SchagerCourant De Langendijker Groentenveilingen. Tweede Blad. De Landbouwcrisis. Provinciale steun voor den tuinbouw. De malaise in den NoordhoUandschen tuinbouw. Uit onze Omgeving. ANNA PAÜLOWNA Een protest tegen het V1 o o t p 1 a n. Zeer ongunstige uitvoercijfers over de maand September. Uw Kindje. W1ER1NGERWAARD Dinsdag 28 October 1930 73ste Jaargang. No. 8755 Wat het voorloopig verslag in de Tweede Kamer daarover zegt. Zeer vele leden vorklaren zich onvoldaan over het be leid van den minister. Verschenen is het Voorl. Verslag der Tweede Ka mer over hoofdstuk V (Binnenl. Zaken en Land bouw) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931. Daaraan is het volgende ontleend: De landbonw-crisis. Zeer vele leden verklaarden zich onvoldaan over het beleid van den minister, voorzoover dat de afd. Landbouw van zijn departement betreft. In andere landen toonen de Regeeringspersonen, ook de Ka binetsleiders, voor soortgelijke verschijnselen de grootste belangstelling. In Nederland schijnt de Re geering in dezen de leiding uit handen te willen geven. De instelling van de commissie-Lovink wekt althans allen indruk, dat zulks het geval is. De instelling dezer commissie kon bij de meeste der hierbedoelde leden weinig bewondering wekken. Een commissie als deze, waarin uiteraard verschil lende elementen van het bedrijf vertegenwoordigd eijn, kan niet anders dan eenige algemeene maatre gelen voorstellen. Gaarne zouden de hier aan het woord zijnde leden Intusschen vernemen, of het juist is, dat de com missie-Lovink aan de Regeering reeds verscheidene voorstellen heeft gedaan, welke deze niet bereid is over te nemen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zouden zij willen vragen, wat deze voorstellen behelzen. Bij hun critiek op de instelling der com missie wilden deze leden niet voorbijzien, dat zij met voortvarendheid heeft gewerkt. Verscheidene leden verklaarden in zake de instel ling van de commissie-Lovink en omtrent den in houd en het lot van haar voorstellen volkomen on verschillig te zijn. Gezien den toestand, waarin de landbouw thans verkeert, behoort de Regeering in grijpende voorstellen aan de Staten-Generaa.1 te doen. Andere leden verzetten zich met klem tegen de gedachte, dat het benoemen van de commissie-Lo vink, een bewijs zou zijn van een minder actieve persoonlijke bemoeiing van den minister met de za ken van den Landbouw. Verscheidene leden vroegen of de minister bereid ls, te doen blijken van zijn inzicht in de oorzaken ..van dp crisis alsmede van zijn oordeel over elk der in het bovengenoemde program vermelde punten, voorzoover die aanstonds te nemen maatregelen be treffen. Sommige leden bleven in een afzonderlijk depar tement van Landbouw een noodzakelijke voorwaar de zien voor een richtige behartiging van de belan gen der velen, die bij dit bedrijf betrokken zijn. An dere leden zouden desnoods genoegen willen nemen met de weder-aanstelling van een directeur-generaal van don tLandbouw. Wat' dè aanstonds te nemen maatregelen betreft, pleitten verscheidene leden krachtig voor het ver- leenen van steun aan graanbouw, fabrieksaardap- pelverbouw en suikerbietenverbouw. Sommige leden, die wezen op de groote moeilijk heden, welke sommige groepen van tuinbouwers on dervinden, drongen met klem aan op het verstrek ken van credieten uit de schatkist aan deze groepen. Verscheidene andere leden verklaarden gaarne al le maatregelen te willen steunen, welke tot hulp van den zoo bedreigden landbouw zouden mogen worden genomen. Zij meenden echter, dat zulke maatregelen inzonderheid ten aanzien .van den fabrieksaardappel en suikerbieten- verbouw gewenscht zijn. Het zg. Suikerwetje, dat in den afgeloopen zomer is tot stand gekomen, heeft in verband met de prijsdaling, welke sinds dien nog heeft plaats gehad, slechts een zeer on voldoenden steun geleverd. Een aantal leden verklaarden in dit verband het le betreuren, dat op de begrooting niet een algemeene post voorkomt, waaruit de minister voor het toepas sen van steunmaatregelen, indien hij die noodig acht, kan putten. 