klager Courant DE LANGEND1JKER GROENTENVEIUNGEN. Radioprogramma Tweede Blad. Ingezonden Stukken. ^eem Wybe/^/ Binnenlandsch Nieuws. Het gevaI-Leesberg te Alkmaar. Moord op den Zeedijk te Amsterdam. Ernstig auto-ongeluk te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Per spoor met 187 K.M.-uursnelheid. De bewaking van Jack Diamond. Overstrooming in Noorwegen. Een Grieksche Landru. De aardbeving in Chili- Dinsdag 21 October 1930. 73ste Jaargang. No. 8751 Kolhorn, Oct. 1930. Mijnheer de Redacteur, Een vriendelijk verzoek aan U tot plaatsing van het volgende en wel naar aanleiding van het gezegde van den Wethouder Engel in de openbare raads vergadering dezer gemeente op Vrijdag 17 October jl. en wel de volgende woorden: „Wij hebben wel meer ambtenaren gehad, waarvan wij dachten dat zij goed waren en die dan ook gesteund werden en waarvan later bleek dat er wel wat op viel aan te merken." „Tot zoover wordt wel eens op een zekere plaats ge zegd." Mijnheer Engel, sinds U wethouder is, is het oude personeel, dat U op het kussen hebt zien komen, ge heel verdwenen en als ik nu naga de groote lof die enkele van hun bij het verdwijnen van het gemeen telijk tooneel is toegezwaaid, dan blijft er niet an ders over als het lagere personeel, dat met stille trom is vertrokken, om door anderen te worden op gevolgd, dan is het duidelijk dat de aanhaling door mij bedoeld voor een groot deel op mij komt te drui pen. Mijnheer Engel, een heerlijk gevoel voor een amb tenaar die de gemeente 30 jaar gediend heeft, dit gezegde te moeten hooren van een wethouder met vele dienstjaren, dus in de puntjes met de gemeente huishouding en de verplichting van haar ambtena ren op de hoogte is. Mijnheer Engel, ik wil U toch nog even er aan herinneren aan de jaren 1914 tot 1918, een tijd waar van ook gij weet mee te praten, wat toen door de oude garde is gedaan. Indien U het niet meer weet wil ik het nog gaarne op het papier gespecificeerd ter inzage geven. Ik zal het hierbij laten, doch mijn dank mijnheer Engel voor de hartelijke woorden aan het adres van de oud-ambtenaren. U Mijnh. de Red. mijn dank voor de plaatsing. LANGEDIJK. Een paar vergelyldngen met andere tuin bouwcentra; eenige lichtpunten; overigens nog geen verbetering voor den Langendijker tuinbouw. Aardappelen minder aanvoer, zelfde prijzen. Bloemkool bevredigende, sta- onnaire prijzen. Roode- en gele loopen nog achteruit. Witte ongeveer even lage pryzen. Uien lager; slechte prijzen voor uien. Wit- krop byzonder slecht. De Langendijker tuinbouwers zijn gewoon vergelijkin gen te maken met de resultaten van den tuinbouw In andere centra van het land, ten einde daaruit een alge- imeene opinie te vormen over den stand van het bedrijf: Vaak kijken ze dan naar het Westland en De Streek. Zij, die moedeloos gestemd door het verloop van de prijzen in de laatste jaren, mochten meenen, dat het tuinbouw bedrijf onherroepelijk ten doode is opgeschreven, kun nen toch weer eenig optimisme putten uit wat met dit bet Westland bericht. Ook daar was het misère, doch de resultaten van het laatste seizoen geven weer eenige lichtpunten. Zoo was de tomatenhandel vrij wat gunsti ger dan in 1929 en de sterke val der prijzen als in het vorige jaar is dit seizoen achterwege gebleven. Wel waren de prijzen der druiven niet aL te hoog, doch de kwaliteit liet nog al te wensohen, over. Summa summa rum wordt in het Westland geoordeeld, dat de omzet hooger zal zijn dan verleden jaar. De toen geleden scha de wordt daar weer wat teruggenomen