Raad Zuidscharwoude. NIEUWE NIEDORP HEERHUGOWAARD ANNA PAULOWNA ZJJ P E LANGENDIJK Een Duitsch schip te Rio de Janeiro beschoten. Berooving van f6800. Uit het raam gevallen. volgen dienen zulks kenbaar te maken aan den Hoofdinspecteur van den Arbeid Wilhelministraat 53 te Haarlem, onder vermelding van naam, voor namen en functie. Verlichting, Nadat do openbare verlichting aan don Molgerdijk gedurende een week slechts gedeeltelijk functiou- neenle, bemerkten wij heden tot ons genoegen dat de fout is hersteld en de lampen thans allen weder om branden. Zaterdagavond j.1. had de officieele opening plaats der drie cursussen georganiseerd door de Middenstandsver- eeniging alhier, in een der schoollokalen, welwillend In gebruik gegeven door het gemeentebestuur. Op uitnoodi- ging was de gemeente vertegenwoordigd door onzen bur gemeester en secretaris. Voorzitter Van der Haagen opent dezen avond, ten eerste met een woord van welkom, aan burgemeester Visser, en den Secretaris Haringhuizen, voor hunne te genwoordigheid, ook aan Mej. Keetman, die les zal ge ven in cartonnagewerk. den heer Faus voor houtsnij werk en den heer Wiedük van Barsingerhorn voor de afdeeling boekhouding. Het doet voorzitter genoegen zooveel cursisten tegenwoordig .te zien, wat zeker een teeken is, voor de waardeering van ons werk. Spr. brengt tevens een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de toestemming voor deze cursussen te mogen ge bruik maken, van dtl schoollokaal. Burgemeester Visser hierna het woord nemende, zegt dat bij de aanvrage aan B. en W. om gebruik te mogen maken van een schoollokaal hieraan gaarne is voldaan, tevens om bij de opening tegenwoordig te zijn, persoon lijk en de heer Haringhuizen als vertegenwoordigers der wethouders. Met veel genoegen doe ik dit, omdat ik voor deze cursussen veel gevoel, wat ik ook reeds heb gèZegd, bij de opening der gehouden tentoonstelling. Een teeken dat de jeugd ook nog meer doet als over straat te flaneeren, dat doet mij groot genoegen. Een woord van dank aan Mej. Keetman, thans onderwijzeres te Zwaag, om in haar vrijen tijd, hier te Nieuwe Niedorp een cursus te willen geven. Ook een woord van hulde aan Voorzitter Van der Haagen, die mede met den heer Faus een cursus zal geven in houtsnijwerk. Dan nog een woord tot de ouderen, welke een cursus boekhouding zullen volgen, onder leiding van den heer Wiedijk, welke cursus in den tegenwoordigen tijd zoo noodig is. Voorzitter dankt den burgemeester voor de gesproken woerden en geeft nu het woord aan de leiders.der cur sussen. Ten eerste aan Mej. Keetman, die tot de over tuiging komt, met zoo vele leerlingen (25 in getal) deze te zullen moeten verdeelen in twee klassen. Zaterdags middags voor de kleinen van 45 uur en de grooteren des avonds van 7.308.30 uur. De cursus houtsnijwerk zal worden gehouden Dinsdagsavonds om 7 uur. Daarna krijgt de heer Wiedijk het woord en bespreekt met zijn cursisten, hoe hij de avonduren, Woensdag van 7—9 uur, denkt te verdeelen. De cursus houtsnijwerk vangt aan met 16 leerlingen. De cursus boekhouding met 30 cursisten. Wij zullen hopen, dat deze drie cursusen met te samen 61 leerlingen goede vruchten zullen dragen, tot tevredenheid onzer vereeniging en leiders, en dat de jengelui zich dezen winter zullen oefenen, om op onze volgende tentoonstel ling uit te komen met een groote afdeeling Huisvlijt, wat voor ons gemeentebestuur een mooie belooning zal zijn voor de vrije