Schap Courant Het Westfriesche Kanalenplan. Vierde Blad. Brabanische brieven. Primaire weg Schagen—Oude Niedorper Verlaat. - Iets over het klimaat van Nederland in verband met den Landbouw. fa. W. D. NIESTADI Zoon, Schagen. Zaterdag 25 October 1930. 73ste Jaargang. No. 8754 Welke trajecten door Ged. Staten van Noordholland zullen worden voorgesteld het eerst te worden uitgevoerd. Zooals wij in ons nummer van de vorige week Za terdag reeds meldden, zijn Gedeputeerde Staten van Noordholland voornemens in de a.s. Decemher-verga- dering der Provinciale Staten een voordracht in te dienen betreffende het Kanalenplan in Westfriesland. Men zal zich herinneren, dat van regeeringswege aan Ged. Staten bericht was gezonden, dat kon wor den gerekend op een uitkeering uit 's Rijks schatkist van een derde der geheele kosten voor een gedeelte 'der ontwornen kanalen, dus ten bedrage van ruim ƒ2.300.000. De minister van Waterstaat wenschte even wel vooraf te vernemen, of de rechtstreeks belangheb benden reeds voldoende subsidiën hadden toegezegd, zonder dat op de nieuwe kanalen scheepvaartrechten zullen worden geheven. Naar men verneemt zal in de voordracht van Ged. Staten de aanleg worden voorgesteld van de vol gende kanaalvakken: StolpenSchagenKolhorn; HuigendijkOudkarspelKolhorn; Omval—Huigendij k benevens de verbetering van den vaarweg door de Alkmaardermeer. Voor verschillende andere kanalen schijnt de noo- dige medewerking van de onmiddellijke belangheb benden nog te ontbreken. Ulvenhout, 21 October 1930. Menier, Da ziet 'r zoo maar aarig uit, jonk. in jouw bedrijf, mee die stakingsplannen van de tiepegraven. Hoe komen die kearels d'r op? Hoe ha len ze 't in d'ren kop, zou-de- zoo-zeggen! As-t-'r vandaag aan d'n dag éénen mensch is, die 'r heelegaar nie mee z'n petje bij kan, dan is da ajuust d'n boer! Waant, eerlijk is eerlijk, amico, wij maken 't alle maal nie te best 't Is veur ons schrikkelijk dunnekes. Wij werken da-d-ons de naaien kraken en as ge dan mee heel, heel zuinig te zijn, oewen pacht uit d'n mond te sparen, oew ge scheurde klompen mee 'n ijzerdraaike aa mekaar te houwen ja, daar zijn er, die 's avonds d'r bordeke pap nie meer gebruiken, en as ge dan zóó, op 't end van 't jaar mee 'n leege kas zit, mee 'nen broeksbaand die veul te wijd is geworren en zoo, as ge dan nog nie zóó achteruitgeboerd zijt, da ge nie wit hoe ge de endjes aan mekaar zult knoopen, kèk, dan bennen wij al te- vrejen, in deuzen tijd. En 't is toch wezenlijk nie zóó gelegen, amico, da 'nen boer nie werkt of nie hard werkt; da zulde mee me ééns zijn, ee? Bij ons wordt er ge ploeterd? gezwoegd van den vruugen mèrgen tot lang nadat 't zonneke al onder is gegaan. En wezenlijk, ami co, wfj maken 't nie op in de Cienema, in d'n schouw burg, aan siegretjes. Wij rijen 's 'Zondags nie op stoom- fietsen 'n aander z'n kiepen tot sap; wij emmen er 's Zondags geen lol in om mee voetballclubs op reis te gaan en de blommekes buiten te gaan zetten. Wij doen 't mee één pak in de vijf jaren en mee éénen duffel ln de tien of veftien jaar. Ons wijven gaan nie eiken mid dag winkelen en kommekes thee drinken mee gebakskes; ons wijven koopen nie elke week 'n paar kousen net zoolaanlc tot er bergen van die rommel in 'n hoekske op d'n zolder leggen. Ollee, 'n boerehuishouwetje kan d'r altij nog komen van 'n tientje in de week veur leeftocht en kleeren, maar da tientje wor deur veulen nie meer verdiend! Kek, daarom da'k begon mee te zeggen: hoe komen die kearels d'r aan? 