Radioprogramma Dinsdag 14 October 1930. 73ste Jaargang No. 8747 Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. FOSTER'SMAAGPILLEN Gemengd Nieuws. SCBAGER 11(11111 Uil lis- COURANT. Mrattmit- Laniliivllit. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-1 TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer *20 cent (bewijsnoj inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekcnd.| Dit. blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Nog eens een poging tot roofmoord in Rotterdam. Met een ijzeren buis neergeslagen. De dader voortvluchtig. Er is in Rotterdam een aanslag gepleegd op een schilderspatroon in een leegstaand pand in de Ma retakstraat. Bij het onderzoek is gebleken dat hier weer sprake is van een poging tot roofmoord. De bewuste schilderspatroon, de heer V., die op den Grondheerendijk zijn zaak heeft, kreeg Donderdag avond een briefkaart onderteekend door zekeren N., j die hem verzocht zich Zaterdagochtend om 10 uur te hvervoegen aan pand 145 in de Slaghekstraat. Het ging t>m het verrichten van schilderswerk. Vrijdagavond "half 5 werd de heer V. opgebeld. Hij was toen echter iafwezig. Men liet de boodschap achter dat hij een [kleurenkaart moest meebrengen. Nog denzelfden 'avond om 8 uur werd V. nogmaals opgebeld door N., 'die hem verzocht niet cm 10 uur in de Slaghek- staat te komen zooals oorspronkelijk was afge sproken, maar om 9 uur. Daar hield men het ten slotte op. Zaterdagmorgen ontmoette V. dan ook werkelijk de N. op de afgesproken plaats en tijd; de N. deelde V. -mede, dat hij eerst even naar een pand aan de Mare- talcstraat wilde gaan, waar nog wat werk op te knap- [pen was. Samen gingen zij den sleutel van het huis .halen bij een caféhouder in de buurt. In het pand aangekomen begon d8 N. een verhaal over de te ver- richten bezigheden. Daarbij bleef hij voortdurend •achter V. aanl'oopen. Op den zolder gekomen is hij, [terwijl V. bezig was de situatie op te nemen, een gan getje ingeloopen. Daar heeft hij zooals naderhand .bleek een holle ijzeren buis, die aan het voorein.de met lood was geladen, opgenomen, waarna hij naar y. is teruggekeerd. Zonder dat deze er in het minst op verdacht was, voelde hij plotseling Qen hevigen slag op zijn voor hoofd. Luid gillend zakte hij ineen. Terwijl hij op den grond lag kreeg hij nog een slag op het achterhoofd. Toen kon hij de ijzeren buis grij pen. Er ontstond een worsteling, waarbij V. aldoor hevig gilde. Uit vrees dat er hulp zou komen opdagen, is de aanrander toen gevlucht, alle deuren achter zich dicht slaande. V. is hem tot aan de buitendeur gevolgd. Op straat gekomen bleek dat de man al verdwenen was. Onmiddellijk werd de politie en de G.G.D. gewaar- echuwd. De wonden, die V. bekomen hal, bleken ge lukkig van niet zoo ernstigen aard. Nadat hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden was, kon hij naar huis toe gaan. Uit het onderzoek dat de politie heeft ingesteld, is het volgende gebleken: De N. de naam zal wel gefingeerd zijn heeft 'aan V. verteld, dat hij diens adres had gekregen van een ouden knecht van V. Deze knecht is reeds ge hoord. Hij weet van de heele zaak echter niets af. Uit alles is echter gebieken, dat de N. met de za ken van den heer V. volkomen op de hoogte was. Het motief van den aanslag is dan ook zeker roof geweest. De heer V. draagt Zaterdagochtends steeds een paar honderd gulden bij zich voor het uitbetalen van de arbeidersloonen, Juist dezen ochtend had hij, omdat het nog zoo vroeg was, geen geld bij zich. Rijnzaterwoude in opschudding. Een gefingeerde inbraak? Men zal zich herinneren, aldus het Hdbld., dat in den nacht van Donderdag 21 op Vrijdag 22 Augus tus j.1. is ingebroken in de R.K. Pastorie te Leimui- den. Een als achterlijk bekend staande jongeman, ze kere Willem van Beek, die nog dienzelfden nacht door de politie van zijn bed werd gelicht, was, zoo |*werd toen gemeld, de slaapkamer van den pastoor binnengedrongen en had getracht zijn slachtoffer een bedsprei over het hoofd te werpen. Op het hulpge roep van den pastoor was de aanvaller echter op de vlucht geslagen, doch later in