Mager Courant Raad Hoogwoud. Plaatselijk Nieuws. Derde Blad. De Fokveemarkt en Keuring. De electrificatie van de Wieringermeer. Theater Royal. Zaterdag 1 November 1930 73ste Jaargang. No. 8758 Vergadering van den Raad op Vrijdag 31 October '1930, des middags half 2. Voorzitter de heer Vijn, loco-burgemeester. 'Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat door ongesteldheid van den burgemeester, hem de eer te beurt valt deze vergadering tc leiden. Spr. doet dat met schroom, doch hoopt dat medewerking zal worden verleend en dat de besprekingen op aange name en zakelijke wijze mogen worden gehouden. In verband met de ongesteldheid van den burge meester, is van Dr. Pool een schrijven ingekomen, waarin deze mededeelt dat het gewenscht is dat den heer Breebaart als burgemeester-secretaris en ambte naar van den burgerlijken stand een ziekteverlof tot 1 DecembQr a.s. wordt verleend. Van den Commissaris der Koningin is bericht inge komen dat aan den burgemeester op diens verzoek ziekteverlof is verleend tot 1 December a.s. Het ver- leenen van ziekteverlof als secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand is aan den Raad en alge meen wordt goedgevonden het verlof te verleen en. De Voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling van B. en W. was om de ambtenaresse ter secretarie met het tijdelijke secretariaat te belasten, maar art. 96 der gemeentewet» verzet zich tegen de benoeming van een vrouwelijk persoon. Op ons verzoek is de heer Bood, gemeenteveldwachter, bereid deze tijdelijke functie waar te nemen. De Raatl gaat hiermede accoord. De heer Bood legt de bij de wet vereischte belof ten af, waarna de Voorzitter hem feliciteert en ver trouwt dat de heer Bood naar zijn beste weten de zaken zal behartigen. Hierna worden de notulen door mej. Van Veen ge lezen, ze worden onveranderd vastgesteld. Mediedeelingen. a. dat. de horden bij de voormalige tram-brug aan de Langereis bereids zijn geplaatst; b. dat een oproeping is geplaatst voor een derde leerkracht te Aartswoud. De stukken moeten worden ingeleverd vóór 5 November a.s.; Er waren 3 sollicitanten. c. dat B. en W. hebben besloten de kastanjeboom óp het schoolplein der O. L. school in de Kerkelaan te laten snoeien, zoodra de boom bladerloos is. Ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raads besluit, d.d. 11 September j.1., terzake suppl. begroo ting voor het dienstjaar. b. Een opgave van het Hoofd der O. L. school in de Kerkelaan, waarin medegedeeld wordt dat op 10 Octo ber j.1. is aangevangen een cursus voor schoolvrije jeugd met aanvankelijk 10 leerlingen, welk getal reeds is gestegen tot 15. c. Het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 23 September j.1. De ontvangsten en uitgaven bedroegen resp. 154951.52% en f43793.08. Het kassaldo is belegd bij de Boerenleenbank alhier. d. Het verslag over 1929 van het Prov. Waterl. Be drijf van Noordholland. e. Het verslag van de werkzaamheden der Com missie voor de Malaria-bestrijding door de Bevolking in Noordholland over 1929. Liggen ter inzage. f. De Staten I en II van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, van den kring Spanbroek, over de maanden Juli, Augustus en September 1930. De commissie van dezen dienst verzoekt te willen medewerken tot de totstandkoming van een gemeen schappelijke regeling voor de vieeschdestructie te Mid- woud. Besloten wordt aan Ged. Staten machtiging te vra gen een dergelijke gemeenschappelijke regeling aan te gaan, terwijl het verzoek verder tot de volgende vergadering wordt aangehouden. De bijzondere school in de Weere. Van het gemeentebestuur van Sijbekarspel is de mededeeling ingekomen dat deze school door 78 leer lingen uit de gemeente Hoogwoud is bezocht en dat de kosten bedragen f 