ADVERTEERT voor St. Nicolaas in dit biad. Plaatselijk Nieuws. Het stormweer van Zondag. Nagekomen Berichten. NIEUWE N1ED0RP WIER1NGEN Gemengd Nieuws. Treïn-ontsporing in Roemenië. Binnenlandsch Nieuws. Begrooting Zuiderzeefonds 1931. De man van den sensationeelen autotocht. Groote juweelenroof in Den Haag. Advertentiebureau A de la Mar Azn, Het gevaar op den we;. Het zal aan Uw verkoop zeer ten goede komen! DE WINKELWEEK. De officieele sluitingsavond van de Winkelweek, waar naar door velen reeds met belangstelling werd uitge zien, zal Donderdag 6 Nov. 's avonds 8 uur plaats heb ben in het Noordholl, Koffiehuis. Waar vorig jaar deze sluitingsavond dank zij de me dewerking van Willy Derby is geworden tot een groot succes heeft de commissie gemeend ook dit jaar in dien geest te moeten werken. Zij is er in geslaagd zich de medewerking te verzekeren van den alom bekenden en gevierden humorist Lou Bandy, hier in Schagen bij ve len welbekend als medewerker aan het gezelschap Fa veur. Voorts heeft de Schager Orkcstvereeniglng onder lei ding van den heer Hovenier ziek welwillend bereid ver klaard dien avond eenige nummers ten gehoore te bren gen. Hierbij gevoegd uitreiking prijzen en trekking ver loting etc., zal het geheel maken tot een wel gevulden avond, welke ten slotte met het bekende bal na wordt besloten. Het ls echter ten eenenmale niet mogelijk zooiets goeds te brengen zonder dat dit met finantieele offers gepaard gaat en dit laatste is een weelde, welke, vooral dit jaar, de commissie zich niet kan getroosten. Zij heeft daarom een programma in druk doen verschijnen, het welk tot den luttelen prijs van 25 ct. ten verkoop zal worden aangeboden. Voor bezoekers van dezen avond is aankoop van een programma verplichtend terwijl dit tevens recht van toegang geeft. De commissie, welke ook dit jaar uitermate tevreden is over de bij de Winkelweek van Gemeentebestuur, Buurtcommlssles, sub.-commissle, Harmonie en andere instellingen, zoowel als van middenstand en burgerij on dervonden medewerking hoopt datbij den slultingsavond allen door daarbij tegenwoordig te zijn opnieuw van hun belangstelling doen blijken. Er wordt geen toegang verleend voor kinderen beneden 16 jaar. VAN EIGENAAR VERANDERD. De boerenplaats van wijlen den heer J. Sehoorl aan het Noord te Schagen is in eigen dom overgegaan aan den heer A. Sehoorl te Schagen. BEVORDERD. De heer J. de Blok, voorheen arbeider In algemeenen dienst P.W.N. te Schagen is bevorderd tot fitter-meter- opnemer aldaar, terwijl de heer K. Weeland is benoemd tot arbeider in algemeenen dienst. JUBILEUM. De heer J. Schot, alhier, blokwachter bij de Ned. Spoorwegen, herdacht Zaterdag 1 November j.1. den dag dat hij 25 jaren geleden bij de spoorwegmaatschappij in dienst trad. En voor den jubilaris zoowel als voor zijn familieleden ls die dag een ware feestdag geworden. De vlag wapperde in den tuin bij het station, des mor gens werd de jubilaris in het kantoorgebouw door een adjunct-inspecteur namens de spoorweg-directie gecom plimenteerd en werd hem de gebruikelijke envelop met Inhoud, benevens het diploma overhandigd. Namens hst Schager personeel voerde de stationschef, do heer Beeloo het woord en de van waardoerende getuigende woorden gingen hier gepaard met de aanbieding van een fraaie ruststoel. Maar ook de organisatie van den jubilaris, de afdeeling Schagen van het Ned. Spoor- en tramwegper soneel, bleef niet ten achter en 't was de heer C. Smit die namens deze organisatie «en mooi schilderij aanbood Vele vrienden en kennissen kwamen bovendien den heer Schot hun gelukwenschen aanbieden. POLITIE. Verloren: Een envelop met geld. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Dirkje Aaltje, dochter van Pieter Kees man, bierbottelaar cn Anetje van Twuijver, beiden te Schagen. Boven Engeland en Het Kanaal. West-Europa is Zondag door een hevigen storm geteis terd, en vooral boven Engeland en Het Kanaal heeft het geweldig geregend en gewaaid. Op sommige plaatsen was de kracht van den wind zoo hevig.dat in de straten ver scheideno auto's werden omgeworpen, terwijl tal van voetgangers meters var weggeslingerd werden, waarbij velen min of meer ernstig gewond werden. Schoorstee- nen, muren en daken werden vernield. Op het Kanaal werd een passagiersschip, de „Madi of Orleans" door stortzeeën zwaar beschadigd, terwijl 4 passagiers gewond werden. Aan boord van het s.s. „Isle of Thanet" bekwamen tweo matrozen door stortzeeën zware verwondingen. Een Grieksch schip bevindt zich ernstig in nood bij Ventnor. Overal werden de reddingsstations gemobili seerd. In het Kanaal vonden reddingsbooten een motorboot hulpeloos ronddrijven. Het bleek, dat de Inzittenden nog bijtijds door een stoomschip van boord waren gehaald. Te Boulogne-sur-Mer kwam een Engelsch passagiers schip binnen, dat ernstig beschadigd was. Bovendien waren twee leden van de bemanning door een stortzee met zulle een kracht omvergeworpen, dat zij beiden ernstige verwondingen opliepen. Van een uit Folkestone komend Engelsch schip was de commöndo-brug weggeslagen en waren acht passa giers door stukken wegvliegend hout gewond. Fransche schoener vergaan Reuter seinde gisteren nog uit Londen: De orkaan, die gisteren over Engeland woedde, hield heden boven Wales aan. In het Kanaal van Bristol heeft men wrakstukken gevonden, die doen vreezen dat de Fransche schoener, „Commandant Marchand" is vergaan, waarbij de vijf leden der bemanning zouden zijn omgekomen. Ook boven Frankrijk. V.D. vernam d.d. gister uit Parijs: De sedert 24 uren boven Noord-Frankrijk woedende •torm heeft op verschillende plaatsen groote schade aan gericht. Vooral in de omgeving van Parijs heeft de storm ge woed. Een lichtmast woel om en kwam op het dak van een huls terecht. In het Noorden'van Parijs stortte een 8 M. hooge muur in, tengevolge waarvan een voorbijganger zoo ernstig gewond werd, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De brandweren werden honderden malen gealarmeerd /oor het neerhalen van losse gevelstukken of op vallen staande schoorsteenen. In het Bois de Boulogne werden honderden boomen ontworteld. Tengevolge van den hevigen regenval konden de rio len op sommige plaatsen het water niet meer verwer ken, zoodat sommige straten en kelderwoningen blank kwamen te staan. Ook aan de kust heeft de storm hevig gewoed. Zijrivier van de Mnrne treedt bulten haar oevers. Het B.T.A. seint nog uit Parijs: De „Intransigeant" meldt dat de Grand Morin bij Cou- lommiers buiten haar oevers is getreden. Bq het aanbre ken van den dag had het water het peil van 1910 bereikt om acht uur 's ochtends reeds dat van 1876. Tal van straten in de stad en de weg naar Parijs zijn ondergeloo pen. De schade is aanzienlijk, daar in verscheidene fabrie ken het water is binnengeloopen. In België de vissehersvloot niet uitgevaren Schade alom. V.D. verneemt uit Brussel: Door den aanhoudenden storm en regen ls de Dender bij Denderleeuw buiten haar oevers getreden. Groote oppervlakten land staan onder water; de scheepvaart op de rivier is gestremd. Ook in het land van Waes is de toestand critiek. Te Ostende is de vissehersvloot niet uitgevaren. Tengevolge van den storm stortte te Ostende een huis in. Het telefoonnet langs de kust ls zwaar beschadigd. Ook te Luik heeft de storm veel schade aangericht. De ingang van de tentoonstelling is ten deele ingewaaid. I n o n-s eigen land. Twee torenkronen bij den Ned. Scheepsbouw te Amsterdam omgewaaid. Geen per soonlijke ongelukken. Dat ook boven ons eigen land de storm Zondag een geweldige'kracht