RECEPTEN. HOE KAN MEN EEN PATROON ZELF KNIPPEN? KIEST UW HANDTASCH I Men ziet ze in alle vormen en soorten in leder en in stof, met. of zonder sluiting, rechthoekig of met afgeronde hoeken, plat of bol. Nooit heeft een zóó groote keus ons meer in moeilijkheden gebracht. Men moet de tasch passend bij de schoenen kiezen, maar evengoed bij de ceintuur, bij den hoed, bij de japon. Wat te doen om aan al deze elschen te voldoen, wanneer men niet rijk genoeg is om er zoovele tasschen op na te houden en de keuze zich tot één enkele be perken moet? Dan moet men neutrale en klassieke vormen kiezen, die al vallen ze dan in het geheel niet op, in ieder geval ook niet zoo snel uit de mode zijn. Of ook wel men maakt een tasch uit de stukken stof die bij het maken van mantel of japon af vallen. Het maken van een tasch uit een stof is niet zoo vreeselijk moeilijk wanneer men slechts een eenvoudige vorm neemt, zooals de tasschen in den vorm eener enveloppe, gevoerd met carton of wel de ellipsvormige of ronde tasschen, gemonteerd op een me talen of schildpadden sluiting. Tweed, satijn, cretonne, enz. zijn gemak kelijk te bewerken, door hun groote soepel heid. De geraffineerdheid in de details gaat zoover, dat men in deze tasschen nog etuis, ja zelfs cigarettenpijpjes met denzelfden stof bekleedt. In de Parijsche winkels ziet men velerlei nieuwtjes op tasschengebied. Zoo o.a. een h&ndtasch waarin onder de klep een paar speciale vakjes zijn voor rookersbenoodigd- heden etui, aansteker en zelfs een klein aschbakje. Ook de tasschen gecombineerd met een kleine, korte parapluie, ziet men zeer veel. De sluitingen zijn veel in zilver, kristal of wel in lichtkleurige schildpad. De vormen zijn over het algemeen zeer eenvoudig en passen daarom uitstekend bij de sobere sport- of namiddagmodellen. Anna de SavorninLohman f Enkle woorden wil ik wijden, Ter memorie en van rouw, Voor één, die haar stem liet hooren, Voor de rechten, van de vrouw. Heftig fel, polemiseerend, Met een pen, die woorden vond-, Tegen zekere tradities, Klanken, die men niet verstond Durfde zij haar meening stellen, In den laatsten oorlogstijd; Werd gehoond, bespot, bestreden, Raakte heel wat vrienden kwijt! Maar toch breng ik bij het scheiden Haar naar voren in ons blad, Die gewérkt heeft voor de vrouwen, En den moed tot strijden had. De B.—L. de nudeln als een rand omheen. De nudeln kunnen ook vervangen worden door ma caroni. hazepeper. Benoodigd: Resten van een gebraden haas, 50 gr. bloem, 60 gr. boter, of vet van de overgebleven jus, 50 gr. uien, y2 L. bouillon, 10 gr. suiker, kruidnagelen, laurierblad, Spaansche peper, 1 d.L. azijn, 2 thee lepels Maggi-aroma, 1 eetlepel Worcestersh ire -saus. Bereiding: Fruit de gesnipperde ui met de boter en de bloem donkerbruin. Voeg hierbij de bouillon. Laat even de saus doorkoken. Doe in dien tijd de in stukken gesneden haasresten in de stoofpan en giet de saus door een zeef erover. Voeg er de azijn, de suiker en de kruiden bij en laat het gerecht pl.m. een uur zachtjes stoven. Roer er bij het opdoen het Maggi-aroma en de Wor- cestershire-saus door. eenvoudige, doch gekleede ensembles. Ensemble van marine blauw crêpe de chine met gele moesjes. Rok met holle plooien voor de benoo- digde wijdte. Een manteltje met revers, zooals bij een tailleur, gezoomd met effen MODEGRIL (1930). 't Is waar: de mode maakt weer De rokken lang en wijd! Het valt niet te ontkennen; Het is helaas! een feit! Reeds vragen de japonnen Twee-, driemaal zooveel stof. Voor een gezin met dochters Een ware catastrophe! Nu tillen wij op straat weer Gracieus de rok omhoog En houden toch, als 't regent. Den onderkant niet droog! Het werk der stratenvegers Wordt deels door ons verricht: Wij sleepen 't vuil weer mede, Dat op de straten ligt! Maar alles heeft een lichtzij, Als men maar zoeken wil! Zoo is er ook een voordeel Aan deze modegril! De ladder in de kousen Die bron van veel verdriet Het stopje