Alltilttl 11(11 COURANT. Transformator van 50000 Volt. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De subsidie voor de Westfriesche Kanalen. Donderdag 39 October 1930. 73ste Jaargang No. 8757 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grnotere letters worden nnnr plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. Schagen. Aan de Witte Paal alhier is op het terrein van het Provinciaal Electrisch Bedrijf een open transformator gebouwd, waarvan de lezer hieronder een paar foto's vindt afgedrukt en waarvan de eene een beeld geeft van het in aanbouw zijnde toestel, terwijl de andere de installatie geheel afgebouwd en omrasterd weer geeft. Een dergelijke open transformator als deze is de eer ste in Noordholland die aldus is ingericht. D.w.z., op gesteld in de open lucht, dus niet in een gebouw ondergebracht. De afmetingen van sommige onder- deelen, bijv. de reusachtige isolatoren (de drie witte geribde porseleinen potten op den voorgrond) doen reeds vermoeden dat de installatie van een groote capaciteit is. Inderdaad bedraagt de laatste 50000 Volt, die binnenkomt langs 'n kabel, welke tusschen Scha- gen en Oterleek is gelegen, ter ontlasting van het be staande voedingsnet, hier in het Noorden van Noord holland. Het laatste gedeelte van dezen kabel kan men op de foto zien ove.rgaan in de eerder genoemde isolatoren. In de installatie wordt de stroom getransformeerd omgevormd dus in stroom van 10.000 Volt, om vervolgens in de transformatorgebouwtjes in de ge meente getransformeerd te worden tot 220. Volt, met welke sterkte wij het in onze woningen binnengevoerd krijgen. Onnoodig te zeggen, dat het aanbeveling verdient niet in aanraking te komen met de geweldige span ning, die onherroepelijk den dood tengevolge zou heb ben. Overigens is dat vrijwel onmogelijk door de ste vige omrastering, die er zich omheen bevindt F 900 voor het kanaal Stolpen— SchagenKolhorn, f 500 voor het kanaal KolhornAlkmaar. en nadat de bouw geheel voltooid h. Vergadering op Woensdag 29 October 1930, des morgens 11 uur, in het Gemecnlandshuis te Alkmaar. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf, Secretaris de heer J. W. Boersma. Bij de opening heet Voorzitter allen hartelijk welkomen en zegt dat door verschillende omstandig heden. o.a. een Statenvergadering, verschillende le den niet present kunnen zijn. Al waren er dit jaar verschillende moeilijkheden o.m. het overlijden van onzen secretaris den heer Van Amstel, is het med^ dank zij den technischen dienst gelukt alles op tijd gereed te hebben. De ■•ondgangen zijn vroeger gehouden dan vorig jaar. Dat was een wensch die allang bestond, maar al is het streven schoon, de vervulling is niet altijd ge makkelijk. Dit jaar is het nu evenwel gelukt en kan, zooais art. 149 van het Algemeen Reglement voor schrijft. de begrooting voor 1 November aan C'.ed. Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Spr. meent, dat wij nu op den goeden weg zijn. De notulen worden onveranderd goedgekeurd: Velschillende ingekomen stukken worden ge noemd, w.o, verhindering om ter vergadering te zijn van de heeren Dekker, Kernkamp, C. P. Hartog, Zeeman en Pijper. Van Ged. Staten is op verschillende besluiten de goedkeuring binnengekomen. Voorzitter deelt mee, dat Ged. Staten ook hebben goedgekeurd het besluit om zich in rechten te ver dedigen tegen den polder Oostzaan. De heer Haremaker heeft nog een poging gedaan om een bespreking tusschen polder Oostzaan en het Hoogheemraadschap té krijgen. Polder Oostzaan achtte dit onnoodig en schreef dat het rechtsgeding voortgang moest hebben. Voorzitter dankt den heer ITaremaker voor zijn moeite. Verlaging van den rentestandaard. Volgt het voorstel ten aanzien van het beleggen van de uit afkoop van schuldplicht verkregen gelden. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor hen te machtigen de gelden, welke zijn en in de toekomst nog mochten worden verkregen uit den afkoop van den schuldplicht, volgens staat A, behoorende bij het reglement van bestuur van het Hoogheemraadschap te beleggen door aankoop van schuldbrieven, welke zijn uitgegeven door Nederlandsche publiekrechte lijke lichamen, en in te trekken een eerder geno men besluit, waarbij is voorgeschreven dat de aan te koopen schuldbrieven een vaste rente van 5 dienen af te werpen. Allen voor. Kanaal Stolpen-Schagen-Kolhorn. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor te be sluiten: lo. aan de Commissie voor de kanalisatie van Westfriesland een bijdrage toe te zeggen in de kos ten van de totstandkoming van het kanaalvak Stol penSchagenKolhorn, van f900 per jaar, tot en met het veertigste jaar, verloopen na den datum, waarop de bijdrage is toegezegd en door het Provin ciaal bestuur als zoodanig is erkend; 2o. te bepalen, dat de bijdrage voor de eerste maal verschuldigd zal zijn over het jaar, waarin de eerste uitgaven voor het kanaalvak voor aankoop van gronden en bouwstoffen, voor uitvoering van werken zijn geboekt op de houwrekening, welke voor de kanalisatie zal worden ingericht. Hierbij is van Dijkgraaf en Hoogheemraden een uit voerige toelichting verschenen, die al reeds in ons nummer van 18 October j.1. is opgenomen. De heer C. de Boer meent tf» mogen aannemen, dat toen vorig maal is besloten f 600.voor dit kanaal te geven gedurende 40 jaar, dat toen de juiste berekening daarbij is overgelegd. liet is nu wel gemakkelijk ven Ged. Staten om inplaats van fCOO.f900.te vra gen. Dat lijkt een klein bedrag meer, maar f300. gedurende 40 jaar is nog der moeite waard. En rente op rente berekend is het niet gering. En, zegt spr., wij leven niet in een roosklcurigen tijd, zoodat het wel beter was als Ged. Staten op hun beurt ons maar steunden, te hoog als wij leven. Spr. zou er daarom meer voor voelen om het bedrag te verlagen in plaats van te verhoogen. De heer Uitenthuis wil het oude bedrag handhaven. Geen enkele reden als er is om hooger te gaan. De heer Van der Shtijs beaamt dat de tijd niet roos kleurig is en dat f300 gedurende 40 jaar een heel be drag is. Maar wij moeten het beschouwen in de lijn van ons Hoogheemraadschap met 142000 H.A. En dan is het niet veel. Maar de eenigc vraag is, is dit ka naal gcwcnscht of niet en zoo ja, dan is een bijdrage van f900 voor een waterschap als het onze in alle op zichten te verdedigen. De berekeningen zijn gemaakt die aantoonden dat wij er f 600 voordeel van hebben. Maar na 40 jaar houden dc betalingen op en de voor- dealen loopen door. Spr. meent dat daarom deze ver hoogde subsidie moet worden toegestaan. De heer D. de Boer zegt, indertijd lid te zijn geweest van de Commissie die de verschillende bijdragen heeft getaxeerd. Die taxaties bleken niet in alle opzichten volmaakt. Zij zijn toen gebaseerd op het bundertal en zielenaantal cn er is wel gebleken dat ze niet steeds aan de verwachtingen hebben beantwoord. Ik hen er steeds een voorstander van geweest, dat de kanalen komen, maar zonder dwang. En het is nu gebleken, dat verschillende gemeenten er meer voor over hebben als vroeger aangegeven, anderen weer minder. En de tegemoetkomingen zijn nu zoo groot dat voor enkele kanalen het noodige 1/6 door belanghebbenden zal worden bijgedragen. Het is alleen de vraag dat een ieder geeft naai- mate zijn eigen belang er mee is gemoeid. En nu vraagt spr. of het Hoogheemraadschap er vol doende belang bij heeft. Spr. meent van ja en meent dat de gevraagde bijdrage niet van zulk een inigrij- ponde beteekenis is, om neen te mogen zeggen. De heer Commandeur acht de kanalen van groot belang voor de betrokken streek en wij moeten er aan meehelpen dat deze kanalen er komen. En nu mag het bedrag hoog genoemd worden, voor het Hoogheem raadschap is het niet van beteekenis, een druppel in don emmer. Wij mogen wat voorgesteld wordt, niet afwijzen en moeten hier wat ruimer blik tooncn te hebben dan in sommige kleine waterschappen. Voorzitter zegt dat de motieven van het Bestuur in de stukken zijn neergelegd. En bij de vroeger gege ven berekeningen is alleen gedacht aan het directe voordcel dat het Hoogheemraadschap heeft als dit ka naal er komt. Niet is berekend de contante waarde die het eveneens voor het waterschap heeft. Spr. doelt