AllEDECl BilllS- Het werk in de Wieringermeer. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagea Eerste Blad. Wat er de afgelcopen drie maanden is gedaan. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Uit onze omgeving. WIERINGERWA ARD ANNA PAULOWNA LANGENDIJK WIERINGEN Woensdag 12 November 1930. SCHAC 73ste Jaargang No. 8764 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in bet eerst uitkoménd nummer geplaat3t POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVLRTLN- TlöN van 1 tot 5 regels f 1 10. iedere regel meer '20 cent (bcwijsno. inbegrepeni. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMEH BESTAAT ÜIT TWEE BLADEN. Het baggeren der hoofdkanalen en toch ten in de nog natte Wieringermeer. Bij het droogmaien werden ruim 600 milliocn kubieke meters water uitgeslagen. Aan de dricmaandelijksche mededeelingen betref fende de werkzaamheden voor de afsluiting en droog making van de Zuiderzee, ontleenen wij het volgen de: De beide dijksvakken op het Breezand werden, wat het oplossen van keileem, het aanbrengen van de kraan-lceilcem, de zinkstukken en het onderdoorzet- ten van de stcenglooiing betreft, voltooid, zoodat thans gewerkt wordt aan het omhoogbrengen van het dijks- lichaam. Gezien 't jaargetijde waarin de dijksvakken nagenoeg voltooid waren, werd besloten het dijksvak ten westen van liet Brcez-and gelegen, nog met 300 M. te verlengen. Uit werk kwam op het maken van den kop na gereed. Het dijksvak ZwinVlietcr werd op het aanbren gen van de bekleedingskeileem, de klei en een ge deelte van dc steenglooiing en den straatweg na vol tooid. Door de afsluiting van het Gaatje werd de afsluiting van de Zuiderzee van Wieringen uit over 4800 M. lengte voltooid. De bouw van dc leidammen aan de zuidzijde van de schutsluizen op het Kornwerderzand werd voltooid met inbegrip van het maken van twee plateaux voor militaire doeleinden. Bekleeding van den dijk. Een 12 K.M. lang gedeelte van dén Wieringernieer- dijk is voor zoover het boven water lag, in 1929 met zoete klei, afkomstig uit het verbindingskanaal tus schen de beide sluizen te Medemblik bekleed, zoodat hier alleen nog aandacht aan het zandbeloop behoeft te worden geschonken. Over 5100 M. lengte is dus noch op den dijk, noch op het zandbeloop, afdekking aanwezig. Besloten werd beide over deze lengte van een 0.15 M. dikke kleilaag te voorzien. Verbinding met Medemblik. Het doorgraven van den voormaligen zeedijk van het waterschap „De Vier Noorder Koggen", buiten de westelijke schutsluis van het kanaal, kwam gereed, zoodat daarmede thans de verbinding tusschen de haven van Medemblik en het kanalennet van de Wie ringermeer is tot stand gebracht. Tijdens de werkzaamheden van de doorgraving, die grootendeels in den droge werden uitgevoerd, werd een zeer belangwekkend overzicht verkregen van de samenstelling en verdediging van den ouden zeedijk, zooals die in den loop der tijden, telkens naar nieu were inzichten gewijzigd, ten slotte is geworden. Kanalen in den polder. Zooals bekend, is het mogelijk geweest vrijwel het geheele net van hoofdkanalen en tochten binnen de Wieringermeer een grondverzet omvattende van c.a. 15.