koegras oude n1ed0rp wier ingen anna paulowna HOOGWOUD OPMEER. BARSjNCERHCRH heerhugowaard Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Weer twee gevangenen ontvlucht. Vrachtauto met 30 personen gekanteld. Twee patiënten ontsnapt. Een zeer gevaarlijke arrestatie. tijd zullen doen. Onze taak ls geen anders, zegt spr., dan ontwikkeling te brengen door onze organisaties, het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en de V.A. K-A., welke ontwikkeling zich aanpast aan het funda ment wat gelegd ls op de Lagere School. Daarnaast is het de bedoeling ook kunst te geven zooals deze avond het geval is. Spr. noemt het een gelukkig verschijnsel, dat er ook kunstenaars zijn, welke niet in de eerste plaats kijken naar hooge honoraria, doch die ook be reid zijn hun kunst te geven aan de massa. Wij zijn bezig zegt spr. ons een plaats te veroveren aan de tafel des levens. Onze aanhang groeit met den dag. Door de ouderen is het fundament gelegd waarop de jongeren moeten voortbouwen, maar spr. vraagt zich af hoe het mogelijk is, de jongeren te brengen in de rijen van de Arbeidersbeweging. Hiervoor is noodig een Arbeidsacademie. Spr. noemt in verband hiermede het Troelstra-oord, waar de jongeren kennis kunnen ver zamelen ten dienste van de Arbeidersbeweging. In dezen tijd zijn aan de orde het vraagstuk van de medezeg gingschap in de bedrijven, de crisis in den Landbouw, ■waarbij de eisch (de grond aan de Gemeenschap) naar voren komt, alsmede het vraagstuk der rationa lisatie. Nu is spr. niet al te gerust over de jongeren van tegenwoordig, deze hebben behoefte aan sterke {prikkels, wat in Dultschland tot uiting komt in het Nationaal Socialisme en ln Italië in het Fascisme. Wat ons land betreft is spr. niet pessimistisch, gezien o.m. het petitionnement tegen de Vlootwet waarop thans reeds bijna anderhalf millioen handteekenlngen ge plaatst zijn. Ook de Vakbeweging en de Partijorganisa- -ties alsmede de arbeiderspers bewijzen door hun toe nemende groei, dat zo kerngezond zijn. Met een „Aan ons de toekomst" en een opwekking tot den strijd te gen het militairisme en een wensch dat het de afdee- ling van het Instituut goed moge gaan, eindigde spr. zijn gloedvolle rede. Daarna trad op de heer Kellenaers met de fantasie '„Aan de Poort van het Werkhuis" van S. Goudsmit en na de pauze met „Een avondje bij Juffrouw Ple- terse" van Multatull. Beide stukken werden op uit nemende wijze vertolkt en vonden zeer veel bijval van het publiek. De heer .Kellenaers heeft zich laten ken nen als een waar voordrachtkunstenaar en wij zullen hem gaarne nog eens hier terug zien. i Door den heer Boris Lensky werden een achttal nummers gespeeld en door het daverend applaus wer den nog een tweetal nummers extra gegeven. De heer {Boris Lensky heeft ons, evenals de vorige keer, ver steld doen staan van zijn schitterende techniek en ons geroerd door zijn mooi gevoelig spel De begeleiding ,was bij den heer Smit in goede handen, zooals wij dat trouwens van hem gewend zijn en waarvoor hem dan ook een woord van dank werd gebracht, i Ongeveer half twaalf sloot de voorzitter met een woord van dank aan de medewerkenden en aan de pers voor haar aanwezigheid. Het was een goed geslaagden avond OUDKARSPEL. S.L.T.O., AmsterdamD.T.S. 1 41 D.T.S. 2—Berkhout 1 2—1 D.T.S. a—Bergen a 2—3 De gemeenteraad is door den Burgemeester bij een geroepen