De mijnramp in het Saargebied. Gemengd Nieuws. De winter in aantocht. Zsven menschen in de vlammen omgekomen. Wasscherij S. Krom, Alkmaar. Wolkbreuk boven Smyrna. De bescHeting van het stoorascHp „Baden" Binnenlandsch Nieuws. België's invoerverbod voor Nederlandsch vee. Doodelijk verkeersongeval. Esn handige oplichter. Nagekomen Berichten. ile grootste baars, «en ÖrfeÖMlige karp*r«t©k.2è prIjg werd weder, gelijk de vorige maal, gewonnen door den heer Jb Holtz voor z'n vangst van 9 baarsen; 3e prijs Jn. Wit te Valkkoog, een paar broekkappen; 4e prijs B. de Kort; 5e prijs P. Kok; 6e prijs J. Teijken. Iets bijzonders was deze prijs, het was een prachtige kanarie in kooi. Voorzitter vindt het jammer, dat hij dezen prijs niet gewonnen heeft, want gedurende de 14 dagen dat deze bij hem in de kamer hing, heeft hU prachtig gezongen. 7e prijs J. Bas; 8e prijs M. Boersen; 9e prijs F. Wiegman; 10e prijs Joz. de Jong; 11e prijs Glastra; 12e prijs J. de Jong; 12e prijs A. J. v. d. Lin den; 13e prijs Joz. Ellzie; 14e prijs A. Jonkman; 15e prijs J. Struif, 16e prijs M. Honijk, 17e prijs A. de Jong, 18e prijs Hopman, 19e prijs C. Grootes, 20e prijs KI. Kosscn, 21e prijs G. Wit, 22e prijs R. Prins, 23e prijs A. Brantenanr Jr., 24e prijs J. H. Lutjeharms. De prijzen bestonden grootendeels uit prachtige kunst voorwerpen. Nu was er nog een prijs en wel een ge heime prijs, waarop de verplichting lag deze mee naar huls te nemen en daar te openen. Dit mocht niet ge schieden in het clublokaal, alzoo weten wij niet wat daarin zat. Daar de voorzitter, de heer C. van Stralen, zelf de gelukkige was, wegens het vangen van z'n snoek, reikte de heer Lutjeharms Sr. het pakje met een toe passelijk woord over aan den voorzitter, welke deze onder dankzegging in ontvangst nam. Voorzitter sluit nu de prijsuitreiking en memoreert nog, dat we mooi weer hebben getroffen, wat in dezen tijd van 't jaar "bijna niet meer voorkomt. Het weer van vandaag heeft zeer zeker bijgedragen tot het wel slagen van dezen prachtigen sportleven dag. Spreker uit den wensch, dat de Hengclsportvereenlging „De Baars" steeds moge groeien en bloeien en steeds door onder linge samenwerking den band tusschen de leden krap per moge worden Spreker hoopt, dat het volgend jaar wanneer we 5 Jaar bestaan, er 70 of meer leden mo gen meegaan, zoodat Deutekom materiaal te kort komt. Applaus). Hierna gingen allen zeer voldaan naar huis. Dezen dag zal velen nog lang in het geheugen blijven. TE WATER. Zondag geraakte de melkwagen van den heer Jb. S. alhier, in de Hoep tegenover het perceel van den heer Leguit te water. Bij het keuren greep een passa- glertje onverwachts de teugcis, waarop de ket door achteruit te loopen, reageerde, met het gevolg dat het gerij te water geraakte. Alleen het verlies van een flink kwantum melk viel te betreuren. KINDERSPELEN EN MASTKLIMMEN. De Euurtcommissie „Molenstraat" had mede ter be vordering van het bezoek aan de Zaterdagavondmarkt kinderspelen op Zaterdagmiddag georganiseerd en te vens mastkllmmen voor ouderen. Met groote belangstelling werden de spelen gadege slagen en met groot enthousiasme werd er om de aar dige prijsjes bestaande uit zakdoekjes, boekjes, ballen, portemonnales enz., gekampt. Als troostprijzen werden 63 chocoladereepen uitgedeeld. De uitslag van de kinderspelen was: Meisjes van 69 jaar: bal op een blaadje: le prijs Trien van Winsum, 2e prijs Mien Jansen, 3e prijs Ada Wiltjer. Meisjes 912 jaar: achter uit touwspringen: le prijs J. Schouten, 2e prijs K. Tijsma, 3e prijs Jannetje Kossen. Jongens van 6-8 jaar: kegels opzetten: le pr. P. van Gastel; 2e prijs J. Steenman, 3e prijs John v. d. Ben. Jongens 9—12 jaar: drie-been-loopen: le prijs Moren- saai en Strijder; 2e prijs A. Raven en T. Veenstra; 3e prijs R. Kok en A. Burgman. 