beschikking over een lokaal. Heden hield de afdeeling der V.A.R.A. een huishou delijke vergadering. In deze vergadering werd naar aanleiding van de Radiocensuur en den ellendlgen toe stand waarin thans de radio-omroep verkeert, tenge volge van de zender-misère op de 298 M. golf de na volgende moties aangenomen. Ten eerste: De vergadering, overwegende, dat de censuur tegen de Radio-uitzendingen in strijd is met het ln Nederland gehuldigde beginsel, dat een ieder het recht heeft te zeggen en te schrijven, naar hem goeddunkt, behoudens zijn verantwoordelijkheid voor de wet; Dat het argument, dat met de Radio een uitzondering moet worden gemaakt, geen grond heeft, daar de radio niet een ieders huis binnen treedt, doch slechts op uit drukkelijk verlangen van den bewoner van dat huis en nadat door hem daartoe bewust een handeling moet worden verricht, te weten het inschakelen van het zendende station; Dat deze censuur alleen gericht is tegen de denkbeel den. die deze regeering niet welgevallig zijn, daar de censuurcommissie en haar verdedigers het wel nimmer in hun hoofd zullen krijgen een uitzending te verbieden, die hun smaakt, doch die andersdenkenden niet in hun huis willen ontvangen; dat door deze censuur een zeer belangrijk deel van het Nederlandsche volk bewust be lemmerd wordt te luisteren, naar wat door hen wordt verlangd; verzoekt Uw Excellentie te willen bevorde ren, dat deze censuur ten spoedigste wordt opgeheven. Ten tweede: De vergadering, spreekt als raar oordeel uit, dat ter opheffing van de zendermisère door de regeering de Huizer zender, werkende op de 1875 M. golf, aan zich getrokken, voor rekening van de regeering een zender moet worden gebouwd, geschikt vooruitzendingen op de 298 M. golf, deze zender een energie moet bezitten van tenminste 60 K.W., OUD KARSPEL. Voetbaluitslagen. Vrone 1—D.T.S. 1. 5—6; D.T.S. 2— Alcmaria 5, afgekeurd; Andijk 2— DT.S. 3, 60. VRONE I—D.T.S. 1, 5—6 De „big-mhtsch" VroneD.T.S. welke zich ln een groote belangstelling mocht verheugen, is weer achter den rug en gezien den uitslag, 65 in het voordeel van D.T.S., heeft het aan spanning niet ontbroken. Inder daad i3 dit het geval geweest, want wist Vrone niet in luttele minuten tijds een 3O-achterstand tot 32 te reduceeren, cn waande een ieder D.T.S. al niet vei lig. toen Eecen met een prachtig schot vlak na de rust den stand op 62 voor D.T.S. bracht. Het pleit dan ook voor Vrone, dat zoo kranig volgehouden Is en dat, on danks hun achterstand, het spel nimmer de perken te buiten ging. Dit vond ook wel mede zijn oorzaak hier in, dat de scheidsrechter, de heer Joh. Kok, de teugels strak aan hield. D.T.S. verscheen met een invaller voor v. Dijk,, waarvoor Jn Bakhuis in viel. Deze speler, die goed zijn best gedaan heeft, kan ons echter v. Dijk nog niet doen vergeten. Vooral in het wegwerken van den bal faalde hij nog wel eens. Kroon had het hierdoor wel heel wat zwaarder, doch hij wist zich er goed door heen te slaan en was moeilijk te passeeren. Slikker in het doel. had bepaald een off-day. Het was goed, dat «ijn collega aan de overzijde dezelfde meening was toe gedaan. anders had het er slecht voor D.T.S. uitgezien. Minstens drie doelpunten hadden beide keepers elk kun nen voorkomen Hierdoor is het ook te verklaren, dat de score zoo hoog geworden is. Ondanks dat de half— Unie van D.T.S. niet in topvorm speelde, was zij toch heel wat beter dan die van Vrone. Viel bij D.T.S. het kalme en welberekende