Raad Vvieringer waard. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. bulten was zeer snel, maar had het niet gemakkelijk to gen Siersma. Het binnentrlo viel niet bijzonder op, de minste was de linksbinnen. Om half drie trapt Hollandia tegen wind in af. Het spel gaat ongeveer gelijk op en is vrij arm aan spannen de momenten. De beide verdiglngen blijven te sterk voor de aanvalslinies. Als Beneker een fraaie center geeft naar Kaptein, wacht deze te lang met schieten, waardoor een kans verloren gaat: Voor doel wordt door beide partijen kort en prutserig gespeeld. Eenige malen komt de rechtsbuiten der gasten in actie. Zijn schot gaat echter naast. Een scherp schot der linksbuiten belandt in de veilige handen van Goudswaardt. Beneker laat aan den andoren kant een kans verloren gaan door treuzelen Na ongeveer een half uur verlaat Veldhuizen het ter rein en wordt door Kunst vervangen. Kort hierna ont staat een gevaarlijk oogenblik voor het H.R.C. doel na een voorzet van den linksbuiten. Kunst redt echter. Be neker en Kaptein probeeren het eens met verre schoten waarmee de keeper evenwel geen moeite heeft. De rust komt dus met blanco stand. Na de rust is Hollandia dank zij het windvoordeel iets sterker. Aanvankelijk blijft aan beide zijden scoren ach terwege. Beneker speelt iets beter dan voor rust, waar door de H.R.C. aanvallen aan gevaarlijkheid winnen. Na goed samenspel tusschen hem en Kaptein schiet Be neker... juist tegen een back. Na ongeveer een kwartier heeft Hollandia succes. De rechtsbuiten passeert Roobol en De Wijn, zet hoog voor en de bal wordt juist in de bovenhoek gekopt (een fraai doelpunt). H.R.C. begint nu iets beter te spelen ,maar in de voorhoede lukt het nog altijd niet erg. Een aantal schoten wordt door den keeper der gasten gestopt. Als Goudswaardt mooi aan geeft aan Beneker, heeft dze bijna succes; zijn schot gaat rakelings langs. Een voorzet van Kaptein wordt juist overgeschoten Dan kogelt de Racing-midvoor op doel, De bal belandt echter via den scheidsrechter bij Kunst, die hard scoort. Er is nu nog een kwartier te spelen. Er komt nu spanning vooral het H.R.C. doel beleeft benauw de oogenblikken. Na eenig heen en weer getrap vlak voor de Racingveste wordt hard op doel geschoten en springt omhoog in het doel vla de handen van den kee per. Allen rekenden op een doelpunt en de Hollandianen loopen reeds terug. De bal valt echter weer neer naast den keeper Goudswaardt, waarop enkele H.R.C.-spelers appeleeren. De scheidsrechter kent nu tot aller verba zing het doelpunt niet toe. Wij konden evenwel duidelijk waarnenfcn dat de bal vlak achter de lat tegen het net aankwam, wat ons later ook van H.R.C.-zijde bevestigd werd. De referee wordt nu door de Hollandiaspelers be stormd en zelfs een supporter loopt het veld in (welke echter spoedig verwijderd werd), maar de goal wordt niet toegekend. Kort hierna moet even gestopt worden voor W. Goudswaard. Er ontstaat nog eens een zeer ge vaarlijk oogenblik voor het doel der thuisclub als de pyl inplaats van weg te trappen een vuurpijl lost. De kee per redt en toont even later nog eens zijn kunnen. Vlak voor het einde doet H.R.C. nog een aanval, waarbij Be neker een goed schot iost maar ook hier is de doelman 0^ zijn post, zoodat het einde komt met 11. Zie voor vervolg Sport elders in dit nummer. Strafzitting van Vrijdag 24 October. AL TE GOED IS BUURMANS GEK. De heer Jan Zwart, 'n landbouwer uit het