Aliciiu Ifiüfs- La Principessa Giovanna e il Mare Nostro Raad Schoort. RINGl Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Italië's streven naar de oppermacht in de Middellandsche Zee. PEPERMl "NT Donderdag 23 October 1930. schagër 73ste Jaargang No. 8753 courant. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. En hoe Mussolini daarbij gebruik maakt van de ontevredenheid van Bulgarije. Zal bet huwelijk tus- scben prinses Giovanna en koning Boris den Balkan opnieuw tot een heksenketel maken? (Bijzondere correspondentie.) REEDS eerder heb Ik ln de Schager Courant ge schreven over de ambitie van Mussolini, en met hem van een overgroot deel der Italianen om in de Middellandsche Zee, althans in het Ooste lijk bekken daarvan, de Italiaansche vlag te doen Idomlneeren. In het Westelijk bekken hebben de Italianen vooral rekening te houden met de Franschen, die reeds, ten einde een behoorlijke verbinding tusschen hun Noord- Afrikaansche koloniën en het Moederland te bewaren, een overmacht van Italië niet kunnen gedoogen. In het Oostelijk deel is het Yoego-Slavië (groot Servië dus) dat zeer zeker geen overheerschenden invloed van Italië zou dulden, om van Turkije en Griekenland niet te spreken. Engeland neemt de houding aan van rustigen toe schouwer, maar zou zeker ter elfder ure van uit haar bezit Malta en Cyprus uit den hoek schieten en aan Italië de suprematie in de Middellandsche Zee, die een belangrijke schakel vormt ln den zeeweg van Engeland maar Indië, betwisten. Toch gaat de tegenwoordige Italiaansche Regeering langzaam maar zeker de „Mare Nostro'-politiek door. Moestafa Kemal Pacha ziet daarin een gevaar voor Klein-Azlë en heeft in de lente van dit jaar een rond reis langs de kust gemaakt, om de verdedigbaarheid der Aziatisch-Turksche kust, b.v. bij belangrijke punten hls Smyrna en Mersina, te bestudeeren. De reden van dien reis werd zeer geheim gehouden, maar toen wij iederen dag weer de Gazl zijn hotel te Smyrna zagen verlaten, om met een groot gevolg van stafofficieren tochten langs de kust te ondernemen, kon men ons toch moeilijk tegenspreken, toen wij de veronderstelling ppperden. Prinses Giovanna van Italië. Alsof het noodlot sprak, séierf juist in die dagen de bijzonder populaire Italiaansche Consul-Generaal, Graaf Provana del Sabbione, en bracht diens begrafenis in de onmiddellijke nabijheid van het hotel van den Gazi, dui zenden menschen uit alle kringen en standen bij elkaar, zoodat het bijna een grootsche betooging was, waarvan paar men vermoedt, de Gazi zich het zijne denkt. Griekenland trekt zich oogenschijnlijk minder van de zaken aan, wacht kalm de ontwikkeling der dingen af en rekent op Albion, dat altijd Griekenland welgezind bleek. Voor Italië is Yoego-Slavië de plannen-dwarsboomer en er is dan ook herhaaldelijk wrijving tusschen Italië en Yoego-Slavië, tusschen Italianen en Serviërs. Het onverkwikkelijke proces, dat onlangs te Triest plaats gevonden heeft, stond wel heel erg in het teeken van Italiaansche haat tegen den Serviër. De door Italië in Albanië gevoerde politiek, waar door dit laatste land feitelijk een Italiaansche vazal staat Is geworden, heeft heel wat kwaad bloed in het daaraan grenzende Yoego-Slavië gezet. Italië heeft zich echter eenmaal voorgenomen, om ^en groote rol in het Oostelijk bekken van de Middel landsche Zee te spelen en breidt nu met het oog daarop haar macht in den Balkan uit. Eerst Albanië en thans Bulgarije. Niet dat Bulgarije een vazalstaat zal wor den, de verhouding ,^-lland wordt een geheel andere. chtdéc^. Mussolini is een politin ó*19zoor.-ol 'liiHfjeest mo derne als meest ouderwelV.f?