Uefikadek cumaMjckl 9pecuj&xaS „Ridders van de Ronde Tafel" WETENSWAARDIGHEDEN. WARE WOORDEN. HUMOR. leg; de zwijntjes wijzen de gebeurtenissen en onbewus te indrukken uit de kinderjaren aan. Het merkwaardigste is echter, dat Julius Spier een lijn gevonden heeft, die betrekking heeft op het leven van het ongeboren kind en waaruit men kan zien of een bijzondere ervaring of emotie van de moeder zijn Invloed heeft nagelaten op het kind. Spier gaat dus verder terug dan de psycho-analyse. Verder heeft hij ontdekt, dat de hand van een mensch zichzelf volschrijft; ongemerkt ontstaan nieuwe lijntjes in de handpalm, die de doorge maakte ervaringen weergeven. Zoo zag Spier met een tusschentijd van ecnige maanden do hand van eenzelfde dame en hij vertelde haar nauwkeurig, hoe haar levens omstandigheden zich gewijzigd hadden. Spier weet zeer veel ei» toch of juist daarom werkt hij onvermoeid door. Hij bekijkt voortdurend han den van arbeiders en aristocraten, werkelijke en inge beelde zieken en hij ontsluiert zonder schaamtelooze ontleding der ziel de onderbewuste stroomingen en waar schuwt voor ziekten. Hij zoekt nu naar de kenmerken voor kanker in de hand, omdat de laatste medische on derzoekingen het mogelijk gemaakt hebben, deze ziekte te genezen, wanneer zij in het erste stadium herkend en behandeld wordt Spier doet heelmaal niet geheimzinnig of blufferig. De chirologie is geen occulte wetenschap, maar kan wel van onberekenbaar nut zijn bij het oplossen van vele raadsels, waar wij nu nog machteloos tegenover staan. En daarom heeft hij met zijn rijke ervaring de grootste bioliotheek ter wereld samengesteld uit de handen van ontelbare menschen, waaruit zijn leerlingen hun kennis kunnen putten. (Nadruk verboden). WANNEER in 't reusachtige Britsche keizerrijk de ontwikkeling der gebeurtenissen niet meer tegengehouden kan worden door een van die geïmproviseerde beslissingen, waarin de Engelschen zoo sterk zijn, komt altijd de beroemde „ronde tafel" te Londen erbij. Deze ronde tafel is een eoort van symbolische instrument. De deelnemers aan de onderhandelingen zitter er als gelijken omheen en zoeken broederlijk als nuchtere, berekenende compag nons naar een compromis, dat het algemeen belang zooveel mogelijk behartigt. In dezen herfst krijgen wij zelfs twee van die ronde-tafelconferenties, altijd een duidelijk teeken, dat in het Britsche keizerrijk sple ten komen, die hoognoodig aan elkaar geplakt moeten worden. De eene conferentie ziet een nieuwe econo mische inrichting van het rijk onder de oogen, de an dere, die dezer dagen begint, de oplossing der Indi sche kwestie. Is er echter wel een oplossing mogelijk? Naast een dozijn vooraanstaande Engelsche deskundigen zullen niet minder dan 76 vertegenwoordigers van Indië trachten de rust te herstellen in dit gebied met 318 millioen inwoners (17.3 van de bevolking der gc- heele aarde). Ter zelfder tijd zit Ghandi, de profeet van „den vrijheidsstrijd zonder geweld", in de gevan genis te Poene met Patel, den gewezen voorzitter van het Indische parlement en vele andere leiders der anti-Engelsche boycotbeweging. In Bombay heeft een aantal slachtoffers der wocligen de duizend bereikt. Slechts enkele dagen geleden las men in de Londen- sche bladen het bericht van de gevangenneming der leden van den „Krijgsraad van het nationale congres te Bombay" en van eenaantal „congres-vrijwilligers". De strijd duurt voor én het Engelsche aanbod van de dominions-status komt in ieder geval veel te laat. Hoe lang zal de strijd nog duren? „Die arme Wes terlingen", heeft Gandhi eens gezegd, „willen alles af doen binnen hun eigen, korten levenstijd. Ik kan