De gelukkigen. Merkwaardig ongeluk. Ontevreden Parijsche barbiers. Opnieuw storm op de Fransche kust. Brabantsche brieven. Verkeersongelukken. Z IJ P E De bestrijding der tuber culose onder het rundvee. Tien gelukkige winnaars van de halve 100.000. Allen arbeiders aan de Hem- brng. De laatste week van de Staatsloterij was ditmaal bijzonder spannend. De honderdduizend was er nog „in" en daarnaast nog vele andere prijzen. Met den dag nam de spanning toe en steeg ook de handels waarde. van de nog niet uitgelote briefjes. Eindelijk Donderdagmorgen is de beslissing geval len en aan veler hoopvolle verwachting hoe dik wijls misschien al gekoesterd? de bodem ingesla gen. De deelnemers in lot no. 3648 zijn dezen keer de ge lukkigen. En daarbij haddon zij nog een extra bof, doordat het de laaste hooge prijs was, die nog moest vallen. Zij krijgen dus, behalve de honderdduizend, ook de premie van dertigduizend gulden te verdeelen. Later werd uit Zaandam gemeld: De f 100.000 met als premie de f 30.000, is voor de helft, aan tien arbeiders van de buizenfabriek aan de Hembrug gevallen. Van deze tien arbeiders wonen negen te Amsterdam en een te Zaandam. Zij hadden tezamen een half lot. De „Res. Bode" weet nog het volgende mede te dee- len: Het kantoor waar gistermorgen de geluksbom is gebarsten, is bij de coJiectrice mevr. Spiekman te Rotterdam. Tot gisterenmiddag half drie waren te 's-Gravenhage reeds een zestal geluksvogels die bij den hoofdverte genwoordiger van Lotisico, die een negental twintig- jes van het nummer (waarop de ton is gevallen) in omloop had, reeds hun portie komen halen. Baard van een ouden man in brand ge vlogen. In zorgelijken toestand in het ziekenhuis opgenomen. Woensdagavond heeft een 81-jarige man zekere H. J. J., door een onvoorzichtigheid in zijn woning aan de Hoveniersstraat te Rotterdam ernstige brand-" wonden opgeloopen. Hij had zich reeds te bed begeven, toen hij nog even wilde kijken hoe laat of het was. Daartoe stak hij een kaars aan, die op een nachttafeltje naast zijn bed stond. De kaarsvlam heeft zich toen meege deeld aan zijn baard en in een oogwenk was zijn gelaat met brandwonden overdekt. Met de handen voor het gezicht is de oude man gillend de straat opgeloopen. Buren hebben hem naar het politiebu reau aan de Meermanstraat gebracht, waar de G. G. D. een voorloopig verband heeft aangelegd. Daarna is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht, waar hij in zorgelijken toestand is opgeno men. Ofschoon hij onduldbare pijn heeft moeten lijden, is de man al dien tijd bij kennis gebleven. Hij heeft zelfs nog de tegenwoordigheid van geest gehad om aan zijn buurman de sleutels van zijn huis te geven. Jicht, Pt* Griep, Spierpijn, Hoofd- en Zenuwpijn TOGAL-tabletten bij alle apoth. en drog. f 0.80 en f 2Voorlangere kuren in kllnielcverpakkingf 8.73 (veel voordeeliger in 't gebruik) Oneerlijke coneurrentie. - stadhuis als scheersalon. Het Parijsche De kappers rond het Parijsche stadhuis beklagen zich naar wij in 'n Parijsch blad lezen, over een on eerlijke concurrentie, die wordt uitgeoefend in het deftige Hotel de Ville zelf. Ambtenaren of bedienden, doch in ieder geval lieden in dienst der gemeente en door de gemeente voor hun aanwezigheid ten stad- huize betaald, maken,, naar het schijnt,;eon extraatje door andere ambtenaren en h^iëhdentèhstadhuize te knippen en te scheren. Zij werken tegen verlaagd tarief, maken „een