SehagerCourant Radioprogramma Tweede Blad. UIT DE PERS. Gemengd Nieuws. De Duïtsche grondwet van 1848 gestolen. Aardverschuiving op Java. Charlie laat zich hypnotiseeren. Oproer in een Chineesche gevangenis. Aardbeving in Denemarken en Zuid-Zweden. Eruptie van een Amerikaansche petroleumbron. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Dinsdag 4 November 1930. 73ste Jaargang. No. 8759 De verklaring van Albarda, Ja ol neen? „De Socialist", het orgaan van den linkervleugel der S.D.A.P., schrijft over de verklaring van den heer Albarda in de Tweede Kamer met betrekking tot de houding der S.D.A.P. tijdens een mobilisatie. Dit was onder de gegeven omstandigheden toch wel de ongelukkigste uitlegging, die Albarda aan zijn woorden kon geven. Wat beteekent dit alles? Waarom moet men bij de behandeling, nota bene van de vloot-uitbreiding, in 't bijzonder voor Indo nesië, een ongevraagd votum van vertrouwen aan een'burgerlijke regeering geven juist t.o.v. het punt waarop het diepste wantrouwen van den kant der Nederlandsche socialistische arbeidersbeweging ge boden is? De Partij heeft recht op een duidelijk antwoord. De Kamerfractie is voor een dergelijke uitlegging van haar houding in geval van oorlog verantwoor ding schuldig aan de Partij, aan de Vakbeweging, aan de arbeidersklasse. We staan thans opnieuw voor de jammerlijke „ja- noch-neen"-politiek van 1928. Zullen wij de Nederlandsche arbeidersklasse in geval van mobilisatie in Nederland oproepen om die mobilisatie te saboteeren en oorlog te verhinderen met alle middelen, wettige of onwettige, ja of neen? Aan alle verwarring stichtende aarzeling en half slachtigheid op dit punt moet nu eindelijk eens een eind komen. Onze actie moet voor de Nederlandsche bourgeoi sie wel „gevaar beduiden". De Partij ?al moeten doen wat Albarda en de Ka merfractie verzuimden te doen: een duidelijke uit spraak geven, die geen ruimte voor eenig „misver stand" laat en tegelijkertijd met alle ernst en kracht gaan werken aan de voorbereiding van de resoluties van Rome en Den Haag, waarbij revolutionnaire ac tie van de arbeidersklasse in geval van oorlog wordt geëischt. Woensdag 5 November. Hilversum (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Orgelspel door Johan Jong: 10.45 „Onze Keuken" door P. J. Kers; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Mid dagconcert door het VARA-Septet; 1.30 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 „Maak het zelf", door Celine SchaakeVerkozen; 4.00 Vraaghalfuurtje voor kinderen; 4.30 Orgelspel door Johan Jong, afgewisseld door gramofoonmuziek; 5.30 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.15 Jan Overweg (harmonica); 6.45 Vooravond- concert (vervolg); 7.20 Oorsprong, geschiedenis en he- dendaagsche stand der Socialistische beweging (III), door W. H Vliegen; 745 Korte toespraak over de ten toonstelling „Socialistische Kunst van Heden"; 8.00 Uurtje voor de Transportarbeiders; 9.00 Concert door het VARA-Mandollne-Ensemble; 10.00 Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 11.00 Gramofoon muziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Ziekendienst; 11.0012.