Actieve therapie. Uit onze Omgeving. Electrificatie der gemeente Winkel. Kamer ran Koophandel voor Hollands Noorderkwartier. ST. MAARTEN ANNA PAULOWNA mom eter in den loop van den dag, in den loop van een jaar enz., veel beter kennen. Prof. Buijs Ballot vond zelfs uit de 100-jarige waar nemingen te Zwanenburg (Halfweg) den 5den Augus tus al den gemiddeld warmsten dag: blijkens 30-jarige waarnemingen te Den Helder is 25 Juli gemiddold het warmst met 18°.26. Uit dezelfde waarnemingen werd gevonden dat 9 en 10 Jan. te Zwanenburg en 12 Jan. te Den Helder de gemiddeld koudste dag was met een temperatuur van 2°.10. De verschillen met deze berekende gemiddelden of normale temperaturen noomt men afwijkingen en onderscheidt die in regelmatige of pcriodische (dage- lijksehe en jaarlijksche en afwijkingen gedurende eenige jaren) en onregelmatige of niet-periodische. Uit deze waarnemingen en berekeningen is geble ken, dat in noordelijk gematigde luchtstreek de maand Juli over 't geheel de waarmste maand en Januari de koudste is. De warmste dagen van het jaar vallen dus evenmin samen met de langste da gen, als de warmste uren .an den dag samenvallen met den hoo sten stand der ~on. En evenmin is de kortste dag van 't jaar in den regel de koudste. De reden van het verschijnsel is, dat op den langsten dag en eenige dagen daarna de aarde nog meer warmte van de zon ontvangt, dan zij zelve uitstraalt. Eerst omstreeks het laatst van Juli in ons land ongeveer vijf.wekon na den langsten dag is er evenwicht. Daarna begint de aarde weer meer warmte uit te stralen en gaat. daarmede voort tot ongeveer drie we ken na den '.oristen dag, .vanneer er weder even wicht is. Om dezelfde reden valt het warmste uur van den dag ecnigen tijd na den middag hier te lan de te 1 A 2 uur. S. V. Arbeid U middel, geen doel. Op verzoek van Dr. B. H. Sajet c.s. hebben Ged. Staten aan de directeuren van de drie Provinciale Ziekenhuizen opgedragen, een rapport samen te stellen omtrent de toepassing der actieve therapie In die inrichtingen. Dit rapport is nu verschenen en ofschoon wij reeds verleden jaar een en ander hebben medegedeeld omtrent deze nieuwe methode om zenuwziekte te behandelen, lijkt het ons van genoeg belang om de hoofdzaken uit dit rapport ónder de oogen onzer lezers te brengen. Reeds verscheidene jaren erkent men in onze zieken huizen de beteekenis van den arbeid voor de behande ling van geesteskranken, doch eerst het jaar 192C heeft een groote verandering gebracht in dit onderdeel der krankzinnigen-behandeling en verpleging. Het rapport zegt hiervan: „Deze verandering is gevolgd op het meer algemeen bekend worden der ervaringen van Dr. H. Simon, ge neesheer-directeur van het krankzinnigengesticht te Gütersloh, welke ervaringen leerden, dat een veel groo- ler percentage der verpleegden dan vroeger werd ver moed in staat bleek, om voor de therapie genezing door arbeid in aanmerking te worden gebracht. „Over het begrip: actieve therapie, blijken de meenin gen niet altijd juist te zijn. Velen toch denken, dat het nieuwe enkel zetelt in de uitbreiding, welke men aan de toepassing der reeds bestaande arbeidstherapie heeft ge geven. Dit is niet het geval. „Het nieuwe ligt bovendien in het meer systematisch Ih toepassing brengen van de gegevens der ervaring, die de menschen bij de ontwikkeling van kind tot mensch, bij de ontwikkeling van de kuituur, bij de opvoeding heb ben verkregen omdat gebleken is, dat ook krankzin nige meestal veel meer dan men vroeger dacht, nog be