en uit de uit breiding van den kassenbouw mag men wel besluiten dat men er den toestand niet zoo pessimistisch meer in ziet De groote tuinbouwveiling De Tuinbouw In Grootebroek bereikte dezer dagen een omzetcijfer van 2 millioen. Had imen oppervlakkig gemeend, dat dit cijfer ver zou ach terblijven bij dat van verleden jaar omstreeks dezen tijd, gelukkig is dit niet het geval: slechts ongeveer een ton was dit jaar de omzet lager. De prijzen der aard appelen waren namelijk dezen zomer een stuk beter dan verleden jaar, doch nu trad de ziekte in bedenkelijke mate op. De bloemkool, die daar thans het hoofdproduct van de markt vormt, brengt zeer goede prijzen op en het Is alweer een verheugend verschijnsel, dat, bij de al- gemeene klachten, welke van den kant der Dultsche tuinders worden vernomen over de bijzonder lage prij zen, welke hun groenten op de markt opbrengen, de Hollandsche bloemkool nog bij onze naburen geplaatst kan worden. Ook aan Langencjijk staat er nog heel wat bloemkool op den akker; 't zijn de zoogenaamde reuzen ,die straks nog een plaatsje op de markt vragen. Wel is de teelt evenals van andere koolsoorten, tegengevallen, dooh bij prijzen als thans in de Streek worden besteed, kan er nog een belangrijk bedrag van worden gehaald. Zij, die hun verwachtingen op de bloemkool hebben gevestigd, hopen maar, dat het weer voor een gunstige teelt nog wat meewerkt: niet te vroeg winter en veel zon. Doch de bouwers, die het moeten hebben van de winterkool, zijn bijzonder geinteresseerd bij een vroegen winter; hoe eerder en hoe harder het vriest, hoe liever het hun zal zijn. Dan toch wordt in het buitenland, waar men nog niet de methode kent, de kool vorstvrij te bewaren als aan Langendijk de beschikbare voorraad kool waarde loos en is men aangewezen op de Langendijker bewaar- kooi. 2Jelfs in onzen kleinen kring van tuinbouwers merkt men nog tegenstrijdige belangen. Men moet er zich dan ook niet ai te erg over verwonderen, dat in wijderen kring .internationaal de belangen nog meer en scherper tegen elkaar botsen. Uit de korte zitting, welke de gewestelijke Staten heb ben gehouden, is men te weten gekomen, dat op de voor stellen, omtrent steunvcrleening aan den tuinbouw tij dig praeadvies zal worden uitgebracht, zoodat ze heel in 't begin van de a.s. zitting op het eind dezer maand zullen werden behandeld. Het is te hopen, dat men blijk zal geven van het inzicht, dat op het oogenblik ver schillende tuinders in de grootste finantieele moeilijk heden verkeeren en dat hier dus spoedig dient geholpen te worden. Als die hulp nu maar niet wordt verleend in een vorm, waardoor de gesteunden bij een eenigszins ongunstig verloop op de groentenmarkt, zich nog meer bezwaard gevoelen. Het verloop op de veilingen in de afgeloopen week was helaas weer weinig bemoedigend, althans voor de meeste artikelen. Van aardappelen begint de aanvoer ai3 vanzelf sprekend belangrijk te verminderen. De prijzen ervan weken weinig af van die der laatste we ken: voor Schctsche muizen van middelbare grootte werd aan de Broeker veiling van f 3,404.40 betaald, voor groote f 2.90 tot f 3.50. Aan de veiljng te Noord- scharwoude waren deze prijzen resp. f 34.10 en f 2.70 3.50. Duken brachten van f 2.50 tot f 2.70 op. Drie lingen golden van f 4.305.50 aan de veiling van den Noordermarktbond en f 3.604.30 aan die van de L.G.C. Blauwe brachten f 2.703.40 op, Eigenheimers f 6 ruim. In totaal werden 16 spoorwagens aardappels geveild. Bloemkool week ook weinig af van de tot nu