daarentegen 40 of 400 jaren wachten". De beroemde aardrijkskundige Reclus heeft lang geleden eens ge schreven: „Er zijn drie raadsels op de wereld: China, Rusland en Britsch-Indië." De Engelschen hebben, wat zeer kenmerkend is voor hun systematischen aard. het Indische raadsel trachten op te lossen door bij wijze van spreken een handboek voor het parle ment samen te stellen; dit heeft n.1. de eindbeslissing in handen over vele belangrijke Indische vraagstuk ken. Dit handboek heeft officieel het rapport der com- missie-Simon: een.dik boek van 400 bladzijden met 14 aanvullende dcelen. Twee jaar lang heeft deze com missie van politici, journalisten, schrijvers en geleer den de verhouding in Indië en Engeland onderzocht, verwerkt en beschreven, zoodat het verslag hiervan werkelijk tot een van de voornaamste documenten der geschiedenis van onzen tijd is geworden. De tiendui zenden feiten en getallen bewijzen, dat de kenners van Britsch-Indië reeds lang geweten hebben, n.1. dat In dië geen land, maar een werelddeel op zich zelf is met politieke, economische cn sociale verschillen, die niet minder groot zijn dan die tu9schcn de verschillende achteruit, als de losgeraakte steenen donderend in de beek vielen. Het pad werd steeds smaller. We gaan toch niet terug! zei Samantha. Plotseling werd het pad weer breeder en was, bij de andere vergeleken, gemakkelijk. Nu zijn we er door! zei Samantha. Ze kwamen nu in een vruchtbaarder streek, een deel van een hoeve. Ze was nu geen vijf mijl van Roblar meer af, in rechte HJn tenminste, maar nadat ze de landerijen zou zijn overgestoken, bleef er nog een moeilijk stuk over, met haast ondoordringbaar kreupel hout begroeid. Haar gedachten hielden zich nu niet meer bezig met George en Hazel; ze had haar energie geconcentreerd op een doel: Roblar te bereiken. Ze kon alleen nog maar denken aan den weg, die wel scheen in te krimpen, naar mate ze verder kwam. Opeens kwam het antwoord en het kwam tot haar ontsteltenis —op de vraag van zooeven, waarom het pad, dat de squatters altijd voor het vervoer van hun voorraden hadden gebruikt, zoo verwaarloosd hadden. Het was niet meer bruikbaar, want dwars door de velden waardoor zij nu reed, als een dreigende muur tusschen haar en haar doel liep een vorsperrlng van zes rijen prikkeldraad. Nu het te laat was, herinnerde Somantha zich dat ze van deze versperring iets in de krant had gelezen. In de afgeloopen zes maanden was de bezitting in kleinere gedeelten verkaveld, zoodat er ook afscheidende omheiningen tusschen de deelen on derling gemaakt waren. Ze steeg af en keek verdrie tig naar deze verschrikkelijke hindernis. Kon zij er door komen? Ze wondde zich de handen aan de scherpe punten. De oogen waarmee de draden beves tigd waren, waren nieuw en stevig in do nieuwe palen gedreven. Twee sterke mannen zouden misschien in staat zijn ln een uur een opening te maken waar een paard oor kon. Met een tang kon het dcaad ln een oogenblik doorgeknipt worden, maar hoe moest ze aan oen tang komen? Ze moest het paard achterlaten en zich te voet een weg banen, dat was de eenlge mogelijkheid. Ze bond haar rijdier vast, niet aan het prikkeldraad, waaraan het zich zou kunnen verwonden, maar aan een dikken tak van een wlnterharden elk. Ze ontdeed den vos van zadel en deken. Toen klom ze over het hek en begon haar tocht door de draadversperring. Ze wondde haar handen en scheur de haar kloeren aan flarden en na een worsteling die •indeloos scheen, bereikte ze het kreupelhout, dat haar nog van Roblar scheidde. En de worsteling met het prikkeldraad was kinderspel vergeleken bij die met het struikgewas. Hoe ze daar door MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. landen van Europa. Daarom kan het land ook geen algcheele vrijheid verdragen, doch moet er van buiten af een bemiddelende en beschermende macht over gesteld worden, opdat het niet door onderlinge oorlo gen ten gronde wordt gericht. Deze conclusie zal wel niet onderschreven worden door de anti-Engelsche lei ders, doch deze hadden geen zitting in de commissie Simon. Het is op zichzelf wonderbaarlijk, met welke gerin ge middelen Engeland dit reusachtige gebied tot nu toe heeft weten te regeeren. Het is 20 maal zoo groot als Groot-Britannië en er regeeren nog 600 vazal- vorsten van de meest moderne tot de meest middel- eeuwsche-feodale. Alle Engelsche ambtenaren, de ge- heele bestuurs-, militaire- en politiedienst bestaat uit nog geen 70.000 Engelschen. Weliswaar heeft een bijna fantastisch werkende spionnagedienst zich als een dicht net over het heele land gelegd van de Hi- malaye tot Ceylon, van Burma tot aan de Perzische golf, waarvan ik menig staaltje zou kunnen vertellen uit persoonlijke ondervindingen. Bovendien mag geen enkel wapen in het land worden ingevoerd, zelfs geen radiotoestel, uit vrees voor Russische propaganda.. Deze middelen helpen de Engelschen echter veel minder bij het handhaven van hun gezag, dan de groote verschillen tusschen de Indische volkeren. Be halve de groote godsdiensten: Islam, Hindoeisme en Boeddhisme, bestaan er meer dan 2000 kleinere secten. -Het Hindoeïsme vertoont trouwens geen eenheid: der dorp heeft zijn eigen cultus en zijn eigen goden. Het aantal Indische goden wordt op 250.000 geschat. De stedelingen hebben echter eveneens een. zwak voor mystieke' riten. Zelfs de intellectueelen, ook de soci alistisch en communistisch gezinden, aanbidden hun tallooze goden en brengen hun offers, opdat de leer van Marx en Lenin zal doordringen en het kapitalis tische systeem ten gronde zou gaan. Ondanks de histo rische tegenstelling tusschen Mohammedanen en Hin does zijn er verscheidene dorpen, waar de boeren niet precies weten, welke goden machtiger zijn, zoodat ze voor alle zekerheid ze alle aanbidden. Een van hen zal allicht hulp kunnen bieden. Daarom vindt men ook in vele boerenhuizen twee heilige hoeken Slechts 60 millioen Mohammedanen kennen geen kaste. Het leven van de overige menschen (een kwart billioen!) is van de wieg tot het graf besloten onder den vloek van het kastewezen. De vier groote kasten zijn onderverdeeld in een onafzienbare rij kasten met de meest fantastische namen. Zoo zijn er: vuurwerk makers, samenstellers van stamboeken, mestverkoo- pers, huilers bij begrafenissen, dieven, vagebonden, acrobaten, dichters en grappenmakers. Het is iets vreeselijks en geen grap. Als iemand het ongeluk heeft, dat zijn voorouders mestverkoopers waren, dan moet hij ook mestverkooper worden. En hoe ontwik keld en geniaal hij ook is, geen der 250.000 goden heeft het in zijn macht, hem voor dat lot te bewaren; tot zijn dood toe wordt hij tot die kaste gerekend en dien overeenkomstig behandeld. Er zijn 222 talen. Zelfs kenners hebben van vele de zer talen nooit gehoord. Van 12 dezer talen bestaat bovendien een uitvoerige literatuur, terwijl er kranten en tijdschriften in verschijnen. Het onderscheid tus schen de talen van de provincies Lagor en Madras' b.v. is zeker niet kleiner, dan het verschil tusschen Nedcriandsch en Russisch. Sir Herbert Samuel heeft wel het best begrepen, waarin het verschil tusschen de Engelsche en Indi sche opvattingen van het vraagstuk ligt: „De Indiër wil even hoog aangeschreven staan als elk ander volk. Hij wil niet langer het gevoel hebben te behooren tot een