Z IJ P E Binnenlandsch Nieuws. De Zeppelin naar Nederland. Aanslag op een vrouw te Zaandam. Echtelijke twist te Rotterdam. Duitschland's invoerrecht op boter. Smokkelaar uit een ziekenhuis ontvlucht. Gemengd Nieuws. Schoolkinderen in Bulgarije moeten werken Staking in de Duitsche metaal-industrie. Ernstig spoorwegongeluk in Spanje. Studentenonlusten te Barcelona. Engelsch protest te Nanking. De eerste solo-vlucht naar Ned.-Indië. Jacht op een autodief. hoeplatent. Ziet daar lezer, in het kort een opsom ming van alles wat er te zien en te koop is. Vooral dat laatste is de bedoeling en een staf'van bevallige jonge dames weet zich van deze taak heel best te kwijten en onder een grapje en een kwinkslag ver dwijnen de roebels uit uw portemonnaie. En nu iets over de opening. Precies op tijd ver zocht ds. Tollenaar uit den Helder, om gemeenschap pelijk te zingen Ps. 84 12. Z.Eerw. ging vervolgens voor in gebed, las toen een gedeelte uit de H. Schrift en wel uit Lukas 10 en naar aanleiding daarvan hield Z.Eerw. een korte openingstoespraak. Srp. heette de vele aanwezigen welkom en sprak er zijn dank voor uit dat zoo velen en op zoo royale wijze, het hunne er toe hebben bijgedragen om deze fancy- fair in eerste instantie te doen slagen. Verder hield spr. een beschouwing over het woord bazar of fancy-fair en kwam tot de conclusie dat voor deze omgeving een dergelijk opgezet plan altijd het mees te kans van slagen heeft. Spr. hoopte dan ook dat dit ook nu weer het geval zal zijn, er aan toevoe gende dat alles naar regel en orde zal mogen ge schieden, zoodat ook deze fancy-fair weer eenigen steun mag brengen tot instandhouding van deze school. De heer Ir. S. F. Monhemius verklaarde daarna de fancy-fair voor geopend, en kon de verkoop enz. een aanvang nemen, waarvan reeds dadelijk een druk gebruik werd gemaakt. De fancy-fair is ook heden Donderdagmiddag weer geopend en wordt des avonds gesloten. T ZAND. Begunstigd door goed weer hebben wij een druk be zochte kermis achter den rug. In verband met de af- geloopen gebeurtenissen willen wij even memoreeren, dat een en ander behoudens kleine geschillen, kalm en vredig is verloopen. Ojr'Maandagavond trad voor een stampvolle bovenzaal bij den heer Schrieken op de fam. Hofmann en naar wij vernamen met groot succes, ieder was vol lof. Bij den heer Modder was doorloopend ca baret Hier traden op de Van Dijk's vier origineele Vo- lendammers met hun trekpiano's.daarbij afgewisseld door voordrachten van Dina Boesnac en Herman Diede- richs. Herman Diederiohs kreeg het echter Zondag avond reeds vroeg al op zijn stembanden, waarna hij huis-toe is gegaan. We vernamen dat de overblijvenden, waarbij nog de pianist Harry Landzaad, de aanwezigen gedurende de geheele kermis best hebben onderhouden. In café de Wit was 3 dagen muziek voor den dans, benevens op Zondag middag 2 voetbalwedstrijden, en op Dinsdagmiddag 1 voetbalwedstrijd alsmede wieier- en motorwedstrijd. De uitslagen van deze matches vindt u in de sportru- briek vermeld. We kunnen met voldoening op een gezellige drukke kermis terugzien en roepen u toe: tot volgend jaar! De directie der Zeppelin-luchtmaatschappij deelt aan het weekblad „Het Leven" mede, dat het ver trek van het luchtschip is bepaald in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. om 12 uur voor de vlucht naar Mannheim. De route zal gaan over Venlo, waar het luchtschip Zondagochtend tupschen 7 en 8 uur zal arriveeren. Hier wordt de post voor Nederland uitgeworpen en tevens zijn maatregelen genomen, dat Nederlandsche post bestemd voor Duitschland