't Is nouw toch ginnen tijd om te s.taken en zekers nie. zooas de tiepegraven, die zeivers bekennen da ze 't goed emmen. maar 't nog beter verlangen! Da's morsen mee de goeie gaven, amico. Da's onzenlieveneer verzoeken. Maar ollee: 't zijn ok alweer eigentlijk nie de tiepegra ven, die de staking willen! Waant ik eb 'nen goeien vrind, die ok 'n drukkerijke hee, mee heel wa menschen nog horre, en zijn men schen vinden 't nog broerder as hij. Hij en z'n „vijaan- den" zijn de beste vrinden! En mee z'n allen zitten ze op d'n oogenblik in d'n piepzak, da ze strak mee d'r haanden in d'r zakken laanks d'n weg motten gaan laanterfaanten, enkel en olleen, omdat huilie bestur da nouw zoo wil. i3 't nie God-geklaagd? Jaren emmen ze gesjappeld om 'n mooi, zeker bestaan Jaren is er aan geploeterd da ze vandaag emmen 'n goei loon, 'n verzekering bij ziekte, 'n pesjoen. En heel dieën schoonen opbouw wordt nouw op 't spul gezet, om 'nen daalder per week meer te gaan verdienen, waar- veur ze dan eerst nog weken laank motten „loopen" op tweederde van d'r traktement. Sodemaerel, amico, ze- moesen Trui veur hebben as ze 's Zaterdags twintig in De Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier zegt f 300 subsidie per jaar toe. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwar tier, hield de heer Hoogland een rede over de West friesche kanalenplannen in verband met de heer- schende malaise in land- en tuinbouw. Hij zag in uit voering van de plannen het beste middel tot bestrij ding van die malaise, omdat daardoor zal ontstaan een goedkooper gelegenheid voor vervoer te water en bovendien een groot bedrag aan loon en in deze streek zal worden verdiend bij den aanleg van een groot productief werk. Sterk keurde spr. af de houding van den polder Geestmer Ambacht, die geen bijdrage wil verleencn voor de kanalisatie, ofschoon ecnige jaren geleden het toenmalige bestuur sterk voor een door graving naar Omval was, waardoor een betere vaar- gelegenheid zou ontstaan. De argumenten, thans door Geestmer Ambacht aangevoerd, bestreed spr. aan de hand van het rapport-Ringers en het verslag van de provinciale commissie inzake waterafvoer. Uit de besprekingen over deze inleiding bleek, dat alle leden waren vóór uitvoering van de kanalcnplan- nen en de houding van belanghebbenden, die weige ren een bijdrage te verlecnen, afkeurden. Een voorstel van den heer Nobel om f 300 per Jaar toe te staan zoolang de Kamer dit mogelijk is, werd met algemeene stemmen aangenomen. De onteigeningsprocedure ten behoeve van de verbete ring van den verkeersweg SchagenNiedorper Verlaat onder de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Haren karspel en Oude Niedorp is' thans aangevangen. Het werk bestaat in het maken van een verkeersweg met een kruinsbreedte van ongeveer 15 Meter met ta luds en eventueele bermslooten. Voor den weg wordt hoofdzakelijk de bestaande weg SchagenZijdewindNiedorper Verlaat gevolgd, met dien verstande, dat op verschillende punten bochtafsnij dingen worden gemaakt en dat bij Zijdewind buiten de bebouwing om wordt gegaan, terwijl bij het Niedorper Verlaat met een nieuwe brug over de ringvaart van den Polder Heerhugowaard verbinding gezocht zal worden met den Middenweg in den polder. Het werk heeft de strekking om een weg voor door gaand verkeer tot stand te brengen van het kruispunt van toekomstige provinciale wegen bij het Niedorper Verlaat met het marktcentrum Schagen. In de belangen van de scheepvaart en de afwatering zal door den aanleg van de noodige bruggen en duikers op voldoende wijze worden voorzien. plak van dartig guldens thuisbrachten, in zo'n geval. Ze pakte ze bij d'r ooren en slepte ze naar d'ren baas. Neeë, 'nen mensch die vandaag nog evenveul verdient as 'n jaar of zeuven gelejen, nouw alles zooveul goeie- kooper is geworren, (da kan ik 't beste zien as ik mee m'n dhtvaan^stèn van d'n grüuntenwagel thuis koom) zo'nen mensch moes vandaag in z'n haandjes vrijven en onzenlieveneer op z'n bloote kniekes bedaanken, dat ie zo'n goei plakske kreeg op de groote waereld! Oelala! 