ïnvloedbaar is en onderhevig aan dezelfde biologische wetten. De arbeid 'ls 'dus tilet zoozeer d o e l, maar m i d- d e 1, een der vele middelen, die toegepast worden, om tot verbetering van den toestand van den zieke te ge raken. Actievere therapie wil dus niet zeggen, dat men de patiënten tot groote actie brengt, tot het verrichten van meer werk. doch beteekent, een meer Intensieve en meer actieve bemoeilenls met den patiënt. De toepassing er van veranderde voor de Ziekenhui zen de vraag: wie is geschikt om te arbeiden? in de vraag: wie is niet geschikt te achten om voor behande ling door middel van arbeid in aanmerking te komen? Het antwoord op de tweede, niet alleen door den vorm Van de eerste verschillende vraag (de tweede toch ac centueert veel meer dan de eerste, dat het doen arbei den als een eerste middel van- behandeling wordt be schouwd) kan volgens de, ook in de Noordhollandsche Ziekenhuizen opgedane ervaring lulden In dien zin, dat het mogelijk is om op een aanzienlijk grooter percentage der zieken dan vroeger werd vermoed de arbeidstherapie toe te passen, ja, dat het mogelijk ia gebleken om afgezien van hen, wier geestelijke en(of) lichamelijke toestand daarvoor een beletsel is (d.z. in meerderheid ouden van dagen) zijna alle zieken arbeid te doen verrichten. Het tempo, waarin een inrichting zal trachten om volledige doorvoering der actieve therapie te bereiken en de tijd, waarin deze bereikt zal kunnen worden, zijn natuurlijk afhankelijk van het temperament van den lfelder, doch veeleer nog van den aard der patiënten, welke de inrichting herbergt. Ook de arbeldsgelegenhe- den, welke de inrichting biedt, zijn in dit opzicht van beteekenis. Ten aanzien der arbeidsgelegenheid, met name ook wat den aard der bezigheden betreft, zal b.v. een groot verschil bestaan tusschen de Ziekenhuizen, welke de beschikking hebben over een groot terrein, en de in richtingen. die dit missen. De eerste zijn in staat om een aantal, voor de patiënten Uiterst geschikte vormen van tewerkstelling (spitten, bemesten, harken, transportwerk van diversen aard enz) te scheppen, waarbij bovendien voldoende gelegenheid bestaat om rekening te houden met de praestatles, waar toe de lijders in staat blijken, terwijl in de tweede bijna alles binnenshuis zal moeten worden verricht, wat be perkend werkt op de differentiatie-mogelijkheid der ar- beidsvormen en ook der lijders naar hun kunnen. Op den aard der werkzaamheden, welke in een Zie kenhuis worden verricht, zal verder van Invloed zijn de aard van de bevolking der inrichting. Ziekenhuieen, welke onder hun patientenbevolking een zeer groot aan tal dementen erge achterlijken tellen, zullen In de keuze van de aard der middelen tot werkverschaffing meer beperkt zijn dan die, wier bevolking een grooter percentage intellectueel hoogerstaande zieken (b.v. lij ders aan psycho-rteurosen) boVat. Een andere factor, welke invloed uitoefent op den aard der bezigheden, is de samenstelling der gestichts bevolking naar de sexen. De inrichtingen, waarin te dezer zake de uiterste on evenredigheid bestaat, zien zich beroofd van gelegen heden tot arbeid, waarvan bij een gemengde bevolking een nuttig gebruik zou kunnen worden gemaakt. Wij meenden goed te doen door het bovenstaande ln herinnering te brengen, omdat daarmede bij het maken van vergelijkingen rekening moet worden gehouden. De verrichtingen ten aanzien van qualitelt en quanti- teit van het door de zieken afgeleverde werk zijn voor de patiënten individueel ook in