land van St. Adelbertus, Rinnegom, gemeente Egmond Binnen, werd naar zijn meening wat al te veel ge plaagd door de vraatzuchtige koeien van zijn vakge noot en buurman Cornelis M., welke strooplustige runderen aan Zwarts hooiland een ongewenscht be zoek brachten en daar een desbetreffende waar schuwing niet het gewenschte resultaat had, werd bij den rijksveldwachter G. Minée een klacht inge diend met gevolg, dat de heer C. M. thans als verant woordelijk eigenaar terecht stond. De heer M. be weerde met het feit, dat ook op 19 Augustus weer uit smulgrage inspiraties een tweetal zijner koeien op Zwart's hooland waren onbekend te zijn, en ver klaarde voorts dat hij voor de zaak in 't algemeen zijn schouders ophaalde. In den loop der behande ling bleek echter dat de heer M. al eens meer ter zake een dergelijk feit was gecalangeerd en hij toen door afkoop met f 15 zich voor verdere onaange naamheden had beveiligd. Daar de eigenaar inmid dels de koeien had weggehaald, zoodat verdere schade was uitgesloten, hield mr. D. Bastert, den kantonrechter, die de teugels van het bewind weer in handen had genomen, daarmede rekening en werd de heer M. veroordeeld tot f8 boete of 8 da gen hechtenis. VADER KON NIET MEER WACHTEN, GEEN DAG EN GEEN NACHT. De heer Dirk de B., 'n 46-jarig ingezetene van Broek op Langendijk, die op dit nijvere dorp het be roep van transportarbeider uitoefent, mocht zich verheugen in het bezit van een aanvallig dochtertje Manrtje, welk meiske, geboren 2 Sept. 1916, hij van af 21 tot 26 Juli het schoolonderwijs onthield,, ten einde het te doen assisteeren bij het bollenpellen. On getwijfeld een nuttige bezigheid, doch waarmede de handhavers dor leerplichtwet geen genoegen namen, aangezien zus Maartje nog verplicht was tot 2 Sept. 1930 de christelijke lagere school te bezoeken, ten einde met de volle maat der wetenschap bedeeld te kunnen worden. Zoodat vader de B. heden terecht stond en veroordeeld werd tot f4 boete of 4 dagen hechtenis. De heer Ambtenaar had zelfs f8 boete of 8 dagen govorderd, doch de Kantonrechter vond een derge lijke beurslichting voor die anderhalve maand die de vader uit economische overwegingen wou smok kelen, blijkbaar wat al te kras. ZIJN HONDJE DEELDE TROUW HET LIEF EN LEED VAN DEN BAAS. Een te Noordscharwoude het beteekenis volle ambt van kapper beoefenend 18-jarig jongmensch, de heer Jacob O., had onlangs de naburige gemeente Alkmaar bezocht op een geleend rijwiel, waaraan echter het achterspatbord en dus ook wat erger was, de bij de wet vereischte reflector ontbrak. Deze leem te in de voorschriften ontging niet aan het speurend oog van een Alkmaarschen verkeersagent en de of- ficieele notitie bleef niet uit met gevolg, dat de overtreder heden terecht stond, vergezeld van zijn trouw bruin hondje, dat gemoedelijk de rechtzaal mede intippelde en gedurende de behandeling ge voegelijk naast zijn baas gezeten, de formaliteiten ongesjoord mocht bijwonen. Toen de heer O. werd veroordeeld tot f2 boete of 2 dagen en hij zich dus kon verwijderen om plaats te maken voor een vol genden liefhebber, bleef de hond, blijkbaar gefasci neerd door de ongewone omgeving, doodkalm zitten en maakte eerst beenen, toen zijn patroon hem tot zich riep. DE LINKERZIJDE VAN DEN VERKEERSWEG IS EN BLIJFT VERBODEN TERREIN. De heer Hendrikus R., 'n 65-jarig eervol ontslagen en gepe^isionneerd Rossenmenner te Alkmaar, kan in don vaderlijken gemakstoel nog altijd