1522.56, terwijl aan schoolgelden zijn ontvangen f317.52, zoodat is af te dragen f 1205.04. Aan het vervolgonderwijs nemen 11 leerlingen deel en de kosten bedragen f79.05. Voorts wordt bericht dat er 2 leslokalen zijn aan gebouwd waarvan de kosten hebben bedragen f 20.000 wat de kosten voor de gemeente Hoogwoud doet stij gen met f 600 per jaar. Verzoeken om subsidie. g. Her verslag van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, waarbij tevens het verzoek wordt, gedaan een subsidie te willen verleenen van f25. De heer De Wit bepleit toetreding, terwijl do Voorzitter erkent, dat er heel wat wegwijzers staan Met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Wit, wordt afwijzend op het verzoek beschikt. h.v Een verzoek om subsidie van de Commissie Voor de Malariabestrijding door de bevolking in deze Provincie van 1 cent per inwoner te mogen ontvan gen voor het jaar 1931, of in totaal voor deze ge meente f21.94. De heer De Wit wijst er op, dat er zoo weinig van de bestrijding wordt bemerkt. Vroeger kwamen ze met een spuit, nu niet meer en mag je alleen je naam in een boekje zetten. De heer Bossen zegt, dat je nu de spuit zelf kunt halen. De heer De Wit vindt de bestrijding een wassen neus, zooals het werk nu gebeurt is het weggegooid gelei. De heer Glas meent, dat dit niet gemakkelijk is te ■fcoordeelen, we zitten er niet diep genoeg in, doch Ge heer De Wit meent, dat het gemakkelijk genoeg l!> te constateeren. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten geen subsi die te verleenen; voor subsidieeren stemden de hee- ren Klaver, Glas en Voorzitter. t- Een verzoek van de Vereeniging van Diaconiën der N'ed. Herv. Kerk in de classis Hoorn voor Ge zinsverpleging om evenals vorige jaren f300 subsi die te mogen ontvangen, een jaarverslag is bij het verzoek toegevoegd. Wordt toegestaan. J- Een verzoek van de R.K. vereeniging voor Zie kenverpleging „Het Wit-Gele Kruis", gevestigd te Grootebroek om voor 1931 een subsidie te mogen ont vangen van f 150. Vorig jaar is f 100 verleend. De re kening en verantwoording over 1929 en de begrooting voor 1930 zijn bijgevoegd. B. en W, stellen voor f 100 subsidie te geven. De heer Bossen oordeelt het beste dat er één ver- ®eJiging was, maar er valt niet meer aan te tornen. .Met algemeene stemmen wordt besloten f 100 te geven. K. *Een verzoek van de afdeeling Hoogwoud en Omstreken voor Vacantiekolonie's om voor 1931 we der f50 subsidie te mogen ontvangen. Wordt toegestaan. 1. Een verzoek van het bestuur der Vereeniging „Volksmin" om voor 1931 f 100 subsidie te mogen ontvangen. Wordt toegestaan. ra. Van het Hoofdbestuur der Vereeniging tot be vordering van het Vakonderwijs in Westfriesland een verzoek om voor 1931 een geldelijke bijdrage be schikbaar te willen stellen. Het vorige jaar is daar voor toegekend f15. De heer Bossen wil nu f25 geven, omdat ze nu zelf voor een verlicht en verwarmd lokaal moeten zorgen. Met algemeene stemmen wordt besloten een subsi die van f 25 te geven. Straatverlichting. Van de Directie van het Prov. El. Bedrijf dezer pro vincie is een schrijven, d.d. 24 September jl. ingeko men, waarin wordt medegedeeld, dat voornoemde Directie bereid is de lantaarns aan de gemeente over te dragen voor f2.50 per stuk. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. Een rapport over eventueele uitbreiding der verlichting was bij het opmaken van de raadsagen- da nog niet ingekomen. Vanmorgen is dit rapport ingekomen, maar B. en W. hebben het nog niet behandeld. De Voorzitter wil nu beide zaken uitstellen en in de volgende verga dering gelijk behandelen. Ook de heer Glas vindt dat gewenscht. De heer Bossen oordeelt evenwel dat tot overname van de bestaande lantaarns nu wel kan worden be sloten en de heer Bossen verkrijgt steun van andere leden, waarbij de heer Klaver zegt, dnt hoog noodig met de straatverlichting dient te worden begonnen. De heer Schilder denkt ook. dat de overname der lantaarns een onderdeel vormt van het aan te gane contract. De Voorzitter leest reeds enkele clausules van het rapport voor, de verplaatsing van 4 lantaarns aan het Zuideind zal kosten f 150, de paal te Aartswoud f 75.