de woning van zijn va der gearresteerd. Eenige dagen daarna werd hij met machtiging van den kantonrechter te Alphen a. d. Rijn opgenomen in het krankzinnigengesticht te Heiloo. Dit voorval, hoe simpel het ook moge schijnen, heeft aanleiding gegeven tot een diepgaand conflict onder de bevolkiing van Rijnzaterwoude, een conflict welks omvang en beteekenis misschien het beste ge ïllustreerd wordt door bet feit, dat ook de uit 7 leden bestaande gemeenteraad zich ten aanzien van deze quaestie in twee partijen gesplitst heeft, waarbij de meerderheid (4 leden, waaronder een wethouder) een feilen strijd voert tegen de minderheid, aan welke zijde zich ook de burgemeester geschaard heeft. Wat toch is het geval? Een deel van de bevoikiing te Rijnzaterwoude met de vier hierboven genoemde raadsleden aan het hoofd, beschuldigt de in deze onverkwikkelijke zaak betrok kenen ervan, dat de bij den pastoor te Leimuiden plaats gohad hebbende inbraak gefingeerd is en geen ander doel had dan den van deze inbraak beschuldig den Willem van Beek op kosten van de gemeente Rijnzaterwoude, in een krankzinnigengesticht opge nomen te krijgen. Onderzoek door het Parket. Deze verdenking is zelfs zoo sterk, dat een aantal ingezetenen, waaronder alweer de vier raadsleden, zich met een request tot den officier van justitie te Haarlem hebben gewend, waarin dezen verzocht wordt een nieuw onderzoek te doen instellen, daar volgens het oordeel van adressanten het onderzoek door de plaatselijke politie in tegenwoordigheid van den pastoor en in de pastorie des morgens tusschen 4 en 5 u. van den gearresteerden achterlijke, die pas van zijn bed was gelicht, niet juist, althans niet vol ledig is geschied. In het request wordt er door adressanten in de eerste plaats op gewezen, dat Willem Beek een zeer achterlijke jongen is, die nog nooit iemand kwaad heeft gedaan. Met betrekking tot de inbraak zelve, spreken adressanten er hun bevreemding over uit, dat niemand, behalve de pastoor, iets van de in braak gemerkt heeft, terwijl de dader bij zijn over haaste vlucht een ladder, waarmee hij naar cle bo venverdieping van de pastorie zou zijn geklommen, eerst weer op' haar plaats in een schuurtje heeft ge bracht. Bovendien zou bij het verhoor, zoowel door den pastoor als door de politie pressie op van B. zijn»ge- oefend om hem tot een bekentenis te brengen. De jongen zelf zou steeds hebben volgehouden, dat bij onschuldig was aan de inbraak, terwijl zijn vader te gen een inwoner van Rijnzaterwoude zou hebben ge zegd, dat van B. om half twee, ongeveer het uur, waarop de inbraak zou hebben plaats gehad, op bed was geweest. Naar aanleiding van dit request heeft de officier van justitie een drietal onderteekenaars, o.w. een wethouder en een raadslid, alsmede den burgemeester van Rijnzaterwoude en Leimuiden, den heer J. A. Bakhuizen, op het parket te Haarlem ontboden, waar den drie eerstgenoemden werd medegedeeld, dat er niet voldoende termen aanwezig waren, om een nieuw onderzoek in te stellen. Daarmede is echter de zaak niet uit de wereld. In de gisteravond gehouden raadsvergadering is opnieuw op niet bepaald bezadigde wijze door de leden over de quaestie van gedachten gewisseld. Van de zijde der oppositie bleef men aandringen op een nieuw onder zoek, desnoods op kosten van de gemeente, al was het alleen maar om de rust in Rijnzaterwoude te doen wederkeeren. Een der leden beschuldigde dén voor zitter ervan de oorzaak te zijn van de thans gevolgde scheuring tusschen Protestanten en Katholieken in de gemeente, waarop deze meedeelde, dat de pastoor thans van v. Beek een brief heeft ontvangen, waarin deze zijn excuses voor den overval aanbiedt. De op positie accepteerde ook deze mcdedecling echter niet als een onomstootelijk bewijs van z'n schuld, daar van Beek lezen noch schrijven kan, zoodat een ander den brief voor hem moet hebben geschreven. Daar men ook in de raadsvergadering niet tot over eenstemming is gekomen, bereiden de opposanten zich thans voor op een nieuwen aanval, zoodat het laatste woord over deze quaestie zeker nog wel niet gespro ken zal zijn. Indien uw