geen rust vinden en heeft zich alzoo een peugotje, 'n knus tweezittertje aangeschaft, waarmede hij met moeder de vrouw vroolijk den omtrek doortuft. Het leven echter van den automobilist zelfs in een klein peu gotje, is bezaaid met voetangels en klemmen, die hem nog méér hinderlijk zijn dan behangselspijkers en glasscherven. En zoo gebeurde het dat de bejaar de chauffeur door een samenloop van ongunstige omstandigheden op den Helderschen weg nabij de z.g. Zes Wielen, met zijn wagentje buiten noodzaak terecht was gekomen op den iinkerweghelft en dien tengevolge door den brig.-titulair der Rijksveldwacht Admiraal, die zich juist ter plaatse bevond om op die overtreding van artikel 6 te letten, bekeurd werd. De goede oude heer, thans terecht staande, had nog heel wat ter zijner verontschuldiging aan te voeren, doch het mocht hem helaas niet gelukken, vooral niet na verhoor van den verbalisant, aan te toonen dat hij zich niet onnoodig links van den weg had bevonden en volgde tot zijn teleurstelling veroordee ling tot f3 boete of 3 dagen hechtenis. DE CHEVROLET GAF 'N VERBODEN KNIP OOGJE. Door den heer Jacob Koelemeij, garagehouder en autoverhuurder te Hoorn, was op 7 September aan den heer Anth. Jozef S. een Chevrolet vehruurd, welke huurwngen door den heer S. zelf werd be stuurd. Blijkbaar echter was het lichtapparaat niet ge heel in orde. daar in den laten avond op den Mid delweg te Heerhugowaard door een surveilleerend veldwachter werd geconstateerd, dat een der voor- lampen niet brandde, wat natuurlijk tot een proces verbaal aanleiding gaf. De heer S. was dientengevolgo heden voor den kantonrechter geconvoceerd, doch hij was niet ver schenen, wel echter de heer Koelemeij, de verhuur der, die verklaarde dat de verlichting bij het uitrij den perfect in orde was. De heer S. had echter oin redenen van veiligheid in de Heerhugowaard hoofd zakelijk gereden met gebruikmaking van de par- keerlampen en vermoedelijk was daaraan een klein gebrek ontstaan. Niettegenstaande deze verzachten de toelichting werd nog f 15 boete of 15 dagen ge- eischt en de heer S. veroordeeld tot f7 boete of dagen. Meer dan ieder ander mag de automobilist dus wel uitroepen: Schept vreugde in 't leven, zoo lang het lampje schijnt! WACHTENDE AUTOS WORDEN VERWEZEN NAAR DE PARKEERTERREINEN. De 27-jarige landbouwer Dirk de Gr., wonende onder de gemeente Helder, bezoekt voortdurend (de Westfrics zegt „oftig") zijn te Alkmaar aan den Kennemerstraaiweg wonende ouders, vooral omdat zijn moeder nogal eens in ziekelijke omstandigheden verkeert. Op 24 Augustus, toen het Alkmaarsche kermis was en de beroemde motorraces werden gehouden, had de heer d6 Gr., misschien, ik weet het niet, God weet het, zegt de apostel Paulus, ook wel om het aange name aan het nuttige te paren, deze van kinderlijke piëteit getuigende visite gebracht en daarbij ge bruik gemaakt van zijn automobiel, welk vehikel hij gedurende eenige uren had achtergelaten in de naburige Burgem. Maclaine Pontstraat. De bewo ners van dit overladen Alkmaarsche burge meesterskwartier bleken evenwel niet bijster gechar meerd te zijn op deze hun het uitzicht belemmerende automobielen en hadden daarover klacht gedaan, zoodat de heer Wijnberg, onze bekende verkeersre- gelaar, niet aarzelde tegen den heer de Gr. proces verbaal op te maken, zulks met het te verwachten gevolg, dat deze heer heden terecht stond. Hij be weerde evenwel, dat hem bij een vorige