Tweede Kamer. Predikbeurten. Het gestolen luchtbalBonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Marktberichten. De Zuiderzeesteunwet Het debat is over dit wetsontwerp voortgezet en de heer Heemskerk (a.r.) zegt dat het algemeen ge voelen is dat wat deze wet den visschers biedt niet voldoende is. De minister acht hulpverleening om een ander be drijf te krijgen veel beter dan vergoeding in geld voor geleden schade. Maar zoo staat de quaestie niet. De quaestie staat zoo, of men zal helpen door tege moetkoming in het zoeken van een nieuw bedrijf en tevens in de vermindering van waarde van eigen dommen. Het een en het ander dus. Spr. zet zijn meening nader uiteen en hoopt dat de minister niet den pas zal afsnijden voor gemeen overleg bij de behandeliing der amendementen. Dan zou het tot een onaangenaam conflict kunnen komen. De heer Snoeck Ilenkemans vestigt in zijn reden de aandacht er op, dat bij de regeling der tekemoetko- ming allereerst rekening dient te worden gehouden met wat leef in de harten der belanghebbenden. Het gaat om een werkelijke vergoeding voor hetgeen door spaarzaamheid en zorg verkregen is. Ook Ds. Kersten wijst op de bittere teleurstelling die wat de minister biedt algemeen heeft gebracht. De voorgestelde wijziging kan niet bevredigend hee- ten. De grootste grief is, dat de schadelosstelling niet wordt gebouwd op rechtsgronden. Het is dure plicht, de visschers voor de waardevermindering hunner eigendommen schadeloos te stellen, vooral nu bij de drooglegging der Zuiderzee met millioenen wordt ge speeld. Niet slechts de waardevermindering, maar ook de bedrijfsschade dient vergoed te worden docr een geldelijke uitkeering. De heer Dr. Vos zegt, dat hier niet in de eerste plaats gelet moet worden op juridische gronden, maar op het sociale belang. Men moet zorgen voor de maatschappelijke onafhankelijkheid dezer raen- schen, ook massaal. In dezen voelt spr. veel meer voor het nieuwe, royale standpunt van minister Lely dan voor het hekrompen standpunt dat tot dusver heeft gegolden bij het werken van de Generale Com missie. Deze stroeve, bureaucratische wijze van han delen is uit den booze. De heer Van de Bilt (r.-k.) betreurt, dat men hier een politiek duel wil uitvechten op den rug der vis schers. Spr. protesteert tegen de rede van den heer Diiys en verklaart het eerlijk te meenen met de vis schers. Tegen bet voornemen der overheid de Zui derzee droog te leggen, hebben de Zuiderzeevisschers zich nooit verzet, omdat zij eerbied hebben voor de overheid. Trouwens het recht der visschers op tege moetkoming was bij de wet erkend. Men zegt nu: De visschers hebben geen recht op schadevergoeding. Maar spr. verstaat dat niet. Want art. 3 der Zuider- zeewet erkent dat recht. Door de drooglegging maakt de regeering de schepen en de netten inderdaad on bruikbaar. De grootste grief van belanghebbenden is, dat alleen tegemoetkoming in geld zal worden gege ven aan hen, die een nieuw bedrijf gaan inrichten cf hun bedrijf gaan vervormen en die bij de liqui datie van hun bedrijf moeilijkheden ondervinden. Maar zij, die niet in staat zijn een nieuw bedrijf te gaan beginnen, lijden eveneens schade. Nu de afslui- tingsworken reeds eenige millioenen boven de ra ming gaan, mag men zich niet laten afschrikken wan neer de kosten van tegemoetkoming en steunverlee- ning ook met eenige millioenen de raming over schrijden. De minister dient ook toe te zeggen ver goeding te geven wegens waardevermindering van nevenbedrijven. De heer L. de Visser (comm.) richt eveneens scher pe verwijten tot de regeering. Hij stelde de regeering nadrukkelijk in gebreke. Alles bijeen, is nog geen half millioen aan belang hebbenden uitgekeerd, terwijl honderden millioenen aan het werk ten koste worden gelegd. Met vijftien millioen had men aan alle behoeften van deze be langhebbenden kunnen tegemoetkomen. Men maakt van deze