koopje" met de makkers uit de gemeenteadministratie. Zoo verdienen zij geld en spa ren hun klanten tijd uit. Voor dezen is het tot een gewoonte geworden zich op het stadhuis te laten sche ren en knippen, voor genen een behoorlijk (of liever onbehoorlijk) georganiseerd beroep. De kappers vin den echter dat het niet aangaat op die manier on der hun duiven te schieten en dreigen een protest te richten tot den prefect. In ieder geval hebben zij het euvel in de pers gesignaleerd, klaarblijkelijk in de hoop dat dit al wel voldoende zal zijn om er teen ein de aan te maken. Wederom vi&schersvaartuigen vermist. V.D. verneemt d.d. Donderdag uit Parijs: De geheele Fransche kust is wederom door een he- vigen storm geteisterd, die overal groote schade heeft aangericht. Men maakt zich ten zeerste ongerust over het lot van talrijke visschersschepen, waarvan men nog geen bericht heeft ontvangen. Nog maar weinig hoop op hun behoud. Nader seint het B.T.A. uit Lorient: Men koestert nog slechts weinig hoop betreffende het lot van de visschersschepen, waaromtrent men reeds sedert 30 a 35 dagen zonder bericht is. Er wor den een-en-twintig schepen vermist, elk waarvan vijf man en een scheepsjongen aan boord hadden. Vermoedelijk een Belgisch stoomschip vergaan. Het B.T.A. seint uit Antwerpen: Alen is hier zonder bericht van het Belgisch stoom- ichip „Figris", dat 18 September uit Antwerpen op weg naar Alexandrië vertrok, waar het 4 October moest binnenloopen. Een hier ter stede ontvangen te legram uit Camber d.d. 7 October, meldt, dat twee boeien gemerkt „Tigris-Anvers" op strand zijn gewor pen. ,mcheer' het is zeker nog nfef te Iaat om een aalmoes te vragen? Uvenhout, 6 October 1930. Menier, 't Is zeuven uren in d'n avond en al 'n dik uur braandt de laamp. Zemmen weer aan de klok leggen te prutsen en 'm gelijk gezet mee de groote gouwen wij zerplaat, die er aan d'n he mel hangt. Amico, 'k wouw da ze daar toch 's mee d'r klevie- ren afbleven, van die klok. Wa-d-is 't toch eigentlijk 'n kinderachtig flaauwekulleke, 'n soort van sjaanteclairris- me, om te perbeeren d'n dag 'n stukske langer te maken! Of-t-ie gatvernollekes van illestiek is. Sjaante Clairisme ja, waant zooas dieën haan docht dat de zon opkwam omdat ie kraaide, zoo dochten die honderd kamerlejen, dat d'n dag langer wier as ze d'ren tikkert verzetten. Honderd? Negenennegentig! Eéne was 'r te verstaandig veur en da was... 'nen boer. En zooas da meer gaat: toen emmen ze hem veur gek verklaard! Da's teugeswoorig 't gemakkelijkste wat er is: ~eür gek te worren aangezien. Dan hoefde niks aanders te doen as oew verstaand te gebruiken! Waant nimme nouw nie kwalek: as ze 'r nouw toch zóó van overtuigd waren, asda ge d'n tijd maar te ver zetten had om de zon aan 'n touwke te emmen, ollee, waarom gaan ze dan nie veul verder en verzetten d'n scheurklender! Dan kunnen ze in de Hondsdagen mee sneeuwballen gooien en mee de Kersemus èrebeesjes (aardbeien) eten...! Da'k daar nog 's op trugkoom ge wit keb al dik- kels over da gefriemel aan die klok gesjamfoeterd da komt, omda 'k kortgelejen 'n stuk in de kraant ge lezen eb van 'nen stadschen mensch, die na zooveul ja ren wakker Is geworren. Ja, lang slapen is nouw een maal stads. Me leeren op school wel allemaal as dat d'n mergen- stond goud in zvnen mond hee maar as me groot zijn, dan is da goud van 's mergens vier uren opstaan, olleen veur d'n boer en daarom bet d'n