Binnenlandsch Nieuws. Verbstering van hetPontveer te Velsen. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Tweede Kamer. Marktberichten. Invoer van Russisch graan. Stakerswraak. Het mond- en klauwzeer. Radio-censuur. ALKMAAR. 31 October 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren In totaal 73 stapels, wegende 102000 K.G. kaas aangevoerd, waar van de prijzen als volgt: Fabrieksbaas: Kleine f 40, Commirsie f 43, Boerenkaas: Kleine f 40, Commissie f 47. Alles met rijksmerk. Handel goed. AMSTERDAM. 31 October 1930. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. J. Knoop). Zecuwsche Bonten f 3.754, ld. Blauwen f 3.754, id. BI. Eigenheimers f 2.80—3, id. blauwe poters f 2—2.25, id. bonte poters f 22.25, ld. Bevelanders t 2.502.60, Vlaamsche Zand-Industries f 2202.50, id. Eigenhei mers f 2.70—3, IJpolder Eigenheimers f 2 803. ld. Blauwe Eigenheimers f 33.25, idem Bevelanders f 2.40 —2.50, Noord-Holl. Blauwe f 2.50—2.60, Beverw. Zand- aardappelen f 3.50—4.20, Hillegommer znndaardappelen f 2.803.50. Drentsche Eigenheimers f 2.103.50. Flak- keesche Eigenheimers f 3—3.20, Spuische Eigenheimers f 3—3.50, Friesche Borgers f 2.90—3 per H.L. Rij do Kamer van Koophandel cn'Fabrieken te Alk maar, is een bericht binnengekomen van den Rijks waterstaat, dat naar aanleiding van de door haar naar voren gebrachte bezwaren omtrent de bediening van do ponten over het Noorzcekanaal te Velsen, op dracht is gegeven den dienst voorloopig weer met beide kettingponten te doen en daarmede door te gaan. zoolang dit met het oog op het verkeer noodig zon blijken. Bovendien bestaat liet voornemen de kleine vrij va ren de pont door een nieuwe vrijvarende van minstens dezelfde vervoercapaciteit e!s de kettingponten te ver vangen. De besteding daarvan zal binnenkort plaats hebben. De dienst zal dan steeds kunnen geschieden met i ponten van dezelfde vervoercapaciteit als die van de bestaande kettingponten. Jn de gelegennem te stellen ervan te kunnen profiteeren. Wij twijfelen niet of er zal veel belangstelling zijn. Wij vernemen dat de officieele opening van de schut sluis is vastgesteld op 7 November a.s. Evenals elders zijn ook hier de zuiderzeevisschers voor zoover zjj gedupeerd zouden worden door de Zuiderzee werken tevreden over de aanneming van de gewijzigde Zuiderzeestcunv.et welke voor hen zoovele verbeteringen met zich brengt. Sinds eenige dagen is de nieuwe vuurtoren, welke nabij de slulsput is geplaatst in bedrijf gesteld. Naar wij vernemen zijn deze week ongeveer 60 rijs- werlcers werkzaam bij de M.U.Z. wegens beëindiging der werkzaamheden ontslagen. Donderdag is een aanvang gemaakt met het doorbag- geren van den sluisputdijk, zulks voor de toegang tot de schutsluis. Wij vernemen dat het in de bedoeling van de afdee- ling Wielingen van de S.D.A.P. ligt om voor de leden van de V.A.R.A. een wintercursus voor radio-amateurs te doen houden. Pogingen worden reeds aangewend om een daartoe geschikt leider te vinden. Op het werk van de M.U.Z. is aan een 60 man ontslag aangezegd, deze week, allen werkzaam in het rijswerk, o.m. zal ook spoedig het personeel van de zuigers en bakschippers ontslagen worden. Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt om a.s. Maandag de vaargeul te baggeren vanaf de schutsluis naar de brugput. Aan belanghebbenden deelen wij mede dat er a.s. Za- teradgavond 1 November om 8 uur een lezing zal wor den gehouden in het christelijk tehuis voor zuiderzeewer- kers. door den heer J. Groenendijk van Den Helder die zal spreken over Het Atheïsme, gelooft ge dat God be staat. Wij vernamen, dat er wederom een ploeg werkvolk naar de Wieringermeer is gezonden. Zij werden tewerk gesteld op het werk van Bosker. Op den afsluitdijk had j.1. Vrijdagmorgen vroeg een ongeval plaats. Een steenzetter, aldaar werkzaam, kreeg zoo noodlottig twee zware steenen op een zijner han den, met gevolg dat hij hevig bloedend met drie ver brijzelde vingers zich moet laten verbinden, aldaar, om zich vervolgens naar den dokter te begeven. De jonge man. H. Indewei geheeten, is ongehuwd en afkomstig uit Werkendam. De nieuwe vuurtoren, die op den dijk is geplaatst, wierp bij voorbaat haar lichtbundels reeds over het wa ter deze weck. om al3 straks de schutsluis officieel geopend wordt, het scheeepvaartverkeer in goede banen te leiden. Zaterdag 8 November zal er een openbare vergadering worden gehouden vanwege den Christelljken Fabrieks- en Transportarbeidersbond, die zal gehouden worden in de Geref. Kerk aan de Beltstraat te Hippolytushoef. alwaar als spreker zal optreden de bondsvoorzitter, de heer Strijbis van Den Haag. Wegens overcompleet is er in het verloop van deze week wederom personeel ontslagen op het werk van de Amsterdamsche Bellast-Mij. w.o. machinisten uit de smederij en verscheidene grondwerkers. WIERINGEN. De werkstaking onder de grondarbeiders, omvattende pl.m. 150 man, uit kamp 5 in den Wieringermeerpolder is j.1. Vrijdagmorgen opgeheven. Een groot gedeelte der arbeiders zijn tegen de oude voorwaarden weer aan het werk gegaan. Doch vele konden zich met de voorwaar den niet vereenigen en zyn naar elders vertrokken. In de sluisput voor sluis I in den Wieringermeerpolder is men Vrijdagmiddag begonnen met betonstorten voor de werkvloer. Dit geschiedt door middel van een stort- toren van 30 meter hoogte. Strafzitting van Vrijdag 31 October. HET BRUGGETJE BIJ „RUST WAT" VERWEKT IIEEL WAT ONRUST. Op 30 Juni begaf de heer C. N. S. Adolf, monteur te Bergen, zich per motor naar Alkmaar, welk ritje hem echter noodlottig werd, daar hij bij het beken den en zelfs beruchte bruggetje nabij café „Rust Wat" aan den Bergerweg plotseling in aanrijding dreigde te komen met een met pannen beladen vrachtauto, bestuurd door den 22-jarigen chauf feur N. J. W. van W. uit Purmerend, werkzaam te Allernaar, in dfenst van de firma Kloet. De heer Adolf wist nog een aanrijding te voorkomen, doch raakte met zijn motor op den graskant en tegen een telefoonpaal, waardoor zijn rechterknie zoodanig werd getroffen, dat het gcruimen tijd duurde, vooral eer hij weer op de been was. De motorrijder was dan ook niet in staat te loopen en werd door een voor bijrijdend automobilist liefderijk opgenomen en thuis bezorgd. Ook de chauffeur, die indirect de oorzaak scheen te zijn, toonde zich niet ongevoelig, maar rnoest heden toch terecht staan als verdacht ter plaatse links van den weg te hehben gereden. Dit werd evenwel door hem ontkend. Wel was het mo gelijk dat hij om de nogal gevaarlijke bocht te ne men bij bedoeld brugje, eenigermate de linkerweg helft had bereden, maar toch niet in zodanige mate, dat hot den heer Adolf onmogelijk zou zijn geweest voorbij te rijden. Voorts ontkende hij zeer snel te hebben gereden en een op verzoek van mr. Lange- vekl, zijn verdediger, gehoord medechauffcur