De crisis in land- en tuinbouw. Gemengd Nieuws. De revolutie in Brazilië. De ramp van de R 101. De doodstraf m Italië Invoering van een maalgebod. Noodtoestand van de Veenkoloniale landbouwers. Nagekomen Berichten. Man overreden en gedood. Een bewogen Kanaalreis. WINKEL Z IJ P E Slager KUIPER en KWELDAM voortaan des Zondags Gesloten. Aanbieding begrooting. 8. Aanbieding van de begrooting der gemeente betreffende het dienstjaar 1931, vergezeld van de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1931. De Voorzitter deelt mede, dat de begrooting gedu rende 14 dagen ter inzage ligt en in afschrift ver krijgbaar is. In de volgende vergadering zal zij open baar worden behandeld. Tot de volgende vergadering. 9. Voordracht tot vaststelling eener verordening tot rangschikking der gemeente in de 3e klasse voor de heffing der gemeentefondsbelasting 1931/32 en tot vaststelling eener verordening op de heffing en ecne verordening op de invordering van opcenten op die belasting. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. het bij na der inzien beter achten, dat de Raad eerst de be grooting onder de oogcn ziet en daarom wordt voorgesteld deze voordracht aan te houden tot de vergadering, waarin de gemeentebegrooting zal wor den behandeld. Aldus wordt besloten. Voor een tientje. 10. Voorstel om den grond van de inmiddels af gebroken onbewoonbaar verklaarde woning te Zij dewind, voorheen bewoond door P. de Jong, aldaar en het daarbij behoorend erf voor den tijd van 1 jaar, t.w. van 25 December 1930 tot 25 December 1931 onderhands te verhuren aan K. Mul te Zijdewind 'voor een huurprijs flO.— Zonder bespreking wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. 10a. Voorstel om den huurprijs voor de arbeiders woning te Oude Niedorp, verhuurd aan A. de Wit, nader te bepalen op f 4.— per week. De Voorzitter herinnert er aan, dat de Raad oor spronkelijk had besloten om den huurprijs op f3.80 te bepalen. Door Ged. Stalen wordt evenwel verzocht om tot dekking van de exploitatiekosten, den huur prijs op f 4.— te bepalen. B. en W. stellen voor, aan dat verzoek te vol doen. Conform het voorstel wordt door den Raad be sloten. 11. Rondvraag. De heer Krillcr wijst op de plassen langs den kant van den weg, doordat de rioleering niet in orde is en merkt op dat daarin voorzien behoort te worden. Er zijn plassen van 1 Meter, die het moeilijk ma ken in de woning te komen. De Voorzitter had verwacht dat het reeds in orde was gebracht. Met den heer Wartenhorst is er over gesproken en door het leggen van een buis en het maken van een putje, zou het euvel voorzien worden. Spr. zal cr met dén opzichter over praten en szal zorgen dat het spoedig in orde wordt gemaakt. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter onder dankzegging voor de besprekingen, de vergadering. De toestamd steeds ernstiger. Opmarsch der rebellen niet te stuiten. De regee- ringstroepen omsingeld. Het is volkomen onmogelijk van den waren toestand fn Brazilië een helder beeld te krijgen. Zoowel de re geeringstroepen als opstandelingen beweren over de geheele linie succes te hebben. De laatste berichten uit Sao Paolo melden, dat de opstandelingen hun op- marsch naar Rio de Janeiro voortzetten en dat de regeeringstroepen als het ware omsingeld werden, aangezien de revolutionnairen uit vijf verschillende richtingen de staten Sao Paolo en Rio de Janeiro bin nentrekken. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd, daar ide loyauteit der regeeringstroepen niet al te zeer vaststaat en nu ook het vijfde legercorps zich bij de revolutie heeft aangesloten, wordt het mogelijk ge acht dat een overwinning der rebellen aanstaande is. Een draadloos bericht uit Rio Grande do Sul meldt 'ïelfs, dat het grootste gedeelte van Brazilië zich in 'de macht van de opstandelingen bevindt. Er wordt «en strenge censuur uitgeoefend op de berichten, die Haar het buitenland worden gezonden, zoodat omtrent den toestand in het Noorden zelfs alle betrouwbare berichten ontbreken. De opstandelingen melden, dat hun legerafdeelin gen uit den staat Minas Geraes bezig zijn zonder ern- stigen tegenstand de staten Sao Paulo, Rio de Ja neiro en Espirito binnen te trekken. Een afdeeling heeft de steden Itaperuana en Mercena in den staat üio de Janeiro veroverd. Hoewel in Sao Paulo de orde niet verstoord is, heerscht er groote ongerustheid, daar drie escadrons opstandige cavaleristen Santa Anna zijn binnenge trokken en als voorhoede van het rcvolutionnaire le ger verder optrekken, liet gewone verkeer met' Rio de Janeiro kan nog steeds onderhouden, worden. De *t Schijnt, dat we nog een nazomer krijgen, niet waar (London Opinion). regeering beweert, dat zij In den staat Minas Geraes weer de overhand begint te krijgen. Het schijnt vast te staan, dat in elk geval één kruiser partij voor de opstandelingen heeft gekozen en dat de bemanning tracht de andere oorlogssche pen over te halen eveneens afvallig te worden. Wat er precies in Parahyba gebeurd is, wenscht de regeering niet mede te deelen. Beweerd wordt, dat de afgevaardigde Bernades zich weer aan de zijde van het wettige bewind wilde scharen en toen voor het front der opstandige legers is doodgeschoten. De laatste eerbewijzen van de Londenaars aan de slachtoffers van de ramp. Uit Londen wordt gemeld: Een groote menschenmenigte woonde onder diepe stilte de opbaring van de lijken der slachtoffers van de R. 101 in de Westminster Hall bij. Verscheidene kran sen werden bij de kisten neergelegd, o.a, van de be manning van de „Graf Zeppelin" en van dr. Eckener. De Londensche corr. van het „Hsbl." schreef gister: Heden bewijst een bijna eindelooze stoet, die in geen geval korter is dan een halve mijl. den slachtoffers van de ramp der R. 101 de laatste eer, door het defileeren langs de 48 lijkkisten. Deze zijn in de Westmin3ter Hall in twee lange rijen opgebaard en met de Union Jack overdekt. Het is een schokkende en indrukwekkende ceremonie, misschien juist daarom zoo indrukwekkend, daar ze uiterst eenvoudig is. Zonnestralen vallen door het Noordelijke portaal en verleenen aan de lange rij kisten, die met tallooze kransen en bloemen aan alle vier zijden zijn bedekt, wat kleur. Soldaten der Royal Air Force vormen, in eenvoudige blauwe uniformen, de eerewacht. Hun handen rusten op de naar beneden gerichte geweren. Ze staan daar roerloos, terwijl aan beide zijden van den vierhoek het publiek in het diepste stilzwijgen defileert. De kale grijzen muren worden slechts verlevendigd door de roode en blauwe kleuren van de vlaggen en de zachte tinten van de bloemen. Men ziet kransen van vele staatshoofden, van regeeringen en openbare lichamen, die direct of indirect iets met de ontwikkeling van de luchtvaart te maken hebben, kransen van de K.L.M. en van de Fokker-fabrieken te Amsterdam. Bij den herdenkingsdienst in de St. Paul's Kathedraal waren de Prins van Wales, de premier MacDonald, de premiers van de dominions en vele andere staats lieden en diplomaten tegenwoordig, evenals de Neder- landsche gezant, die morgen ook aan de begrafenis zal deelnemen. Men hoorde aangrijpende liederen zingen, zooals „The Rock of Ages" en „Give Rest, o Christ, to Thy Servants". De Groote Fascistische Raad voor weder invoering. Uit Rome, 10 October: De Groote Fascistische Raad heeft zich vóór cle in voering van de doodstraf in de nieuwe bepalingen van het wetboek van Strafrecht uilgespróken. De doodstraf, die thans wordt opgelegd