Ö00.0C0 M3. vóór het droogmaien van den polder in den natte te baggeren. Het lag voor de hand, dat zich in dit kanalennet gedurende de periode tusschen het baggeren en het droogvallen van de gronden door den invloed van golf en stroom wederom slib zou afzetten. Echter blijkt in het algemeen de verondieping van de gebaggerde kanalen niet een zoodanigen omvang te hebben aangenomen, dat tengevolge hiervan de ge kozen uitvoeringswijze als minder juist zou moeten worden beschouwd. Hierbij moet toch in het oog worden gehouden, dat de aanwezigheid van de toch ten en kanalen hij het droogvallen een snelle ontwate ring van de nieuwe gronden mogelijk maakt, waarbij een zekere opslibbing dier waterloopen voorloopig ciet schaadt. Wel bemoeilijken de verondiepingen, welke zich thans op vele plaatsen bevinden, het ver keer in den polder, dat voorshands in hoofdzaak te water moet plaats hebben: ln verband hiermede is het peil in de drie laagst gelegen afdeelingen van den polder, welker kanalen nog onderling in verbinding staan, voorshands niet lager afgemalen dan tot vijf meter beneden N.A.P. waardoor wel alle landen droog zijn komen te lig gen, maar de laagste nog niet op de definitieve diep te worden ontwaterd. Voor de verdere ontwikkeling ^an den polder is het nu noodig zoo spoedig mogelijk Qe meest hinderlijke ondiepten uit het net van kana len en tochten te verwijderen en deze verder op de vereischte afmetingen te brengen. Het ergst is de verondieping van de waterloopen m het diepstgelegen zuidoostelijke gedeelte van den polder. Hij den in Juli voorgekomen storm, welke door de toen ter plaatse nog aanwezige geringe waterdiepte 'eer ongunstig voor het aanslibben van de kanalen y'as, ig vrij veel slib in die kanalen afgezet, zoodat baar l-ans s^ec^ts met Seringen diepgang bevaar- ^envacht mag worden, dat nog vóór het aanbreken *an den winter het verkeer over het geheele kanalen net met vijf a zes voet diepgang mogelijk zal zijn. Kavel- en wegslooteo. De kavel- en wegslooten in de Wieringermeer vor- nt®0 de directe afvoerwegen naar de tochten en ka- r!nJ?n ,van liel wa'er. dat aan den bodem zelf wordt onttrokken. De wijze waarop dit laatste met behulp ®n greppels of draineerleidingen behoort te goschie -- e°n vraagstuk van landbouwkundigen aard, •iet de kavelslooten is dus de laatste trap bereikt van het net, dat voor den afvoer van het water in den polder moet dienen, terwijl het verder tot de taak van de landbouwkundigen behoort om de maatrege len te nemen noodig voor het onttrekken van het water aan den bodem zelf. Toen de terreinomstandigheden van den hoogst ge legen grond binnen den droogvallenden polder het mogelijk maakten met het graven van de bovenbe doelde slooten een aanvang te maken, konden meer definitieve onderhandelingen hieromtrent met vel schillende hiervoor in aanmerking komende aanne mers worden gevoerd. Deze onderhandelingen leidden tot het sluiten van overeenkomsten volgens welke thans met het ver- kavelingswerk in verschillende deelen van den pol der is aangevangen. Naast het werken met graafmachines, waarmede dit omvangrijk grondverzet in hoofdzaak zal moeten worden uitgevoerd, werd ook aan het werken met handkracht een plaats bij dit werk ingeruimd. De totale capaciteit, waarmede thans wordt ge werkt, mag voor de verkaveling van ca. 200 ha. per week toereikend wbrden geacht. Er zijn dientenge volge reeds ©enigszins aanzienlijke oppervlakten ver kaveld, waarop bereids een aanvang gemaakt kon worden met de landbouwkundige werkzaamheden en wel in de eerste plaats met die tot het onttrekken van het water aan den bodem door het uitvoeren van greppelwerk. Sluizen binnen de Wieringermeer. Zoodra de bemaling van de Wieringermeer zoover gevorderd was, dat de oevers van de vooraf gebagger de kanalen waren drooggevallen, werd de verbinding tusschen de verschilende polderafdeellngen bij de bouw plaatsen van de sluizen geheel verbroken door afheiln- gen. Ten