SchagerCourant Raad Oudkarspel. Radioprogramma Derde Blad. Zijn oogen door rheumatiek aangetast. Gemengd Nieuws. Het gevaar der dancings. Mussolini over de oeconomische crisis. Zaterdag 4 October 1930 73ste Jaargang. No. 8742 Zsndag 5 October. Hilversum (1071 M.) V.A.R.A. 9.00 Postduivenberichten; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.15 Mededeelingen in het Esperanto; 9.30 Tuinbouwhalf- uurtje o.l.v. S. S. Lantinga. Onderwerp: „Het planten van boomen en heesters". j V.P.B.O. 10.30 Kerkuitzending uit de Ned. Herv. Kerk te Koog aan de Zaan. Spreker: Ds. G. Horristra. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.01—12.30 Radio-Volks-Universiteit. Cursus: „Vlaamsche puituur". Spreker: Prof. Dr. Mau- rits Sabbe; 12.30—2.00 Middag-Concert dóór het AVRO- Octet; 2.00—2.30 Boekenhalfuurtje; 2.304.20 Gevari eerd Middag-Concert door het Rotterdamsch Philhar- monisch Trio, het A Cappella-koor „Crescendo" en de Harmonie-Vereeniging „Excelsior"; 4.20—5.00 Gramo foonmuziek. In de rustpoos: Sportuitslagen door Vaz Dias. V.A.R.A. 5.00 Gramofoonmuziek; 5.15 Friesoh Uurtje te verzor gen door Sjouke de Zee en anderen; 6.15 Offenbach- Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.55 „De Vierde Kompie", tooneelschets, opvoering o.l. v. Willem v. Cappellen; 7.25 Vervolg Offenbach-Concert. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein: 8.159.05 Vocaal- en Instrumentaal Con cert; 9.059.50 Uitzending van fragmenten der Opera- Comique: „Koffmann's Vertellingen" van Jacques Offenbach; 9.5010.05 Piano-voordracht door Marinus Flipse; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O. 8.309.30 Morgenwijding door Pastoor L. H. Perquin. N.C.R.V. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) te 's-Gravenhage. Voorganger Dr. L. J. van Leeuwen. K.R.O. 12.1512.30 Praatje door Recor Bits; 12.301.30 Lunch- inuziek door het K.R.O.-Sextet; 1.30—2.00 Godsdienst onderricht voor ouderen; 2.002.30 Literair halfuurtje; 2.303.30 Optreden van den Russischen Bariton Jefgenii Kontchak; ter afwisseling gramofoonmuziek. 3.305.Ó0 Plechtig afscheid der nieuwe missionarissen van de Nederlandsche Provincie van de Sociëteit der Afrikaansche Missiën. N.C.R.V. 5.20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Haarlemmermeer- Oostzijde. Voorganger: Ds. B. A. Bos. K.R.O. 7.45—8.10 Lezing over: Katholieke Kerk en Beschaving; 8.1010.40 Concert door het K-R.O.-Orkest; Opvoering van de operette „De Oude Vioolspeler" van J. Offen bach; 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.4011.00 Epiloog door het Klein-koor van den K.R.O. Maandag 6 October. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m. 298 M.) VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht van Frits Bouwmeester. Twee mono logen uit „Hamlet" van Shakespeare; 10.30 Zieken- uurtje; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Middag-Concert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbreking voor verzor ging van den zender; 2.15 Orgelspel door Johan Jong; 2.45 Vrouwenhalfuurtje; 3.15 Gramofoonmuziek; 3.45 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Na Schooltijd. Kinder vertellingen door S. Franke; 5-00 Accordeonmuziek; 5.30 VooravondConcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.15 Lezing van Paul F. Sanders over de Opera „Wozzeck" van Alban Berg; 7.30 Frans Bas- tiaansche leest uit eigen werk; 8.15, Concert, te geven door het „Liederen- en Oratoriumkwartet"; 9.35 Con cert van Hollandsche Werken door het VARA-Orkest; 10.05 Persberichten Vaz Dias; 10.15 Licht Concert door het VARA-Strijkorkest; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendienst; 11.00—11.30 Lezen van Chr. Lectuur; 11.30 —12.