HET H00GE WATER. De groote regenval. Binnenlandsch Nieuws. Grieven der Zu'derzee- visschers. Een zwendelaar te Amsterdam ontmaskerd. Hevige vechtpartij op een bruiloft. Zonnehitte en onhebbelijkheid. De postvluchten naar Ned-Indië. Gemengd Nieuws. Roofoverval in een Mexicaansche kerk. Oceaanvlucht geslaagd. Overstrooming in het Noorden van Frankrijk. Twaalfduizend K.G. vergiften. De toestand zorgwekkend. Vette schapen ging niet zoo vlug bij vorige weken, ofschoon er nog verkocht zijn voor f 50 per stuk per koppel. Overhouders stug. fokschapen matig. Oude slachtschapen valt niets over te vermeiden, kleine aanvoer. De aanvoer van biggen was groot, handel matig. Schrammen hetzelfde.- Op de vetmarkt van varkens was het zeer kalm, 30V* ct. werd er besteed. Op de kippenmarkt was het stug, prijshoudend. Boter geen nieuws. DE HOOFDPRIJS. De hoofdprijs der Schager Paardenverloting (2 paar den) Is ten deel gevallen aan den heer R. v. Halm al hier. N.O.G. Donderdag vergaderde de afdeeling Schagen van de N.O.G. in de Posthoorn. Bij ontsteltenis van den voorzitter, werd de vergade ring geleid door den heer D. Brouwer. Bij de opening constateerde de voorzitter, hoe we oDzen vice-voorzitter mu reeds misten. En herdacht verder' de verdiensten van collega Visser als N.O.G.-lid. Naar aanleiding van een schrijven van de afdeeling was een bericht ingekomen van den inspecteur van het L. O. in de inspectie „Helder", dat waarschijnlijk een Inspectievergadering gehouden zal worden in het laatst van October of begin November. Van het Ondersteuningsfonds was een opwekking ge komen om bij het 50-jarig bestaan een jubileumgave te sturen. Hieraan was reeds ln de vorige vergadering vol daan. Daarna werden verschillende zaken betreffende de propaganda besproken. Bij de rondvraag kwam de actie van Volksonderwijs ter verkrijging van districtsschoolartsen in Noord-Hol land ter sprake. Besloten werd aan 't Hoofdbestuur van Volksonderwijs te schrijven, hoe het zich die actie dacht en hoe 't best zou kunnen worden gesteund. De volgende vergadering zal den tweeden Woensdag in November worden gehouden. Nadat met algemeens stemmen besloten werd geen feestvergadering te houden, omdat men meende dat hiervoor thans allerminst reden was, sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering. CREMATIE N. DE BOER. Gistermiddag is te Velsen verascht het stoffelijk over schot van den heer N. de Boer, oud-directeur van ge meentewerken te Sneek. Er was een groot aantal belang stellenden. Ds. Boenders te Utrecht, wijdde eenige hartelijke woorden aan deii overledene en herdacht hem ook als voorzitter van de vrijmetselaarsloge te Sneek. De heer Breeuwsma, oud-wethouder van Sneek, sprak mamens het gemeentebestuur groote waardeering uit voor den ax*beid van den heer De Boer. Een zoon dankte. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier, werd, in den loop der imaand September op spaarbankboekjes ingelegd f 3242.28 en terugbetaald f 1857.24, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1385.04. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 4. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes Inge schreven nominaal f 1600, afgeschreven f derhalve meer ln- dan afgeschreven f 1600. Het aantal nieuw uit gegeven staatsschuldboekjes bedroeg 3. Enkele cijfers over den regenval in de afgeloopen '4 maanden en Oct. t.m. 9 Oct. geboekt van den re genmeter der Rijkslandbouwwinterschool alhier. 