denzelfden tak van bedrijf natuurlijk zeer uiteenloopend. Gepoogd moet steeds worden om den lijders werk op te dragen, dat zoo dicht mogelijk ligt bij de bovengrens van hun kunnen, daarbij zooveel mogelijk ook rekening hou dend met het beroep, dat zij vóór hunne opneming uit oefenden, omdat dit allicht hun belangstelling heeft en zij daarin de beste praestatles zullen kunnen leveren. Ook buiten economischs overwegingen om zal er zoo veel mogelijk naar gestreefd moeten worden, dat de verrichte arbeid ook nuttig is. Dit vormt een stimulans aanvuring voor de patlenUn, die op een dergelijk stimulans nog kunnen reageeren en ook voor het per soneel e.a. geeft het een gevoel van bevrediging te er varen, dat de verrichte arbeid, ook uit stoffelijk oog punt bezien, niet geheel doelloos is. Toch is het stoffelijk nut niet de hoofdzaak; hoofdzaak is het verschaffen van werk, het verjagen der ledigheid met haar funeste gevolgen, het onttrekken van den patiënt aan zijn ziekelijk gedachtenleven en ongewensch- te neigingen en het weer-gewennen aan geregelde bezig heid, het bepalen van zijn aandacht in nuttige richting. (Slot volgt). Een bijeenkomst van de ingezete nen. Uiteenzetting van ambte naren van het P.E.N, Zal het mooie electrisch licht dit jaar als Kerstgeschenk gebracht worden? Woensdagavond werd in de tooneelzaal van den heer R. Laan een bijeenkomst gehouden van ingezetenen der gemeente winkel, uitgenoodigd door het gemeentebe stuur om met het oog op de electrificatie der gemeente door het P.E.N. te hooren uiteenzetten alles wat daar mede verband houdt. De heeren Memelink en de Graaf, ambtenaren van het P.E.N. hadden deze toelichting, voor hun rekening ge nomen. Niettegenstaande het zeer ongunstige weer. waren be trekkelijk vele belangstellenden, zoo mannen als vrouwen opgekomen. De Burgemeester opent de vergadering én heet naast de belangstellenden, welkom den vertegenwoordigers van het P.E.N. Na een causerie over de strekking, zal gelegenheid worden gegeven voor het stellen van vragen. Spr. .hoopt dat deze bijeenkomst er toe zal medewerken het aantal aansluitingen te verhoogen. De heer Meemlink begint te vertellen dat het P.E.N. het buitengewoon op prijs stelt hier de menschen te mo gen inllohten over de komende electrificatie. Al jaren is daaraan gewerkt en eindelijk werd tusschen gemeente en P.E.N. overeenstemming verkregen over de voorwaar den van aansluiting. Electriclteit is een noodzakelijke behoefte geworden en geen luxe meer. Voor verlichting ln huis is het doel matig, voor kleine bedrijven noodzakelijk om den strijd om het bestaan te kunnen voeren. Het verbruik raoct geleerd worden en daarvoor komt een demonstratie, zoo dra er stroom is. Voor den Groetpolder, waar bij het slinken van brongas, veel licht noodig is, is het eveneens van groot nut Voor huishoudelijke doeleinden noemt spr. het zeer doelmatige.strijkijzer, de onmisbare stofzuiger, het straal kacheltje, van zoo groot nut voor studeerenden en ka- mepverwarmlng in voor- en najaar. Spr. ziet bij voldoende activiteit, voor de installateurs een drukken tijd aanbre ken, als zij zorgen voor de toestellen, hetP.E.N. zorgt voor stroom. Op stroom voor krachtdoeleinden wordt in verschillende bedrijven al veel te lang. gewacht en de aanvragen daarvoor sullen zeker spoedig kómen. Voorts vestigt spreker de aandacht op de warmwater apparaten (reservoirs) waarmede het mogelijk is om bij gebruik van nachtstroom tegen zeer laag tarief water te verwarmen tot 85 gr. en het mogelijk, is den