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberichten; 12.30— 1.45 Orgelconcert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk te Amsterdam, door Jan Zwart; 1.452.00 Gramofoonmu ziek; 2.00—2.35 Uitzending voor scholen; 2.35—3.15 Cau serie over „Voorjaarsperkplanten" door A. J. Herwig; 3.153.45 Cursus knippen en stofversieren; 3.454.00 Gramofoonmuziek; 4.00—5.00 Ziekenuurtje; 5.006.00 Concert; 6.30—7.00 Spreker: N. Kraak Steemann. On derwerp: „Iets uit het autobus-bedrijf in ons land"; 7.00—7.45 Christelijke Filosofische cursus; 7.45—8.00 Politieberichten; 8.008.30 Bestuursmededeélingen door den Voorzitter der N.C.R.V.; 8.30—10.45 Spreker: Dr. M. D. Osinga. Onderwerp: '„Monumentenzorg". Concert door het Chr. Radio-Orkest; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 10.4511.30 Gramofoonplaten. Dinsdag 7 October. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m. 298 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01—9.45 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.01—10.15 Morgenwijding; 10.30—12.00 Ochtend- Concert door het AVRO-Kwintet; 12.00 Tijdsein; 12.01— 2.00 Concert door het Haagsche Harmonie-Orkest o.l.v. Henri Zeldenrust; Optreden van Jan Hahn met vroo- lijke liedjes; 2.002.30 Halfuurtje voor de Vrouw; 2.30 3.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.00 —4.00 Orgel-Concert door George Robert. Soliste: Sophie HaasePleneman (sopraan); 4.004.30 Gramo foonmuziek; Praatje door Mevr. de Leeuwvan Rees; 4.30—5.30 Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk; 5.30— 6.45 Concert door het Orkest v. h. Theater Tuschlnski te Amsterdam, o.l.v. Max Tak; 6.00 Tijdsein; 6.30 Koer sen Vaz Dias; 6.40 Voortzetting Concert; 6.45—7.15 Gramofoonmuziek; 7.15—7.45 Radio-Volks-Universiteit, Muziekcursus; 7.458.00 Praatje door Fred Fry over de a.s. taallessen; 8.00 Tijdsein; 8.01—10.00 Aansluiting van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Uitzending van „Wozzeck", opera in 3 acten, muziek van Alban Berg; In de rustpoos: Praatje door Mevr. Ida de Leeuw—van Rees en Fred Fry over de a.s. lessen; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 10.15—11.00 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 11.00 Gramofoon muziek; 12.00 Sluiting, Hulzen (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek: 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein; 12 01—12.15 Politieberichten; 12.151.45 Lunchmuziek door het K.R.O.-Trio; 1.452.00 Gramofoonplaten; 2.003.()0 Vrouwenuurtje; 3.003.15 Praatje ter voorbereiding van een knipcursus; 5.00 6.00 Gramofoonmuziek; 6.00 Tijdsein; 6.016.15 Nieuws berichten in Esperanto; 6.156 30 Gramofoonmuziek; 6.457.15 Cursus in schriftverbetering; 7.157.45 Spre ker: Pater Dr. P. Kreling. Onderwerp: Verstand en Onverstand; 7.458.00 Politieberichten; 8.0011.00 Con cert door het K.R.O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; So list: E. Heymans (piano) Kruschen verdreef de pijn! Een bril nu overbodig. Er is bijna geen deel van het menschelijk lichaam, dat vroeger of later niet eens door rheumatiek wordt aangetast. Soms nestelt het zich in de kniegewrichten en maakt iemand kreupel; in andere gevallen maakt het de handen onbruikbaar door opzwelling en stijf heid. Een inwoner van Amsterdam schrijft ons hoe zijn oogen door rheumatiek werden aangetast. Ook vertelt hij, welk middel hij hiertegen