Raad Nieuwe Niedorp. Uit onze Omgeving. WIERINGERWAARD BARSINGERHORN HOOGWOUD HARENKARSPEL Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp op Dinsdag 28 October 1930, voorm. half tien. Voorzitter de heer A. Visser, burgemeester; secretaris de heer P. Haringhuizen. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen onveranderd worden vastgesteld. Mededeelingen en Ingekomen stukken. a. ontvangstbericht van Ged. Staten van de verorde ning, houdende verbod tot het telen van bepaalde soor ten van aardappelen ter voorkoming van wratziekte; b. goedgekeurd besluit tot verkoop van bouwterrein aan de Coop. Malerij; c. goedgekeurd besluit tot opheffing der Moerbeeker school; d. verslag der vergadering van de Gascommissie op 16 September j.1. e. verslagen der vergaderingen van den Vleeschkeu- ringsdienstcommissie op 30 Augustus en 2 October j.1. f. begrooting voor den Vleeschkeuringsdienst voor het dienstjaar 1931; g. proces-verbaal van kasverificatie over het 3e kwartaal 1930, aangevende dat in kas was en moest zijn met inbegrip van 'het saldo op de postrekening de som van f 2631.62%. De heer Wit vraagt nieuwe gasregeling ter inzage te doen toèkomen aan de burgerij, zulks ook met het cog op de electrificatie. Voorzitter zegt, dat hierover nog een definitief voor stel moet komen ter voorlegging aan den raad. Ook zullen de verschillende couranten hierover de verslagen wel uitbrengen. De heer Fluister brengt de mogelijkheid naar voren, van bekendmaking door circulaires. De heer Oaijaard vraagt waarom of de raadsleden geen verslag meer wordt toegezonden hieromtrent. Door omstandigheden is dit verzuimd. De secretaris is hier nog niet geheel op ingericht, maar in de toekomst zal zulks wel weer in orde komen. De heer Wit zegt, gehoord te hebben, dat beesten, Ingebracht door de noodslagers, niet worden uitbetaald. De heer Pluister antwoordt daarop, dat zulks werke lijk een oogenblik heeft plaats gehad. Hier is het Be stuur echter op terug gekomen, en zulks zal niet meer voorkomen. Op een vraag van den heer Wit, dat bij noodslach- tingen de plaatselijke noodslachters de voorkeur heb ben, maar tenslotte geld het hoogste bedrag. Mededeeling, dat door belanghebbenden bij den aan leg van waterleiding aan den Nieuwen Weg en Zwar ten Weg, te weinig is gecontracteerd om de in de ver gadering van ld Juli j.1. bepaalde 60 pet. der kosten vol te maken, Tenzij vóór 15 November a.s., den uiter sten termijn, binnen welken het P.W.N. zijn aanbod ge stand kan doen, in het ontbrekende wordt voorzien, zal alzoo de voorziening dezer buitenwijken niet kunnen plaats vinden. Indien men er echter in mocht slagen wel tot een voldoend bedrag te contracteeren, stellen B. en W. voor hun College te machtigen de transactie met het P.W.N. aan te gaan. Wat de voorziening van het Paadje en het Unjer be treft, dit zal de gemeente moeten kosten de som van f 158.20 per jaar. Voorgesteld wordt ten aanzien hiervan het contract ann gaan. De heer Wit zegt, dat men eerst da kosten op f 145.95 had begroot, door dit toe tb staan meende spr. dat men blijk gaf, voldoende te willen helpen. Men moet niet vergeten, dat de bijdrage eeuwig durend is en dat om twee personen die weigerachig zijn. Op een desbetreffende vraag zegt Voorzitter, dat het P.W.B. 5 pet. rente plus 2 pet, aflossing berekenden, was f 2260. De heer Pluister zegt dat door toestemming 19 huizen worden voorzien van water. Echter zal door aanleg van den primairen weg langs Paadje die bijdrage be langrijk minder worden. Ook wordt er sterk gewerkt deze bedragen weg te krijgen. De heer Wit wijst erop, dat deze ontlasting, zoo ze zal komen, slechts zeer langzaam zal komen, en wijst er op, dat wanneer een van de onwilligen 10 jaar f 7.50 betaald, de Gemeente van deze belasting ontheven zou worden. De heer Gaijaard merkt op, dat alles met dezen per sonen is geprobeerd, maar waar ze weigerachtig