op Vrijdag 17 Octobe:-, 's avonds 7 uur. Op de agenda komt o.m. voor behandeling der ge- meentebegrooting 1931. In een gehouden vergadering op 11 October j.1. te Alkmaar van Heemraden en Hojfdingelanden van 't Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer- Ambaoht, werd met groote meerderheid van stemmen jbesloten niet bij te dragen voor dn kanaalplannen in Noordholland. Motieven hiervoor zijn: No. 1. Gemeenligging boezem van genoemd Ambacht met Schermerboezem, behoorende onder 't groote Wa terschap aan de Uitwatcrende Sluizen in Kennemer- land.en Westfriesland. Dit houdt in een verslechtering ivan waterafvloeiing voor genoemd Ambacht,-omdat 't Waterschap Uitwatcrende Sluizen groot 68000 H.A., niet eens een stoomgemaal heeft die 't water direct in zee kan brengen, wat al zoer bedroevend is, daar een gemaal niets kost, tegenover de schade, door hooge waterstanden aangericht. Nif moet Schermorboezem natuurlijk afloozen naar zee en met hooge zeeën op 'onze kosten, duurt dat lang en een dag 't water te lang op het land, bederft de geheele oogst, en is de schade onnoemlijk groot, daarom moet 't water op de jallerspoedigste manier weggewerkt, waaraan betrok ken waterschapsbesturen behooren te helpen. No. 2. Wanneer w e 1 was aangenomen bij te dra gen, zouden landbezitters in genoemd Ambacht op vij f manieren moeten betalen: 1. Het Rijk, 2. Provincie, 3. Gemeente, 4. Uitwate- rende Sluizen, en 5. Gecstmerambocht en dit 40 jaar lang. Voor een paar jaar terug is het ons zoo onbeminde Hoogheemraadschap met haar lasten, in de schoenen geschoven en 't land was al zwaar belast, zoodat het al erg genoeg is, en nog te meer met zoo'n slechten toestand. JULIANADORF. Zaterdagavond j.1. hield de Chr. Zangvereeniging „Lof zij den Heere", directeur de heer C. van der Haagen, een openbare zangavond ln het gebouw van „De Ster der Hope" te Jullanadorp. De heer Feike Asma uit den Helder, had voor dezen avond zijn welwillende mede werking als orgelist toegezegd, terwijl de neer J. Se- vensmt uit Amsterdam, een hier voor velen geen onbe kende, een korte rede zou uitspreken. De toegang tot het gebouw was voor ieder vrij en toen de voorzitter van de Zangvereeniging, de heer Jan de Vries Hz., aankondigde om gemeenschappelijk te klingen Lied 570, waren velen in het nette zaaltje aan wezig, om dezen avond bij te wonen. Vervolgens ging dezelfde voor ln gebed, gevolgd door een kort openings woord, waarin hij aan alle aanwezigen het welkom toeriep. Verder memoreerde spr., dat de Zangvereeni ging nu oen jaar bestaat, dat zij 22 leden telt. dat zij reeds tienmaal haro medewrking bij de diensten had verleend en dat dit nu de eerste openbare zangavond was. Voorts drong hij er op aan bij diegenen die wel licht lust gevoelen om lid van de vereeniglng te worden dit nu of binnenkort te doen, want werkende leden heeft men nooit te veel. Hiermede werd de avond voor geopend verklaard en was de beurt aan 't koor dat ten gehoore bracht Lied 665 „Een In geest en streven" en Lied 119 ,,'k Heb mij een wacht op uw muur gesteld". Daarna gaf Feikë Asma de „Andante Cantabllé" van 6. Landsman op het orgel ten beste, gevolgd door een Voordracht van den heer J. Sevensma, getiteld „Klnder- idealen". Het koor zong vervolgens Lied 42, „De Mees ter is wachtend" en Lied 319 „Als hier op aarde mijn werk is gedaan". Gemeenschappelijk werd toen