Uit onze omgeving. WIERINGERWAARD WARMENHÜ1ZEN CALLANTSOOG W1ER1NGEN LANGENDIJK WINKEL BARSINGERHORN Marktberichten. Gemengd Nieuws. Be trein van Foch. Verlaging dar levensm'ddelenprijzen in Duitschland. Binnenlandsch Nieuws. Hat draipa in den kerktoren. Nog meer moeilijkheden voor onzen landbouw N. O. G. Onder voorzitterschap van den heer v. d. Laan te Dirkshorn, vergaderde de afdeeling. „Schagen" van het N.O.G. Woensdag 12 November. Ingekomen was een circulaire van de vereeniging „Eigen Gezin", om als lid toe te treden. Deze ver eeniging beoogt voogdijkinderen in kleine tehuizen bijeen te brengen onder dehlcundige leiding. Beslo ten wordt lid te worden. Vervolgens bracht de voorzitter verslag uit van de vergadering van de Onderwijs-centrale in Den Haag. Do ïnspecticvergadering zal vermoedelijk in het voorjaar gehouden worden. De secretaris deelde mede, dat hij nog geen ant woord ontvangen had van den heer Klaas de Vries, secr. van „Volksonderwijs" in zake het geneeskundig schooltoezicht. Eenige conclusies, die door het Hoofdbestuur waren gezonden, ter nadere bespreking in de afdeelingsver- gadering, zullen na inleiding door eenige leden op cle volgende vergaderingen besproken worden. De heer Wardenaar zal in de Decembervergadenng inleiden het Esperanto-vraagstuk; in dc daarop vol gende Januari-bijecnkomst zal Gebr. Rikkers te Am sterdam gevraagd worden om iemand te zenden, die het Blokschrift zal behandelen. De heeren Brouwer en v. d. Beidt zullen achteren- volgens bespreken de conclusies omtrent de „grond schoot" en het „geneeskundig toezicht". Bij de rondvraag werd gevraagd of het niet mo gelijk was een Radio-cursus in onze omgeving te krijgen, zooals die op dit oogenblik door Philips te Amsterdam gehouden wordt. De secretaris kreeg op dracht hieromtrent inlichtingen in te winnen. Ook werd gevraagd naar de opheffing der openba re school te Schoorldam. Deze zaak viel evenwel bui len de bemoeiing der afdeeling. DIPLOMA. De heer D. Oosterveld behaalde aan het Instituut voor Warenkennis te Groningen, het diploma Waren kennis. ONGELUK DOOR EEN TOEVALLIGHEID. Hedenmorgen stond op de Laan een houtwagen, waar lange planken op waren geladen. Daar passeer de een Ford-sedan; het toeval nu wilde, dat juist bij het passeeren het portier openwaaide; dit werd ge grepen door een uitstekende plank op den houtwagen, die door het glas heenbrak, dit in duizend scherven versplinterde en meteen het heele portier van de auto afrukte. Het portier hing aan den houtwagen vastgeklemd tusschen twee planken en de Ford was zijn rechterportier kwijt. De vele passeerende marktgangers vonden het een grappig gezicht en lachten om 't wonderlijke geval, dat intusschen goed afliep, al was de Ford dan ook danig beschadigd. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Johannes Gerardus Jansen en Barbara Wagnor Overleden: Trijntje Ililleboer, 76 jaren, echtgenoote van Arie dc Moei. Politie. Verloren: een leeren handtasch, inhoudende t>.a. een bril. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven over de maand October 1930. Geboren: Euphemia, dochter van Frans Stam en Euphemia Punt. Elisabeth Candida Allda, dochter van Cornelis Tesselaar en Trijntje van Diepen. Pietertje, dochter van Johan Hinrich Eilers en Jantje Frededika van der Heide. Cornella Agatha, dochter van Willem Groot cn Cornella Stoop. Gerrit Girk, zoon van Dirk Groet en Alida Margaretha Schoen. Divera Maria, dochter van Gerrit Vlugt en Petronella Maria Kamper. Catharina, dochter van Pieter Roozendaal en Antje Goudsblom. Ondertrouwd: Arie Ooijevaar, 30 jaren, tuinbouwer en Catharina Anna Mosch, 26 jaren, zonder beroep, bei den alhier. Nicolaas Schermer, 26 jaren, bootwerker te Den Haag en Johanna Christana Aaltje Snoek, 21 ja ren, zonder beroep, alhier. Getrouwd: Arie Ooijevaar en Catharina Anna Mosch, heiden alhier. Overleden: Geene. Ter secretarie dezer gemeente zijn gisteren wederom twee gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven door de veehouders C. M. en J. V DEN OEVER. Op het werk aan den afsluitdijk, geraakte een steen zetter aldaar in een der keten woonachtig, met zijn pols bekneld tusschen zware steenen, met het gevolg dat zijn pols brak en zijn hand bezeerde. Een noodverband werd gelegd, en de man werd daarop onmiddellijk naar den vastewal vervoerd, om zich onder geneeskundige behan deling te stellen. In het M.U.Z.