De Duitsche Rijksdag geopend. Groote opwinding. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Gemengd Nieuws. „Zeppelin" komt over ons land. Een moordaanslag op Jack Diamond. Noodweer in Zuid-Zweden. De begrafenis van de dooden van de R 101. Met een zekere %panning was allerwege den dag tegemoet gezien, waarop de Duitsehe Rijksdag zou worden geopend. Gister, Maandag is dat gebeurd on der groote opwinding. Men rekende op relletjes en ditmaal is imen niet teleurgesteld. Politie was in zoo grooten getale ter bescherming van de z.g. „Bann- oiieile", d.i. het gebied rondom den Rijksdag, den Landdag on de regceringswijken, zichtbaar de straat opgezonden en trad in de ochtenduren reeds met zooveel jeugdige energie tegen de nieuwsgierigen op, dat het in den loop van den dag tot talrijke charges, plaatselijke kloppartijen, aanvallen cp winkels en warenhuizen en tot honderden ar:cstaties gekomen is. Rn nog uren na het sluiten van de korte eerste parlementszitting trachtte in hoofdzaak Janhagel in vele wijken van de stad weer eens op de bekende wijze den normalen loop van het woreldstadsverkeer in de war te sturen, waarbij heden de nieuwe roep „Deutschland crwache!" de groote mode was. Een uur vóór het begin van de zitting zijn alle pu blieke tribunes tot de allerlaatste plaats bezet. De enorme perstribune met haar zeker 150 zitplaatsen imoet ditmaal minstens 300 journalisten opnemen, zoo dat de achterste rijen staande schrijven en een deel van het publick daar weer achter ook tot staan blij ven gedwongen is. Een kleine sensatie ontstaat op de eerste rij v-an een zijvleugel van de publieke tribune, als men Prins August Wilhem v. Pruisen, een der zo non van den ex-keizer, ontdekt, die met twee vrien den tusschen belangstellende burgers en arbeiders plaats genomen heeft en door hef. publiek blijkbaar niet wordt herkend. Hij is zelf nationaal-socialist (de ex-kroonprins is bij den Stahlhelm aangesloten), volgt de zitting met gespannen belangstelling en is over tal van interrupties blijkbaar zeer geamuseerd. Als de elcctrische schellen, die het teeken voor de opening van de zitting zijn, de afgevaardigden naar (binnen roepen, ontbreken alleen de nationaal-so- cialisten. Zij hebben zich achter een der deuren opge- uitbreiding bollenteelt. Verwachte oogst Zelfde prijzen bloemkool. Betere prijzen voor roode en gele kool; witte kool ongeveer de zelfde prijzen, evenals aardappels. Vrij be langrijke aanvoer van uien, echter geen stij gende prijzen. Mooie slaboonen brengen goe de prijzen op. Betere stemming voor peen en bieten. Witkrop laag; tomaten, druiven. Het leek wel, of de situatie onzer groentenveilingen ■wat gunstiger wfts dan gedurende een groot aantal we ken, die achter ons liggen. De koolsoorten n.1. de gele en de roode, waren beter gedisponeerd dan wel placht. Dit verschijnsel geeft den tuinbouwers eenig optimisme voor den aankomenden winter voor wat betreft de win- terkool ofschoon daarvan uit den aard der zaak nog weinig valt te zeggen. De tuinders maken zich intusschen gereed voor het binnenhalen der winterkool. Het is echter de laatste we ken nog meer druk geweest met het poten der bloem bollen. Daarbil is wol gebleken hoe de bloembollencul tuur zich uitbreidt. Genoodzaakt door de bijzonder slechte uitkómsten' van den tuinboifw, zullen tal van tuin ders nu beginnen met de bollenteelt. Er zijn er, die zelf het noodlge plantgoed daarvoor hebben aangeschaft, doch er zijn ook tuinders, die telen, voor anderen, die reeds langer tijd met de bollenteelt bezig zijn, en die don nieuw beginnenden het plantgoed verschaffen voor een deel van de toekomstige opbrengst. Zoo helpt de een den ander en hopen allen daardoor de moeilijkheden van den crisistijd te boven te komen. De laatste jaren was er goed brood te verdienen met de bloembollenteelt en wij kennen er onder de bouwers, die juist door de uitkomsten van die cultuur, naast de slechte van de tuinderij, nog een bevredigend inkomen hebben gehad. Moge het voor de nieuwelingen niet ongunstiger zijn! Weldra, zal do drukte aanvangen van den koolhalers- tijd. Zoo druk als het wel eens geweest is, zal het nu echter niet zijn. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er bijzonder weinig wordt geteeld. Ervaren bouwers, die het Ambacht eens waren doorgevaren om den stand der gewassen op te nemen, vertelden ons, dat het een zeld zaamheid is. een akker aan te treffen, die een normaal gewas opleveren zal. Zij verzekerden, dat het beschot der kool in het Ambacht, niet meer zal bedragen dan de helft van dat in normale jaren. Men kan dus nu wel reeds met zekeiheid voorspellen, dat de voorraden sta pelgroenten geringer zullen zijn dan verleden jaar, al mag niet vergeten worden, dat uit de polders, „buiten om" nog aanmerkelijk meer oppervlakte met kool is bebouwd dan in vorige jaren, welke kool over het alge meen een bevredigende teelt te zullen opleveren. Gebrek aan ruimte zal er dus ook wel niet zijn. Verschillende lage streken in het Geestmer Ambacht hebben de laatste week nog veel last van het overtol lige regenwater gehad. We zagen nog groote oppervlak ten kool, die in het water stonden. Men begrijpt, dat dit niet bevordelijk is, noch aan den groei, noch aan de kwaliteit. Het lijkt er zoo naar, of dit jaar alle schade lijke factoren samenwerken om den tuinbouw de groot ste schade toe te brengen. Als nu straks een flinke ouder- wetsohe winter eens wou meewerken, om de prijzen der winterproducten in de hoogte te brengen, dan was er al thans voor een deel onzer tuinders wat goed gemaakt De aardappelprijzen weken in de afgeloopen week wei nig af van die der vorige. Voor Schotsohe muizen van middelbare grootte werd aan de Broeker veiling aan vankelijk f 3.804 gegeven, later eóhter zakte de prijs ongeveer 50 cent in. Dezelfde prijzen werden aan de vei ling van den Noordermarktbond betaald. Groote brach ten lagere prijzen op. Het was een uitzondering als f 3 kon worden bedongen .Voor f 2.302.70 werden veel van deze aardappelen verkocht Op het laatst der week wa- fen deze duurder dan bij den aanvang. De totale aan voer beliep ongeveer 19 spoorwagens, waarvan ruim 14 to Noordscharvvoude. Duken brachten van f 2.30—2.70 op, eigenheimers f 2.40 —2.70, drielingen f 4.405.40, schoolmeesters f 3.50; blau we werden verkocht voor f 1.60. De prijzen der bloemkool konden zich goed handha ven, althans de 5 eerste dagen. Maandag werd aan de Broeker veiling f 9.8015,10 betaald voor Lecerf, en f 11.5013.70 voor reuzobloemltool. Zakten deze prijzen daarna wat in, in de tweede helft der week konden mooie, groote Lecerfbloemkolen weer f 1316 opbren gen en werd voor kleinere f6—10 betaald. Reuzen braoh ten Vrijdag aan de Broeker veiling f 7.1016.70 op. Za terdag waren de prijzen vrij wat lager en bracht Lecerf f 810, de andere f 9.9012.30 op. Voor tweede soort werden slechts geringe prijzen besteed n.1. f 0.802.40, De aanvoer beliep ongeveer 40000 stuks, waarvan het leeuwenaandeel te Broek. Het verloop der prijzen van de roode kool nagaande, merkt men in de eerste plaats op, dat de noteering van 60 cent geen enkelen marktdag aan geen der vellingen is voorgekomen. De groote roode kool van puiko kwa liteit kon f 1.10 en soms iets meer opbrengen, terwijl het *iooie kleine goed zelfs tot f 4.80 werd verkocht Dit was een uitzondering, doch de prijzen waren aanmerke lijk beter dan zo eenigo weken geleden waren. Veel groo- ter, betrekkelijk gesproken waren ook de aanvoeren en zelfs bij het toenemen hiervan kon niet worden gezegd, dat do prijzen daardoor sterk achteruitliepen. Zoo waren de prijzen bij een aanvoer van 52000 Kg. te Broek op Woensdag f 1.304.20, Zaterdag bij «en aanvoer van stel cl en komen een oogenblik later onder leiding van den Thuringschen minister dr. Frick demonstratief en in gesloten