toe be stede pryzen. Reuzen golden in het begin der week van f 8.60—15.10, Woensdag f 13—15.40, Zaterdag f 5—12.40. Over 't algemeen kon de andere soort deze hoogste prijzen niet behalen, alleen de mooie, groote brachten soms van f 1217 op in 't begin der week, later even minder dan f 10. De kleinste bedongen prijzen van f 6 f 9. Voor tweede soort was de animo niet groot: f 1 2.60 werd er voor betaald, met afwijkingen beneden en boven deze prijzen. Aan beide veilingen werden in het geheel 5500 stuks aangevoerd. Met de koolprijzen liep het slechter dan de vorige week. Voor de groote roode kool werd in het begin der week nog beneden f 1 per 100 K.G. betaald, in de tweede helft van deze week waren de laagst betaalde prijzen f 1.201.50 te Broek en f 11.10 te Noordschar- woude. Aan de Broeker veiling was de hoogste no teering f 4.20, te Noordscharwoude f 4.40. Deze prijzen werden echter bij uitzondering betaald voor de ge- zochtste kleine kooltjes. In 't geheel waren aan beide markten rond 28 spoorwagens aangevoerd. De gelekoolmarkt was al bijzonder weinig geanimeerd en de prijzen waren daarmee in overeenstemming, d. w.z. slecht. Kon de vorige week voor de kleine sor teering nog f 4 en meer worden gemaakt, deze week is de hoogste prijs te Broek f 2.90 geweest, te Noord scharwoude f 2.20. Aan de eerste veiling is nog gele kool verkocht voor 60 en 70 cent per 100 K.G., wat te Noordscharwoude, waar de geringste aanvoer van deze kool was, bijna eiken dag voorkwam. Wel slecht moeten deze pryzen genoemd worden en het is dui delijk, dat slechts een deel van de productiekosten door dezen prijs wordt goedgemaakt. Aanvoer ruim 12 spoorwagens. Witte kool bracht pryzen op, die niet ver uit elkaar lagen, met een gemiddelde van f 1.40 per spoorwagen, bestemd voor de zuurkoolfabrieken, die naar we ver namen, niet te klagen hebben over de vraag naar hun fabrikaat. Deensche witte komt er nog weinig aan de veiling. Ook van deze koolsoort zijn de prijzen laag; ongeveer f 1.70 tot f 2.30. Uien werden er deze week niet zooveel aangevoerd als de vorige weken. Bij de lage prijzen, welke toen al werden besteed, kregen we nu weer lagere. Voor uien was de noteering aan de veiling der L.G. C. bijna steeds f 1.802.30, Zaterdag f 1.102.10. Te Noordscharwoude weken de prijzen hier iets van af, doch het gemiddelde was hetzelfde. Drielingen golden f 1.30-1.80, te Noordscharwoude kwamen soms nog lagere prijzen voor, soms ook iets hooger. Voor nep werd voor f 2.203.50 betaald; deze hoogste prijs kwam echter zelden voor. Grove uien brachten gemiddeld een paar gulden op. Totale aanvoer klein 30 spoorwagens. Voor mooie slaboonen konden nog flinke prijzen worden gemaakt. Te Broek lagen de hoogste noteeripgen tus- sohen f 14 en f 25, de laagste tusschen f 6 en f 17. Te Noordscharwoude wisselden de prijzen af tusschen f 4.20 en f 9.90. Snijiboonen, die echter sporadisch wer den aangevoerd, werden verkocht voor f 45 a f 46. Peen bracht f 1.10f 1.70 op, kleine f 0.700.90. Voor bieten werd van f 1.503.20 betaald. Witkrop of Chineesche kool werd soms tegen bespot telijk lage prijzen geveild. Zoo bracht ze Zaterdag jwm de veiling f 0.200.70 per 100 stuks op. De hoogst bestede prijs was f 1.60. Rammenas werd met f 3.205 betaald. Tomaten golden voor A f 24.80, C f 19,30, CC f 9.90. Voor druiven werd f 52.70—f 54.30 betaald. Wybert vervangt het gorgel- v drankje. Wybert beschermt tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert Mr. Leesberg afgetreden als raadslid van Alkmaar. Zooals