had, bewees wel de groote schade, die op de werf van de Nederlandsehe Scheepsbouw-Maat- schappij te Amsterdam is aangericht. Daar zijn n.1. Zon dagmiddag omstreeks drie uur twee zware torenkranen omgewaaid. Dé storm had te voren een vrij regelmatige kracht gehad, maar op dat uur begon hij met stooten uit te schieten. Een wervelwind, welke, wordt vermoed, van het Zuidwesten af over de Houthaven is gegaan, en nog steeds in sterkte toenam, greep de kranen op de werf. Een groote torenkraan, welke op de rails stond, ongeveer 35 M. boven den grond, begon te wankelen. Daar het Zondagmiddag was, waren er geen arbeiders op het terrem, alleen een electricien was in de nabij heid. Hy maakte zich snel uit de voeten door te krui pen onder de kiel van het s.s. „Tajandoen", dat in aanbouw is en waar de kraan naast stond. De kraan was volgens voorschrift in de richting van den wind geplaatst en bovendien met klemmen vast gezet. Kranen van dit type kunnen bovendien met den wind meedraaien. Maar de rukwinden schijnen zóó wispelturig te zijn geweest, dat de kraan is gaan wan kelen en daarna met donderend geraas ls omlaag ge stort, Het gevaarte, dat een arm van ruim 25 M. lengte heeft, weegt tienduizenden kilo's. In de volle lengte viel het naast het in aanbouw zijnde schip. Het schip kwam er nog vrij goed af, slechts een paar spanten en platen zijn beschadigd, hoewel een deel van de kraan midscheeps op het dek wasV gevallen. De kranen zijn van zwaar ijzer gemaakt, maar desondanks was het ijzer op sommige plaatsen geheel verbogen. De ruïne Was dan ook groot en de materieele schade was aanzienlijk. De tweede kraan, welke van den wind had te lijden, stond ongeveer 20 M. hoog naast een ander schip, dat in aanbouw is, de „Tisadane". Deze kraan, die blijk baar iets buiten het centrum van den luchtdruk stond, is niet geheel omgevallen, maar bleef in schuinen stand staan. Zij is terdege gestut en vastgemaakt In onze gemeente is een geval van roodvonk ge constateerd. Per 1 November jl. is alhier het ontvangkantoor voor de Directe belastingen officieel opgeheven, en overgebracht naar het kantoor Schagen. Voor zoover noodig zullen thans de belastingbetalingen ten post kantore moeten geschieden. Het Departement voor 't Nut van 't Algemeen heeft zijn tweeden Nutsavond gehouden in de zaal van de» heer Jn. Peetoom alhiei", voor welken avond het Frits Bouwmeester-Ensemble was geëngageerd. Hadden wij aanvankelijk gemeend, dat de opkomst niet groot zou zijn, het bleek dat wij ons vergist hadden, Want de zaal toch, was volgestroomd met menschen op wie zeker het Bouwmeester-Ensemble meer invloed heeft gehad dan het gure, buiïge weer. Om kwart voor acht werd door den voorz. een kort welkomstwoord uitgesproken, waarna door het Ensemble de première werd gegeven van twee tooneelstukken, getiteld „De ernst des levens" en „Bellnda", welke een succes genoemd mag worden. Eerst werd opgevoerd „De ernst des levens", een too- neelspel in één bedrijf, door Felix Salleu, welk stuk buitengewoon goed is gespeeld en ongetwijfeld een succes is geworden, gezien de groote aandacht daaraan geschonken en het luide, welverdiende- applaus, dat de medespelenden ten deel viel. Jammer was het, dat en kele aanwezigen hinderlijk de aandacht van de meesten stoorden, door te lachen, wanneer lachen uit den booze ls. Schitterend was het spel wat geleverd werd door den dokter en door diens zwager Hugo. Na een kleine pauze werd opgevoerd het tweede stuk „Bellnda", een April grap in drie bedrijven door A. A. Milne. Hiervan kan gezegd worden dat het ^ubliem is ge speeld. Het was een mooi geestig stuk, waarom dan ook hartelijk ls gelachen. We kunnen dan ook niet anders zeggen, het was af. Hetgeen bewezen werd door het da verend applaus, wat het ensemble