Xkhhxda& kjüi£tje&, De heer De Vries zegt, dal etectrïsche verlichting toch gaat boven gasverlichting en met niet te rooken zijn de kosten te dekken. De heer Gorter schrikt ook voor de finantieele ge volgen terug en meent dat we ons voldoende mei. gasverlichting kunnen redden. De heer Van Rijswijk zegt ,dat toch te hopen is dat de dingen die we hier nog moeten behandelen, goed belicht worden. De heer Schoorl zegt. dat de gemeente straks voor groote uitgaven komt te staan. Het is wel een han digheidje om te zeggen, laten we daarom nu deze uit gaaf maar doen, maar spr. meent, dat we juist voor zichtig moeien zijn. Voor electrische verlichting ï-men de heeren Kooij, De Vries, Lookman, Van n Van Rijswijk. De stemmen staken dus 5~. de Raad vindt goed den post dan voorloopig pro memorie uit te trekken. Kosten van vergaderingen, ververschingen, enz. De commissie stelt voor bij de Raadsvergaderingen geen sigaren meer beschikbaar le stellen en zou in verband hiermede dezen post met f75 willen ver lagen. B. en W. deelen mede, dat van hun college geen voorstel is te wachten tot aanvulling van het regle ment van orde met een verbodsbepaling op het roo ken. Overigens zijn zij van oordeel dat de sfeer in de vergaderingen wordt veraangenaamd door het rooken van een door de gemeente aangeboden goede sigaar. B. en W. kunnen mitsdien niet met het voorstel der commissie meegaan. De heer De Vries dacht, dat B. en W. beter konden lezen, er staat niets van een rookverbod. De bedoeling is bezuiniging, met f4 presentiegeld kunnen de leden hun eigen sigaren wel bekostigen. Wellicht wordt dan minder gerookt, de rook is hier dikwijls wel te snijden. In acht jaar tijds zijn met deze jaarlijksche bezuiniging van f 75 de kosten der electrische ver lichting binnen. Het is de bedoeling dat in commis sievergaderingen en in de vergaderingen van B. cn W. wél sigaren worden verstrekt. De heer Kooij meent, dat de ventilatie in de raad zaal niet toelaat dat hier zooveel gerookt wordt en het is dan de bedoeling dat ook op de publieke tri bune niet wordt gerookt. De Voorzitter zegt, dat dan het reglement van orde gewijzigd zal moeten worden. Het voorstel der commissie wordt verworpen, voor stemden de heeren Kooij, De Vries en Van Rijswijk. Bijdrage Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen. Omtrent dezen post vraagt de commissie inlichtin gen of de bijdrage over 1930 reeds is betaald en of het vermoeden bij B. en W. bestaat dat deze voor 1931 geaccepteerd zal worden. B. en W. antwoorden: De bijdrage over 1930 is nog niet uitbetaald en het Is 't college niet bekend of deze voor 1931 geaccep teerd zal worden, aangezien nog steeds niet is uit geschreven de vergadering, tot bijwoning waarvan het college zal worden uitgenoodigd. De heer De Vries verbaast zich over dit antwoord, hem was niet bekend dat er ooit een brief was bin nen gekomen. Hem was hier steeds meegedeeld, dat er nog nooit een brief was gekomen. Het doet spr. ge noegen dat B. cn W. den post willen handhaven, spr. concludeert daaruit, dat. zij op den band met bedoelde vereeniging gesteld zijn. Voorzitter zegt, dat er wel een brief is gekomen, waarin geschreven dat Schagcn tot ccn vergadering zou worden uitgenoodigd. Die vergadering zelf is nog niet uitgeschreven. Onderhoud van straten en pleinen. Gaarne zal de commissie worden ingelicht omtrent den aankoop van 100.000 straatklinkers. B. en W. antwoorden: De aankoop van 100.000 straatklinkers geschiedt in hoofdzaak met het oog op de vernieuwing der be strating ln de Hoep en verder voor herstellingen van minder goede gedeelten in het overige deel der be strating in de gemeente. De heer Van Rijswijk informeert hoeveel steenen voor de Hoep noodig zijn. De heer Leguit: 100.000, maar er worden zooveel oude steenen gebruikt als kan en dan is er nog