de firma Kloet, verklaarde dat het niet mogelijk was om met een last pannen als vrachtobjecten een grooto snelheid te ontwikkelen. Algemeen was men echter van oordeel, dat de toestand bij bedoeld bruggetje, alwaar ook nog het uitzicht wordt belemmerd door wilgenstruiken, uitermate slecht en hinderlijk is voor het steeds toe nemend snelverkeer. De heer Kantonrechter verzocht dan ook in zijn uitspraak aan de pers met nadruk op deze urgente noodzakelijkheid tot verbetering de aandacht te wil len vestigen. Wat den verdachte betreft, het onderzoek ter te rechtzitting leverde geen voldoend bewijs op en werd dus vrijspraak gerequireerd, die door den Kan tonrechter werd bevestigd. Mr. Langeveld noemde bedoeld onmogelijk brug petje „De brug der zuchten" en liet in zijn pleidooi, waarin hij nog eens de puntjes op de i zette, nog uitkomen dat op deze plek „Rust Wat" het weinig had gescheeld nf van den heer Adolf, als slachtoffer van de gevaarlijke plaatselijke gesteldheid had men kunnen zeggen: „Rust zacht".. Dat verdediger het voorts met requisitoir en vrijspraak volmaakt eens was, behoeft geen nader betoog. FF.X WONDER VAN UITHOUDINGSVERMOGEN. Op 31 Juli werd de 30-jarige vertegenwoordiger Cornelis IJf van Krommenie, te Uitgeest op den Ge nicweg aangeredeen door een vracht-auto met uitste kende lading, bestuurd door den 20-jarigen chauffeur Petrus L. van Casiricum, welk heerschap niet ver koos voldoende uit te wijken, met govolg, dat de heer IJf ernstig werd gekwetst aan zijn schouder en in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Volgcijs zijn verslag ter te rechtzitting, toen bovengenoemde chauffeur wegens zijn roekeloos rijden terecht stond, had het weinig gescheeld of hij was dood geweest, doch hij kon een aard.g stootje velen, daar hij al eens een arm en duim had gebroken, door zijn enkels was gezakt en zich nu weer geducht in zijn rechter duim hn<! ge hakt, wat hij met rcchtmatigen trots aan den Kan tonrechter toonde. Deze getuige diende ook nog een vordering groot f200 in tegen den onhoffclijken chauffeur, doch daar het maximum f 50 bedraagt, wat via den Kantonrech ter gevorderd kan worden, kon deze actie geen voort gang hebben. De heer Ambtenaar fulminccrd geducht en terecht over de toenemende verruwing van het automobilisme en de daarmede gepaard gaande ver meerdering der ongevallen en vorderde f40 boete of 10 dagen, doch de Kantonrechter gaf zijn afkeuring voor dergelijke ongemanierdheid op den weg nog meer krachtig te kennen, door oplegging van f20.— boete of 20 dagen en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden. DE WOESTELINGEN VAN DEN WEG MOETEN BEDWONGEN WORDEN. Nabij de Heilooërbrug te Alkmaar reed op 31 Juli des nam. 6.30, de expeditieknecht J. Leijen met één hand aan een voortbewogen handkar, terwijl hij met de andere hand een fiets voortreed, welk rijwiel ech ter werd aangereden en aan zijn hand ontrukt door een woest rijdende vrachtauto, waarvan de bestuur der in flagranten strijd met de verkeersregels een andere auto voorbij trachtte te komen, zonder zich te bekommeren om den handwagen en een daarach ter rijdende behoorlijk bcstuurdenautomobiel, die van de andere zijde in aantocht waren. Niet alleen het rijwiel, doch ook genoemde auto werd aangere den en de bestuurder, de heer Kameraad, inspecteur eener levensverzekering, uiteraard verontwaardigd over deze onhebbelijkheid, keerde direct