had te boeken. Het ensemble onder leiding van Frits Bouwmeester mag zieh gelukkig prijzen met deze stukken, waarmee zij met een gerust hart de 25 Departementen kunnen bezoeken, en volgens ons succes moeten hebben. Om ongeveer 11 uur werd door den Voorzitter den heer P. Pluister een woord van dank gericht aan het gezelschap voor den mooien avond ons bereid. Ook een woord van dank werd gericht tot de firma Strijbls en van Leijen voor de keurige tooneelaanklee- ding, en hiermede wai deze Nutsavond ongetwijfeld een genotvolle avond, geëindigd. DEN OEVER. De schutkolk en de binnenkade zijn heden met de zee in verbinding gekomen aan de Zuidzijde. Deze week wordt de voorhaven vol gelaten, door het open- zettert der schutdeuren en aan het einde dezer week wordt de laatste stremming, de noordelijke dijk doorgebaggerd, zoodat dan do verbinding Wad denzee en IJselmeer een voldongen feit zal zijn. 1 doode, 8 gewonden. Wolff meldt uit Boekarest: De D-trein Boekarest—Focsani is bij het station Mizil ontspoord. De locomitief, het bagagerijtuig en een rijtuig 3e klasse sloegen om. De machinist kwam om het leven en acht menschen zijn gewond. Hot spoorwegverkeer is gestremd. De schade wordt op eenige millióbnen lei geschat. Met te groote snelheid gereden. De Pester Lloyd verneemt uit Boekarest, dat de sneltrein Boekarest—(Focsani)Cernauti (Czerno- witz) bij het binnenrijden van het station Mizil ten gevolge van te groote snelheid ontspoord is. De ma chinist is gedood en de stoker en zeven andere spoorwegbeambten zijn gewond. De reizigers bleven wonder boven wonder allen ongedeerd. Het verkeer kon na eenige uren weer hervat worden. TYFOON OP DE FHILLIPPIJNEN. V.D. verneemt uit New York: De Phllippijnen zijn door een hevige tyfoon geteisterd. De bevolking heeft hulp gevraagd; het aantal slacht- offers moet vrij groot zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken. AUTO IN MEXICO STORT VAN EEN VEERPONT. Reuter seint uit Mexico: Bij het oversteken van de Mexala-rivier is een auto van een veerpont gegleden en gezonken. Zeven perso nen, o.w. drie kinderen, kwamen hierbij om het leven. HET ZWAARSTE BRUIDSPAAR VAN BERLIJN. Samen 482 pond. Voor den burgerlijken stand te Friedenau (Berlijn) ls een paartje getrouwd, dat een eigenaardig record heeft opgesteld. De jonggehuwden wegen te zamen 482 pond en zijn het zwaarste bruidspaar van de stad. AUTOBUS-ONGEVAL IN FRANKRIJK Vier dooden, 19 gewonden. Uit St. Galmier wordt gemeld: Een autobus, die dienst doet tusschen de stad en het station, is van een hoogte van vijf meter naar beneden gestort, toen de chauffeur trachtte een anderen auto te passeeren. Vier personen werden gedood en 19 gewond. VLIEGTUIGONGELUK IN CANADA. Drie dooden. V.D, verneemt uit Londen: Bij een demonstratievlucht te Torento in Canada is een vliegtuig, waarin behalve de bestuurder twee passagiers gezeten waren, van 70 meter hoogte neer gestort, waarbij de machine explodeerde. Hoewel talrijke personen uit het publiek toeschoten om hulp te vérleenon, mochten zij er niet in slagen de inzit tenden te redden. MEELINVOER IN DUITSCHLAND VERBODEN. De Duitsche regeering heeft, aldus de Berlijnsche correspondent van de „Tel.", besloten, geen verlof te geven voor den invoer van meel en meelproducten. DOOR WINDSTOOT VAN EEN ROTS GESLAGEN. Beuter seint uit Havana: eMvrouw Jackson, de echtgenoote van den vice- consul der eVreenigde Staten, is door een hevigen windstoot van een rotspunt in zee gevallen, op een plaats, waar het krioelt van haaien. Haar echtge noot en een andere Amerikaansche vice-consul spron gen haar na om haar te redden; alle drie kwamen echter in de branding om het leven. Een beambte van het consulaat, die eveneens in zee was gespron gen om hulp te verleenen, kon nog met moeite