HET GEZIN 1 RECEPTEN. De bekende Engelsche Christen-socia list F. D. Maurice schreef eens „er be staat 'n gevaar, om verwantschap te be schouwen als iets dat geen invloed heeft op ons bestaan". Ofschoon die uitspraak reeds tientallen Jaren oud is en sedert heel wat veranderde, o.a. dat de liberale individualistische ge dachte meer plaats moest maken voor de gemeenschapsidee ofschoon de overtuiging in steeds groo- ter kringen heeft post gevat dat de per soonlijkheid opbloeien moet uit collectie ven bodem; heeft 't gevaar waarop toen gewezen werd niets van zijn ernst verloren; in tegendeel bedreigt het de nauwe verwant schap speciaal, die met het .woord „ge zin" wordt aangeduid, met steeds grooter ernst. Eén geluk is, dat de oogen van velen er voor open zijn of althans er voor open gaan. Of degenen die alarm blazen niet moe ten worden aangeduid, met de „vox cla- mantis in deserto", de stem des roependen in de woestijn Er is iets angstigs In het besef van tijd geest; het geval dat je staat tegen een overmacht, nergens aan te vatten, maar toch, of misschien juist daarom, zoo uiter mate wezenlijk, 'n Wanhopig gevoel kan zich van een mensch meester maken, die tegen den stroom moet oproeien. En nu moge Goethe in zijn Faust zeggen „Wat gij den geest des tijds noemt, dat is in den giond uw eigen geest"; en nu mogen we erkennen dat dit voortreffelijk is geformu leerd, 't neemt niet weg, dat we dit bewustzijn soms als een beklemming er varen „ja, de geest des tijds -. onze eigen geest; echter plus nog wat", en dat „plus nog wat", dat is 't hem.juist. Om tot ons onderwerp terug te keeren. Wij zien het gezin als cel, als kern der maatschappij. En als maatschappij in 't klein. Wij zijn overtuigd, dat mèt het gezin de maatschappij te gronde moet gaan; dat wie het gezin ondermijnt, de maatschappij ondermijnt, enz. enz En tegelijkertijd nemen we waar, dat het maatschappelijk leven, de ontwikke ling der maatschappij, het gezin versplin tert. Eenerzijds doet zich het feit voor, dat in de maatschappij de enkeling hoe langer hoe meer verdwijnt (in Rusland gaat dat in uiterste consequentie, maar buiten Rus land is daar toch ook heel veel van waar neembaar); anderzijds zien we met be zorgdheid dat in het gezin 't gemeen schappelijke steeds meer wordt opgeofferd aan den enkeling. Hier gaapt klaarblijkelijk een scherpe tegenstelling. Rij nader toezien wordt 't echter duidelijk, dat die antithese niet zoo groot is En komen wc tot de ontstellende ont dekking, dat 't een gevolg is van 't ander, althans, dat ze beide in oorzakelijk ver band met elkaar staan. Want 't gezin moet zijn de voedings bodem der persoonlijkheid, juist omdat het in den waren zin des woord een gemeen schap is; en waar dat gezin uiteengerukt wordt, gaan wel allerlei afzonderlijke wezens leven, doch die worden niet tot persoonlijkheden ontwikkeld, vermalen door den geweldigen molen der massa. De maat schappij van Jieden is zoo veelkleurig en in elk opzicht zoo op de massa ingesteld van bioscoop af tot de grootindustrie toe dat slechts de enkelen als persoon lijkheden zich zullen kunnen handhaven en enkelen zullen steeds uitzonderlijker worden, niet het minst naarmate het ge zin als eenheid, als ideaal-maatschappijtje ten onder gaat. En dit feit te constatee- ren is, wat we boven bedoelden met 't angstige gevoel van aan den geest des tijds a.h.w. willoos te zijn onderworpen. Desondanks willen we af en toe, in en kele eenvoudige artikeltjes, op de betee- fcanls van het gezin wijzen. Z. EEN RAADSEL. Een vrouw Is 't raadselachtigst wezen Dat men op aarde vinden kan Ik heb een vrouw en zeven dochters En ik begrijp er nóg niets van I Ze kunnen uren loopen mokken De eene voor, de and're na En loops