spijsver tering verstoord is, gebruik dan eenige Foster's Maagpillen. Zachte, afdoende wer king,zonder eenige kram pen. f0.65 per flacon. Per vliegtuig naar zijn werk. Van Rockanje naar Overschie. Het vliegveld achter de nieuwe fabriek van de Er ven J. van Nelle te Overschie is gelijk in de „Staatscourant" is afgekondigd goedgekeurd. De heer M. A. G. van der Leeuw heeft indertijd een ver zoekschrift aan den minister van Waterstaat gezon den ter verkrijging van ontheffing van het verbod, be doeld in het eerste lid, onder a. van art. 18 der Lucht vaartwet, welke ontheffing dezer dagen is verleend. Zijn wij wel ingelicht, dan laat de heer Van der Leeuw bij zijn woning, welke hij te Rockanje laat bouwen, eveneens een vliegveld aanleggen, om gedu rende den tijd dat hij in die plaats vertoeft, per vlieg tuig naar zijn werk te kunnen vliegen. De heer Van der Leeuw heeft bij de Pandcrfahrieken een vlieg tuig besteld. Dit vliegtuig zal van ietwat grootere af metingen zijn dan de gewone Pander-vliegtuigen. Bo vendien zal er een zwaardere motor dan gebruikelijk is in dit vliegtuig worden geplaatst. Loonsverlaging in 4e Fricsche zuivelindustrie? Dsar een commissie onderzocht. In de algemeene vergaderingen van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland werd in de laatste jaren door verschillende fabrieksbesturen meer dan eens aangedrongen op verlaging der sala rissen van de ambtenaren in dienst van de vereeni- gingen, welke een onderdeel van den bond zijn, als de Friesche Zuivel-Export-Vereeniging, de Condensfa- briek, de Zuivelbank, Stremsclfabriek enz., zulks in verband met den minder gunstig geworden bedrijfs- toestand. De meerderheid der aangesloten fabrieken en ook het bestuur van den bond stond echter steeds afwijzend tegen de voorstellen, welke loonsverlaging beoogden. Naar wij nu echter lezen in het Neder- landsch Weekblad voor Zuivelbereiding en -Handel, heeft het bestuur een commissie benoemd, welke rap port zal uitbrengen over de vraag, of loonsverlaging voor de ambtenaren thans gemotiveerd zou zijn. „Het Volk". VOOR DE ZUIDERZEE WERKERS. De prins heeft een gift geschonken aan de vereenl- ging „Land in Zicht", ter behartiging van de geeste lijke belangen der Zuiderzeewerkcrs. Hollandsche druiven naar Indië. Afwisselend succes. De vier proefzendingen van Westlandsche drui ven naar Indië zijn daar thans alle aangekomen, Bij het bestuur van den Bond Westland zijn omtrent deze zendingen reeds eenige berichten ingekomen, hoewel nog niet voldoende om een absolute conclusie te trekken. De eerste zending kwam in uitstekenden toestand aan en was reeds aanstonds verkocht. Ook de twee de zending is uitstekend geslaagd. Aan den Gouver neur-Generaal en enkele andere autoriteiten waren eenige trossen aangeboden en zij gaven allen hun groote tevredenheid en blijdschap over het succes met de zending te kennen. Van de derde zending is evenwel bericht, dat 40 pet. bedorven was en van de vierde zending, dat zij, hoewel zwak van tros, toch verkoopbaar was. Waar alle vier de zendingen van gelijke superieure kwaliteit waren, rijzen dus ten aanzien van den ex port op Indië nog verschillende vragen, die eerst tot oplossing gebracht moeten worden, alvoi'ens vexxler gegaan worde met het verzenden. In 14 dagen Indië—Holland visa-versa! Er bestaan plannen voor een recordvlucht. Naar Aneta verneemt, is de piloot van de K.N. I.L.M., Te Roller, van plan, om voor of in den aan vang van 1931 een recordvlucht te maken naar Am sterdam en terug in hoogstens veertien dagen. Het ligt in de bedoeling dag en nacht te vliegen, waarbij hij een route heeft gekozen, welke afwijkt van die van de Holland-Indië-vluchten. Eventueel zullen voor deze vlucht speciale postzegels worden uitgegeven, waar voor de Post-, Telegi'aaf- en Telefoondienst zijn mede werking heeft toegezegd. Nog twee piloten maken den tocht mede. Indien het publiek voldoende belang ■stelt in deze snelle postvluchten, is het welslagen vex*- zekei'd. De P.H.O.H.I. Onderhandelingen gaande. „Het Volk" verneemt uit Den Haag, dat reeds eeni- gen tijd besprekingen gaande zijn, om te geraken