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz, m.m.v. Mej. C. de Jager (sopraan) en MevT. R. Mijnhout (alt); 12.00—12.15 Politieberichten; 12.1512.30 Gramofoonmuziek; 12.302.00 Middagcon cert; 2.002.45 Concert door Mevr. Ali de VinkVer schoor (sopraan), Mej. Riet van Greuningen (alt), Mevr. I. SchwarzFavre (piano), Willem Brederode (viool); 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. M. Wen- tink; 3.154.00 Vervolg Concert; 4.005.00 Concert door Schotens Christelijk Kinderkoor „Zanglust"; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.006.45 Uurtje voor de landbouwers door H. Pilon. Onderwerp: „Dierenbescherming op de boerderij"; 6.457.15 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 7.15—7.45 Cursus Electrotechniek; 7.45—8.00 Politiebe richten; 8.0010.00 Uitzending uit het Jaarbeursgebouw te Utrecht, van de Avondvergadering, ter gelegenheid van den 24en Dies Natalis van de afdeeling Utrecht der Societas Studiosorum Reformatorum; 10.0010.10 Persberichten Vaz Dias; 10.1011.30 Gramofoonplaten. De verdwijning van de oorkonde moet reeds eenigen tijd geleden geschied zijn. Uit de bibliotheek van den Duitschen Rijksdag is, naar de D. Allg. Ztg. meldt, de grondwetsoorkonde van 1848 weggenomen. De verdwijning, die reeds eenigen tijd geleden moet zijn geschied, werd Zaterdag ontdekt. In verband met dezen diefstal wordt nog nader gemeld: Reeds den 24sten October, toen men het foto-materiaal wilde bijeenbrengen voor een boekwerk over den rijksdag, ontdekten de bibliothecarissen, dat uit een eenvoudige ijzeren kast, die met een eenvoudig slot gesloten was, het kostbaarste document van de rijks bibliotheek gestolen was. Wanneer de diefstal gepleegd is, kan men echter niet meer nagaan, daar men de oorkonde sinds No vember 1929 niet meer geraadplaagd had. De oorkonde is op perkament gedrukt; het boek werk is gebonden in een band van rood leder en op den voorkant bevindt zich een zilveren adelaar. Noch het slot van de deur der bibliotheekzaal, noch de kast, waarin de oorkonde lag opgeborgen, zijn be schadigd. Tegelijk met de oorkonde heeft de dief uit dezelfde ijzeren kast een aantal caricaturen van 1848, verder de eenigste reproductie van de waardevolle oorkonde en een exemplaar van de „Sittengeschichte des Welt- krieges" van Magnus Hirschfeld en drie boekdeelen „Bilderlexikon der Erotik" gestolen. Men verwacht, dat de dief zelf een fanatieke ver zamelaar van documenten is. Hij zal er immers wel van overtuigd zijn, dat hij de bewuste oorkonde toch niét kan verkoopen, daar iedereen terstond zal inzien, dat het document gestolen is. Inlandscke woningen in de rivier gestort. De bewoners meegesleurd en verdron ken. Aneta seint uit Soekaboeml: Tengevolge van de in den laatsten tijd gevallen hevige regens heeft in het Soekaboemische een aardverschui ving plaats gehad. Door deze aardverschuiving werden zestien inlandsche woningen medegesleept welke ten- Hans Natonek vertelt in zijn regieboek over Charlie Chaplin. Charlie zat braaf als de lievelingsleerling des Heeren op de vijfde rij der zaal en luisterde naar de experi- ïnenteele voordracht van den bekenden parapsycholoog en hypnotiseur Nel Petersen. Zoo gespannen was zijn aandacht, dat hy geen oog van den spreker afhield. Hij nam zich niet eens den tijd de rugleuning van zijn stoel te gebruiken. Het was de toegewijde houding van den model-jongen, die aan de lippen van zijn leeraar hangt „Wij gaan nu over tot het tweede experimenteele ge deelte van den avond en ik verzoek de geachte dames en heeren om hunne welwillende medewerking." Pe tersen maakte en uitnoodigend gebaar, terwijl zijn waterige oogjes onder het publiek naar een geschikt object uitzagen. „Daar, die kleine mijnheer misschien, als ik vragen mag". Hem was de toegewijde aandacht van den toehoorder niet ontgaan. „U schijnt een uit stekend medium te zijn. Kom maar hier, jonge man. "Wees maar niet bang. Er zal u geen haar gekrenkt worden." De in de nabijheid zittende