er eens iets ir het honderd. Dan is het steeds de schuld van Pa Maar ben ik snip en snip verkouden En nies en proest ik van belang, Dan slaat de schrik haar om het harte Dan zijn ze voor mijn leven bang Dan zijn ze eensklaps vol attenties 'k Krijg heete kwast en zoute drop.... Maar niet zoodra ben ik weer beter Of al die teed're zorg houdt op I 'k Krijg harde waarheden te hooren Er blijft geen stukje aan mij heel.... Alleen als wij visite hebben, Dan is de grootste lof mijn deel Een vrouw is 't raadselachtigst wezen Dat men op aarde vinden kan 1 Ik heb een vrouw en zeven dochters En ik begrip er nóg niets van 1 J. C. B.—B. NIEUWE WINTERMANTELS. 1). Een mantel van een schotsch wollen stof. met een effen tegenkant, waarvan kraag en polsomslagen gemaakt zijn. In den rug. boven de ceintuur, zijn twee punt vormig ingezette stukken. Benoodigd 3 M. in 1 M. 40 breedte. 2) Het tweede model is van rood, bruin en blauw tweed. Kraag en ceintuur zijn ge zoomd met een blauw fluweelen rand. Deze ceintuur loopt niet heelemaal door, maar eindigt ter weerszijden onder een knoop. Benoodigd 3 M. in 1 M 40 breed. SCHOTELTJE VAN GESTOOFDE KONIJN. Benoodigd 1 konijn, peper, zout, citroen sap. 75 Gr. boter, 60 Gr. tarwe bloem, 1 groote ui, 6 eetlepels tomatenpurée, 2y, d.L. bouillon, 24 kleine ronde uitjes, 24 kleine ronde aardappelen. BereidingVerdeel het gevilde uitge haalde konijn in 4 pooten, de gespleten kop en 6 deelen van den rug. Wasch de stukken, wrijf ze in met citroensap, peper en zout en wentel ze in tarwemeel. Bak ze in de heete boter, maar zorg dat ze niet branden of te hard worden, leg elk stuk dat rondom mooi bruin gekleurd Is in een stoofpan. Verwijder uit de pan met de overgeble ven boter zorgvuldig alle aangekleefde bruine sausjes, laat er dan de fijn gesnip perde ui en 20 Gr. tarwebloem lichtgeel in worden, voeg daarbij langzamerhand den bouillon en de tomatenpurée en zeef deze saus over het konijn. Sluit de pan goed en laat alles samen zeer zacht een uur stoven. Maak in dien tijd de uitjes schoon, kook ze gaar in kokend water met zout en zorg dat ze heel blijven. Laat ze goed uitlekken er. laat ze in gesmolten boter In een vuur vasten schotel of een broodslee in den over lichtbruin kleuren. Steek met een voor dit doel bestemd ijzeren lepeltje kleine balletjes uit groote geschilde aardappelen, wasch ze op de ge wone manier, maar reken voor het gaar worden niet langer dan 10 a 15 minuten. Leg tenslotte het gestoofde konijn op een warmen schotel, overgiet het met de saus en stapel de aardappelen en de eitjes in 4 afwisselende vakjes er omheen, elk vakje gescheiden van het volgende, door een schijfje citroen. EIEREN MET KERRYSAUS. Benoodigd 6 eieren, 150 Gr. boter. 200 Gr. rijst of 500 Gr. koude aardappelen, X L. bouillon, 60 Gr. boter, 50 Gr. bloem, y, lepel kerry, wat zout. BereidingDe eieren 8 minuten laten koken, pellen en overlangs in tweeën snij den, de dooiers er uit nemen, fijn wrijven 1 3). Het volgende model is van zwart la ken. Om dezen mantel niet al te doodsch te maken, wordt hij opgevroolijkt door een pe- tit gris kraag. De sluiting geschiedt met een enkelen knoop. Aan de zijkanten van voren is een holle plooi tot halve hoogte geincru- steerd. Deze holle plooien geven de noodige ruimte aan den rok. Benoodigd 3 M. 50 in 1 M. 40 breed. 