zaak een politiek spel. De heor Oud (V.D.) meent, dat de groote fout van den minister is, dat hij zich in de Memorie van Ant woord heeft meenen te mogen stellen op het rechts- standpunt. Wanneer men dit standpunt inneemt, dan had de geheele Zuiderzeesteunwet achterwege rnoe- ten blijven. Ten onrechte meent de Minister, dat er buiten de Grondwet geen recht op schadevergoeding aanwezig is. Spr. begrijpt, dat men huiverig is, in alle gevallen van schade door overheidsdaden schadevergoediing te geven. Maar dat sluit niet uit, dat er gevallen kun nen zijn waarin men een afzonderlijke regeling nood zakelijk acht. Zulk een bijzonder geval is hier aan wezig. Hier wordt aan een bepaalde bevolking de uitoefening van haar beroep door een overheids maatregel onmogelijk gemaakt. Men onttrekt die bevolkiing het terrein waarop zij haar brood ver dient. Hier is ook een sociaal belang aanwezig, te verhinderen, dat deze bevolking tot pauperisme ver valt. De wet van 1918 heeft niet een volledige schade loosstelling, maar een tegemoetkoming beoogd. Nu is het een vraag van doelmatigheid op welke wijze men daarbij zal nemen. Maar men kan niet beweren men daarbij zal nemen. Maar men kan iiet beweren dat het rekening houden met waardevermindering principieel onjuist zou zijn. De heer Wijnkoop (comm.) meent, dat van dezen minister niets is te verwachten. Hij dient met den heer De Visser een motie in, waarin gezegd wordt dat het karakter van het aanhangige wetsontwerp niet voldoet aan de billijke eischen van de Zuiderzeevis schers en evenmin aan de toezeggingen beantwoordt hij de totstandkoming der Zuiderzeewet schriftelijk eii mondeling door de Regeering gedaan, en waarin op grond daarvan de regeering wordt opgedragen ten spoedigste een nieuw wetsontwerp samen te stellen en dit uiterlijk binnen drie maanden bij de Kamer in te dienen, waarin aan do eischen der Zuiderzee visschers en van hen in de aanverwante bedrijven werkzaam wordt voldaan, en inmiddels de noodige verruiming in de vigeerende wet aan te brengen, op dat de visschersbevolkinig en andere belanghebben den geen nadeel van dit uitstel zullen ondervinden. Deze motie komt dadelijk in behandeling. De Minister van Waterstaat zegt, dat de regeering rekening moet houden met de werkelijkheid. Die werkelijkheid is, dat we niet te doen hebben met een nieuwe wet doch met een aanvulling van de bestaan de en dat men zich moet afvragen: hoe worden de Zuiderzeevisschers het best geholpen? De Regeering is ontvankelijk voor gemeen overleg. De minister gaat de geschiedenis van het ontstaan der wet na en zegt dat dit wijzigingsontwerp wenscht alleen noodig gebleken wijzigingen aan te brengen, zich stellende op de basis van de bestaande wet. Deze wet is niet een schadevergoedingswet. Wat de heeren willen, komt practisch neer op de toekenning van schadevergoeding. De tegemoetkoming aan de Zuiderzcebevolking vormt dus een uitzondering op den gewonen regel. Overigens draagt de praktijk van de Zuiderzeesteun- wet meer een sociaal dan een juridisch karakter. Men heeft bij de totstandkoming der Zuiderzeesteun- wet de mogelijkheid van schade voor de bevolking voorzien. Intusschen kan voor sommigen, wat thans schade schijnt, wel eens winst blijken te zijn. Practisch is ook tot dusver geen schade geleden, de visscherij bracht de laatste jaren zelfs méér op. De wet steekt de helpende hand uit om belanghebbenden een ander, behoorlijk bestaan te verschaffen. Blijkt dat niet mo gelijk, dan wordt een geldelijke uitkeering in uit zicht gesteld. Een algemeene schadevergoeding heeft de wet niet willen geven. De wet heeft een individueel en daardoor een opvoedend karakter. Spreker geeft toe, dat de zeer ruime vischvangsten van de laatste jaren invloed hebben geoefend op het streven naar het zoeken van een ander bestaan en dat dus de geleidelijkheid in dit zoeken naar andere bedrijven in het gedrang