plaatsen dezer linie op, Vrone ^ccht en vond haar heil in het „weg is weg-systeem". e voorhoede was nu eens goed op droef. Er werd snel goed op de wenken gespeeld en haast iederen keer kwamen er goede voorzetten van. die de hachelykste situaties vor het Vrone-doel schiepen. Vrone heeft er hard aan gewerkt. Hun spel is echter nog te primitief opgebouwd. De keeper was wel het zwakste deel der ploeg. Oqjpr den wedstrijd het volgende. Kecen, die 'le honneurs van v. Dijk waarnam, had den toss gewon nen. rone trapt tegen wind en zon in af. Ilun eerste aanvallen loopen op niets uit. Toch houdt iedere D- aanhanger zijn hart vast, als een keihard schot van linksbinnen via de paal uitvliegt. Ook de D. oorhoede komt dan in actie. Eecen opent het spel en dat alle omroepvereenlgingen naar behoefte van deze zenders gebruik zullen kunnen maken, tegen be taling van de gemaakte onkosten voor onderhoud uit zendingen, enz. Deze moties zullen aan den Minister van Waterstaat worden gezonden en de pers ter publicatie worden aan geboden. Verder werden ln deze vergadering nog verschillende zaken van huishoudelijken aard besproken. VEENHUIZEN. De voetbalvereeniging L.V.C. te Langereis—Veen- huizen speelde te Twisk tegen de zustervereeniging aldaar. L.V.C. moest het loodje leggen en verloor met 41. Het terrein was door den regen zeer slecht Aan den Meerweg zullen voor den heer Vlaar twee woonhuizen worden gebouwd. Het bestaande woon huis zal worden gesloopt. Een en ander zal worden uitgevoerd door den heer J. Semplonius, timmerman in deze gemeente. Aan den dienstplichtige der lichting 1930, Th. C.. Weijers, is voor den tijd van één jaar uitstel ver-' leend van het onvervuld gedeelte der eerste oefening. Onder het vee van den heer P. Rossen, Molen vaart, is een geval van mond- en klauwzeer waar genomen. Duivensport. De laatste wedvlucht van de postduivenvereni ging „Altijd Verder" werd gehouden vanaf Harwich- Engeland (afstand 261 K.M.). Met deze vlucht nam de vereeniging tevens deel aan den nationalen wed strijd. De duiven werden om 7 uur losgelaten. De eerste werd om 10 uur 42 min. 12 sec., de laatste om 11 u. 27 m. 20 sec. geconstateerd. Prijswinnaars waren: M. Vrone 1; Jb. Cornelissen 2; Gebr. v. Steijn 3 en 6; R. Geerings 4; C. Hoogewo- ning 5; De snelheid der duiven was te gering om in aan merking te komen voor een prijs in den nationalen wedstrijd. BREEZAND. Door cn ten behoeve van den heer J. Hoep, aanne mer alhier, zal aan den Koningsweg een burgcrwoon- huis worden gebouwd. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Ondertrouwd: Jan Zijp, oud 41 jaar, veehouder, wo nende te Nieuwe Nicdoorp cn Maartje Tijsen, oud 33 jaar, zonder beroep, wonende tc Anna Paulowna. OUDESLUIS. Voor een uitverkochte zaal trad Zondagavond in café Buisman op onze plaatsgenoot, de heer Daan Pool. Zoo als vanouds, wist Daan het publiek weder te boeien, zoowel met luim als met ernst, getuige de lachsalvo's, ofwel de stille aandacht in de zaal. Van al het goede, willen wij hier sepciaal noemen „De Muur", een anti- oorlogsschets, welke op aangrijpende wijze werd voor gedragen, waartoe de juiste aankleeding van het too- neel niet weinig bijdroeg. Als bijzondere attractie gaf de heer K. Frans, op zeer verdienstelijke wijze, eenige goocheltoeren ten beste, welke met luid applaus werden beloond. Het was een avond volafwisseling. er heersch- te een prettige opgewekt stemming, die tot laat In den nacht voortduurde. OUDKARSPEL. Met ingang van 3 November a.s. is de heer W F. K. Hussum van Maarsen benoemd tot leerling-amb tenaar ter gemeentesecretarie te Oudkarspel. Maandagavond half acht vergaderde de Raad van ©ovengenoemde gemeente ten rnadhuize onder voor zitterschap van den EdAchtb. Heer Jhr. Van Speng- ler. Secretaris de heer J. Th. Kunnen. Afwezig door ziekte weth. J. Kroon, terwijl de hee- ren Groen en Dijkhuizen even na de opening binnen koracn. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, en spreekt zijn spijt uit dat de heer Kroon nog niet hersteld is. Spr. hoopt dat de heer Kroon weer spoedig beter mag worden. De notulen, welke ter visie hebben gelegen, wor den onder dankzegging aan den samensteller onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. goed naar de vleugels. Uit een voorzet van H. Kui per komt de bal bij Dekker, die er voor zorgt, dat D.T.S. het eerste doelpunt kan noteeren. Nog is Vro ne niet van den schrik bekomen of P. Kuiper maakt handig van een tweetal fouten van den Vr.-kecper gebruik door evenveel doelpunten voor zijn reke ning te nemen, 3—0 voor D. Een flinke hagelbui komt tusschen de bedrijven door opzetten, die hei veld en den bal tamelijk glad maakt Vrone dient echter van repliek en in 4 minuten tijds hebben ook zij van twee fouten van den D.-keeper gebruik we ten te maken. Nu begin het te spannen. Vrone om go- lijk te maken, D.T.S. om den voorsprong te behou den. Bij een der D.-uitvallen schiet v. Meurs boog op doel. Dekker loopt toe doch rolt het net in, maar Eecen, die ook snel was toegeloopen, hakt het leder via den keeper in het doel. Tegen dit doelpunt heef: Vrone protest aangeteekend. O.i. zal haar dit niet veel baten, daar op het moment dat Kecen doelpuntte, Dekker roerloos in het doel lag en dus absoluut geeri deel nam aan het snel. De scheidsrechter gaf dan ook zeer terecht goal. 1—2 voor D.T.S. Nog is het niet genoeg. Als Kecen den bal mooi doorspeelt naar P. Kuiper, laat deze hem per ongeluk doorloopet* naar zijn broer, die er als de kippen hij is. om m* t een keihard schot te doelpunten. Met den stand 52 voor D.T.S. breekt de rust aan. Na half time direct een zeer snelle uitval van D.T.S. Het harde schc.t gaat echter rakelings langs. Toch is het uitstel van executie, want even later maakt Kecen mooi 6—2 Die gedacht had, dat dit het begin van het einde zou zijn, is bedrogen uitgekomen. Hoewel de uitval len van D.T.S. niet van gevaar zijn ontbloot, weet Vrone achtereenvolgens drie maal te doelpunten, w.o. een eigen inzet. 6 minuten voor tijd was de stand dus 6-5. De spanning bereikt haar hoogtepunt. Het V.-publiek brult om den gelijkmaker, maar de D.-achterhoede laat zich niet meer verschalken en als de heer Kok het eindsignaal geeft is de stand nog steeds 65 voor DT.S. De wedstrijd zelf was bijzonder spannend en werd in de beste verstandhouding ge speeld, iets wat bij zoo'n wedstrijd zeer zeker valt toe te juichen. D.T.S. 2 moest tegpn Alcm. Victr. 