ge noeg voor andere reparatie. De heer Schoorl meent dat in deze afgegaan moet worden op het advies van den opzichter. Spreker geeft toe dat de memorie van toelichting niet voldoen de duidelijk is geweest, dat laatste tot den heer Van Rijswijk, die meende inlichtingen te moeten vragen, waar B. en W. geen voldoende voorlichting gaven. Onderhoud van wegen en voetpaden. Daar op de hegrooting van den Gemeente-opzichter is uitgetrokken een post groot f 1680 voor een teer- behandeling van den Stationsweg en Spoorlaan, vraagt de commissie te worden ingelicht omtrent de behandeling van den Stationsweg, gelet op het raads besluit tot het enkel behandelen van de Spoorlaan en Stationsplein en de behandeling van den Sta tionsweg met het oog op het gevaar voor de beplan ting achterwege te laten. B. en W. antwoorden: Blijkens ingewonnen inlichtingen van deskundi gen, zal de teerbehandeling van grindwegen, als de onderhavige, eerst met succes kunnen geschieden, als vooraf een flinke laag basalt in het wegdek is ingewalst of ingereden. Het ligt mitsdien in de be doeling van het college, om het op de begrooting voor 1930 uitgetrokken bedrag te bestemmen voor het omploegen en met basalt behandelen van het wegdek en in 1931 over te gaan tot de teerbehan deling. De Stationsweg is thans in het plan opgenomen, omdat door het verleggen van do loopstraat, het ge vaar voor de beplanting thans als geweken kan wor den beschouwd, aangezien een flinke strook tusschen de boomen blijft bestaan, welke niet wordt behard. De heer De Vries noemt het idéé eigenaardig, dat B. en W. nu eensklaps zonder eonige mededeeling aan den Raad, met dit voorstel komen. Eerst was er sprake van Stationsplein, nu eensklaps van Stations weg. Eerst kon er niet begonnen worden omdat er geen ketel was, toen was het weer te regenachtig en nu zonder meer dit voorstel. Voorzitter deelt mee, dat B. en W. in de Zijpe zijn geweest om te zien naar do wegverbetering langs de Grootsloot. Ook hebben deskundigen er op gewezen, dat alleen tcerbesproeiing niet afdoende was. Er moest eerst een goed wegdek zijn. B. en W. achten het nu beter om alles goed aan te pakken. De heer Schoorl wijst nog op de discussies in den Raad, waarbij ook op doelmatigo behandeling was aangedrongen. Welnu, dat stellen B. en W. nu voor. Kosten van dc gemeentereiniging. Ten aanzien van dezen post wordt opgemerkt dat blijkens de begreoting van den gemeente-opzichter is verzuimd op de gemeentebegrooting te ramen een bedrag van f 112.50 voor aanschaffing van een gum- mischrobslang. De commissie geeft in overweging de zen post alsnog met dit bedrag te verhoogen. Aan de opmerking der commissie zal gevolg wor den gegeven, zeggen B. en W. De heer Overtoom maakt nog de opmerking, dat de oude slangen wel gebruikt kunnen worden. Spr. meent dat door de behandeling de gummislang spoe dig kapot zal zijn. De heer Schoorl meent, dat als de oude slangen gebruikt worden, niet alle hoeken van de markt te hereiken zijn. Ondersteuning van behoeftigen ln geld. De commissie zovi gaarne zien. dat een deel van de ondersteuning niet in geld, doch in natura ge schiedt en verzoekt in verband hiermede op post 28S een gedeelte van het uitgetrokken bedrag over te brengen. liet college heeft er geen bezwaar tegen een be drag van f 1000 over te brengen op den post „Onder steuning aan behoeftigen in natura". Subsidia Westfriescha kanaalvereenlging. De commissie zou gaarne zien, dat het bedrag van f25 voor bovengenoemde subsidie alsnog op de be grooting werd gebracht, aangezien zij het geen royaal standpunt vindt, de subsidie nu reeds in te trekken. Aangezien nader is gebleken dat de werkzaamhe den der commissie zullen worden voortgezet, kun nen B. en W. zich ermede verecnigen, dat het bedrag der subsidie ad f25 alsnog op de begrooting wordt