151.6 m.M. 132.9 m.M. 102.9 m.M. 113.0 m.M. 91.8 m.M. Gemiddelde neerslag in 18 jaren, vanaf 1912 t.m. 1929. Deze cijfers toonen wel den normalen re genval aan: Juni 55.0 m.M. Juli 65,8 m.M. Augustus 84.0 m.M. September 88.7 m.M. October 74.7 m.M. Tegen de steunregeling. Zij eischen dat hun grieven tot een minimum gereduceerd worden. Reeds meermalen zijn er ln de verschillende kranten uitgebreide artikelen versohenen over de drooglegging van de Zuiderzee, waarin de buitengewone beteekenls en omvang van dit werk uitvoerig werden uiteengezet. Aan den anderen kant daarentegen zijn er natuurlijk ook nadeelen aan deze drooglegging verbonden en een van de meest précaire vraagstukken is wel wat er met de broodeloos wordende visscherslul moet gebeuren. Deze moeilijkheid Is natuurlijk tevoren begrepen en men heeft dan ook wel de noodzakelijkheid ingezien om steun te verlcenen aan broodeloos geworden visschers. Intusschen zijn er, zooals bekend is, bij de betrokken visschers, nog al eenige grieven tegen de steunregeling en ook de wijziging welke Dinsdag in de Kamer ln be handeling zal komen, brengt verre van bevrediging. Om «leze klachten en grleVen nu ook kenbaar te maken aan de leden van de Tweede Kamer heeft het Centraal Co mité van Zuiderzeevisschers in samenwerking met den St. Petrusbond en den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders afd. Visscherij een adres samenge steld, waaraan het volgende is ontleend: In de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp van 1918 betreffende den steun aan visschers zei do toenmalige minister: „Niet alleen wordt door de afslui ting aan hen, die thans uitsluitend van de Zuiderzee le ven, het middel van bestaan ontnomen, maar ook hun materieel, dat ongeschikt is voor de Noordzeevisscherij, wordt nagenoeg waardeloos gemaakt. Aan het nadeel, dat de afsluiting voor de Zuiderzee-Visscherij te weeg zal brengen, behoort dan ook zoo veel mogelijk te wor den tegemoet gekomen." In het aangeboden ontwerp van wijziging wordt sleóhts dan geldelijke tegemoetkoming in het uitzicht gesteld, Wanneer een eventueele liquidatie van het oude bedrijf tooeilijkheden zou meebrengen. De visschers voelen dit zoo aan, dat degenen die hun bedrijf kalmpjes hebben opgevat en nog schulden op hun schip en materiaal heb ben, geholpen zullen worden om van die schuld af te ko men, terwijl zij, die door hard werken hun materiaal ge heel schuldenvrij hebben gekregen van tegemoetkoming in de schade door waardevermindering ontstaan, geheel verstoken zijn. De minister beriep zich in dezen op do grondwet, die alleen schadeloosstelling kent voor onteigening, vernie tiging of onbruikbaarmaking van eigendom door het openbaar gezag in het algemeen belang. Maar onbruikbaar worden de schuiten en netten ze ker voor het doel, waarvoor zij uitsluitend geschikt zijn en of ze rechtstreeks of langs een omweg onbruikbaar gemaakt worden, komt voor den vlssoher in de prak- i tijk op hetzelfde neer. i Ook tegenover de generale commissie blijken enkele bezwaren te bestaan. Deze commissie, aldus het adres, heeft, althans ln den beginne' de afvloeiing van jonge visschers ern stig belemmerd, door selchts met groote schrielheid tegemoet te komen of tegemoetkoming geheel te weige ren, zoodat voortvarende .ouders, die er vlug bij waren om hun jongens van boord te nemen en naar een am bachtsschool te zenden, genoodzaakt waren hen weder om aan boord te nemen, omdat de generale commissie elke tegemoetkoming in de niet groote bijdragen van reis- en verblijfkosten weigerde, wat in wijden kring anderen weerhield om desgelijks te doen. Hierbij dient evenwel opgemerkt te worden, dat de houding van de generale cómmissie thans soepeler ls geworden tegenover het onderwijsvraagstuk. Wat betreft het onderbrengen van visschers in andere bedrijven, ook dit brengt nog wel enkele bezwaren mede. Niet alleen, dat er maar weinig bedrijven zijn, waar voor deze mannen geschikt geacht kunnen worden, maar wanneer zij bijvoorbeeld bij de Nederlandsche Spoorwegen geplaatst worden, dan ontvangen zij daar het loon van een beginner, wat zij in dien nieuwen werkring ook inderdaad zijn. Maar dit loon is van dien aard, dat een gezin er zelfs niet op bescheiden voet van bestaan kan. Plaatsing bij de Ned. Spoorwegen, welke hierdoor vaak afgesprongen is, kan slechts weer bevor derd worden als de generale commissie een toeslag geeft op de loonen. En andere grief