—. Besloten wordt de kwestie straks na de openbare vergadering officieus te bespreken. Niet-rendabele uitbreiding te Aartswoud aan de waterleiding. Van den Directeur van het P.W.B. is een schrijven d.d. 29 September jl. ingekomen, waarin wordt me degedeeld. dat voornoemde Directeur bij schrijven van 5 Maart jl. den Raad een voorstel heeft doen toekomen voor de aansluiting van eenige perceelen in de Zeebuurt te Aartswoud. De Raad besloot des tijds niet op dit voorstel in te gaan. Door de belanghebbenden en in het bijzonder door den heer K. Vel, zijn daarna pogingen aangewend om alsnog hun perceel aangesloten te krijgen. Wordt de leiding slechts doorgetrokken tot aan het door den heer Vel bewoonde perceel, dan zal met den aanleg van 800 meter leiding volgens den Directeur kun nen worden volstaan. De aanlegkosten worden be groot op f3200. De heer K. Vel is bereid voor zijn be drijf een 10-jarig abonnement aan te gaan van f125 per jaar. De. jaarlijksche opbrengst aan watergelden bij aansluiting van alle 5 perceelen bedraagt dan, met inbegrip van bedoeld meterambonnement f193 per jaar. De berekening volgens de regeling N.R.U. wordt dan:Van de aanlegkosten is gedekt 10 X f 193 f 1930. Het ongedekte gedeelte der aanlegkos ten is f3200 f1930 f 1270. De dekkingsbijdrage van de Provincie over 20 van f3200 of f 640 en van de gemeente over 1 0% van f3200 of f320. Totaal is dan gedekt f2890, ongedekt blijft nog over f310. De heer K. Vel is bereid bevonden om boven zijn garan tie dit bedrag van f310 te storten, als bijdrage in de aanlegkosten, zoodat dan hiermede de geheele lei ding rendabel is geworden. De jaarlijksche bijdrage van de gemeente zou dan zijn 7 X f320 of f22.40. Deze bijdrage is evenwel eeuwigdurend. B. en W. stellen voor hierop in te gaan, want met bovengenoemd gewijzigd voorstel zullen 6 woningen aan het Waterleidingbedrijf worden aangesloten. Algemeen wordt de daad van den heer Vel op hoo- gen prijs gestejd en met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De trambaan Schagen-Wognum. Van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen is een voorstel ingekomen tot verkoop van de voorma lige trambaan Schagen-Wognum aan de provincie voor f54500. Dit bedrag wordt ten bate der vroegere aandeelhouders gesteld, hierdoor zal 45 van het indertijd gestorte kapitaal ad f 6000 aan deze gemeen te worden gerestitueerd. Het ligt in de bedoeling van de provincie om de gewezen trambaan tot publieken weg of andere publieke doeleinden te bestemmen. Van de Commissie inzake de stoomtram Schagen- Wognum is een rapport ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat rle Commissie de gemeente in over weging geeft nog geen beslissing te nemen. De Com missie verstaat zich thans nog met haren rechts kundigen raadsman en is voornemens een conferen tie te hebben met de Ned. Spoorwegen, waarna zij haar houding zal bepalen en de belanghebbenden nadere voorstellen zal doen. Van deze commissie is naderhand bericht ingeko men dat 11 October een conferentie heeft plaats ge had met de directie der Ned. Spoorwegen. De direc tie houdt zich aan den inhoud van de overeenkomst in 1908 aangegaan. Getracht wordt van de provincie nog een hooger bod te krijgen en de commissie heeft vandaag een bijeenkomst met een commissie uit Ged. Staten. Door de Ned. Spoorwegen wordt op het ontvangen van antwoord aangedrongen. De