terug en volgde den vrachtauto, die nog gevolgd werd door een dito voertuig, dat blijkbaar tot het gezelschap be hoorde. Hoewel nien hem trachtte te verhinderen hei nummer te notccrcn, mocht dat den heer Kameraad toch gelukken en dank zij deze activiteit, kon de overtreder der wegetikette, zekere A. K. uit Den Hang. heden voor den Kantonrechter worden gedaagd. De verdachte was niet verschenen, doch volgens de opi nie van den heer Kameraad en anderen, had hij ver keerd onder den invloeit van alcohol. Er werden dan ook geen zachte middelen gebezigd en de Hagenaar veroordeeld tot f30 hocto of 30 dagen, 3 maanden ontzegging cn betaling van f 10 schadevergoeding. PLATTELANDS JONGELINGSCHAP AMUSEERDE ZICII. Een zestal veelbelovende jonge ingezetenen van Broek op I.angendijk van 16 tot IS jaar cn wal de H.H. D. D. K., P. Str., .1. D. B„ I>. B. en K. B. waren niet verschenen om rekenschap af tc leggen van het feit, dat zij op 27 April zonder vergunning hadden gewandeld langs den spoorbaan, wat jammer wa-, «laar de Kantonrechter hen voorzeker gaarne een va derlijk woord had willen toespreken. Want hoewel hen dit niet ten laste was gelegd, had deze verbo- boden spoorwandeling ten doel gehad een aantal rui ten in een spnorweglcods baldadiglijk te vernielen. Voor eenigen tijd hadden deze levenslustige beoefe naars der practische aardrijkskunde die loods gebo zigd voor een nachtelijk kaartrondje. Aan hen werd opgelegd ieder f6 boete of hechtenis of tuchtschool, naar gelang hun kinderlijken leeftijd zulks voor schreef. DE VERKLARING DES VELDWACHTERS ZAL DE SCHAAL VAN THEMIS DOEN OVERSLAAN. Een autobusschauffeur der firma Kok en Tuin man te Oudkarspel, de heer Hendrik E. uit Noord- scharwoude, zou op 22 Augustus volgens proces-ver baal van den heer Harm. Visser, brig. tit. der rijks- veldwaclit te Heerhugowaard op den Middelweg al daar met zijn voertuig op zoodanige wijze links van den weg hebben gereden, dat de van de andere zijde naderde rijksveldwachter gedwongen werd van zijn rijwiel af te stappen. De comparant ontkende echter pertinent eenig opzet. Hij was met zijn bus van achter een vrachtauto komen opzetten en had den heer Visser, die niet rechts, maar midden op den weg reed, absoluut niet opgemerkt, zoodra hij den veld wachter bespeurde had hij direct, geremd en stapte de heer Visser af. Méér was er niet gebeurd. Aangezien de verbalisant niet was gedagvaard, werd deze zaak verdaagd tot 14 November, ten ein de de verklaring van den chauffeur te toetsen aan de toelichting van den veldwachter, z EEN VAGEBONDEERENDE KET. De in de Rijp woonachtige heer Jan B. is de eige naar van een ket, die blijkbaar veel vrijheid ge niet en voortdurend onbeheerd op den weg wordt aangetroffen, tot groote verontwaardiging van den heer Jan Krijgsman, die het grasgewas van den dijk. waar bedoeld ketie bij voorkeur zijn ongecontroleer de uitstapjes maakt, heeft gepacht voor DO gulden. De benadeelde graspachter deed dus zijn rechtmatig beklag en heden moest genoemde hittenbezitter dan ook terecht staan, doch had van geen interesse blijk gegeven. De heer Krijgsman, als getuige present, be wonderde zijn dorpsgenoot blijkbaar niet boven mate en noemde hem een roekeloos persoon, die je in je smnog uitlacht, zooals de getuige het meer kernachtig dan sierlijk noemde. Gevorderd werd fS boete of 8 dagen, doch daar de Kantonrech ter het blijkbaar met de dagvaarding niet