gelederen naar binnen, allen in de verbo den uniform, licht- of donkerbruine sporthemden, zwarte lange dassen met roode dass pelden, voorzien van een zwart swastika-kruis, korte of lange pantalon en om den rechter- of linkerarm een band, waarop een wit swastika-kruis is aangebracht. Het is een ietwat potsierlijke cótnedie. Een politiek beeld is uit deze eerste zitting nog niet te vormen. Er is direct spanning over dc urgentie van de communistische motie, om in de zitting van Woensdag de stemming aan de orde te stellen over het staken van de Young-betalingen. De communisten die,direct opstaan om uitdrukking te geven over het voorstemmen voor deze motie, zien hoe eerst de rest van den Rijksdag blijft zitten. Het is een spannend oogenblik. Wat zai er gebeuren? Maar dan staan ook de Duitscii-Nalionalen op, de nationaal-socialisten volgen, enz., tou'at duidelijk de meerderheid van den Rijksdag staat en dus a.s. Woensdag over de motie der communisten zal wor den gestemd. Hiermee is de korte zitting ten einde en met groote spannirtg wacht men op Woensdag. De zitting zelf was ook zeer rumoerig en de pre sident werd herhaaldelijk door geschreeuw lastig ge vallen. In sommige hoofdstraten der stad werden schier alle ruiten ingeworpen, zoo o.a. bij vele groote waren huizen, als die van Wertheim en Tictz en eenige an dere, bij de Darmst&dter Bank, enz. Overal ziet men met planken dichtgespijkerde e-lalageramen. Zoowel van de zijde der betoogers, in hoofdzaak nat.-socialisten en communisten, ais van die der po litie vielen schoten. Blijkens een mededeeling van de politie werden een groot aantal personen aangehouden, o.a. meer dan 50 leden der nat.soc. partij. In den loop van den avond werd het overal kalmer, maar de politie bleef een oog in 't veil houden. 35000 Kg. f 1.50—4.40. Aan de veiling te Noordscharwoude was het verloop der prijzen ongeveer hetzelfde. De to taal-aanvoer aan beide markten was rond 27 spoorwa gens. Ook waren de prijzen der gele kool vrij wat beter dan de laatste weken. Maandag werd aan de Broeker veiling f 1.103 besteed, Donderdag f 1.104.80. Aan de velling van den Noordermarktbond waren deze prijzen respec tievelijk f 0.60—2.80 en f 1.705.20. Zaterdag echter trad er aan beide veilingen weer een vrij groote daling in en was de noteering te Broek f 0.703.10, te Noordschar woude f 0.602.70. In 't geheel werden aan beide veilin gen rond 25 spoorwagens aangevoerd, aanmerkelijk meer dus dan de vorige weken. Voor witte kool waren de prijzen ongeveer dezelfde als in de voorafgaande weken. De mooiste bracht tot f 150 per spoorwagen op; eenigszin3 afwijkende kwali teit bracht f 100 of wat meer op. De laagste noteering aan de broeker veiling was f 0.60, die aan de veiling van den Noordermarktbond f 0.70. ZOj kwamen echter bij hoo- ga uitzondering voor. Deensche wlttj kool bracht ook lage prijzen op, n.1? van f 1.602.40, Zaterdag werd aan de Broeker veiling intusschen maar f 1.202.10 betaald, te Noordschar woude f 1.501.90. De aanvoer van beide soorten witte koftl beliep aan beide veilingen ongeveer 35 spoorwagens. Vrij belangrijk was weer de aanvoer van uien, in het bfjzonder de beide laatste dagen, toen het weer er zich beter toe leende. Met de prijzen ging het echter, helaas niet in opwaartsche richting. Uien brachfcon prijzen op tusschen f 2 en f 3.20 aan de Broeker veiling, f 1.70—8 aan die te Noordscharwoude. Grove waren nog iets lager in prijs en werden verkocht voor f 1.702.80. Voor drie lingen werd f 0.901.70 betaald, terwijl voor nep f 23 werd betaald, met enkele lceeren iets beneden den laag- sten en boven den hoogst genoemden prijs. De aanvoer beliep 35 spoorwagens aan belde markten. De aanvoer van slaboonen verminderde. Het weer heeft nadeeligen invloed uitgeoefend op groei en kwali teit. Voor mooie boonen konden goede prijzen worden gemaakt: er is nog tot ruim f 26 per 100 Kg. besteed. De minste kwaliteit