's Ministers aandacht werd gevestigd op den aan voer van enorme hoeveelheden graan uit Sovjet- Rusland, waardoor de prijzen op de internationale markt zeer worden gedrukt, Naar het gerucht wil, zou dit verschijnsel minder een economisch dan wel een politieke oorzaak hebben. Het nemen van maat regelen hiertegen achtten de hierbedoelde leden noodzakelijk. Andere leden, overtuigde tegenstan ders van invoerverboden of beschermende rechten, Bloten zich bij dezen aandrang aan. De vraag werd gesteld, of nog de indiening van een wetsontwerp, houdende de verplichting tot het gebruik van een bepaalde hoeveelheid inlandsche tarwe bij de broodbereiding, is te wachten. Wederom werd gevraagd naar verlichting van so ciale lasten en belastingen voor den landbouw. Ver scheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat het vóór alles gewenscht is, den export van daarvoor in aanmerking komende landbouwproduc ten zooveel mogelijk te bevorderen. HET ADVIES DER STATEN COMMISSIE. Er wordt met spoed gewerkt. Als onze lezers deze krant ontvangen, zal de be slissing over het voorstel van Ged. Staten waarschijn lijk reeds gevallen zijn. Daarom lijkt hot ons ook Overbodig om uitvoerige mcdedeelingen te doen uit »<?t rapport der Staten-Commissie, dat dit voorstel onderzocht. k'it haar advies blijkt, dat in 1923 aan ongeveer BW personen een crcdiet is verleend van f340.000. Hiervan moet nu nog bijna fS3.000 worden afgelost degens 214 voorschotten. Totnogtoe is een bedrag pl.m. f30.000 oninbaar gebleken. Het voornemen om thans de medewerking der ge meenten te vragen, voor 30 van de te verleenen credieten, vond algemeen toejuiching. Dit was ook het geval met het laten vervallen van den eisch, in l)elanghebbenden zelf voor borgstelling van 10 van het crediet zouden moeten zorgen. Naar werd medegedeeld, hebben zich in 1923 gevallen voorgedaan, dat de grondeigenaar borg bleef voor deze 10 ten einde zich op deze wijze te verzeke ren van de betaling der pacht uit het Provinciaal voorschot. Ook waren nog wel eens borgen opgege ten, die niet voldoende kapitaalkrachtig waren, wat ons uitliep op verliezen. In (|c'Commissie is ook verdedigd om het aandeel oer Provincie op 80 te stellen, doch blijkbaar vond de groote meerderheid een verdeeling van 70 en 30 redelijk en billijk. Enkele leden hebben zich de vrijheid voorbehouden om te zijner tijd ook steun te bepleiten voor andere takken van den landbouw. Opgemerkt werd, dat het voorstel van Ged. Staten en dat der soc.-dem. Statenfractie slechts in zooverre verschillen, dat bij dit laatste sprake is van een be perking der rente tot 3 hetgeen insluit, dat de meerdere rente als een indirect subsidie aan de crc- dietvragende tuinders ten goede zou komen. Dit werd door enkele leden verdedigd, terwijl een der leden een pleidooi leverde voor rentelooze voorschotten. Een groot aantal leden verklaarde zich echter voor 't voorstel van Ged. Staten, en het advies der Com missie is dan ook om dit te aanvaarden, hoewel en kele leden zich hun stem ten aanzien van het voor- stel-Polak c.s. hebben voorbehouden, indien dit niet ten gunste van dat van Ged. Staten wordt ingetrok ken. Een voorstel van eenige leden van Prov. Staten. De Statenleden van Noord-Holland, de heeren Mie- dema, C. H. Guepin, Boswijk, Walraven Boissevain, P. Stapel, A. Asscher, J. J. Korff en M. Boissevain— Pijnappel, hebben een volgend voorstel gedaan aan de Prov. Staten, ten einde te besluiten tot instelling van een commissie tot hot bestudeeren van de oor zaak van den slechten toestand van