blijven wil spr. de knoop nïaar doorhakken. Anderen hebben getoond het op hoogen prijs te stellen. Spr. meent dan ook het besluit te moeten aannemen en over de f 12.25 te moeten heenstappen. De heer Borst onderschrijft het volkomen, vooral waar t meerendeel ook verstoken is van gas, enz. De heer Keesom zegt dan, dat ze dit wel konden krijgen, maar niet wilden hebben. Voorzitter zegt: ze hadden liever water en electrici- telt. Het voorstel wordt dan aangenomen met de stem van den heer Wit tegen. Voorzitter uit hierover zijn genoegen en uit den wensch, dat niet wil aan den Nieuwenweg en Zwarten weg zich nog eens ernstig over deze zaak zal beraden, waardoor dan vrijwel de geheele gemeente van water zal zijn voorzien. Mededeeling van het P.E.N., dat de electrificatie van Terdiek en het Paadje f 16200.— voor de gemeente zal moeten kosten, als de geleidingen aan het Paadje bovengronds en verder ondergronds worden gelegd en f 19600.als de geh&ele aanleg ondergronds wordt aan gebracht. Hierbij komen dan nog bezwarende voor waarden. Onder deze omstandigheden valt naar de mee ning van B. en W niet aan voorziening van gemelde buitenwijken te denken. Voorgesteld wordt daarom, op deze aanbieding niet in te gaan. Van de kosten eener electrificatie van den Oosterweg is nog geen opgaaf bekend. Met het oog op het boven staande is de kans dat deze voorziening mogelijk zal zijn. wel zeer gering De heer Wit vraagt, waar dat hooge bedrag uit voortvloeit. Voorzitter licht toe, dat de stroom moet worden ge haald uit het transformatorgebouw, dat zal geplaatst worden bij den heer R. Mijts. De stroom-aanvoer over Oude Niedorp is niet mogelijk, omreden deze draad te dun is. Met de opgave is het neg mogelijk een trans formatorhuisje te doen plaatsen op den hoek bij Paad- Je-Terdiek, welke kosten hiervan echter nog op de f 19.000 zullen komen. De heer Gaijaard spreekt over een en ander zijn ver wondering uit, dat indertijd voor de gemeente Oude Niedorp, de Zeugebuurt, Langereis en de Leijen gratis van electricitelt zijn voorzien. De raad verklaart zich ten slotte met B. en W. ac coord. Brief van Gedeputeerde Staten met verzoek alsnog een hooge re bijdrage voor het kanaal AlkmaarKol- horn toe te zeggen, zoo mogelijk tot het eerst door de Commissie-Van Aalst genoemde bedrag van f 900 om daarmede bij te dragen in het tekort aan deelname van gemeente- en waterschapsbesturen en de totstand koming van het kanaal mogelijk te maken. B. en W„ die op de in Haarlem gehouden bijeenkomst geenszins overtuigd zijn geworden van het groote nut van het 3 anaal voor onze gemeente, grooter dan in et reeds toegezegde bedrag van f 500.— per jaar ge urende 40 jaren is uitgedrukt en ook overigens geen termen zien om tot verhooging over te gaan. advl- seeren het besluit van den Raad van 22 Mei 1928 ook ditmaal ongewijzigd te handhaven. De heer Wit stelt voor, in de eerste plaats die f 500 zonder conditie te verleenen, anders hebben ze er niets aan. De heer Pluister: Zonder conditie hebben wij er niets aan. De heer Wit is er voor, er nog een honderd gulden op te leggen. Voorzitter spreekt zijn genoegen uit over het opti mistische gezichtspunt van den heer Wit, gezien zijn vorige betooging. In Haarlem is gevraagd, waarom N. Niedorp nog f 900 zou moeten betalen en Winkel f 400 en f 600 Oude Niedorp. Winkel heeft f 500 toege zegd, met de uitdrukkelijke condities dat het kanaal door Lutjewinkel zal gaan. De heer Wit acht het kanaal langs Lutjewinkel niet als uitvoerbaar en overigens ziet hij nog een indirect voordeel voor de werkloozen hier ter plaatse. Voorzitter zegt, dat de kanalisatie langzamerhand zijn sympathie niet meer heeft, omdat het groote vervoer per vrachtauto geschiedt Z. i. bestaat aan schepen van 300 ton hier 'geen behoefte, terwijl er bezwaar is, dat te weinig perceelen aan het kanaal komen te lig gen, die hiervan kunnen profiteeren. De heer Wit wijst er nog op dat kleiner schepen In het kanaal sneller kunnen varen. De heer Gaijaard zegt dat er van uit den Groetpolder nog al heel wat wordt geladen. De heer Kooli heeft het idee. dat het kanaal in hoofd zaak voor de Wieringermeer wordt gemaakt, en wil aan de .conditie toevoegen dat er in ieder geval een geul naar bet dorp toe wordt gemaakt. Als een groot bezwaar geldt, dat men nog steeds In het duister tast, waar het kanaal gegraven zal worden. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Brief van de Directie der Ned. Spoorwegen, Inhouden de het aanbod om bij verkoop van de tot den tramweg Schagen—Wognum behoord hebbende gronden aan de Provincie de geheele opbrengst van dien verkoop, ten bedrage van f 54500. uit te betalen aan de vroegere aan deelhouders om daarmede van alle andere mogelijke ver plichtingen ontslagen te zijn. Waar het geheele aan- deelenkapitaal, indertijd omgezet fh rentelooze voorschot ten, f 123000 bedraagt, zou onze gemeente uitgekeerd krijgen 54500/123000 X f 5000 f 2215.44. B. en W. stellen voor dit minimum accoord aan te gaan en hen te machtigen uit 't Raads naam een hoogere uitkeering te aanvaarden als het door de bemoeiingen van de commissie van actie inzake de stoomtram Scha genWognum mocht gelukken voordeeliger voorwaarden te verkrijgen. Voorzitter zegt, dat a.s. Vrijdag vergadering zal plaats hebben met commissie en Ged. Staten, t De heer Gaijaard is van meening ,waar verschillende gemeenten het voorstel al hebben aanvaard, de comm. den wind wat uit de zeilen heeft genomen. Volgens Voorzitter heeft de Maatschappij gezegd, als jelui dit niet accepteeren, krijgen jelui niets. De besprekingen te Utrecht hebben al eenig resultaat gehad, terwijl men nu zal trachten het bod van de pro vincie verhoogd te krijgen. De raad kan zich met een en ander vereenigen. Voorstel om het onderwijs aan de Moerbeeker school te beëindigen op 31 December a.s. en in verband daar mede met ingang van 1 Januari 1931 aan het hoofd der school, den heer G. de Boer, eervol ontslag te verleenen wegens opheffing zijner betrekking en eveneens de on derwijzeres in de nuttige handwerken aan die school, Mevr. G. Meuleveld—Langedijk eervol uit haar functie te ontslaan met dankbetuiging voor de door hen als zoo danig bewezen diensten. Namens den raad worden door Voorzitter bijzondere woorden van dank gebracht aan het vele en goede werk, gedaan door den hoofdonderwijzer, G. de Boer, en de onderwijzeres Mej. G. Langedijk, waarmee de vergade ring door applaus van haar instemming blijk geeft. Voorstel om tot wederopzegging toe het vervoer der schoolkinderen uit de Moerbeek naar de school in dé kom der gemeente onder bepaalde voorwaarden op te dragen aan den heer C. Groot Jz., alhier voor de som van f 1036.40 per jaar. Hierbij kan worden toegelicht, dat de route loopt tot den driesprong Ooster-MoerbeekWester- MoerbeekPoepekaai. Door Voorzitter wordt medegedeeld, dat .de heer Groot, zal rijden met een Provinciaal goedgekeurde bus. En dat deze, na bespreking direct bereid was om op de ver schillende punten te stoppen, welke hem als geschikt zijnde, werden aangewezen, de kinderen te laten instap pen. Door deze toenadering van den heer Groot, Is men vrij om voorloopig een wachtlokaal te plaatsen. De meeste kinderen kunnen bij huis instappen. Voorstel tot het opnieuw aanvragen van vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening aan de Langereizer school. De loo- pende vrijstelling eindigt op 31 December a.s. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Mededeeling, dat bereids een ontwikkelingscursus is begonnen met 23 leerlingen, 7 jongens en 16 meisjes. Ver zocht wordt goed te keuren, dat deze op de vroegere voorwaarden ook dit seizoen wordt gehouden. Wordt aldus besloten. Vaststelling eener verordening op woonwsgens, aan wijzende tot standplaats dezer vehikels een terrein op het gemeenteland aan den Terdiekerweg. Voorzitter deelt mede, hiervoor als een aangewezen plek gevonden te hebben een hoekje land bij de arm- voogdij in gebruik, waarvan armvoogdij hinder zal heb ben. En de kosten niet groot zullen zijn. Verzoek van de Noordhollandsche propagandacommis- sie van den Ned. Geheelonthoudersbond om een jaarlijk- sche bijdrage voor de propaganda in Noordholland. B. en W. stellen voor hiervoor over het dienstjaar 1931 een bedrag van f vast te stellen. Met den heer Gaijaard als sterke voorstander wordt dit voorstel aangenomen. Voorstel tot het verleenen van de navolgende subsi dies over het jaar 1931: a. aan het fanfarecorps „Excelsior" f 75; b. aan de vereen. „Volksonderwijs" alhier f 0.50 voor elk schoolgaand kind, dat aan haar schoolfeest deel neemt; c. aan de vereen. „Volksmln" te Hoogwoud f 1.50 per leerling van de Langezeizerschool uit deze gemeente, die deelneemt aan het door die vereenlglng te geven school feest; d. aan de Witte Kruis afdeeling f 600 voor de wijkver pleging, f 50 voor school verpleging en zoonoodlg f 500 voor uitzending van t.b.c. patiënten, benevens een sub sidie ten bedrage van het eventueel tekort op de exploi tatie der badinrichting; e. aan de N.V. vereeniging „Het Witte Kruis" 1% per inwoner ten behoeve der ontsmettingsinrichtingen; f. aan de commissie voor de Malariabestrijding In Noordholland 1 ct per Inwoner: r. aan de Schager Handeldrijvende- en Industrieelc Middenstandsvereeniging f 10 voor eiken leerling uit de ze gemeente, die den door haar te geven cursus volgt, tot een maximum van f 30; h. aan de vereeniging tot bevordering van het vakon derwijs in Westfriesland f 10; i. aan het Historisch Genootschap „Oud-Westfriesland" f 15: j. aan de commissie voor den legwedstrijd, ingesteld door de Waterlandsche Pluimveevoreenlging, den Bond van Pluimveevereenigingen in Noordholland, de Centra le Pluimveecommissie uit de Hollandfiche Mij. van Land bouw en door den R.K. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, een som van f 10 voor den 8en legwed strijd. In verband met de subsidie vraagt de heer Wit of het niet beter zou wezen wanneer de kinderen van de Lange reis hier met onze kinderen schoolfeest houden. Na toelichting van den Voorzitter wordt er echter het voordeel niet van ingezien, en wordt het voorstel aange nomen. De heer Borst stelt voor de subsidie van het vakonder wijs, waar dit een groot algemeen belang betreft, te ver- hoogen tot 1 20. Met het oog op het saldo van de rekening wordt beslo ten, thans niet de verhooging toe te passen. Voor een volgend jaar zal aan dit punt de aandacht worden ge schonken. Verder worden alle subsidiën ingewilligd. Voorstel om het fanfarecorps „Excelsior" een bijdrage in het tekort van het dezen zomer gehouden concours te verleenen, groot f 119.75. Voorzitter memoreert het gehouden concours als uit stekend geslaagd. Hoewel het tekort 2 keer f 119.75 ls geweest. Na bespreking met heeren weesmeesters en bestuur Excelsior, werd dan goedgevonden het te kort tc dekken uit de kas der weezenadm. en uit de gemeentekas. Een en ander is feitelijk dan een bijdrage van f 69.75 voor beiden, op het waarborgfonds hadden geteekend ieder voor f 500. In 't midden wordt gebracht dat de gemeentekas er belangrijk van geprofiteerd heeft; de vermakelijkheidsbe lasting heeft hierin een bedrag van tusschen f 450 a f 500 doen vloeien, zoodat dit kleine bedrag er wel af kan, waartoe door den raad dan ook wordt besloten. Aanvulling van de verordening op de heffing van be smettelijke ziektengelden in dezer voege, dat ook rech ten worden gevorderd als bijdragen in de kosten van af zondering en onderzoek, welke naar de moening van B. en W. waren te bepalen op respectievelijk f 3 per dag en f 5 per geval. Wordt aangenomen. Voorstel om met ingang van 1 Januari 1931 op de ambtenaren dezer gemeente geen verhaal van bijdragen voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen ingevolge artikel 36 der pensioenwet meer toe te passen en alzoo het sub II genoemde In het besluit van 3 Maart 1923 in te trekken. De heer Wit ziet hier al weer een salarisverhooging in, wat hij geenszins gemotiveerd acht, in de tegenwoordi ge tijdsomstandigheden. De heer Borst wijst dan op de consequentie van de salarisverhooging. van Burgemeester en Ontvanger. Ook vraagt spr. of de jaarwedden van personeel gas fabriek hier niet laag zijn in vergelijking met andere plaatsen. De heer Wit voelt ook wel de consequentie doch leder medaille heeft de keerzijde. De eerste evrhooging achtte spr. ook niet noodig. Hij vindt het beter ten halve ge keerd dan ten heele gedwaald. De heer Gaijaard kan zich heel goed met het voorstel vereenigen. Voorzitter wijst er op, wat betreft het personeel van de gasfabriek, dat het een het gevolg is van het ander. Het gaat niet aan om met andere gemeentenambtenaren anders te handelen. Aanstonds zal de geheele provincie vrij zijn van verhaal pensioenbijdrage, wat betreft ge meenteambtenaren. Voorstel in stemming gebracht, stemt de heer Wit te gen, omdat zijns inziens niet voldoende is toegelicht, van het belang van diegenen die moeten betalen, maar wel die moeten ontvangen. Voorzitter vraagt hierop: Heeft u dit met de kanali satie ook overwogen. Voorstel aangenomen met alleen Wit tegen. Voorstel om geen verhaAl toe te passen van preraiën ingevolge de ziektewet. Voorzitter geeft hierop eenigc toelichting. Het is verplicht voor de lagere ambtenaren als brandweer, lantaarn- en wegwerkers, maar ze heb ben er weinig aan, waar de uitkeering plaats vindt over het veriende bedrag, wat heel gering is, door korte en tijdelijke dienst. Hierdoor vervalt.de uitkeering der zie kenkassen, wat niet voordeelig is. Het voorstel wordt aangenomen. Herziening der jaarwedden van den Armenvader en de Armenmoeder. Voorgesteld wordt deze met f25 te verhoogen en derhalve voor elk te bepalen op f 450 salari3 met do gewone emolumenten en den pensioengrondslag op f900 vast to stellen, een en ander met ingang van 1 Januari 1931. Voorzitter zegt dat deze kwestie al lang hangende is, maar dat zulks mede nauw verband houdt met den pensioengrondslag. Na ampele bespreking wordt dit voorstel thans aangenomen. Voorstel om de jaarwedde der ambtenaresse ter secretarie met f50 te. verhoogen en derhalve te bepa len op f850 met een pensioensgrondslag tot hetzelfde bedrag, wederom met ingang van 1 Januari 1931. Daartoe wordt besloten. Voorstel tot wijziging van het in het geldleenings- besluit voor de veldwachterswoning dd. 10 Juli 1930 genoemde rentepercentage, door dit te bepalen op ten hoogste VA. Voorzitter deelt mede, dat het rentepercentage thans is vastgesteld op 4 De heer Wit zegt, waar in de eerste besprekingen was gerekend op 3 is dit al weer geen meevaller. Op een desbetreffende vraag van den heer Wit wordt medegedeled, dat deze rente loopt over een be drag van f 6500. 1 Het is wederom een verhooging (de rente), maar de beenen zijn nat, wë zitten in 't schuitje, aldus de heer Wit. Vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1931, met bijbehoorende bedrijfsbegrootingen. Met de navolgende cijfers: Voor de gemeente: Gewone dienst: ontvangsten en uitgaven f 83947.21. Kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven f 10498.80. Gasfabriek: Gewone dienst ontvangsten en uitga ven f 3393*2.24. Kapitaaldienst ontvangsten en uit gaven f23227. Boerderijbedrijf Algemeene Armenadministratie: Gewone dienst ontvangsten en uitgaven f12820, ka pitaaldienst ontvangsten en uitgaven f 157.60. Een en ander wordt door den Raad goedgekeurd en aldus besloten. Goedkeuring van de begrooting van het Algemeen Armbestuur voor hetzelfde dienstjaar, met vaststelling van een subsidie, groot f 5000. Gewone dienst: uitgaven en ontvangsten f 18248.70, wat ook