geplaatst. Begrooting Electriciteitsbedrijf. De commissie heeft uit de toelichting der begroo ting op het G.E.B. geconcludeerd, dat voorgesteld wordt den lichtstroomprijs met 1 cent per K.W.U. te verlagen. Zij is echter van oordeel, dat op grond van de hieronder volgende berekening de lichtstroomprijs kan worden verlaagd met 2 cent per K.W.U. en te vens het krachtstroomtarief een verlaging kan on dergaan. Resultaat 1929: Winst f6882.8914, extra afschrijving f3283.62, kabellepging f3500, totaal 11363G.51J4. Na dien echter minder winst door: verlaging stroom- prijs per 1 Januari 1930, 2 cent per K.W.U. f2900, idem krachtstroom f640, verlaging meterhuirr f500, opheffing huur sperklokken f 103, verhooging sala ris directeur f600, vrijstelling pensioen f130, ver hooging maximale belasting f2000, huur 2e trans formator f 1100, totaal f7978, zoodat het vermoede lijk resultaat per einde 1930 bij niet-wijziging der ta rieven zal zijn f5888.51 >4. Bij het voorstel om per 1 Januari de stroomprijs te verlagen met 2 cent per K.W.U. f2900 en idem ver laging krachtstroom f1030, tezamen f3930, zal de vermoedelijke winst einde 1931 plus winst meerder gebruik bedragen f 17.58. Voorgesteld wordt het. krachtstroomtarief als volgt te verlagen: eerste 200 K.W.U. 12 cent (was 15); 2e 200 K.W.U. 10 cent (was 12), verdere K.W.U. 8 cent (was 9 cent). Speciale tarieven vopr Timmerfabriek en Verwerkingsinrichting le 5000 K.W.U. 8 cent (was 10), daarboven 6 cent (was 714). Ten aanzien van de berekeningen en voorstellen van de commissie inzake het Electriciteitsbedrijf, brengen B. en W. het volgende onder de aandacht van den Raad. De commissie heeft in hare berekening bij de winst, gevoegd de f 3283.62 extra afschrijving. Blijk baar heeft zij de bedoeling voor te stellen, deze extra afschrijving niet meer toe te passen. B. en W. hebben den indruk, dat de commissie den aard van dezen post verkeerd heeft begrepen of daaromtrent niet juist is ingelicht. De zaak is, dat met dezen post worden afgeschre ven de kosten van nieuwe aansluitingen, nieuw ge plaatste meters, sperklokken, etc., dat wil dus zeg gen, dat deze kosten jaarlijks in eens ten laste van de verlies- en winstrekening worden gebracht, in plaats dat daarvoor jaarlijks door de gemeente aan het bedrijf nieuw kapitaal wordt geleend. Op deze wijze wordt voorkomen, dat de activa van het be drijf, in weerwil van de jaarlijksche vaste aflossin gen (vaste afschrijvingen) op een te hoog peil zou den blijven. Zooals het college reeds meermalen heeft, mede gedeeld, is dit systeem van radicale afschrijvingen door de opvolgende colleges van B. en W. in de laatste tientallen jaren steeds toegepast. Het huidige College is het met dit systeem ook volkomen eens. Natuurlijk worden onder vorenbedoel de kosten niet gerangschikt de kosten van geheele uitbreidingsplannen; voor zulke uitbreidingen, waar voor steeds een afzonderlijk raadsbesluit noodig is, wordt óf geleend óf het vernieuwingsfonds aangespro ken. Waar B. en W. aannemen, dat de Commissie niet de bedoeling heeft gehad te breken met de tot nog toe gevolgde gezonde bedrijfsmethodc op dit punt en niet wil adviseeren jaarlijks uit de gemeentekas een leeninkje te verstrekken voor bedoelde uitgaven, kan het College dc berekening der Commissie als basis laten vervallen. Bij schrapping van den post extra afschrijving f32S3.62, komt de Commissie trouwens tot een verlies in hare berekening. Wat de begrooting van het G.E.B. overigens be treft, maakt het College er op opmerkzaam, dat deze met een tot. nog toe nimmer toegepaste graad van nauwkeurigheid is opgemaakt. Met de te verwachten toename in het verbruik is waarschijnlijk in voldoen de mate rekening gehouden, terwijl de uitgaven niet lager mogen worden geraamd. Het College moet dus ernstig ontraden verder te gaan, dan