gebruikte. Lees slechts zijn brief: In Egypte deed ik malaria op. Na hiervoor een kuur te hebben-doorgemaakt kreeg ik vreeselijke rheumatiek; mijn oogen werden slecht. Na korten tijd Kruschen Salts gebruikt te hebben vermin derden de pijnen en werden mijn oogen beter. En thans na een jaar is de rheumatiek geheel ver dwenen en ik kan weer lezen zonder bril. Kru schen Salts is een „reuzemiddel" en ik zou er niet meer buiten kunnen.'' W. de B., Amsterdam. Wat heeft Kruschen Salts voor dezen man gedaan? Niets anders dan lever, nieren en ingewanden aan sporen tot normale, gezonde werking. Hierdoor wer den de urinezuur-kristallen, die zich in de gewrichten en weefsels nestelden, opgelost en tezamen rnet an dere schadelijke en giftige stoffen op normale wijze uit het lichaam verwijderd. En wanneer de oorzaak der pijnen weggenomen wordt, spreekt het vanzelf, dat die kwellende pijnen ook verdwijnen voor goed. Kruschen Salts geneest niet alleen, maar het voorkomt de vorming der vlijmscherpe urinezuur- kristallen,de oorzaak van alle rheumatiek-ellende. Bovendien voert het Uw lichaam die bestanddeelon toe, die onmisbaar zijn voor een goede gezondheid. Gebruik regelmatig iederen morgen een halven thee lepel Kruschen op een glas warm water of in een kop thee en binnen zeer korten tijd zult U de weldadige uitwerking ondervinden. Kruschen Salts is niet te evenaren, het verdrijft het kleinste spoor van rheu matiek. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon. Op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Door heel Holland zijn namelijk on der de apothekers en drogisten duizenden flesschen Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis procfflacon. U kunt deze gratis proefflacon gebruiken, zonder de gewone flesch Kruschen te openen. En in dien U, na deze proefflacon op gebruikt te hebben, met 't resultaat niet volkomen tevreden bent, .brengt dan de gewone flesch ongeschonden terug naar den leverancier, bij wien U ze gekocht hebt. Hij zal U onmiddellijk en zónder omwegen Uw (geheele uitga ve) f 1.60 terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gra tis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van f 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) Een geestige waarschuwing aan de Pa- rijsche meisjes. Aan het Parijsche blad de „Echo de Paris" ontleent het „Hsbl." het volgende fijn-ironische stukje, getee- kend Prosper. waarin o.a. wordt gezegd: De prefect van politie heeft tot honderd jonge da mes uit de hooge uitgaande wereld, die hij bij zich ontboden had, een zeer wijze toespraak gehouden. Hij zeide tot haar in hoofdzaak: „U houdt van dansen, jonge dames, en ik wcnsch mij niet tegen deze voor keur te keeren. De dans is een gracieuze, gezonde beweging, en men dient hem niet te verbannen of zich een al te strenge moralist te toonen. Doch ik weet want het is mijn taak om veel dingen te we ten dat velen uwer zich niet tevreden stellen met goed rond te draaien, maar dat zij gevaar loopen den verkeerden weg op te draaien door trouw de ge legenheden van verderf te bezoeken, welke men dan cings noemt en waar uw deugd en gezondheid wor den bedreigd. Bovendien is er in deze dancings een danseur, die met „mondain" wordt aangeduid, de sierlijke, lenige jonge man, met glanzende haren, met oogen, welker gloed u aantrekt als een lamp de verblinde vlinders. Van hen is gezegd dat de fooien, die ze krijgen en die ten zeerste varieeren, afhanke lijk zijn van den ouderdom, het uiterlijk, de teerhar tigheid, zelfs van denomvang der vrouw'elijke