'k Weet heel goed, dat er verscheiën zullen zijn, die da-d-allemaal, wa 'k hierboven eb neergepot- looid, opzij zullen schuiven. Maar ók weet ik, amico, dat de wefkes mijn allemaal gelijk zullen geven! Waant zuilie motten de week deurspringen. Zuilie mot ten eiken dag 'n keer of vier opscheppen veur d'r kinder- kes en veur d'n staker; zuilie motten steenkool koopen nouw; 'n jaske veur Pietje, 'nen das veur Januske; 'n paar dikke zooltjes onder Nilleske z'n schoentjes. Zuilie motten da-d-allemaal bekostigen, of d'n baas twintig of dartig guldens thuisbrengt! Ik spreek ier nie, amico, van pollitiek, van eekenomie, van orgelsatie, en zoo. 'k Spreek as mensch die wit wat 'r in de weareld en in 't leven te koop is. Wat 'r In 'n huishouwen kijken komt. As mensch die de zurgen en 't plazier van 'n tevrejen leven kent. En dan dan zeg ik: tiepegrofkes, lot oew eigen gezond verstaand gaan. Guilie het nog 'n vol glas veur oew staan. En meer as vol, da kan toch nie! Dan loop 't erover en dan dan krijgde oew wefke aan oewen nek! Let er maar 's op.' Meer zal 'k er nie van zeggen. Maar 't zat me tot m'n neusgaten en daarom da'k da-d-allegaar 's efkes kwijt wouw raken. Vandaag aan d'n dag is stilstaand veuruitgang en da goed te weten is 'n onbetaalbare wijsheid. En da weg te smijten, die wetenschap, da's oew eigen 'nen lap veur oew oogen binden en dan vloeken omda ge teugen d'n deurpost aanbotst. Waar ze in Rusland 'n haandje van emmen! Daar emmen ze net zoolaank de zaak georgelseerd dat daar nouw alle menschen in 'nen heelen nacht in de rij staan om 's mergens 'n brooike te kunnen koopen! In Rus- laand, amico, vruuger de graanschuur Van ons wea- relddeel. Daar zouwen ze mekare nouw de harsens in slaan veur 'n botrammeke. En 't Laand is toch nie kleinedr geworren. De groeikracht nie minder. Neeë, 't eenige waar 't daar aan mekeert: zemmen daar alles te veul „geregeld". Op pampierkes gezet Maar de reke- ningskes kloppen nooit. Alles doen ze mee pampierkes, alles! Zoo emmen ze nouw, mee één veeg over 't pampier 'n end gemokt aan da staan-in-de-rij-om-'n brooike! Zemmen ln de straten die pampieren opgeplakt en daarop gezet: ,,'t is verbojen om 's mergens veur vijf uren in de rij te gaan staan bij 'nen bakkerswinkel. Die om drie uren komt mot z'n plots afstaan aan d'n dieën, die om vijf uur uur persies komt" Af! Klaar! Maar 't mldeltje lijkt veul op da van dieën kiepen- boer, die om de pootjes van z'n kiepen 'n touwke bond om de biesten te laten... leggen! Ze leeën dan wel gin ei-kes, maar ze leeën toch! En 't zou mijn niks verwonderen: as wij nog 's 'nen vak bond krijgen, dat dan dieën kiepenbeul d'n veurzitter wordt! Nouw motte weer nie denken da 'k teugen vereeni- ging ben. Eendracht mokt macht. Da's wiedes! Maar ge mot de kerk in 't midden laten, 'n Zaak die mee één muljoen gedreven kan worren, mot gin kaptaal van vijf muljoen op d'ren nek nemen. Da's te veul van 't goeie. Zo'n affaire kapitaliseert d'r eigen kepót! Hoe schoon 't ok lijkt om dik in de centen te zitten. En 'n ver- eeniging van werkers mot nie als te veul willen regelen, waant die regelt d'r eigen kepot! Hoe schoon 't ok lijkt om alles op pampier te zetten. Dan krijgde-net as mee zo'n zaak mee te veul centen, veul te veul Dazen en hedde zeivers niks meer in de pap te brokken. Na d'n oorlog zijn d'r meer zaken op de kruik ge gaan omda ze teveul centen hadden (van 'n aander!) dan te weinig! En as de tiepegrofkes Maandag niet aan 't werk gaan, dan zullen d'r veul bij zijn die d'r eigen (teu gen d'ren zin) motten bekrimpen, omda d'r vereeniging te zwaar geregeld was. Die breken d'n nek over de orgelsatiei Maar kom, laat fK er afscheiën. 