boerenstand nouw op 'n houtje zekers! Terwijl ze in de stad meer goud in d'ren mond emmen. zitten, as Trui Zondags aan hee as ze naar de kerk gaat. Maar da's dan nie 't goud van d'n mèrgenstond, da's 't goud van de taandendokters. Keb onder m'n klaanten van m'nen gruuntenwagel wefkes zitten, as die d'ren mond opendoen, dan is 't of d'n hemel opengaat...! Ollee, ge mot me goed verstaan: 'k wil nie zeggen dat die d'ren mond zoo gróót is, zukke dingen dénk ik olleen maar as 't m'n klaanten aangaat maar zóóveul goed blinkt er dan in die moe- lekes, ziede! Ja, jonk, da zijn'nouw mee recht wefkes, die mee gin goud zijn te betalen! Nouw, daar zijn d'r byf diejt ook wèèrd zijn, hor re! Da blijft onder ons na tuurlijk. ïk ben sodemèkajer ók n'iè van bordpampier gemokt...! Maar dan zoude zeivers oew reksdaalders motten maken, zooas d'n dieën hier in 't Ginneken. Hjj had ze gemokt om kermis te gaan houwen in Princen- hage, waant daar lag da-d-eigen moksel in de laaikes van kasteleins na de kermis, De fabrikaant zit nouw in de petoet. Maar genogt. Daar ga-g-et nouw allemaal nie over. 'k Wouw er dan ditte van zeggenge kun nie geleu- ven hoe belabberd of 't is, as oew klok, die altij geloo- pen hee, zóó sjecuur as olleen onzenlieveneer z'n werk is gewend te doen, as die groote gouwen hemelklok in- eenen 'n vol uur van streek is. Heel d'n dag lopt deur- mekare as geschifte melk. Nouw, 't is ok 'n geschifte affaire, 's Aves mee de zon op oew bakkes de bedstee in en vlakt dan Trui ok nie weg, die heel d'n dag op d'n akker is deurgewèrmdEn 's mergens de koeien 'n uur te laat, want die treken d'n eigen van meneir pustoor z'n torenklok ok gin sallemaander aan. En waarveur allemaal? Omdat de stadsche menschen waant daar koom 't op neer 's mergens niet uit de krullen kunnen komen, as d'ren wekker huilie nie ver- nukt! Omdat d'n wekker acht uren aangift, staan z'om zeu ven uren op! Motte nog peulen? Daar emmen wij de "last van! En 'k zouw er nikske van gezeed emmen g*ad ,was 't nie da'k in de kraant nouw pais gelejen da stuk las, waarin allemaal dingskes stingen as ik jaren trug al ge zeed em. En as ze daar nouw wakker gaan worren, ollee, dan za 'k ze moe m'nen brief nog 'n hekstra-porreke in d'r lenden geven, zooas Trui da 's mergens altij doet Da's zooveul as d'ren goeiemèrgen. Dalek in stijl! Witte meteen wa-d-oew heel d'n dag weer te wochten staat. „Olee, gaat er rs uit snurkert", en dan meteen zo'n dink in oewen rug. Ok goeiemèrgen! Die is nouw sebiet wakker, ee! As 'k 's 'nen keer wa laat ben 's aves, dan gelijk as ik d'n klink van de deur oplicht, spring zomhoog en zit mee m'nen dubbelloops die op de beddepiaank leet, in gevechtshouding klaar. Necë, as zij toevallig dieën naéht op da Curaqaosche fort geslapen had, ha! dan was dieën slaampaamper Urbieno nog nie gelukkig gewiest! Da zèg 'k oew! Al had ze'm mee d'n pot op z'n gezicht motten siaan, maar d'r uit was ie gewiest. En daar is heelegaar gin kwaad mee bedoeld teugen dieën kapitein die van de week veur is motten kommen, horre. Waant laat ik oew eerlijk zeggen: as 't mij over komen was, ha'k ok deus week veur d'n krijgsraad gestaan. Waant da-dee 'k altijd nog liever as mee'nen hoop gotjes in oewen kanu3 en 'nen steen mee 'n schoone inscriptie op oew kanus onder 't zaand in Curacao. Waant West-Indië verdedigen mee drie man en 'nen pèèrdekop, 'n houteren tenk, 'nen botten sabel en 'nen mieterejeur waarvan d e veer kepót is, allee gift da baantje dan maar aan d'n deurwèèrder van de belasting! Ik eb er tebak van, amico. Da's pap-eten mee 'nen viirk! Da's dunne op 'nen riek. En 'k zou nie zeggen as van Speyk: „dan liever de iocht in", 'k zou zeggen as Borren: „dan liever de kast in!" Mee zulk kwaal gereedschap sneuvelen hedaankt. Maar 't zal wel losloopen mee 'm. 