wij reeds in ons nummer van Zaterdag meldden, uitte „Het Volk" dezer dagen een beschul diging aan het adres van den katholieken wethou der van Alkmaar, mr. A. J. M. Leesberg. Hem werd verweten dat hij gedurende geruimen tijd een be drag aan belasting zou hebben ontdoken. Mr. Lees berg, die tevens advocaat-procureur en waarne mend rechter is te Alkmaar, heeft thans medege deeld, dat hij inderdaad een geschil met den fiscus heeft, dat evenwel op de gebruikelijke wijze wordt afgewikkeld. Waar hij gevoelt, dat men niet zijn persoon, maar zijn partij wil treffen, besloot hij, teneinde het geschil uit de politieke sfeer te houden, zijn partij te verzoeken hem hangende het geschil voorloopig te ontslaan van de verplichting de partij in openbare functies te dienen. Naar wij nader vernemen, heeft in verband met een en ander de heer Leesberg na overleg met de kiesvereeniging zijn zetel als wethouder en raadslid ter beschikking gesteld en aangezien het geruimen tijd kan duren eer het geschil tot een oplossing is gekomen, hebben de R.-K. raadsfractie en kiesver eeniging besloten de beschikbaarstelling te aanvaar den, hopende dat mr. Leesberg die o.a. penning meester is der R.K. Staatspartij en voorzitter van den Kamerkieskring Den Helder te zijner tijd in de politiek zal terug keeren. Opvolger van mr. Lees berg in den raad is de heer C. Venneker. Een kellner door een vrouw doodgestoken. fn den nacht van Vrijdag op Zaterdag ongeveer halftwee heeft zich op den Zeedijk te Amsterdam een drama afgespeeld. Een 39-jarige publieke vrouw, op den Zeedijk bekend onder den naam van Zwarte Riek, was de straat opgegaan, om den man, met wien zij leefde, den 27-jarige Hoogenes, op te zoe ken. Toen zij hem op straat ontmoette, kwam het tusschen hen tot twist. De man gaf de vrouw oen klap, waarop Zwarte Riek op hem aanvloog. De man stortte neer en werd door omstanders opgeno men. Zij brachten hem naar het Binnengasthuis, waar H. spoedig is overleden. Het bleek, dat hij een steek in de borst had. Omstanders hebben aan de politie verklaard, dat Zwarte Riek met een mes in het wilde weg naar den man gestoken heeft. Een der bewegingen was raak: het mes drong met kracht door Hogenes' kleeren heen en drong in de borststreek. De getrof fene wankelde nog even en zeeg toen ineen. De vrouw In haar woning gearresteerd. Een der vrienden van Hogenes, de snorder Van Kerkhoven nam den gewonde met zijn auto mede en reed, vóór politie ter plaatse was, naar het Binnen gasthuis. w - - - als gevolg van slechte spijs vertering wijkt onmiddellijk bij gebruik van Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon. FOSTER'S MAAG PILLEN Daar niemand van de omstanders een woord kik te, bleef de politie tot Zaterdagmorgen vroeg on kundig van het gebeurde. En toen zij van het feit vernam en om 7 uur het Binnengasthuis opbelde, werd geantwoord, dat Hogenes kort daarvoor was overladen. Zoo kwam men op 't spoor van „Zwarte Riek". Zij werd in haar woning gearresteerd en naar het bu reau Warmoesstraat overgebracht. Het mes, vermoe delijk een broodmes, werd niet gevonden. De com missaris nam haar in den loop van den morgen een voorloopig verhoor af. De vrouw echter ontkende gestoken te hebben. In verband echter met de be zwarende getuigenissen van omstanders, is zij in arrest gehouden. Het bleek, dat zij na het gebeurde Hogenes nog in het gasthuis was gaan opzoeken. Op het lijk van den man is justitieel beslag ge legd. Auto met vier personen te water. Een schuit voor een brug aangezien. De