in gevallen van hoogverraad, zal kunnen worden uitgesproken, behalve in gevallen van misdaden tegen de vcilig- heicl van den staat, ook bij gewone misdaden, welke bijzonder zwaar zijn. - - EEN ENGAGEMENT. Alleen slechte mensehen kunnen de zon niet in het water zien schijnen. Wij behooren niet tot dezulken. Dus verheugen wij ons over het geluk van Dana P. Scobie. Dit jongmensch heeft gestudeerd aan de univer siteit van Pennsylvanië en heeft een klerkenbaantje van 1500 dollar in het jaar. De jongeman heeft zich nu ge ëngageerd met mej. Florence A. Yates, het rijkste meis je in den staat Wisco'nsin. Haar groote fortuin, 20.000.000 dollar erfde zij van haar vader, den fabrikant Porter B. Yates. DRIE MAN OVER BOORD GESLAGEN. De Hamburgsche bark „Padua" die gister te Delfzijl binnenliep om een lading salpeter te lossen, heeft aan de maatschappij gerapporteerd, dat zij onderweg, ten Westen van Zuid-Amerika op 30 gr. Z.B. zeer ruw weer heeft gehad. Tijdens een storm werden niet min der dan drie leden der bemanning van dek geslagen, die allen den dood in de golven hebben gevonden. Later is nog een vierde man bij stormweer uit den mast ge vallen. Eigenaardig is, dat in dit gedeelte van den Stillen Oceaan het weer over het algemeen steeds uitmunten^ is. AUTOBUSSEN OMGESLAGEN. Twee dooden. Uit Gummersbach wordt gemeld: Donderdagavond is nabij Waldbroel een ernstig autobusongeluk geschied. De bijwagen van een postautobus, waarmele leden van een vrouwenvereeniging van 'n uitstapje terugkeerden, geraakte op den gladden weg aan het slingeren, botste tegen een boom en viel om. Twee vrouwen werden gedood, zeven zwaar gewond. Een der beide dooden was moeder van 11 kinderen. Nog een bus-ongeval; 4 dooden. Naar uit Moskou wordt gemeld," is in de nabijheid van Minsk gisteren een autobus in volle vaart gekan teld. Vier personen werden gedood; negen zwaar en 35 licht gewond. DE GEHEIMZINNIGE STEM. Op een New Yorksche tentoonstelling. Op een tentoonstelling te New York hoort men, zoodra men de tentoonstellingszalen binnen komt een stem luid en duidelijk verzoeken een handteekening in een daar voor bestemd boek te plaatsen. Het eigenaardige Is, dat men nergens Iemand ziet, die deze woorden kan hebben gesproken. Er is echter bij den Ingang van het gebouw een inrich ting aangebracht, die bestaat uit een foto-electrische cel en een lichtbron. Wordt het licht, dat op de fotocel valt onedrbroken doordat een bezoeker is binnengekomen, dan wordt automatisch een gramofoon in beweging ge bracht, waardoor de betreffende de vraag door middel van een luidspreker-installatie wordt hoorbaar gemaakt HET NOODWEER AAN DE FRANSCHE KUST. Een voorloop!ge droeve balans. Een officieels mededeeling behelst, dat er tengevolge van het op de Fransche kust gewoed hebbende nood weer 46 menschen vermist worden, 39 vrouwen weduwe geworden zijn en 80 kinderen weezen. Zeven-en-twin tig schepen zijn nog niet weer binnengekomen. Er be staat echter nog hoop, dat zij niet allo verloren zijn. Op advies van de Commissie Lovink. Een wetsontwerp spoedig te verwachten. Naar wordt meegedeeld, heeft de cornmissie-Lo- vink geadviseerd een wetsontwerp in te dienen, waar door een dusgenaamd „maalgebod" wordt ingevoerd: er zal alleen meel mogen worden gebruikt, waarvan een te bepalen minimum uit binnenlandsch meel moet bestaan. Gehoopt wordt, dat hierdoor de prijs van bet binnenlandsch graan zal stijgen. Van de zijde der maalindustrie en der meelimpor- teurs worden hiertegen ernstige bezwaren aange voerd. Dezer dagen is echter de beslissing gevallen, dat de Regeering het advies der Commissie-Lovink ten deze zal opvolgen. De indiening van het desbetreffend wetsontwerp is spoedig te wachten. Nog wordt