gezon gen Ps. 118 vers 1 en 7 of Lied 337 vers 1 en 2, Het woord was toen aan den heer J. Sevensma voor het uitspreken van zijn rede. die hij vastknoopte aan dat gene wat men vindt ln Ps. 118 vers 14. Vol geestdrift en op overtuigende wijze, hield de begaafde spreker, omtrent dat onderwerp zijn beschouwingen en liet op duidelijke wijze uitkomen hoe men onder alle omstan digheden des levens, opgebeurd wordt door de macht en de kracht die uitgaat van het lied. Met aandacht werd naar deze rede geluisterd. Daarna liet het koor weer hooren Lied 380 „Hoe broos ls 'a levens zllv'ren koord" en Lied 673 ,,'k Ben een pelgrim". Feike Asma speelde vervolgens een drietal geestelijke liederen naar bewerking van hem zelf. De heer Sevensma vervolgde met een voordracht getiteld „Een Droom", terwijl het koor besloot met Lied 655 „Neem den Naam van Jezus mede" en Lied 568 ,,'k Zal eens mUn Heiland In heer- Uijkheid zien'. De heer van Tuinen uit Amsterdam sprak daarna het dankgebed uit en was deze goed geslaagde avond hiermede gesloten. Bij de veehouders J. G., J. H. en A- Z. heerscht thans ook het Mond- er» Kifcuv.zeei. De bouw van het huis voor den heer J. Dijks hoorn Jz. alhier, is opgedragen aan den timmerman C. Hollander, eveneens alhier. Zondagmiddag om precies half een, toen een zwart regenbul zich alhier ontlastte, bevond zich daaj ook een windhoos ln. De z.g. uitlooper daarvan kwam vooi zoover wij konden nagaan in aanraking met het dak van een woonhuis aan de Langevliet en in een mini mum van tijd was een groot aantal pannen afgerukt en door elkander geslingerd. Daarna werd het vri) goed weer. De hoos bewoog zich van Zuid-West naa* Noord-Oost. De Kiezerslijst van de Ned. Herv. Gemeente t% Huisduinen en Jullanadorp bevat voor het Jaar 1936-~ 1931 de namen van 293 kiezers, 6 ondersteunden, 14 min derjarigen en 17 personen die of nog geen jaar lidmaat of nog geen Jaar in de gemeente woonachtig zqn. Aan de firma gebr. Boekei, aannemers te 't Veld alhier, is opgedragen door het gemeentebestuur van Wieringerwaard, de bouw van een vierklassige school met gymnastieklokaal, onder toezicht van den heer Saai van Alkmaar. Aan dezelfde firma is ook opgedragen het bouwen van een nieuw woonhuis te Nieuwe Niedorp, door de Coop. Landbouwvereeniging, annex malerij „De Toe komst", aldaar. Het bestuur van de afd. Wieringen van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling heeft het eerste gedeelte van het winterprogramma samengesteld. In deze heeft het bestuur wel een goede keuze gedaan volgens onze meening. Er zal een cursus worden gegeven in taal en rekenen onder leiding van den heer H. de Joeg. Deze cursus zal eiken Donderdagavond worden gehou den in de zaal Kok. Verder zal om de 14 dagen' een bespreking worden gehouden van Toortsartikelen, onder leiding van den heer J. de Wit, eveneens in de zaal van den heer Kok en te beginnen op 22 October. Dan wordt het program ma nog aangevuld met z.g. Zondagmorgen-bijeenkom sten, waar ook verschillende onderwerpen zullen wor den behandeld. Naast sprekers van bulten, zullen voor de hier te behandelen onderwerpen ook krachten van hier ter plaatse worden aangezocht Ten slotte zal het gezelschap „De Flierefluiters" op 15 Nov. a.s. in „Concordia" van Jb. Bruul het tooneel- stuk „Het Verraad" opvoeren. DEN OEVER. De Jongelingsvereeniging vergadert Dinsdag in „Land in