eens kon worden, werd de uitspraak bepaald op 14 November. GAUW UITGEPRAAT. Een caféhouder te Alkmaar, de 43-jarige heef Jan H. compareerde op grond van het strafbare feit. dat hij in den nacht van 29 op 30 Augustus het Hoogfeest van Alkmaarsche kermis, in zijn loca'.iteit om 1.10 's nachts dus na sluitingsuur, bezoekers aanwezig had gehad, wat door den politie-agent J. Dalenberg was geconstateerd. Op de vraag van den kantonrechter of dat waar was, antwoordde de heer H. echter resoluut: Geen woord. Hoe het gegaan is, zal ik u precies vertellen... Vertel maar niks, repliceerde de kantonrechter, want ik zal de behandeling 14 dagen uitstellen om den verbalisant te hooren en als je er belang in stelt, kun je alsdan terug komen... De heer H. af. Volgende zaak. DUBBELE STRAFOPLEGGING MOET ACHTER WEGE LIJVEN. In den op den verjaardag van onze Konjngin volgen den nacht waren ln het cafétje van den 72-jarigen heer Cornelis Gr. te Limmen na sluitingsuur neg eenige per sonen aanwezig, wie het blijkbaar moeilijk viel van het buffet met dezelfs verfrisschingen. afscheid te nemen. De bejaarde kastelein had onder het inhalen van de openlucht zitplaatsen voor het café, al eens gewaar schuwd dat het hoog tijd was. doch tevergeefs De hoe ren bleven zóó lang plakken, tot brigadier de Koekkoek verscheen, proces-verbaal opmaakte, zoodat de oude heer heden moest verschijnen ter verantwoording. Hij erkende het feit, doch voegde er bij. dat hij niet meer in staat was "onwillige cllenten met geweld te ver wijderen en om zich politichulp te verschaffen, moet hij wel een half uur wandelen. Hij erkende dus strafbaar te zijn, doch noemde het niet billijk, ook reeds te voren te zijn gestraft door den burgemeester, die onlangs aan an dere caféhouders een uur langer verlof gaf, wat hem echter werd onthouden. Gelukkig dachten de heeren amb tenaar en kantonrechter or milder over en werd op den overtreder geen straf toegepast. HET DIENSTWEIGERENDE ACHTERLICHT De 20-jarige chauffeur Berend N. uit Wijk aan Zee kwam onlangs met zijn vrachtauto vanaf Hoorn door Alkmaar, alwaar op de Kanaalkade werd opgemerkt, dat het achterlicht gedoofd was en een procesverbaal niet uitbleef. De heer N. verklaarde heden volkomen onkun dig te zijn geweest van het malheur en de kantonrechter was zoo vriendelijk hem op zijn eerlijk gezicht te geloo- ven, zooals bleek uit de opgelegde geringe straf f 2 boeto of 2 dagen. HET WERK LIEP OVER DE HAND. De heer Nicolaas B., bakker te Bergen, mocht zich op 9 Augustus j 1. verheugen in een niet vcrwerpenlijke zakendrukte, zocdat hij de werkzaamheden niet meer In wettelyken tyd af kon wikkelen en als 't ware moreel gedwongen werd de arbeidswet te overtreden, door een zijner werknemers, den heer Kcogland te rc^ulrecren voor het gereedmaken van gebakjes. Deze werden ech ter ook al weer duur betaald, aangezien de Rijksveld wachter Vermeulen van het feit niet onkundig bleef en niet naliet, procesverbaal op te maken. De patroon stond dus heden terecht cn op grond dat het niet de eerste maal was, zag de zaak er voor zijn portemonnaie niet rooskleurig uit. Gelukkig evenwel werd rekening gehouden met den noodtoestand en de straf bepaald op f 5 boete of 5 dagen. (Zie ook eerste pagina vierde blad.) Zitting van Vrydag 31 October. Radl o-censuur De motie-Albarda tot opheffing van het preventieve toezicht op de radio-uitzendingen wordt verworpen met 56 tegen 32 stemmen; voor: s.