vernomen, dat de minister van Land bouw, jhr. Ruys de Beerenbrouck, tal van organisa ties in het meel- en baklcerijbedrijf heeft uitgenoo- digcl tot het bijwonen van 'n besprekinig op Maandag 13 October in de De Lairressezaal (Ridderzaal) te 's Gravenhage, op welke bijeenkomst beraadslaagd zal worden over bovengenoemd maalgebod. De minister heeft den genoodigde organisatiever- tegenwoordigers een nota doen toekomen, waarin is neergelegd de grondslag, waarop de Regeering een maalgebod zou willen vestigen. De aardappelmeelindustrie ernstig be dreigd. Een beroep op de regeering. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer vergaderde gisteren het Koninklijk Nederlandsch Landbouwco- mité, onder voorzitterschap van den heer J. L. Nij- singh. Nadat deze in zijn openingswoord de algemeene malaise in land- en tuinbouw had geschetst, werd het woord gegeven aan den heer J. E. Doornbos te Schildwoude (Gr.) voor het houden van een inleiding over het coöperatieve element in de Nederlandsche aardappelmeelindustrie. De aardappelmeelindustrie verkeert in moeilijke omstandigheden, in de eerste plaats door de groote productie van aardappelmeel, vooral in 1928 en 1929, welk een groot overschot liet, waarvoor geen afzet in het buitenland is te vinden. De algemeene economische depressie, vooral in de textielindustrie is een tweede oorzaak der moeilijkhe den en de handelspolitiek van verschillende landen is een derde. Het buitenland kan hier haast onbelem merd invoeren, waartegenover zeer belemmerende maatregelen van die zijde staan. Als middelen tot verbetering noemde spreker in de eerste plaats tijdelijke inkrimping van den verbouw en vervanging door graanverbouw. In de tweede plaats zou volledige samenwerking in het Aardap- pelmeelverkoopbureau (A. V. B.) een middel ter ver betering zijn. Zeer wenschelijk en redelijkerwijze te verwachten is steun van regeeringswege. De regeering zal tijdelijk financieele hulp moeten bieden, maatregelen kunnen nemen, die zoo mogelijk de buitenlandsche hinderpalen kunnen wegnemen of in beteekenis doen verminderen en zij kan het ge bruik van aardappelmeel bevorderen door verwer king ervoor in het brood voor te schrijven, terwijl ook de siroopfabricage meer aardappelmeel kan ver werken. Onderzoekingen en proefnemingen op dit gebied kunnen door de regeering gedaan of gevor derd worden. De heer Stroink (Steenwijkerwold) voorzitter van de Overijselsche Landbouwmaatschappij, achtte een vergunning om aardappelmeel in brood te verwer ken ten eenen male onvoldoende; de aardappelmeel- een tarweverbouwende boeren moeten gemenschap- pelijk optreden en voor tarwe en aardappelmeel te gelijk een maalgebod trachten te verkrijgen. Voor on middellijke hulp zal dan nog een renteloos voorschot noodig zijn. De heer J. E. Eerken, voorzitter van den Veenkolo- nialen Boerenbond, diende, mede namens de Overijs- selsche Landbouw Maatschappij en het Drentsch Genoot schap van Landbouw de volgende motie In: De alg. vergadering van het Kon. Ned. Landbouwco- mité, kennis genomen hebbende van den wanhopigen toestand, waarin de veenkoloniale landbouwers komen te verkeeren, is van meening, dat krachtige pogingen in het werk dienen te worden gesteld, opdat van re geeringswege zonder verwijl maatregelen worden geno men om dezen noodtoestand te verzachten verzoekt het bureau van het comité zioh te dien einde tot de regeering te wenden om in een mondeling onderhoud een en an der nader toe te lichten. De motie werd aangenomen. Marianne tot Oom SamJa, de rekening Is in orde, maar zou je er toch niet wat af doen, omdat ik al het geld in je eigen winkel heb besteed? Plijf nog even zoo hangen't Wordt 'n prachtkiekje 1 (Excelsior). GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Martinus