gelegenheid door een politie-agent was toegestaan, zijn wagen in de Maclaine Pontstraat te plaatsen, aangezien zulks op den Kennemerstraatweg niet getolereerd kon worden. Hij had toen met toestemming van den eigenaar de auto geplaatst vóór diens particuliere garage, die in de Maclaine Pontstraat is gelegen. Toevallig was echter de heer Wijnberg present en kon dus als getuige in verband met dit verweer van verdachte worden gehoord. De verbalisant verklaar de echter dat hem van eenige toestemming van een collega niets bekend was. Hij had echter op verzoek van de bewoners der Burgem. Pontstraat, die door die parkeerende auto's ten zeer gedupeerd werden, speciaal toezicht uitgeoefend. De heer Wijnberg wees er nog op, dat in de nabijheid een parkeerterrein aanwezig is, doch dat, vermoedelijk uit bezuiniging, ten einde twee kwartjes te sparen, van deze gele genheid door vele automobilisten geen gebruik werd gemaakt. Het resultaat van dit verhoor was dan ook dat de autobestuurder in 't gedrang kwam en werd veroor- deled tot f2.50 boete of 2 dagen. EEN WAGENBESTUURDER, DIE ZICH NIET ACHTER EEN GEMOEDELIJKEN POLITIE AGENT KON VERSCHUILEN. De heer Pieter Sch., landbouwer te Graft, als ver dachte verschijnende, bleek te zijn een schoonbroe der van den heer Dirk de Gr., uit den Helder, terecht staande in de voorgaande zaak eh was op 24 Augus tus eveneens met een bonnetje vereerd naar aan leiding van het parkeeren in de Burgem. Pontstraat. Deze heer voerde een gelijksoortig verweer, doch de heer Wijnberg bracht de verrassende onthulling dat deze verdachte al eens meer voor een dergelijk feit was bekeurd. De heer Ambtenaar verloor alsnu wel ruim 90 procent vertrouwen in de verhalen over den •welwillenden agent, en de kantonrechter, ook eeni- germate geschokt, legde in dit geval f4 boete of 4 dagen op. Vergadering van den Raad op Zaterdagmiddag half drie, onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Afwezig de heer Chr. v. d. Kolk, met kennisgeving van verhindering. Voordat ik tol de werkzaamheden over ga, aldus Voorzitter, wil ik eerst een woord tot U, mijnheer Koster, wenden, om u te felicitceren met de onder scheiding welke u te beurt is gevallen, door u te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Koster heeft deze onderscheiding ontvangen in zijn qualiteit als voorzitter van den Bond van Zui velfabrieken, doch in nog veel meer vereenigingen heeft hij zitting. De Maatschappij heef* :lke perso nen erg noodig. Ik hoop dat 't hem volloening zal geven. Mijnheer Koster, ik feliciteer u wel. (Teeke nen van instemming.) Naar aanleiding der notulen vraagt de heer Vis ser, of do heer Saai in de vorigee vergadering niet gegarandeerd heeft, dat de kosten der school be slist niet hooger zouden worden. De heer Visser heeft hiervan in de notulen niet gehoord. Voorzitter zegt, dat in een comitévergadering wel is gesproken over garantie, doch niet in dien zin. De heer Saai had gezegd te verwachten, dat men bene den de begrooting zou blijven. De heer Visser weet wel, dat de heer Saai dit niet kan garandeeren, doch hij bedoelt of er nu heele- maal niets meer bij komt. Voorzitter zegt, dat er nog wel iets bij komt, doch dat hebben we zelf gedaan. Dat zit in den grond. De puin welke van de oude school komt, moet die nen voor 'tpad van den weg naar het gymnastiek lokaal. Hierna worden ook nog de notulen voorgelezen van een nog vroegere gehouden vergadeung, welke