einde zoo spoedig mogelijk 't verkeer te water tusschen de polder afdeelingen mogelijk te maken, werd besloten- met den bouw van de drie sluizen, waaraan voor dit verkeer de meeste behoefte bestaat, nog in den herfst van dit jaar te beginnen. Het droogmaien. Toen den 21sten Juli 1852 door de bemaling van het Haarlemmermeer, welke den 7den Juli 1848 was aan gevangen, het peil van 4 meter beneden A.P. was be reikt, waarbij het geheele maaiveld van den polder droog lag, werd dit in ruim vier jaren verkregen resul taat van zoodanige beteekenls geacht, dat de Commis sie van Beheer en Toezicht over de droogmakerij van het Haarlemmermeer dit aankondigde in de „Staats courant" met eene mcdedeeling, vervat ln de vier woorden „Het Meer is droog". De sedert verkregen betere behee'rsching van de techniek doet een dergelijk feit thans anders bezien. Eene mededeeling als hiervoor aangehaald, had om trent de droogmaking van de Wieringermeer kunnen uitgaan den 21sten Augustus 1930, toen, nadat de bema ling onafgebroken gedurende slechts ruim zes maanden was voortgezet, het peil van 5 M. N.A.P. in de drie diepst gelegen polderafdeelingen werd bereikt, terwijl het dieper afmalen van de hiervan afgesloten 1ste spol- derafdeeling reeds eenigen tijd te voren, den 30sten Juli was gestaakt. Bij het verkregen peil lag het maaiveld van den geheelen polder droog, zocdat hierbij de periode van het droogmaien als afgesloten mocht worden be schouwd en de periode van drooghouden d.w.z. van het regelen door bemaling van de waterstanden in de kanalen was aangevangen. In totaal werd door de beide gemalen in de periode van droogmaien ruim 600.000.000 kub. M. water uitge slagen. Vrijwel onafgebroken konden de beide gemalen in de droogmakingsperiode hunnen arbeid blijven ver richten. In cultuur brengen der gronden. De dienst voor het in cultuur brengen van de Wierin germeer ving op de beschikbaar gekomen gronden zijne werkzaamheden aan. Voor de uitvoering van verschillende werkzaamheden tot het in cultuur brengen van de gronden is met de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem een overeenkomst geslo ten. Voor het onderdakbrengen van de arbeiders, wier ge zin elders blijft wonen, werden vijf arbeiderskampen gebouwd, elk kamp ruimte biedende voor 96 man met het gezin van den kok-beheerder. De kampen zijn ge plaatst in den Wieringermeerpolder bij De Haukes, Nieu we Sluis, Kolhorn, Aartswoud en nabij de Sluis op de scheiding van de 1ste en 2de Polderafdeeling. Vier dezer kampen waren eind September reeds enkele weken in werking, terwijl .het vijfde kamp ln de eerste week van October in werking kwam. De arbeiders worden uit de plattelandswerklooshelds- centra door bemiddeling van den Rijksdienst van de werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling betrok ken. Behalve deze arbeiders zijn nog een vrij groot aantal arbeiders uit de omgeving van den Wieringermeerpolder tewerkgesteld, zoodat 1 October in totaal met ongeveer 600 man werd gewerkt. Op 1 October was over een oppervlakte van ongeveer 300 H.A. de stortgrond uit de kanalen, benevens de sloot grond uit de kavelslooten verspreid en de begreppellr.g gereed gekomen. Een aanvang werd gemaakt met den aanleg van rij wielpaden: deze krijgen een eenvoudige verharding van kleischelpen, welke met een lichte motorwals worden ingewalst Verschillende machines werden aangevoerd, welke in den polder op hare bruikbaarheid onder zeer bijzondere omstandigheden waaronder moet worden gewerkt, zullen worden beproefd. Aan het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw Co mité is opgedragen de voorziening van gras- en klaver zaden ten behoeve van den Wieringermeerpolder. Ge tracht wordt het benoodigde zaaizaad zooveel mogelijk in ons land te doen verbouwen. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 11 November 1930. UITSPRAKEN VORIGE ZITTING. Fr. L. H., schoenmaker, voorheen commissionnair te Den Helder, verduistering, 6 maanden gevangenisstraf. Jan BI., los werkman te Wijk aan Zee en Gerard F., handelaar te Castricum, beiden in voorarrest: le ver dachte diefstal onder verzwarende omstandigheden, uit spraak a_s. week; 2e verdachte medeplichtigheid, uit spraak a.s. week. Wilh. Zw., los werkman, Haarlem, in voorarrest, rij wieldiefstal. Eisch thans: 9 maanden gev. onvoorwaar delijk. Uitspraak: 6 maanden gev. met aftrek voorarrest. Pieter D., winkelier te Egmond aan Zee, hooger be roep winkelsluiting, vonnis vernietigd, f 4 boete of 4 d. Coraelis G., winkelier, Egmond aan Zee, als voren, vonnis vernietigd, f 8 boete of 8 dagen. Cornelis Hendrikus L., winkelier, Egmond aan Zee, als voren, vonnis vernietigd, f 8 boete of 8 dagen. Johannes N., garagehouder, Castricum, valschheid in geschrifte met gebruikmaking daarvan, 3 maanden gev., voorw. met3 proefjaren en f 30 boete of 30 dagen. Jac. Bern. de Gr., zonder beroep. Alkmaar, in voor arrest, misdrijf art. 248bis wetb. van strafrecht, uit spraak volgende week. Geen nieuwe zaken ter behandeling voorgedragen. Met veel succes werd Zondagavond in de zaal van den heer P. Schenk alhier dcor de cinema Kolhorn een voor stelling gegeven van het mooie filmwerk „Levensdans", een groot levensdrama in 6 acten. De opkomst had beter kunnen zijn. Ongeveer 100 per sonen hebben volop genoten van deze bioscoopvoorstel ling. Na de voorstelling kwamen natuurlijk nog wat meer jongelui om van 't bal te profiteeren. Naar we vernemen, zal de heer Daan Pool in den loop van deze maand ln de zaal van den heer Schenk optreden voor de afdeeling Wieringerwaard van den Bond voor Staatspensionneering. Op een nader te bepalen dag in den volgenden week zal vanwege 't Witte Kruis een mooie avond georgani seerd worden. Het bestuur is in de gelegenheid gesteld een tentoonstelling te doen houden, bestaande uit voor werpen, welke in 't Nazorghuis „Maria Oord" te Gennep worden vervaardigd. Des avonds zal Mevr. StiemensHopman leidend hoofd, een inleiding houden over werken en inrichting van bovengenoemde instelling, waarbij tevens lantaarn plaatjes, daarop betrekking hebbende, zullen vertoond worden. Daarna zal een T.B.C. film worden vertoond. Alles bij elkander genomen kan 't een mooie en leer rijke avond worden. Per advertentie en circulaire zal alles nader worden bekend gemaakt. BREEZAND. Coop. Bloembollenveilingsvereen. ,3reezand" (GjL) Uitslag van de gehouden gladiolen- en plantgoed veiling op Dinsdag 11 Nov., 's morgens half elf. Plantgoed. Enkele vroege tulpen: Prins van Oostenrijk z 68 f 25, Koningin der Nederlanden f 11, Verboom f 12, Gouden Kroon f 14, alles per H.L. Dubbele vroege tulpen: Murillo f 19. Theeroos z 58 f 11. Emperator Rubr. f 20, alles per H.L. Enkele late tulpen: Inglesc Yellow f 10, Triton f 13, per H.L. Darkin tulpen: Bartigon f 39, Will. Copland z 79 f 20, Sieraad van Flora f 12, alles per H.L. Breeder tulpen: Panorama f 22 per H.L. Gladiolen: Procerpine 12 op f 0.50, Bleriot 14 op f 0.90, idem 12 op f 0.70, White Giant 14 op f 1.70, idem 12— 14 f 0.80. Dinsdag 25 November weer veiling. ZUID SCHA RWOUDE. Na gehouden correspondentie tusschen de damvereeni- gingen „Damlust' alhier