den tuinbouw in hun gewest en tot het aangeven van maatregelen, die door de provinciale overheid in samenwerking met andere overheidscolleges en organisaties van be langhebbenden genomen kunnen worden ter verbete ring van den toestand in dit bedrijf. Na den maat regel, die door Ged. Staten wordt voorgesteld om de in het gewest bestaande nood van de tuinbouwers te verminderen, meenen de voorstellers, dat het noodza kelijk moet worden geacht een onderzoek in te stel len naar de oorzaak van den nood en in hoeverre dezen nood al dan niet van tijdelijken aard kan wor den geacht. De maatregel, welke Ged. Staten voor stellen te nemen, draagt het karakter van een maat regel van tijdelijken aard en kan als zoodanig onder steund worden. Daarna zal echter moeten worden nagegaan of de tuinbouw in de toekomst betere tijden kan tegemoetzien, waarvoor het noodig zal zijn de oorzaak van de tegenwoordige malaise na te gaan en te onderzoeken, welke maatregelen kunnen wor den voorgesteld om tot blijvende verbetering aanlei ding te kunnen geven. Daartoe zal een commissie worden benoemd. pAlSlflA-vANmKEMBURQ'S- le A ••iLEVERTR/ T"-LEEUWARDEN- 'H Zaterdagavond hield de plaatselijke afdeellng der S.D.A.P. eene openbare vergadering in de concertzaal van den heer C. Slikker, welke was bedoeld als een protest tegen het Vlootplan van minister Deckers. Of schoon de inmiddels reeds plaats gehad hebbende aan neming van -het Vlootplan in de Tweede Kamer en daar bij de vuile wegen beiden medewerkten om een ruim bezoek tegen te gaan, was toch de zaal tot de afschutting flink bezet De Voorzitter, de heer Jb. Raven, sprak een kort wel komstwoord, waarin hij er zijn verheugenis over uit sprak, dat de petitionnementsactie in Anna Paulowna zoo goed geslaagd was. Inplaats van nog geen 1400, zoo als in 1923, waren thans toch 2033 handteekeningen op de lijsten van S.D.A.P. en N.V.V. verzameld, terwijl op die van Kerk en Vrede ook nog 33 handteekeningen wa ren geplaatst Spr. bracht voor deze prestatie dank aan de vele werkers, die hiervoor avond aan avond op stap waren gegaan. Ook de heer Van der Vall vangt zijne rede aan met te herinneren aan de petitionnementsactie. Anderhalf millioen, het is zoo gemakkelijk gezegd, maar als het betreft het verzamelen van anderhalf millioen handtee keningen, moet men eerbied hebben voor de moeite en volharding, welke zooveel mannen en vrouwen in den lande zich hiervoor hebben getroost. Vooral op het platte land, met zijn lange afstanden, dikwijls bij slecht weer. is eene enorme taak vervuld. Spr. is er dan ook trotsch op, deel uit te maken van een zoo levendige, Idealistische beweging, die dit resultaat in zoo korten tijd heeft weten te bereiken. Spr. kan de Christelijke Kamermeerderheid, die voor aanneming van het Vloot plan heeft gezorgd, dan ook wel zeggen, dat, wanneer zij meent er nu af te zijn, zij het mis heeft. Spr. hoorde straks een opmerking, dat deze vergadering mosterd na den maaltijd zou zijn. maar spr. zou daarop willen ant woorden. dat juist mosterd zeer lang nabrandt op den tong. Spr. citeert dan uit de gehouden redevoeringen der kamerleden, de motieven, welke zij voor hun voor stemmen ten beste gaven, en neemt deze motieven onder de loupe. Vooral de katholieke democraten, met Max van Poll voorop, die reeds omrolden vóór de bal van Nolens en Ruijs hen had bereikt, worden hierbij niet ontzien. Deze toch dragen steeds hun anti-militai- rlsme voorop. Men heeft nu echter kunnen zien, wat dit waard ls. En wanneer Ridder van Rappard in de Kamer smaalt op de „handteekeningen van tien duizenden kin deren" wijst spr. er op. dat deze zel'de kinderen wèl vol waardig worden geacht voor het kazerneleven en voor de fabrieken, als de bourgeoisie ze daarvoor noodig meent te hebben. Spr. komt dan terug op de middelen, welke voor