Zicht". Onderwerpen zijn Bijbelinleiding en vrij onderwerp. Het was Zaterdagavond wederom rumoerig in het dorp en voornamelijk als het sluitingstijd is der ca- fé's. Er werd wederom geducht gevochten tussche» eenige personen die sterk onder den invloed van sterken drank verkeerden, een verschijnsel dat. maar al ie vaak voorkomt. Het is meestal werkvolk dat deel uitmaakt van het Zuiderzeewerk. Een en ander veroorzaakte nogal eenige opwinding, waarbij het noodige publiek niet ontbrak. In den nacht van jl. Zondag op Maandag is de luxe auto van den heer N. B. te Oosterland, bestuurd door diens zoon tegen een telefoonpaal aan den Ko ningsweg gebotst. De auto liep daarbij flinke averij op en was er ook geen denken aan op eigen kracht verder te gaan. De bestuurder, welke alleen in de auto zat, kwam er zonder letsel af. De auto is Maan dagmorgen geborgen. Uitvoering Mandolineclub. Men deelde ons mede, dat de Mandolineclub (dir. de heer S. Bruul) het voornemen heeft om op 23 Oc tober a.s. een uitvoering te geven, waaraan zal wor den medegewerkt door Daan Pool. Chr. Tehuis voor Zuiderzoewerkers. Naar wij vernemen zaj het Chr. Tehuis voor Zui- derzee-arbeiders in den vervolge niet meer beheerd worden door het daartoe gestichte algemeene comité, doch door de Synode van de Gereformeerde Kerk. Deze zal een vijftal deputaten benoemen, welke voor de diverse werkzaamheden zullen zorgdragen. Ongeval. Maandagmorgen had de onderbaas J. Boelhouwer in dienst van de M.U.Z., bij het steenzetten het on geluk een wagen met steen op zijn schouder te krij gen, waardoor hij een schouderfractuur bekwam. Na voorloopig te zijn verbonden, werd hij per auto naar zijn woning gebracht, alwaar Dr. Beeker ver dere geneeskundige hulp verleende. Bezoek aan de Zuiderzeewerken. Hoewel het weer niet bepaald gunstig was, moch ten de Zuiderzeewerken zich Zondag nog in een vrij druk bezoek verheugen. Een groot aantal luxe auto's bracht vele belangstellenden aan. Van de Zuiderzeewerken. Maandag arriveerde alhier een dragline van de M.U.Z., wieke in den sluisput te werk gesteld zal worden. V.CJ.B. De afdeeling Anna Paulowna van den Vrijzinnig-duf. Jongeren Bond houdt Donderdag 10 Oetober een open baren propaganda-avond in de Ned. Herv. Kerk. Op deze bijeenkomst, die niet alleen voor jongelui, doch ook voor ouderen toegankelijk ls, zullen o.a. lichtbeelden vertoond worden van kampwerk en van een tocht door het Schwarzwald, zoodat men op aangename wijze ken nis zal kunnen maken met het doel en werken van den V.C.J.B. Geboren: Hendrik, z. v. A. op 't Einde en v. S. Harma Anna Allda Hendrica, dochter van G. W. Timmer en van A. Van Veen; Martha Jantina, dochter van 8. Deel stra en van J. Ham. Voor rekening van den heer J. Prins te Sassenhelm zal aan den Grasweg een woonhuis worden gebouwd en voor den heer P.H. Niekerk eveneens te Sassenhelm een woonhuis met werkplaats. De bouw van het een en ander zal worden uitgevoerd door den heer S. Th. Reeuwjjk, aannemer te Saasenheim. Onder het vee van den heer R. Waiboer. Kleiweg, den heer G. Bakep, Boermar.aweg en den heer P. Raatgera. Zijperdijk, is mond- en klauwzeer uitgebroken. In totaal zijn nu in deze gemeente 13 gevallen waar genomen. AAHTSWOUD. Zondag speelde Aartswoud I een vriendschappelijken wedstrijd tegen een elftal geformeerd uit arbeiders van den Wierlngermeerpolder. Het was een mooie wedstrijd en er werd hard gewerkt. Onze Jongens wisten ten slotte te winnen met 21. Aartswoud III speelde tegen de Langereis en ook deze jonge adsplranten behaalden een schitterende overwin ning n.1. 