volgenden dag regelmatig warm water te hebben. Voor een gere gelde afwerking, ook met het oog op de herstelling van de wegen is het gewenscht zooveel ^mogelijk.g®H>k'"aa« - te sluiten. Het moeilijke geval voor Winkel was bij de onderhandelingen, steeds de Groetpolder, als groote uit gestrektheid met'.''Weinig .bevolking. Het P.E.N. wilde wel de bevolkte stukken, doch do gemeente hield het er op aan, om het zooveel mogelijk overal te krijgen. De rekening levert een te kort op en tot dekking daarvan bestaan twee mogelijkheden. Ie de gemeente stort een zoo groot kapitaal, dat uit den rente daarvan het te kort wordt gedekt of, 2e. de gemeente sluit aan als alle andere 43 gemeenten, welke dóór het P.E.N. worden be diend, betalen een vast recht berekend naar de opper vlakte, en voorts per K.W.U. 5 cent. Blijkt bij het einde van het jaar dat aan vastrechtverbruik, gedeeld door 't aantal verbruikte -K.W.U. meer is betaald dan f 0.30 per K.W.U. dan wordt het meer betaalde gerestitueerd. Van deze bepaling nu heeft Winkel afstand gedaan. Het be drag daardoor verkregen dient tot opheffing van het tekort. Het kan dus voorkomen dat in den eersten tijd in Winkel meer dan 30 cent wordt betaald. Het is echter niet te verwachten, dat bij een normaal verbruik veel meer zal worden betaald. De statistiek wijst uit dat het gemiddelde bedrag per K.W.U. in de aangesloten gemeen ten reel lager is en varieert van 14 tot 27 cent. De hoog ste bedragen zijn in de gemeenten, welke het laatst zijh aangesloten. Zoo wijst ook.de statistiek een regelmatige toename aan per aansluiting; in de laatste 10 jaren, in verschillende gemeenten 100 pet. en meer, en wel als gevolg van het meer weten te gebruiken van electricl teit. De gemeente Nieuwe Niedorp heeft een bedrag in eens gestort en daar wordt nu wel het meer betaalde boven 30 cent terugbetaald. Vast recht wordt berekend naar de vloeroppervlakte kelders en zolders uitgezonderd. Is er op een zolder een slaapplaats, niet afgetimmerd kamertje) dan wordt daarvoor 6 M2. gerekend. Voor pakhuizen, stallen en schuren en andere bergruimten, niet voor bewoning bestemd, wordt een derde der vloer oppervlakte berekend. Voor Winkels kan de vloeropper vlakte naar gelang plaats en stand van 30 tot 100 pet. worden verhoogd. Kerken.scholen en raadhuizen worden geschat. Vast recht is sterk aan te bevelen boven een uniform tarief: en komt het een enkele keer voor, dat de 30 cent wordt overschreden, dan toch verwacht spr. dat dit van korten duur zal zijn. Bij normaal verbruik van pl.m. 100 K.W.U. is al veel te bereiken. Krachtstroom bestaan 2 tarieven voor. Ie. een motor om altijd mede te werken: 1ste 500 K.W.U. 19 cent. 2e 500 K.W.U. 17 cent, 3e 500 K.W.U. 15 cent; 2e: alleen werkende bulten de lichturen: le 500 K.W.U. 13 cent, 2e 500 K.W.U. 11 cent, 3e 500 K.W.U. 9 cent Voor onderbemaling en kasbesproeiing zijn afzonderlijke tarieven. Nagenoeg alle aan te sluiten perceelen krijgen 2 licht punten en 1 stopcontact gratis, benevens dc aansluiting. Garantie vraagt het P.E.N. niet, bij verhuizen b.v. is men van alles af. De ove/eenkomst waarbij van restitutie bo- ven 30 cent per K.W.U. afstand Is gedaan, is geldig voor tien jaar. Veranderen de tarieven en vooral voor boerde rijen is dit ln studie, dan gaat Winkel mede met de gunstiger voorwaarden. Spr. geeft een overzicht van den toestand van het bedrijf, dat zeer gezond ls en voordee- lig werkt, als gevolg van de steeds groeiende afname. Nadat eenlgen tijd gepauzeerd is, wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een ruim gebruik wordt gemaakt en velen nieuwsgierig zijn hoe groot hun vast recht is en zien daarin aanleiding tot de opmerking, zal het verbruik duur zijn. Uit de antwoorden, welke voor allen van belang zijn, teekenen we het volgende aan: Het vast recht is overal gelijk, er bestaan nog rege lingen gebaseerd op het stroomvcrlcden, doch die sterven uit. De meterhuur bedraagt f 0.50 per maad, wel be drag beslist noodig is. Voor kamerverlichting is aan te bevelen een lamp van 100 kaarsen, waarvan het verbruik geschat wordt op 1 K.W.U. ln 13 branduren. Naar aanleiding van een opmerking dat in Nieuwe Niedorp goedkooper gestookt zal worden, wordt ernstig gewaarschuwd zich niet geheel daarmede te vergelijken en het nog niet uitgemaakt is of de handeling van den een voordeeliger is geweest dan die van den ander. Bij storting ineens betalen ook de niet verbruikers. Voor perceelen waar de binnenleiding reeds is aangelged en O ja. bespreking over de hooge Waterlei ding-tarieven in Noordholland. Geslaag de aclie voor den cnrsns voor winkelbe dienden. Woensdag heeft de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier ten stadhuize te Alkmaar vergaderd onder voorzitterschap van den heer S. W. Arntz. Besloten werd aan de directie van de posterijen te verzoeken, te bepaien dat postkwitanties ook bij de tweede aanbieding bij een bank betaalbaar mogen worden gesteld. Op een verzoek van den Onderwijsraad in Den Haag om medcdceling van 'de verwachtingen die men koestert van het Esperanto oor de handelscorrespon dentie, werd besloten te berichten, dat men wel vrij groote verwachtingen heeft van de resultaten van deze wereldtaal, mits men er in kan slagen internationaal maatregelen te treffen voor de invoering op de han delsscholen. In verband met een adres van de Kamer te Leeuwar den inzake het aanschaffen van meer koelwagens door de spoorwagen, werd den heer Kolster (lid van den Spoorwegraad) verzocht, zoo mogelijk te bevorderen, dat bij aanschaffing van dergelijke wagens aan het model van do vroegere Hollandschc Spoor de voorkeur worde geven, omdat deze losse stellingen bevatten in plaats van laden en daardoor vlugger geladen kun nen worden. Instemming zal worden betuigd .net de bezwaren te gen de door de regeering voorgestelde verhooging op het gedestilleerd, welke bezwaren waren ingebracht door de Centrale Vereeniging voor den Gedistilleerd- handel en door de Kamers van Koophandel te Haar lem en Vlaardingen. Cursus winkelbedienden. De heer G. Nobel, voorzitter van de Handolsonder- wijscommissie, deed eenige mededeelingen inzake de te Schagen en Alkmaar ingestelde cursussen voor winkelpersoneel. De heer Nobel deelt mede, dat de actie naar wensch geslaagd is, zoowel wat het aantal leerlingen als wat de leerkrachten betreft. To Alkmaar nemen 80 leerlingen, in Schagen 26 leerlingen aan den cursus deel. De Kamer zal Schagen en Alkmaar f 100 en ook de Hanze f 100 geven. Op voorstel van den heer Ringers wordt de subsidie aan den cursus te Schagen met f50 verhoogd wegens het grooter getal leerlingen. De heer Schmalz dankt de Kamer voor de medewer king. De Voorzitter dankt de heeren Nobel en De Raat voor hunne vele bemoeiingen. het P.E.N. geen lichtpunten meer behoeft aan te bren gen, wordt een premie van f 14.25 door het P.E.N. be taald. Voor een perceel waar men in plaats van boven, ondergrondsche aansluiting wenscht, moet het meerdere aan kosten worden betaald, vermoedelijk 1,50 a f 1.60 per meter. Op de lichtlijn is toegelaten het aansluiten van een motor tot hoogstens P.K. Voor grootverbruik zijn speciale lage tarieven. Het vastrecht wordt berekend als volgt: bij een oppervlakte van. 10 M2. f 0.32 per maand. 