't Is allegaar zoo duidelijk en klaar da ge 'r eingent- lijk gin woord over te zeggen of te potlooien hoeft. Maar loop 't allegaar mis, dan motten ze maar den gen: die z'n gat braandt mot op de blaren zitten. Da's alles wa'k er op weet Nog één dingske! Keb gelezen van 'nen soortement van „kiepenbeul" as ierboven bedoeld, die zeivers aan 't hoofd staat van 'n groote kraantendrukkerij en dus eigentlijk van weerskaanten in de penarie zit, dat de groote drukkers 't wel kunnen betalen, wat er geëischt wordt De klei neren, die mee eigen geld en op eigen kracht werken, kunnen hum, die baas spuit over 'n aander z'n centen, gestolen worren! Maar da tusschen twee hokskes. Maar d'n dieën zee da de drukkers maken 't wel zóó, al is 't dan nie zo schrikkelijk rooskleurig, da ze 't be talen kunnen! Amico, Is da-d-'n argument? As er bij mijn toch 'nen knecht kwam om opslag en zeggen zou: keb 't wel nie noodig, maar gij stel 't nogal goed. dan zou ik 'm toch dalek motten aantwoorden: m'nen jongen, speul 't in oew bovenkamer? Vraagde gij mijn ok a f slag as ik 't heel broerd maak op d'n hof? Ollee, as ge de kraanten d'r op naleest, dan is die veurgenomen staking de onsimpetiekste die me ooit meegemokt emmen. En 'n staking, die nie de simpetie geniet van 't volk, is 'n verloren zaak. Vruuger was er moed, veul moed veur noodig om II. Behalve de reeks behandelde gassen, te weten zuurstof, stikstof en koolzuur, komen in de lucht nog voor de edelgassen argon en helium. Argon is nog niet zoo heel lang bekend en wordt tegenwoor dig gebruikt alö vulling in onze gloeilampen. Argon toont niet de minste neiging om een verbinding aan te gaan met andere stoffen; om die reden hebben dergelijke electrische lampen een langen levensduur. Helium is bekend geworden door de proefnemingen van Prof. Keesom te Leiden. Het is schrijver dezes niet bekend dat men dit gas voor nog andere doel einden gebruikt dan voor het vullen van luchtsche pen. Het is onbrandbaar en licht; twee eigenschap pen dos, die voor dit doeleinde zeer van pas komen. Verder vindt men in den dampkring geringe hoe veelheden van andere scheikundige verbindingen. Daar, waar stikstofhoudende organische stoffen, zoo als bloed, vleesch, de vloeibare en vaste uitwerpse len van menschen en dieren rotten en vergaan ont staan koolzure ammoniak en zwavelwaterstof; bij onweer wordt salpeterzuur of salpeterzure ammoniak gevormd. Ammoniakverbindingen worden ook aange troffen in den rook, die uit onze schoorsteenen in de lucht ontwijkt, tenzij ze in het roet der schoorste nen achterblijven. Ofschoon de hoeveelheid van deze en dergelijke stikstofverbindingen in de lucht in den regel zeer gering is, hebben ze voor den planten groei toch een bepaalde beteekenis. Met regen, sneeuw, dauw enz. worden ze n.1. naar den grond gevoerd en verhoogen daardoor de vruchtbaarheid, al zijn de op die manier aan de aarde toegevoegde stoffen natuurlijk uiterst gering. Op dezelfde wijze is de lucht de groote bergplaats voor allerlei lichte voorwerpen. Met het schuimende zeewater wordt keukenzout, met den wind worden het. fijnp stof der wegen en zaadjes van planten me degevoerd. Belangrijk vooral is de aanwezigheid in cn de verspreiding door de lucht van de microsco pisch kleine planten