clientèle! Terwijl ik volkomen gerust ben wat betreft den .omvang" van degenen die op 't oogenblik naar mij luisteren, want ge zijt allen allerliefst, ben ik dit veel minder ten aanzien van uw uiterlijk, dat door uw toiletten en sieraden op een grooten welstand wijst en ten aanzien van uw teerhartigheid, welke zich vaak zóó duidelijk manifesteert, dat ge u als 't ware zelf aanwijst als een gemakkelijke prooi voor en „entraineur", door wien gij u, ik smeek het u, niet moet laten meesleepen. Ten slotte, dames, moet ik u er op wijzen dat ik mij, indien mijn verzoeken' vergeefs mochten blijven, gedwongen zal zien an dere maatregelen te gebruiken Prosper voegt hier aan toe, dat men wel nooit zal weten of deze bondige toespraak goede gevolgen heeft. Wanthij vergat nog te vertellen aan de menschen, die mochten denken dat het de Parijsche prefect van politie is geweest, die haar heeft gehou den, dat het de prefect vanTokio was. die alcfus tot Japansche jonge dames gesproken heeft! MOTORAGENTEN TE PARIJS. Naar aanleiding van de vele misdaden, waarbij de daders van auto's gebruik maken, heeft Chiappe, de Parijsche prefect van politie, een brigade van een tiental agenten op motorfietsen ingesteld. De motor agent is dus voor Parijs iets nieuws. De dagbladen geven foto's van de eerste agenten van de motorbri gade en wijden geestige stukjes aart de nieuwigheid. En wij? Wij denken eens eventjes aan onze keurige motoragenten, die wij al ja, hoelang eigenlijk zoolang kennen, dat wij een berichtje als dit behoe ven om weer eens op hpn te letten. Zijn de Holland sche steden dan zoo bij? Of zou Parijs een klein beetje achterlijk zijn?. „De slechte omstandigheden in Italië tot het uiterste uitgebuit door de anti fascisten." Over de rede, waarmee Mussolini Woensdag de eerste zitting van den Nationalen Corporatieven Raad in Italië geopend heeft, ineldt de Romeinsche correspondent van de Times, dat zij den vorm aan nam van een overzicht van de oeconomische crisis in het. algemeen en van die in Italië in het bijzonder. De minister-president zeide. dat in de vijf maanden sinds de Nationale Raad is inigesteld, de toestand ernstiger is geworden. De crisis in Amerika, in Oc tober van het vorige jaar, heeft de zaak acuut ge maakt. Voor wat Italië aangaat, zijn er vier onmis kenbare symptomen en wel het aantal geprotesteer de wissels, het aantal faillissementen pti surséances van betaling, ede toenemende werkloosheid en de ver mindering van de inkomsten van den staat. De staat kan dezen stand van zaken niet werkloos aanzien. Vandaar dat hij heeft ingegrepen tot in standhouding van de werven van Sosuiich in Istric en varf verscheidene andere belangrijke industrieën in- verschillende deelen van Italië. Mussolini weet heel goed. dat de slechte omstandigheden in Italië tot het uiterste worden uitgebuit door de anti-fas cisten buiten Italië. De regeering heeft evenwel haar vinger op den pols van de natie en Mussolini durft wel te zeggen, dat vele van de ondernemingen, dh failliet gegaan zijn, geen beter lot verdienden. Het meerendeel daarvan is ontstaan in of na den oorlog, liet is nutteloos en onredelijk om wonderen te ver wachten. Die heeft zelfs Hoover niet kunnen ver richten, „die machtigste man ter wereld is in het rijkste land ter wereld." Men vraagt vaak hoe lang de crisis duren zal. Als er geen onvoorziene on herstelbare gebeurtenissen opdoemen gelijk een oorlog en Mussolini verzeker de. dat Italië alles gedaan heeft en alles zal doen om oorlog te voorkomen gelooft hij, dat men den