dit vlootplan noodig zijn. Inplaats van hulp te ver leenen aan land- en tuinbouw, nu deze eene zóó moeilij ken tijd doormaken, besteedt de Regeering de gelden tot uitbouw van het militairisme. Spr. heeft het al bijzonder erg gevonden, dat Ged. Staten van Noord-Holland toen de Sociaal Democratische Fractie, evenals bij de vorige tuinbouwcrisis, ook thans weer op steun aan de tuin ders aandrong (wat nog niet zeggen wil. dat dit door de Soc. Dem. de meest gewenschte wijze van hulpverleenen wordt geacht) en toen zij daarbij van den kant van Ged. Staten wel sympathie bleek te ontvangen, aan deze sym pathie-betuiging toevoegden: „Van onze Regeering heb ben wij echter beslist geen hulp te verwachten." En toch is het voor ieder duidelijk, dat onze tuinbouw bij den tegenwoordigen gang van zaken, indien hulp achterwege blijft, te gronde gaat Maar dezelfde regeering, die bij de hulp aan den tuin bouw te verleenen, achterwege blijft, komt met een plan voor het bouwen van een vloot, die, dat kunnen wij allen narekenen, niet zal behoeven te worden gebruikt tegen zwakkeren dan wij (die vallen ons niet aan). Als wfj Indonesië moeten beschermen, zal het zijn tegen een der grootste mogendheden. Nu is spr. geen militair deskun- 1 De voorstellen voor steun aan de nood lijdende tuinders gedaan door Ged. Staten, zeer onvoldoende. Slechte prijzen voor aardappelen idem voor roode, gele en witte kool. Uien achternitloopende prijzen bij verminderden aanvoer. Bieten en peen slechte prijzen. Chinecsche kool buitengewoon slecht. Ook bloemkool lager. Uit de statistische opgaven, die over den uitvoer der tuinbouwproducten door het bureau voor de statistiek over September zijn gepubliceerd, is duidelijk te zien. hoe de uitvoer stokt en hoe die naar Duitschland ten zeer ste in het gedrang is gekomen. Voor witte en roode kool moet de export nog beginnen, doch de prijzen zijn zoo laag dat de tuinders nog niet tot aanvoer aan de vellin gen overgaan. We laten hier eenige cijfers van den uit voer volgen, omdat onze tuinders ongetwijfeld belang in een en ander zullen stellen en ze er voor een deel uit kunnen leeren, wat voor den Langendijker tuinbouw als de voornaamste oorzaak van de slechte finantieele uit komsten kan worden aangemerkt Aan witte en savoyekool werd 1360 ton (v. j. 3569 ton) in het buitenland afgezet, waarvan 609 ton in Frankrijk, 274 ton in Zwitserland en 310 ton In België. De uitvoer van roode kool bedroeg 9000 ton. waarvan België 417 ton ontving, Duitschland 145 ton, Gr. Brittannlë 166 ton, Frankrijk 100 ton, Checho-Slowakije 100 ton. De export V£in bloemkool was reeds aanzienlijk afgenomen, 2721 ton (v. j. 8477 ton) verliet het land: 1770 ton naar Duitschland, 423 ton naar Frankrijk, 332 ton naar België Ook de uitvoer van uien en sjalotten was in September heel wat kleiner dan verleden jaar: 8036 ton (v. j. 14615 ton) werd naar het buitenland verzonden en daarvan vond 6538 ton plaatsing in Engeland, 494 ton in België, 269 ton in Zweden, 115 ton in den Ierschen Vrijstaat en 234 ton in Duitschland. De tomaten hadden een export- cijfe van 10275 ton (v. j. 19948 ton). Gr, Brittannië kreeg van dat kwantum 7050 ton, Duitschland 2880 ton. Aan peen werd uitgevoerd 1500 ton (v. j. 1208 ton), grooten- deels met Engelsche bestemming. De export van kom kommers beliep 1767 ton (v. j. 3917 ton); bijna alles ging naar Duitschland. Ook de uitvoer van kleiaardappelen was heel wat kleiner dan verleden jaar September. In die maand werd 14609 ton uitgevoerd, tegen 37448 ton in September 1929. De grootste afnemer was België met 4936 ton, Uruguay kocht 2360 ton, Gr. Brittannië 2225 ton. Frankrijk 1272 ton en Duitschland 1161 ton. Waar dus de uitvoer van tal van tuinbouwproducten aanmerkelijk ls geslonken, moet dit zijn funeste gevolgen meebrengen voor de