en „Obdam" te Obdam, is be sloten een wedstrijd aan te gaan. De eerste ontmoeting heeft plaats op Maandag* 1 Dec. a.s. in café „De Roode Leeuw" te Zuidscharwoude. Wij vernemen, dat de Kerkeraad der Herv. Gem. alhier nog geen definitief besluit heeft kunnen nemen op het verzoek van de afd.Zuidscharwoude van den Ned. Bond van Landpachters, n.1. het in leven roepen van een commissie van overleg bij verpachting en inzake het verleenen van reductie. In een volgende Kerke- raadsvergadering zal een besluit genomen worden en hoopt men dan meer georiënteerd te zijn. De afd. van den Bond van Landpachters heeft aan den raad een tweetal adressen gericht, waarvan het eene verzoekt, het voorstel van B. en W. om 40 re ductie te geven op de huur der gemeentelanderijen, aan te nemen en het andere, om een pachtcommissie voor verhuring van het gemeenteland in te stellen. Deze commissie zou dan bestaan uit 2 leden van den raad, 2 uit de pschters, welke 4 leden dan een onpartijdigen voorzitter zouden moeten kiezen. Aan die commissie zou dan opdracht moeten worden gegeven den pacht prijs, den tijd en de voorwaarden te bepalen. We vernemen, dat de levering van de benoodigde brandstoffen voor de leden van de tuinbouwvereeniging „De Toekomst" is opgedragen aan den heer J. Peters als zijnde de laagste inschrijver. Ons wordt meegedeeld, dat de nachttelefoondienst thans wordt waargenomen door den heer Joh. Jansen, alhier. i NOORDSCHA RWOUDE. Maandagavond werd een concert gegeven vanuit „Concordia", door de Zangvereeniging „Crescendo" en de Harmonie „Excelsior", dat per radio uitgezonden werd door de A.V.R.O. (algemeen programma). Over het algemeen kwamen de verschillende nummers vrij goed over en was het een goed geslaagd uurtje. Jammer was het, dat de verbinding reeds binnen het uur verbroken werd. In de afgeloopen week zijn weer 3 gevallen van diph- therie geconstateerd, waarvan 2 te Wcsterland en 1 te Hippolytushoef. De Centrale Commissie Zuiderzeesteunwct heeft aan M. Baijs te Wcsterklief een tegemoetkoming toegekend in de kosten van verdere opleiding van zijn zoon tot smid-bankwerker. De vereeniging tot Evangelisatie alhier zal het haar* toebehoorende houten gebouwtje, voorheen staande aan. den Westerlanderweg, nabij De Haukes inrichten als ontspanningsgebouwtje voor de daar werkzame arbei ders. De onderwijzeres Mej. C. Roskam en de onderwijzers J. Boon en C. H. W. van Rossum du Chattel hebben hun benoemingen bij het openbaar onderwijs alhier aangeno men. De onderwijzeres Mej. S. van der Meer te Mids- land (Terschelling) heeft haar benoeming niet aangeno men wegens het verkrijgen van een betrekking elders. GEMEENTE WIERINGEN: Ingeschreven gedurende de maand October 1930: Geboren: Annie, dochter van P. Rotgans en A. Smid} Dieuwertje. dochter van Jb. Bais en C. D. de Wit; Jan, zoon van W. Verhoef en G. Drinkwaard; Jacob, zoon van A. Tieks en A. Kuiper; Sietse, zoon van A. V/. Berkhout en M. van der Zee; Arina Klasina. dochter van M. Glim en M. Looij; Jacob Jan, zoon van Jb. Lont en N. Dekker; Cornelia Pieternella, dochter van J. W. Brouwer en J. J. Theunisse; Wolter, zoon van W. Fokkema en G. van Ewijk; Johannes, zoon van A. F. van de Griend en N. Broers; Jantien, dochter van A. Kuik en H. A. Bölts; Dirk, zoon van M. Lont en M. de Haan. Ondertrouwd: A. Kuik en H. A. Bölts, L. van den Berg en K. van Kalsbeek; S. Smit en M. Baljs; K. Swaneveld en L. Adam. Getrouwd: C. van der Slikke en M. N. Blom; C. Veling en A. van Oudenaarde; A. Kuik en H. A. Bölts; L. van den Eerg en K. van Kalsbeek. Overleden: W. de Neu, 4 weken, dochter van D. P. de Neu en A. Brouwer; A. de Vries, 55 jaar, dochter van P. de Vries en P. Heijblok. Ingekomen en vertrokken personen over October: Ingekomen: H. J. Oosterbeek en gezin van Groningen; Mevr. R. Steinmetzde Jong van Westdangeradeel; Me vr. H. J. Voerman van Ermelo; Mevr. A. Speckmann van. Westellingwerf; N. Tuinman en gezin van Anna Pau- lowna; Mevr. R. Lont—Bogaard van Harlingen; F1. A. de Greef van Ossendrecht; J. Verfaille en gezin van Amsterdam; L. J. Koopman van Baerle-Hertog; C. Tuin man van Haarlem; W. Schuiling en gezin van Benue- broek; L. Theunisse en gezin van Wonseradeel; Mevr. T. J. Kieft van Alkmaar: F. de Boer van Den Helder; A. Jongman van Den Helder; Mevr. M. Hans3en$Pol let en gezin van Muiden; G. Jager en gezin van Schie dam ;N. A. Tuinman van Schagen; J. Eoelhouwer en gezin van Wonseradeel; W. van Roeden en gezin van Wonseradeel; A. W. Westerhof en gezin van Emmen; G. de Boer van Terschelling; R. A. S. Hermus van Klun- dert; J. Buntjer en gezin van Bellingwolde; H. VA Sitser en gezin van Schiedam; P. van den Bosch en gezin van Schiedam; H. Braams en gezin van Velsen; Mevr. E4 Holtz van Brohl (Duitschl.); K. Swaneveld van Dor drecht; J. Schoorl van Bergen; A. M. de Haan en gezin van Wonseradeel; Mevr. H. Krause van Duitschland; Mevr. M. HamelinkMelse van Middelburg; J. M. Zegers van Axel; J. Wolfert van Axel; W. Boogaard van Schoon dijke; G. Eskinga van Wonseradeel. Vertrokken: Mevr. M. A. de Rooij naar Haskerland; Mevr. M. G. Dekker naar Nieuwer Amstel; J. A. Winter naar Den Helder; V. Bruinsma en gezin naar Medemblik P. Timmer naar Purmerend; P. van Houten en gezin naar Kollumerland; P. A. de Jong naar Den Helder; D. Smit naar Midwoud; J. J. de Vries en gezin naar Am sterdam; Mevr. J. T. A. KolffHageman naar 's-Gra- venhage; Mevr. F. SchepersWierenga naar Emmen; G. Engel naar Obdam; W. van der Wal en gezifl naar Medemblik; J. de Jonge naar Rotterdam; K. Pluis naar Amsterdam; D. Lont en gezin naar Alkmaar; E. Kuiper naar Winschoten; Mevr. K J. Duijvetter naar Hengelo; H. A. Perotti en gezin naar Harlingen; A. Klip naar Dordrecht; J. Langes naar Anna Paulowna; Th. Rijkers naar Den Helder; J. Brok naar Heinenoord; L. Bakker en gezin naar Slledrecht Doorbaggeren Sluisputdijk. Tengevolge van de slechte weersomstandigheden kon de dijk om den sluisput welke aan den Noordkant nog doorgebaggerd moet worden voor den toegang tot de Schutsluis, niet geheel weggebaggerd worden. Gedacht had men dat zulks Dinsdag geschied zou zijn, doch om de hierboven omschreven redenen was zulks bij het af zenden van dit bericht nog niet het geval. Onder leiding van den G.A. had j.1. Zaterdagavond een vergadering plaats van de afd. Wieringen van den R.K. Volksbond. De notulen werden gelezen door den secretaris, den heer Vroone en werden goedgekeurd Tot afgevaardigden voor de op 8 Dec. te houden al- gemeene vergadering te Rotterdam werden benoemd de heeren P. L. Vroone en C. de Boer, welke hunne benoe ming aannamen. Volgt rekening en verantwoording van den waarnemend pennningmeester. den heer J. Glim. Alles werd in orde bevonden en alzoo de rekening goedgekeurd. De eerstvolgende feestavond werd be paald op 29 November a.s. Tevens werd besloten het 10-jarig bestaan van de afdeeling feestelijk te herden ken. Het bestuur zal hiervoor maatregelen nemen. Vol gen nog enkele huishoudelijke besprekingen, waarna sluiting volgde Alhier worden pogingen in het werk gesteld een mannenkoor op te richten.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1