gered worden. EEN AGENT GEWOND. Zondagavond werden drie broers, zeelieden, die wat onder den invloed van sterken drank waren, op de Hoogstraat te Rotterdam uitgejouwd door een jon getje. Een van hen meende het kind een afstraffing te moeten geven. Publiek mengde zich in het geval en er ontstond een oploopje, waaraan een agent van politie een einde wilde maken door de broers tot door- loopen aan te manen. Toen daaraan niet al te gauw gevolg werd gegeven, heeft de agent een van de man nen een klap met zijn gummistok gegeven. Onmiddel lijk daarop keerden alle drie zich tegen den agent. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de agent zijn rechter dijbeen kneusde. Twee van de drie gebroe ders wisten te ontkomen, de ander werd naar het bureau overgebracht, 's Nachts zijn de twee anderen van hun bed gelicht en in bewaring gesteld. De gewonde agent kon thuis worden verpleegd, maar hij is niet in staat dient te doen. Voorloopig verslag. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting vnn het Zuiderzeefonds voor 1931 werd hulde gebracht aan de directie der Zuiderzee werken voor haar voortvarendheid, nl betreurde men sommige posten belangrijk zijn overschreden. Enkele leden, die tot dusver niet pessimistisch wa ren geweest over de droogmaking der Zuiderzee, toon den eenige ongerustheid in verband met artikelen van ir. Bijl, waarin wordt uitgesproken dat het IJselmeer geen zoetwater zal bevatten. Zij vroegen het oordeel van den minister hierover. Verscheiden leden drongen er met kracht op aan de droogmaking van den noordoostelijken polder spoedig ter hand te nemen, waardoor tevens aan de bevolking in de aangrenzende streek werk zal wor den verschaft. Deze leden drongen ook aan op de voorbereiding der werken van bet IJ-meer. Sommige leden stelden de vraag, waarom de regeering tot dusver geen voorstellen heeft gedaan omtrent de wijze, waardoor het cultuurrijp maken van de Wie- ringermeer zal geschieden. Gevraagd werd of de regeering voornemens is spoedig een orgaan als bedoeld in art. 194 der grond wet in het leven te roepen met het oog op de ont ginning der gronden. Gevraagd werd of de afsluiting van de Zuiderzee geen gevaar zal opleveren voor de volksgezondheid in verband met den vuiluitvoer van Amsterdam. Ook werd de vraag gesteld of de afwa tering van den IJsel niet in gevaar zal komen. Opgemerkt werd, dat in het geheel twaalf mil- lioen voor de uitvoering van de in art. 10 bedoelde militaire werken zal worden uitgegeven. Gevraagd werd waarvoor dit noodig is. Als dief door de marechaussee gearresteerd. Bij aankomst van de tram van den M. B. S. te Gen» nep, bleek een kist van den conducteur v. Well te zijn opengebroken, en daaruit twee geldzakken te zijn ontvreemd. Het vermoeden viel op een persoon met actetasch, die op het balcon stond en bij onderzoek bleek de tasch de geldzakken te bevatten. De man werd door de marechaussee gearresteerd en toen kwam aan het licht, dat hij in het Politieblad gesig naleerd stond wegens autodiefstal te Hilversum en dat 't dezelfde persoon is, die onlangs in Limburg den toen beschreven sensationeelen autotocht maakte. Hij is gevankelijk naar Den Bosch overgebracht, Voor een waarde van twintig duizend gul den gestolen. Gistermiddag ongeveer half een is bij een groote juwe lierszaak te 's-Gravenhage een diefstal gepleegd. Op dat uur kwamen twee dames en twee heeren den juweliers winkel binnen en vroegen aan den 'bediende eenige col liers te mogen zien. Deze toonde hun een tableau met een groot aantal colliers. Eenigen tijd later, nadat zij zonder keus te hebben gedaan, waren vertrokken, bemerkte de bediende, dat, terwijl een der heeren de aandacht van den bediende had afgeleid, de anderen kans hadden ge zien vier paarlencolliers, twee losse