'a Avonds 7 uur Mastklimmen bij schijnwerpers, welke waren opgesteld door den heer J. Jansen. De mast een prachtding was welwillend beschikbaar gesteld door de firma Hoogland. De prijzen, welke extra wa ren to winnen, waren beschikbaar gesteld door zaken- menschen uit de Molenstraat, n.1. de heer D. P. Raat, 10 worsten; firma Rotgans, wijn; M. Jh. Kapteln, Edammer kaas; W. Renooij, flesschen Dortmunder; H. Willemsc, 2 gesloten pakketten met Inhoud. De eerste prijs werd gewonnen door: A. Wlllemse, in 27 sec., f 5. 2e prijs W. Eand in 35 sec., f 2.50; 3e prijs C. van Leeuwen in 36 sec., f 1. Zoowel voor de kinderspelen als voor het mastklim men was gToote animo. Sneeuwstormen ln Kroatië. Groote koude In Frankrijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn Zagreb en omstreken geteisterd door een hevigen sneeuwstorm, die ln de stad groote schade heeft aangericht, ruiten Inwierp en telegraafpalen omver wierp, Bijzonder sterk hield de storm huls ln een der voorsteden, waarvan vele arbei derswoningen do daken werden afgerukt. Bulten de stad is het veld met een dikke sneeuwlaag bedekt De tem peratuur Is zeer laag. In Frankrijk ls het weer plotseling omgeslagen en ver toont in vele streken verschijnselen, die den Indruk wek ken, dat men reeds midden ln den winter zit. Te Pa rijs viel hagel, terwijl ln de Vogezen reeds een groote hoeveelheid sneeuw is gevallen. Uit Belfort wordt ge meld, dat de hoogvlakten geheel met sneeuw zijn bedekt en dat er een groote koude heerscht. Ook uit verschei dene andere streken komen berichten omtrent slecht weer. Vele rivieren vertoonen weer een sterken was. Aan de Middellandsche Zeekust heeft een storm ge woed, die verscheidene schepen dwong, een haven op te zoeken. De Fransche torpedobootjager Chacal, die Ma- ginot, den minister van oorlog, naar Spanje had ge bracht, kreeg op den terugweg met storm te kampen. Een kanonnier werd over boord gespoeld en verdronk. Een andere torpedobootjager liep ernstige averij op en het opmetingsvaartuig Vogue verkeert in den omtrek van Ajacclo in nood; een sleepboot is ter hulp gezonden Ook verkeert men in ongerustheid over verscheidene visschersschepen. Ook In Duitschland. In het Reuzengebergte is gisteren bij een koude van 2 graden sneeuw gevallen, die ln de lager gelegen ge deelten echter direct weer smolt. Ook in de hooggelegen deelen van het Zwarte Woud is sneeuw gevallen, die boven duizend meter hoogte reeds een laag van 16 c.M. vormde. De temperatuur is daar 3tt graad onder nul. Wolff meldt uit Frelburg: Do sneeuwval in hot Sehwarzwald, welke de vorige week is begonnen, zet nog steeds door. Gistermorgen werd bij 3',4 graad vorst nog sneeuw gemeld. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 20 c.M. hoog. V.D. verneemt uit Allgau: Sinds Zaterdagochtend is in de bergen van Allgau de winter ingetreden. Het sneeuwt sindsdien bijna onafgebroken. Do nieuwe sneeuw heeft op sommige punten een groote hoogte bereikt. De wintersport ia Zaterdag be gonnen. Bjj een brand in een Spaansche villa. Uit Madrid wordt gemeld, dat op een landgoed te Soberb'na naby Ollvares een vrceselijke brand heeft ge woed, die zeven personen het leven heeft gekost. In de villa, die behoorde aan den voormallgen stierenvechter Torres, brak brand uit en het vuur verbreidde