onderworpen ras. Hij beroept zich op zijn eigen cultuur met haar bijzonder karakter, die niet lager staat, dan die van Europa en Amerika. Hij wijst bo vendien op de schaduwzijden der Westersche cultuur: het ruwe materialisme, het industrialisme, als gevolg daarvan, de klassenstrijd en het politieke geknoei, die daar weer uit voortkomen. Verder heeft hij be zwaar tegen het misbruik van sterken drank cn de bij hen vergeleken ruwe zeden. De elementen, die in de Westersche cultuur navolgenswaardig zijn, wil hij kunnen aannemen uit eigen beweging, niet uit on derworpenheid aan een vreemde macht. Het spinne wiel (Charka) is zijn symbool voor dat alles." Zal de ronde-tafelconferentie te Londen het wonder middel vinden, dat deze verschillende werelden tot elkaar brengt? is gekomen, heeft ze later nooit geweten. Binnen twee minuten was ze het spoor bijster en vond het niet meer terug. Ze was nog een mijl van Roblar verwijderd en ze las haar koers van de sterren af. Ze holde over de open plekken die ze hier en daar trof, ze baande zich een weg door het kreupelhout, dat een ruwharigen Jachthond zou hebben tegengehouden, steenen sneden haar ln de handen, haar gezicht was vol doornen en krabben, zwart van het vuil, opgezet en ge- teekend door gezwollen striemen. Toch liet ze niet los. Toen ze het huls van den dokter bereikte, was ze aan het eind van haar krachten. m. En onherkenbaar! De dokter aanschouwde een vreemd soortig schepsel, blijkbaar een vrouw, in lompen gekleed en bijna niet in staat om een woord te spreken. Maar hij begreep al spoedig dat alles het gevolg was van een bovenmatige inspanning. Hij greep Samantha bij den arm en hielp haar naar zijn spreekkamer, waar hij het olectrsche licht aanstak. Later! hijgde Samantha. Hij deed een paar opwekkende druppels ln een glas water. Samantha dronk het gretig op. Toen probeerde ze te spreken, maar dat kon nog niet. Doe het maar op uw gemak, zei de dokter. U heeft mij noodig, nietwaar? Ze knikte. Dan zal ik me gaan klaarmaken. U zult u nu wel gauw beter voelen. Drink nog maar wat. Samantha leunde achterover ln haar stoel. Binnen drie minuten was de dokter terug. Het was een jonge man, nog onder de dertig. Een geval van slangenbeet op Spragge'» hoeve, even boven den enkel. We hebben gedaan wat we konden. We hebben het stevig afgebonden, de wond goed diep gemaakt, hard uitgezogen en nu kom ik u halen. Hebt u dat allemaal zelf gedaan? Ze knikte met een fiauwen glimlach. En hoe bent u van Aguila hierheen gekomen? - Langs het afsnijpad. Maar er is heelemaal geen afsnijpad meer! Kunnen we niet maken dat we wegkomen? Ik kan onderweg wel vertellen! Die zet is raak, zei de dokter grimmig. De weg is groot, maar met de auto kunnen we er toch binnen de twee uur zijn. Er is heelemaal geen haast. Geen haast? Samantha sprong overeind en keek in een ernstig gezicht. Is het U bekend: d a t de driekleur, die sedert 1780 de Fransche vlag is, een combinatie is van het blauw en het rood van de Pnrijsche stadskleuren en van het wit der Bour bons? dat sedert den wereldoorlog het aantal studentm aan de universiteit van Londen verdubbeld is en thans ongeveer 10.000 bedraagt? d a t er per jaar ongeveer 100 nieuwe woorden aan de Engelsche taal toegevoegd worden? d a t y* van de woningen in Mexico-city uit één verdiepingshuizen bestaat, terwijl het hoogste ge bouw in die stad 8 verdiepingen telt? dat er in Parijs geen wolkenkrabbers gebouwd worden en dat men er geen krotwijken kent? Tijg niet uit, maar keer tot uzelf in; in het men- schelijk innerlijk woont de waarheid. In het begin van ons leven leeren we spreken; eerst in den loop der jaren leeren we