is gekomen. Bovendien hen ben daartoe de verwachtingen geleid die omtrent de uitvoering der Zuiderzeesteunwet bij de visschersbe- volking zijn opgewekt. Men doet echter goed, zich tij dig een nieuw middel van bestaan te verzekeren en elke ernstige poging daartoe kan op loyale medewer king van de Regeering rekenen. Van de verbeterde steunmiddelen die de gewijzigde wet geeft, zal de Rcgcering een intensief gebruik maken. Dc kosten hebben hier geen overwegende rol gespeeld. Het be lang van de betrokkenen staat voortdurend voorop. Minister Van Swaay heeft zich op 25 Juni 1925 in de Eerste Kamer geuit in dezen geest, dat indien iedere belanghebbende voor schadevergoeding in aan merking kwam wegens waardevermindering, de ge volgen niet zouden zijn te overzien en dat voor velen de waardevermeerdering zal worden gecompenseerd. Spr. wijst er verder op, dat dit ontwerp verschillende verbeteringen inhoudt, terwijl men het hier heeft voorgesteld alsof de wet er eigenlijk door werd ver slechterd. De bouw van de school te Harderwijk zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Spr. brengt alsnog het minimum van de rente van 4 op 3 proceent terug. Artikel 13 heeft niet het karak ter van armenzorg. liet dient om de belanghebbenden in staat te stellen, zooveel mogelijk in hun rang en stand te blijven leven. Terzake van artikel 13 wordt ongeveer f 4900 per week uitgekeerd. Wat gedaan kan worden, wordt gedaan. Spr. is ook bereid de noodige waarborgen te geven dat indien een beslissing van de Generale Commissie afkomt, de belanghebbenden zooveel mogelijk in hun rechtsgevoel bevrediging vinden. Spr. is overigens niet zoo blind om niet te erkennen dat er moeilijk heden zijn en niet te beseffen dat de noodige maatre gelen moeten worden genomen vóór de afsluitdijk er is. Maar het gaat om de vmag of het "stelsel dat men hier wil, de juiste is. En dat blijft spr. betwisten. Verschillende leden rcplicecren en dc meening wordt geuit, dat als de minister te sterk aan zijn standpunt blijft vasthouden, er een conflict met ue Kamer het gevolg zal zijn. De minister zegt tenslotte, men moet zich hoeden voor het idee alsof men door de Zuiderzeesteunwet recht zou krijgen, zijn geheele leven op nonactiviteit te worden gesteld. Bij de drooglegging van de Zui derzee wordt niet gespeeld met de millioenen. Spr. heeft zich bereid verklaard tot gemeen overleg, niet om een onaangenaam conflict te voorkomen, maar omdat spr. meent, dat op die wijze de Zuiderzeevis- schersbevolking het best geholpen wordt. Spr. is vol-, komen bereid, het schrijven van de Credietvereeni- ging voor de Zuiderzee te stellen in handen van de Commissie voor Staatsuitgaven. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Donderdagmiddag 1 uur vervolg. ZONDAG 19 OCTOBER 1930. NED. 11ERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Dirkshorn, geen Samenkomst. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Waarom? Zuidscharwoude, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Hoogmoed. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. Damsté. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Koihorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. St.-Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Warmenhuizen, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Jellema. Nieuwe Niedorp, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 1D uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Gravemeijer, v. A'dam, Nam 5 uur, de heer Boon, van Breeeand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen, Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7& uur, Ds. Tollenaar van Den Helder. Verschillende berichten. BRAND TE BEVERWIJK. Gisteravond te ongeveer half 6 brak plotseling brand uit ln de bloembollensohuur *van J. K., staande achter diens woning aan den Munnikenweg, te Beverwijk. De schuur, die van hout