4—0. SPANBROEK. Maandagmorgen omstreeks 8 uur brak alhier brand uit aan den waterkant in het huls van Jb. Spruit. Al les verbrandde, de kinderen kwamen op bloote beonen er uit. Het was bewoond door Spruit en Slikker. Oorzaak de kachel. Verzekering dekt de schade. Ter secretarie werden sinds de laatste opgave 3 geval len van mond- en klauwzeer aangegeven, terwijl door 7 veehouders aangifte werd gedaan, dat bet mcn-J- en klauwzeer onder hun vee is geweken. ALKMAAP.. 13 October 1130. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 66 vette kooien f 220430, handel steg; 7 vette kalveren f 60165, vette kalveren per Kg. f 1—1.50. 11 nuchtere kalveren (slacht) f 12—34, 512 vette varkens (zware) per Kg. f 0.540.58, Zouters per Kg. f 0.530.54, handel matig. Door B. en W. dezer gemeente werden de volgende bouwvergunningen verleend: aan den heer C. Borst alhier, tot het bouwen van een sohuur; aan den heer P. Stammes te Haringhuizen tot het bouwen van een garage. Ten behoeve van de aansluiting aan het Provinciaal Waterleidingnet van den Waardpolder en den Mieldijk ls door de Provincie Noord-Holland een jaarlijUsche bij drage toegezegd van respectievelijk f 299.60 en f 154. Op het sportterrein alhier is voor rekening van de voetbalvereenlglng D.E.S. een kleine tribune geplaatst, zoodat in den vervolge de bezoekers, beschut tegen re gen en wind, de wedstrijden kunnen volgen. Zondag j.1. is.door velen hiervan reeds een dankbaar gebruik ge maakt en ongetwijfeld zal het bezoek, dat den laatsten tijd toch al bevredigend ls, toenemen. Wij hopen en ver trouwen, dat deze onderneming, die zoozeer de sympathie van de sportliefhebbers heeft, voor de Vereeniging een kleine expioltatiewinst zal mogen opleveren. VEENHUIZEN. Inplaats van Mej. de wed. Piers, die als zoodanig be dankt heeft, ls tot schoolschoonmaakster alhier benoemd Mej. J. R. Jager—Deen. AANKOOP GROND. Door den heer Joh. Willemse alhier is een aan vraag gedaan voor het koopen van een perceel bouwterrein in hei Ileeienbosch. aENGELWEDSTRIJD. Verslag hengelwedstrijd, uitgeschreven door de le den der Hcngelsporiveroeniging „De Baars' in on derlinge samenwerking en onder het reglement dezer vereeniging. Gevangen waren 163 baarsen. Het hoog ste aantal wat tot nog toe gevangen is. Omstreeks 6 uur opent de heer van Stralen als voorzitter der Hengelsportverecniging „De Baars', de prijsuitreiking, welke werd gehouden in het 1 ;- kaal van den heer Bontes, waar 't af en toe wei wat rumoerig toeging, zoojat we voor eventuocle fouten in dit verslag niet in kunnen staan. Vervolgens uitreiking der prijzen. Ie prijs gewonnen door den heer M. Honijk, e-n keurige 4-deelige bamboe-hengel. Voorzitter hoopt it Honijk or vele visschen mee mag verschalken. Ap plaus. 2e prijs gewonnen door den heer Jb. Iloltz, een driedeelige hengel met foudraal. 