of dieren (microben) of haar sporen, waaruit zich schimmels, b.v. het roest op 't koren ontwikkelen, of die in verschillende vloeistof fen, als urine, melk, enz. terechtkomende, zich snel vermenigvuldigen en tot rotting en gisting aanlei ding geven. Een Franschman Miguel vond dat de hoeveelheid bacteriën in 1 M3. lucht bedroeg: op den Atlantischen Oceaan 0.6; op hooge bergen 1 in de salons van moderne zeeschepen 60; in de nieuwere gedeelten van Parijs 4500; in het oudere gedeelte 36000; in een nieuw gebouwd armenhuis 40.000 en in een ouderwetsch ge bouw van denzelfden aard 79000. Farkland en Hart vonden op het dak van een gebouw in Londen 3000 bacteriën in 1 M3. lucht, het minst in Januari nl. 400 en het meest in Augustus, nl. 10500. Daar een mensch dagelijks 510 M3. lucht inademt, zoo volgt daaruit dat het aantal door hem ingeademde mi croscopische organismen zeer aanzienlijk kan zijn. De dampkringslucht maakt met de vaste aardkorst en het water der aarde een geheel uit; zij volgt de vaste aarde in haar 'dagelijksche beweging om hare as en in haar jaarlijksche rondom de zon. De lucht deeltjes zijn voortdurend in beweging en trachten zich zoo ver mogelijk uit te breiden, maar worden hierin tenslotte verhinderd, doordal zij evenals alle andere stofdeeltjes naar het middelpunt der aarde worden getrokken. Hoe ver de luchtdeeltjes zich bo ven de vaste aardkost verheffen is niet met zekerheid bekend. Tengevolge vah genoemde aantrekking zijn zij aan de oppervlakte daarvan het meest opgehoopt. Daar is de lucht het zwaarst. Hoe hooger men zich in den dampkring verheft, hoe geringer het aantal, hoe ijler, hoe lichter de lucht wordt. Door bereke ning vindt men dat het aantal luchtdeeltjes in 1 M3. op een hoogte van ongeveer 35000 M. zeer gering moet zijn, zoodat op deze hoogte ongeveer de grens van de dampkringslucht kan worden aangenomen. Een verder gevolg van de aantrekking der aarde is, dat de dampkringslucht een drukking uitoefent op de voorwerpen, waarmede zij in aanraking is en die ons aangewezen wordt door den barometerstand. Temperatuur van de lucht, het water en den grond. De hoofdbron voor de warmte op aarde is de zon. Men heeft berekend dat de hoeveelheid warmte, die de zon jaarlijks naar de aarde zendt, in staat zou zijn, ingeval er niets van door den dampkring ge absorbeerd werd om een laag ijs van ruim 30 Me ter rondom de aarde te doen smelten. De hoeveel heid warmte, die de verschillende deelen der aarde om de zon ontvangen, is echter zeer ongelijk. Niet al leen hangt zulks af van den duur, dat de zon schijnt, dat is voor de lengte van dag en nacht, en van de richting, waarin de zonnestralen de aarde bereiken, maar ook van een- menigte andere oorzaken. Naar de lengte van dag en nacht en naar de rich ting waaronder de zonnestralen de aardoppervlakte bereiken, wordt deze verdeeld in een heete lucht streek, ten noorden en ten zuiden van den equator der aarde van 23K N.B. tot 23J4<> Z.B.; twee koude luchtstreken, rondom de polen der aarde tot op 23K 0 afstand daarvan, en twee gematigde luchtstre ken tusschen de heete en de koude luchtstreken is van 23K GGX o N. en Z.B. In de heete luchtstreek zijn dag en nacht het ge heel jaar door bijna even lang en treffen de zonne stralen bijna loodrecht, zoodat de voorwerpen op de aarde daar zeer weinig of in het geheel geen schadmv geven; in de koude luchtstreek duren de langste dag en de langste nacht minstens 24 uur en wegens den lagen stand der zon aan den hemel treffen de zonne stralen de aarde onder een zeer schuinen hoek; in de gematigde luchtstreken duren de langste dag en de langste nacht hoogstens 24 uur (op de grens der koude luchtstreek) en worden de verschillen tusschen den langsten of kortsten dag of nacht des te geringer naarmate men de heete luchtstreek nader,t terwijl naar die mate ook de zonnestralen de aardopper vlakte onder min scheeve hoeken treffen. St. Nicolaas in den vreemde. Een goede foto of vergrooting doet Uw familieleden of kennissen in het buitenland meer genoegen dan iets anders. Uw aangewezen adres Telel. 