wordt goedgekeurd cn besloten de subsidie tot een bedrag van f 5000 vast te stellen. Vaststelling suppi. begrooting voor 1930. In totaal staande op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven, gewone dienst f 2824.93% en kapitaalsdlenst f 13466.92. Wordt goedgekeurd en tot vaststelling besloten. Bespreking terrein nieuwe school. Voorzitter stelt voor, dit punt niet in bespreking te brengen, waar heden architect en Inspecteur verhinderd waren aanwezig te zijn, de besprekingen bij te wonen en dit punt uit te stellen tot Zaterdag. De raad gaat hiermee accoord. Verzoek van de plaatselijke vereeniging tot toeken ning van toeslag op de werkloosheidsuitkeerlngen aan landarbeiders. E. en W. stellen voor hierop niet in te gaan, wijl deze uitkeeringen van hoogerhand niet worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hier eerst wel sympathiek tegenover stonden, tot bleek, dat deze uit keeringen van hoogerhand niet zouden worden goed- De heer Pluister wijst erop, dat men In de Zijpe deze post weer van de begrooting heeft moeten nemen. De Secretaris doet mededeeling, van het Kon. Be sluit dato 24 Sept. 1929, waarbij een desbetreffend raadsbesluit van Voorburg is vernietigd, ais zijnde in strijd met de bepaling der Armenwet De heer Gaijaard wenscht in dezelfde lijn te gaan als Anna Paulowna, waar deze post op de begrooting Is gehandhaafd, omdat er wel degelijk een crisis is in het land- en tuinbouwbedrijf. Spr. is er een sterk tegen stander van, deze menschen direct naar de Armvoogdij te sturen. Naar spr. meent, is in het onderhoud met den afgevaardigde van den Landarbeidersbond alreeds toezegging gedaan. Voorzitter: Er is toegezegd, het te overwegen. De heer Borst vraagt, hoe B. en W. denken oper de 7 punten^ welke op deze conferentie met den afge vaardigde zijn besproken, o.m. over het 3 dagen wer ken en 3 dagen niet Volgens Voorzitter, staat dit hier geheel buiten, ook de eerste kwestie, stelt spr. hiervan weinig belang, om dat er zooveel mogelijk voor productief werk zal wor den gezorgd. Als er vorst komt, is de Rijd er nog. De Wieringermeer kan heel wat arbeiders gebruiken, ter wijl ze voorts kunnen worden te werk gesteld bij de plaatsing van de telefoonpalen en het leggen van den telefoonkabel en waterleiding. Voorzitter zegt, wel iets voor het standpunt van Ged. Staten te gevoelen, hegeen spr. nader motiveert Laten wij dit jaar de zaak nog eens aanzien, mogelijk krijgen Ged. Staten dan weer een andere opvatting. De heer Gaijaard betoogt, dat Ged. Staten eerder van standpunt zullen veranderen, wanneer uit verschillen de raadsbesluiten do noodzakelijkheid daartoe blijkt. De heer Pluister is er niet voor, op deze manier even tueel menschen te steunen, die geruimen tijd een hoog inkomen hebben gehad. De heer Gaijaard acht een beoordeeling beter thuis bij het gemeentebestuur, dan bij Ged. Staten. Nadat er nog eenigen tijd gediscusseerd is over de vraag of er al dan niet een crisistoestand heerscht, wordt ten slotte het voorstel aangenomen, met de toe zegging aan den heer Gaijaard, dat zoo er werkelijk een economische crisis blijkt te zijn, de zaak nader zal worden beoordeeld. Dan is men genaderd tot do rondvraag. De heer Wit vraagt naar de kleinere kinderen uit de Moerbeek, die aanstonds naar Nieuwe Niedorp op school gaan, voor wie de achool eerder uitgaat als voor de ouderen. Hierover is door B. en W. nog geen beslissing genomen, maar zal nader onder de oogen worden ge zien. Ook wordt nog de vraag gesteld of de hoeren J. Strij- bis en KI Wit ook genogen waren geweest, hun pcr- ccelen te verkoopen, in verband met den nieuwen schoolbouw Hierop wordt niet positief geantwoord. De heer Borst vraagt hoe de raad tegenover het feit staat, dat door opheffing der Moerbeeker school, ook Landman en zijn vrouw van hun verdiensten als school- schoonmakers zijn beroofd, of worden deze als ambte naren