cle in de begroo ting voorgestelde 1 cent verlaging van het lichtstroom- tarief. Intusschen deelen B. en W. mede, dat zij in hunne vergadering van 23 September j.l. reeds accoord gin gen met het voorstel van den heer Schoorl, om in het voorjaar van 1931 aan den Raad voorstellen tot her ziening der krachtstroomtarieven voor te leggen. Aan gezien aan het College als regel in Maart do uitkom- stcn van het bedrijf over het afgeloopen jaar bekend zijn, cn het stroomjaar voor de industrie loopt van Mei tot Mei, acht het College het verstandiger daar omtrent nog niet thans een beslissing te nemen. Dit kan in Maart of in April 1931 nog tijdig geschieden, terwijl dan dc uitkomsten van het bedrijf over 1930 in de berekening kunnen worden betrokken. Ten slotte wijzen B. en W. er op, dat de voorstellen van dc commissie inzake de krachtstroomtarieven f1030 zullen kosten. Gelet op het kleine winstcijfer der begrooting cn de onzekerheid ten aanzien van de maximale belasting, vindt het College geen vrijheid thans reeds deze voorstellen over te nemen. De heer De Vries zegt, dat liet met die extra af schrijving inderdaad wat vreemd is gegaan. De com missie dacht dat die ruim f3200 voor extra afschrij ving hier was een zekere verdoezeling van de winst en die betalingen uil het vernieuwingsfonds kon den geschieden. De commissie begreep niet waar voor dit hooge bedrag moest dienen, langzaam als ons electriciteitsnet wordt uitgebreid. Spr. heeft ge ïnformeerd hoeveel lichtstroom in 1929 was afgeno men. Dit was 142000 K.W.U, en nu wordt het ge raamd op 143000 K.W.U. Wel een bewijs hoe lang zaam die uitbreiding gaat.. Bij de fasfabriek is maar f746.08 winst, hier is een post van extra-afschrijving van f20(*), dat zijn heel andere cijfers en hadden B. en W. wel mogen komen met een gasprijsverhooging. De heer Gorter kan zich in hoofdzaak vereenigen met de motieven van B. en W. en verklaart zich tegen 2 cent verlaging van den lichtstroom. Hij geeft echter in overweging de extra-afschrijving van f3200.— te verdeelcn over 2 jaar, dan komt er voor 't volgend jaar f 1600— disponibel. Spr. stelt dan voor den prijs van de krachtstroom te verlagen overeenkomstig het voorstel der commissie. De heer De Vries erkent door de f3200.— extra-af schrijving om den tuin te zijn geleid. De heer Schoorl ontraadt het idee-Gorter om de f 3200.extra afschrijving over 2 jaar te verdeden. Elk jaar heeft zijn extra uitgaven voor klc-ine uitbrei dingen, waar niet voor geleend wordt. Het volgend: jaar zou dan weer te zwaar belast worden. Van den genomen stelregel om af tc schrijven waar niet voor geleend wordt, mag niet worden afgeweken. In de nieuwe begrooting is door B. cn W. f2000.— geraamd voor vernieuwingen etc., dat is dus reeds f1200 min der en de begrooting is zeer minutieus opgezet. Het idee van den heer De Vries om het vernieu wingsfonds aan te spreken, moet spr. eveneens sterk afraden. Daar moeten uitbreidingen uit betaald wor den. Voor eerstkomenden tijd staan op 't program ma de Halen, Chrisjeswerf, kabcllegeing Hoep. An ders schiet het vernieuwingsfonds te kort en moeten we gaan leenen. Wat den prijs van de krachtstroom aangaat, als de uitkomsten van 1930 bekend zijn en meevallen, heeft verlaging spr.'s sympathie. Hij is 't met den heer Gorter eens dat die nog aan den hoogen kant is. Niet 't geval is dat met de licht stroom, die is hier lager dan het gemiddelde, waar voor het P.E.N. aan 't platteland levert. Spr. adviseert dus den R^ad het licht met 1 cent te verlagen en met de krachtstroom te wachten tot de uitkomsten van 1930 bekend zijn. De heer Gorter is 't niet eens met den heer Schoorl en wil de krachtstroomverbruikers eveneens direct in eene verlaging laten doelen. De heer De Vries zegt dat de Commissie haar voor stel van 2 cent verlaging voor het licht heeft inge trokken. Haar voorstel voor de krachtstroom hand haaft zij. De heer Schoorl zegt dat de begrooting zeer zuiver is opgemaakt en noodigt de heeren uit nu eens aan te wijzen waar cr eenige speling in zit, waaruit de krachtstroomverlaging te halen valt. De heeren den ken dat 't wel mee zal vallen, maar daar is geen reden voor en spr. acht 't een gevaarlijk standpunt. Spr. raadt nogmaals aan do uitkomsten van 1930 af te wachten. De heer Gorter zegt dat er een speling is van f 1200.