toehoorders spraken den aarzelende moed in. Men maakt reeds plaats voor hem. Men duwde hem vooruit, men lachte, daar had Pe tersen den goede uitgezocht er bleef Charlie niets anders over dan het kleine houten trapje naar het podium op te strompelen. „Bent u verlegen?" vroeg Petersen en behaalde daar mede een goedkoop lachsucces op kosten van een be- talenden toehoorder Groot en breed stond hij voor den tengeren Charlie. Een goede greep, dacht hij; met dat armoedige, willooze plannetje zal ik schitterend kunnen experimenteeren. „U behoeft in het geheel niet opge wonden te zijn, mijn waarde heer". Petersen's stem was welwillend geringschattend; hij •treek zijn donkerblonden knevel op, die hem het uiterlijk gaven van een veelgezochten vrouwenarts. Werkelijk een knappe man; en zoo statig. Charlie was gaan zitten, zijn groote oogen gericht op dea hypnotiseur, zijn handen op zijn knieën. „Maak het u gemakkelijk, ontspant u zich!" zeide Petersen en gaf een duwtje tegen zijn schouder, opdat hQ tegen de stoelleuning zou leunen. Charlie sprong achteruit en weer naar voren, als had hij een veerende scharnier fn zijn kruis. „Ontspant u zich". Hetzelfde spelletje her haalde zich eenige keeren. Een rugleuning bestond er voor Charlie niet. Petersen gaf het op. ••Ik zal het medium thans in een hypnotischen slaap brengen", deelde Petersen mede. Hy naderde met zijn oogen Charllc's neuswortel; heel dicht. Er kwam een beetje beweging in Charlie's gezicht. Een trekken om den mond; een optrekken van den neus. Het trekken °m den mond werd een grijnslach; het optrekken van den neus tot een afwerend gebaar van het reukorgaan. Zijn lachen, nauwelijks merkbaar, was zoo komisch, juist omdat het bijna niet merkbaar was en zoo ge heel onverwachts kwam. Ongeveer zooals dieren in hun slaap lachen. „Lach niet, maar wees zoo goed in' te slapen," fluis terde Petersen streng. Charlie sloot gehoorzaam zijn oogen. Petersen gesticu leerde heftig met zijn handen, als dirigeerde hij het onzichtbare orkest der slaapgeesten. Plotseling knip oogde het medium eerst met het eene, dan met het andere oog, trok met duim en middenvinger van de linkerhand de oogleden omhoog, haalde een koperen wekker uit zijn broekzak, begon dezen met een rate lend geluid op te winden en zette hem naast zich op het tafeltje neer. Nadat hij dit gedaan had, sloot hy braaf weer zijn oogen. Petersen nam de linkerhand van Charlie, hief deze omhoog, zy volgde willoos, hij wilde haar laten vallen, daar nam zij verrassend genoeg den weg over het lin keroor en krabbelde dit lang en intensief. Het medium maakte een verontschudigend gebaar en schudde als ter verzoening de hand van Petersen, die reeds zeer kwaad geworden was. „Mijn linkervoet is al ingeslapen," verzekerde Charlie hem kalmeerend. „Man, tien dollar krijg je, als je eindelijk Inslaapt en de bevelen, die ik je dan geef, uitvoert", knarse tandde Petersen. Charlie leunde thans ernstig in zijn stoel en het expe riment scheen te zullen gelukken. „Een oogenblik", fluisterde Charlie, weer wakker wor dend, „hoe lang moet ik voor die tien dollar slapen?" Petersen brak het angstzweet uit „Het geval is des te interessanter mijne dames en heeren", sprak hij, zich tot het publiek wendend, „omdat het hier een psycho paat betreft met zeer weinig intelligentie, die mijn wil heimelyk ontwijkt en weerstand biedt". Hy ging thans tegenover Charlie zitten en begon, over zijn voorhoofd en slapen te strijken. Wacht maar, dacht Charlie, stond op, drukte den ver bluften Petersen op den stoel en staarde met zijn don kere, glanzende