worden goedgekeurd. Ingekomen is een procesverbaal van eene op 30 September gehouden kasverificatie. Ontvangsten f 5S000.0912» uitgaven met inbegrip van f 19743.84, welk bedrag op de Boerenleenbank is geplaatst, zijn is die nare hoofdpijn, prikkel baarheid en gedruktheid. Foster's Maagpillen hebben naam gemaakt als het laxeermiddel j bij uitnemendheid. f0.65 p. flacom^><-y FOSTER'S MAAGPILLEN f57138.19. Alzoo een s f 17G1.90J4. Alles werd in orde bovonden. Goedgekeurd werd bij Kon. Besluit, dat onze ge meente voor de porsonecle belasting in de 8e klasse is geplaatst. Ook werd goedgekeurd terug ontvangen 'sRaads besluit be.reffende de aanvaarding van de schenking do^r den heer Jb. Kaan Kz. Dan is ingekomen: a. Een adres uit de Becmster van de Commissie Legwedstrijd om subsidie. Voorzitter zegt dat verle den jaar iets is gegeven, doel onze gemeente heeft er niet in die mate belang bij om dit nu weer te doen. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Allen voor. b. Idem van het Witte Kruis voor ontsmettings inrichting te Alkmaar. Gevraagd wordt eene subsidie berekend over Vfó cent per inwoner. Wordt voorge steld deze subsidie te verleencn. Goedgevonden. c. Idem een adres van de Commissie van de Ma- laria-bestrijding. Hier wordt 1 cent per inwoner be vraagd. Ook deze subsidie wordt verleend. d. Een adres van bat onderwijzend personeel, waarbij f240 wordt gevraagd voor vergoeding cursus aan schoolvrije jeugd. Toegestaan. e. Een adres van den Toeristenbond voor Neder land, met verzoek om als buitengewoon lid toe te treden. Voorzitter zegt dat de Toeristenbond van groot be lang is voor de veiligheid. Het is een zeer goede zaak. B. en W. stellen voor om als buitengewoon lid toe te treden. Contributie bedraagt f25 per jrtr. Het doet den heer Speets genoegen, dat B. en W. dat voorstellen en ook de heer Visser kan zich er best mee vereenigen, doch deze wijst tevens op de borden waarop vermeld staat: „Twee wegen". Dit is toch onjuist. Voorzitter zegt dat deze opmerking reeds eerder is gemaakt. De atlaskaart geeft „Twee wegen" aan, doch dit zal word n gewijzigd en ook de borden zul len veranderd worden. Met het voorstel om lid te worden, gaan allen ac- coord. f. Een adres van den heer J. Koes, waarbij ge vraagd wordt tegemoetkoming in de kosten van ver voer voor de kinderen ingevolge art. 13 L. O. wet, gedurende de wintermaanden. De heer Koes meent daarop recht te hebben. Voorzitter zegt dat de heer Koes zich vergist. B. en W. hebben hem dan ook ree ngelicht. Volgens art. 13 kunnen deze kinderen naar een naburige ge meente. Wij vinden het op zijn weg om zijn kinde ren daarheen te laten gaan. Het onderwijs is daar ook goed. Vqlgcns de wet kan hij geen vergoeding vorderen. De heer Speets zegt dat we hier wel eens andere gevallen hebben gehad, dat we gaarne kinderen op onze school wilden hebben en waar de heer Koes er prijs op stelt om zijn kinderen hier op school te heb ben, zou er in dit geval misschien aanleiding kun nen bestaan een uitzondering te maken. Voorzitter zegt dat we dan los van de wet een bijdrage zouden moeten geven, 't Is evenwel moeilijk, we scheppen een precedent. Bovendien kunnen üe kinderen met slecht weei* bijna altijd met den heer Boekei meerijden. Indertijd is op een dusdanig ver zoek van Buning ook afwijzend beschikt. Besloten wordt afwijzend op 't verzoek te beschik- gen. g. Een adres van den heer P. Stark, die onthef fing vraagt van hondenbelasting gedurende een half jaar, omdat hij zijn hond pas met 1 Mei heeft gekre gen. Ook hierop wordt afwijzend beschikt, omdat de verordening dit niet toestaat. h. De Commissie Wijkverpleging vraagt hoogere bijdrage voor Wijkverpleging en t.b.c.