zich met razende snelheid over de bijgebouwen. Het dak van een Eén briefkaart op de bus en Uw wasch wordt gehaald en KEURIG verzorgd thuis* gebracht. bij het landgoed behoorende boerderij, waarin een pach ter met zijn vrou-.v en vijf kinderen woonde, stortte brandend naar beneden en begroef de zeven slachtoffers 't Gehecle gezin kwam ln dc vlammen om en slechts de zeven verkoolde lijken konden geborgen worden. Alle straten der stad blank gestaan. Taltrijke dooden en gewonden Tengevolge van stortregens hebben alle straten te Smyrna Zaterdag blank gestaan; omstreeks hon derd huizen zijn ingestort, ten gevolge waarvan veer tig personen werden gedood en velen gewond. Het oeconomische leven staat geheel stil. liet verkeer op de lijn Smyrna—Aidin Kassaba moest ten gevolge van het instorten van eenige bruggen worden stop gezet Ook buiten Smyrna staat veel land onder wa ter. De woeste zee. die slijk en steenen op den wal wierp, werkte mede om de verschrikking nog te ver- hoogen. De schade moet minstens 100 millioen francs be dragen. Ook te Stamboel door een wolkbreuk huizen ingestort. Reuter seint uit Stamboel (Constantinopel): In de stadswijk Galata zijn twee door Grieksche arbeidersgezinnen bewoonde huizen tengevolge van de jongste wolkbreuken ingestort. Tot dusver zijn 15 min of meer ernstig gekweste personen van onder het puin te voorschijn gehaald. Men heeft reden om aan te nemen, dat zich nog ongeveer tien lijken onder de ruines bevinden. Smyrna opnieuw geteisterd. Smyrna is gisteren opnieuw door den storm ge teisterd en het overstroomde gebied heeft zich aan zienlijk uitgebreid. De electrische centrale staat gedeeltelijk onder wa ter, waardoor de lichtvoorziening stilstaat, en onder dc bevolking tijdens de duisternis groote angst heerscht. Er zijn' 60 personen verdronken, vele honderden zijn gewond. Er zijn 855 huizen geheel of gedeeltelijk ingestort De landbouwstreken rondom Smyrna zijn eveneens ernstig geteisterd, een groot aantal personen is ver dronken, evenals veel vee Volgens een NT.A.-bericht zijn te Smyrna in to taal 70 personen om het leven gekomen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Een doode en vier zwaar gewonden. Aneta seint uit Bandoeng: Het hoofdbureau van den dienst der Staatsspoor- en Tramwegen ontving ren telegram uit Palembang, meldende dat Zaterdag trein 22 met een auto in bot sing is gekomen op het emplacement van Niroe. Een persoon werd gedood, terwijl vier personen zwaar gewond werdon. VLEESCHVERGIFTIGING. 85 personen ziek geworden. V.D verneemt uit Brussel: In de nabijheid van St Nicoleas in Vlaanderen hebben zich bij 85 personen plotseling vergiftigings verschijnselen voorgedaan, welke te wijten waren aan het gebruik van bedorven vleesch. Een der vergiftig den is reeds overleden. MOORD IN EEN KERK. In de kerk van het Oost-Pruisische stadje Loebau, is, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Dantzig, een uit Bromberg op bezoek zijnde vrouw Kowalski genaamd, tijdens het gebed door een mes steek in het hoofd gedood. De moordenaar kon zonder herkend te zijn ont komen. De politio heeft talrijke arrestaties verricht. De Braziliaansehe lezing. Het aantal dooden bedraagt reeds 27. Omtrent de beschieting van het Dultsche stoomschip „Baden", welk schip even van te voren de Braziliaan- sche haven Rio de Janeiro had verlaten (zie ook elders in dit nummer) wordt nog door de Associated Press, bericht, dat zoowel de regeering als de bladen hun leedwezen over de beschieting van de Baden uitdruk ten. Het aantal dooden