11. Gaarne vroegtijdige bestelling. 't bijltje-n-er bij neer te leggen. Dikkels klopte m'n hart dan ok veur d'n arbeiër, die z'n botrammeke d'r aan waagde om 'n bietje verbetering af te dwingen veur z'n bestaan, veur vrouw en kinders! Maar nouw? Nouw is er moed, veul moed noodig veur d'n mensch, die z'n eigen Maandagmergen nie lot lijmen en mee z'n broodzakske en z'n krükske naar de drukkerij stapt, om z'n huishouwentje nie te rinneweeren! Veur zoo- éénen, za'k m'n petje oplichten. Amico. m'n vel is staampvol. ,'k Schei d'r af en ben nuuwsgierig naar 't end. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Dat nu de hoeveelheid warmte die een plaats op aarde van de zon ontvangt, afhangt van den duur dat de zon schijnt, zal wel geen nadere verklaring noodig hebben. Ook is het duidelijk dat een stralen bundel die meer loodrecht invalt over een kleinere oppervlakte wordt verdeeld en die oppervlakte dus meer verwarmt. Staat de zon op een plaats hoog aan den hemel en doortrekken hare stralen dus de luchtlagen onder rechte of bijna rechte hoeken, dan is ook de luchtruimte die doorsneden wordt veel klei- der dan wanneer zij ze onder scheeve hoeken door snijden, hetwelk geschiedt wanneer de zon slechts weinig boven den horizon verheven is. Aangezien nu des te meer van de warmtestralen der zon door den dampkring wordt opgeslorpt, naarmate zij een dik kere laag moeten doorloopen, is het verklaarbaar, dat de zon in onze streken des winters en bij hare opkomst en haren ondergang, gedurende het geheele jaar, zoo weinig warmte geeft en waarom de heete luchtstreek, waar zij het geheele jaar door een groo- ter boog aan den hemel beschrijft, meer door haar wordt verwarmd. Brengen wij voorts het bovenstaande in betrekking tot den stand der zon ten opzichte van de aarde in de verschillende luchtstreken, dan volgt daaruit, dat in de heele luchtstreek slechts één jaargetijde heerscht, met onzen zomer overeenkomende; in de poolstreken daarentegen een kouden winter met lange nachten en een betrekkelijk warmen zomer met lange dagen. De zon staat hier in den zomer weliswaar niet hoog boven den horizon, maar wegens den langen duur van haar schijnen ontvangt de aarde bijna aan houdend meer warmte. Winter en zomer zijn hier de hoofdjaargetijden; herfst en lente duren slechts kort. Alleen in de ge matigde luchtstreken kan men de vier jaargetijden duidelijk onderscheiden. De zomers, ofschoon korter van duur dan in de poolstreken, zijn warmer, omdat de zon zich hooger boven den horizon verheft; om die reden is ook de winter minder streng. Wanneer men van de temperatuur cener plaats op aarde spreekt dan bedoelt men daarmede in den regel de temperatuur vaa.de lucht op die' plaats, zooals zij' met .een thermometer, voor de directe zonnestralen beschut, wordt waargenomen.Néémt de temperatuur der lucht nu af, naarmate men zich den Acquator naar de Polen der aarde begeeft, dit is eveneens het geval, wanneer men zich in den dampkring verheft. Bij het bestijgen van bergen cn op tochten in lucht ballons en vliegmachines wordt dit steeds waargeno men. Hoe hooger een plaats dus boven de oppervlakte der zee is gelegen, des te lager is onder