dageraad al ziet gloren. Men moet echter zijn onge duld weten te bedwingen. De tijd van herstel zal op zijn minst drie jaar bedragen, als men het, althans wagen mag een tijd te voorspellen voor den overgang van de huidige benarde omstandigheden tot een toe stand van betrekkelijken welstand. Hoe Hoover over de crisis denkt. Op de jaarlijksche bijeenkomst van de Vereeniging van Amerikaansche bankiers heeft Hoover gezegd, dat de nieuwe vaststelling van de prijzen als gevolg van de overproductie op den goeden weg is. dat de fundamenteele goederen ongerept, de hulpbronnen onverminderd en de geweldige outillage en unieke industrieele- en handelsorganisaties zelfs steviger zijn dan twee jaar geleden. De president vermaande de Amerikanen geen herleving van de rest van de wereld af te wachten, hoewel de depressie over de hoele wereldverbreid was. Amerika zou voortaan de andere naties haar hulp en samenwerking moeten geven. VUURWERK ONTPLOFT. In een Mexicaansche stad. Tal van personen zware brandwonden. Ter gelegenheid van een plaatselijke kerkelijke vie ring zou vuurwerk worden afgestoken in Claya, in den Mexicaariechon staat Guanajuato. De voorraad ontplofte echter in zijn geheel en te vroeg. Tal van personen kregen zware brandwonden. I Vergadering van den gemeenteraad, op Donderdag, 2 October 1930, des nam. 8 uur (n.t.) Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, tevens Secretaris. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter, opent met een woord van welkom aan leden en pers. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer De Boer. De notulen worden na een kleine opmerking van den heer Zaagman goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Verslag van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland over 1929; b. Verslag van de werkzaamheden der commissie van de Malariabestrijding door de bevolking in Noordholland over 1929; De Voorzitter zegt dat deze verslagen voor de leden ter inzage blijven. De heer Zaagman vraagt naar aanleiding van het laat ste verslag of ér veel gebruik gemaakt wordt van de spuit welke in het raadhuis aanwezig i3. De Voorzitter antwoordt van in het begin wel, doch tegenwoordig niet zoo veel omreden door den controleur welke in Heerhugowaard woonachtig is, dit werk wordt gedaan. c. Een rapport van de hoolstekers, inzake het gehou den onderzoek omtrent den toestand van het hooi bij de verschillende veehouders in de gemeente. De Voorzitter zegt dat geconstateerd ka.n worden dat de samenwerking tusschen hooistekers en veehouders van aangenamen aard is. Dit laat niets te wenschen over. d. Adres van de vereeniging ..Koophandel" houdende verzoek haar ten behoeve van den nachtdienst van de telefoon, nu voor het jaar 1931, een subsidie te verlee- nen van f 80; De Voorzitter zegt dat deze aangelegenheid hier reeds tweemaal behandeld is. Gezien de inhoud van het adres is er geen aanleiding om met een voorstel te komen. De heer Rijper zegt hier niet te spreken als lid -van Koophandel. Uit een oogpunt van billijkheid, acht spr. het ook hier van belang dat in gevallen van braud en bij riekte 's nachts getelefoneerd kan worden. Door de meerderheid der leden van Koophandel wordt de nacht verbinding als een noodzakelijk kwaad beschouwd, daar redelijkerwijs gesproken de arbeid na 9 uur 's avonds afgeloopen moet wezen. De nachtverbinding ls een nood zakelijk iets en is voor onze gemeente een algemeen belang. Spr. ls voor het adres. De Voorzitter gelooft dat als Koophandel het adres had ingericht op een wijze waarbij