—, de verlaging der krachtstroom kost f 1030, spr. durft dat dus wel riskeeren. De heer De Vries wijst op de raming van 145.000 K.W.U. stroomverbruik, dat is toch zeker wel erg aan den voorzichtigen kant. De heer Schoorl: 't Is gebaseerd op 't verbruik van 't loopende jaar. Er is niet zoo'n groote toename meer te wachten. Alleen van de buitenwijken, maar daar zit geen winst aan. Aan den heer Gorter merkt hij op dat er geen f 1200 speling is, want er is geen f 1200 speling in, want er is f2000 geraamd inplaats van f3200.voor extra afschrijving. De heer Gorter erkent dat en zegt dat dan ook geen verlaging meer mogelijk is. Hij trekt zijn voor stel in. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Over de gemeentebegrooting verlangt niemand meer het woord. Gasprijsverhooging in uitzicht? Ten aanzien van de begrooting van het gasbedrijf, merkt Je heer De Vries op, dat z.i. de geraamde winst zeer laag is cn hoewel van spr. geen voor stel tot gasprijsverhooging is te wachten, oordeelt spr. toch dat de begrooting een somber beeld ver toont. De heer Schoorl zegt, dat vroeger gewezen is op den zeer gezonden toestand waarin het gasbedrijf zich bevond, bewezen werd op de ruime middelen waarover het bedrijf had te beschikken en die be legd zijn in een nieuwe directeurswoning. Nadien is evenwel, wat spr. ontraden heeft, op voorstel van den heer Van Nuland besloten den gasprijs met 1 cent te verlagen en we zijn thans zoover gekomen dat het blij'kt dat het bedrijf die verlaging niet kon dragen en het gasbedrijf dreigt met een verlies te zullen werken. Dit is vooral jammer, daar geklaagd wordt over den gasdruk. In de kom der gemeente liggen nauwe buizen, die na de plaats gehad hebbende uit breidingen onvoldoende blijken te zijn. In verband met de verzoeken om aansluiting van Grcotewal en Lagedijk, zal deze materie onder de oogen gezien moe ten worden. Voor het vernieuwingsfonds zal f2000 a f2500 gereserveerd moeten worden om op den duur ovenbouw te kunnen bekostigen. Waar binnenkort van B. en W. een belangrijk complex voorstellen is te venvachten, zou spr. den gasprijs evenwel voorloo pig nog willen handhaven. De begrooting van het gasbedrijf wordt goedge keurd. Bij de hegrooting van het electriciteitsbedrijf houdt de heer Van Rijswijk een warm pleidooi voor de aan sluiting van Chrisjeswerf. Spr. heeft iemand bij zich gehad die met tranen in de oogen zich er over be klaagde geen electrisch licht te krijgen. De Voorzitter zegt, dat zooals bekend is de aanleg- kosten van 3 perceelen te Chrisjeswerf f955 zijn en dat ook hier een garantie van 10 gedurende 10 jaren werd verlangd. Door een huiseigenaar werd 'die garantie niet gegeven. De heer Van Rijswijk acht het zeer gewenscht dat al gaat het met een finanticel offer gepaard, deze buitenbewoners worden geholpen. De heer Schoorl wijst er op, dat nog niet vast staat dat Chrisjeswerf niet aangesloten wordt. Spr. denkt dat die kwestie best is op to lossen. Ook de bewoners in de Halen hadden eerst bezwaar tegen de garantie, maar toen ze goed waren ingelicht was dat bezwaar opgeheven. De heer Gorter zegt dat wat de heer Van Rijswijk wil, ook zijn sympathie heeft, alleen is de raad te genover de andere menschen met een dusdanige re geling niet verantwoord. De Voorzitter denkt, dat ook in dit geval de heer Mantel