-gebouw hebben Maandagavond de ver schillende onderwijzers van het oostelijk deel van Wie- ringen, 'n vergadering belegd, o.m. werd 't organiseeren van een St. Nicolaasfeest besproken. Wat dan in het ontspanningslokaal zal worden gevierd. Ten gevolge van het hevige stormweer, is het water in de sluisput aanmerkelijk gerezen. Vervolgens is reeds een groot gat gebaggerd aan den Noordkant van den dijk, en daar men bevreesd was voor een doorbraak, door cle drang van het water, is het personeel in allerijl begonnen met het aanbrengen van versterking, met tak kenbossen te plaatsen. Rectificatie. In ons verslag van den Langenflijker Koifbond is genoemd als markeur de heer P. Langcndijk Cz. te Oud- karspcl. Men verzoekt ons mede te deelen, dat dit moet zijn P. Langcndijk to Zuidscharwoude. OUD KARSPEL. IJsclub „Volharding". Deze vereeniging vergaderde Woensdagavond ten lo kale van den heer C. Vis. Aanwezig met het bestuur 19 personen. De voorzitter de heer Mr. C. P. Eecen, opent met een woord van welkom aan leden en pers. Wij hebben, zegt apr., weer een winter achter den rug, welke nergens goed voor is. Het enthousiasme daalt hierdoor dan op bedenkelijk peil. Spr. begroet de hier aanwezige oudere leden en eenige nieuwe leden. Toch, zegt spr., moet deze vergadering niet onderschat worden, daar een nieuw $eizoen aanbreekt Spr. roept in herinnering het overlijden van Willem Kos, waardoor „Volharding" een groot verlies heeft geleden. Behalve „Volharding" heeft de geheele Neden- londsche ijssport een gevoelig verlies geleden. Ook als persoon was Willem Kos zeer gezien. Spr. verzoekt de aanwezigen zich een oogenblik van hun zetels te verheffen, waaraan voldaan vordt. De notulen van den secretaris, den heer I. M. K. van Loo, worden onveranderd goedgekeurd. Het Jaarverslag 1929—1830. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat het een on dankbaar werk is om bij een open winter een jaar verslag samen te stellen. Gememoreerd wordt het heen gaan van Willem Kos, waardoor de ijssport in het al gemeen en „Volharding" in het bijzonder een groot verlies geleden heeft Wegens bedanken van den heer J. Schrieken als bestuurslid, is in diens plaats gekozen de heer P. Wijn, terwijl door bestuursuitbrelding nog werden gekozen de heeren H. Tauber en A. Bakker Oz. Inplaats van den heef De Boer, die bedankte, werd gekozen de heer K. Dekker. Als nieuwe commissarissen werden gekozen de heeren J. Kos Wz„ C. Langendijk, H. Möller, W. Kos Jz., Jac. Maars cn P. Kroon Az., welke laatstgenoemde inmid dels bedankt heeft Het aantal eereleden nam toe met twee en wel door de benoeming als zoodanig van de heeren Jb de Boer en J Schrieken Er werden 2 be- stuurs- en 1 algemeene ledenvergadering gehouden. Op de gehouden vergadering van den Kon. Ned. Schaatsen rijdersbond, werd de voorz'ótor van „Volharding", de heer Mr. C. P. Eecen, als 'dbestuurslid gekozen. Met den wensch, dat de komende winter in het tee- ken van de ijssport zal staan, eindigt het verslag. (Applaus) Het financieel verslag. De ontvangsten hebben bedragen met Inbegrip van het saldo ad f 867.15, totaal f 1793.14. De uitgaven wa ren f 531.28, alzoo een batig saldo van f 1261.86. De penningmeester, de heer P, Eecen Pz. wordt ge- decharcheerd met een woord van dank voor zijn accu raat