Govers, 26 jaren, meubelma ker, te Den Helder en Geertruida Bakker, 23 jareiv zonder beroep, te Schagen. POLITIE. Gevonden: een mes; een waterpas. Verloreneen rol zeil. In dronken toestand door een vrouw uit een café verwijderd. Gistermiddag heeft op den Westzeedijk te Rotterdam een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 30-jarige Noorsche zeeman Thorbjorn Semb, dia zich in beschonken toestand in een café aan den West zeedijk bevond, werd daar door de vrouw van den café* houder uit verwijderd. Hij viel op straat en kwam terecht onder een slee perswagen, beladen met 2 ton pulp, die bestuurd werd door C. S. uit de Lombarstraat. De wagen ging den man over de borstkas. Toen men hem opnam bleek hij reeds overleden te zijn. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. - De commissaris van politie in. de Witte de Withstraat verzoekt getuigen van. deze ernstige gebeurtenis zien aan zijn bureau te vervoegen. Zware zeeën over het dek. De honderdnegentig reizigers, die Woensdagnacht met de „Bmritz" van Boulogne naar Folkestone zijn overgestoken, zullen geen aangename herinnering aan dezen tocht behouden. Het spookte zoo hevig in het Kanaal, dat, twintig minuten nadat het schip Boulogne had verlaten, zware zeeën over het dek sloegen. Het water stroomde naar binnen en het schip zwaaide op onrustbarende wijze. Toen een der -voorluiken was ingeslagen, liet de kapitein de boot stoppon om,de noodzakelijke repa ratie te verrichten. Vijftig minuten duurde dit, toen ook de reis kon worden hervat. Met groote vertra ging werd Folkestone bereikt. Tegelijkertijd kwam van de andere zijde de Kanaal boot de „Maid of Orleans", die bijna vier uur te laat in Boulogne aankwam, na vijf vergeefsche pogingen te hebben gedaan om de haven binnen te loopen. Dé minderjarige Sj. van der Wal, knecht bij den bakker J. Kruit, alhier, heeft Zondag j.1. de woning verlaten en is sindsdien niet teruggekeerd. Naar zijn verblijfplaats, welke tot nu toe onbekend is, wordt gezocht. Aan een ongeluk wordt niet gedacht De levering van schoolmeubelen en gymnastiek- toestellen voor dé nieuw te bouwen inrichtingen te Winkel en Lutjewinkel, is opgedragen aan de N.V. Eerste Nederlandsche Fabriek van Schoolmeubelen te Oosterbeek. Tot voorzitter van het Departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is benoemd de heer G. J. van Leersum en tot secretaris-penning meester de heer S. P. Vries. Het bericht in een vorig no. over het uitvoeren der huisinstallaties ter electrificatie van de gemeenten Win kel en N. Niedorp verzocht men ons als volgt te verbe teren: „Het aanbrengen van de door het P.E.N. te plaatsen tweetal gratis lichtpunten, bij de electrificatie van d« gemeenten Winkel en N. Niedorp, is opgedragen aan drnm heer Coops te N. Niedorp, terwijl het uitgevoerd «Ai worden door de installateurs C. Coops en K. Toornstra, N. Niedorp, J. Blom en W. Halbertsma te Winkel en G. de Geus te Lutjewinkel." WINKEL, 10 October 1930. Appelen f 5—16, peren f 6—17, noten f 30—33, tomaten f 11—13, »slaboonen f 6—10, kool f 1—1.50, aardappelen f 1.50—2.50, bieten f 1.50—2.50, uien f 1—1.50, alles per 100 pond. Bloemkool f 3—6, andijvie f 1—2, komkom mers f 11.50 per 100 stuks. 'T ZAND. De diverse reizende kermisgelegenheden zijn thans vrijwel opgesteld. Alles in oogensohouw genomen, be looft een cn ander een gezellige drukte, zoo het weer althans mee wil werken. Zoo is o.a. weer naast het postkantoor vertegen woordigd De Jong's Nederlandsch Biograaf Theater van Edam, eveneens de traditioneele luchtschommel met haar standplaats niet naast woonhuis Stender, doch net over Boschwegbrug, aldaar staat eveneens

Schager Courant | 1930 | | pagina 6