50 M2. f L52, 100 M2. 3u02, 200. M2. S 5.24„ 250 M2. f 6.50. enz. "V- Perceelen welke later aansluiten, moeten zelf de aan sluiting betalen, doch krijgen wel 2 lichtpunten gratis. Gebruik van electtische stroom voor algèheele verwar ming, alsmede voor koken, moet nog te duur worden beschouwd, om algemeen te worden toegepast, voorname lijk, daar waar gelegenheid is voor gasverbruik. Aan het einde der vergadering gekomen, dankt de Voorzitter in het bijzonder de heeren Memelink en de Graaf, voor de aangename en vooral eerlijke wijze waar op de noodige inlichtingen zijn verstrekt. Spr. hoopt dat dit aanleiding moge zijn tot een algeheele aansluiting waardoor het mogelijk zal zijn bij goed licht ook een goeden weg te krijgen. Het beste bewijs van het nut van dezen avond zal zijn, een aigeheele aansluiting op dat allen tot in lengte van jaren zullen mogen profitee- ren van het mooie electrisch licht, dat men hoopt dit jaar als een Kerstgeschenk te brengen. Het perceel in het Oosteinde, eigendom van wijlen de wed. K. Bart, is in eigendom overgegaan op den heer K. Bakker, de tegenwoordige bewoner. Op Dinsdag 4 November a.s. zal deze gemeente worden bezocht door den heer Commissiaris der Ko ningin in deze Provincie. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Winkel van Volksonderwijs, ten huize van den heer R. Laan. De opkomst was gering. De voorzitter opent de vergadering en heet in het bijzonder welkom de heer H. D. Wilken, die als be stuurslid voor het eerst hier aanwezig is en draagt de belangen van Volksonderwijs aan hem op. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en onder dank vastgesteld. Ingekomen is: le. een verzoek van den heer C. de Bakker, om voor de schoolfeesten in aanmerking te mogen komen, om ook eens iets te leveren. Opgemerkt wordt, dat de artikelen, welke de heer de Bakker zou kunnen leveren, voor verreweg het grootste deel gratis beschikbaar worden gesteld door de Coöpe ratie „De Tijdgeest" alhier, en bovendien is de heer de Bakker ook geen lid der vereeniging; 2e. van den heer J. A. Rietbergen, een mededeeling, dat hij wegens vertrek naar Hengele (O.) bedankt als lid cn bestuurslid der afdeeling. 3e. een circulaire van het hoofdbestuur, om zich tot den Raad te wenden inzake bevordering van het In stituut Schoolarts. Voor kennisgeving aangenomen, aangezien bekend is, dat ln deze gemeente reeds in die richting wordt gewerkt Benoeming verschillende commissies. Commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester. Herbenoemd de heeren K. Bakker Ez. en Jn. Dekker. Voor het nazien van de School spaarbank te Winkel. Herbenoemd de heeren W. Keetman en C. Amels. Voor het nazien van de schoolspaarbank te Lutje- winkel. Herbenoemd de heeren G. de Geus en D. Brug man Jbz. Van de commissie voor de school te Lutjewinkel is het verslag 1929 nog niet ingekomen en daaraan zal worden herinnerd. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. A. Rietbergen, P. Bart. J. de Veer en P. Brugman Jbz. Herkiesbaar is alleen de penningmeester, de heer P. Bart, die bij acclamatie wordt herbenoemd en met zijn herbenoeming gelukgcwcnscht De overige niet herkiesbare bestuursleden worden bedankt voor hetgeen zij in die functie voor Volks onderwijs hebben gedaan. Tot bestuursleden worden benoemd: voor Winkel: de heer W. Keetman, voor Lutjewinkel en de Weere: de heer H. Over en voor den Groetpolder: de heer J. Vethman. Beschrijvingsbrief algemeene vergadering. Deze beschrijvingsbrief geeft geen aanleiding tot het doen van voorstellen of uitvoerige besprekingen en met De heer De Raat sluit zich aan bij de woorden van holde aan den heer Nobel gebracht en dankt ook de Kamer voor de financieele medewerking. De Waterleldingstarieven. Uitvoerig werd gesproken over de naar het oordeel der Kamer te hooge tarieven van de waterleiding in Noordholland (een provinciaal bedrijf), die geen re ductie toestaan voor groote verbruikers, waardoor de industrie wordt achter gesteld bij die in andere pro vincies, zoodat de concurrentie zwaarder wordt. De meening werd uitgesproken dat het onbillijk is. dat slechts een deel der provincie meebetaalt aan de so ciale taaie die het gewest op zich hoeft genomen door de watervoorziening (de steden met eigen waterlei ding vallen er buiten) en ook meende men, dat een bedrijf als dit niet'moet worden opgelegd, dat het zich zelf kan bedruipen, m.a.w. het zou zoo erg niet zijn als het een nadeelig saldo opleverde, dat dan door de heele provincie zou moeten won'en betaald. Het standpunt der Kamer zal in een binnenkort te houden conferentie tusschen den heer Ringers (lid der Kamer en tevens wethouder van Alkmaar) en de directie der waterleiding nader door eerstgenoemde worden ver dedigd. Hij zal dan worden vergezeld door den voor zitter der Kamer. Daarna hield de heer Hoogland een uitvoerige be spreking over het Westfriesche Kanalenplan, waar voor wij de lezers naar een onder dit opschrift elders in dit blad geoubliceerd bericht verwijzen. Ernstig werd geklaagd over de slechte verkeersmo- gelijkhcden via de pont te Velzen. Men moest meer ge regeld de tweede pont in gebruik nemen, vooral in den tegenwoordigen tijd, nu alle verkeer tusschen Am sterdam en de noordelijker gelegen gebieden gaat over Haarlem, omdat de weg door den Beemster te slecht is. (Zie het bericht in ons blad van Woensdag j.1., over de uitbreiding van het pontveer te Velzen met een derde groote pont van grootcré afmetingen dan de bestaande groote ponten. Red. Sch. Crt.) Instemming werd betuigd met een adres der Ka mer voor het Rijnland, waarin oe wcnschelijkheid be sproken werd van overleg tusschen den provincialen waterstaat en den waterstaat van het rijk ton aan zien van de doorvaarthooete voor bruegen. Er zal op worden aangedrongen dat geen beslissingen over bruggenbouw worden genomen, alvorens de IC v. K. in het betrokker district daarin gek» nd is. De heer Grunwald ontwikkelde eenige bezwaren te gen de plannen van den minister van financiën tot reorganisatie van het belastingstelsel, die bedoelen het aantal inspec'ies te verminderen. Spreker meende, dat de inspecties thans reeds een te groot gebied om vatten cn als dat nog wordt uitgebreid, zal dit z.i. lei den tot nadeel van de belastingplichtigen en ook van het rijk. Onvoldoende contact tusschen publiek en be lastingautoriteiten zal tot gevolg hebben daling van de belastingopbrengst cn meer willekeurige aanslagen. Eventueele bezuiniging zal naar spr.'s mcening wor den teniet gedaan door uitbreiding van de gebouwen en aanstelling van meer lagere ambtenaren. het oog op den finantieelen toestand en de moeilijkheid, iemand daartoe bereid te vinden, wordt besloten, geen afgevaardigde te zenden. De heer Wilken bedankt voor de vriendelijke ont vangst en hoopt naar vermogen de belangen van Volks onderwijs te behartigen. De