oogen in de waterige oogjes van Peter sen. Charlie's tengere gestalte rekte zich uit, straf ge maakt door zijn wil; de komische waardigheid van zijn armoedige, maar correcte kleeding werkte als een maskerade. De zaal hield den adem in wat deed dat kleine mannetje? Wie was het medium, Wie de hypno tiseur? Wie beval en wie gehoorzaamde? Wie was ko misch en wie was ernstig? Wie was de kleine en wie was de groote? Toen Charlie achteruit stapte, sliep Petersen. Hij hief de hand van de hypnotiseur op, de arm viel willoos neer. Charlie liep trippelend het trapje af, als vluchtte hij voor den slapende; zijn beenen maakten bewegingen, die in tonen overgebracht, een hoogen triller hadden gevormd. Zijn onbewogen gezicht was van een ondoor- dringbaren eenvoud en onschuld. Geen mensch had dit gezicht gezien, toen hij zich over Petersen heenboog. Achter hem brulden de menschen van het lachen. De verbazing over het experiment, dat nauwelijks een minuut geduurd had, was van hen geweken. Petersen sprong op, verschrikt en verward: „Dames en heeren, dit individu bezit klaarblijkelijk niet de noo- dige intelligentie, om den zin van het experiment te begrijpen". Hy had een dof gevoel in het hoofd en kon niet begrijpen, dat het mannetje plotseling ver dwenen was. „Wy gaan thans over tot de bespreking van het fenoneem der telepathie..." Deze laatste woorden sprak hy echter tot een zaal, die lawaaischoppend en fluitend leegliep. N.R.Ct. Ieder verstandig rooker Heeft G0MARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. slotte in de, eveneens door de hevige regens gezwol len rivier stortten. Hierby werd enacht mannen, acht vrouwen en negen kinderen, alle inheemschen, eveneens medegesleurd. Twee hiervan werden gered. Drie lyken zijn gevonden, terwyl de anderen nog niet werden ontdekt Er bestaat slechts weinig hoop, dat de nog niet ge vonden slachtoffers alsnog geborgen kunnen worden, daar het zeer waarschynlyk is, dat de lichamen dezer ongelukkigen door de strooming der rivier naar zee zyn gevoerd. Ongelooflyke toestanden. In de Zau-Ootching gevangenis van de Chlneezen- buurt te Shanghai hebben 700 politieke gevangenen een wanhopige poging gedaan om opstand te maken en heer en meester te worden van de gevangenis. Gewapende Chineezen en een versterkte politie-strijdmacht omsin gelden de gevangenis en overmeesterden de opstande lingen. Het oproer schijnt ontstaan te zijn over het slechte voedsel. De toestand in de Zau-Ootchlng-gevangenis is wer kelijk bedroevend slecht. Niemand en vooral geen journalist mag de gevangenis bezichtigen, maar 't ls hier een publiek geheim, dat deze gevangenis één der meest verschrikkelijke kerkerholen is van geheel China. Zy zit volgepropt met politieke gevangenen, meest communisten en leden van de linksche groepen der Kuomingtang. 't Is er vreeselyk vuil en de gevangenen worden geboeid, geslagen en mishandeld. In de cellen is het donker en benauwd want frissche lucht kan er slechts spaarzaam binnendringen. Een krachtige schok ln Kopenhagen. Aan- stige oogenblikken voor de bevolking. V. D. vernam Zaterdag uit Kopenhagen: In den afgeloopen nacht, te 17 of 18 minuten na mid dernacht, werd te Kopenhagen een drachtige aardschok gevoeld. Te Gammelholm en in de geheele havenwyk van Kopenhagen vielen lampen van de plafonds en voel de men den bodem golven. Ook in de voorsteden Harllerup, Soeborg en Amager werd de aardschok waargenomen. In enkele deelen van de stad maakte zich van de be volking een hevige angst meester en verliet men de hul zen. De meteorologische dienst deelt