financieele resultaten.. Het praeadvies dat Ged. Staten hebben uitgebracht op de voorstellen voor steunverleening aan den tuinbouw, zal ongetwijfeld door vele tuinders met zeer gemengde gevoelens zijn gelezen. Eenigszins hardvochtig doet het aan te lezen: „Het komt ons voor, dat gelet op dit uit gangspunt, de tuinders, die in 1923 een voorschot onder provinciale garantie verkregen en dit nog niet geheel aflosten, in het algemeen voor een nieuw voorschot niet in aanmerking komen". Het is ons bekend, dat tal van die voorschotten nog niet geheel zijn afgelost en wij dur ven de stelling poneeren, dat het een uitzondering is, als dit niet-aflossen niet een gevolg is van de onmogelijk heid, teroorzaïütt door de slechte uitkomsten van het be drijf, om af te betalen. Hard is het daarom voor te stel len, die tuinders, welke die voorschotten natuurlijk ver kregen op het oogenblik, dat ze aan den rand van den ondergang stonden, niet meer voor nieuwen steun in aanmerking te doen komen, omdat ze, door de ongunst der tijden, nog verder dien afgrond zijn ingegleden. Onaangenaam doet ook het voorstel aan, om slechts voor 70 pet. borg te spreken en 30 pet. op den rug der ge meenten te schuiven, die, de gevolgen van de crisis juist het ergst gevoelend, daar de bron, waaruit de financiën moeten vloeien, voor een deel is opgedroogd, zich In de meest ongunstige positie bevinden. Van renteloo/e voorschotten willen Ged. Staten ook al niet weten; zelfs voor een laag rentetype voelen ze niet. Als de Boe renleenbanken een lage rente willen, nu ja goed, maar niemand ls zoo naief te veronderstellen, dat de Boeren leenbanken dit zullen doen: zij zijn geen filantropische instellingen. Heel gemakkelijk maakt dit college zich er ook af, als het oordeelt, dat hulp, om in de persoonlijke en huishoudelijke behoeften der tuinders te voorzien, niet op den weg der provincie ligt. Die hulpverleening ligt op den weg der gemeenten of van de gemeentelijke organen voor dit hulpbetoon aangewezen. Als de meer derheid van Provinciale Staten niet een breeder stand punt inneemt, dan het college van Ged. Staten, zal er bitter weinig voor deze steunverleening gewonnen zijn. Met de aardappelenaanvoer aan onze veilingen loopt het op zijn einde. Aan de L.G.C.-markt werd deze week slechts ongeveer anderhalve spoorwagen aangevoerd, aan die te Noordscharwoude ongeveer 7 spoorwagens. De prijzen waren weer bedroevend slecht: gemiddeld f 3 voor Schotsche muizen van middelgrootte, soms iets meer, maar ook wel eens wat minder voor grove. Duken brachten f 2.302.50 op, drielingen van f 2.704.90, eigen heimers f 1.90—2. De prijzen van de bloemkool waren ook achteruit ge- loopen. Op een paar marktdagen kon bij hooge uitzon dering voor de mooiste ongeveer f 13 worden gemaakt, doch overigens lagen de hoogste noteeringen tusschen f 5 en f 9.40. Kleinere exemplaren brachten f 4 of iets meer op. Reuzenbloemkool kon voor de mooiste een wat hooger prijs bedingen, doch meestal bleef deze onder de f 10. Kleinere brachten ook niet meer dan f 5-6 op. Voor tweede soort werd van f 0.504 betaald. De totaal-aan voer aan beide veilingen beliep ongeveer 70.000 stuks. Waren de prijzen der roode kool wat beter, ongetwijfeld zou de aanvoer grooter zijn. Nu willen de tuinbouwers het wei gelooven en bij de drukte, die ze hebben met het binnenhalen der kool.wachten ze geduldig wat betei -prij zen af. De mooiste van de kleine sorteering bracht aan vankelijk f 3.103.40 op, in 't midden der week stijgende tot f 44.10, om ten slotte weer te dalen tot f 33.40. De groote roode kool was weer bijzonder goedkoop: f 1 of iets daar beneden of daarboven. De totale aanvoer bedroeg ruim 22 spoorwagens. De gele kool is ook zeer laag in prijs. Voor de aller mooiste werd ongeveer f 3.50 betaald; groote of wat minder groote van