bedraagt tot nu toe ten min ste 27. De regeering heeft thans het rapport van den havenmeester uitgebracht. Volgens dit rapport hebben sedert twee weken alle scheepskapiteins opdracht ge kregen bü het uitvaren hun bedoeling óf door signalen bekend te maken óf vlak langs het fort Santa Cruz te varen, Slechts onder deze voorwaarden mochten zij de haven verlaten. Het fort heeft bovendien door een vlagsignaal er op gewezen, dat de haven gesloten was. De commandant van het fort Santa Cruz verklaar de, dat hU eerst twee waarschuwingsschoten heeft ge lost en daarna uit een licht kanon met scherp heeft geschoten. Al deze schoten zijn dicht bij de Baden in het water gevallen. Het schip heeft echter zijn snelheid verhoogd. Hierop zijn er twee zwaardere granaten af gevuurd om de Baden te doen stoppen. Ook deze scho ten troffen geen doel, wèl echter een schot van het fort Vlgia, waardoor de voormast van het schip werd ver brijzeld. Door dien vallenden mast zijn vele menschen aan boord gedood en gekwetst. Het Braziliaansche ministerie van bultenlandsche za ken heeft den Dultschcn, Poolschen cn Spaanschen ge zant haar leedwezen over het incident betuigd. De re geering laat dc beste medische zorg aan de gekwetsten besteden. De schuld aan den vostingcommandant staat vost New York, 27 Oct. Uit Sao Paulo wordt gemeld, dat daar ter stede te kennen is gegeven, dat uit het bewijsmateriaal, door het Dultsche gezantschap en den gezagvoerder van de „Baden" bijeengebracht, blijkt, dat de schuld van den vesting-commandant, die het nood lottig schot op de „Baden" deed vuren, vaststaat Aan dezen officier, kapitein Rollin, wordt ten laste gelegd, dat hij de militaire bevelen, evenals de schriftelijke instructies van de havenautoriteiten betreffende de re geling van het scheepvaartverkeer, verkeerd heeft op gevat. Verder wordt uit Rlo de Janeiro gemeld, dat de gezagvoerder van de „Baden" niet is gearresteerd en voortdurend op vrije voeten is geweest. De „Baden", waaraan de noodige herstellingen zijn verricht, heeft onder zyn leiding intusschen de terugreis aanvaard. Biene rouw over het vreeselijk ongeluk. Het aantal slachtoffers zal waarschijn lijk tot boven de 100 stijgen. Heel het Saargebied is door de vrceselijke mijn ramp, welke er Zaterdag heeft plaats gehad (men zie ook pag. 1 van het Eerste Blad) in diepen rouw ge dompeld. Het aantal slachtoffers zal vermoedelijk tot boven de 100 stijgen. Op straat ziet men overal schrei ende vrouwen, die door kameraden van hun veron gelukte echtgenootcn bijgestaan, met langzame schre den, door smart gebroken, huiswaarts keeren. Niemand heeft eenige hoop meer. Niettemin heb ben velen den geheelen nacht tot vroeg in den mor gen in de omgeving van den ingang gewacht. Vele vrouwen zijn daar in onmacht gevallen. Ontzettend was de verslagenheid, toen Zaterdag, terrwijl men nog onder den indruk was van de ge weldige catastrophe te Alsdorf, plotseling het bericht van deze nieuwe ramp bekend werd. Mijnwerkers, die uit groeven kwamen, werden met vragen bestormd. Doctoren cn technici, reddingsmanschappcn, mijn werkers met zwarte gezichten, Fransche gendarmes, en Saarlandsche landjagers, mijnbeambten en verte genwoordigers van alle autoriteiten, groepten bijeen. In een zijvertrek der groote hall van het mijnge- bouw, waar de eerste lijken werden gebracht, werden mannen van de vierde en vijfde efdeeling, die voor het onheil zijn gespaard gebleven, ondervraagd. Een der mannen had zijn kameraad een heel eind voortgesleept, tot hij door giftige gassen werd ge