*. ■ïiulpmiddi.v, -'loAn- matie weet te hanteeren en zoo zien we ^ec op het terrein der tot stand brenging van een nuwelijk tusschen den jongen Koning Boris van Bulgarije en de jeugdige prinses Giovanna van Savoye, dochter van den Koning van Italië. Reeds een paar jaar geleden, toen ik in Sofia was, hoorde ik over dit huwelijk cis mogelijk spreken. Een paar jaar later was ik v.eer in Sofia en opnieuw ging het gerucht en nu van het voorjaar werd het mij te Boergas als een feit verteld. Die brave Bulgaar was weliswaar nog enkele maanden te vroeg met zijn be wering, maar het is er dan toch van gekomen. De jongelieden kennen elkaar, voor koningskinde ren althans, vrij goed. In het najaar van 1928 hebben zij elkaar te San Rossore ontmoet, vandaar kort daarop het eerste ge rucht, daarna was Koning Boris bij het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins Umberto aanwezig en daar ik beide koningskinderen van vrij nabij gezien heb, moet lk zeggen dat het een knap paar Is. Koning Boris van Bulgarije. Koning Boris zag ik te Sofia, juist toen hij zijn paleis te paard uitreed. Het was bloot toeval. Ik wan delde ln het nieuwe, mooie gedeelte van Sofia, dat door koning Ferdinand, den vader van Boris, zoo fraai is aangelegd rondom achter het paleis en kwam weer voor dat paleis te land en keek het park eens ln. Het niet zeer fraaie paleis ligt namelijk in een niet zeer groot park. Het is de oude konak, regeeringsgebouw, uit den tijd der Turksche heerschappij, door Alexander van Battenberg en Ferdinand van Saksen-Coburg, ver groot en geriefelijker gemaakt Ongezellig lijkt het niet Alleen voor degenen, die aan geesten gelooven, moet het er vreeselijk zijn, want er heeft zich hier heel wat afgespeeld, vooral gedurende de Turksche heerschap pij, toen altijd weer de Bulgaren het hoofd opstaken en er op de Konak zich heel wat gruwelijke tooneelen afspeelden. Bulgarije heeft een' Interessante, doch bloedige ge schiedenis en heeft nu in den Wereldoorlog en daarna zwaar geleden. Het is er bij het Vredesverdrag van Neuilly slecht afgekomen, als straf voor het meedoen aan de zijde der Turken, dus der Centrale mogend heden. Het heeft o.a. Macedonië aan Yoego-Slavië en Grie kenland moeten afstaan en onlangs heeft de vertegen woordiger van Bulgarije op de Balkan-conferentie te Athene dan ook verklaard, dat dit land zich niet aan de bijwoning had willen onttrekken, doch zoolang het onrechtvaardige verdrag van Neuilly onveranderd bleef bestaan, niet met de andere Balkanstaten zoodanige overeenkomsten kon sluiten, als ware het met het be staande tevreden. Van die ontevredenheid van Bulgarije maakt Musso lini gebruik. Bulgarije heeft bij den Volkenbond eischen omtrent Macedonië ingediend en uitvoerig met argumenten ge staafd. Wanneer men die argumenten leest, dan is Ma cedonië door Bulgaren althans in overgroote meer derheid bewoond en zoowel op ethnographische als historische gronden het rechtmatig bezit van Bulgarije. Al gaat vooral de haat der Eulgaren uit tegen de Serviërs, tegen wien zij vijftig jaar geleden onder hun dapperen vorst Alexander van Battenberg reeds te velde trokken, maar ook de Grieken minachten zij diep. Dit is begrijpelijk wanneer men terugdenkt aan den Balkanoorlog van 1912—1913. Servië. Griekenland en Bulgarije bonden den strüd aan met Turkije, maar de Bulgaren waren het eerrt aan de beurt om met hun buren, de Turken slaags te geraken. Het 2e Bulgaarsche legercorps onder generaal Swanov trok met 40.000 man en zwaar belegeringsge schut op de machtige Turksche grensvesting Adrianopel af. De Turksche generaal Schitkri Pacha hield met zijn ruim 50.000 man vijf maanden lang stand. In Maart 1913 werd de Turksche slag in Adrianopel overgehaald en de Bulgaarsche geheschen. Reeds den 22 Juli, dus nog geen vier maanden later ging de Bulgaarsche vlag neer en de Turksche weer omhoog. Een harden slag voor de Bulgaren. De groote mogend heden hadden immers reeds goedgevonden dat bü het vredesverdrag met Turkije Adrianopel aan Bulgarije zou komen. Zeker, maar de jaloersche bondgenoten, Servië en Griekenland waren, toen het ging om de vruchten der overwinningen op de Turken te plukken, tezamen met Roemenie het zwaar geteisterde Bulgarije aangevallen, dat nu plotseling tegen drie aanvallers front moest ma ken en nu vanzelf genoodzaakt was uit Adrianopel te rug te trekken. Het is licht begrijpelijk dat er ln 1914 toen de Wereld oog uitbrak, nog een zeer sterke wrok in het hart S Bulgaren tegen de trouwelooze Serviërs en Grieken \'f .