mede, dat de aardbe ving 20 seconden heeft geduurd en van het Noorden naar het Zuiden liep. Uit de berichten uit de provincie blijkt, dat men ook buiten Kopenhagen de aardbeving heeft gevoeld. En vol gens een bericht uit Malmo heeft men ook in Zuid-Zwe den de aardbeving waargenomen. Naar het observatorium te Lund meedeelt, was het een locale aardschok van groote sterkte die te 0.16% uur werd waargenomen. Het centrum moest slechts en kele K.M. van Lund verwijderd zyn geweest Een weinig voorkomend verschynsel ln deze streek. In verband met de aardbeving, welke Vrydagnacht in het Zuiden van Zweden is waargenomen, stellen de Zweedsche deskundigen vast. dat ln dit gebied aardbe vingen slechts zeer zelden voorkomen. Voor het laatst is een aardbeving van dergelyken om vang 300 jaar geleden, dus in den tijd van den 30-jarigen oorlog vastgesteld. V.D. verneemt nog uit Stettin: Aardschokken, die na den nacht van Vrijdag op Za terdag in Denemarken en het Zuiden van Zweden zyn gevoeld, hebben zich ook uitgestrekt tot het eiland Ru- gen. Kort na middernacht werden ln Tutbus en omge ving duidelyk aardschokken gevoeld. De stad Oklahoma bedreigd. Uit New York wordt gemeld: Een gedeelte van de stad Oklahoma is door de plotse linge eruptie van een petroleumbron in groot gevaar ge raakt Meer dan 100 gezinnen moesten wegens brandgevaar hun woningen ontruimen. Verder moesten in het betrok ken stadsgedeelte de scholen gesloten en het verkeer gestaakt worden. Uit de bron stroomde in een tyd van 24 uur zooveel petroleum, dat daardoor 110.000 vaten gevuld konden worden. Later werd nog gemeld: Sedert Donderdag bewaken 500 man polltietroepen de stad Oklahama waar een petroleumbron groote hoeveel heden olie opspuit De bron is maar een myl van de za- kenwyk der stad verwijderd. Alle scholen zyn gesloten en de inwoners zyn gewaarschuwd geen vuur aan te ste ken. De nabijliggende huizen zyn ontruimd. ONTPLOFFING IN EEN BELGISCHE FABRIEK. Elf arbeiders gewond. V.D. verneemt uit Brussel: In de metaalfabrlek Henricot te Court St. Etlenne heeft een hevige ontploffing plaats gehad in een glet- oven, waaraan door elf arbeiders gewerkt werd. Alle elf werden gewond. Vijf hunner liggen met levensge- vaarlyke brandwonden in het ziekenhuis. EEN BRUTALE OVERVAL. Een banklooper door een dame tegen den grond geslagen. Zaterdagavond heeft een brutale aanranding plaats ge had in de hoofdstraat van Gladbach op een banklooper. Toen de man met een portefeuille uit het bankgebouw kwam, werd hy op straat door een elegant gekleede dame met een knuppel van achteren op het hoofd ge slagen, zoodat hy ter aarde stortte, waardoor zijn belaag ster gelegenheid kreeg zyn portefeuille met 11.000 M. te ontnemen en in een gereedstaande auto te stappen. Niettegenstaande zyn zware verwonding had de looper nog de kracht haar te achtervolgen en op de treeplank te springen. Een goedgerichte stoot uit den wagen deed hem echter bewusteloos op straat neervallen. Hoewel onmiddellijk de vervolging werd begonnen, wis ten de daders te ontkomen. De verschillende maatregelen, getroffen door de vertegenwoordigende lichamen, ln het belang van den tuinbouw. Er komt actie. Geringe aanvoeren aan de veilin gen. Geringe aanvoer en lage prijzen van aardappelen. Bloemkool redelyke pryzen, doch slechte teelt Meer belangstelling voor roode kool, minder voor gele, idem witte. Eenigszins betere, doch lage prij zen voor uien. Bleten en peen slechte pryzen. Aanvoer snyboonen en rammenas. Dat de tuinbouw moeilyke tijden doormaakt heeft ongetwyfeld de afgeloopen week ten