eenigszins afwijkende hoedanigheid bracht van f 1.301.70 op. Al naar de grootte en de qua- liteit werden de anderen verkocht voor prijzen, tusschen de genoemde inliggende. De aanvoer aan beide veilingen bleef nog beneden de 9 spoorwagens, zoodat het bijzon der kleine aanbod den prijs ongetwijfeld nog gunstig heeft beinvloed. De aanvoer van witte kool is nog het grootst, ofschoon deze ook begint af te nemen: 38 spoorwagens aan beide veilingen. De mooiste bracht f 1.40—1.60 op, de andere f 0.701.40. Van Deensche witte was de aanvoer wat grooter, doch de prijzen lieten weer veel te wenschen over. Bij hooge uitzondering kon f 2.50 of Iets meer worden bedongen. Een groot deel moest worden verkocht voor prijzen van f 2 of lager. En door de drukte met koolhalen én door de lage prij zen was de aanvoer van uien kleiner dan vorige weken: ongeveer 11 spoorwagens aan de 2 markten. De gemid delde prijs, welke voor uien werd gemaakt was ongeveer f 2; die van de grove week daarvan weinig af. Drielin gen waren nog aanmerkelijk lager. Men besteedde van f 0.40 tot f 1.40 ervoor. De hoogste prijs van de gele nep was f 3.60. Er werden echter nog prijzen betaald van t 1.40—1.80. Ook liep het slecht met de bietenprijzen. Een zeld zaamheid was het ais men f 2.80 maakte. Er werd heel wat verkocht voor prijzen beneden de f 2 of iets daar boven. Bedroevend slecht is het ook met de peen, bijna on verkoopbaar. Grqotfe brengen van f 1—1.60 op, kleine f 0.60-«-0.80. Buitengewoon slecjit zijn de prijzen der Chineesche kool of witkrop. Maandag bracht ze aan de Noordscharwou- der veiling f 0.10—6.60 per 100 stuks op! De hoogste prijs is f 0.90 geweest. De aangevoerde slaboonen werden voor f 9.60 verkocht Tomaten brachten f 21, f 14.90 en f 10 op, resp. voor A. C en CC-kwaliteit Deelen we nu nog mee, dat de oogst van de winter- kool, die men bezig is binnen te halen, bijzonder tegen valt, zoo zelfs, dat men rekent, dat niet het derde ge deelte geteeld wordt van wat normale jaren voortbrengen dan trekke leder zijn conclusies omtrent de tegenwoor dige positie van den Langendijker tuinbouw. dlge, maar hij heeft eene getrouwe weergave gelezen van den zeeslag bij het Skagerak (blijkbaar werd hier gedoeld op de ontstellende schildering, welke Theodor Plivier hiervan In ,,'s Keizers Koelies" heeft gegeven), hoe daar de mannen iö de geschutstoren gewoon werden verpulverd enz. Welnu, als Indonesië mocht worden aan gevallen, kan het met onze Hollandsche matrozen even zo® gaan, vooral als wij tegen een overmachtigen vyand staan. En inmiddels blijft de nood der tuinders onge- lehigd, de levensavond der ouden van dagen onverhel- derd. Nog eens terugkomende op den kritieken toestand, waarin het land- en tuinbouwbedrijf thans verkeert, zegt spr., dat de regeering wel enkele lapmiddelen wil gebruiken, doch niet flink wil ingrijpen. Men wil n.1. trachten den prijs der suikerbieten te verhoogen, wat natuurlijk voor de verbruikers duurder suiker betee- kent Men wil de aardappelbouwers helpen, door ons broodmeel met aardappelmeel te vermengen en dus ons brood te verslechten. Men spreekt ook over een maalgebod, dat echter om verschillende redenen zeer gevaarlijk kan zijn. Afdoende hulp wordt echter niet verstrekt. En toch heeft de boerenstand thans weer opnieuw een geduchten knauw gekregen, nu de uit voer van vee geheel is stopgezet. Daarmee wordt de veehouderij, die het tot heden nog het beste maakte, mee in de malaise getrokken. Spr. komt dan terug op het petitionnement. Men heeft spr. gevraagd, welk nut dit had, als het niet in staat zou zijn de aanneming van het Vlootplan tegen te gaan, zooals thans is gebleken. Spr. verwacht er echter desondanks veel van, want in het zetten hunner handteekening hebben de onderteekenaars hunne leven»- vlsle uitgedrukt. Het is een enorm