hier op het, na 40 jaar doorloopen van de voordeelen, terwijl de betalingen ophouden. Die contante waarde is er nu in de hoogere bijdrage bijgevoegd.En wat wij toen niet wisten maar nu wel, is dat er naast het kanaal een weg komt. die. onzen weg zal ontlasten. Spr. voegt nu wat voor SchagenKolhorn meer en voor AlkmaarKolhorn gevraagd wordt, te znmen. Het is f 1400 gedurende 40 jaar. En dat moet betaald worden niet alleen door het ongebouwd, maar ook door het gebouwd. Maar al laten wij het laatste nu geheel buiten beschouwing', dan zou het voor liet onge bouwd, voor 142000 H.A. worden per H.A.1 cent. Spr. meent, gezien dit luttele' bedrag, dat ook zij die eerst een andere houding aannamen, iiun meening nu wel kunnen wijzigen, dat is meent spr. mogelijk en. billijk. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel nu goedgekeurd. Kanaal AlkmaarKolhorn. Ten aanzien van het. kanaal vak Alkmaar—Huigen- dijkKolhorn, stellen Dijkgraaf en Hoogheemraden voor een bijdrage toe te zeggen van f500 per jaar, tot en met het veertigste jaar, verloopen na den da tum, waarop de bijdrage is toegezegd en door het Pro vinciaal bestuur als zoodanig is erkend. Ook over dit punt is in ons nummer van 23 October een uitvoerige toelichting vermeld. De heer Uitenthuis erkent dat 1 cent per H.A. zeer gering is, maar bij deze voordracht is toch wel ver schil bij de vorige. Spr. las eerst de brief van Ged. Staten en oordeelde: ze vragen niet veel, maar f500. Toen las spr. het voorstel van het Dag. Be stuur dat was f500 voor 40 jaar. De voordracht was meer dan gewoonlijk fijn in orde. Maar spr. werd toch onaangenaam getroffen over clausules in sommige kringen, enz. Waarvoor moest daarnaar nu worden verwezen? Waarom slapende honden wakker te maken? Spr. meent dat h"t van het Hoogheemraadschap is een vrijwillige bijdrage, maar meent dat wij op deze wijze den verkeerden weg op gaan. Straks komt er weer een ander onze hulp vragen. Voorzitter zegt, dat het de bedoeling natuurlijk was van Ged. Staten een bijdrage van f500 voor 40 jaar. Als goed verstaander had de heer Uitenthuis dat wel begrepen. Voorz. meent dat het vaststaat dat door 't maken v. d. Wieringer afsluitdijk voordeelen voor de waterschappen zijn ontstaan. En nu waren er al reeds stemmen opgegaan om dit voor een deel op de betrokken waterschappen te verhalen. Nu had den wij dit kunnen doodzwijgen, maar dat helpt toch geen sier. Wat Jan weet, mag Piet toch wel zeggen. Waarom zullen wij daar niet eens samen over praten. Wij meenen dat wij reeds thans, nl heb ben Ged. Staten daar nog nooit over gesproken, onze argumenten klaar moeten hebben om hen te be strijden. Wij moeten onze meening daarover naar vo ren brengen en daarom heeft het Dag. Bestuur reeds stelling genomen en haar bezwaren gemoti veerd. Het voordeel als de Wieringermeer droog is zullen wij moeten erkennen, dat voordeel is voor on ze dijken onafwijsbaar, maar als tegenprestatie geven wij nu dit bedrag aan het kanaal Alkmaar-Kolhorn. De heer Uitenthuis betwijfelt of wij hier er daar mee af zullen zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Begrooting. In behandeling komt de begrooting en worden eerst algemeene beschouwingen gehouden, nadat Dijkgraaf er op heeft gewezen dat de rondgangen die zijn gehouden, een goedé voorbereiding zijn ge weest voor deze begrooting. En al mag deze begroo ting in enkele oogenblikken hier de revue passeeren, dan zijn er bij die rondgangen verschillende inlichtin gen gegeven en hebben wij elkaar bij verschillende voorstellen gevonden. De heer D. de Boer zegt. dat afgescheiden van en kele dijken Ged. Staten willen dat de andere dijken in eigendom worden overgenomen door het Hoog heemraadschap. En aan de hand van het bekende boekje van den heer Schuitmaker vestigt spr. de aandacht op onze hinnenwaterkeeringen. Wel is door den afsluitdijk der Wieringermeer de toestand minder gevaarlijk geworden, maar de mogelijkheid van doorbraak blijft bestaan en het systeem van onze binnendijken moet onverkort gehandhaafd blijven.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1