noodzaakt, zijn last achter te laten. De mannen vertelden, hoe zij terug waren gegaan, om te trachten in de ondoordringbare duisternis Een verklaring van de redenen. Over eenige maanden intrekking? Waarom heeft België zoo plotseling en zoo drastisch den Invoer van vee verboden? Dat er in ons land mond en klauwzeer onder den veestapel heerscht, ls geens zins een novum, zoodat, indien het land daarvoor bang is, het reeds veel éérder maatregelen had moeten nemen. Aldus het „Hsbl." Thans lezen wij in „Het Laatste Nieuws van Antwer pen" het volgende: „In het ministerie van Landbouw te Brussel verklaart men, dat het invoerverbod van Nederlandsch vee is In gegeven o.m. door de volgende omstandigheden: Op 16 October JJ. werden te Esschen drie wagons vee teruggezonden; bij het vee in een der wagons waren ziekteverschijnselen vastgesteld, terwijl het vee In de beide andere verdacht leek. In deze wagons bevond zich vee, afkomstig uit Leeuwarden, evenals vee, dat op de Rotterdamsche markt was geweest Anderzijds bevinden zich thans in de quarantainestallen van Aren- donk, Akkel en Meerssel drie- tot vierhonderd dieren, waaronder verscheidene zijn die met mond- en klauw zeer zijn besmet In Nederland worden wekelijks 900 ziektegevallen vastgesteld; in België slechts 20. Door de Belgische overheden ls vastgesteld, dat de Nederlandsch regeering maatregelen treft om den eigen veestapel te beschermen, maar niettemin besmet vee naar België wordt uitgevoerd. Er werden namelijk die ren ziek bevonden, waarvoor toch een getuigschrift van gezondheid was afgeleverd. Vermoedelijk zal het invoerverbod enkele maanden duren, tot wanneer de Belgische grens besmettlngsvrij zal zijn. Dan zal ook een nieuvy reglement op den in voer worden toegepast, dat gelden zal voor geheel den vee-Invoer. Bij de bestaande regeling werd, op de quarantaine voorzorg na, vrijwel alleen vertrouwd op de buitenland- sche veeartsenykundlge diensten. Zoo was het voor Ne derland voldoende, dat het Nederlandsche vee gemerkt was door een veearts, terwijl daarnaast nog een Hol- landsch uitvoergeschTift werd toegezegd. In de nieuwe regeling zal worden bepaald, dat er behalve een veeartsenijkundlg getuigschrift ook nog een getuigschrift zal moeten worden overgelegd, waaruit blijkt, dat het vee afkomstig ls uit een gemeente en een provincie, waar geen besmetting heerscht en boven dien een verklaring, waaruit blijkt, dat de verzender alle aanraking met besmette haarden heeft uitgesloten. De Belgische dienst zal met de grootste welwillend-' heid het Nederlandsch verzoek onderzoeken, om Invoer vergunningen te verleenen voor vee uit onaangetaste provinciën, daar dit overeenkomt met de basis van het nieuwe reglement". Aldus het blad. Het uitvoerverbod binnenkort weer Inge trokken? De correspondent van het „Hsbl." te Erussel seint: Gistermiddag heeft op het departement van Land bouw een Nederlandsch hoofdambtenaar een langdurig onderhoud gehad met den chef van de afdeeling vee- hygiene. Nagegaan is, op welke voorwaarden België zijn grenzen voor Nederlandsch vee weer zou kunnen open stellen. Naar verluidt zou een overeenkomst zijn getroffen omtrent de maatregelen, die van Nederlandsche zijde zouden worden genomen om te beletten dat de mond en klauwzeer-epidemie zich tot den Belgischen vee stapel zou uitbreiden. Door deze overeenkomst zou het uitvoerverbod binnen korten tijd weer worden inge trokken. DUITSCH INVOERRECHT OP TARWE EN GERST VERHOOGD. Resp. tot 25 en 20 R.M. per 100 K.G. De directie van den Landbouw deelt mede. dat