5 spelen. Door terreinafkeuring heeft -deze wedstrijd echter geen doorgang kunnen vinden. D.T.S. 3 verloor in Andijk van de club van dien naam met niet minder dan 0. Dit hadden wij niet na zoo n goede start van hen verwacht. Edoch aan pakken maar. Ingekomen stukken. Aanwezig is het procesverbaal van opname van kas en boeken. De ontvangsten hebben bedragen f53569.70, de uitgaven f52686.68, saldo f883.02. Onder de uitgaven is een bedrag van f 20.000 begrepen als storting op de bank. Ingekomen is een dankbetuiging van het Drank- weercomité voor de uitbetaalde subsidie. Idem van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" Van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" dankbe- luiging voor de ontvangen felicitatie voor het be haalde succes op het concours te Westzaan. Van de Commissie voor Malariabestrijding het ver slag over 1929. Voor kennisgeving aangenomen. Van de afd. Langcdijk en Omstreken van de Gel- tenfokvereeniging een verzoek, aan de politieveror dening een bepaling toe te voegen waarbij het ras verbeterd wordt. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Van de caféhouders uit deze gemeente een ver zoek om den sluitingstijd op Zondag te wijzigen van 10 in 11 uur. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. De heer Kramer is het niet met B. en W. eens. In Noordscharwoude en Oudkarspel is de sluitingstijd wel 11 uur, doch in Broek op Langendijk sluit men om 10 uur De vorige jaren is er afwijzend op be schikt Spr stelt voor nu weer afwijzend te beschik ken. De heer Zeeman vindt het niet in het belang van de openbare orde dat het sluitingsuur verlaat wordt Spr. sluit zich volkomen bij den heer Kramer aan. De heer Du Burck kan er niet veel tegen vinden. Spr. vindt het eenigszins sneu. Als 't geldt de jeugd te beschermen is hij er wel voor. Er is al zoo veel verboden. De heer Groen zegt, dat alleen in Oudkarsjel cn Noordscharwoude het sluitingsuur 11 uur is, doch dit is een uitzondering in deze omgeving. Spr. is het met de heeren Zeeman en Kramer eens. Op dit adres wordt afwijzend beschikt, voor stem de de heer Du Burck. Van Volksonderwijs een schrijven met verzoek met omliggende gemeenten in verbinding te treden tot het instellen van een Districtsschoolartsendienst. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar dit onderwerp bij de Afd. Noordhol land van de Ver. van Ned. Gemeenten in behande ling is. Aldus besloten. Als hoofd van het vervolgonderwijs wordt benoemd de heer J. Reiiaud. Er zijn 10 leerlingen. Da kanalisatie. Van Ged. Staten een schrijven met verzoek om het eens genomen besluit, om een jaarlijksche sub sidie van f600 gedurende 40 jaren te verleenen voor het Westfriesche kanalenplan, te wijzigen in een van f1100. B. en VV'. stellen voor een verhooging toe te staan van f200, dus f800. De heer Groen komt terug op de gemecntefinanciën. Van zoo'n kleine gemeente worden veel te veel bij dragen gevraagd. Dergelijke plannen moet men niet op de belanghebbenden verhalen. Spr. vindt f600 voor Zuidscharwoude al welletjes en is tegen het voorstel van B. cn W. De heer Du Burck merkt op, dat eerst werd ge vraagd f1700. Er werd f600 toegestaan. Nu wordt f 1100 gevraagd en nu bieden we f800. Het wordt een handeltje. Men komt hoe langer hoe meör tot elkaar B. en W. zijn niet consequent. B. en W. vonden f6C0 meer dan voldoende. Nu stellen ze f800 voor, dat is niet juist. Voor het vervoer van kolen noar de gas fabriek zullen toch weer overladingen in kleinere schepen noodig zijn. Spr. kan zich niet voorstellen, dat na 40 jaar de kanalen nog dienstbaar zullen zijn voor de vooruitgang van deze streek. Voorzitter antwoordt den heer Du Burck dat het hem spijt, dat deze de vergadering met den heer ïr Ringers niet heeft bijgewoond, dan zou hij er wel anders over denken. De heer Kramer vraagt hoe het met de Lange Balk staat. Spr. vindt het van groot belang dat het verkeer daar kan doorgaan. Men moet trachten zekerheid