en andere landen, mst 'behulp van een kabel door het luchtschip wordt inge nomen. Zij, die brieven enz. met de Zeppelin naar ons land wenschen mede te geven, moeten zorgen, dat deze ui terlijk Zaterdagmiddag 12 uur te Friedrichshafen zijn. Deze post wordt dan Zondagochtend te Venlo uitge worpen en Maandag d.a.v. besteld. Zij, die brieven enz. voor Duitschland en andere landen wenschen mede te geven, moeten deze zenden naar het postkantoor te Venlo, voor Zaterdagmiddag a.s. met duidelijke ver melding, dat men ze wenscht te zien verzonden met de „Graf Zeppelin". Deze stukken worden dan per 'kabel ean boord van dit luchtschip geheschen. Slechts bij bijzonder goed weer zal de tocht ook verder o.ver Nederland worden voortgezet, waarbij ook over Amsterdam zal worden gevlogen. In dit geval zal het bezoek reeds in de ochtenduren geschieden, aangezien men in den middag te Mann heim zal landen. De kans om het luchtschip boven het overige deel van ons land te zien is evenwel uiterst gering, aange zien commandant Lehmann, die dezen tocht zal lei den, mededeelt, dat de weerkaarten zeer slechte ver wachtingen in uitzicht stellen. heeren dr. Wolf en ir. von Baumhauer, van den rijks studiedienst voor de luchtvaart, en de instructeur, die den heer Van Tijen voor het behalen van het vlieg brevet heeft opgeleid. De eerste bestemming is Berlijn. De reis gaat ver der over Turkije, waarvoor de heer Van Tijen reeds de vergunning in zijn zak had, voordat de moeilijk heden met de regeering van dit land inzake de post- vluchten gerezen zijn. Hij zal den afstand van Am sterdam naar Batavia afleggen in veel meer étappes, dan de vliegtuigen in den geregelden luchtpostdienst het doen; bekend is, dat de grootste étappes 6 tot 8 vlieguren zullen bevatten. Op sommige plaatsen in Turkije, Perzië en Britsch-Indië zal de heer Van Tijen oponthoud hebben voor het doen van zaken. Eenige Pandervliegtuigen van de Rotterdamsche Aero-club, waarvan de heer Van Tijen lid is, hebben hem uitgeleide gedaan. Alvorens koers te zetten naar Berlijn, heeft hij eerst nog eenige koeren boven Van Houten's cocao-fabrieken te Weesp gecirkeld. Iemand uit Arnhem komt zijn weggeloo- pen vrouw te Rotterdam afstraffen. Dinsdagavond heeft zich in de Hoogstraat te Rot terdam weer eens een echtelijke twist afgespeeld. In een café aldaar, kwam een man binnen, die zonder meer op een vrouw afging, haar de straat opsleepte en tegen den grond sloeg. Daarna haalde hij een mes voor den dag, zeer waarschijnlijk met de bedoeling, haar een steek toe te brengen. Hij werd daar echter in verhinderd door een paar mannen, die zich op hem wierpen en hem het mes ontrukten. Een van deze mannen kreeg daarbij een snede aan een der vingers. Op een gegeven oogenblik zag de woesteling kans zich los te rukken. Door een paar dwarsstraten ren de hij naar don Groenendaal, waar hij op een in de richting van het Oostplein rijdenden tram sprong. Zijn belagers gaven de achtervolging echter niet op, maar renden achter de tram aan. Toen deze op het Oostplein stopte, konden zij een agent waarschuwen, die den dader van den aanslag uit de tram haalde en naar het politiebureau aan den Oppert bracht. Bij het verhoor bleek hij te zijn de fabrieksarbeider Th. E., uit Arnhem afkomstig. De vrouw, die hij aan gevallen had, was zijn echtgenoote, die hem een paar dagen geleden verlaten heeft en naar Rotterdam is gegaan. Hij is in bewaring gesteld. Met een snelheid van 120 KJVf. per uur. In den nacht van 12 op 13 dezer werd uit een gesloten garage te Hilversum een twee-persoons Ford-auto ge stolen. De