zwijgen. Het is een natuurwet, dat niemand op den duur geholpen wordt, die niet anderen helpt. o Simon zeide: „Tk heb al mijne levensdagen met wijzen doorgebracht en voor een mensch niets beters gevonden dan zwijgen; ook is niet het weten de hoofdzaak, maar het doen. Wie veel spreekt, zondigt. Talmud. Laat uw genot bestaan in dienen; niet in meester zijn: in hulp geven en niet in ontvangen en gij zult meer ontvangen dan waarvan gij eenig begrip hebt. Zelfaebreide mouwlooze mtllover met aardige bonte kleuren en een donkeren rand. Rechts dezelfde vullover met een monogram neborduurd en met mouwenvoor de warmte kan men er een mouwloos jasje overheen dragen. Hij gaf vlug uitleg van zijn opmerking. Practisoh gesproken hebt u alles gedaan wat er te doen was. Als ze blijft leven dan dankt ze dat alleen aan U. Het hangt er nu alleen maar van af hoeveel vergif er in haar bloed is gekomen en van de sterkte van het vergif, waar nogal eens verschil in ls. Het is een gevaarlijke tijd voor het jaar van een slan genbeet. En er is daarom niet veel haast, omdat als ik op Spragge's hoeve kom ze óf niet meer te helpen is, of over het slimste heen is. Hij ging naar buiten. Weldra kwam zijn vrouw binnen met een kop warme soep, die Samantha gehoorzaam opdronk. De dokters- vrouw, die begon te begrijpen wat een heldin ze voor had, maakte een heeleboel werk van haar, waschte haar gezicht en handen en leende haar een andere blouse en rok. Toen de auto voor de deur stond te ronken, had Samantha haar spraak en haar zelfbe— heersohing weer teruggekregen. Ze werd warmpjes in gestopt in 'n lekkeren mantel. De dokter wikkelde haar in een met bont gevoerden deken en klom toen naasth aar. Een reis van dertig mijl, over ruwe wegen lag voor hen. Toen de auto vlot liep. zei de dokter: Breng me nu eens op de hoogte! Zonder ecnige onderbreking vertelde ze alles wat er gebeurd was. Zijn eerste vraag was: Hoeveel tijd verliep er tusschen 't oogenblik dat u wakker werd en meende dat u hoorde schreeuwen en het aanleggen van het verband? Ik heb er geen flauw idee van! Een minuut? Twee minuten? Misschien. Niet meer? Ik kan het u heusch niet zeggen. Ja, ziet u, zei de dokter, het is voornamelijk een kwestie van spoedige hulp of het leven van iemand die door een slang gebeten is. kan worden gered. Maar ik ken toch ook wel gevallen dat het een poosje ge duurd heeft voor er hulp kwam en dat de patiënt er toch het leven afbracht. Maar één ding hebt u me nog niet verteld. Hoe is het mogelijk dat het meisje midden In den nacht gebeten werd? Samantha schoof onrustig heen en weer. Hazel was de gast van Spragge. Alleen maar nieuwsgierigheid, zei ze na een oogenblik. U moet weten dat George Spragge ratel slangen verzamelt. Hij verkoopt ze ais een handelaar. George bewaart ze ln een hok. Juffrouw Goodrich, die bij ons logeert, is bang voor ratelslangen, dus heeft Is ze niet natuurlijk, die koe! Zou je d'r niet zoo afhalen? Ik zou ze zoo willen afmaken. (Excelsior). Student (na volbrachte studie de universiteit Tw istend): Dag Professor, en nog wel bedankt voor al les wat ik van U geleerd heb. Professor: O, praat er niet over, jongen, het heeft niets te beteekenen! Bezoeker: Hou je zooveel van versjes opzeggen? Jantje: O, nee! Ik vind het akelig. Maar moeder laat het me altijd doen, als ze wil dat de visite weg gaat! De schrijver van een oud boek met reisverhalen, besloot aldus een geschiedenis over een schipbreuk waarbij hij op een onbekende kust geworpen werd: „Nadat ik twaalf uren rondgedoold had, zonder een menschelijke voetstap te kunnen ontdekken, zag ik eindelijk een galg, waaraan een man bengelde. Mijn vreugde