4). Mantel van myrtengroen drapella met een puntvormig schouderstuk. Van deze pun ten gaan 2 holle plooien uit voor do ruimte. De kleine kraag is van Visonbont Benoodigd 3 M. 25 in 1 M. 40 breed. NIEUWE BONTSOORTEN. Welk een gecompliceerde zending hebben de groote kleermakers te volbrengen doo- steeds aan de nieuwste grillen der vrouwe- voor hare kleeding te moeten voldoen! Wel een enorme verbeeldingskracht moeten bezitten om steeds weer iets nieuws te kui nen vinden. Hun trouwste medewerken daarbij zijn de fabrikanten die de weefsels fabriceeren en die steeds weer met nieuw* stoffen voor den dag komen. Nu eens ver. anderen zij het uiterlijk dezer stoffen: effen, oedrukt of Schotsch; dan weer de kleuren, dan weer de grondstoffen of ook wel alla tegelijkertijd. Maar er is een andere afdeeling der mode waar de taak der scheppers heel wat moei lijker is, n.1. in die van het bont. Dit vindt zijn oorzaak daarin dat de pelswaren die voor de vervaardiging of garneering geëigend zijn, zeer geiiiniLteio m aanu.i zijn. En toch moet de kleermaker steeds oppassen, aeze bontsoorcen zijn wispelturige clientèle niet gaan vervelen. Begrijpelijk is net dus, dat de bontwerkers naar nieuwe bontsoorten zochten en zoo kregen wij de laatste jaren een serie te zien weiKe misschien met gelijkwaardig was aan de tot nog toe gebruikte, maar die door haar nieuwheid toch een groote vogue kende. Zooals de doodgeboren veulens, de jonge gazellen, de kleine geiten enz., die u zij in de mode waren, een tijd kenden dat men veel voor hun vacht betaalde. Trouweni voor de zeldzame en befaamde bontsoortejj geldt hetzelfde: ook hun prijs varieert gj naardat zij minder of meer in de mode zij:] v.cxae iui.tii uc^en wnn-oi ao Uib.crkoient zijn Het hermelijnbont hoofdzakelijk, ve: telt ons een groote bontwerker. Hermelyi werd sinds geruimen tijd vrijwel niet mee gedragen. L)io. jaai zaï xiien ueo niet ain 's avonds zien, maar op elk uur van den dag, Maar hermelijn vlekt spoedig en daarom zal men naast wit, ook grijs en zelfs zwart her melijn zien. Natuurlijk is echt hermelijn wit Maar men heeft er wat op gevonden om dit bont zwart of grijs te verven. Wat intusschea dit bont geenszins goedkooper maakt! Daarnaast krijgt men te zien goudblond- kleurig beverbont. Ditmaal heeft men in plaats van te verven, ontkleurd. Tenslotte is ook geheel nieuw de wijze waarop men sommige bontsoorten heeft weten te verwerken. Mantels van astrakaa en van breit«rrv9n7 mn (.v0n jjcht en evesl soepel als kleedingstukken die van zijde oft een lichte wollen stof gemaakt zijn. Er wordt beweei-d dat al deze bewerkmgetï een nadeeligen invloed op den levensduu? 'van de bontsoorten zouden uitoefenen. Mis- '1 'evens dat de vrouwen van tegenwoordig niet meer zoo practisch zijn als onze grootmoeders, die haar bont voor haar gansche leven kochten en het schijnt wel dat naarmate de bontsoor- •er» in wijs •»-. mmvi-v vinden om gelijken tred daarmee te houden en steeds weer iets nieuws willen hebben. met de 150 Gr. boter en een rouw eier dooier. Met dit mengsel de openingen in de halve eieren gebombeerd vullen. De kerry saus maken door boter, bloem en kerry dooreen te roeren en langzaam de noodige bouillon toevoegen. De rijst droog koken ln ruim y2 L. water of indien men aardappelen prefereert, van deze droge purée maken. Rijst of purée uitspreiden op een scho tel, de gevulde eieren er op plaatsen, de kerrysaus er omheen gieten, of den scho tel met frissche takjes peterselie versie ren en de saus er bij presenteeren. Bijziendheid en ijdelheid. Wie zou er gedachte hebben dat de bij ziende vrouwen, wanneer het er op aankomt een bril of lorgnet te kiezen, een overdreven coquetterie aan den dag leggen Een Engelsche opticien beklaagt zich met bitterheid er over. Zijn vrouwelijke klanten, mooi of leelijk, maken hem het leven tot een hel, beweert hij. Het grootste probleem, volgens hem, is om de kleur van het montuur goed bij die van de oogen te doen passen. Aan donkere vrou wen met bruine oogen geeft hij een montuur van lichtgekleurde schildpad. Aan haar die kastanjebruin of goudblond haar hebben, geeft hij daarentegen donker gemonteerde brillen. De ervaring heeft hem namelijk geleerd dat de contrasteerende werking een extra bekoring aan het gelaat geeft. ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van mantels en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mejuffr. L Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96, Den Haag. De patronen voor dames kosten f l. die voor hinderen f 0.80. Het duurt onge veer 10 dagen alvorens ze in bet bezit komen van degenen die patronen aanvragen Aan de lezeressen die een patroon bestel len, wordt beleefd verzocht bij de aanvrage bet verschuldigde bedrag In te sluiten, ter voorkoming van administratiekosten Kunnen alle vrouwen zich bij de huidige mode aanpassen Wij zijn der huidige mode veel verschuldigd zij heeft het middel weer op zijn plaats ge bracht, zij heeft de rechte lijn zoo streng door golvende bewegingen van plooien en drapeeringen vervangen, zij geeft de heupen weer aan en zij geeft een allure aan het vrouwelijk silhouet door de rokken van ach teren langer te maken. Maardeze zoo vrouwelijke mode is moeilijk te dragen. De kleine tailleurs, de eenvoudige japon netjes waarvan men tot voor kort zooveel sprak zij behooren tot het verleden. De toiletten zijn overbeladen met Godets. De plooien en drapeeringen maken de japonnen eenigszins zwaar, evenals het feit dat zij zoo nauw aansluiten bij de lijnen van 't lichaam. De stoffen zelf, fluweel, crêpe satin, enz. worden in denzelfden geest gekozen. Daarbii komt nog het algemeen gebruik van bont. Maar de mode begrenst zich niet meer tot enkele geprivilegeerden, iedereen schikt zich tegenwoordig er naar. Evenwel zijn er slechts weinig vrouwen die genoeg „allure" bezitten om deze romantische toiletten met gratie te dragen. Voor korten tijd waren wij in Longcham op de rennen, te midden van het elegante pu bliek. Daar zagen wij drie soorten vrouwen: zij, die den waren „chic" bezaten, zij die toonden verstand te bezitten en zij die men kortweg belachelijk kan noemen. De eerste categorie droeg zeer bewerke toiletten, met drapeeringen, vele plooien en enorme bontkragen. Aan haar was de mode goed besteed,want zij zagen er allerelegantst uit en vulden de tribunes met een koninklijke gratie. De tweede categorie, die der verstandigen, had begrepen, dat zij zich anders moest kleeden. Haar toiletten waren soberder, dik wijls tamelijk kort en vormden als het ware een compromis tusschen de mode van giste ren en die van heden. Dank zij haar gezonde verstand en haar eenvoud, waren zij even be koorlijk om aan te zien. Met de derde categorie, die der belachelijke, was dit helaas geenszins het geval. Men begrijpt waarom. Zeker, de dure en mooie toiletten waren er, maar het gezonde ver stand had ten eenenmale totaal ontbroken. Kce moét men een patroon zelf knippen Als 2e rok wordt de klokrok geteekend die achter langer valt als vóór. U teekent gewoon de rechte klokrok, dus voor de voorkant zet U een rechthoek op die heupw. en 1 breed en de roklengte lang is en voor de voorkant een rechthoek die heupw. min 1 breed en de roklengte lang is en dan kunt u de klokken uitleggen naar eigen verkiezing. Neem een stuk papier en stippel de vóór- en achterkant na, met de zijlijnen tegen elkaar. Trek nu de midden achterlijn zoo veel cM. door als u de achterkant langer wilt hebben en trekt dan de nieuwe onder lijn zooals de teekening aangeeft. (Op deze teekening is de rok achter 20 cM. langer.) Trek de zijlijn ook door tot op de nieuwe lijn. Om nu weer 2 gedeelten te krijgen, knipt u de zijlijn door. Denk erom middenvoor en middenachter langs de rechte draad te knippen, zoodat de zfjlijnen scheef van draad vallen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 20