-bestrijding. Voor wijkverpleging wordt verhooging gevraagd ven f200f275 en voor de tb.c.-bestrijding wordt verzocht de maximum-subsidie te verhoogen van f262.50 tot f500. Na uitvoerige toelichting door den Voorzitter, wordt op voorstel van B. en W. besloten subsidie en bijdrage te verleenen. Deze bijdrage betreft dekking van een tekort over 1929 ad f 69.29. i. Een adres van de Heidemaatschappij met ver zoek tot toetreding als lid. Minimumcontributie f2 of als begunstiger voor f 10. Voorzitter noemt verschillende goede zaken op de zer Mij. en wil als blijk van belangstelling lid worden voor f5.per jaar. Ook de heer Koster geeft nog nadere toelichting wat de Mij. allemaal verricht. Wordt besloten tot toetreding als lid. Motorbrandspait. Hiermede zijn de ingekomen stukken afgehandeld en zijn we genaderd tot punt 2 der agende, n.1.: Voorstel van B. en W. tot betaling motorbrandspuit uit de gewone middelen. Voorzitter deelt mede, dat de aanhangige kwestie met de motorspuit voorloopig is opgelost. Het Tech nisch Bureau zal nu een nieuwe Renault leveren op dezelfde voorwaarden. De eerste wordt teruggehaald, zoodra de nieuwe na gehouden proef geaccepteerd wordt. Voldoet deze spuit dan goed, dan stellen B. en W. voor om het bedrag, zijnde ft287.60, uit de gewone middelen te betalen en dit door een supple- toire begrooting te regelen. In 't bedrag van 12287.66 zijn inbegrepen eenige gemaakte kosten in verband met het niet accepteeren van de eerste. Geldleeningen. Volgend punt betreft het aangaan van geldleenin gen voor schoolbouw en terrein lichamelijke oefe ningen. Voorzitter deelt mede, dat het terrein voor licha melijke oefening met inbegrip van overdracht, huur enz., f 10039.70 bedraagt. De aanbesteding heeft plaats gehad en is de bouw opgedragen aan Gebr. Boekei te 'tVeld, voor f47610, welk bedrag precies overeenkomt met de begroot ing. Verder moet nog centrale verwarming worden aangelegd. De kosten van architect, opzichter, centrale verwarming, bedra gen te zamen f 8200.30, alzoo een totaal van f 65850. Gaat af de schenking van den heer Kaan ad f 12000, blijft f53850. In de Raadsvergadering werd reeds gesproken om een leening te sluiten van f54000.—. In 't bestek staat een post van f500 voor onvoor zien en f362.52 bestcdingskosten, totaal f862.52. De heer Blaauboer meent dat de begrooting is overschreden en vraagt of in het bedrag van f 10039 voor he terrein alles is inbegrepen. Voorzitter zegt dat de begrooting niet is overschre den. In het bedrag van f 10Ó39 is niet inbegrepen het bedrag van verwerkingskosten, wat een kleine dui zend gulden zal zijn. De heer Blaauboer denkt dat het wel hooger zal zijn, waarna blijkt dat .het j ïiste bedrag f 1099 is. De heer Speets informeert naar het salaris van den architect en opzichter. Voorzitter antwoordt van respectievelijk f3500 n f1200. Ook krijgen we nog de beplanting en draineering, B. en W. stellen voor genoemd bedrag ad f54000 te dekken door een of meer geldleeningen tegen ten hoogste 4% met gezamenlijke aflossingen van f 1500. Wethouder Sleutel zegt, dat hij zijn stem aan nieuw bouw heeft gegeven onder voorwaarde, dat het inge komen gewetensgcld daarvoor gebruikt zal