tegen de generale commissie is ten slotte nog de regeling, dat zij afwijzende beschikkingen neemt, zonder de gronden mede' te deelen, waarop die afwijking steunt. Inderdaad gelooven wij, dat dit een euvel is, dat in zich wel niet zoo veel beteekent, maar toch een slechten invloed heeft op de algemeene stem ming. Tot slot willen wij nog wijzen op een grief tegen de bepaling, dat eerst op vijf-enzestlgjarigen leeftijd de uitkeeringen aan de gedupeerden voor het leven worden verstrekt, op welken leeftijd de uitkeering dus den vorm van pensioen aanneemt. Men wil deze leeftijdsgrens verlaagd zien tot vijf-en vijftig jaar, daar het bijna onmogelijk geacht moet worden, dat een ouden visscher ook maar iets ln een ander bedrijf zal kunnen presteeren. Wij hebben hiermede in groote trekken de grieven weergegeven die er bestaan tegen de steunregeling, zoo als zij bij aanneming van de voorgestelde wijziging zal worden. De moeilijkheden, die zich om deze kwes ties ophoopen, zijn waarlijk niet gering. De visschers hebben zich tegen het plan van de droogmaking als zoodanig niet verzet, omdat zij aan nemen, dat deze in het belang van het land is. Hun grieven zullen echter, zoo niet geheel weggenomen, dan toch tot een minimum gereduceerd moeten worden. Ook wanneer de steunregeling-kwestie tot aller te vredenheid wordt opgelost is het nog erg genoeg, dat deze menschen, die steeds door eigen werk hun brood op zee hebben kunnen verdienen, thans tot op zekere hoogte „steun" zullen moeten ontvangen om te kunnen leven. Maar dit laatste ls slechts een gevoelsargument. Tal van goed geloovigen voor ongeveer zeven ton gedupeerd. De dader met de noorderzon vertrokken. Te Amsterdam is een zwendelaffaire van grooten omvang ontdekt. Een tot dusver goeder naam en faam bekend staand man, een zekere F. R., lid van een eveneens zeer goed aangeschreven staande as surantiefirma (die trouwens met het geheele geval niets te maken blijkt te hebben) verlokte bekenden uit de beurs- en handelswereld tot het deelnemen aan zoogenaamde grondspeculaties. Hij stelde het zóó voor, dat er ergens in Noordbrabant, door bemid deling van een bevriend notaris, veel geld te verdie nen zou zijn met den aankoop van gronden, die spoedig weer met groote winst van de hand zouden gedaan kunnen worden. En hij zette aan zijn verhaal, kracht bij, vergrootte het getal der deelnemers, door- af en toe inderdaad een zoet winstje aan dezen én genen uit te betalen, van het geld, dat anderen hem hadden toevertrouwd. Want in werkelijkheid was er geen quaestie van aan- en verkoop van gronden. Het was alles pure phantasie en zuivere zwendel. Het was te voorzien dat deze zwendelpraktijken. waarmede R. 'n jaar of vijf geleden begonnen moet zijn toen hij in financieele moeilijkheden verkeerde, endelijk aan het licht moesten komen. Het is nog te verwonderen dat dit niet eerder gebeurd is, waar R. toch zooveel menschen deelgenoot had gemaakt van zijn „geheim". Op 'n goeden dag is het echter toch uitgekomen, doordat iemand di" R. tienduizend gulden had gege ven, doch daarvoor geen kwitantie had ontvangen, een schrijven zond aan de assurantiefirma, waarvan R. deelgenoot was. Zijn compagnons wisten niets van de vermeende speculaties af en een dag nadat R. uit de firma verdween, vertrok hij met de Noor derzon. Men vermoedt dat hij zich op 't oogenblik in Italië bevindt. Zooals gezegd was de assurantiefirma volkomen onkundig van R.'s handelingen Het is natuurlijk uiterst moeilijk vast te stellen hoeveel slachtoffers R. heeft gemaakt, doch het feit, dat hij vijf jaar lang bezig is geweest, doet vermoeden dat dit aantal zeer groot is. Het totale bedrag, waarvoor de menschen benadeled zijn, beloopt zeker zes zeven ton. Te ernstiger is deze geheele zwendelaffaire om dat ook eenvoudige lieden, die niet over groote be dragen konden beschikken, zich hebben laten op- zweepen om aan de vermeende speculaties deel te nemen. HET