-d., v.-d., commun. en de heer Floris Vos. Pachtwet. De heer v. d. Heuvel (a.r.) bestrijdt de toekenning van het continuatierecht, dat den eigenaar de aantrek kelijkheid van grondeigendom ontneemt. De heer Beumer (a.-r. verdedigt een amendement op art. 1636 om stukken los land van minder dan een halve hectare en van een waarde minder dan f 150 per H.A. uit te sluiten van continuatie. Minister Ruys de Beerenbrouck ontraadt alle amende menten op art. 1826. Het sub-amendement-van Rappard op dat van den heer Ebels (schadeloosstelling van de ha^e pachtsom over het laatste jaar) werdt verworpen met 81 tegen 6 stemmen. Een amendement-Ebels (schadeloosstelling) wordt verworpen met 55 tegen 35 stemmen. Een amendement-van der Sluis (opheffing van de be perkingen voor continuatie) wordt verworpen met 61 tegen 29 stemmen. Een amendement-van dar Sluis (vaststelling van den pachtprijs voor den rechter) wordt verworpen met 65 tegen 23 stemmen. Een amendement-Fleskens om mogelijk te maken, dat de rechter bij continuatie den pachtprijs vaststelt, wordt aangenomen met 69 tegen 81 stemmen. Een amendement-Rutgers van Roz^nburr (openstelling va-n beroep op de beslissing van don kantonrechter) wordt aangenomen met 52 tegen 36 stemmen. Een amendement-Beumer (uitsluiting van kleine stuk ken van continuatie) wordt aangenomen met 85 tegen 3 stemmen. Art. 1636 wordt daarna aangenomen met 61 tegen 28 stemmen. Do minister neemt een amendement-Gosellng over om tusschentijdsche opzegging ook mogelijk te maken, in dien andere dan landbouwbelangen dat vorderen. De beraadslaging over de pachtwet is geëindigd. De stemming wordt gehouden Woensdcg 12 November 1 uur Aan de orde komt het wetsontwerp tot legellng van do pachtcommissles. De heer Hiemstra (s.-d.) verdedigt een amendement om de pachtcommissie ook te doen optreden, indien een der partijen dit verlangt De heer Hiemstra trekt zijn amendement in, nadat minister Donner het in strijd heeft verklaard met do Grondwet De eindstemming wordt eveneens op 12 November ge houden. Het wetsontwerp-de Visser Inzake pachtcommissles wordt verworpen met 83 tegen 2 stommen. De Voorzitter sluit de vergadering. ETER VEILING. SCHAGEN, 30 Oct Aangevoerd 22098 kipeicren, 52—51 Kg. f 8.50. 55—37 Kg. f 9.10—9.40, 58—60 Kg. f 9.60—10.40, 61—63 Kg. f 10,4010.80, 6467 Kg. f 10.50—20.80, ongewogen wit f 10—10.40, ongewogen bruin f 10 2010.60, klein f C.40 8.20. 966 eendeieren f 6.10—6.30. 3 kalkoer.eleren f 11.10 HOORN, 30 Oct 16 stapels kleine fabriekskaas f 37 50. 4 stapels kleine boerenkaas f 40. 4 stanels fahrie'.cs comm. kaas f 45. 4 stapels boeren comm. kaas f 46 50. Aanvoer 28 stapels, wegende 35564 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN. 30 Oct. Witte kool f 0.700.90, Deensche witte kool f 1.70, nep f 3.30—3 50. drielingen f 1.40—1.60. uien f 1 50—2.20. grove uien f 1.90, peen f 1.60 per 100 Kg. bloemkool le soort f 5.206.20, 2e soort f 0.801 per 100 stuks. Aanvoer: 5800 Kg. witte kool. 900 Kg. Deensche witte kool, 450 Kg. nep, 4900 Kg. uien, 775 Kg. peen, 500 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN, 31 Oct. Witte kool f 0.70—1.30, nep f 3.50. drielingen f 1.30, uien f 1.60, grove uien f 1.40, peen f 1.40—1.50 per 100 Kg., bloemkool f 24»10 per 100 stuks. Aanvoer: 14500 Kg. witte kool, 200 Kg. nep, 975 Kg. uien, 2275 Kg. peen. 175 stuks bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 30 Oct. Schotsche muizen f 3.503.60, groote f 2.50—2.80, ronde duken f 1.80—1.S0. drielingen f 3.90—1.20, uien I 1.40— 2.60, drielingen f C CO1.30, grove f 2.70—3 10, gele nep f 23.70, poen f 1' -1.70, roodc kool f 0.703.90. witte kool f 0 60—1.20. gele kool f 0.70—2.90. Deensche witte kool f 1.902.40, per 100 Kg., bloemkool f 6.909 per 100 stuks. Aanvoer: 9100 Kg. aardappelen. 