worden. Voorzitter zegt dat dit geld in de leeningen wordt opgenomen. Met algemeene stemmen aldus besloten. Begrootingen. Hierna volgt de aanbieding der begDoting Armbe stuur, welke sluit in ontvangst en uitgaaf op f9000. Uit de gemeentekas wordt f9000 subsidie gevraagd. In de begrooting is opgenomen f 25 verhooging voor den secretaris-boekhouder. De heer Koster zou liever een toelage geven. Wethouder Sleutel meent dat in verband met het pensioen beter is, salaris te verhoogen. De verordening zal in dien zin worden gewijzigd. Met de f25.verhooging gaan allen accoord. De heer Sleutel onthoudt zich van stemmen. De heer Sleutel meent dat in vergelijking bij an dere gemeenten het bedrag van f9000 zeer hoog is. Voorzitter beaamt dat bij een bevolking van 1050 inwoners, het bedrag zeer hoog is, doch het geld is uitgegeven. D< begrooting wordt goedgekeurd. Dan nog volgt vaststelling gemeentebegrooting 1931. Algemeene beschouwingen nihil. Deze begrooting is tevoren door de commissie, be staande uit de raadsleden, behalve de wethouders, be handeld geworden. Gelukkig loopen de meeste posten zonder op- of aanmerkingen er door. De 230 posten worden stuk voor stuk genoemd. De begrooting is geopend met een saldo uit den vorigen dienst ten bedrage van f 15497.94. Bij den post presentiegeld voor de raadsleden wordt voorgesteld dit te verhoogen van f 2.tot f 3.per persoon per vergadering. Nu wil Voorzitter zelf voor stellen om ook het salaris van dt wethouders te ver hoogen van f 100 tot f 125. Wethouder Sleutel zegt dat hierover ook in de ver ga lering van B. en W. is gesproken. Toen wilde u, aldus de heer Sleutel tot f 150 gaan. Nu u echter ook met f25 wil verhoogen, zou ik li ver heclemaal niet willen verhoogen. In vergelijking met andere ge meenten is het evengoed al laag. Voorzitter wil klaren wijn schenken en zegt in de commissievergadering ook f150 heeft voorgesteld. De raadsleden stelden er evenwel prijs op om met f25 te verhoogen. Wenscht een der heeren met een ander voorstel van verdere strekking te komen, ben ik daar persoonlijk wel voor. De heer Blaauboer begrijpt niet dat de heeren met een voorstel zijn gekomen om het presentie geld der raadsleden te verhoogen. De vergaderingen zijn altijd kort. Niemand heeft er schade van en ik vind f2 voldoende. Met de wethouders is 't even zoo. Ik ken echter hun werk niet zoo goed, zoodat ik hier niet zoo veel van wil zeggen. Voorzitter wil het presentiegeld zoo stellen dat iedereen raadslid kan zijn. Er wordt veel rekening gehouden om des zomers zoo veel mogelijk des avonds te vergaderen, liet kan ook gebeuren dat op een anderen tijd vergaderd moet worden. Het voorstel van B. en W. om het presentiegeld te verhoogen wordt met de stem van den heer Biaau-- boer tegen aangenomen. In verband met het 2e voorstel zegt de heer Speets de werkzaamheden der wethouders niet voldoende te kennen. Wanneer we de salarissen in andere ge meenten evenwel in aanmerking nemen, is het hier niet hoog. De heer Speets wil daarom voorstellen om tot f 150 te verhoogen. De heer Visser heeft in de commissievergadering gesproken van f 50 voor de raadsleden en f 50 voor de wethouders. Het voorstel-Speets wordt in stemming gebracht. Voor stemden de heeren Goosens en Speets. Tegen de heeren Visser en Blaauboer. Alzoo staking van stem men en aanhouden tot de volgende vergadering. Bij art. 42 stelt de commissie voor o:a de pre- miën van ziektewet voor brandweerlieden, klokke nist, doodgraver, schoolschoonmaakster enz., wat toch maar luttele bedragen zijn (het is een bedrag van f 14.80) voor rekening der gemeente te nemen. Allen voor. Verder wordt een nieuwe post vermeld ad f250 voor den Vleeschkeuringsdienst. De commissie zegt dat vorig jaar hiervoor niets werd geraamd. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit wenschelijk heb ben gevonden. Mocht er eventueel wat komen, heb ben we tenminste wat. Door den heer Koster, als lid van de commissie, van den Vleeschkeuringsdienst, wordt een en ander uitvoerig toegelicht. Er moet f 145000 in 30 jaar wor den afgelost. De mogelijkheid bestaat dus dat er een te kort kan zijn. Dit jaar en zeer zeker de eerste vier jaar zal 't niet noodig zijn. Waar de dienst opgericht is in 't algemeen belang, is het ook aannemelijk dat het algemeen belang zoo noodig iets bijdraagt. Voorzitter zegt den heer Koster dank voor zijn be schouwing, waarna nog zeer breedvoerig wordt ge- discuseerd over werkzaamheden van personeel enz., waardoor moeilijk kan nagegaan worden door welken tak van dienst eventueel nadeel ontstaat. Bij den post begrafenisrechten vraagt de heer Speets of alles is binnengekomen voor onderhoud der graven. Voorzitter zegt, dat een paar nog niet hebben be taald, doch dat ze volgens de verordening moeten betalen. Het moet nog blijken of de ontvangsten in verhouding staan tot de uitgaven. Wanneer nu blijkt dat we de rechten te hoog hebben geschat, kan ver laging tegemoet worden gezien. De heer Blaauboer merkt op, dat de geheele be graafplaats onderhouden moet worden. Het is een groote verbetering. Zij die meenen dat het te hoog is, moeten in het oog houden dat het niet geheel voor de zerken is, doch voor het geheele onderhoud. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f65029.50, met een post voor onvoorzien ad f5560.65. Kapitaaldienst f 187.12H. Aldus vastge steld. Op een vraag van den heer Koster naar de schul den der gemeente zegt Voorzitter, dat deze op 1 Ja nuari 1931 zullen zijn voor straatverlichting f 1600, aanleg spoorweg f8500 en de nieuwe leening voor de school f54000, totaal f63100. Rondvraag. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd of in ver band met het verbod om een zeker soort aardappelen te verbouwen, de gemeente niet een zekere verplich ting heeft om hen die de nieuwe soorten niet ken nen, in te lichten of verkrijgbaar te stellen. Voorzitter zegt, dat dit niet op den weg der ge meente ligt, doch we kunnen het wel onder de aan dacht van de Holl. Mij. van Landbouw brengen. De heer P. Visser vraagt, in welk stadium de uit breiding van de waterleiding verkeert. Voorzitter zegt, een conferentie te hebben gehad met de Walingswegbcwoners, doch toen bleek ge ringe belangstelling. Komen ze evenwel met een verzoek, dan zijn we bereid om die zaak met hun te bespreken en zoo noodig een bijdrage verleenen. Dit geldt ook voor de andere wijken. De heer Koster wil ten slotte Voorzitter nog be danken voor de woorden bij het begin der vergade ring tot hem gesproken. Het was op 31 Augustus een groote verrassing voor hem, geheel onbekend zijnde met het idée. ik ben sinds 1915 voorzitter van den Bond geweest, het was een moeilijke tijd. De manier waarop verschillende personen, alsmede de gemeenteraad alhier met deze onderscheiding in stemmen hebben mij goed gedaan. Hierna wordt de openbare vergadering opgeheven

Schager Courant | 1930 | | pagina 10