in de kuiten Ziet men gelukkig niet! En 't kleedt ook eleganter Dan 't rokje op de knie Vooral, wanneer de draagster Méér kruisjes telt. dan drie! J. C. B. - B. ONZE MOOIE ZAKDOEKEN. Wanneer er sprake is van zakdoeken moet men niet vragen: „Wat draagt men?", maar veeleer: „Wat draagt men niet?" Vanaf de microscopisch kleine vierkantjes, bestemd om in het avondtaschje of in de opening *an een handschoen geborgen te worden, tot aan de enorme lap zoo groot als een boerenzakdoek, vanaf linnen batist tot zijden mousseline men ziet van alles! Een ding is een feit. men ziet veel minder garneeringen van groote kant, deze vallen niet meer in den smaak. Trouwens, deze zak doeken waren zwaar, heel wat dikker dan de spinneweb-weefsels, die op het oogenblik in de mode zijn, en zij zouden de kleine hoekjes die wij disponibel hebben in onze tasschen, te veel verstoppen. Bij de tailleurs en sport- ensembles hoort een zakdoek van ondoor- •Achtige linnen batist, licht doch tevens solide Er zijn er allermooiste tegenwoordig, ge zoomd met een eenvoudig a Jour en waarvan een der hoeken versierd is met een motief, zooals geborduurde initialen of wel a Jour bewerkte. Of ook wel een monogram, a jour gewerkt in een ruit. een cirkel of een vier kant of eenig andere géometrische fi guur. Het monogram kunt gij kiezen van 2 door elkaar geplaatste letters of wel naast elkander De tweekleurige zakdoek is eveneens zeer crêpe de chine en gesloten met 6 gele knoopen. Benoodigd 5.75 M. in 1 M. breedte. ensemble van jersey-tweed. Een eng sluitend manteltje, van voren met 4 knoopen gesloten. Aan de zijkanten In de mode. Men ziet er van wit batist waar van de initialen of de motieven in rose, groen of strookleurig batist geincrusteerd zijn. Desgewenscht kunt ge ook gekleurdè zakdoeken nemen met motieven of letters in wit. Zeer aardig is het wanneer men den zak doek passend kiest bij een der details van het toilet, b.v. met ceintuur, tasch, hand schoenen of schoeisel. Het is weliswaar een kleinigheid, maar toch een veelzeggende. Voor zeer jonge personen is een motief met een bouquetje bloemen erg geslaagd Bij een middagtoilet neme men een licht zijden zakdoekje, bedrukt met gebloemde teekeningen, met moesjes e d. kleine mo tieven, niet te dicht op elkaar staand. Zekere zakdoekjes zijn afgezet met een zoom in zeer levendige kleur Vanuit een der hoeken wijst dan een pijl van dezelfde kleur naar het midden van den zakdoek Ter weerszijden van deze pijl borduurt men dan de initialen. Voor den avond hebt ge een grooteren zakdoek van zijden mousseline, passend bij Uw toilet. Deze zakdoekjes houdt ge in de hand, hetgeen U veroorlooft er bevallige gestes mee te maken. Deze zakdoeken zijn effen of bedrukt Ook hier veel moezen. maar dan in verschillende grootten, de grootste aan den rand. de kleinere in het midden. Kortom, een enorme fantasie en verschel- denheid voor een zeer klein détail van ons tollet. LANGS DEN WEG. Een vrouwtje, chic gekleed, passeert mij op het trottoir. Een aardige krullebol doet moeite haar met zijn kleine beentjes bij te houden. Voor een confectiezaak staat ze stil. Verdiept in de beschouwing der ongekende „koopjes" vergeet ze even den kleuter, die z'n ongenoegen uit, door „Mam" aan de rokken te trekken. „Vervelende jongen!" hoor ik haar zeg gen, „van jou heb ik meer last dan gemak!" En daarna de niet onaardige bedreiging: „In 't vervolg blijf je thuis bij Oma!" Gezegend zijn de grootmoeders.... ONBEDUIDENDE WAARHEDEN. De vrouwen houden van het leven voor wat het haar geeft, de mannen voor wat zij er van verwachten. Geeft nooit aan de vrouwen wat zij vragen maar biedt haar aan wat zij verlangen. Want terwijl zij meestal weten wat zij gaarne zou den hebben, weten zij vrijwel nooit wat zij noodig hebbea twee zakken. De japon is verwijd docr godet vormende stukken, welke onderling gescheiden zijn door dwars-ingezette ban den. Aan de heupen een ingezet stuk dat nauw om deze