commissaris van politie aldaar had hiervan overal kennis gegeven. Van dezen (liefstal wordt ver dacht zekere G. W. geboren in April 1911 te Delft. Maandagavond omstreeks 10 uur werd aan de Roer- mondsche politie door de Venlosche telefonisch meege deeld, dat deze auto te Venlo op weg naar het Zuiden gepasseerd was. Te Roermond werden toen maatregelen getroffen om den dief te kunnen aanhouden bij den in gang der stad aan den Venloschenweg. Maar op een gegeven moment passeerde de wagen daar zoo-onver hoeds en met zoo'n snelle vaart, dat de op post staande agenten op zij sprongen, om niet overreden te worden. Via Wilhelminaplein, Godsweerdersingel en Minderbroe dersingel reed de auto in snel tempo naar de Maasbrug, die met vol gas en zonder tcrl te betalen, gepasseerd werd. De garagehouder J. Cup uit Tegelen, die met zijn snel- loopenden auto te Roermond vertoefde, en van het geval hoorde, bood zijn auto voor de achtervolging aan. Dit aanbod werd door de politie aanvaard, en weldra reed de heer C. met een paar agenten in de richting van de Belgische grens. Daar aangekomen bleek, dat de dief reeds eenigen tijd te voren met groote snelheid was ge passeerd. Hij had er blijkbaar de lucht van, dat hij ach terna gezet werd. Om hem in te halen voerde de heer C. de snelheid op tot 120 K.M. per uur, steeds maar door naar het Zuiden. Te Maastricht lukte het C., die een buitengewoon handig chauffeur bleek te zijn, den dief voorbij te rijden en zijn wagen dwars over de straat te zetten. De ander deed evenwel in handigheid niet voor hem onder, gaf direct vol gas achteruit en was verdwe nen, voordat men iets tegen hem had kunnen uitrichten C. bleef de achtervolging hardnekkig voortzetten. Thans ging het weer naar het Noorden over Meerssen in de richting Sittard. Bij Susteren, in de bocht van het via duct vond men den gestolen auto naast den weg liggen Door onbekendheid met den toestand daar, zal met te groote snelheid zijn gereden, waardoor de auto van den weg is geschoven. Van den dief was geen spoor te ont dekken. De auto werd op den weg getrokken; hij kon nog op eigen kracht mee naar Roermond rijden, waar hfj in de brandweergarage werd gestald. SI T'ETATS.... (Gutierrez). Heb ie tandpiin? Als ik jou was liet ik hera trekken Dat deed ik ook, als ik iou was Het autonome tarief van f 30 per 100 Kg. wordt uiterlijk 20 November a.s. van kracht. Hoe ztt het nu met het Duitsche inverrecht op boter? zoo werd ons eenige malen gevraagd, aldus het „Hsbl." Welnu, kort gezegd komt het op het volgende neer: Duitschland heeft zijn handelsverdrag met Finland op 28 Augustus met drie maanden, dus per 29 November, opgezegd, echter met dien verstande, dat deze opzegging als niet gedaan moet worden beschouwd, wanneer de in genoemd handelsverdrag aangebrachte wijzigingen vóór dien datum door den Duitschen Rijksdag worden geratificeerd en in werking treden. Het pract'sch gevolg is dus, dat het autonome boter- tarief van CO mark per 100 Kg. op zyn allerlaatst op 29 Novembca.s. van kracht zal worden! BRUG C /ER DE WAAL BIJ ZALT-BOMMEL. Uit Brec' wordt g meld: Aan de <*.V. Int. Gewapend Beton-bouw is opge dragen het maken van den onderbouw en het uit voeren van grondwerken voor de brug over de Waal bij Zalt-Bommel, voor een bedrag van f 1.098.000. GRAAN UIT RUSLAND. Te Delfzijl is eergisteren per schip uit Rusland 2.300.000 K.G. koren aangevoerd. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN FIETS. De duo-rijder gedood. Ter hoogte van het voormalige Boerenbondsge bouw op den Boschdijk te Eindhoven heeft Dinsdag avond tegen 12 uur een ernstig motorfietsongeluk plaats gehad. De motorfietsrijder Jansen, die als pas sagier den 20 jarigen J. Dittrich, uit de Celsiusstraat akla&r, bij zich had, botste tegen een wielrijder, een zekeren Van Helvoirt. Alle drie personen kwamen te vallen. Jansen en Van Helvoirt bleven ongedeerd doch Dittrich bleek een schedelbasisfractuur te heb ben gekregen en werd op advies van dr. Slager naar het r.-k. ziekenhuis overgebracht. Daar is hij gister nacht aan de gevolgen van zijn val overleden. De raotorfietser is aangehouden, en zijn motorrij wiel in beslag genomen. HET VOORLOOPIG RESULTAAT DER TELLING. Een bevolking van 60 millioen zielen. Aneta seint uit Batavia: Het voorloopig resultaat van de door geheel Xeri.- Indië gehouden moment-telling is, dat geheel Ned. Oost-Indië een bevolking heeft van GO millioen zie len. Waar h|j een paar dagen van te voren zwaar gewond binnengebracht was. Den 3en dezer werd de smokkelaar P. uit Vaals, die in een smokkelauto 600 a 700 pd. koffie frauduleus over de grens had gebracht, achter Geilenkirchen na een wilde achtervolging door de Duitsche beambten, aange schoten en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Lin- nlch gebracht. Hij onderging daar een operatie, en zijn toestand was rnstig. Een paar dagen geleden evenwel meldde P., die nog nauwelijks weer loopen kon, zich in het kantoor van het ziekenhuis; h|j vroeg met een advo caat te Dusseldorf te mogen telefoneeren.Dit werd hem toegestaan, Doch voordat de telefonische verbinding tot stand kwam, heeft P. kans gezien te vluchten. Hoe hij dat klaar heeft gespeeld, Is een raadsel. Vermoed wordt, dat hij geholpen is en weggereden in een gereed staan- den auto. P. bevindt zich nu veilig bij zijn vrouw in Zuid- Llmburg. Een factor van betoekenis voor de opvoe ding der jeugd. In Bulgarije is een wet van kracht geworden, waarbij bepaald wordt, dat alle schoolkinderen in Bulgarije voor taan moeten werken. Dit is in 't schoolwezen in Bul garije een factor van beteekenis voor de opvoeding van de jeugd. Dit wetsontwerp was feitelijk in zijn oorspronkelijken vorm reeds in 1922 aangenomen. Alle scholen in Bulgarije zijn verplicht om minstens twee maai per jaar gedurende een week productieven arbeid te leveren ten bate van school, rijk of gemeente. Bij den ieuwe redactie van het wetsontwerp werd be paald, dat er slechts één week verplichtend werd gesteld Wanneer het echter niet mogelijk zou zijn om gedurende een week nuttig werk voor de schoolkinderen te vinden dan ish et college van onderwijs met het schoolbestuur bevoegd om de arbeidsweek te laten vervallen. De arbeidsweek duurt vijf dagen. De kinderen bene den den leeftijd van 14 jaar moeten dan 6 uur per dag werken: kinderen, die ouder zijn dan 14 jaar 8 uur per dag. De navolgende werkzaamheden mogen door de kin deren verricht worden: schoonmaken en opnieuw ver ven van de schoollokalen, de bibliotheek in orde brengen tuinarbeid, de speelplaats schoon houden en tuintjes aanleggen, de barakken voor de vacantiekolonie vernieu wen en in gereedheid brengen enz. De onderwijzers bepalen, welk werk leder der leerlin gen zal verrichten. 