blijkens telefonisch bericht van den rijkslandbouw- consulent tc Berlijn, het invoerrecht op tarwe met ingang van 26 dezer is verhoogd van 18.50 R.M. op 25 R.M. per 100 K.G. en dat van brouwgerst van 15 R.M. op 20 R.M. In verband hiermede is het invoer recht op tarwemeel met ingang van genoemden da tum gebracht op 51.50 R.M. per 100 K.G. Van 5 No vember a.s. af zal het invoerrecht op z.g.n. „hart- weizer", bestemd voor het bereiden van hartweizen- gries onder douane-controle 25 R.M. per 100 K.G. be dragen. Met een snelheid van 120 K.M. gereden. Motorrijder op slag gedood. Zaterdagmiddag te ongeveer vijf uur kwam een jonge man, zekere E. v. L. uit Laren, die met zeer groote snelheid op zijn motorrijwiel uit de richting Naarden langs don Rijksstraatweg reeden, nabij Hakkelaarsbrug ln bosting met een tegenkomenden auto. De botsing was zoo hevig, dat de motorrijder zwaar verminkt over den weg werd geslingerd. Een genees heer kon slechts den dood constateeren. De motor vloog ln brand en de auto kwam ln het water naast den weg terecht De bestuurder van den auto, zekere J. <5. v. P, uit Amsterdam, bekwam een hun naaste familieleden uit het puin der ingestorte steenmassa's te redden. Helaas, tevergeefs. De oorzaak van de ramp is nog niet met zeker heid bekend. Men vermoedt echter, dat men te doen hoeft met een explosie van het beruchte ontplofbare mijngas, het „Schlagwbtter". De ontploffing ging ge paard met een begin van brand. Wanneer het ongeluk niet nog grooteren omvang heeft aangenomen, is dat niet in de laatste plaats te danken aan het koelbloedig optreden van den chef ingenieur en eenige opzichthoudende emplové's, die onmiddellijk naar dc plaats van den brand liepen cn door middel van een pomp schachtwater op het vuur wierpen. Op het oogenblik van de ramp bevonden zich 700 arbeiders in de Maybach-mijn. Men merkte pas, flat er iets gebeurd was, door de sterke rook-ontwikkeling in de mijn. Dc ontploffing zelf hadden slechts wei nigen gehoord. Toen het alarmsignaal ging, werden dc mijnwer kers met de grootste snelheid, waarmee de kooien op gehaald konden worden, naar boven gebracht In tegenstelling tot Alsdorf, heeft men hier bijna onmiddellijk kunnen controloeren, hoeveel man er op het appel ontbraken. Het bleken 110 man te zijn. Dc slachtoffers waren tc werk gesteld in de 600 meter verdieping. Het aantal slachtoffers officieel vastgesteld. Wolff meldt uit Saarbriicken: De mijninspectie maakt bekend, dat thans alle dooden op één na, dien men niet kan vinden, te voor schijn zijn gebracht Het aantal, met inbegrip van den vermiste, bedraagt 93. Er liggen 21 gewonden in het ziekenhuis, van wie vier in levensgevaar verkeeren. De dooden zijn allen, op 4 na, geïdentificeerd. beenwonde en is naar een der Amsterdamsche zieken huizen vervoerd. Het lijk van den motorrijder is naar het lijkenhuisje overgebracht Blijkens het ingesteld onderzoek moet hij met een snelheid van wel 120 K.M. gereden hebben. DE ZUIDERZEEWERKEN. De directie der Zuiderzeewerken heeft aan 't bestuur van het waterschap de Zeven Grietenijen en Stad Sloten medegedeeld, dat na de gereedkoming van den afsluit dijk der Zuiderzee zeer waarschijnlijk met den Lemster- polder zal worden begonnen. In verband hiermee zal met de uitvoering van zware werken geen voortgang worden gemaakt, daar een geheel andere toestand ten opzichte van den waterstand zal optreden. Werkloozen het slachtoffer. De Centrale recherche te Rotterdam heeft aange houden een koopman uit de Jan van Avennestraat aldaar, die zich aan verschillende