bracht f 5 of iets meer op. Er wer den aan beide veilingen nog ruim 7000 Kg. aangevoerd. Iets beter waren de prijzen voor peen. Gemiddeld kon nu voor groote f 2 worden bedongen. Kleine brachten bij den gulden op. Ook voor bleten bestond wat meer belangstelling. Zoo werd aan de Broeker veiling Zaterdag f 2.303.40 be steed, aan die te Noordscharwoude f 1.503.10. De tomaten welke werden geveild, golden voor A f 28.80, B f 26, C f 11. De druivenprijzen liepen van f 3743. Witkrop was goedkoop: f 0.502.80 per 100 stuks. Christelijke T ransportar beidersbond te Den Oever. Vanwege de Afdeeling Wieringen werd de reeds aangekondigde vergadering belegd van den Christe- lijken Fabrieks- en Transportarbeidersbond, Zater dagnamiddag om 5¥j uur in de Geref. Kerk aan de Beltstraat te Ilippolytushoef. Onder groote belangstelling opent de voorzitter de vergadering met gebed. Vervolgens roept bij aan al len £en hartelijk welkom toe, en in het bijzonder aan hen die uit de Wieringermeer waren opgekomen, te meer omdat het hoofdzakelijk de belangen van hen gold, die hier besproken zouden worden. Het woord wordt nu verleend aan den bondsvoor zitter, den heer Strijbis uit Den Haag, die door de Afd. Wieringen uitgerroodigd was om 'op deze ver gadering het woord le voeren. Spreker begint met te zeggen dat er geklaagd wordt, dat het bondsbestuur te weinig actief is, dat er geen actie van uitgaat, en dat er le weinig gewerkt wordt. De grondoorzaak i3, dat in de afdeelingea zelf te weinig wordt gedaan, zij moeten daadwerkelijk optreden. Het komt menig maal voor, dat het verzoek gericht wordt tot het hoofdbestuur om een spreker te laten komen, een hoofdbestuurslid, om de menschen op te wekken lid te worden van de Christelijke organisatie. Het hoofdbestuur beschouwt dit als een blaam. Zij heb ben wel iets anders te doen, van de vereenigingen zelf moet de actie op louw gezet worden en als het op die leest geschoeid wordt zullen de vruchten ook niet uitblijven. Eendracht maakt macht. Wij zullen gezamenlijk optrekken.. Temeer omdat de economi sche toestand zoo schreiend is, de loonen zijn den laatsten tijd, ja de laatste jaren snel gedaald, zoodat menigeen in behoeftige en zorgelijke omstandighe den verkeert. De eene conferentie na de andere wordt gehouden, maar het baat alles heel weinig. Wij leven in een crisis, wat zijn terugslag vindt#in den oorlog, die er gewoed heeft. Het is in letterlijken zin des woords een economische oorlog, door de ta riefmuren van het buitenland is alles met lamheid geslagen. Het is een samenspannen van het eene land tegen het andere, en wie kan voorspellen wat de toekomst ons zal brengen. Laat ook het doel van deze vergadering zijn dat we gezamenlijk optrekken en bevorderen dat zoo veel mogelijk leden worden gewonnen voor den ttansportarbeidersbond. liefst bij tientallen. i Spreker uitte den wexisch dat er met kracht gewerkt moest worden, speciaal om de hinderden leden, die bij de moderne bonden aangesloten zijn, en die bij de christelijke organisatie thuis hooren, op het hart te binden, dat ze daardoor ten zeerste hun plicht ver zaken en het hun roeping is, zich hij onze vakbonden aan te sluiten, Die taak is moeilijk, want de zuigkracht der soci alisten is geweldig, maar het moet, en als het woord Gods door hen aanvaard wordt, is het roeping en plicht hun terug te brengen. Er is vanwege het bonds bestuur een brochure uitgegeven, verspreidt die onder hen in ruime mate en ook de vakbladen moeten hen ónder de oogen worden gebracht, opdat ze overtuigd worden van hun dwaling. Maar spreker wil er ook met klem op wijzen, dat er nog zoo onnoemlijk veel menschen zijn, die als ongeorganiseerden rondloopen, prent het hen in, dat ze onverantwoordelijk handelen, in hun geisoleerde houding. Ook zij moeten bewerkt worden, mede In den bond optrekken', tot steun en bloei der organisatie. En als de afdeelingen hun roeping