3e prijs H. Halman, 4e prijs J. de Jong, 5e prijs II. Urins, Ge prijs K. Kossen, daarboven nog een troostprijs voor de eerst- gevangen baars; 7e prijs Jb. de Jong, 8e prijs Glastra, 9e prijs F. Grootea, 10e prijs Roobeek, 11e prijs G. Wit, 12e prijs P. Brantenaar, 13e prijs J Lingoman, 14e prijs P. Kok, 15e prijs Jb. Fijnheer, 16e prijs Joz. Eleszie, 17e prijs C. Bontes, 18e prijs J. van Schoorl, 19e prijs J. H. Lutjeharms, 20e prijs T. Brantenaar, 21e prijs A. Jonkman, 22e prijs A. Struif. Er waren medegegaan 40 personen, Het .keurige weer, ter afwisseling een regenbuitje, heeft bijgedra gen tot het slagen van dezen dag. Over 14 dagen zal weder een wedstrijd worden ga- houden in het zelfde water als vandaag, zijnde het in pachtgobruik water der Hengelsportverecniging „De Baars", dus eigen water. Voorzitter sluit hieran de vergadering. Door hot rumoer konden wij niet verstaan het sluitingswoord van den voorzitter. ALKAAR. 11 Oct Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: fabrieksboter le soort f 0.800.95, fabrieksboter 2e soort f 0.70—0.80, per Kg., eieren (groothandel) f 7.85—8.35, eendeleren f 4.75. ALKMAAR, 11 Oct Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 35 paarden f 200350, hitten f 80 200, 21 melkkoeien f 225—450. 21 nuchtere kalv. (slacht) f 1240, 306 a oh apen vette f 3644. lammeren f 20—31, 34 schrammen f 2440, 87 biggen (10 weken) f 1625. 10 bokken en gelten f 510. Handel stug. ALKMAAR. 11 Oct Aanvoer 70000 kipeleren, 58—60 Kg. f 5—8.60, 80—e2 Kg. f 8.308.70, 62-64 Kg. f 840—3.80. bruine 60—63 f 860—9, kleine eieren f 5—7.10, 20000 eendeieren f 5.20 —5.80. NOORDSCHARWOUDE, 13 Oct Schotache muizen f 2.80—8.20, groote f 2.70—3.20, uien f 2—2 40, drielingen f 1.30—1.50, grove f 2.10—2.30. gole •nep f 2.60, peen f 1.301.70, spercieboonen f 9.9011.70, roode kool f 0.70—2.90, witte kool f 1.30-1.50, gele kool f 0.70—2.20, per 100 Kg., wltkrop f 0.600.80 per 100 stuks. Aanvoer: 8800 Kg. aardappelen, 9200 Kg. uien, 11200 Kg. peen, 18500 Kg. roode kool, 15800 Kg. witte kool, 17000 Kg. gele kool, 1700 stuks wltkrop, 200 Kg. sper- cleboonen. BROEK OP LANGENDJJK. 18 October. Schotsche muizen f 3.504.1Q, id. groote f 3.10—3.30, Duc f 2.70, •drielingen f 4.10 tot f 4.30, roode kool t 0.70—J.20, gele kool t 0,60—2.20, vroege witte kool f 0.90 —1,60, Deensqhe witte kool f 1.801.80, Blaboonen f 8 1T.10, uien nep f 1.902.00, drielingen f 0.801.90, ulun f 1.80—3.40, grove uien t 3—2.40, bieten f 1.90—8.20, peen f 1,401.80 per 100 Kg., bloemkool le soort f 8—14.60, 2e soort f 0.901.40, reuzen f 8.60—15.10 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 8300 Kg. aardappelen, 6200 st. bloem kool, 55000 Kg. roode kool, 17500 Kg. gele kool, 17500 Kg. vroege witte kool, 12600 Kg. Deensche witte kool, 200 Kg. slaboonen, 28000 Kg. uien, 7500 Kg. bieten, 6000 Kg. peen. ALKMAAR, 13 Oot. Andijvie f 0.56-8.80, bloemkool I f 7.20—16.50, II f 4.20 —3.80, gele kool f 27, groene kool f 48, kropsla f 0.50 —1.20, komkommers t 3.50, meloenen f 7—27. roode kool f 89, Chln. kool f 1.203.10 per 100 stuks, appelen f 5—20, druiven f 18—83. peren f 518, spruiten f 513, snijboonen t 18.2027, D. spercieboonen f 0.50—22, per 100 pond, prei f 5.80—8, wortelen f 2.10—9, per 100 bos, postelein f 0.68—0.86, spinazie f 0.35—1, per bakje, uien f 0.70-3.10 per 100 Kg. AM8TERDAM. 18 October 1880. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 520 vette koelen, waarvan de prijzen waren: le kw. 108—118 ct., 2e kw. 94106 ct., Se kw. 8093 ct, mindere soorten 70—80 ct per Kg. slaohtgcwicht, 118 melk- en kalfkoeien f 380—580. 120 vette kalveren 3e kw 95-105 ct. 3e kw. 85—94 ct., per Kg. levend gewioht; 54 nuohtere kalveren f 12—22, 66 schapen f 3642. 