Voorzitter vraagt of nog maar wat zal worden gewacht met het nemen van een besluit. De heer Glas zegt dat als er niet meer is, men ge noegen zou nemen met een uitkeering van 45 maar van de N'ed. Spoorwegen doet men dat niet direct. Rijk en Provincie hebben hun voorschotten terug ont vangen, maar de poldertjes en gemeenten in West friesland moeten met, 45 genoegen nemen. De Voorzitter noemt het een beetje onnet, de heer De Wit een jodenboel, de heer Groen vindt het niet in den haak. De heer Bossen komt tegen de uitdrukking van den heer De Wit op, ook joden kunnen fatsoenlijk zijn, je hebt ook christenjoden, die nog wel beroerder zijn. De heer De Wit zegt het niet. te kunnen helpen, maar spr. vindt het een dunne beweging, ze probec- ren er met een mooi schrijven af te komen. De heer Schilder zegt dat het de vraag is of men met een rechtskundige zaak er beter afkomt. De heer Bossen vindt het goed af te wachten, maar het aanbod valt spr. niet af, spr. dacht dat er niets van terecht zou komen. Algemeen wordt goedgevonden nog geen beslissing te nemen. Diverse verzoeken Een verzoek van Th. Schekkerman te Aartswoud om ongeveer 200 M2. grond naast zijn huis en erf gelegen, in erfpacht te mogen verkrijgen. B. en W. vragen als Alg. Burg. Armbest. den Raad machtiging om hierover met Schekkerman in onderhan deling te treden en behoudens de goedkeuring van Ged. Staten een gedeelte grond In erfpacht te mogen afstaan Algemeen goedgevonden, de situatie wordt er door verbeterd. Een verzoek van het bestuur van het Schoolverbond te Weere (Abbekerk) om voor dit jaar een subsidie van f 50 te mogen ontvangen ter bestrijding van kosten voor hun jaarlijksche schoolreisjes. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken. Algemeen goedgevonden. Een verzoek van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbeiders In het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf te Utrecht inzake aansluiting bij de Werkloos heidsverzekering. De Voorzitter gevoelt er niet veel voor, maar de heer Bossen wel, de menschen hebben er jaren contributie Vprcfnnnin of moelliik8 cn °n- V Cl alUppiIlg regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxcertabletten Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. aan betaald, komen in den Wieringermeerpolder werken De instelling werkt practisch. De Voorzitter vindt dat de Wieringermeerpolder ze dan maar moet onderhouden. De heer Schilder vindt het voor onze gemeente niet zoo urgent, er is tot nu toe weinig uitbetaald voor de werkloosheid. De Voorzitter vindt het niet billijk dat bij werkloosheid op de gemeente wordt afgekomen. Ook een boer houdt den geheelen winter zijn werkman. De heer Klaver zegt dat de werkloozen evengoed niet aan hun lot worden overgelaten. Met 5 tegen 2 stemmen wordt afwijzend op het ver zoek beschikt, voor stemden de heeren Bossen en De Wit. Door Mej. Rempt, schoolschoonmaakster, wordt we gens ongesteldheid ontslag gevraagd. Het ontslag wordt verleend en de fam. Mienis met het werk belast. Op nieuw zal vrijstelling worden gevraagd van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de scholen te Langereis, Aartswoud en Ker kelaan. Van den heer Kleft, Langereis, was een verzoek inge komen om vergoeding van het vervoer van 2 kinderen naar de R.K. school te Hoogwoud. De kosten bedragen over het tijdvak 30 Sept.i Mei f 29.52 per kind. B. en W. stellen voor de vergoeding evenals in de andere gevallen op f 22.50 per kind te bepalen. Waar een der kinderen nog niet den leeftijd van 7 jaar heeft be reikt, valt dit kind buiten deze regeling. Door den Voorzitter wordt nog opgemerkt dat als van de bus van Keetman gebruik wordt gemaakt, de kosten f 22.50 bedragen, doch de heer Klaver zegt dat dit niet voor de kinderen te doen is, omdat ze