verstaan, zal er ook een kracht van uit gaan. Vervolgens wilde spreker nog iets zeggen, betrekking hebbende op de arbeiders, die in de Wieringermeer bij de Haukes werkzaam zijn. Zij leven aldaar temidden van vijandige machten, de christelijk-georganiseerden, met hen moeten de banden worden aangehaald. Het leven is aldaar eentonig, en het is nu de bedoeling om aan de Haukes een gebouw te stichten voor deze personen, alwaar zij in hun vrijen tijd met de lange winteravonden zich kunnen verpoozen, een soort tehuis zooals op Den Oever is gesticht Het plan heeft de volle sympathie van de vergadering en van het hoofdbestuur van den bond. Het is noodig,. opdat de geestelijke belangen der betrokken personen eenigszins tot zijn recht mogen komen. Maar ook de maatschap pelijke belangen moeten onder de oogen worden geno men. Het speet het bestuur dat er geen hoofdbestuur der van den landarbeidersbond alhier ter vergadering aanwezig was om deze zaken te bespreken. Wat het bestuur van den transportarbeidersbond kan deze zaak alleen niet ter hand nemen, omdat de arbeiders in de Wieringermeer bij den landarbeidersbond zijn aangeslo ten. Het was het bestuur van den landarbeidersbond bekend, dat deze vergadering was belegd, om de toe standen in de Wieringermeer te bespreken. De toestan den zijn aldaar slecht, er heerschen ergerlijke wantoe standen, die niet bestendigd mogen blijven. De loonen zijn te laag, de verlofregeling laat ook veel te wenschen over. Ten slotte achtte de vergadering het wenschelijk, dat een gecombineerde vergadering binnenkort werd belegd van de transportarbeiders en de landarbeidersbond om als dan stappen te doen ter verbetering der arbeidsvoor waarden. Na nog eenige bespreking werd besloten dat de vol gende week met de betrokken arbeiders uit de Wierlnge- meer zal vergaderd worden en over een maand met de transportarbeiders telkens des Zaterdagsmiddags. Eenige leden hebben nog vragen gesteld mede in ver band met de vacantiedagen, voorts of het wenschelijk was om lid te zijn van den transportarbeidersbond of in de bouwvakken zich aan te sluiten. Ook werd het pre- micbetalen ter sprake gebracht o.a. over bedrijfsverzeke- ring, en vrijwiljige verzekering. Dergelijke vragen wer den uitvoerig beantwoord door den bondsvoorzitter, en mochten er klachten zijn, deze moeten aan het afdeellngs- bestuur worden bekend gemaakt. Het ligt dan op den weg van het bestuur, deze klachten schriftelijk ter ken nis te brengen aan het bondsbestuur, die dan contact zoekt te verkrijgen met de directie van de verschillende werken, om als het kan de grieven en klachten uit den weg te ruimen. En hiermede wordt de discussie gesloten. De Voorzitter brengt aan allen hartelijk dank voor het welslagen de zer vergadering, waarop de Bondsvoorzitter de heer Strijbis de vergadering sluit met dankgebed. POLITIE. Verloren: portemonnaie; een gouden speld met dia mant. Gevonden: een kinderportemonnaie. De agent der H.A.P.A.G., afdeeling Luftfahrt, bericht dat in afwijking van vorengaande niededeelingen, het luchtschip „Graf Zeppelin" een tocht over Nederland zal maken en wel op Zaterdag en Zondag 18 en 19 October a.s. Men zal echter niet in Nederland landen. De route over ons land is nog niet bekend. Deze hangt n.1. af van de weersgesteldheid. Tel. DE TOESTAND IN BRAZILIë. In een communiqué van den minister van Binnen- landsche Zaken wordt medegedeeld, dat volkomen rust heerscht in Rio de Janeiro en den staat Sao Paulo. De operaties van de federale troepen worden regelmatig voortgezet en alle gestelde doeleinden zijn beriekt. In den staat Minas Geraes trekken de federalen op en zijn in contact gekomen met groote afdeelingen aan hangers der regeering uit Sto Paulo. De aanvalspogin- gen der rebellen aan de grens van Parama zijn mislukt De aanhangers zijn met groote verliezen teruggeslagen. In den staat Para heerscht absolute rust. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld, dat zij de aan de kust gelegen stad Florianopolls in den staat Santa Ca- tharlna hebben veroverd. OVERSTROOMINGEN TE LISSABON. Regeeringsgebonwen ondergeloopsn. Tengevolge van geweldige slagregens zijn de straten van Portugal's hoofdstad geheel overstroomd. Op som mige plaatsen staat het water 2 M. hoog. In zeven buur ten moest het verkeer worden stopgezet. Door den enor- men druk van het water sprongen op vele plaatsen da waterleidingsbuizen, zoodat het straatdek barstte. Het water drong ook binnen in het ministerie van oorlog, het ministerie van binnenlandsche zaken en het hoofd postkantoor, zoodat de ambtenaren naar de hoogere ver diepingen moesten vluchten. DE POS1 VLUCHTEN NAAR NED.-INDIë. Het tweede postvliegtuig te Jask gearriveerd. Het tweede postvliegtuig vertrok gister 4.30 uit Bag dad en landde te 13.10 te Jask, Alles is wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet HEVIGE STORMEN IN ZUID-FRANKRIJK. Te Grenoble cn aan dc kost der Middel- landsche Zee. Uit. Grenoble wordt gemeld, dat daar in den nacht van Zondag op Maandag hevige stormen gewoed heb ben. Honderden boomen werden ontworteld. De ver keerswegen zijn onbruikbaar door de telegraafpalen en de boomen die door den storm werden neergewor pen. Verscheidene plaatsen zijn zonder electrischen stroom. Telegraaf- en telefoonverkeer zijn verbroken. Een jonge man werd door den bliksem getroffen en gedood. Ook van de Middellandsche Zeekust worden hevige stormen gemeld. Verscheidene schfDen die voor de reis naar Noord-Afrika onder stoom lagen, konden we gens dc slechte weersgesteldheid rret. uitvaren. In Noordoost-Frankrijk nemen de overstroomingen toet De AmerLkaansehe bende-leider zwaar ge wond. Een operatie tot redding van zijn leven. Reuter seint uit New York: Op den bendeleider Jack Diamond, die onlangs uit Duitschland werd gezet, is in een hotel te New-York geschoten. Hij werd ernstig gewond. Nader wordt gemeld, dat de geneesheeren thans mede- deelen, dat zij niet tot opereeren konden overgaan we gens den hachelijken toestand, waarin Jack Diamond verkeert. Hij is gewond in de rechterzijde van de borst, den schedel en de linkerzijde en ligt op sterven, Dia mond zeide dat hij door drie mannen werd neergescho ten, die in zijn kamer drongen en het vuur openden terwijl hij gedeeltelijk gekleed op den rand van zijn bed zat. De raadselachtigheid, die den moordaanslag op Jack Diamond omringt, is zoo groot, dat zij veel weg heeft van den beruchten moprd op Rothsein, (die ongeveer twee jaar geleden doodgeschoten in zijn hotel werd ge vonden). Toen het bericht van de schietpartij bekend werd, vulde zich de ingang van het ziekenhuis met een opgewonden menigte. De toestand van den bandietenleider Jac. Diamond, op wien gisteren door een onbekende een moordaanslag werd gepleegd, is in zoover verbeterd dat men met zijn genezing rekening houdt indien zich geen complicaties voordoen.. Het onderzoek heeft eenige aanwijzingen ge geven omtrent de mogelijke motieven van den aanslag. Onder de papieren, van Diamond zijn telegrammen ge vonden, welke er op wijzen, dat Diamond van plan was wederom naar Duitschland te reizen. BOOT OMGESLAGEN. Vijf menschen verdronken. Op de Enns is een platboomde schuit, die de rivier afvoer, omgeslagen. Van de zeven menschen aan boord, zijn er vijf verdronken, v*an wie twee zusters waren, die elk vijf onverzorgde kin leren achterlaten. ONTPLOFFING BIJ EEN FILMVERTOONING. Veertig gewonden. le Flagstaff, m den staat Arizona, vond bij het ma ken van een film in den afgelegen Dinosaurus Ca- nyon een ernstige ontploffing plants, doordat tenge volge van een technische fout een mengsel van bus kruit cn dynamiet te vroeg ontplofte. Tengevolge van de explosie werden vijftien personen, waaronder de regisseur, ernstig gewond, terwijl 25 personen lich tere verwondingen opliepen. OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Uit