tot heropening van den Phohi-zender. Voox-stellen van het hoofdbestuur der P.T.T. aan de Phohi-directie, die tot grondslag hadden het bekende advies van den Radio-raad, zijn door deze directie aanvankelijk afge wezen. De onderhandelingen zijn evenwel niet afge broken en in de betxokken kringen houdt men ern stig rekening met de mogelijkheid, dat vrij spoedig de uitzendingen van dezen zender weer zullen plaats vinden. Een beschuldiging tegen de bewoners van Oberammergau. Een aanklacht tegen „Het Volk"? Een verslaggever van „De Maasbode" heeft te Ober ammergau een onderzoek ingesteld naar zekere be schuldigingen, die een correspondent van „Het Volk" tegen de bewoners van Oberammei-gau en speciaal sommige medespelers, had geuit, o.m. over slechten le venswandel, dronkenschap, enz. De gemeente-autori teiten hebben, deze beschuldiging voor laster verkla rend, te kennen gegeven, dat zij van plan zijn, een rechtsvervolging tegen „Het Volk" in te stellen. Woensdag 15 October. *4 live sum (298 M.) V.A.K.A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Voordracht van Martha Poldermans10.30 Zieken- uurtje; 11.30 Gramofoonmuziek: 12.00 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.30 Onderbreking voor verzor ging van den zender; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 „Maak het zelf" door Celine SchaakeVerkozen; 4.00 Vraag- halfuurtje voor kinderen; 4.&0 Orgelspel door Johan Jong; 5.15 Kindervertelling; 5.45 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.15 Lezing over „Noodzakelijke verbeteringen in het Gevangenis- en Re- classeeringswezen" door Mr. J. H. Schultz van Haegen; 6.45 Twee VARA-Marschen uit te voeren door het VARA-Orkest; 7.00 De VARA-Jubileum-Px-opaganda; 7.10 Het October-Congres der Britsche Arbeiders-Partij. Lezing door J. J. de Roode; 7.30 Joodsch Uurtje door het Koor der Groote Synagoge te Amsterdam o.l.v. S. H. Englander; 8.30 „Artikel 188" van Herman Heijermans, voor te dragen door Willem van Cappellen; 10.00 Con cert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.30 Persberichten Vaz Dias; 10.45 Vervolg Concert; 11.15 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Hul zen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendienst door M. F. Jurjaanz; 12.00 Politieberich ten; 12.302.00 Middagconcert door Jan Richters (vi ool), Pieter de Vries (fluit) en Ellen Sandow (piano en Jcerkorgel); 2.002.45 Concert door Mevr. Willy Canté- van Amerongen (sopraan), Jan Keessen (viool) en Alex Adema (piano); 2.453.15 Lezen van Chr. lectuur door Mej. M. Wentlnk; 3.15—4.15 Vervolg Concert; 4.15—5.00 Gramofoonmuziek; 5.006.00 Kinderuurtje 6.006.45 Le zing voor de landbouwers; 6.457.15 Lezing door Dr. G. Eselink over: „Ons bestaan een worsteling om het leven; 7.157.45 Cursus Electrotechniek; 7.458.00 Po litieberichten; 8.00—10.15 Uitzending van den avond, afgestaan aan den Nederl. Christelijken Blindenbond; 1015—10.25 Persberichten Vaz Dias; 10.2&-11.30 Gra- mofoonplaten. K e g's Theealbum. Een vacantiereis langs den Rijn. De bekende firma Keg van Zaandam heeft een nieuw, maar tevens rec'.ame-object uitgegeven ix? den vorm vaan een nieuwe Thee-album, waarin ia opgenomen een beschrijving van een vacantiereis) langs den Rijn. Deze werkelijk interessante en leer rijke beschrijving tevens is van de hand van den be kenden schrijver C. Johan Kievit, die zooveel aar dige en goede jeugdboeken heeft geschreven. De reis langs den Rijn begint vanaf den oorsprong van deze rivier op den St. Gothard en eindigt bij zijn uitmon ding aan de Noordzee bij Katwijk aan Zee. Het is( een vei'haal dat de jeugd bepaald zal boeien en dus4 met gi'oote belangstelliing zal worden gelezen. Ook voor de leden van de Reisvereenigingen, dien hun vacantiereizen veie malen langs den Rijn maken;] 70I Hit alhiirn non rroar intaroccnrit hnolttt/oi-b 7ÜnJ zal dit album een zeer interessant boekwerk zijn. daar het fotografisch beeld van land, stad of dorp„ alwaar men de heerlijke vacantiedagen doormaakten altijd een aangename hei'innering zal zijn. De vei'zorging van de 120 lithographiën, die ditmaa» door de schittex-cnde