was opgetrokken stond met den brandbaren inhoud van bloembollen en houten stellin gen spoedig in lichte laaie. Nog voor de brandweer verscheen, was ook de groote aangrenzende landbouw- schuur van B. van R., door het vuur aangetast. De voorraad hooi, welke hierin was opgeslagen, bood het vuur volop gelegenheid zich snel uit te breiden en weldra joegen ook hier de vlammen hoog het dak uit. Door den zwaren vonkenregen liepen de belendende woonhuizen groot ge-vaar, doch door energiek Ingrijpen van de inmiddels gearriveerde brandweer kon dit be zworen worden. De brandweer, die het vuur met 5 stralen op de motorspuit beetreed, kon niet voorkomen, dat beide schuren tot den grond toe afbrandden. Een groot gedeelte van den nacht moest de brandweer be steden om het hevig smeulende hooi uit elkaar te halen. Een voorraad bloembollen alsmede 65 voer hooi werd een prooi der vlammen. Alles was laag verzekerd. De oo:-aak van den brand is onbekend. Conflict in de Typografie. Sinds eenigen tijd zijn in de typografen wereld on derhandelingen gaande over de hernieuwing van het collccief arbeidscontract, dat 25 October a.s. afloopt. Behalve verschillende andere eischen, werd van werknemerszijde gevraagd een vermindering van het aantal loonklasscn, met als practisch gevolg een ver hooging van het uurloon met 5 cent, behalve voor Amsterdam, waar het 3 cent verhooging zou worden. Dc onderhandelingen liepen vast, omdat van werk geverszijde geen loonsverhooging gegeven kon wor den. Tenslotte is nogmaals vergaderd, maar ook dit maal is men na twee dagen vergaderen het niet eens kunnen worden. Van patroonszijde deelde men mede: De patroons boden aan een loonsverhooging van drie cent per uur, geleidelijk in te voeren. De werk nemers handhaafden echter hun eisch van vijf cent per uur, eveneens geleidelijk in te voeren. Daar de patroonsdelegatie, die aanvankelijk op het standpunt stond, dat in de huidige omstandigheden geen loonsverhooging mogelijk was, ter wille van het behoud der samenwerking, dit uiterste voorstel van drie cent per uur had gedaan en de werknemers dit aanbod onaannemelijk achtten, moest de voorzitter ton slotte wel de conclusie trekken, dat verder ónder- handelen nutteloos was en heeft de patroonsdelegatie der onderhandelingsccmmissie haar mandaat ter be schikking gesteld van het algemeen hoofdbestuur dei- Federatie. Er is nu alle kans dat een staking het gevolg zal moeten zijn. VERGIFTIGING DOOR LEVERPASTEI. HET HUWELIJK VAN DEN KONING VAN BULGARIJE. Dispensatie van den Paus Uit Vatikaansche stad, 15 Oct. De Paus heeft koning Borls en prinses Giovanna dispensatie verleend, noodig voor het sluiten van hun huwelijk in verband met hun verschillende godsdienst De toekomstige echtgenooten hebben zich verbonden om al hun kinderen., zonder uitzondering, in het Roomsch-Katholieke geloof, te doen doopen en opvoeden Koning Boris is naar Sofia teruggekeerd. Of 42. Toen de dame haar woede gekoeld had, Haar parapluie lag in twee - Kreeg de arme balonnetjeskoopman Nog een vermaning van haar mee. „Laat dat jou een goede les zijn, baasje, Wees voorzichtig voor je slaat En wordt voortaan" zei ze weer dreigend, Niet zoo gauw op een ander kwaad. AUTO-BANDIETEN TE BERLIJN. Twee loopers van de Eerlynsohe Stadtkasse zijn gis terochtend te Kaulsdorf aangevallen door twee man nen, die hen met een auto waren gevolgd. Ze be dreigden de loopers met hun revolvers en poogden hun de portefeuilles te ontrukken. Daar de twee bedienden zich krachtig verzetten tegen de bandieten, maakten deze van hun revolvers gebruik. Ze vuurden een aan tal kogels op de loopers af, van wie één werd getrof fen en zwaar gewond. De andere looper werd daarna ernstig mishandeld. Tenslotte konden de bandieten de portefeuilles aan hun slachtoffers te ontrukken. Ze ver dwenen daarna per auto met de buit van 8000 mark. De politie is er nog niet in geslaagd een