chauffeur verdronken. Op den Oudezijds Achterburgwal te Amsterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer 3 uur een auto, waarin behalve de chauffeur drie personen zaten, te water gereden, vermoedelijk door dat de chauffeur een daar in de gracht liggende schuit, die met het dek gelijk met den wal lag, voor een verbreeding van de straat had aangezien. De wagen zwenkte eerst op de schuit en is daarna ge kanteld en in het water terecht gekomen. Eenige voorbijgangers, die te hulp gesneld waren, slaagden erin twee der inzittenden eruit te voorschijn te ha len. De vierde was er voor dien tijd reeds uitgespron gen. Zij zijn door den geneeskundigen dienst ter ob servatie naar het Binnengasthuis gebracht. De brandweer was spoedig met een reddingswagen en een motorspuit ter plaatse. Nader wordt omtrent dit ongeval gemeld, dat de vier inzittenden tot één uur in een café in het Bil- derdijkkwartier waren geweest. De auto behoorde aan den heer P. C. Tesselaar, een ongeveer 27-jarig reiziger, woonachtig in de Van Spilbergenstraat. Om één uur heeft het gezelschap het café verlaten en is men op voorstel van Tesselaar, die den wagen had bestuurd, opnieuw een eind gaan rijden. Zij héb- bén het Rembrandtplein bezocht en toen werd, na verschillende omwegen koers gezet naar den Oude zijds Achterburgwal. De wagen reed op normale wijze aan de onevenzijde. Daarna sloeg plotseling Tesselaar, die steeds met vaste hand had gestuurd, links af, de zolderschuit op en stortte toen met den auto te water. Alles wijst ei* op, dat Tesselaar gedacht heeft, de brug tegen over den Molensteeg aan zijn linkerhand te hebben. Een der inzittenden, die de vreemde manoeuvre merkte, rukte het portier open. Tijd om er uit te springen, had hij eigenlijk niet,, doch door het kan telen van den wagen op de schuit werd hij er uit geslingerd en kwam op het dek van het vaartuig terecht. Een der achterinzittenden werd, nadat de auto on dergedompeld was, via het geopende portier door dezen persoon gered. Daar deze man kletsnat was, heeft hij zich terstond huiswaarts begeven, evenals de jongeman, die er uit gevallen was. MEER DAN EEN MILLIOEN AAN VISCH AFGESLAGEN TE VOLENDAM. De vorige week werd aan den vischafslag te Volen- dam een bedrag van f 1.000.000 aan geveilde visch overschreden, welk bedrag nog in geen enkel vroe ger boekjaar bereikt is. DE ZEPPELIN KOMT VOORLOOPIG NIET BOVEN ONS LAND. Meegedeeld wordt, dat de komst van de Graf Zep pelin naar Holland voorloopig is uitgesteld. Kapitein Lehman, de commandant van de Zeppe lin, deelt aan I-Iet-Leven mede, dat dit uitstel verband houdt met de bezwaren, welke door het hoofdbestuur der posterijen zijn gemaakt tegen het innemen en afgeven van post te Venlo op Zondag. De datum van de komst op een werkdag bo ven Holland, zal 24 uur te voren worden bekend ge maakt. Woensdag 22 October. Hilversum (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.15 Orgelconcert door Johan Jong; 10.45 „Onze Keu ken" door P. J. Kers; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.30 Onderbre king voor verzorging van den zender; 2.00 Vrouwen uurtje; 3.00 „Maak het zelf" door Celine Schaake Verkozen; 4.00 Vraaghalfuurtje voor kinderen; 4.30 Verrassing: 5.00 Orgelspel door Johan Jong; 5.30 Muzi kale attractie (accordeon); 6.15 Orgelspel; 6.40 Lezing door Plet Tiggers. Onderwerp: De Muziekfeesten te Kiel; 7.00 Piano-Recital door Maurice van IJzer; 7.20 Oorsprong, geschiedenis en hedendaagsche stand der Socialistische beweging, door W. H. Vliegen; 7.45 Korte toespraak door L. Rubens; 7.55 Gramofoonmuziek; 8.00 Uitzending uit Enschedé. Medewerking van het VARA- Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.30 Concert door het VARA-Mandoline-Orkest; 10.30 Vervolg uitzending uit Enschedé; 11.00 Persberiohten Vaz Dias; 11.15 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendlcnst; 11.3011.30 Gramofoonplaten; 11.30—12.