8200 Kg. uien. 6100 Kg. peen, 2-1600 Kg. roode kool, 26300 Kg. witte kool. 5000 Kg. gele kool, 1800 Kg. Deensche witte kool, 440 st. bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 31 Oct. Uien t 1.50—2.70, drielingen f 0.70—1.20, grove f 2.50— 3.20, peen f 1.101.60, kroten f 1.80, roode kool f 1.50— 3.90. witte kool f 0,90-1.20, D. witte kool f 1.40—1.90 per 100 Kg., bloemkool f 7.3010.80 per 100 stuks. Aanvoer: 8200 Kg. uien, 7800 Kg. peen, 950 Kg. kroten 8200 Kg. roode kool. 5300 Kg. witte kool. 2400 Kg. Deen sche witte kool. 2C00 stuks bloemkool. BROEK OF LANGENDIJK. 31 October. Bloemkool le soort f 411.90, 2e soort f 0.903.80. reu zen f 7.9014.40 per 100 stuks, roode kool f 14.10, gele kool f 13, vroege witte kool f 0.601.10. Deensche witte f 1.10—2.80. uien grove f 3.10—3.30. uien f 2.60 - 3.20, drielingen f 1.30—1.50. nep f 2.10—4.30. bieten f 1.80 —2.90, peen f 1.40—2, kleine peen f 0.70—0.90, snijboonen (kas) f 20—35.40 per 100 Kg. Aanvoer; 15600 st. bloemkool. 38000 Kg. roode kooi, 19000 Kg. gele kool, 100CO Kg. vroege witte kooi, 30000 Kg. Deensche witte kool, 9000 Kg. uien, 6000 Kg. bieten 5400 Kg. peen, 98 Kg. snyboonen. ALKMAAR. 31 Oct. Andijvie f 0.20—1.50, bloemkool I f 5.20—16.50. II f 1.90 2.90, gele kool f 15. groene kool f 17, kropsla f 1.10 —4.20, knolselderie f 3—4.40, Chin. kool f 0.20—2.30, roode kool f 1—5 per 100 stuks, appelen f 6—14, druiven f 11—37, snijboonen f 14.3021.90, D. spercieboonen f 12.60 —26, per 100 pond. prei f 2.20—5.20, selderie f 2.60—4.10, wortelen f 1.10—7.50 per ICO bos. postelein f 0.61—0.99, spinazie f 0.69—0.85 per bakje, bieten f 2,60. uien f 2.10 —9.30 per 100 Kg.. ALKMAAR. 31 Oct. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 2125 H.L.s aangevoerd, waarvan aanvoer en prijzen als volgt: 769 H.L. tarwo f 7—8. rogge f 4.50—5.50, 661 H.L. gerst f 4—5.90, ger3t chev. f 6—6.50. 317 H.L. haver f 5.75 7.75. 138 H.L. bconen. w.o. bruine boonen f 1521. ci- troenboonen f 27.50—34, duivenboonen f 9.50, witte boo nen f 21—39. 29 H.L. geel mosterdzaad f 18—20, 30 H.L. karwijzaad f 29—30, 48 H.L. blauwmoanzaad f 26—29, tuinbooncn f 10—28, 204 H.L. erwten, w.o. groene erwten (kleine) f 6.5010.50, groene erwten (groote) f 2127, grauwe erwten f 18—52, vale erwten f 2536, alles per 100 Kg. Handel stug. Ook in Ncdericnd. Maatregelen ge vraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Fleskens heeft aan den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw do volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: a. dat sedert eenigen tijd de invoer van Russisch graan bovenmate is toe genomen en geheel het karakter heeft aangenomen van een dumping; b. dat verscheidene landen, o.n. Frankrijk en België, maatregelen hehben genomen om den invoer van Russisch graan te beperken nf te verhinderen; c. dat volgens de binden, ten gevolge van het invoerverbod in België, thans 22 schepen met Russisch graan onderweg zijn van Antwerpen naar Holland? Is de minister niet van oordeel, dat de