te krijgen. Liefst zou hij een brug voor rij- verkecr hebben cn het voorstel van Ik en VV. willen aannemen, met de voorwaarde dat een brug zal wor den gebouwd berekend op rijverkcer. De zaak moet niet uit het oog verloren worden. Voorzitter antwoordt, dat, indien er voorwaarden zouden worden gesteld, Ged. Staten ze toch niet aan nam. Er zijn al meer besluiten met voorwaarden ge weest, doch dat liep niet rond. Spr. ontraadt ten sterkste op het voorstel van den heer Kramer in tc gaan. Er komt een brug, dat spreekt vanzelf. De heer Zeeman meent ie hebben gelezen, dat bij de drooglegging van den Hcerhugowaard een voor waarde is gemaakt, dat de verbinding in stand moest worden gehouden. Spr. vindt de idéo-Kramer wol leuk, doch gelooft, dat Ged. Staten wel niet zoo sim pel zullen zijn deze voorwaarde in te willigen. Hij had gehoopt dat de Prov. Staten het resteeronde be drag wel zouden bijpassen. Er moet spoed achter ge zet worden. Tegenstemmen is geen kanalen. Mqn moet ook aan het achtergelegen land in de Wierin- germoer denken. Er zijn nog vele voordeden aan verhonden, b.v. de gelijkstelling van den boezem. Bij gehouden stemming staken de stemmen. Voor stemden de hoeren Beklcer, Zeeman en Kramer. Pachtreductie van 40 In verband met de slechte toestand in den tuinbouw heb ben B. en W. gemeend, daar de gemeente heel wat land bezit, te moeten voorstellen de pachten met 40 pet. te verlagen voor het jaar 1930. De heer Du Burck zegt nog nooit zoo'n sympathiek voorstel te hebben gezien, doch er zijn een paar maren bij. Zijn er ook huurders uit andere gemeenten? Worden allen over één kam geschoren? Er kunnen er toch zijn, die niet onder de noodlijdenden kunnen worden gere kend moeten die ook geholpen worden? Het B. A. ver huurt ook veel land, kunnen wij dit niet voorstellen ook een dergelijke reductie te geven- Voorzitter antwoordt, dat het niet is om bepaalde menschen te helpen. Allen die land huren van de gemeen te profiteeren. Anders zou het er uit zien als ondersteu ning van A, B of C. Wat het B. A. betreft, dat is zelf standig. Het voorstel is den heer Kramer ook sympathiek, doch spr. zou gaarne rekening houden met de omstandighe den der tuinders. Er moet een zekere basis gesteld wor den. Spr. vraagt of er een huurder is die in de vermo genbelasting is aangeslagen. Ook kon men b.v. iemand, die in 1928—1929 een heel goed jaar gemaakt heeft, bui tensluiten. Tenslotte is het wel een bedeeling. Tedere huurder zal apart behandeld moeten worden. Voorzitter antwoordt, dat de meeste bouwers een goed jaar gemaakt hebb'en. Doch toen zijn er weer oude schulden meo afbetaald. De heer Dijkhuijzen was het voorstel ook sympathiek gezind. Het Is nu nog onmogelijk, dat men kan zeggen, wie er zijn landhuur niet betalen kan. Spr. zou aan het einde van het boekjaar er over willen spreken. De heer Zeeman is er ook voor. Met 100 Kg. kool van een snees kom je niet aan huur betalen toe. Er is den heelen zomer nog bijna geen geld ontvangen. Over de maand Augustus is er aan den Noordermarktbond alleen f 180.000 minder uitbetaald. Het voorstel is moreel Juist. De heer Groen zegt dat als de financieelc toestand van de gemeente anders geweest was. waren B. en W. niet met dit voorstel gekomen. Vroeger hadden wij ook wel jaren dat we de pacht niet konden betalen. Deze twee slechte jaren zijn voorafgegaan door een paar beste. Als er geen onderscheid wordt gemaakt, Is het niet te ver anderen. Men moet tegemoetkomen