten is op overeenstemming tusschen de de partementen van Binnenlandache Zaken en Financiën en daar is geen tijd voor gesteld! Misschien nemen de Staten, ln arren moede, de kosten van deze verbetering wel weer voor rekening van de provincie. Verandering voor export in overweging. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp betreffende vermindering der spoorvrachten voor de aardappelcampagne van den herfst van 1930, heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Naar voorshands wordt gemeend, wordt thans de bin- nenlandsche afzet van aardappelen in Drenthe en Ove- rijsel niet in het bijzonder benadeeld door hooge vrach ten, welke bij verzending per spoor op dat product zouden drukken. De regeering is bereid te overwegen of een vermindering van de spoorvrachten voor aardappelen, bestemd voor export, kan worden verleend, en zoo Ja, in hoeverre. van Mr. A. van derVen. Zwart: 5. f g a b c d Wit: 6. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Wit Kg6, Th2, Th3, La6, La7 en Dc6. Zwart Kgl, Tb6, Tb8, Pe8, en een pion op e5. Wit speelt en geeft mat in twee zetten. OPLOSSING PROBLEEM No. 607, van A. d'Orville. De diagramstand waa: Wit Kc6, Tb8, en twee pion nen op b3 en c2. Zwart Kh5 en twee pionnen op a6 en c7. Wit speelt hier achtereenvolgens Tb6, c3 en Kc5 met mat op den vierden zet. van J. W. van Dartelen, Heemstede. Zwart: 10. Wit: 10. Dc diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart 10 schijven op 7—9, 18 20. 22, 24, 30, 35. Wit 10 schij ven op 16, 26, 27, 29, 32, 33, 42. 45, 47 en 50. Wit speelt en wint op fraaie wijze. OPLOSSING PROBLEEM No. 60S. van G. Mantel Jr., Hengelo. De diagramstand in cijfers was: Zwart 11 schijven op 3, 6. 10, 11, 13, 17, 19, 20, 23, 24 en 26. Wit 11 schijven op 22. 27, 32, 33, 35—40 en 50. Wit speelt 35—30, 22—29, 29X9, 94, en 4X16 wint Aardig is de schijnoplossing door 33—29, 32—28, 36 X 7, 39—33. 40—34 en 35X4, want nu maakt zwart remise door 812 enz. Een stukje met een eenvoudlgen stand en afwikkeling, dat echter groote verdienste heeft door de doelbewust ingevloch ten schijnoplossing, waarover velen gestruikeld zijn. „DE WANDELAARS". Vier leden van een athletiekvereeniging besloten eens om eikaars uithoudingsvermogen te toetsen, een wandelwedstrijd te houden, dien zij met eigenaardige voorwaarden verzwaarden. A, B, C en D. zooals we de heeren zullen noemen, zouden n.1. vertrekken van één zelfde punt op een ronde baan, welke een omtrek had van één mijl. A. mocht echter niet meer of minder af leggen dan precies 5 mijl per uur, B vier myi, C drie mijl en D twee mijl per uur. Ze zouden blijven door- loopen tot zij alie vier tegelijkertijd weer bij het uit gangspunt zouden zijn! Hoe lang zal dat duren? HET GEHEIM DER DRIEëN. De onderstaande figuur, een kruis voorstellende, be staande uit 5 vierkantjes moet zoodanig ingevuld wor- den, dat het niets dan drieën (bedoeld worden cijfers 3) bevat Geen vakje mag oningevuld blijven. Als men daarna den inhoud der drie horizontale of wel der drie verticale vakjes samentelt moet ln beide gevallen het getal 7 als uitkomst verkregen worden. Hoe moeten daartoe de drieën geplaatst en ingevuld worden? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. No. 609. „EEN RAAR REKENARIJTJE". Als één pauw en één politie-agent samen 12 zijn, omdat een pauw fier (vier) is en een polltle-agent „acht" geeft, dan zijn twee trotsche pauwen en vier politle-agenten, waarvan er drie met verlof en buiten dienst zijn, samen 2X4=8+4X8=32, want een goed politieagent geeft a 11 ij d acht, óók als hij met verlof en buiten dienst is. De uitkomst moet dus zijn: 40. Van dit truc-vraagje zijn vele oplossers de dupe geworden, en gaven als uitkomst 2x4+1X8=16, wat om bovengenoemde redenen foutief ls! No. 610. „DE 20STE EEUW". Wanneer men de cijfers van het jaar 1928 In da ruiten van een vierkant plaatst, zooals in de onder staande voorstelling is aangegeven, dan kan men zoo wel in horizontale, verticale als diagonale richting, steed3 20 tellen! 1928 8291 9182 2819

Schager Courant | 1930 | | pagina 15