met het belang van iedere gemeente rekening zou zijn gehouden, er zeker een meerderheid in den Raad zou zijn om een subsidie te verleenen. Spr. is er niet van overtuigd, dat er veel door particulieren gebruik van gemaakt zal worden. De heer De Boer zegt dat er een onbillijkheid zou ont staan als 80 gulden subsidie verleend zou worden. De heer Rijper zegt dat deze gemeente met zijn vele tuinbouw toch ook betrokken is bij den handel. Het is hetzelfde belang als van Oudkarspel of Noordscharwoude 'telefoneerd kan worden. Laat een leder die er gebruik wat in het adres een onbillijkheid genoemd wordt. De heer Kostelijk acht het voldoende als tot 9 uur ge telefoneerd kan worden. Laat een eider die er gebruik van maakt dit betalen. Den heer Zaagman is medegedeeld dat iedere abonne voor een gering bedrag doorverbinding kan krijgen zoo dat bij ongevallen en dergelijke de hulp van Koophandel niet eens noodig is. In deze gemeente zijn twee adressen doorloopend aangesloten, n.1. Mr. Eecen en Dr. Vogelen zang. In vele gevallen zal bij laatstgenoemde van de doorverbinding gebruik gemaakt kunnen worden. De aansluitkosten voor doorverbinding bedragen f 25. wat door de leden van Koophandel nog wel te betalen js. De heer Rijper zegt dat door de nachttelefoondicnst alle doorverbindingen zijn komen te vervallen. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met 61 stem van den heer Rijper aangenomen. e. Aanbieding van de gemeente-begrooting voor 1931; f. Idem van de Lichtbedrijven voor 1931; g. Idem van het Burgerlijk Armbestuur voor 1931; De Voorzitter zegt dat op de begrooting een post voor komt voor het ophalen van vuilnis gedurende den schoonmaaktijd. Het ls de bedoeling den Raad 21 Octo ber weer bijeen te roepen voor het behandelen der be grooting. h. Een adres van de Tuinbouwvereeniging „De Een dracht" met verzoek om een verwarmd en verlicht lo kooi ten dienste van een cursus in bloembollenteelt. De Voorzitter zegt dat de bollenteelt hier zeer ia toe genomen en het goed gezien is van de tuinbouwver. deze cursus te houden. Geadviseerd wordt op het adres goed gunstig te beschikken op die voorwaarde dat voor net heid van het lokaal zorg wordt gedragen. Voor verlich ting bij den ingang is gezorgd. Aldus wordt besloten. De heer De Boer zegt dat door 35 leerlingen aan den cursus zal worden deelgenomen, hoofdzakelijk volwasse nen zoodat er alle hoop is dat geen klachten ontstaan zullen. Spr. zegt het besluit aan de tuinbouwver. te zul len mededeelen. Voorstellen van B. en W. 1. het verleenen van een crediet voor het loopende dienstjaar, ten behoeve van de verbetering van de Spoorstraat; Zal een afdoende verbetering tot stand gebracht worden? De Voorzitter betuigd zijn dank voor de aangename besprekingen met B. on \V. van Noordscharwoude. Spr. hoopt dat de Raad dier gemeente het voorbeeld van het college zal volgen, opdat overeenstemming bereikt kan worden. Door den heer Oosterlee is een rapport samengesteld dat aan de leden ter inzage is verstrekt. Spr. verzoekt geen cijfers te noemene om reden het de bedoeling van Noordscharwoude is een openbare aanbesteding te houden. Den heer Zaagman doet liet genoegen dat de stand van zaken zoo ver gevorderd is. Spr. herinnerd tr aan dat deze zaak door zijn voorganger wijlen den heer Paarlbérg. ook meermalen naar voren is ge bracht. Zelf heeft spi\ hierover ook tweemaal vra gen gesteld, doch nimmer eenig antwoord ontvan gen. Spr. heeft eens gekeken aan de Spoorstraat en vraagt of door het plan de zaak afdoende verbeteren zal. Het zou