protest tegen den geest van verdwazing, die thans vooral onder de z.g. Christelijke partijen schijnt te heerschen. Die geest van verdwazing bestaat echter niet alleen In Holland. On der de nationaal-socialisten in Duitschland en Oosten rijk, de fascisten in Italië en België worden vele z.g. Christenen aangetroffen. Deze houden zich echter doof en blind voor de ideeële stroomingen, die uit het volk komen, terwijl het vrije woord door hen, waar moge lijk, wordt beknot Intusschen mogen wij ons verheugen in den bijzonde ren groei der arbeidersbeweging. Zoowel de S.D.A.P. als de Vakbeweging, de Arbeiderspers en de V.A.R.A. deelen ln dien groei. De klap. ons thans gegeven door de aanneming van het Vlootplan, zullen wij dan ook weer met rente terug betalen. De ouderen onder ons kunnen dit bevorderen, door zich overal op den weg tegen de oorlogspropaganda te plaatsen. De jongeren kunnen die heilige geestdrift, die ons ouderen steeds heeft bezield, mede helpen voortplanten. Grijpt dus onze vaan, gij jongeren, opdat gij eenmaal ons kunt vervangen. Voor de moeders is de schoone taak weggelegd, hare kinderen te doordrenken van den heiligen haat tegen het mllitairisme en de gevoelens van naastenliefde wakker te roepen. En de vaders kunnen aan de taak, welke zij zich vrijwillig hebben opgelegd, verder en zoo mogelijk met nog grootere kracht, voortwerken. Dat is op het platteland niet gemakkelijk. Maar de Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar hij Apoth. en Drogisten. taak der plattelands-arbeiders is daarom zoo mooi, omdat het platteland steeds de stok is geweest, waar mee de stadsarbeider werd neergeslagen. Die stok wordt dan weggenomen. Wat zal nu het resuitaat zijn van dit petitionnement? "t Eerste petitionnement ten bate van het Algemeen kiesrecht gaf het gewenschte resultaat. Eveneens het tweede, gericht tegen de Vlootwet-Colijn. Colijn ver dween en diens Vlootplan mede. Het derde en laatste petitionnement leverde nog geen direct resultaat. Men heeft het genegeerd. Maar veler oogen zijn opengegaan en de arbeidersbeweging zal hare Opvoedingsinstituten steeds sterker moeten maken, opdat wij mettertijd niet meer zullen zijn te weerstaan! Laat dan van ons het woord waarheid worden, dat door de Christenen zoo gaarne wordt gevoerd: „Hebt Uw naasten lief als U zelve!" (Daverend applaus). De Arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks", die enkele liederen ten beste zou geven, zag zich ge handicapt door afwezigheid van haren Directeur. Ter vervanging van deze trad nu op mej. A. Pranger, onder wier leiding toch nog een drietal liederen werden ge zongen, n.1.: Ontwapening, Strijdmarsch der Arbeiders en de Internationale, de laatste met medewerking van het publiek. Met een kort slotwoord werd hierop de vergadering door den Voorzitter gesloten. De Nutsvereeniging „Ontspanning na Arbeid" hield Zaterdagavond haar eerste bijeenkomst in de zaal van den heer P. Schenk. Voor een zeer talrijk pu bliek werd door den heer P. Harder een lezing ge houden, getiteld: Redding van schipbreukelingen te Huisduinen, terwijl de heer Joh. Voorthuizen als bijdrage voordroeg „Waarom ik zoo gauw getrouwd ben". Beide hecren verwierven een welverdiend ap plaus. Verder een serie zangnummers en voordrach ten. De geheele reeks kon evenwel niet afgewerkt worden, vanwege eenige rumoerige jongelui, die blijkbaar niet willen begrijpen dat ze daarmee het genot van anderen boderven. Het is wel jammer, doch het Bestuur zal in deze meer handelend moeten optreden. Voor den 2en avond is door de oud-leden van D.E.V. een tooneelstuk in studie. Het is dus te hopen, dat er dan wat meer aandacht zal worden geschonken aan hetgeen ten beste wordt gegeven. Voor pretmak'en blijft nog voldoende tijd over.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5