126.000 man leggen het werk neer. V.D. verneemt uit Berlijn: Het stakingsparool van de samenwerkende arbei ders-organisaties in de metaal-industrie is gistermor gen overal opgevolgd. Er bevinden zich 126.000 arbeiders in staking. Alleen oorlogsverminkten en arbeiders boven 60 jaar mogen met vergunning van de vakbonden aan het werk blijven. De algemeene, vrije bond van employé's, waarvan het meerendeel van het in de Berlijnsche metaalindu strie werkzaam zijnde kantoorpersoneel lid is, heeft zich solidair met de stakers verklaard. De voorzitter van de betrokken afdeeling van den bond heeft vol macht gekregen om maatregelen te nemen, die nood zakelijk mochten worden. De bond van Berlijnsche metaal-industrieën zou gistermiddag om 3 uur bijeenkomen om zijn houding te bepalen. Men verwacht, dat de bond zijn leden zal raden de door de arbeiders afgewezen scheidsrech terlijke uitspraak aan te nemen. Om het demonstratieve karakter van de staking te doen uitkomen, had de Duitsche metaelarbcidersbond zijn leden opgedragen, 's morgens gewoon aan het werk te gaan en tot aan den eersten schaftijd te wer ken. Om 9 uur moest overal het werk gestaakt wor den. Volgens de tot nu toe ingekomen berichten is dit overal zonder incidenten gegaan. De politie had ech ter sterke groepen naar de ingangen van de fabrieks gebouwen der groote firma's gezonden, die de com munisten verhinderden hun plannen uit te voeren. Zij trachtten n.1. op sommige plaatsen op de staking vooruit te loopen. Bij Siemens, het grootste metaalbedrijf van Berlijn, is de toestand nog niet geheel te overzien. Ook hier heeft een deel van de arbeiders de fabriek verlaten, de aftocht duurt echter nog steeds voort, zoodat eerst des middags geconstateerd kon worden of het aantal werkwilligen, dat naar de ervaring leert hier steeds zeer groot is, voldoende is om de fabrieken ten minste ten dcele aan den gang te houden. Een doode. 40 gewonden. Volgens bericht uit Vigo is een D-trein op het traject VlgoMadrid ontspoord. De locomotief, de postwagen en de eerste vier personenwagens liepen uit de rails. Onmiddellijk is uit Vigo een hulptrein naar de plaats der ontsporing vertrokken. De machinist is om het leven gekomen, een stoker en talrijke reizigers zijn gewond. Volgens een V. D. bericht zouden er veertig gewonden zijn, van wie enkelen in zeer ernstigen toestand verkee- ren. Twee dooden, tien gewonden. Een B.T.A. telegram uit Vigo meldt nader dat er door de ontsporing van den exprestrein MadridVigo in de provincie Pontevedra twee menschen gedood wer den n.1. de machinist en een herderinnetje dat door 't kantelen van de locomotief verpletterd werd. Er werden twaah' menschen gewond. De beeltenis van den koning van den wand gerukt. Te Barcelona hebben gister studenten en arbeiders voor de universiteit gedemonstreerd voor vrijlating van hen, die bij de jongste onlusten gearresteerd werden. De betoogers drongen de aula binnen en rukten de beeltenis van den Koning van den wand. Het portret werd op de binnenplaats onder groot tumult verbrand. De rector trachtte de gemoederen te kalmeeren, doch werd uitgefloten. Toen de politie arriveerde, werd zij door de studenten op een hagelbui van steenen ont haald. Bij hete elvo, dat de politie loste, werd een aantal betoogers gewond. De rector van de universi teit heeft de sluiting van de universiteit gelast. Tegen de voortdurende rooversactie. De Engelsche regeering heeft een scherpe protestnota tot China gericht In verband met het steeds driester optreden van de rooversbenden. De drie vrouwelijke zendelingen, welke eenigen tijd geleden door roovers ontvoerd werden zijn daar het losgeld niet betaald werd, door de roovers ter dood gebracht. De Chineesche minister van bultenlandscha zaken heeft hiervoor zijn verontschuldigingen aan En geland aangeboden en verklaard, dat nu de burger oorlog ten einde is, de regeering krachtige maatrege len ter onderdrukking van de rooversbenden zal nemen. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche minister van financiën afgetreden is. Volgens de Engelsche bladen is dit geschied als protest tegen de te hooge uitgaven van de Chineesche regeering. Het wordt ten hoogste tijd, dat het ministerie van financiën de oontrole over de inkomsten en uitgaven van de regeering krijgt. EEN ROOVERHOOFD.... VROUW. De Zuidslavische politie heeft een gevaarlijke roo- verbende weten te vermeesteren, die onder bevel stond van een vrouw, die tot een der eerste families van het land behoort. IEMAND DIE ZIJN EIGEN NAAM NIET KENDE. Thomas Field, uit Iver, in het Engelsche graaf schap Buckinghamshire, heeft 72 jaar geleefd zonder te weten hoe hij heette. Hij had zichzelf altijd Frederick Channer genoemd, was als zoodanig getrouwd en had een gezin onder dien naam groot gebracht. Toen hij ora zijn ouderdomspensioen kwam vragen, werd hij pas uit zijn geboortebewijs gewaar dat hij Thomas Field heette. Hij is nu op 80-jarigen leeftijd gestorven en het certificaat van zijn overlijden is behoorlijk met den naam Field ingevuld. EEN NEW-YORKSCHE BANKIER ZOEK. Sinds eenige dagen is de New Yorksche bankier Charles Bob zoek. Aanvankelijk dacht men aan een ontvoering of aan een moord. Maar nu lijkt het meer op vrijwillige verdwijning met medeneming van het geld van anderen. Er wordt een bedrag genoemd van G.COO.OOO dollar. Er moest voor die waarde aan effec ten aanwezig zijn, maar toen de brandkast van den verdwenen Bob was geopend, zaten de geldswaardige papieren, die men zocht, er niet in. Door het flinke optreden van de aange vallene mislukt. De dader ontkomen. Te Zaandam heeft Dinsdagavond een onbekend manspersoon getracht de 26-jarige E. S. aan te randen. Door het flinke optreden van de vrouw is de aanslag mislukt. Mej. S. was met den laatsten trein uit Am sterdam gekomen. Dicht bij haar woning in de Koper molenstraat werd zij aangesproken door een man, die op een rijwiel zonder licht reed. Zonder antwoord te geven liep ze door en juist toen ze bij haar woning gekomen den huissleutel in het slot wilde steken, werd ze van achteren aangegrepen door den man, welken aanval ze wist af te slaan door hem 'n stevi- gen trap tegen zijn buik te geven. De man haalde toen een hard voorwerp uit zijn zak, waarmee hij de vrouw op het hoofd sloeg. Hoewel mej. S. duizel de, -wist ze nog luid om hulp t® roepen, waarop de man het hazenpad koos. In de kliniek moest de vrouw de 7 c.M. groote hoofdwonde laten verbinden. De da der wist te ontkomen. De heer Van Tijen met zijn „Pander" voor zaken naar Indië vertrokken. Gistermorgen tegen half tien heeft de heer J. T. van Tijen, van de firma Van Houten's Cacaofabrieken, in zijn Pander-sporttoestel van Schiphol zijn zakenreis naar Oost-Indië aanvaard. Het vliegtuig voert den naam Adelaar. Behalve vele vrienden van den luchtreiziger, waren aanwezig leden der directie en van den raad van commissarissen van bovengenoemde onderneming, de JACHTONGELUK. Men meldt uit Weert: Bij een jachtpartij in het naburige Kleine Brogel ging plotseling het jachtgeweer van den jager Ples- sers af. Het schot trof zijn neef Ant. Palmans op een afstand van 3 Meter achter in bekken en dijbeen met volle lading. In zorgelijken toestand werd de heer Palmans op genomen en ter verpleging naar het ziekenhuis ver voerd. Momenteel is zijn toestand buiten gevaar. ENFANT TERRIBLE. (Bruramer.) Oom. u kunt nooit veel schulden hebben. Wat bedoel ie, iong'en? '-r zei. u had zooveel schulden als de haren op uw hoofd. Zondagmorgen boven Venlo. Postzendin- gen naar en van ons land.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3