aan de menschen die het diepst ln de put zitten. Spr. is het met Kramer eens. De stemmen staken weer. Begrooting 1931. De begrootingen zijn door de heeren Groen en Dijkhui zen nagegaan. De begrooting der lichtbedrijven is in dcnzelfden geest v n vorig jaar opgemaakt cn sluit in den gewonen dienst met een bedrag in inkomsten en uitgaven voor de afd. gasbedrijf van f 17000, voor den kapitaaldlenst met f 22210, voor afd. electrielteltsbedrijf in den gewonen dienst met f 81610, kapitaaldienst f 5824. De heer Du Burck dringt aan op meer openbaarheid van de vergaderingen van de gascommissie. Spr. zou gaarne communlquc's hebben van de vergaderingen, b.v, een afschrift van de goedgekeurde notulen, bij de stuk ken, zoodat de raadsleden weten wat besproken is. De heer Du Burck dringt tevens aan op gelijkstelling der salarissen van den baas der fabriek en den eersten lijnwerker. Het bovenstaande zalaan de gascommissie verzocht worden. De heer Zeeman zou de besprekingen over het loon liever uitd en raad houden. Er is nu toch georganiseerd overleg. De rekening van het B. A. sluit met een totaal aan in komsten en uitgaven op f 2949.14 Bij de behandeling der gemeentebegrooting wijst de heer Zeeman op de noodzakelijkheid van een 2ezuster voor de wljekverpleging Aan den A.N.W.B. wordt een subsidie toegestaan van f 10. Aan de tucht B. en W. stellen voor de landerijen voor 4 Inplaats van voor 6 jaar te verhuren. Do heer Zeeman zou een commissie willen benoemen om de verpachting te bespreken. t De heer Dijkhuizen zou de betaling van landhuur in plaats van met Kerstmis b.v. op 1 April willen doen plaatsvinden. De heer Du Burck is niet voor elk jaar een volksfeest. Stelt zich tegen dezen post, evenals de heer Zeeman. De heer Zeeman zegt, dat het een gewoonte begint te worden, slelt voor dezen post te schrappen. Er wordt meer dan genoeg gefeest. Voorzitter: Als dat de argumenten zijn, „dat er ge noeg gefeest wordt", dan moet u zeggen, dat u er tegen is. De heer Zeeman vraagt waarom dit uit de ge meente betaald snoet worden. De heer Du Burck is voor een kinderfeest, doch dan een schoolfeest. Daarvan zijn de kosten f 350. welke geheel vrijwillig worden opgebracht Stemmen staken. Tegen de heeren Dijkhuizen, Du Burck en Zeeman. Het fanfarecorps „Genot door kunst" wordt een sub sidie verleend van f 25. Voor het vervolgonderwijs in de R.K. school wordt een subsidie van f 100 verleend. f 80 Telefoon-nachtverbinding. De heer Groen vindt de verdeeling onbillijk. Hij zou liever zien, dat de bijdrage per toestel werd berekend, daar er hier veel minder zijn dan in Broek op L. Op het verzoek van de Gymnastlekvereen. „Hercules" en „Hygiea" om een subsidie van f 100, wordt na eenige gedachtenwisseling afwijzend beschikt. B. en W. stellen voor op het verzoek om subsidie van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling afwijzend te beschikken. De heer Zeeman betoogt, dat het Instituut velerlei aard van ontwikkeling beoogt. De heer Du Burck zet op breedvoerige wijze uiteen, dat dit Instituut steunt op den grondslag van de S.D, A.P. en vraagt den heer Zeeman het tegendeel te be wijzen. De heer Zeeman zegt dit niet te zullen tegenspre ken, maar naast het partijstandpunt neemt het insti tuut de vrijheid ontwikkeling op elk gebied te zoeken. De heer Dijkhuizen Is voor subsidie. De heer Du Burck zegt, dat als de Christeiyken en de R.K. kwamen, nadat dit was verleend, men zede lijk verplicht was, subsidie te