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz; 12.00 Politie berichten; 12.302.00 Middagconcert; 2.005.00 Uitzen ding uit het Concertgebouw te Amsterdam van de laatste Feestvergadering, ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan der Vrije Universiteit; 5.00—6.00 Kinder uurtje; 6.006.45 Uurtje voor de landbouwers. Onder werp: „Aardappelencultuur"; 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 7.157.45 Cursus Electrotechniek; 7.45-4Ï.00 Politieberichten; 8.008.15 Gramofoonmuziek; 8.1510.00 Zangwijdingsavond door het Evangelisch- Luthersch Kerkkoor „Cantate Deo", mgt medewerking van solisten; 10.0010.10 Persberichten Vaz Dias; 10.10 11.30 Gramofoonplaten, v r Proefrit met een propellorwagen. Be schrijving van het voertnig. Uit Hannover wordt d.rl. Zaterdag gemeld: Op het onvoltooide baanvak Ilannover Celle, dat reeds meerdere malen heeft gediend voor experi menten op het gebied van verkeersmiddelen en waar o.a. ook Frits Opel zijn rakettenwagen demon streerde, werd hedenmorgen een proefrit gehouden met een nieuwe uitvinding van den ingenieur Franz Kruclcenberg, bedrijfsleider van de maat schappij voor verkeerstechniek. Kruckenberg had zich reeds geruimen tijd bezig gehouden met het vinden van een zeer snel, veilig en economisch verkeersmiddel te land voor het ver voeren van post en personen over groote afstanden. Met den propellerwaeen, die hedenmorgen heeft proefgereden, is oen belangrijke stap deze richting gedaan. Het voertuig heeft een cylindervorm en een sterke stroomlijn en wordt gedreven door een propeller. Het heeft een zeer gelijkmatigen gang en kan ge bruikt worden op de bestaande rails. Reeds had het voertuig bij technische proefritten een snelheid bereikt van 187 K.M.* per uur. Bij de proefrit van hedenmorgen namen twaalf personen in den comfortabel ingerichten wagen plaats en werd begonnen met een snelheid van 150 K.M. per uur. De wagen heeft ongeveer den vorm van de boven ste helft van een luchtschip. Door de stroomlijn is de weerstand van de lucht zoo gering mogelijk. Achterin is een ruimte, waarin de motor is ge bouwd, die den achter aan den .wagen bevestigden propeller aandrijft. Onder deze ruimte is de koel installatie voor den motor aangebracht. De wagen is 24 M. lang, waarvan 1G M. nuttig ge bruikt kan worden. Van voren naar achteren vindt men een bagage ruimte. een passagiersruimte met 12 zitplaatsen voor niet-rookers, den ingang met halcon, weer een passagiersruimte voor twaalf personen (rookers) en ten slotte de machineruimte. Zooveel mogelijk worden verdachte typen uit het ziekenhuis geweerd, waarin de ben deleider verpleegd wordt. V. D. verneemt uit New York: Nog zelden is de Amerikaansche smokkelaar en ben deleider Jack Diamond zoo scherp bewaakt als thans liet geval is. Niet dat men vreest voor ontvluchting. Nog steeds worstelt Diamond, tengevolge van de zware ver wondingen die hij opliep bij den op hem gepleegden moordaanslag, in het New Yorksche ziekenhuis waar hij verpleegd wordt, met den dood. Maar de New Yorksche politie heeft verschillende aanwijzingen gekregen waar uit haar gebleken is, dat Diamond's