briljanten en een paar paarlen oorknopjes, in wit goud gevat, tezamen ter waarde van f 20.000 te stelen. De bediende kon niet verklaren, hoe de diefstal had plaats gehad. Slechts een vaag signalement kon hij van de dieven verstrekken. Zij waren allen van een donker type, de heeren ongeveer veertig jaar oud, de dames iets jonger. Zij spraken met een Duitsch accent. De heeren waren gekleed In donkere ulsters, droegen donkere gleuf hoeden en hadden gladgeschoren gezichten. Dè dames waren opvallend gepoederd en hadden roodgeverfde lip pen. Naar aanleiding van den gepleegden diefstal in den Haagschen juwelierswinkel wordt van de zijde van den bestolene nog medegedeeld, dat er twee ineenloopende winkels in de betreffende zaak zijn. De twee dames en de twee heeren kwamen in den eersten winkel binnen en vroegen een in de etalage staand bakje met colliers te mogen zien. Toen daarbij niets van hun keuze was, ver zochten zij, zilveren werken te toonen. De bediende sloot daarop het bakje met colliers weer in de etalage en ging met beide dames naar den tweeden winkel, van waar uit men geen voldoende uitzicht op het eerste gedeelte heeft. De beide heeren bleven achter en zagen kans de etalage te ontsluiten en het bakje colliers weg te nemen Daarop sleten zij de etalage weer en vertrokken met de dames, die waarschijnlijk van hen een teeken hadden gekregen, dat de slag waa geslagen. Een 50-jarig bestaan. Morgen, den 5den November, bestaat het Algemeen Advertentiebureau A. de la Mar Azn., te Amsterdam, (met bijkantoren te 's-Gravenhage, Rotterdam en Ba tavia) vijftig jaar. Bij deze gelegenheid is een jubile- umsuitgave verschenen, onder den titel: Een halve eeuw Advertentiebureau, waarin de geschiedenis en groei der onderneming zijn beschreven en een uiteen zetting wordt gegeven van haar organisatie en outil lage. Het met smaak verzorgd gedenkschrift, dat met merkwaardige afbeeldingen en talrijke foto's is geïllus treerd, bevat voorin een reproductie in kleuren naar een olieverfportret van den heer Abr. de la Mar, den stich ter van de zaak, dat door den heer B. van Vlijmen i» geschilderd en door het personeel der naamlooze ven nootschap bij dit jubileum wordt aangeboden. De heer C. Schlick, thans directeur van het Neder- landsch Telegraaf Agentschap, een der oudste mede* werkers van den oprichter van het bureau, vertelt uit de prille jeugd van het advertentiebureau-wezen tot den wereldoorlog. Het hoofdstuk „De wereldoorlog" geeft advertentie-herinneringen uit den eersten oorlogstijd* Veel wetenswaardigs volgt, over uitbreiding van zaken, de uitgeverij, het Nederlandsch Reclamebureau, de bij kantoren, service en organisatie van thans, de afdeeling voor commercieele adviezen, machtonderzoek, de admi- nistratie, do drukkerij, enz. Zoo geeft het gedenkboek een indruk, hoeveel in een halve eeuw in het adverten tiewezen is veranderd en wat tegenwoorig aan goede reclame vast is. Om verschillende maatregelen verzocht. Alcohol-gebruik door chauffeurs tijdens dienst. Volgens het voorloopig ver9lag der Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrooting, drongen sommige le den aan op een algemeen snelheidsmaximum van 70 K.M. voor het verkeer op de wegen. Andere leden achtten een dergelijke bepaling onpractisch en onge- wenscht. Gevraagd werd, of niet gebruik van alcohol doo! chauffeurs tijdens den dienst kan worden verboden aangezien tal van ongelukken moeten worden toege" schreven aan zoodanig gebruik. Sommige leden w» ren van meening, dat de meeste ongelukken dooi particuliere chauffeurs worden veroorzaakt. Voorts wenschten sommige leden algemeen tc zien bepaald, dat wielrijders bij de aanwezigheid van riJ1 wielpaden niet op de wegen mogen rijden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2