^tond, en dat de vrees om door de geallieerde naburen, waartoe niet alleen de Serviërs en de Grieken, maar ook de Russen behoorden, gekraakt te worden, Bulgarije deed besluiten de partyen der Centrale mogendheden te kie zen. Do Bulgaren hadden helaas op het verkeerde zwaard gezet en hebben weer verloren. Thans hebben de Serviërs weer aan het langste eind getrokken en hebben zelfs hun ideaal: een groot Servië, bereikt, nu het Koninkrijk der Serviërs, Slovenen en Kroaten gevestigd is. Maar zooals Servië als klein land steeds de woede van Oostenrijk-Hongarije opwekte, zoo prikkelen Servië, als groot rijk, het naburige Italië en zoo hebben de Ita liaansche Staatslieden, die van Bulgarije gevonden in hun haat tegen hun gemeenschappelijken buurman: Yoego-Slavië. Ontegenzeggelijk is het huwelijk tusschen een Bulgaar- schen Koning en een Italiaansche Prinses een succes voor de Italiaansche en Bulgaarsche Staatslieden. Althans de schijn is aanwezig. Maar zal men nu verder langs di- plomatieken weg trachten dit succes op rustige, eerlijke wijze te gebruiken. Indien de Bulgaren door dien steun van Italië het hun toekomende Macedonië, althans groo- tendeels, terugkregen, dan zou men dat kunnen toejui chen, de Bulgaren zijn er te slecht afgekomen te Neuilly. Indien door steun van Italië allerlei nuttige werken uitgevoerd konden worden en daardoor de economische toestand van Bulgarije verbeteren, men zou dat niet an ders mogen wenschen. Maar indien dit huwelijk nu een eerste stap zou wezen op den ouden weg om van den Balkan wederom een hek senketel te maken, dan mag men dat huwelijk slechts betreuren. Het huwelijk wordt in Italië op historisch terrein vol trokken, op godsdienstig historisch terrein, namelijk te Assisi, waar de heilige Franciscus gewoond en gewerkt heeft Later zal het jonge paar dan naar Sofia vertrekken en zal er daar 'n orthodoxe kerkelijke plechtigheid olaat3 vinden. Terwijl ik nu schrijf, heeft de Paus nog geen dispensatie voor dit huwelijk verleend, doch men mag wel aannemen, dat die gegeven zal worden nu een kerk zoo hoog in rang als die te Assisis uitgekozen is voor de voltrekking van het Roomsch-Katholiek huwelijk en dit toch niet zonder hooge toestemming mogelijk geweest zal zijn. Onwillekeurig gaan mijn gedachten uit naar de bruid, de eenvoudige lieftallige prinses ohanna. (Zoo als den lezers bekend, heeft de Paus deze dispensatie inmiddels verleend. Red. Scb. Crt) Haar beide zusters deden een huwelijk uit liefde la ten wij hopen, dat ook hier tusschen de jonge lieden liefde de overhand heeft en niet de prinses uitsluitend gezwicht is voor de politieke argumenten van Mussolini. Wel zal zij zich bewust zijn dat haar huwelijk een zet op het Balkan schaakbord betcekent, maar laat ons hopen, dat zij uit liefde voor haar man met dezen het palei3 te Sofia zal betreden. Ik zie dat paleis reeds voor mij, en bezie in de verte de Bulgaarsche cavalarie reeds aankomen, liederen zin gende. Er is iets aandoenlijks in om die jonge mannen te hooren zingen, mooie, meestal eenigszins droevige, liederen, terwijl hun uniformen er op wijzen dat zij wel licht binnenkort weer in den krijg zullen moeten trek ken. Tot glorie van Bulgarijd! Bulgarije heeft een mooie, maar droeve geschiedenis. Moge nu echter dit tijdperk van rust en vrede blijven aanhouden. Laat ons hopen, dat de politiek van „il Mare nostro" niet tot onvoorzich tigheid zal voeren en dat door dit huwelijk juist het evenwicht in den Balkan hechter zal worden en het zal leiden tot een draagzame vrede. Mare nostro onze zee. Vergadering op Woensdag 22 October 1930, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Van Fridagh, secretaris de heer Smit. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Y..n Ged. Staten is goedkeuring ontvangen op de geldleeningen van f 120000 en f 96000 voor wegen- on gasaanleg. Ged. Staten hebben tevens goedgekeurd begroo ting 1930 en verschillende wijzigingen begrooting. De verslagen over den toestand der gemeente en dat der Volkshuisvesting zullen circuleeren bij de le den, eveneens het verslag Prov. Waterleiding. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. B. en W. hebben de firma Wilson aangeschreven om de kuilen door den gasaanleg ontstaan, te ver beteren. Het gevolg is geweest dat aan dit werk naarstiglijk is begonnen. De bestrating van den Duinweg voor zoover het werk niet in de aanbesteding viel, is aan, de Gebrs. Min opgedragen voor GO cent. Over een kleine drie weken is al het straatwerk voltooid. Het maken van den Voorweg willen B. en W. met het oog op de werkeloosheid in eigen beheer houden. Daarvoor zal als stratenmaker een der Gebr. Min fungeeren en verder zal het geschieden in eigen be heer. Verder is gesproken met den technischen ambte naar van het Hoogheemraadschap over dezen weg en dient te worden afgewacht wat opdracht of deze dienaangaande zal krijgen. Van den heer Kaasenbrood is het verzoek ingeko men voor een nog langer opname van zijn dochter in het ziekenhuis te Duin en Bosch. B. en W. willen dit doen voor 2 maanden en daarvoor hoogstens f 100 uit trekken; dit is voldoende, daar de bijdrage van den vader is verhoogd van f 1.op f 1.50. Allen voor. De heer Jhr. van Suchtelen vroeg naar de eischcn door B. en W. te stellen voor een door hem te bou wen landhuis op een terrein van mej. wed. Snip te Hargen. In de volgende vergadering komen B. en W. hieromtrent met een advies. Radiocentrale. De heer K. Wiedijk, Groet, vraagt concessie voor den aanleg van een Radio-centrale. Voorzitter deelt mee dat adressant te Ilargcn en Groet wil beginnen, het uitstrekken tot Ka (rij p, enz. B. en W. geven aan adressant de voorkeur, omdat hij de eerste is geweest. Er zijn echter heel wat eischen, zoowel technische als andere, waaraan adressant wat den aanleg betreft, zal moeten voldoen. B. en W. willen daarom alleen in beginsel concessie verlccnen, met het voorbehoud dat adressant zal voldoen aan alle eischen die zoowel Rijk als Gemeente aan hem zullen opleggen.. Het ligt in de bedoeling de lijnen te leggen achter de huizen om. Wel zullen eenige molen de wegen moeten worden gekruist en zullen B. en W. dan ook een waarborg eischen, opdat de gemeente bij eventueelc opruiming van het net geen schade zal loopen. Op een vraag of de palen van het electrisch net niet zijn te benutten, antwoordt Voorzitter ontkennend. Daartegen zijn technische bezwaren, want als meer dan 2 draden moeten worden gelegd en dat zal noo- dig zijn, omdat adressant geen concessie krijgt als hij geen twee zendstations verbindt. Allen voor. Zomerwoningen. Ged. Staten wenschen in de door den Raad vast gestelde verordening op de zomerwoningen, wijziging. Zij willen den overgangstermijn niet langer besten digen als 1 Januari 1932 en niet tot 1 Januari 1935 en hebben bezwaren tegen art. 10 cn art. 17. Het eer ste wat betreft het slapen van hcele gezinnen in de zomerwoning, en het laatste is in strijd met de bepa lingen van de woningwet. In een uitvoerig schrijven gaven Ged. Staten hun motieven weer. De heer Schermer oordeelt dat het schrijven van Ged. Staten nogal wat lichtpunten geeft. Het is lang en uitvoerig en daardoor niet sterk cn spr. wil de be sprekingen dan ook verdagen tot de volgende vergade ring. Spr. heeft dan eenige voorstellen. Aangehouden tot de Novembervergadering. Voorzitter deelt