spoor van de roovers te ontdekken. De auto is echter te Lichtenburg teruggevonden. Hij is verleden week te Halberstadt gestolen. Voor de arrestatie der bandieten is een premie van duizend mark uitgeloofd. Nagekomen Berichten. BARSINGERHORN. Bij de gehouden stemming voor een Molen-meester van den SI ikv en polder te Haringhuizen op 15 dezer, werd de heer W. Kooijman Jr. als zoodanig benoemd. Naar wij vernemen, zal de Tooneelvereeniging „Houdt Moedt" alhier haar eerste uitvoering in dit seizoen geven op Zondag 2 November a.s. WINKEL. De sedert 6 Octo-ber j.1. vermiste Sj. van der Wal, is Woensdagmiddag door bemiddeling der Kinderpolitie in Den Haag, waar hij zich had aangemeld', terug ge bracht bij zijn ouders. OUDE NIEDORP. Bij de op Woensdag j.1. gehouden verkiezing voor een bestuurslid voor den W.O.L.-polder, werden 35 stemmen uitgebracht. Het periodiek aftredend lid Jb. Wit te Nieuwe Niedorp, werd met 33 stemmen als zoo danig herkozen, terwijl hij ook werd herbenoemd tot hoofdingeland in de Niedorperkogge Strijkmolens. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Gerrit Schrieken, oud 68 jaren, echtge noot van Barbara van Duijn. POLITIE. Weggeloopen een bok. 1 Verloren een rijwielbelastingplaatje; een collier. Gevonden: een heerenrijwiel. Uit Berlijn, 15 October: Naar gemeld wordt, zijn in het stedelijk tehuis voor kinderen en moeders in Charlottentourg zeven en twin tig personen aangetast door paratyphus na het eten van ganze-leverpastei, onder wie zeventien zusters, ze ven verplegers en drie moeders, die hier op het oogen- blik verblijven. De meesten dezer zieken, die zich evenwel niet in levens j gevaar bevinden, zijn naar het ziekenhuis Westend ver voerd, om daar verder behandeld te worden. DE ZUINIGE. (Gutierrez.) Het presidium van den Rijksdag. Nadat er verschillende candidaten waren voorge steld, is de Rijksdag gistermiddag tot hoofdelijke stemming overgegaan. Bij de eerste stemming zijn uitgebracht 556 stern- men, 2 zijn van onwaarde. Loebe kreeg 266, Scholz 179, Pieck (communist) 68, Graf (D.nat.) 41 stemmen. Er moest dus herstemming tusschen Loebe en Scholz worden gehouden. Nader wordt gemeld, dat bij de herstemming op den sociaal-democraat Loebe 269 stemmen zijn uit gebracht en op dr. Scholz (Duitsche volkspartij) 209 stemmen. De overige 77 stemmen waren ongeldig. De omtrek van den Rijksdag herinnerde sterk aan een stad in staat van beleg, Politie en nog eens po litie. Agenten te voet, agenten te paard, agenten in automobielen en agenten op vrachtauto's. Op alle hoeken der straten stonden groepjes agenten. Ze had den den Rijksdag in een omtrek van een paar hon derd meter geheel omsingeld en het was onmogelijk het gebouw te naderen, zonder toegangskaarten. Er waren heel wat minder nieuwsgierigen dan Maandag Men heeft zelfs in de rumoerigste dagen van de revo lutie niet zooveel politie om den Rijksdag geconcen treerd gezien als vandaag. In de zaal en de wandelgangen heerschte tot kort voor het begin van de zitting rust. Nationaal socia listen en communisten hadden hun uniformen we der thuis gelaten en waren alleen te herkennen aan het insigne van hun partij. Het resultaat van de stemming over het voorzitter schap verwekte geweldige geestdrift op d.e sociaal democratische banken. Loebe werd door zijn partij- genooten een paar minuten lang toegejuicht. Dr Scholz stapte ook op hem toe en drukte hem de hand. Toen Loebe den zetel van den president innam, kreeg hij een nieuwe ovatie van zijn partijvrienden. De nationaal socialist Strasser riep hem toe: Nu zult ge geen redevoeringen meer in den Lustgarten hou den, maar 36.000 mark representatiegeld in uw zak steken. Deze woorden lokten luide protesten uit, niet alleen hij de sociaal-democraten, maar ook bij de middenpartijen. Hoeveel vraagt u voor haarsnijden? Zeven stuiver. En houdt u dan het haar, of mag ik het meenemen? SCHAGEN, 16 October. 