beheer. Voor de nieuwe controlecommissie worder. aangewezen de heeren B. Brommer (aftredend) en Jb Maars. Bestuursverkiezing. De aftredenden, de heeren P. Wijn, O. Bakker en Mr. C. P. Eecen, worden met resp. 18, 15 en 18 stemmen herkozen. Als commissarissen worden herkozen de heeren A. Swajer, P. Kok, C. Langedijk Az. en H. Möller. Van den heer Jb. Volkers in een schrijven ingekomen, dat hij wegens gezondheidsredenen bedankt als com missaris. Besloten wordt den heer Volkers een dank betuiging te zenden voor zijn betoonde diensten. In deze vacature wordt gekozen de heer C. van Zijl met 11 stemmen, terwijl op den heer H. Hart Mz. 8 stemmen werden uitgebracht. Van de gelegenheid tot reglementswijziging werd geen gebruik gemaakt. Mededeolingen van het bestuur. Voorgesteld wordt om een vergroot portret van Wil lem Kos in het clubgebouw te plaatsen, verder om be houdens goedkeuring der familie ,een Willem Kos- beker beschikbaar te stellen voor een Nationale wed strijd in het hardrijden. Aldus besloten. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering, welke a.s. Zaterdag te Zeist wordt gehouden, worden gekozen de heeren Van Loo en A. Timmerman. De vergrooting van het clubgebouw- De heer Tauber deelt mede, dat de kosten totaal f 1260 zullen bedragen. Het is de bedoeling, 6 meter aan te bouwen. De vergadering schrikt voor dit be drag terug en draagt het bestuur op nogmaals een be spreking te houden met den heer Kuilman, den exploi tant van het gebouw. Rondvraag. De heer Schrieken vraagt naar het verslag van de commissie, welke het stichten van een zweminrichting op het Waardje, zou onderzoeken. De heer Van Loo antwoordt, dat de commissie terug geschrokken is wegens de groote moeilijkheden, welke den toegangsweg zal opelschen. Spr deelt nog mede, dat het bestuur een uitnoodiging heeft bereikt van de gymnastiekvereeniging, voor den as Zaterdag te houden feestavond. Als afgevaardigden worden aangewezen de heeren K. Dekker en Jb. Gelder. Besloten werd nog om f 50 beschokbaar te stellen voor het trainingsfonds van den Kon. Ned. Schaatsen- rijdersbond. Voor dezen winter zijn wedstrijden aange vraagd in het hard- en schoccrijden om het kampioen schap van Noordholland. Door de firma Kok, Tuinman en Wilken is de toezegging gedaan om dezen winter bij wedstrijden vereenlgingsvlaggetjes op de bussen te plaatsen. Na deze mededeelingen volgt sluiting. Naar men ons mededeelt bereidt de gymnastiekver eeniging ,Sparta" zich voor op haar eerste winter- uitvoering, die einde November vermoedelijk zal plaats hebben, en waarvan de juiste plaats en datum in dit blad nader wordt aangekondigd. In den loop van de laatste jaren heeft deze ver eeniging zich een niet onbelangrijke plaats veroverd in de rij harer zustervereenigingen en van menigen sportwedstrijd werden de lauweren medegedragen. De vereeniging wist zich te sterken voor nu en voor de toekomst. Bedraagt het aantal werkende le den 35, haar klasse adspiranten bereikt de 100 reeds. De gunstige resultaten inspireerden echter ook zoo danig de ouderen, dat ook zij zich weer aan rek en brug waagden en zoo ontstonden afdeelingen van ve teranen, zoowel dames als heeren en ook deze af deelingen tellen een 35 leden. De leiding was voortdurend in goede handen en met goede redenen mag worden evrwacht, dat Sparta iets goeds zal brengen, dat wel de belangstelling waard is. KOLHORN. Hedenmorgen had op het werk van den aannemer Klos een arbeider het ongeluk onder een kipltar met grond te geraken, waardoor hij een ernstige hoofd wonde opliep en direct dokters hulp moest worden ingeroepen, die overbrenging naar- het ziekenhuis in Alkmaar noodig achtte. ALKMAAR, 12 Nov. Andijvie f 0.50—2, bloemkool I f 5.60-25.20, n f 1.90 —3, boerenkool f 3—7, gele kool f 16, groene kool f 3 —6, knolselderie f 2.804.90, Chin. kool f 0.502.70, roo de kool