nog mee, dat een straatje bij de kerk te Groet van oude steenen zal worden opge- Met boste dagelijksche rnidöet ter opvvekkinqen verfrissebmg. knapt en dat het uurwerk te Groet is hersteld. Men hoopt dat het. nu goed zal blijven. Blijkt dat niet het geval, dan zal er een glas voor moeten komen. B. en W. hebben aan den heer Gourts een ver warmd en verlicht schoollokaal afgestaan voor het onderwijs in esperanto. Er zijn reeds 25 leerlingen. De vereeniging Huisverzorging vraagt voor 1930 f 100 subsidie, met de bedoeling dat voor 1931 Ie ver lengen. B. en W. stellen voor dit in de volgende ver gadering te behandelen. Begrootingen. B. en W. bieden aan le begrooting Gasdistributie- bedrijf over 1930 a f -1834.75 Voorzitter deelt mee, dat de aanleg niet fOGOGO, maar f87000 heeft gekost. De aflossing hehoeL dan niet f3200, maar f2900 per jaar te zijn, terwijl ook de rente verminderd. Het raadsbesluit van een leening van f96000 etc. wordt ingetrokken en een nieuw leeningsbesluit ge nomen van f 87000 a fPA in 30 jaar af te lossen. Allen voor. De verdere begrootingen zijn: 1. Burgerlijk Armbestuur in ontvangst en uit- f4275.95. 2. Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf in ontvangst en uitgaaf f20500. 3. Gem. Gasdistributiebedrijf, gewone diénst in ontvangst en uitgaaf f 13940, kapitaalsdienst in ont vangst en uitgaaf f2900. 4. Gemeenschappelijke Vleesehkeuringsdienst in ontvangst en uitgaaf f 3150.35. 5. Gemeentebegrooting gewone dienst in ont vangst en uitgaaf f 109603.45, kapitaalsdienst in ont vangst en uitgaaf f11900. De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt f 1500. De geheele Raad wordt aangewezen als commissis om de begrootingen na te zien. Werkeloosheid. Volgt voorstel van B. en W. tot het treffen van een regeling in zake werkloosheidsvoorziening voor ge organiseerde en ongeorganiseerde arbeiders. B. en W. hebben een bespreking gehad met ver tegenwoordigers van den Centrale en R.K. Transport arbeidersbond en aan de hand dier bespreking een steunregeling ontworpen. De steunregeling zal gelden voor gezinshoofden en kostwinners. Zij zullen werken gemiddeld 8 a 8!4 uur per dag. De steun zal verleend worden om de an dere week, in dezen zin, dat eerst komen de 6 wacht- dagen, dan 1 week werken bij de gemeente en dan 1 week trekken uit de werkeloozonkas. Het loon zal zijn f3 voor nen die verzekerd zijn tegen werkeloos heid en f2.50 die niet verzekerd zijn. Voorzitter becijfert dat als er nu 120 dagen werke loosheid is en daarvan komt dan de helft voor reke ning der gemeente, en er 10 menschen bij zijn be trokken, dit 600 arbeidsdagen worden, dus f 18Ó0 kan kosten. B. en W. hopen dat het niet noodig zal zijn, maar zooals de omstandigheden zich laten aanzien zal er nogal wat werkeloosheid komen. Spr. wijst ook nog op het Staatsboschbeheer. dat steeds 's winters nogal wat menschen aan het werk houdt. De heer Duin vindt dc regeling goed, maar hoopt dat het toezicht op de menschen of ze niet al te gemakkelijk werkeloos zijn, aan B. en W. zal blij ven. Voorzitter zegt, dat B. en W. zullen blijven toezien. De heer Schermer acht de regeling ook goed, maar wil van B. en W. in de volgc-ndc vergadering een opgave van het werk wat zij denken uit te voeren. Het -moet productief werk zijn, wat de menschen wordt opgedragen, anders werkt het demoralisccrend op de menschen. Voorzitter doet toezegging. De heer Stam informeert of deze regeling, die spr. goedvindt, niet is een ontlasting in zekeren zin van de werkeloozen kassen. Voorzitter zegt dat dit is besproken en op deze wijze wordt bij een strengen winter de werkcloozenkas niet zoo uitgeput. De heer Bijl zegt dat de menschen maar 42 dagen kunnen trekken, dan zijn ze uitgetrokken. Gebeurd hen dat gedurende 3 jaar, dan zijn ze er geheel uit. Om dat nu te voorkomen, is deze regeling aanbeve-

Schager Courant | 1930 | | pagina 1