MIJNONGELUK OP DE ORANJE NASSAU III. Tweede slachtoffer overleden. Donderdagavond is in het ziekenhuis te Heerlen overleden de tweede getroffene van het ongeluk op de Oranje Nassau-mijn III te Heerlerheide, W. J., wiens toestand zeer critiek was. Twaalf personen, waaronder de bruigom, door messen en bierglazen mishandeld. Donderdagavond hebben zeer ernstige vechtpartijen plaats gehad op de bruiloft van den landbouwer K. te Albergen (gem. Tubbergen). Samen en in vereeni- ging hebben de drie gebroeders G. zekeren v. d. A. ?eer ernstig met messen en bierglazen aan het hoofd verwond en hem een drietal diepe vleeschvvonden toegebracht. Ook den bruidegom is door enkele brui loftsgasten e-en gat in het hoofd geslagen, terwijl een tiental bezoekers van de bruiloft min of meer ernstig verwond werd. Het was een waar slagveld. In den laten avond van Donderdag heeft de burge meester van Tubbergen met een drietal politie-agenten zich naar de plaats van het misdrijf begeven en een onderzoek ingesteld. Er werden 40 getuigen gehoord. Twee der gebroeders G. werden gearresteerd. De toestand van H. v. d. A. is ernstig. De gemeente arts dr. J. Huf heeft den mishandelden geneeskundi gen bijstand verleend en de wonde gehecht. In beslag genomen werden drie bebloede messen, een schaar, een tabaksdoos en een zaklantaarn. B. en W. van. Vlissingen contra den Bond van Onderwijzers. Op 29 Augustus werden de openbare scholen te Vlissingen des middags wegens de groote hitte geslo ten en in de Vlissingsche Courant stond dien avond een bericht, dat ook des Zaterdagsmorgens, 30 Augus tus, geen school zou worden gehouden. Dit werd ech ter niet officieel bevestigd, doch een zestal onderwij zers bleef toch weg. Deswege werden deze leerkrach ten tegen 10 September ten stadhuize ter verantwoor ding geroepen. Naar aanleiding daarvan verscheen in de VI. Crt. van 12 September een ingezonden stuk van het bestuur der afd. van.den Bond v-an N. O., waarin aan het slot werd gezegd: dat men de hou ding van burg. en weth. nergens anders aan toe kon schrijven, dan dat de hitte van de laatste Augustus dagen ook op B. en W. van invloed is geweest. Deze woorden gaven burgemeester en wethouders aanleiding aan den Raad te berichten, dat zij beslo ten hadden de verdere relatie met het bestuur van den Bond af te breken, tenzij het te hunnen genoe gen zijne verontschuldiging aan hun college aan biedt. Een verklaring over de houding van de Turksche regeering. Naar vernomen wordt, blijkt uit nadere door de Ne derlandsche regeering ingewonnen inliohtingen, dat de reden van het uitblijven van vergunning van de Turk sche regeering ten behoeve van de vluchten op Indië moet worden toegeschreven aan het volgende: De beslissing omtrent luchtvaartaangelegenheden zoo wel burgerlijke als militaire, berust :,in Turkije geheel in handen van den chef van den generalen staf. In verband met bestaande plannen tot inrichting van een nationale organisatie voor de luchtrouten worden vooralsnog alle verzoeken voor geregeld transito-verkeer geweigerd, omdat de beginselen ten aanzien van de buitenlandsche verbindingen nog niet "zijn ontwikkeld. Wanneer hierin verandering zal komen, is niet te voorspellen. De Nederlandsche vertegenwoordiger ln Turkije blijft diligent om in dezen voor de ontwikkeling van dé verbinding NederlandNèderlandsch-ïndië zeer on- bevredigenden toestand verandering te brengen en tot een behoorlijke regeling te geraken. Intusschen worden stappen gedaan om de eerstvol gende vluchten nog over Griekenland en Egypte te leiden. Zooals uit een vorige mededeeling blijkt, werd deze houding van de Turksche regeering geenszins verwacht, te minder daar het hier een verbinding geldt tusschen twee gebiedsdeelen van het Rijk der Nederlanden, wel ke verbinding geenszins behoeft te raken aan de be langen van Turkije. Daarna de deuren gesloten en het gebouw in brand gestoken. Tachtig menschen omgekomen. Het N.T.A. meldt, dat bandieten de kerk van een klein plaatsje in Mexico hebben overvallen, terwijl de geloo vigen zich er voor den dienst hadden verzameld. Na de aanwezigen te hebben uitgeplunderd, barrikadeerden de roovers de deuren van de kerk en staken het gebouw boven de hoofden der aanwezigen in brand. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden tachtig mannen, vrouwen en kinderen om het leven gekomen zijn. Kerkgangers doodgeschoten. Een Reuter-berlcht meldt dat de plaats, waar vijanden van het geloof een kerk in brand staken, San Carlos ls, in den staat Tobasco. Een N.T.A.-bericht meldt dat de brandstichters hen, die uit de brandende kerk trachtten te vluchten, dood schoten. Donderdagavond is do Amerikaan Boyd met het vliegtuig Columbia te Harbour Grace op New- Foundland opgestegen voor een vlucht over den Oceaan, met als doel het vliegveld Croydon bij Londen. De Columbia landt op de Scilly-ellanden. V.D. verneemt d.d. gisteravond uit Londen: De Oceaanvlucht der Canadeesche aviateurs Boyd en Conner is geslaagd. De beide piloten zijn met hun toestel „Columbia" op het eiland Tresco (Scilly- eilanden) geland. Later wordt nog gemeld: Het hedennamiddag te Fresco gelande vliegtuig „Columbia" stijgt mogen, dus vandaag (Zaterdag) vroegen weer op, om de reis naar Londen voort te zetten. Bezorgdheid onder de bevolking. Uit Reims, 9 October: Sedert Woensdag zijn de Aisne en de zijrivieren onrustbarend gewassen. St. Ménehould staat gedeelte lijk onder water. De Aisne is in een wilden stroom veranderd, die stukken huisraad en huisdieren mee voert. Vele wegen zijn onbegaanbaar. Men vreest, dat de stijging van het water die van 1910 nog zal overtreffen. Door de politie in beslag genomen. De recherche te Keulen heeft een grootscheepsche smokkelarij van giften ontdekt. Bij een transporton derneming werden ongeveer 12.000 K.G. chemicaliën, waaronder groote hoeveelheden strychnine, in beslag genomen. De voorraden bevonden zich in kisten in een opslagplaats van een groote en van ouds bekende expeditiefirma, keurig opgestapeld naast zakken met linzen. Zij moeten afkomstig zijn van de oude Ameri- kaansche legervoorraden. De expediteurs wisten al leen, dat de goederen naar het buitenland moesten worden gezonden. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. KINGSFORD SMTTH OPGESTEGEN. Voor zyn solovlucht naar Australië. Uit Londen werd Donderdag gemeld: Kingsford Smith is hedenochtend om 5 uur 35 met zijn eendekker opgestegen voor een solovlucht naar Australië. De eerste tusschenlanding zal te Rome plaats vinden. Te Rome aangekomen. Kingsford Smith is op zijn vlucht naar Australië te Ro me aangekomen. Hij legde dus 1200 mijlen af. DE VERMOORDE VROUWELIJKE ZENDELINGEN IN CHINA. Onthoofd* Reuter seint uit Toets jan: Vernomen wordt, dat de twee vrouwelijke zendelingen, waaromtrent 3 October werd gemeld dat zij waren ver moord omdat de roovers den geeischten losprijs niet had den ontvangen, niet zijn doodgeschoten, zooals eerst was gemeld, doch onthoofd. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN HET UIT GESTREKTE POLDERDISTRICT VAN DE VELUWE. In het vervolg op hetgeen we reeds elders in dit blad schreven over de overstroomingen vooral in de gebieden der groote rivieren (zie ook 1ste pagina, Derde Blad) kunnen we nog meedeelen, dat de toe stand er nog steeds niet beter op geworden is, inte gendeel eerder erger is geworden. Zoo heeft het uit gestrekte polderdistrict Veluwe ernstige waterover last en de corr. van het Hsbl., die eens een kijkje is wezen nemen, vertelt er het volgende van. Nu in den afgeloopen nacht het water nog zeer aanzienlijk gestegen bleek te zijn, ziet de toestand er inderdaad zorgwekkend uit. Reeds in de omgeving van Teuge ontwaart men, uit de richting Deventer komende, hoe ten zuiden van den rijksstraatweg naar Apeldoorn het wassende water de landerijen heeft overstroomd en wanneer men iets dieper landwaarts in gaat, blijkt