duidelykste bewe zen. Daar hadden we vooreerst de zitting van Provin ciale Staten, in welke zitting door den afgevaardigde Kostelijk met duidelyke en sprekende bewijzen, zonder opschroevery of demagogische trucjes, is aangetoond, hoe hoog de nood der tuinbouwers is gestegen. Een man uit de practyk als deze afgevaardigde, een open oog en oor hebbende voor de noodan en behoeften van den minderen man, moet we! de juiste snaar weten te treffen als het betreft de maatregelen aan te geven, welke in hoofdtrekken dienen te worden genomen, om te trachten den nood in den tuinbouw te verzachten, of, zoo het kan, te lenigen. De lezers zullen weten, dat de voorstellen in zake steun aan den tuinbouw, door Ged. Satcn gedaan, met algemeene stemmen zijn aanvaard. Ze zijn een stap in de goede richting, doch we ontveinzen ons niet, als ons oordeel te moeten uitspreken, dat men geen al te groote verwachtingen van de uitvoering van het geno men besluit moet koesteren. Wie den nood der tuinders kent, weet, dat velen in groote ontbering den winter moeten zien door te komen. De financieele steun zal, gezien de toelichting door Ged. Staten by hun voor stel gegeven, eerst daadwerkelyk in het voorjaar worden verleend; immers mogen de credieten slechts dienen voor het aankcopen van kunstmest, zaal- en pootgoed en het betalen van de noodige arbeidskrach ten. In hoofdzaak zyn deze eerst in het voorjaar benoo- digd. Ongetwyfeld zullen de betrokken gemeenten zich voor 30 garant stellen, doch de voorwaarden zullen ln Ieder geval door de Boerenleenbanken moeten wor den geaccepteerd. Als ze niet soepeler zyn dan in 1923, vreezen we voor een onmlddeliyke inwilliging. De gemeenteraad van St.-Pancras verleende met al gemeene stemmen een reductie van 40 op de huur der gemeentelanderijen. Na Koedyk een prachtig voor beeld. Te Zuidscharwoude moet nog herstemming over een dergelijk voorstel worden gehouden. We hopen er het beste van. In St.-Pancras was in de laatste raads vergadering nog een verzoek van een aantal tuinders aanwezig om steun voor hun bedrijf. Dat teekent den toestand. Er werd echter afwyzend op beschikt en do goedkoope verzekering gegeven, dat by broodsgebrek zal worden Ingegrepen. We mogen echter veronderstel len, dat dit verzoek wel het gevolg zal zyn geweest van een toestand, die dicht die van broodsgebrek be naderde. Als men er nog eenigszins buiten kan, gaat men niet over tot het doen van zulke verzoeken. Wat ons intusschen wel verwonderde, is. dat van het Dagelijksch Bestuur van Noordscharwoude niet even eens een voorstel is gekomen, ten einde een reductie op de landpacht te kunnen geven. Van Oudkarspel ver wachten we dit nog beslist. Ook de kerkelijke bestuur ders zullen ongetwyfeld niet achterbiyven in het volgen van het goede voorbeeld. Als we allen helpen, wordt de last onzer tuinders aanmerkelijk verlicht. Daadzaken hebben we noodig en geen praatjes. Zoo herinneren we ons vergaderingen, waar de noodtoestand in den tuin bouw werd besproken, en waarin een pachtwet a.h.w. als een panacée tegen alle land- en tuinbouwkwalen werd aangeprezen. Dezelfde mensehen spreken, na slechts enkele weken, al veel minder boud. Misschien beginnen ze ln te zien, dat een pachtwet vooral haar groote beteekenis kan hebben ln Zeeland, Groningen en Friesland. Voor Langendijk en omstreken overschat te men de beteekenis toch niet. Uit alles is intusschen wel te constateeren, dat men in actie begint te komen. Wie zich anders niet met den loop der dingen bemoeide, wordt wat actiever en begint te begrypen, dat allen zich hebben in te