zonde zijn halve maatregelen te nernen. Z.i. is dit plan niet voldoende. De heer De Boer dankt B. en W. dat de zaak zoo gauw aan de orde is gekomen. Ook spr. vraagt zich af of de zaak hier afdoende door ons wordt verbeterd. Al zal de waterafvoer voldoende zijn, is spr. van mee ning dat een modderpoel niet zal uitblijven met dit plan. Spr. vraagt hoe of het mogelijk is dat deze ge meente meer betalen moet dan Noordscharwoude. De heer Kostelijk zegt, dat verscheidene jaren terug over een groot plan is gesproken, doch door de hooge kosten niet is aangenomen. De hoofdzaak is dat het water een uitweg kan vinden, waardoor het uitgeslo ten is dat een modderpoel ontstaat. Dat deze gemeen te meer betaald komt doordat de rioleering aangelegd zal worden over de percèelen van de inwoners dezer gemeente. De heer Rijper betuigt ook zijn tevredenheid met de spoedige afdoening door B. en \Y. De Voorzitter zegt, dat de Spbortstraat steeds de aandacht heeft gehad van B. en b'. Spr. is verheugd dat de twee gemeenten tot elkander zijn gekomen. De afwatering komt terecht in een hoofdgoot zooals ook aan de dorpsstraat het geval is. De concessie is ge daan deze goot voor rekening dezer gemeente te ne men. Ook door ons is de vraag gesteld of de zaak afdoende verbeterd zal worden. Bij een algeheele verbetering zullen de kosten zeer hoog zijn. Het voor gestelde plan zal een goede waterafvoer mogelijk maken. Vermoedelijk zal de Spoorstraat niet opgenomen worden in het wegenplan, zoodat het een stille weg wordt. Om hier veel kosten voor te maken is niet ge- we nscht. Na een vrij langdurige discussie, waarbij nogmaals de vraag wordt gesteld of met het voorgestelde plan een afdoende verbetering tot stand zal komen en ge zegd wordt dat met dit plan altijd nog tot geheele bestrating kan worden overgegaan, wordt het voor stel van B. en \Y. met algemeene stemmen aangeno men. Bespreking vervolgonderwijs. De Voorzitter zegt, dat het vorige jaar door 7 leer lingen aan het vervolgonderwijs is deelgenomen. Nu hebben zich 8 leerlingen gemeld, n.1. 6 jongens en 2 meisjes. De begrootingspost is f260 voor het gewone onderwijs en f80 voor het handwerkonderwijs, totanl dus f340. Weth. Kroon zegt, een groot voorstander te zijn van vervolgonderwijs, doch gezien het gering aantal leer lingen is spr. tegen een subsidie. Spr. raadt aan -Ie U.L.O. te bezoeken, waarvan het schoolgeld niet zoo hoog is. Weth. Bakker zegt, dat waar het vorige jaar het onderwijs voor 7 leerlingen is gegeven, men nu niet kan nalaten het met 8 leerlingen niet te geven. Daar voor de gegoeden heel wat schoolgeld betaald wordt voor hoogcr onderwijs, acht spr. het niet juist om voor het vervolgonderwijs niets uit te trekken. I>o heer De Boer is het met den heer Bakker eens en zegt dat om vooruit te komen in de Maatschappij een goede ontwikkeling noodzakelijk is. De heer Rijper vraagt of het. niet op den weg ligt om te probeeren het aantal leerlingen uit te breiden. Spr. vindt het belachelijk om voor 2 leerlingen hand werkonderwijs te geven. De heer Kostelijk vindt het treurig dat voor het vervolgonderwijs niet meer wordt gevoeld. De Voorzitter zegt dat behalve de officieele op roeping, persoonlijk aan deze of gene gevraagd is het onderwijs te volgen. Spr. vindt het e<*n treurig verschijnsel dat in dezen tijd waarin ontwikkeling noodzakelijk is, hier ean den Langcndijk zelfs geen tuinbouwonderwijs kan worden gegeven. Met 61 stem, van den heer Kroon, wordt de sub sidie uitgetrokken.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9