kleurschakeeriing zoo geweldig spx*eken, geschiedde wederom door de firma L. van Leer en Co. te Amsterdam, waarvoor in het album plaats is gereserveerd. Voorts is het album verlucht door een speciale kaart in vijf kleurendruk, waarop de loop van „vader Rijn", alsmede de aangrenzende plaatsen, etc. staan afgebeeld. De albums zijn verkrijgbaar bij eiken winkelier h 75 cent per exemplaar. Ter verkrijging van de 120 plaatjes, die in deze al bum moeten worden ii.geplakt, zij in elk pakie Keg's Thee een bon ter inruiling van een plaatje verpakt. Wij twijfelen er niet aan, of deze keurige album zal de algemeene belangstelling hebben en ijverig zullen de kleurige plaatjes worden ingeplakt, om zoo spoe dig mogelijk dit waardevol boekwerk compleet te krijgen. De uitvaart der veronge lukten van de R 101. Alle hoofden in droefheid gebogen. Zaterdag trok er door de straten van Londen dg droeve stoet van de docden van het verongelukte luchtschip dp R 101. Elk der 48 kisten was afzondei'* lijk op een legerwagen geplaatst, die door vier paarn den getrokken werd, waarop postiljons in khakxV uniform zaten. Aan het hoofd van den stoet reed bereden politie erf voor de eerste 24 wagens marcheerde een afdeeling) van de koninklijke luchtmacht, werden rle drie kraru sen van den Koning, de Koningin en den Prins eiM de krans van den Iuchtraad gedragen; en daarachtea volgde de muziek van de Koninklijke Luchtmacht. Vervolgens kwamen een afdeeling van de grena< diers der garde, de krar.s van den Legerraad en da! muziek van de Welsche gai'de. Achter deze de 24 an-4 dere wagens met kisten. Vlak achter de wagens reden de eerste-minister erf de andere vertegenwoordigers van Groot-Britannië, da dominions en Indië. Na hen kwamen de nabestaanden te voet en offiJ eieren en ambtenaren die luchtvaartkundige genoot-* schappen, den Londenschen gx-aafschapsraad en anJ dere instellingen vertegenwoordigden. De marine was ook door een muziekcorps en eenr afdeeling matrozen vertegenwoordigd. De stoet werd besloten door de vertegenwoordigers! van allerlei organisaties die kransen droegen, wagens met bloemen en rijtuigen met bloedvei-wanten dief niet in den stoet hadden kunnen meeloopeti. Toen de stoet der 48 dooden van de R 101 door da straten van Londen trok, zag men tooneelen gelijlfl men sedert de overwinning na den oorlog niet meerf gezien had. De weg van den stoet liep van Westmin^ ster naar het Eustonstalion, vanwaar de rouwtrein hen naar Cardington bracht. Elf jaar geleden juichta de even talrijke menigte blijde, maar vandaag warerf alle hoofden in droefheid gebogen toen de stoet voon bij trok. De lijkstoet is meer dan een uur in Londen onderw weg geweest. Nog kan worden meegedeeld, dat ongeveer een mi!* Üoen menschen langs «le dooden in de Westminsterf Hal getrokken zijn. De vrijgezellenbelasting in Italië. Steeds hoogere ontvangsten in Italitf* Het medisch blad „II Policlinico" doolt mede, dati in het belastingjaar 1929—1930 de belasting op dd ongehuwde 107.5 millioen lire heeft opgebracht, dat is^rulm drie millioen meer dan in het vorige belasting* jaar. Dit geld wordt besteed aan de zorg voor moedert en kinderen. Hienxit zou dus blijken dat de belasting, welker in« voering indertijd zooveel protesten uitlokte, de onge* huwde mannen niet afdoende heeft afgeschrikt! ZAL HET HEM GELUKKEN? De Boedapester correspondent van de N. R. Ct» schrijft: Naar de Obzor Pcnsïstu vertelt, moeten zekere cate< gorieën van gepensionneerden bij de opneming van! hun pensioen, steeds eene bevestiging van den burgeJ meester hunner «ebooi'teplaats overleggen, dat zij in<| dei'daad leven. Nu was een gepensionncerde langen) tijd ziek, in verband waarmede hij eerst na eenigej maanden er toe kwam zijn pensioen te halen onder overlegging van het betrokken stuk over de laatsté maand. Daaiop werd hem zijn pensioen over dio, maand uitbetaald, onder bijvoeging, dat, wanneer hij- volgens voorschrift, bewijzen kon, dat hij ook in do voorafgaande maanden geleefd had, hem ook over die maanden het pensioen zou worden uitbetaald.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1