780 varkens, vleeschvar- kens 90—110 Kg. 6970 ct, zware varkens 6768 ct., vette varkens 65—68 ct., per Kg. slachtgewieht, 183 paarden f 120—250. AMSTERDAM. 13 Oetober 1980. Aardappelen. (Bericht van den mak. J. Knoop). Zeeuwsche bonten f 44.75. idem blauwen f 4—4.50, idem eigenheimers f 8.203.50, ld. Bevelanders f 2.75 2.80. IJpolder eigenheimers f 3—3.20, ld. Bevelanders f 2.80—2 90, Noord-Holt blauwen f 2.50-2.75, Beverw. zondaardappelen f 8.80—4.20. Hillegommer f 2.80—8 50, Drentaohe eigenheimers f 280—8.50. Flakkeesche eigen heimers f 3.40—8.50, Spuische eigenheimers f 3.503.60, Frieache borgers f 5.20—3.30 per H.L. WINKEL, 13 October 1930. Appelen f 8—19. peren f —15, tomaten f 12—15. sla boonen f 6—11, kool f 1—1.60. aardappelen f 2—3, bieten f 1.20—1.70, wortelen f 1—1.50, uien f alles per 100 pond. Bloemkool f 14, andijvie f 13, per 100 st Verschillende berichten. Uit de bijzonders strafgevangenis te „oheveningoa. Met eea vijl de tralies doeigezaagd. I». u3 bijzondere strafgevangenis te Scheveningen zijn Zondagavond tuas< hen half-elf en 11 uur twee gevangenen ontvlucht. De uitbrekers hebben met behulp van een vijl de tralies van hun verblijf doorgezaagd en met ach terlating van hun guvangoniskleeding, behoudens onderbroek en borstrok, de gevangenis verlaten. Do gestichtskleeuing werd ai de gang buiten do cel ge vonden. liet vermoeden is gewettigd, dat zij van buiten de gevangenis hulp hebben gehad en boven- kieeding hebben ontvangen. Een meisje heeft in de buurt een auto zien stilstaan, die daarna in vliegen de vaart in de richting van Don Haag reed. De twee uitbrekers zijn de 28-jange Rus Iwan Maslanka en de 22-jarige zeeman Thomas Johannes Verwijen. De Uus was opgesloten wegens diefstal en had nog straf te goed tot 22 Maart 1931. Verwijen onder ging een straf wegens mishandeling en zou op 25 dozer zijn vrijgekomen; hij ie Rotterdammer van ge boorte, doch zijn ouders wonen tegenwoordig ie Amsterdam. Hoe de vlucht mo:l plaats gehad hebben. Nader wordt nog gemeld, dat ue heide ontvluchten waren opgesloten in een ziekenzaal, waarin in her geheel drie gevangenen waren. ».ij hebben vermoe delijk met behulp van een ino'.rtt i.iang een spijl voor het raam afgezaagd welke m Ue cei werd terug gevonden. Daarna zijn zij door ue gemaakte oponing gekropen en op eon plat terecht gekomen. Hun ver dere weg is nog niet met zekerheid vastgosteld. De derde gevangene iug nog in zijn bed en hield zich slapende, toen de zaal werd betreden. De ont vluchten waren niet in het bezit van bovenkleeding jar deze in de gang huiten de zaal wordt bewaard. Een der honden heoft nog een voetspoor gevolgd, c.i mede in verband met het feit, dut hol om 11 uur begon te regenen leidde dit niet tot 'n resultaat. Een dochter van eon gevangenbewaarder en haar verloofde hebben meegedeeld, dat zij, toen zij om streeks halfelf thuis kwamen, een auto mei hel brandende lantaarns hebben gezion, die bij den overweg van den electrischen spoorweg stilstond en even later in snelle vaart in de richting Witte Brug wegreed- hen verpleegster in du woningen der beambten heeft twee mannen met lekaar hooren spreken. Een van hen zeide: Hou nou je bek en ga mee!! Toen de bewakers het ziekenvertrek binnenkwa men bemerkten zij dat eon der ontsnapten zijn bed op zoodanige wijze opgemaakt had, dat het vermoe den gewekt werd, da^ hij onder de