niet goed begrijpt wat de garantiestelling be- teekent. Voorzitter zegt ten slotte dat deze zaak de volle aandacht heeft van B. cn W. De heer Van Rijswijk noemt dat rekbaar, spr. had liever positiever antwoord. Voorzitter: B. en W. zullen er nader hun gedachten over laten gaan. Begrooting eierveiling volgt. Zonder bespreking goedgekeurd. Zoo ook van het grondbedrijf. Over de Gemeentebegrooting informeert de heer Gorter nog of in den post marktgelden van f 1150(1 ook zit de retributie van de benzinetanks. Dit bedrag is in een anderen post opgenomen. Spr. vraagt wat of de f500 beteekent in de ont vangsten opgenomen, die van de Eierveiling komt. Voorzitter licht toe, dat dit f500 is voor arbeids loon voor een gemeentewerkman, die daar dienst doet.. De heer Gorter wijst op de hooge som f 139S voor onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen. Dit is f500 hooger dan vorig jaar. Toegelicht wordt dat vorig jaar f250 en nu f780 voor de hulp van den plantsoenarbeider is uitge trokken. De heer Gorter zegt, dat de plantsoenen van Scha- gen te duur worden. L)at moet stop gezet worden. Voorzitter: liet geeft de gemeente een vriendelijk aanzien. De heer Gorter: Daar kunnen wij niet van eten. Het is mij nu welletjes. Nadat spr. nog gewezen heeft op een verkeerde op telling. wordt de begrooting goedgekeurd. De post waarover de stemmen staakten, electrisch licht ;n het radhuis, zal pro memorie worden ingetrokken. De volgende subsidies zijn verleend: Schaper Leesbibliotheek f 100.—Witte Kruis t.b.c.- bestrijding f 1000.—; Hoofdbestuur Witte Kruis ont smettingsinrichtingen 2V£ cent per inwoner; Handel drijvende en Industricclc Middenstandsvereeniging f200.Paaschtentoonstellingsvcreeniging f100. Commissie Malaria-bestrijding 1 cent per inwoner; Harddraverij vereeniging Westfriesland f200.Scha- gcn's Harmonickapcl (mits 4 volksconcerten) f275. Vakteekenschool f396.—; Landbouwhuishoudschool f 3174.90 Rondvraag. De heer Van Erp vraagt, hoe het komt dat er geen notulen meer komen van de vergaderingen van den keuringskring Barsingerhorn. De heer Schoorl deelt mee, dat de commissie heeft besloten niet meer aan elk raadslid, maar alleen aan elk gemeentebestuur een uittreksel der notulen te zenden. B. en W. kunnen het dan laten circuleeren. De heer Van Erp wijst op art. 15 en 16 der alge- mecne voorwaarden, waarbij in Maart of April een rekening moet worden overgelegd. Wij hebben nu, zegt spr., vandaag geslikt de extra leening, maar hier is niet meegcdeled dat er lator besloten is in de commissie om geen auto te koopen, maar een aan hangwagen. Dat zal goedkooper zijn. Spr. meent dat de raadsleden die over die zaken hier hnn oordeel hebben uit te spreken, behoorlijk op de hoogte wor den gebracht. Spr. vraagt verder of het niet gewenscht is de re keningen van het bedrijf van den keuringsdienst na te laten zien door het verificatichureau van de Ver eeniging van Ncd. Gemeenten. liet is niet voldoende dat de secretaris een dergelijke rekening voor ac coord teekent. De heer Schoorl deelt mee, dat daartoe reeds is besloten en dat waarop de heer Van Erp doelt, al leen een 3 maandelijksche kasverificatie is die bo vendien door 2 leden der commissie geschiedt. De heer Van Erp wijst op den toestand van den grond in het Heerenbosch van den heer De Moor. Dat verhoogt het aanzien der gemeente niet en is thans een speelplaats der kinderen. Spr. vraagt wat het college in deze denkt te doen en wijst op de be paling in het verkoopcontract. Spr. zegt in comité te zullen bespreken de voor stellen die Ged. Staten denken te doen over de kana lisatie in Westfriesland. De heer De Vries vraagt naar de voorstellen van B. en W. inzake de stormschade in Juli jl. en de ver goeding aan de tuinbouwers. Voorzitter: Volgende vergadering. De heer Van Rijswijk spreekt