te lang moeten wachten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. Met voorgestelde finantieele regelingen gaat de raad accoord. De begrooting voor de Langereizer school wordt vast gelegd op een bedrag van f 5678 aan ontvangsten, f 7115.50 aan uitgaven, een tekort alzoo van f 1437.50. welk bedrag door de gemeenten Nieuwe Niedorp en Hoogwoud ieder voor de helft moet worden betaald. Begrooting Algemeen Burgerlijk Armbestuur Tn behandeling komt de begrooting van het algemeen Burgerlijk Armbestuur. Er wordt een gemeentelijke subsidie gevraagd van f 2500. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 6447.96, met een post onvoorzien van f 374.71. De gemeentebegrooting. Vervolgens wordt aan de orde gestejd de behandeling van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1931. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden, al leen merkt de Voorzitter op dat hem de 6 pet. rente die voor de bijzondere scholen moet worden vergoed, nog al tijd dwars zit. Ook dit jaar is door samenwerking tusschen de Rundveefokvereenigingen Barsingerhorn-Schagen, Wieringerwaard, Dirkshorn, Sint Maarten. Noord- Zijpe, Zuid-Zijpe en Nieuwe Niedorp op 30 Octob<»' j.1. een fokveemarkt en keuring gehouden. De markt werd weer op het Slotplein gehouden en de zeer belangrijke inzending, n.1. 87 nummers in de rubriek Stierkalveren, 13 nummers in de rubriek Kuikalveren en 4 nummers in de rubriek Hokke- lingen, trok groote belangstelling. Voor de keuring traden als juryleden op de hee ren P. Schenk Dz., Wieringerwaard en E. Koster. Berkhout, als arbiter de heer De Vries, Rijkvee- teeltconsulent. De bekroningen werden als volgt toegekend: Stierkalveren: le prijs Frans Max 62, eig. A. Fran- cis Schagen; 2e prijs A Frans Max 51. eig. Jb. Jirn- mink, Barsingerhorn; 2e prijs B Albert 17, eig. A. Francis, Schagen; 2e prijs C De Schoone II, eig. Jb. Jimmink, Barsingerhorn; 3e prijs A Max Wodan 3, eig. D. Sleutel, Trapweg, Schagen; 3e prijs B Max Wodan 17, eig. C. R. Blaauboer, Wieringerwaard; 3e prijs C Frans Nicolaas 24. eig. A. Francis, Schagen; eervolle vermelding: Leegwaters Wodan 2. eig. K. G. Wonder, Wieringerwaard en Cor, eig. R. Mijts, Nieuwe Niedorp. Kuikalveren: le prijs Schoorl 10, eig. A. Winkel Pz., Moerbeek; 2e prijs Jacoba 13. eig. W. Jiinmink Hz., 't Zand; 3e prijs Marie 3, eig. 11. Nobel. Barsin gerhorn; 4e prijs Geertje, eig. A. Scheer, Heerhugo- waard. Hokkelingen: le prijs Jannetje 5. eig. J. Jimmink Jhzn., Ruigeweg, Schagerbrug; 2e prijs Trijntje jl. eig. C. Spaans. Wieringerwaard; 3e prijs Rika 20. eig. D. Kaan, Wieringerwaard. Binnenkort zal zich alhier vestigen in het pand aan de Landbouwstraat eigendom van het P.E.N. te Bloemen- daal, de heer D. J. C. de Leeuw te Haarlem, Inspecteur in algemeenen dienst bij het P.E.N., die belast zal worden met de leiding van de electrificatie van den Wieringer meerpolder. Deze week in Theater Royal het grandioos film gedicht in 10 acten „De slag bij Waterloo", eer. meesterwerk van techniek, spel en fotografie. Iedereen herinnert zich natuurlijk nog hetgeen hij wel eens gelezen heeft uit dien veelbewogen tijd van 1812 tot 1815. De tocht van Napoleon naar Rusland, de volkerenslag bij Leipzig, waar het lot van den groo- ten keizer beslist werd en tenslotte zijn verbanning naar Elba. Maar nog eenmaal zou de almachtige zich op den Franschen troon zetelen, na zijn vlucht van Elba en eerst bij Waterloo zou de „rebel" voor goed zijn rol uitspelen. Meesterlijk is de regie van Karl Grüne, geweldig zijn de massa-scènes, waaraan meerdere tienduizen den figuranten meewerkten. „De slag bij Waterloo" is ongetwijfeld een van de belangrijkste gebeurtenissen uit de geschiedenis en in dit filmwerk zien wij met pijnlijke nauwgezetheid deze gebeurtenissen