dekens lag. Twee Inbrekers gevat. Do twee govangoneu zijn gistermiddag door de Leidsche politie onder de gemeente Valkenburg aan gehouden. Een bewoner van Valkenburg, bij Leiden, zag twee menschen loopen, dio hem verdacht Voorkwamen. Hij heeft daarop onmiddellijk de Leidsche politie gewaarschuwd, die Ue omgeving Heeft afgozocht en de beide mannen in net kreupelhout vond. Hun kloo ien droegen dè sporen van hun vlucht door weilan den en door slooten. Wonderlijk goed afgeloopen. Drie meter luger, beneden aan den dijk, weer op *jjn wielen terecht gekomen. Zondagmorgen is aan een vrachtauto met een dertig tal Fejjenoord-supporters op weg naar Hilversum onder Moordrecht een ongeval overkomen, dat wonderlijk wei goed is afgeloopen. De wagen reed op den befaamden IJ3seldijk teen plotseling het rechterachterwiel elipte en in de berm wegzakte, met het gevolg dat de wagen kantelde en dwars oversloeg, zoodanig, dat hij dr!e meter lager terecht kwam en merkwaardigerwijze weer op de wielen. Onder de inzittenden heerschte uiteraard een groote consternatie; enkelen waren overstuur. Wonder beven wonder bleken de passagiers er met schrammen en schaafwondjes te zijn afgekomen behoudens den heer W. B. van den Breode Hiledijk te Rotterdam, die een vrij ernstige vleeachwond aan een der knieën had be komen. Per particuliere auto werd hy nadat ter plaat se een noodverband was gelegd, naar het Aohterkloos- ber te Rotterdam vervoerd,waar de wond definitief werd verbonden. De vrachtauto werd In beslag genomen. Do wagen bleek echter volkomen ln orde. Alleen is proces verbaal opgemaakt wegens het vervoeren van aan te groot aantal passagiers. \fifc hot psychopatengestlcht te Helloo. Door de politie weer opgespoord. Zaterdagavond omstreeks 7 uur werd de politie ta Alkmaar telefonisch gewaarschuwd, dat uit het psyeho- patengestloht te Hcllno twee patiënten ontvlucht waron. De oepe woonde vroeger te Enschede, de ander te Hen gelo. De politie zond deze ontvluchting per extra-radio bericht door, maar dit had Zaterdag geen resultaat. Zondagmiddag, half één, werden de mannen gesigna leerd tusschen Schoorldam en Alkmaar. Zij droegen nog de geatichtakleedlng. De Alkmaarsche recherche is do mannen por motor achterna gereden en hoeft ze met medewerking van de Schoorlsche politie Ingehaald- D® vluchtelingen zijn weer naar het gesticht terug. Doodgeschoten. Twpe agenten van politie te Berlijn hndile i op dracht gekregen zekeren Kriehmc, die als rijwie'dief hekend staat en die ook ven het plegen van e mor inbraken wordt verdacht, in diens woning in he* Noorden der stad in hechtenis te gaan nemen. P* agenten trokken naar de kanier, die door Kriehme wordt bewoond en toen ze geen antwoord kregen, .«tapten ze het vertrek binnen, Kriehme lag nog in bed. Do agenten deelden hem mede, dat hij gearres teerd waa en verzochten hem zich aan te kleedcn. Op hetzelfde oogenblik haalde Kriehme een revolver on der zijn hoofdkussen vandaan en vuurde vijf e"V ;en op de agenten. De ééne werd door kogels ln de <ij ge troffen; de andere agent trok onmiddellijk zijn re volver en trof den misdadiger ln hoofd en borst, zoo dot hij vrijwel onmiddellijk dood was. De gewonde agent werd naar een ziekenhuis gebracht en daar ter stond geopereerd, Kriohme, dio 29 jaar oud was, was onlangs uit de gevangenis ontsnapt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7