was onuitsprekelijk, want dit feit overtuigde mij, dat ik mij in een beschaafd land bevond!" Een handelsreiziger, die nog al zuinig was uitge vallen, ging trouwen en om een huwelijksreis uit te sparen, nam hij zijn vrouw mee op een zakenreis. Hij vond zichzelf erg gewichtig en kon niet nalaten zijn vrouw telkens weer te vertellen, dat hij overal in de hotels zoo bekend was. „En", zeide hij onder meer, „in Nieuwestad, in hotel Dikmans, waar ik altijd logeer, zetten ze altijd dadelijk een schaaltje met snoeperij voor me op tafel, omdat ze weten, dat ik zooveel van zoetigheid houd!" Toen ze echter in hotel Dikmans aan tafel zaten, was er geen schaaltje met snoep te zien. De opsnijder riep daarom boos den kellner bij zich en vroeg ver ontwaardigd: „Waar is mijn snoepie?!" De kellner scheen een oogenblik te aarzelen en zei dan, een beetje uit het veld geslagen: „Ze heeft de vorige week haar betrekking hier verlaten, me neer!" Onderwijzer: Nu, Keesje, maak nu eens dit som metje uit je hoofd:, er gingen 7 jongetjes naar de beek om te zwemmen, maar twee van hen mochten van hun ouders niet in het water. Hoeveel gingen er dus zwemmen? Keesje: Zeven, meneer! De eigenaar van een prachtige buitenplaats placht zijn mooie tuin voor bezoekers open te stellen, die dan door een ouden tuinman worden rondgeleid. De tuinman placht dan de namen van planten en hoo rnen onverstaanbaar af te raffelen. Alleen, als men den tuin bijna rond was geweest, en den uitgang na derde, bleef de tuinman bij een perkje kleine blauwe bloempjes staan en sprak langzaam,, met nadruk en op heel duidelijken toon: „En dit dames en heeren, zijn vergeet-mij-nietjes!" George aan tante Almaria en mij gezegd om er niet met haar over te spreken. Juffrouw Goodrich vroeg me alle mogelijke dingen, maar ik vermoed, dat ze er nieta van begreep. Toen George nu vannacht op herten uit was, dacht ze zeker, dat ze zelf maar eens op on derzoek moest uitgaan. Juist! zei de dokter. Samantha voegde er verder niets aan toe, maar leunde achterover en sloot de oogen. De dokter dacht dat ze sliep. TV. Maar zij herhaalde voor de honderdste maal bij zich zelf, dat als Hazel stierf, dat zou komen, doordat de eerste hulp niet vlug genoeg verschenen was. Hazel's dood zou dus haar schuld zijn. Als George de waar heid wist, zou hij haar stellig als een moordenares beschouwen. De dokter hoorde een onderdrukten snik. Wat zullen we nu hebben? Niets! De dokter daoht bij zichzelf dat ze een beetje over spannen was en geen wonder. Huilt u maar eene goed uit, zei hij vriendelijk. Dat zal u goeddoen. Blijkbaar volgde zij zijn advies op. Een half uur lang hoorde hij haar snikken. Toen het snikken wat bedaarde, zei hij opmonterend: U bent werkelijk een wereldwonder. Dit rit door 't ravijn! Ik ken de plek! Ik zou er bij dag niet door durven rijden. En dan om zoo maar uw paard achter te laten! En dat laatste eind kreupelhout! Schitterend! Ik had misschien vlugger bij haar kunnen zijn! Zit u dat dwars? Daar zou lk maar niet over tobben. Ik hob er zoo'n idee van dat die logee van u op den duur minder zal merken van de gevolgen van dien beet dan u. Ze zal verschrikkelijk misselijk zijn, zeeziekte van de ergste soort, en haar been zal mis schien opzetten, maar lk wil er alles onder verwedden dat u op tijd bent geweest. Misschien wel, zei Samantha verdrietig. Het was haar onmogelijk om haar sombere gedachten van zich af te werpen. Als Hazel zou sterven, dan zou cr een onverdragelïjke last op haar gevoelig geweten blijven rusten: als Hazel niet stierf, dan zou Georg® met haar trouwen! Die arme Samantha. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18