oplichtingen zou hebben schuldig gemaakt. De koopman plaatste advertenties in een van de plaatselijke bladen, waarin hij een chauffeur vroeg voor een bestelwagen. Eventueele reflectanten moesten een borgstelling van f200 storten. Tegen dc sollicitanten vertelde hij, dat hij zaken had te Rot terdam en Den Haag en dat hij vier auto's noodig had om de zuivelproducten, waarin hij handelde, hij de klanten te doen bezorgen. Bovendien beweerde hl] een veestal te Dinteloord te bezitten. Hij vertelde voorts rdeeds eenige chauffeurs te hebben ontslagen. Een van deze ontslagenen zou hem klanten hebben aangebracht, daarna ontslag hebben genomen en de klanten hebben meegenomen. Deze handelwijze had hem doen besluiten een borgstelling van eventueele nieuwe chauffeurs te doen vragen. Een groot aantal menschen," in hoofdzaak werk loozen, zijn op dc advertentie afgekomen cn inder daad kregen zij werk van don koopman. Zij moesten zich naar een filiaal aan den Oostzeedijk begeven, waar zij een winkeltje vonden zonder inventaris, in welk winkeltje zij moesten wachten op een boer die melk kwam brengen, die zij moesten gaan venten. Met dit werk verdienden zij vijf-en-twintig gulden in de week. Inderdaad werd dit bedrag de eerste week uitbe taald, maar de tweede weck bleef de patroon in ge breke. Achterdochtig geworden zijn toen verschillen de chauffeurs bij de politie gaan klagen en eonigen. van hen wisten te bewerkstelligen dat zij hun borg tocht terugkregen. Anderen die minder energiek wis ten op te treden, werden heengezonden met de ver zekering dat hun geld op de spaarbank was gezet. Mot deze oplichterijen heeft de koopman zich ccn vrij groot bedrag weten toe te eigenen. DOOR EEN BANDJIR GETEISTERD. Kota-agoeng door hongersnood bedreigd. Aneta seint uit Telokbetong: Kota-agoeng is zwaar geteisterd door een bandjir. Do Javanen-kolonisatie ondervond groote materieele schade. Er dreigt een hongersnood. De resident van de Lam- poensche districten heeft zich heden derwaarts begeven. EEN MENSCHENOFFER. Uit Patna, in de provincie Bengalen wordt gemeld, dat in het dorp Barpala (district Sambalpur) een zevenjarige jongen als offer is geslacht. Men ont dekte zijn onthoofde lijk in het huis van een gods dienstig dweper. Verscheidene lieden zijn in hechtenis genomen. HARENKARSPEL. Politie. Gevonden: een oliekleed en een pomp. In lichtingen te bekomen bij de gemeentepolitie. KOLHORN. De bioscoop Ciko heeft een Zaterdagavond een recla mefilm gegeven, die eenigszins mislukte. Het werd ons een Zondagavond echter dubbel vergoed. Een schitteren de film was het toen, wat aan het publiek was te be merken. Er werd hartelijk geapplaudiseord. De misluk king van Zaterdagavond was te wijten aan verschuiving van het toestel. Maar Zondag heeft het uitstekend gewerkt WINKEL. Door het Heemraadschap der Strijkmolens in de Nle- dorper Kogge is besloten en zulks naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten, dc bijdrage voor dc ka nalisatie in Westfriesland niet 'te vorhoogen cn op f 1600 te handhaven. Vrijdagavond had ten huize van den heer R. Laan een openbare protestvergadering tegen de vlootwet plaats, belegd door de afd. Winkel der S.D.A.P., waarin als spreker optrad de heer C. Thomassen uit Bussum, met het onderwerp „Ontwapening". Het bezoek was zeer ge ring en do bijeenkomst, waarin spr. de actie tegen do vlootwet had uiteengezet, en waarin van de gelegenheid tot debat gc:n gebruik werd gemaakt, werd omstreeks 10 uur reeds gesloten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2