beschouwd? Is dit echter niet het geval, dan acht spr. het wenschelijk, deze oude menschen tege moet te komen. Voorzitter zegt dat bedoelde menschen geen ambtena ren zijn, maar dat dit punt nador door B. cn W. onder de oogen zal worden gezien. Dan zegt de heer Borst nog dat hem is verteld, dat schilder Modder van de Langereis gepasseerd zou wezen, om mede in te schrijven voor het werk van de veld wachterswoning en informeert of dit juist Ib. Modder heeft toch evenveel recht als een ander. Door Voorzitter wordt toegelicht dat B. en W. hebben gemeend voor Modder wel weer wat anders te vinden, van passeeren is hier geen sprake geweest Vorig jaar heeft hij b.v. nog het geheele Armenhuis met Boerderij geschilderd. De verdeeling zal zoo goed mogelijk worden toegepast. Dan heeft het den heer Borst nog gefrappeerd, dat met de brand bij Van Herwerden, dames aan de pomp voor de brandspuit stonden. Spr. zag gaarne iets in 't werk gesteld, dat zulks niet meer noodig was. Voorzitter zegt dat zulks zeer moeilijk is, waar je de mannen aan haren en ooren moet bijhalen. De wensch van den heer Borst om hiervoor vaste menschen aan te stellen (wat al 2eer moeilijk is) zal door B. en W. nader worden bekeken. De heer Wit vraagt nog naar het beloop van den pri mairen weg. Door Voorzitter wordt ongeveer het beloop geschetst: komende vanaf Letferdijk, bocht afsnijden naar Schulp weg langs Kooij met ccn bocht achter den woninbouw om. midden door Terdieker weg, en zoo tusschen H. do Vries en Blokker in, langs het Paadje, naar Limmer- schouw. Aldus het beloop ongeveer door onze gemeente. Het grootste gedeelte van 't paadje wordt primaire weg. Hierna volgt sluiting. De werkzaamheden aan den weg zijn thans zoover ge vorderd, dat beide wegen weer bereden kunnen worden. Het wachten is nu nog op droog weer om een aanvang te kunnen maken met teren. Het bestuur van den pol der zou dit nu ook nog gaarne afwerken, bevreesd als men is, dat de wegen anders van den winter door de vorst zouden lijden. Kregen we een zachten winter, zou natuurlijk 't voorjaar beter tijdstip 2ijn om te teren dan hans. Inl eder geval ztj nonze wegen al zeer veel verbeterd. De werkzaamheden aan en bij do trambrug zijn evoneens bijna afgeloopen. De schippers kunnen tenminste weer doorvaren. Als die brug heelemaal is afgewerkt, zal ook dat een groote verbetering zijn. Wic- ringerwaard vooruit! Wanneer nu de wegen onder Schagen ook eens flink in orde werden gemaakt, konden we tenminste eens fatsoen lijk daarheen rijden en fietsen. Ter secretarie werden wederom 5 gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven, terwijl door 10 veehouders aangifte werd gedaan, dat het mond- en klauwzeer onder hun vee is geweken. KOLHORN. Naar wij vernemen zijn in het einde der vorige week een 100-tal arbeiders, workzaam bij het sloot- werk van de firma Kooijrnan in den Wieringermeer nabij Nieuwesluis, ontslagen. Door den A.X.W.B. zal een nieuwe wegwijzer wor den geplaatst op den dijk tegenover de brug naar den Waardpolder alhier. In de zaal van de Wed. Jonker alhier zullen dezen winter eiken Zaterdagavond bioscoopvoorstellingen worden gehouden. AARTSWOUD. Zondagavond werd in de zaal van Visser een oor logsfilm vertoond, benevens zang en voordracht. De opkomst was gering. Het gepresteerde was uitste kend. Uitslag verkooping van een woonhuis met onge veer 5 Aren grond, voor rekening van de familie Schekkerman. Kooper J. Koomen Sr., alhier voor f1386. DIRKSHORN. Toen wij naar aanleiding van een bericht in dit blad nog eens een kijkje in het in aanbouw zijnde Huis voor ouden van dagen alhier namen, vonden wij daar timmerman en m<»Aselaar nog druk bezig, terwijl de schilder nu eigenlijk eerst goed kan be ginnen. Het zal dus nog wel een paar maanden du ren eer het Huis voor de oudjes behoorlijk bewoon baar kan worden geacht.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7