vijanden in de New Yorksche onderwereld ten zeerste teleurgesteld zijn over het feit, dat de aanslag niet gelukt is en ten koste van alles voornemens zijn Diamond te dooden, omdat hij te veel van hun geheimen weet en men vreest, dat hij spreken zal. Reeds eenige malen zijn uit het ziekenhuis verdachte typen geweerd. Ook uit de omgeving van het ziekenhuis worden individuen die men niet vertrouwt, verwijderd. Bezoekers worden aan do strengste controle onderworpen. In totaal zijn vijftien detectives belast met de zorg voor de veiligheid van den zwaar gewonde, van wiens ziekenkamer de vensters met rolluiken en prik keldraad zijn gebarricadeerd'. Een stuwdam by Bergen doorgebroken. Ongeveer voor een half miljoen kronen schade. Men meldt uit Stockholm: Tengevolge van den sterken regenval der laatste da gen is Woensdag bij Bergen de stuwdam van een meer tje doorgebroken. Het water stroomde langs de rotsen naar een reeds sterk gezwollen bergbeek. Gruis, zand en steenen met zich sleurend stroomde het water over wegen en tuinen. Boomen, zelfs exemplaren van een halven meter doorsnee en telefoonpalen braken af, tuin. muurtjes spoelden weg, diepe gaten zijn in de wegen geslagen en een weg is over een afstand van 600 meter totaal vernield, In tal van tuinen liggen zand en gruis enkele decimeters dik. Vele kelders kwamen. onder water te staan. Op een kerkhof zijn verschillende zer ken omver geworpen. Deskundigen schatten de schade aan gebouwen toe gebracht alleen al op ongeveer 100.000 Noorsche kronen. De geheele door het water aangerichte schade wordt op een half miljoen kronen geraamd. Zijn eerste zeven vrouwen uit den weg ge ruimd. Op den avond van zijn achtsten trouwdag in hechtenis genomen. Den avond voor zijn bruiloft is te Athene de Griek Kulaxides gearresteerd wegens moord op zijn vorige zeven vrouwen. De politie drong het huis binnen, waar de gasten nog aanwezig waren en zijn nieuwe toekom stige vrouw, een rijke weduwe, die juist haar heele vermogen op hem wilde overdragen, trok zich het ge val zoo aan, dat ze naar een zenuwinrichting is moe ten worden gebracht. De ontdekking van dezen moder nen blauwbaard is te danken aan een rechercheur, die er bij was toen het door messteken toegetakelde lyk van de zevende vrouw in een afgelegen kloof In Mace donië werd gevonden. Hij onderzocht de zaak en con stateerde, dat het de vrouw van Kulazides was, die langen tijd in deze streek was gezien en vischte uit, dat Kulaxide zeer vaak van woonplaats was veranderd en steeds in zijn nieuwe domicilie zonder vrouw was gekomen. Dat bracht hem tot de conclusie, dat Kulaxi des al zijn zeven vrouwen uit den weg heeft geruimd, wat de man ook bekena heeft. Drie dooden, tweehonderd gewonden. Uit Santiago wordt over de aardbeving, die langs de C-hileensche kust is waargenomen, nog nader ge meld. dat verscheidene huizen zijn ingestort en dat groote schade werd aangericht, terwijl drie dooden en in totaal meer dan 200 gewonden te betreuren zijn. Het ergst is het plaatsje Laillai er aan toe, Het postkantoor werd er geheel vernield en geen enkel huis bleef onbeschadigd. De straten zijn onbegaanbaar door het puin, waar mede ze bedekt zijn. Ook te Callao stortten de meeste huizen in. Het spoorwegverkeer tusschen Santiago en Val- paraiso is verbroken. Omtrent de gevolgen van de aardbeving In de streek ten Zuiden van Conception zijn nog geen bij zonderheden bekend. Maatregelen zijn getroffen om de gewonden te ver zorgen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5