geven. Het ligt meer op den weg het Paatseljjk Nut te steunen. Hierna sluiting. Een schot, dat als waarschuwing bedoeld was, maar ongelukkig doel trof. De Eaden, een schip van de Hamburg—Amerika-lijn, is Zaterdagmiddag uit de haven van Rio de Janeiro vertrokken met toestemming der nieuwe regeering. Door een misverstand heeft echter een der forten ccn schot op het schip gelost, dat, ofschoon slechts als waarschuwing om terug te keeren. bedoeld, zoo onge lukkig doel trof. dat een deel van het tweede klasse dek werd geraakt en 18 personen, de meesten Span jaarden gedood of zwaar gewond werden. De Baden is onmiddellijk teruggekeerd en de Duitsche gezant met personeel deh legatie zijn aan boord gegaan, om een onderzoek in te stellen. Ook generaal Barreta heeft een onderzoek gelast. 20 dooden, 35 gewonden. Een later bericht meldt, dat 20 menschen zijn ge dood en 35 gewond. Het beschoten schip ligt thans in de haven om hersteld te worden, wat wel verscheide ne dagen zal duren, terwijl de Braziliaanschc regeering heeft toegezegd, alles in het werk te stellen om het gebeurde op te helderen. Een buitenman in handen der Rotterdam- sche landhaaien. Een bedwelmend mid del gebruikt. Zaterdagnacht is te Rotterdam een belangrijke be rooving gepleegd. Een landbouwer van de Zuid-Hol- landsche eilanden is daar 's avonds op .stap geweest. Hij is eerst met een andere kennis van hem, die koet sier is, gaan rijden. Samen hebben zij op den bok gezeten, totdat hot den buitenman ging vervelen en hij alleen te voet is verder gegaan. Op den Schiedamschen dijk heeft hij een vrouw ont moet, die hem heeft meegenomen naar haar kamer, waar zij hem een kopje koffie heeft gegeven. Dadelijk nadat hij de koffie had gebruikt, is do buitenman in een diepen slaap gevallen, waaruit hij eerst na langen tijd is ontwaakt, met een onpasselijk gevoel en zware hoofdpijnen. Zijn portefeuille lag op tafel geopend en leeg. Hij weet zeker, dat zijn geld, toen hij met de vrouw is meegegaan, nog in zijn portefeuille zat. Het gestolen bedrag is f 6800 groot en bestaat uit bankpapier. Er zijn biljetten van f300, f200. f 100. f25 en f 10 bij. Van dit geld was een bedrag van f2800 niet het eigendom van den beroofde. Van de vrouw heeft hij bij de politie slechts een vaag signalement kunnen opgeven. Zij had een mid delmatig, tenger figuur, was ongeveer 1.65 meter lang cn had een donkeren mantel en lichte kousen aan. Vrijdagavond omstreeks half negen was een 26-jn- rige bewoner van een perceel in de Valkstraat te Ut recht bezig op de tweede verdieping de ramen te zee- men. Hij stond daartoe in de vensterbank, terwijl zijn vrouw hom bij het schoonmaken behulpzaam was. Op een gegeven oogenblik stortte de man, die onge veer 15 meter boven den beganen grond stond, naar beneden. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar de Rijksklinieken vervoerd, waar werd geconstateerd, dat de man zijn linkerbeen cn beide armen had ge broken en bovendien een hersenschudding had beko men, zoodat het onmogelijk was hem over het ge beurde te hooren. Door zijn vrouw naar beneden geworpen? De politie vertrouwde het geval niet en nam de vrouw, die haar man bij dit glazenwassehen had ge holpen. in bewaring. Zaterdag heeft de politie den gewonden man een verhoor kunnen afnemen, dat zooveel bezwarends voor de vrouw opleverde, als ge volg waarvan de vrouw ter beschikking van de justitie is gesteld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7