Chaumont, 13 October: Door de hevige regens is de Mame in het geheele departement huiten de oevers getreden. Zij heeft over al groote schade aangericht. Door het wassen van de Ouche zijn twee dijken van Dyon onder water geloopen.. Groote schade op tal van plaatsen. In Zuid-Zweden, vooral in Midden-Skane is de laat ste dagen zooveel regen gevallen, dat tal van beken en riviertjes buiten hun oevers getreden zijn en groote uit gestrektheden laag gelegen land onder water staan. Bovendien woedde er Donderdag en Vrijdag hevige storm. Bij Kullen i3 een windkracht van 36 meter per seconde geregistreerd. Zware schade is aangericht aan de bovenwerken voor de nieuwe haven te Torekov. In de haven van Helslngborg was het water zoo hoog op gestuwd, dat wagons die met het spoorwogrveer van El- seneur kwamen niet op den wal gereden konden worden Van de in aanleg zijnde haven te Viken Is een groot deel van het havenhoofd weggeslagen, doch de lichtopstand staat nog op zijn plaats. Op tal van plaatsen heeft men aardappelen, voeder en suikerbieten die nog op het land stonden, niet bijtijds kunnen binnenhalen. Aan huizen en bruggen is hier en daar nogal schade aangericht. Van een brug die in de buurt van Malmo gebouwd wordt zijn, doordat een dam doorbrak en het water in de werkput stroomde, de pij lers ondermijnd en gedeeltelijk Ingestort. Bijzonder zwaar is de visschersbevolking langs de Zuid-Oostkust getroffen. Van de uitstaande netten is naar schatting twee-derde deel óf geheel vernield óf zoo beschadigd dat ze dit seizoen niet meer 'gebruikt zullen kunnen worden. De directe Bchade moet volgens deskun digen eenige honderdduizenden kronen bedragen, defi nitief kon de schade nog niet vastgesteld worden daar het ruwe weer ook Zaterdag nog aanhield. DE VLIEGTOCHTEN NAAR AUSTRALIë. Kingsford Smitli te Aleppo. Kingsford Smith is Zondagmiddag te Aleppo aangeko men; luitenant Hill ls na een tusschenlanding te Jask naar Karatsji onderweg en Matthews, die tweemaal op de Straits verongelukt is, heeft eindelijk Singapore bereikt. Van Pickthorne en Chabot geen nader nieuws. WEER EEN VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. Vier dooden. Een vliegtuig van den dienst ToulouseCacablanca is Zondagochtend bij Larasj neergestort. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn de bestuurder en drie passagiers gedood De rouwstoet tusschen een haag van 5G.0G0 menschen. De 48 slachtoffers van de ramp bij Beauvais zijn Zaterdagmiddag dicht bij de groote luchtscheepsloods te Cardington, vanwaar zij een week geleden bij storm en regen hun noodlottigen tocht begonnen waren, op het St. Mary-kerkhof ter aarde besteld. Toen de trein met de lijkkisten aan het station Bedford aankwam, waren alle winkels daar gesloten en de vensters gedrapeerd. In de lucht hoorde men het gesnor van twee smal- deelen bombardeervliogtuigen die gekomen waren, om den dooden een laatsten groet te brengen. Tus schen een haag van meer dan 50.000 menschen door bewoog zich de rouwstoet langs den weg naar Ca4*« dington. Achter de 48 wagens liepen de nabestaan» den, de vertegenwoordigers van de overheid en vafl tal van corporaties, voorts de vertegenwoordigers van de luchtvaart uit liet buitenland, o.w. dr. Ecke- ner en kapitein von Schiller. Op het kerkhof werden de kisten in vier rijen van twaalf in het groote gemeenschappelijke graf neer gezet, waarop zich spoedig een berg van kransen en bloemtuilen opstapelde. Drie salvo's knetterden en toen schalden de mili taire trompetten hun afscheidsgroet. Hiermee was de plechtigheid geëindigd. AUTO IN FRANKRIJK DOOR DEN TREIN VERBRIJZELD. Vier dooden. Op een spoorwegovergang in de nabijheid van Mo- restel, niet ver van Grenoble, is, naar uit Parijs wordt gemeld, een auto door een trein gegrepen en verbrij zeld. Vier menschen werden gedood.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2