overigens ge lijke omstandigheden haar temperatuur. Als het ge middelde van de waarnemingen bij het beklimmen van bergen kan worden aangenomen, dat bij een stij gen van ongeveer 180 Meter de temperatuur één graad daalt; bij waarnemingen met luchtballons werd ge middeld voor 212 meter hoogte één graad verschil ge vonden. Op gelijke wijze als dan ook de plantengroei naar de Polen toe al schraler en schraler wordt en eindelijk geheel ophoudt, wegens gebrek aan de noo dige warmte, ziet men den rijkdom der flora afnemen bij het beklimmen van een berg, totdat men de grens der eeuwige sneeuw bereikt, waar alle plantengroei onmogelijk wordt. Het afnemen der temperatuur Ln de hoogerc stre ken der atmosfeer moet toegeschreven worden aan de groote ijlheid der lucht aldaar. De dampkrings lucht absorbeert betrekkelijk weinig van de stralen der zon en des te minder naarmate zij ijler is, der halve weinig in de bovenste lagen. De verwarming der lucht geschiedt hoofdzakelijk van de aarde uit, door dien de aarde de warmtestralen opneemt en aan de lucht mededeelt, deels door uitstraling, deels door ge leiding. De dampkringslucht is iets stoffelijks; juist daardoor kan zij warmte opnemen en des te meer naarmate zij dichter is, dat is, naarmate er meer luchtdeeltjes in een bepaalde ruimte gevonden wor den. Nu stijgt de verwarmde lucht weliswaar naar boven, omdat zij door de warmte uitgezet en daardoor lichter wordt, uitzetting der lucht gaat echter steeds met een afneming van de temperatuur gepaard en hierdoor vooral ook wordt veroorzaakt, dat de steeds ijler wordende atmosfeer in hare bovenste lagen slechts weinig warmte bezit. Wanneer men op een bepaalde plaats der aarde den thermometer dagelijks van uur tot uur of althans des morgens, 's middags en 's avonds waarneemt, dan merkt men, dat hij in den regel des morgens eenigen tijd vóór zonsopgang het laagst en des middags onge veer te 1 a 2 uur het hoogst en des avonds weer lager staat. Door deze waarnemingen dagelijks te her halen, leert men den dagelijkschen gang van de tem peratuur kennen, alsmede hoe de staat van den ther mometer in den loop van een jaar enz. is. Daar de thermometer echter nu eens daalt, dan rijst, dan we der daalt, dan weder rijst, valt liet moeilijk om uit dit groot aantal cijfers den jaarlijkschen gang der temperatuur op te Daarom is men er op bedacht geweest, uit de waargenomen thermometer- standen gemiddelde temperaturen af te leiden. Telt men n.1. de thermometerstanden op een zekeren dag waargenomen samen en deelt deze som door het ge tal malen Jat waargenomen is, dan geeft het quotiënt de gemiddelde temperatuur an dien dag aan. Dc ge middelde dagelijksche temperaturen van de dagen eener maand samenstellende en door het getal dagen deelende bekomt men de gemiddelde temperatuur van die maand. En de gemiddelde temperaturen van alle maanden van een jaar samentellende cn deze som door twaalf deelende, bekomt men de gemiddelde tem peratuur van dat jaar. Deze gemiddelde temperatu ren kunnen natuurlijk zeer uiteenloopen, niet alleen van dag tot dag, van maand tot maand, maar ook van jaar tot jaar. Men berekent daarom op gelijke wijze de gemiddelde temperaturen van oenige jaren, de gemiddelde temperatuur der verschil lende maan den, dagen en uren van eenige jaren cn bekomt op deze wijze een gemiddelde jaarlijksche temperatuur, een gemiddelde temperatuur van de maand Januari, Februari, enz., van den lsten Januari, van den lsten Februari 's morgens te 8 uur.. De gemiddelde tempera turen doïen ons dan den normalen gang van den ther- BOERDERIJ en \EEHOODERlJ

Schager Courant | 1930 | | pagina 13