over de afwijzende be schikking van B. en W. inzake het verstrekken van warme melk aan overblijvende schoolkinderen van buiten. Spr. zegt dat dit ongeveer 30 kinderen zijn en dat de melk gedurende 30 weken moet verstrekt en becijfert de kosten op f78. Spr. bepleit in deze vervulling van dezen wonsch der Oudercommissie. De heer Gorter zou met het voorstel accoord kun nen gaan als alleen werden geholpen dc kinderen van menschen die het niet kunnen betalen. En spr. wijst op de mogelijkheid dat cle ouders die het wel kunnen betalen hun kinderen een klein thermofleschje mee geven. De heer Van Rijswijk wil liever die schifting van kinderen niet en wat beteekent het nu gedurende 30 weken die kinderen een glas warme melk te ver strekken. De Voorzitter zegt dat de uitgaaf op zichzelf niet zoo groot mag zijn, maar al die kleine__bedragen te zamen wordt een groot bedrag. De heer Van Rijswijk oordeelt, dat een hoogere rente van dit kapitaal wordt gemaakt. De heer Leguit denkt dat de kosten worden onder schat. Met f78 bereikt men niet veel en als tot ver strekking wordt overgegaan, dient het ook aan de katholieke school te gebeuren. Spr. noemt dan de aanschaffing van glazen, het schoonmaken en opber gen en denkt dat men dan met f78 bedrogen zal uit komen. De heer Van Rijs wijk zegt gaarne 30 bekers be schikbaar te willen stellen en zich thans te'willen be palen tot het verzoek van 25 Juni. De Oudercommis sie. vraagt niet meer dan f78. De heer Kooij merkt op dat cle kinderen bij hun brood ook wel een glas water kunnen drinken, maar de heer Van Rijswijk is overtuigd dat waar de heer' Kooij ook zelf kinderen heeft, hij er anders over denkt. De Voorzitter stelt voor dat B. cn W. een bereke ning van kosten zullen overleggen. De heer Van Rijswijk zal hot dan op hoogen prijs stellen als het voor dezen winter in orde is gemaakt. De heer Overtoom verlaat de vergadering. De heer Lookman informeert waarom het consul tatiebureau verplaatst wordt naar het perceel- Peetoom. De Voorzitter zegt, dat dit geen voorstel is van B. en W., maar spr. heeft een onderhoud gehad met Dokter ten Bruggcncafc. Weldra komen de plannen t.z.t. het consultatiebureau toch ter sprake, zoodat spr. aanraadt thans hierover geen besprekingen te voeren. De heer Gorter informeert waarom de aanvrage bouwplan Aij niet in behandeling is gekomen. De Voorzitter deelt mede, dat het na de verzending van de raadsagenda is ingekomen. De heer Bakker wijst op den onhoudbaren toestand die veroorzaakt wordt door de sloot tusschen perceel Schrieken en de wasscherij ,do Lelie" en dat terwijl in de nabijheid een mooie inrichting tot zuivering van afvalwater is aangebracht. De Voorzitter deelt mede dat de Gezondheidscommis sie over die sloot heeft geschreven en B. en W. een deskundig advies hebben ingewonnen, n.1. van het Instituut tot zuivering van afvalwater. Om een rap port zal nogmaals worden gevraagd. De heer Bakker zegt dat de toestand in den land bouw van dien aard is, dat er groote werkloosheid in den a.s. winter is te verwachten. Zeer vele arbeiders zoeken werk in den Wieringermeerpolder. Ook een f- a 5-tal kleine landbouwers denken hun land aan hun lot over to laten en tc gaan werken in den Wie ringermeerpolder. Als zij daartoe overgaan stuit het hun terug, op die wijze hun armoede aan te toonen. Wanneer zij nu met de bus naar het. werk willen, hoopt spr. dat de gemeente zoo bereidwillig zal zijn do vervoerkosten voor rekening der gemeente te ne men, opdat die menschen het werkelijk verdiende loon thuis kunnen brengen. Spr. verzoekt ook aan B. en W. om zooveel mogelijk naar productief werk uit te zien. De Voorzitter zegt, dat als een dergelijk verzoek wordt ingediend, het met de wethouders zal worden besproken. Hierna vn'gt sluiting.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6