125 gelde koeien (magere) f 180370, 81 idem (vette) f 300540, 10 kalfkoeien f 240310, 34 vaarzen f 180 240, 24 graskalveren f 70130, 21 nuchtere kalveren f 18 28, 851 schapen: (magere) f 3846, id. (vette) f 38 52, overhouders f 2640, 4 bokken en geiten f 813, 30 varkens (magere) f 2542, 27 id. (vette) per Kg. f 0.54 —0.58, 121 biggen f 14—21, 16 konijnen f 0.60—2, 191 kip pen f 0.60—1, eenden f 0.40—1.25, haantjes f 0.50—1.25. EIERVEILING, SCHAGEN. 16 October. Aangevoerd 67 partijen 36738 stuks kipeieren, 10 par tijen 200 stuks eendeieren, 10 stuks kalkoeneieren. De prijs liep van: kipeieren f 8.408.50, bruine f 6.508.70, eendeieren f 55.30, kalkoeneieren f 10.1010.30. De veiling duurt voort. AMSTERDAM, 15 Oct. Zeeuwsche bonten f 44.60, id. blauwen f 44.50, id. bl. eigenheimers f 3.50—3.75, id. eigenh. f 3.20—3.30, Vlaamsche zandindustries f 2.502.75, ld. eigenheimers f 2.903.20. IJpolder eigenh. f 3—3.20, id. Bevelanders f 2.80—2.90, Noord-Holl. blauwe f 2.50—2.75, Beverw. zandaardappelen f 3.504.20, Hillegommer id. f 2.803.50, Drenschte eigenh. f 2.803.50, Flakkeesche id. f 3.40 3.50, Spuische id. f 3.403.60, Friesche borgers f 3.15 3.30, per H.L. AMSTERDAM, 15 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 243 vette kal veren, le kw. f 1.02—1.12, 2e id. f 0.90—1, 3e id. f 0.80— 0.90, per Kg. levend gewicht, 27 nuchtere kalveren f 12 22, 430 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. f 0.70— 0.71, zware varkens f 0.680.69, vette varkens f 0.66 0.67, per Kg., slachtgewioht. WARMENHUIZEN, 15 *Oct. Roode kool le kw. f 0.601,80, witte kool le soort f 1.201.40, nep f 2.703.30, drielingen f 1.802, uien f 1.80—2.20, peen f 1—1.50 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 3900 Kg. roode kool, 6700 Kg. witte kool, 900 Kg. nep, 2500 Kg. uien, 4025 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 15 Oct. Schotsche muizen f 3.203.90, groote f 2.903.40, drie lingen f 5.40, uien f 1.802.60, drielingen f 0.40—1.90, grove f 2—2.30, gele nep f 2.303.50, peen f 11.40, sper cieboonen f 5.808.60, kroten f 1.79—2.20, roode kool f 0.80—3.30, witte kool f 1.20—1.50, gele kool f 0.60—1.60, per 100 Kg., witkrop f 0.400.50, bloemkool f 5.6011.90 per 100 stuks. Aanvoer: 11200 Kg. aardappelen, 15800 Kg. uien, 21000 Kg. peen, 125 Kg. spercieboonen, 1000 Kg. kroten, 10800 Kg. roode kool, 21200 Kg. witte kool, 8200 Kg. gele kool, 1400 stuks witkrop, 2200 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK, 15 October. Schotsche muizen f 3.40, id. groote f 3.203.40, duc. f 2.70, blauwe f 1,80, drielingen f 3.204.20, roode kool f 14.10, gele kool f 1.201.80, vroege witte kool f 0.60 1.60, Deensche witte kool f 1.702.40. slaboonen f 8.70 25, uien grove f 1.902.20, uien f 1.802.30, drielin gen f 1.50—1.80, nep f 2.60—3.30, bieten f 1.20—3.20, peen f 1.10—1.80, tomaten A f 24.80, C f 19.30, CC f 9.90 per 100 Kg., bloemkool le soort f 5.9018, 2e soort f 12.10, reuzen f 1315.40, witkrop f 0.501.50 per 100 stuks, druiven: Black Allcante f 52.70—54.80 per 100 Kg. Aanvoer: 12600 Kg. aardappelen, 4000 stuks bloemkool, 33000 Kg. roode kool, 16000 Kg. gele kool, 34000 Kg. vroege witte kool, 6000 Kg. Deensche witte kool, 530 Kg. slaboonen, 18000 Kg. uien, 10800 Kg. bleten, 6100 Kg. peen, 450 stuks witkrop, 100 Kg. tomaten, 90 Kg. druiven. ALKMAAR. 15 Oct Andijvie f 0.50—2.30, bloemkool I f 7—17.80, n f 1.90 4.90, gele kool f 4—7, groene kool f 69, kropsla f 0.50 2.60, komkommers f 3.20, meloenen f 5—22, Chin. kool f 0.503, roode kool f 37 per 100 stuks, druiven f 11 32, peren f 5—10, spruiten f 3—13, snijboonen f 19 27, D. spercieboonen f 5.6022, witlof I f 1416 per 100 pond, prei f 6.807.50, wortelen f 1.207.50 per 100 bos, postelein f 0.570.70, spinazie f 0.570.82 per bakje, uien f 2.103.10 per 100 Kg., selderie f 1.102.50 per 100 bos.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6