en wat daaraan voorafging, weergegeven. Otto Gebühr is prachtig als de oude veldmaarschalk Blücher, dc gemoedelijke grijze ijzervreter, die wars van alle politie gekonkel slechts één ideaal kent zijn land te dienen op het slagveld, en die op zijn ouden dag geen oogenblik aarzelt om het vaderlan 1 ter hulp te snellen, als dit door Napoleons vlucht van Elba weder bedreigd wordt. Een tragische figuur is deze Napoleon van Charles Vanel, de eens almachtige keizer der Franschen, die in de cindeloozc vlakten van Rusland en de slag hij Leipzig van zijn voetstuk cestooten, nog éénmaal de Bö de postgewfjze behandeling blijkt dat begonnen' wordt met een nadeellg saldo van f 515.52. Bij den post vergoeding besteller telegrammen, vraagt de heer Bossen naar het aantal telegrammen dat be zorgd wordt. Spr. vindt den post nog al hoog. Opgemerkt wordt dat de vergoeding verleden jaar is verlaagd, ze bedraagt 50 cent per telegram. De post blijft gehandhaafd. De heer De Wit stelt voor den post voor kosten extra postbestelling te schrappen. De post blijft gehandhaafd, nadat opgemerkt is, dat na de conferentie nog steeds geen antwoord van de postdirectie is ontvangen. Wel merkt de heer Bossen op dat niet de geheele gemeente van deze bestelling profiteert. Voor den post werkverschaffing is f 500 uitgetrokken. De begrooting wordt daarna voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 67351.41, met een post onvoorzien van f 218.93, de kapitaalsdlenst f 600. De rondvraag. Door den heer Bossen wordt gewezen op den onvol doenden toestand waarin de schoolwoning aan de Lange reis verkeert, en eveneens is het schoollokaal niet in orde Voor zoover het tot de taak der gemeente behoort, zal voor verbetering gezorgd worden. De heer Bossen wijst er op dat het derde lokaal tel Aartswoud nog opgeknapt dient te worden. Zal geschie den. De heer De Wit wijst op het feit dat de heer Van Ree spoedig den 65-jarigen leeftijd zal hebben bereikt, en spr. acht het gewenscht om nu voor de derde leerkracht iemand te benoemen met hoofdacte en acte land- en tuinbouwonderwijs. De Voorzitter denkt dat het nu wel moeilijk zal zijn met deze a.s. benoeming, er zijn slechts 3 sollicitanten» Een afscheid» De heer De Wit deelt mede dat dit de laatste verga dering is die spr. met het oog op zijn aanstaand vertrek uit de gemeente zal bijwonen. Spr. dankt de wethouders en de raadsleden voor de gezellige samenwerking en eveneens de pers en hoopt dat het de gemeente wel moga gaan onder het verdere bestuur van de leden. De Voorzitter dankt den heer De Wit voor de gedana diensten en hoopt dat het hem in zijn verdere leven wel moge gaan. De heer Klaver klaagt over den slechten toestand van! den weg in de Weere, de weg moet noodig verstraat worden. De Voorziter zegt dat men zich dan tot de Vier Noor» der Koggen moet wenden. De heer Glas zegt dat alles niet tegelijk kan worden gedaan, maar het komt wel in orde. Spr. wijst er op dat de rioleering niet in orde is, maar er is veel schuld van de belendende eigenaren. Door banne en gemeente is besloten tot verbreeding van den weg. De Voorzitter zal eens gaan kijken en de heer Bossen onderschrijft dat verbetering moet worden aangebracht en een flinke verhooging hier en daar is wel noodig. De heer Klaver zegt dat de meterputten voor de water leiding ook vol water zitten; het water loopt van den weg en de erven in de putten. De Voorzitter dacht dat het particulier werk was. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met den wensch dat de burgemeester in de volgende vergadering weer hersteld ter vergadering moge zijn. oude glorie wil herwinnen en die thans bij Waterloo zijn laatste hoop ziet vervliegen. De geestdrift der verbondenen, de bezielende leiding van eeti Blücher en een Wellington zij waren te veel voor het vermoeide Fransche leger en zelfs do garde Napoleons beroemde garde die op alle slagvelden van Europa lauweren geoogst had ver mocht niet dc kans te doen keeren. Napoleons rol was uitgespeeld en onwillekeurig komt men onder den indruk van Vanel's schitterende vertolking van deze episode. Prachtig getypeerd zijn dc overige hoofdpersonen, de sluwe intrigante, Gravin Tarnowska, do flegma tieke Wellington, de handige politicus Talleyrand, de jonge, levenslustige Reutlingen. „WIJ BOUWEN". Door het Instituut v. Arbeidersontwikkeling, afdee ling Schagen. zal de volgende week, 4 November, in het theater Royal worden opgevoerd de film „Wij bouwen", welk werk door Joris Ivens vervaardigd is in opdracht van den Algemeenen Nederlandschen Bouw- arbeidersbond. Deze film, die zijn hoogtepunt vindt in de Zuider zeewerken, is een symphonle van den arbeid, zooals 't programma aangeeft en door alle bladen in Nederland uitbundig geprezen. Hoewel van een propagandistische strekking, kan iedereen deze film gaan zien. Voor bijzonderheden ver» wijzen wij naar de advertentie elders ln dit nummer, DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWENCLUB. In aansluiting met het bericht in ons nummer van Donderdag over de oprichting van een sociaal-demo cratische vrouwenclub alhier secretaresse mej. P. Kamp vernemen we nog, dat voorzitster is mevr. Van Dok en penningmeesteresse mevr. Burger—Kos-« sen. OVERGEPLAATST. De leerling-machinist G. Kuiper bij de Nederl. Spoor wegen te Schagen wordt overgeplaatst naar Uithoorn, HELP U ZELF. De ziektevereenlging „Help u Zelf" heeft thans het eerste kwartaal na haar reorganisatie achter den rug» Do cijfers daarin verkregen wijzen een toestand van tevredenheid aan De weekuitkeeringen liepen van 7 tot 15 gulden, het meerendeel bedroeg van 8 tot 12 gulden. De ontvangsten bedroegen f 259.88, de uitgaven f 273.61, het kwartaal sloot wel met een nadeellg saldo van f 13.73, Men moet hierbij in acht nemen dat de reorganisatie een belangrijk bedrag vereischte. Aan ziektegeld werd uitge keerd f 188.45. Onder 11 leden kwamen 201 ziektedagen voor. De uitgaven vereischten cent van den verze kerden gulden. Wegens gedwongen bedanken, overlijden en huwelijk liep het aantal leden met 17 achteruit. Een nieuw lid sloot zich aan. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was een Donderdag j.1. grooter dan de vorige week.Ze werden lang niet duurder verkocht en konden geen 55 ets. opbrengen, afgezien van een enkel beest, le kwaliteit. Dat het vee nu op het oogenblik met die groote markten wel wat gedrukt wordt, door de groote aanvoeren, is aannemelijk, maar verwacht wordt dat het bij een maand duurder zal zijn. De aan voeren voor de groote koemarkt waren dezen dag zoo, dat wij ze wel grooter gezien hebben. De handel in kalf- en geldekoeien was goed; ze wilden ze wel koopen Gebr. J. en P. Baars, kooplieden alhier, hadden de meeste koeien aangevoerd, 30 ln 't geheel. De handel in vaarzen was zeer matig, die kooplust is nog niet groot, ze schijnen nog te duur te zijn. Tenminste de Zuidenaars doen voorzichtig, misschien ook wel oor zaak van de grenzensluiting. De graskalveren werden duur verkocht, de noteering was ten hoogste 115 gld„ later hoorden wij tot gewonen gang 130 gld. De Gebr. Kweldam, slagers alhier, koch ten een stierkalf voor den grooten prijs van 160 gulden, het was ook een best beest. De handel in nuchtere kalveren was stug, daar gaat tegenwoordig weinig van om, gevolg van de graskalve ren, die worden veel geslacht. De vette schapen waren niet duurder, de handel was traag. Overhouders duurder, tot 40 gld. daar was aar dig handel in. De oude slachtschapen liepen vari 4045 gld, handel goed.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9