heer Bijhouwer vraagt naar het resultaat der ledenwerving. Medegedeeld wordt, dat in Lutjewinkel zijn aangebracht 6 leden en 10 begunstigers (kasver- sterking f 21.50). In het Westeinde 'té Wïjjkel 7 be gunstigers {kasversterking t 5.25).. Het bestuur blijft echter actief eh neemt maatrege len om tot grootere versterking te komen. De heer Bart bedankt voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt tot in lengte van dagen Volksonder wijs te mogen dienen De Voorzitter acht zulke toezeggingen een gelukkig verschijnsel en hoopt den heer Bart nog lang ln zijn functie te zien. En dan nadert 1931 en met 1931 het 60-jarig bestaan van Volksonderwijs, afdeeling Winkel, een feit, dat niet ongemerkt mag en ook niet ongemerkt zal voorbijgaan. Het bestuur belast zich met de samenstelling van een programma en hoopt té rekenen op aller steun. Zorgen we allen vóór dien tijd lid te zijn van Volksonderwijs. Geslachten voor ons hebben er voor geijverd, laat het tegenwoordige zich aan die verplichting tegenover hunne voorgangers niet onttrekken. Volksonderwijs is nog even nuttig en verdient nog evenveel belangstel ling en is nog even nocdig als voor 60 jaren, daarom, wordt nu nog allen lid en viert het jubileum mede. Daarna sluiting. De vereeniging „Nut en Genoegen" alhier vergader de ten huize „Rust en Lust", ten einde de werkzaam heden voor het a.s. seizoen wederom nader onderling té bespreken. De heer P. Breed opende als voorzitter met een welkom deze openbare vergadering, welke door 11 leden was bezocht. Door den heer P. Schrijver Cz., secretaris, werden hierna de notulen gelezen en zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. De heeren Jn. Bijpost en H. Hardebol brachten hierna verslag uit over de rekening, door hun nage zien en goedgekeurd op een batig saldo groot f 3.15 Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende be- stuurders(sters) J. Kuit, M. KoningSchager en mej. P. de Vet als zoodanig herkozen en voor den heer P. Jonker, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer H. Hardebol. De datum van 13 Dec. a.s. werd vastgesteld voor den e.v. „Nutsavond" en wel ten huize van den heef P. Schrijver. Voor dezen avond zal de heer P. de Geus verzocht worden om de lezing te houden. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot voorzitter de vergadering, dank brengend aan het afgetreden be stuurslid. den heer Jonker, voor hetgeen deze tot bloei van ons Nut heeft gedaan en aan de leden in het alge meen het verzoek, om op 13 Dec. a.s. met zang, muziek en tooneel dezen avond tot een genoegelijken avond te maken en dat zij, tot goede orde der te regelen werk zaamheden, hiervan opgave doen bij den voorzitter. Politie. Gevonden: een rijwielplaatje. Inlichtin gen ter secretarie. In deze gemeente worden ten behoeve van het clectriciteitsbedrijf twee hoogspanningsgebouwtjes ge sticht en wel aan den Stoomweg. nabij van Ewijcks- sluis en aan de Molenvaart, nabij Kleine-Sluis. Onder het vee van den heer Th. A. Smits, Kleiweg alhier, is mond- en klauwzeer waargenomen. Door de Sinclair Petroleum Company Is ingevolge de Hinderwet een aanvraag Ingediend om een zelf- registreerende benzinepomp en ondergrondsche tank te mogen plaatsen aan de Spoorbuurt voor H. J. Naastepad. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Theodorus Hermanus, zoon van G. van der Park en van M. Ruijter. Theodorus Petrus Maria, zoon van C. H. van Koningsbruggen en van C. C. Th. Njjpels.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14