spannen voor het verkry'gen van gezonder toestanden. Het was in de afgeloopen week slap op de Langen- «lyker Groentenvellingen. Er wordt weinig aangevoerd, niet alleen als gevolg van de slechte prijzen, doch ook doordien de bouwers het druk hadden met het binnen halen der kool. Aardappelen werden in zeer geringe mate geveild. De Schotsche muizen brachten voor middelgroote f 3.30 tot f 3.60 op. groote f 2f 2.90. Voor Duken werd van f 1.80 tot f 2.40 betaald, terwyl voor drielingen van f 3.70 tot f 4.80 werd besteed. Hoewel de bloemkool nog byna het eenigste artikel is, dat een schappelijken prys opbrengt, toch moet het financieele resultaat nog niet te hoog worden aange slagen. Vooral niet. omdat slechts een betrekkelijk klein gedeelte van het uitgcplante een goede kool voort brengt: veel blyft op den akker als waardeloos. Dins dag werd aan de Broeker veiling voor reuzen f 619 betaald, voor de andere f 49. Zaterdag waren deze pryzen f 8.6012.90 en f 5.205.90. Tweede soort brengt vaak niet meer dan f 1 op. De beste en grootste brach ten het nog wel eens tot de f 3. In 't geheel werden aan beide veilingen rond 52000 stuks aangevoerd. De belangstelling voor roode kool was in het laatst der week grooter dan in het begin. Werd Maandag aan de veiling van den Noordermarktbond f 1.30—2 betaald. Zaterdag was de prijs f 1.30—5.10. Voor groote kool kon in het laatst der week tot f 1.60 en soms Iets meer worden gemaakt, mooi klein goed werd over 't geheel voor f 4 of iets meer verkocht. De gemiddelde prijs laat dus veel te wenschen over en de prijs, dien men tegen woordig vraagt voor roode kool op den akker, n.1. f 350 f 400 is dan ook niet in overeenstemming met dien aan de veilingen besteed. Bovendien zijn de vooruit zichten verre van schitterend. Als de markt-sltuatle niet verbetert, verwachten we. dat bij grootere aan voeren, die binnenkort toch moeten komen, de pryzen niet hooger zullen worden, tenzy een flinke winter als stimuleerende factor optreedt. Aangevoerd werden aan belde vellingen rond 25 spoorwagens. Gele kool was op het eind der week winder gezocht, althans waren de pryzen lager. Zoo werd Dinsdag aan de Broeker veiling f 160—3.20 besteed. Zaterdag, bij een veel kleineren aanvoer, f 1.202.60. Aan de veiling van den Noordermarktbond was de no teering op Maandag f 2.603. Zaterdag f 1.90—2.70, Dit beteekent, dat voor het mooie goed nog geen f 3 kan wor den gemaakt, en dat het groote of van eenigszins afwij kende qualiteit van f 11.60 opbrengt. In totaal werden maar 15 spoorwagens aan beide markten geveild. Witte kool had ook al geen gunstige markt Te Noord scharwoude was de noteering Maandag f 0.601.20, Za terdag f 0.701.20, De hoogste prijs te Broek besteed was f 1.60, de laagste f 0.60. Ook de prys der Deensche witte kool Het byzonder veel te wenschen over: de maximum prys toch was f 2.80, de laagst bestede f 1.10. Aan witte kool werden in 't geheel 25 spoorwagens geveild. Al waren de prijzen der uien Iets beter dan de vorige week, ze bleven toch buitengewoon laag. Voor grove uien werd in het begin der week iets minder dan f 3 betaald, op het eind der week iets boven f 3. Zaterdag te Broek b.v. f 3.103.30. Uien brachten f 2—2.80 op met een zeldzame uitzondering boven dezen hoogsten prijs. Drielingen golden f 0.601.80. Nep bracht wat betere pryzen op: aan de Broeker veiling werd bijna alles ver kocht voor prijzen tusschen f 3.504.30, te Noordschar woude voor f 2.703.80. De totaal aanvoer bleef nog iets beneden de 10 spoorwagens.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5