'k Gsleuf nie as da ze'm veul kwaad zullen doen, waant zooveul emmen wij er allegaar wel van In de gaten gekregen, as da ze 't in d'n Haag krek as mee da klokgepruts 't allemaal veul beter wiesten! Waant toen d'n kapitein daar kwam en z'n leger scharen op 't appèl liet komen, toen bestingen z'n regi menten te samen uit zeuvcncntachtig man, de raèrke- tenster meegeteld. En toen ie om troepen vroeg, toen stuurden ze 'r nog... zeuven mee botte sabels. En kek, da begrijp ik er nouw wel van as boer: da willen ze daar in den Haag veur d'r eigen nie wettn! Toen moes 'r 'nen zondebok gevonden worren. En ■oo wier deus week da stuk veur d'n Haagschen Krijgs raad opgevoerd, mee Borren as de prima balleriena, om ons, de belastingbetalers, 'n koekske in de haand te douwen. Zoo van: -anneko en ga-de gij nouw maar zoet naar huis nog r centjes halen!" Ollee, keb 't geva. cke in m'nen zak as... Urbieno. Waant ge kun zeggen wa ge wilt: 't is 'nen gare jon gen, zooas me in d'n Haag er sjuust 'n paar te kort komen! Zekers, wemmen daar Ginneraal Duymaer van Twits, maar die kan ok nie alles olleen doen. Affijn, laat ik daar afscheiën, waant ik zit tot m'n nekharen in de pollitiek en geleuf me: 'k zit liever in de „Gouwen Koel"! Daar kunde wel 's 'n pintje pils of Berdasch bruin te veul krijgen, zooda ge op oew lucifersdooske kekt d'n hoeveulsten of 't vaandag is om te weten hoe laat 't is, maar da's maar 'n veurbijgaand mankement aan oew oogen. Maar in de pollitiek, amico, daar worde teugeswoorig blijvend-kleurenblind. 't Verschil tusschen rood-en-zwart is soms even moei lijk te zien, as 't verschil tusschen 'n modern opgeta keld wefke en 'n dito manneke. Waant nim nouw d'n Moes. Kunde gij aan dieën kaerel. 'n touwke vastknoopen? Vandaag is ie pikke- zwart, mèrgen gloeiend rood al naar gelaank da-d-'t zonneka op z'n „theemuts" staat. Ze weten sodemaerel maar aamper of ie ziek is of gezond. De kraant zegt op bladzij 3: hij is lillek ziek. Op bladzij zeuven: hij is gezond as 'n vischke. En witte wa-d-Ik denk? Hij is as kip. Onkruid verga nie. Kom ik schel d'r af. 't Is wellekes gewiest. As altij veul groeten van Trui ze lopt al ln d'ren hansop 't is bedtijd en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Een zesjarig meisje door de tram gegre pen en gedood. Hot slachtoffer vreese- lijk verminkt. Tusschen Beetgum en Beetgummermolen in Fries land is Woensdag de zes-jarige Gerritje Wiersma uit Beetgum door een tram uit Leeuwarden gegrepen en gedood. Het meisje kwam, gearmd met een twee tal vriendinnetjes uit school en samen liepen ze on der één parapluie. Waarschijnlijk hebben de kinde ren de tram niet gehoord of in de meéning verkeerd, dat een auto tegemoet kwam, daar het regenscherm uitzicht belemmerde. In elk geval is het slachtoffer naar rechts uitgeweken op de tramrails met het ge melde noodlottige gevolg. Het meisje was op slag dood. Het hoofd was bijna en een arm geheel van de romp gescheiden. De machinist der Ned. Tramwegmaatschappij ver klaarde een signaal gegeven te hebben en had nog uit alle macht geremd, doch toen was. het ongeluk niet meer te voorkomen. Gevaarlijk kruispunt. Wielrijder door een auto doodgereden. Toen de arbeider L. K. uit Sittard, werkzaam aan het nieuwe kanaal te Elsloó zich per fiets naar huis begaf, kwam hij op het gevaarlijke kruispunt Vroene- woud in botsing met een auto. Ilij was op slag dood. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. Onvoorzichtig overgestoken. Jongen levensgevaarlijk gewond. Woensdagavond greep te Vaals een auto den 14- jarigen jongen W., terwijl deze den weg overstak. De knaap kreeg de wielen dwars over het lichaam. In deerniswekenden toestand is hij naar het zieken huis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Doodelijk ongeval bi] de grens. Een groenteventer het slachtoffer. Een groenteventer uit Putte (N.B.) zekere Vlem- mings, die te Esschen (België) had gevent en op weg was naar huis, is het slachtoffer geworden van een aanrijding, aan de gevolgen waarvan hij is bezwe ken. Gezeten op den kant van zijn wagen reed hij ach ter een anderen wagen In de richting Putte, toen uit de tegenovergestelde richting een auto-tractor met aanhangwagen van de melkfabriek „De Eendracht" uit Esschen, aankwam, bestuurd door den chauffeur J. B. Op het moment, dat deze laatste met zijn auto tractor wilde passeeren, schijnt de groenteboer den voor hem rijdenden wagen te hebben willen voorbij rijden, met het noodlottig gevolg, dat zijn voertuig door den aanhangwagen van den tractor werd ge grepen en omver geworpen. De reeds bejaarde V. viel op den weg en kwam juist voor het laatste wiel van den aanhangwagen terecht, dat hem dwars over de borst reed. In deerniswekkenden toestand werd de man op genomen en terzijde van den weg gelegd, waar hij binnen enkele minuten is overleden. Ernstige aanrijding te Hilligersberg. Het slachtoffer zwaar gewond. Op den Grindweg te Hilligersberg reed Donderdag avond omstreeks negen uur een auto, bestuurd door P. D., een met paard bespannen wagen achterop. De automobilist passeerde den wagen links met groote snelheid en bemerkte te laat, dat de 22-jarige G. B. aldaar, bezig was een lamp aan een waar schuwingsbord te dooven. B. werd door den auto gegrepen en een tiental meters meegesleurd. Hij bleef bewusteloos liggen* De politie en dr. Jungerius waren onmiddellijk t t plaatse. Het bleek, dat B. een gecompliceerde been breuk en een ernstige verwonding aan het hoofd had bekomen. In zorgwekkenden toestand is het slacht offer per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Tegen den bestuurder D., van Hilligersberg, is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de auto door de politie in beslag is genomen. In het lokaal van Mej. de Wed. J. Broer te Schager- brug hield de Vereeniging tot bestrijding der tubercu- Loes onder het Rundvee „Klein Begin" een algemeene vergadering op Donderdag 9 October 1930, des avonds 7 uur. Aanwezig waren 5 bestuursleden en 2 gewone leden. In zijn openingswoord spreekt de Voorzitter de heer W. Jimmink Hz., zijn spijt uit over deze geringe opkomst, maar hoopt dat ondanks het kleine aantal aanwezigen de goede zaak. de bestrijding der tuberculose zal worden behartigd. Ook de pers wordt welkom geheeten, hare tegenwoordigheid kan er misschien toe leiden dat meer dere veehouders zich bij onze vereeniging zullen aan sluiten. De uitvoerige notulen van den secretaris, den heer E. A. Linder.bergh, wordetr onder dankzegging goedge keurd. Mededcellngen. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat de proef, die zou worden genomen, om na te gaan welke resultaten met onderhuidsche inspuiting en welke resultaten met oogdruppelen zouden worden verkregen, niet Is gehouden. In een onderhoud over deze quaestie met den veearts De Boer. had deze afgeraden de proef te nemen, hij achtte haar niet in 't belang der vereeniging, omdat men nogal eens voor verrassingen komt te staan. Een duidelijke uiteenzetting heeft de heer De Boer over een en ander gegeven. In de vorige vergadering was de vraag gesteld of ook onder de var kens de bestrijding der tuberculose moest plaats vinden Het bestuur heeft deze vraag gesteld aan het Hoofd bestuur en dit berichtte, dat bestrijding onder de var kens niet noodzakelijk is. Het lnfecteeren geschiedt door de bijproducten van de zuivelfabrieken en als nu de vee stallen vrij van tuberculose zijn, zullen ook de varkens dat zijn of worden. Overgelegd wordt de lijst van tuberculinatie over de stallen van 24 leden. Werd in de vorige vergadering gewezen op het heuge lijke feit dat er geen open gevallen van tb.c. waren, ln het afgeloopen boekjaar kwamen 2 open gevallen voor en in het nu loopende boekjaar reeds één. Dit heeft wel de oogen van verschillende menschen doen opengaan en doen inzien, dat het lid zijn van onze vereeniging voordeelen heeft. De Voorzitter hoopt dan ook op uitbrei ding van het aantal leden. Spr. wijst er op dat bij de open gevallen een uitkeering van f 50 (rijk en provincie ieder f25) is verkregen. Hoe eerder een openlijder wordt opgeruimd, hoe beter, immers door één geval kan de geheele stal worden besmet. De rekening en het jaarverslag. Door de heeren Rademaker en Baken worden de be scheiden van den penningmeester gecontroleerd en bij monde van den heer Baken wordt medegedeeld dat al les in orde was bevonden. De Voorzitter dankt dan ook den penningmeester voor diens gevoerde beheer, het kassaldo gedroeg f 63.09, bij de Boerenleenbank is gedeponeerd f 350. Van rijk en provincie is een subsidie verkregen over 725 dieren, naar f 1.10 per rund. Uit het keurig samengestelde Jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het boekjaar begon met 21 leden en eindigde met 24 leden. Onder de 725 getubercullneerde dieren, waren 158 reactiedieren en 2 open gevallen. Wat het Jong vee betreft, waren er van de 24 stallen 19 stal len vrij van reactiedieren, worden de oudere dieren mee gerekend, dan waren er van de 24 stallen 3 geheel vrij. Van de 565 dieren boven de 2 jaar reageerden er 152 positief, van de 160 Jongere dieren reageerden 6 stuks. Van het oudere vee wisselde het percentage reactiedie ren van 3.2 tot 66.7, van het jongvee waren 19 stallen geheel vrij en van 5 stallen wisselde het percentage van 7.7 tot 33.3. Met het jongvee Is men beduidend in de goede richting gegaan, er waren veel meer „vrije" stallen en het percen tage reactiedieren was veel lager dan vorig jaar. Voor zijn belangrijk verslag wordt den secretaris hartelijk dank gebracht, evenals voor het uitgebrachte verslag van een vergadering der provinciale vereeniging. Benoemingen* In de plaats van het aftredende bestuurslid de heer P. Veeken, die niet herkiesbaar is, wordt bij tweede stemming gekozen, met 4 van de 7 stemmen, de heer G. Rademaker; deze neemt de benoeming aan. Door den Voorzitter wordt voorgesteld om de benoe ming van een afgevaardigde en een plaatsvervangend