aansluit. Benoodigd 4.50 M. in 1.40 M. breedte. Prijs een verstandige vrouw om haar schoonheid en een mooie vrouw om haar verstand. Zij zullen er beide gevoelig voor zijn. De vrouwen staan steeds bereid voor een groote opoffering wanneer gij den voorzorg genomen hebt er eenige kleine voor haar te hebben over gehad. Jalouzie komt bij vrouwen bijna steeds voort uit ij delheid; die van de mannen daar entegen komt meestal uit het hart. gevulde kalfsrollade. Benoodigd: 1 K.G. kalfsvleesch (lange lap, geschikt om op te rollen), 300 gr. varkens gehakt, gehakte peterselie, zout, peper, nootmuskaat, 30 gr. wittebrood, 200 gr. nudeln, 150 gr. boter. Bereiding: Meng het gehakt met het zout. peper, nootmuskaat, fijngehakte peterselie en het brood, dat met het ei tot een papje gewreven is. Wasch het kalfsvleesch, wrijf het aan beide kanten met wat zout in en strooi wat peper er op. Bedek het aan één zijde met het uitgestreken gehakt. Rol den lap stevig op en bind hem met touwtjes dicht. Laat de boter in een ijzeren pan hruin braden, leg het vleesch er in en laat dit goed aan alle kanten bruin braden. Giet daarna langzaam wat water bij de jus. Zorg dat de nudeln gelijk met het vleesch gaar zijn. Zet ze in ruim kokend water op met wat zout. Ongeveer een half uur laten doorkoken. Zoo nu en dan roeren om vast zetten aan den bodem te voorkomen. Neem het vleesch als dit gaar is uit de pan en sche p de gaargekookte nudeln in de jus om ze daarin nog even te laten stoven. Snijd vervolgens het vleesch in niet te dunne plak ken, schik die halverwege elkaar bedekkend op een verwarmden vleeschschotel en leg er gebraden appelen. Benoodigd: 8 appelen (zure), 100 gr. suiker, 1 d.L. water, kaneel, 80 gr. boter. Boor de appelen, wasch ze, maar schil ze niet. Schik ze in een vuurvast schoteltje. Vul vervolgens de opening met suiker en kaneel en leg daarop een klontje boter. Bedek den bodem met het water. Zet het schoteltje in den oven, bedruip de appelen enkele malen met het vocht, dat langzamerhand stroperig wordt en laat ze gaar worden. Vooral zorgen dat ze niet stuk gaan. ONZE PATRONEN. Patronen van de modell«n> van mantels en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mejuffr. L. Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96, Den Haag. De patronen voor dames kosten f 1.— die voor kinderen f 0.80 Het duurt onge* veer 10 dagen alvorens ze in het bezit komen van degenen die patronen aanvragen* Aan de lezeressen die een patroon bestel len, wordt beleefd verzocht bij de aanvrage het verschuldigde bedrag in te sluiten, ter voorkoming van administratiekosten. In 2 rubrieken zullen we voor U bij gaande Jurk teekenen. met dat verschil, dat lnplaats van een rechte klokrok een moderne rok met 4 punten geteekend wordt, wat erg aardig bij een aangesloten litfje past. Het aangesloten lijfje. Stippelt het grondpatroon na. zet >en waterpaslijn hoe diep U de hals wilt heb ben en hoe lang het lijfje zijn moet. Meet b blted U de hals wilt hebben en zet vanaf middenvoor de halve breedte ai eT trek dan een eenigszins schuine lijn naar de schouder toe Het plaatje geeft 1 plooi op de schouder aan, die U geheel volgens teekening kunt teekenen Nu hebben we om de wijdte van het lijfje te krijgen niet met de heupwijdte, maar met ie taille wijdte te maken, die U niet al te strak om de taille meet Zet voor de voorkant talllewijdte ai (niet v« +1. wan* de rok met punten .is voor en achter gelijk) Nu mag de voorkant afgeteekend worden. De achterkant levert geen moeilijkhede*-1 op. De diepte en breedte van de hals meet u weer, als u er maar goed om denkt, dat t hals op de schouder evenveel uitge diept moet worden, anders passen de schouders niet aan elkaar. De zijlijnen moeten even lang zijn en op de waterpas- lijn van de onderkant van het lijfje meet u ook 1/4 taillewijdte af. Oe achterkant kan nu volgens teekening geteekend worden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16