ongebreidel de invoer van Russisch graan dreigt te leiden tot een debacle voor de Nederlandsche akkerbouwers, doordat hun graan waardeloos en onverkoopbaar wordt? Is de minister bereid, onverwijld maatregelen te nemen, om dit direct dreigend gevaar af te wenden b.v. door maatregelen te nemer, ten einde den invoer van Russisch graan te beperken of onmogelijk te maken. Maalgebod en Russisch graan. Het hoofdbestuur der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw heeft het volgende telegram aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw r» verzonden: Het hoofdbestuur der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw verzoekt dringend, spoedige invoe ring maalgebod en verbod handel in Russisch graan. Een huis van een werkwillige vernield en afgebroken. De directie der N.V. Vereenigde Xederlandscho Chamottefabrieken to Geldermalscn deelt mede, dat aldaar de stakers aan de Chamottefabrieken Woens dagmiddag tusschen 5 en 6.30 uur een woonhuis, toe- bchoorendc aan den werkwilligen arbeider D. v. V.t direct nadat de huurder, een staker, het had verlaten, geheel met den grond gelijk gemaakt hebben. Een menigte van een paar honderd mannen en vrouwen was hij deze vernieling aanwezig. Een volledige postendienst was uitgezet om te waarschuwen tegen nadering van politie. De eigenaar van het huis, de arbeider D. v. V. lijdt een belangrijke schade. De Justitie heeft een onder zoek gelast. En de invoer van vee op Texel. V. .i Texel schrijft men aan de N. R. Ct.: Toen het mond- en klauwzeer zich hier te lando ging uitbreiden, hebben B. en W. van Texel den in voer van vee op het eiland verboden, in de hoop, daarmee te kunnen bereiken, dat ons eiland ver schoond bleef van dezen geesel der veehouderij. Dit heeft evenwel niet nfdoende geholpen: enkele geval len van de gevreesde ziekte hebben zich toen voor gedaan. Thans doet zich de wenschelijkheid gevoelen van invoer van vee, en omdat het verbod daarvan toch het mond -cn klauwzeer niet geheel heeft kunnen weren, zal van 3 lot 9 November gelegenheid worden gegeven tot den invoer van vee; de aanvragen daar voor moeten te voren ter gemeentesecretarie worden gedaan. Opgegeven moet worden, hoeveel stuks vee men wenscht in to voeren en tevens de plaats van herkomst, zulks om controle mogelijk te maken. Het in to voeren vee moet op het eiland per as naar «Ie nieuwe eigenaren worden vervoerd cn dan nog ge durende twee weken gestald blijven. De V.A.R.A. contra den Nederlandschen Staat. Naar vernomen wordt, zal de V.A.R.A. rien Neder landschen Staat in rechten aanspreken wegens het onrechtmatig verbreken van de redevoering, welke de secretaris van de V.A.R.A., de heer G. J. Zwert- broek, op Woensdagavond 8 October jl. te Leiden hield. Mr. v. d. Goes van Naters te Heerlen zal hierbij voor de V.A.R.A. als rechtskundig adviseur optreden. Voorts vernam het „Hsbl." nog, dat men in leiden de kringen van de V.A.R.A. zeer onaangenaam ge troffen is door het feit, dat men officieel nimmer gehoord heeft, waarom de heer Zwertbrock eigenlijk werd afgebroken; men heeft dit in de Maden moeten lezen. Van de commissie is hiervan tot heden geen officieel bericht ontvangen. Bij informatie bij den secretaris van den Radio- rand werd aan genoemd blad medegedeeld, dat de quaestie van beantwoording nog een punt van be spreking in de commissie uitmaakt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11