afgevaardigde naar de door het Hoofdbestuur uit te schrijven vergaderingen zoodanig te regelen, dat do plaatsvervangend afgevaardigde volgend jaar als afge vaardigde fungeert en dan die afgevaardigden gewone leden te doen zijn, geen bestuursleden. De heer Dlgnum wijst evenwel op de uitmuntende verslagen, die de secretaris uitbrengt, niet ieder lid is daartoe in staat en spr. prefereert dan ook dat de secre taris deze vergaderingen blijft bijwonen en zou dan aan den secretaris een afgevaardigde willen toevoegen. Algemeen Juicht de vergadering dit idee toe en do secretaris wordt dan ook bij acclamatie als afgevaardigde benoemd. Als tweede afgevaardigde wordt de heer P. Veeken met 4 stemmen benoemd. Do runderhorzelbestrüdliiR De Voorzitter deelt mede dat één der bestuursleden de wenschelijkheid naar voren bracht om ook de runderhor- zelbestrijdnig ter hand te nemen. Het bestuur achtte het gewenscht dat de algemeene vergadering zich hier over uitsprak en spr. geeft dan in overweging om een schrijven te richten tot de zuivelfabrieken te St. Maar tensbrug, Burgerbrug, 't Zand, Stolpen en Keinsmer- brug, en deze te verzoeken de runderhorzelbestrijding ter hand té nemen. Immers onze vereeniging heeft nog een gering aantal leden en als de bestrijding zich be perkte tot dat ledenaantal zou de bestrijding weinig re sultaat hebben. De heer Dignum deelt mede dat in het bestuur van de zuivelfabriek „De Eensgezindheid" deze zaak reeds is besproken. De Voorzitter zegt dat dit ook het geval ls by spr.'s fabriek. De heer Veeken acht het wel gewenscht dat de zuivel fabrieken voor deze bestrijding dan controleurs aanstel len en dat deze dan rondgaan. Wel zullen de kosten moe ten worden betaald, maar een controleur kan op één dag heel wat dieren behandelen. Onze vereeniging zou zich dan wat de bestrijding betreft, kunnen bepalen tot die leden die elders de melk leveren. Besloten wordt het door den Voorzitter bedoelde schrij ven tot de besturen der zuivelfabrieken te, richten. Het salaris van den secretaris-penningmeester wordt wederom bepaald op f 25. De rondvraag. Naar aanleiding van een vraag van den heer G. Rade- maker, over de tuberculin&tiestaat ln verband met do mededeellng. dat dieren die eenmaal positief hebben ge reageerd, niet meer getuberculineerd worden, vraagt de heer Dignum of dit geen gevaar oplevert voor open vorm van tb.c. De Voorzitter deelt echter mede, dat dieren die rta- geeren en gereageerd hebben, klinisch worden onder zocht Aan de af deeling Zijpe e.o. van de Hollandsche Maat* schappij v. Landbouw zal een verslag van de werkzaam heden worden toegezonden, teneinde deze afdeeling op de hoogte te houden van de door de vereeniging ver richte werkzaamheden en ook, met het doel om daar mede de erkentelijkheid te doen blijken voor den steun die van de afdeeling is ondervonden. In zijn sluitingswoord brengt de Voorzitter dank aan het aftredende bestuurslid den heer Vceken, dio blijk heeft gegeven voor het doel dat de vereeniging beoogt te gevoelen. Spr. hoopt dat het niet de laatste keer zal zijn geweest, dat de heer Veeken deel van het bestuur heeft uitgemaakt Ook aan de pers wordt dank gebracht voor hare aanwezigheid. Spr. hoopt dat de verslagen een aansporing zullen zijn om tot de vereeniging als lid toe te treden, en spr. doet een beroep op de leden om te trachten het ledenaantal te doen groeien.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15