spoedig hoe verschillende boerenbehuizingen door den wa teroverlast in ernstige moeilijkheden zijn geraakt. De boerderij van J. van Essen, nabij genoemden rijksstraatweg, is niet meer te bereiken, tenzij men over een boot beschikt, daar zij rondom in het wa- ..ter staat. Gisteravond laat moesten nog in allerijl de koeien, varkens en ander vee in veiligheid worden gebracht, terwijl het zoo goed als zeker is, dat van de nog te velde staande gewassen niets meer terecht zal komen. Even treurig is het gesteld bij de boerde rij van den landbouwer Weijn. Over den anders druk gebruikten weg Teuge— Wilpsche Achterhoek goft het opgestuwde water met groote kracht en over een aanzienlijke uitgestrekt heid staat hier de weg dan ook geheel blank. In den z.g. Bottenhoek, nabij Je bekende boerderij „'t Kloos ter", troffen wij een uitgestrekt watervlak aan, gol vend als een binnenzee, die al het weiland en de be bouwde akkers heeft verzwolgen. Ook deze boerderij, nog even boven den vloed uitkomend met zijn wat hooger dan het omliggende land gelegen grondvlak, is niet meer te bereiken. Gisteravond heeft de burgemeester der gemeente Voorst, mr. A. C. baron van der Feltz, onder wien dit gebied ressorteert, zich in persoon van den toe stand op de hoogte gesteld. Den boeren werd ver zocht, hun land niet te beschermen door het ophoo- gen van den weg, omdat dan verderop de in den Wilpschen Achterhoek gelegen boerderijen geheel on der water zouden komen te staan. Hoewel noode, heeft men aan dit verzoek gehoor gegeven en draagt nu gewillig den wateroverlast. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van den watersnood werd ons de volgende uitlegging gegeven. Door het toenemen der ontginningen ter hoogte van Beekbergen, wordt het hemelwater thans snel ler afgevoerd dan vroeger, hetgeen zich vooral bij plotselingen grooten regenval, zooals in dit geval, doet gevoelen. In den tijd der vele regens is de Groote Wetering, die bij Teuge den rijksstraatweg snijdt, geheel vol geloopen en bleek niet meer in staat de watermassa's te bergen. Het stoomgemaal bij Terwol- de kan niet genoeg op den IJsel uitslaan, zoodat een overstrooming der langs de Groote Wetering gelegen landerijen niet kon uitblijven. Het geheele gebied ten Zuiden van den rijksstraatweg lijdt thans onder de gebeurtenissen, maar ook het Noorden krijgt het reeds te kwaad. Weliswaar houdt de straatweg het water voorloopig tegen, maar door een duiker perst het daaronderdoor en stuwt een sterke stroom naar de Noorderlanden. De overstroomingen van het oogenblik leveren een nieuw bewijs voor de reeds herhaalde malen geuite bewering, dat de waterstaatkundige toestand in de hier genoemde streek dringend verbetering noodig heeft, aldus besluit genoemd blad. Het is dan ook ta wenschen, dat de betrokken autoriteiten hierin aan leiding zullen vinden om de situatie ernstig onder het oog te zien en krachtig naar voorzieningen te streven. IN HET BUITENLAND. Slaohtoffers in het Saargebled. Behalve in het gebied van den Rijn, zijn ook in dat der Beneden-Elbe vele zijrivieren over de oevers getreden. Groote oppervlakten land staan onder wa ter, veel vee is omgekomen. In het Saargebied heeft het hoogwater menschen- levens geëischt, n.1. een man en een kind, terwijl aan zienlijke schade is aangericht De Maas bij Verdun. Een B. T. A.-bericht uit Verdun meldt, dat de wa terstand van de Maas in de buurt van Verdun zeer hoog is, en dat door den rivierendienst een nieuwe stijging werdt verwacht. Veel land staat onder water. De vlakte van Sallanches onder water. Het. B. T. A. seint uit Bonneville: Tengevolge van de aanhoudende regens en den 'wind is de sneeuw gaan smelten, met het gevolg dat de heele vlakte van Sallanches onder water staat. Te Bonneville zijn verscheidene wegen afgesneden. De schade beloopt een millioen francs. Neerslag 1930: Juni Juli Augustus September t.m. 9 Oct. (9 dagen)

Schager Courant | 1930 | | pagina 18