f 15, per 100 stuks, bleten f 2.90, spruiten f 5 16, uien f 2.10—3.10 per 100 Kg., peren f 610, snijboonen f 25.20—34.20, witlof H f 10—16 per 100 pond, prei f 1.90 5.20, selderie f 1.702.20, wortelen f 8.5010.50 per 100 bos, spinazie f 0.820.99 per bak, zwarte bessen f 56 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Nov. Bloemkool le soort f 6.10, 2e soort f 3.409.50, reuzen f 13.9022.50, per 100 stuks, roode kool f 2.20—5.90, gele kool f 23.70, witte kool f 0.851.10, Deensche witte kool f 0.802.60, uien grove f 2.703.40, uien f 3—3.60, drielingen f 0.501.10, nep f 3.50, wortelen f 1.802.80, kleine peen f 1L10, kasBnijboonen f 20.4022.40 per 100 Kg. Aanvoer: 4000 stuks bloemkool, 23000 Kg. roode kool, 17000 Kg. gele kool, 16700 Kg. witte kool, 21000 Kg. Deen sche witte kool, 16000 Kg. uien, 7000 Kg. wortelen, 77 Kg. snyboonen. NOORDSCHARWOUDE, 12 Nov. Groote Schot3che muizen f 2.80, uien f 3.303.60, grove f 3.30, peen f 1.902.20, rammenas f 3.10, roode kool f 2.20 5.20, gele kool f 22.60, D. witte kool f 1.802.70, per 100 Kg., bloemkool 16 per 100 stuks. Aanvoer: 1200 Kg. aardappelen, 1800 Kg. uien, 4200 Kg. peen, 800 Kg. i. - icnas, 15000 Kg. roode kool, 7400 Kg. geie kool, 94C0 Kg. D. witte kool, 270 st. bloemkool. WARMENHUIZEN, 12 Nov. Aanvoer 2600 Kg. witte kool f 0.600.70 per 100 Kg. AMSTERDAM, 12 Nov. Zeeuwsche bonten f 3.253.75. blauwen f 3.25—3.75, bl. eigenheimers f 3—3.25, eigenheimers f 33.20, bl. poters f 22.10, bonte poters f 2—2.10, Eevelanders f 2.30 2.50, Vlaamsche zand-industries f 2.25—2.60, eigenhei mers f 2.703, IJpoldcr eigenheimers f 2.803, Bevelan ders f 2.302.50, poters Drentsche eigenheimers f 2.10 3.50, Flakkeesche eigenheimers f 3.203.30, Spuische eigenheimers f 3.30—3.40, eigenheimer poters f 2.252.50, Friesche borgers f 2.702.90 per H.L. AMSTERDAM, 12 Nov. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 226 vette kalveren le kw. f 1.061.16, 2e kw. f 0.941.04, 3e kw. f 0.800.92, 30 nuchtere ltai- veren f 1220, 460 varkens, vleeschvarkcns (90110 Kg.) f 0.640.65, zware varkens f 0.610.63, vette varkens f 0.580.60 per Kg. slachtgewicht. SCHAGEN, 13 November 1930. Paarden f175f475; 7G geldekoeien magere f230 f320;70 idem vette f300f450; 3 kalfkoeien f3G0 f450; 50 vaarzen f200—f290; 89 graskalveren f80— f140; 23 nuchtere kalveren f 12f35; 20 schapen ma gere f3&—f48; 70 idem vette f38—f43; 198 overhou- ders f 28f 40; 4 bokken en geiten f Gf 15; 47 varkens vette p. K.G. f0.50f 0.54; varkens magere f24; 149 biggen f 14f20; 24 konijnen f0.60f2.25; 76 kip pen flf 1.50; haantjes fl—f2;. EIERVEILING. SCHAGEN, 13 Nov. Aangevoerd zijn: 60 partijen 22580 kipeieren, 5 partijen 580 stuks eendeieren. De prijs lepl van kipeieren f 910, kleine f 5.308.90, eendeieren f 5.405.70. De veiling duurt voort. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN MECKLENBURG. Gistermorgen slipte tengevolge van de gladheid van den weg bij Fricdland een uit Alt-Landsberg bij Ber lijn komende auto met vijf inzittenden. Dc auto rood met groote snelheid tegen een boom en werd vernield. Een inzittende werd op slag gedood, terwijl de ove rigen min of meer ernstige verwondingen opliepen. HET NIEUWE BEWIND IN BRAZILIË. Ontslag van gezanten. Uit Rio de Janeiro: De bladen maken melding van het gerucht, dat de tegenwoordige gezanten van Bra zilië to Washington, Parijs, Rome, Lissabon cn Bue nos Aires waarschijnlijk van hun functie zullen wor den ontheven. BOUWWERK IN SPANJE INGESTORT. Vier dooden, elf ge wonden. Te Madrid is, naar V. D. meldt, een in aanbouw zijnd gebouw ingestort. Er werden vier werklieden ge dood cn vier zwaar gewond. Zeven arbeiders bekwa men lichte kwetsuren. Dc architect werd gearre. teerd op het oogenblik dat hij de vlucht wilde nemen. AARDBEVING IN HET ZUIDEN VAN ZWEDEN WAARGENOMEN. Nog niets betond oratrent materieels schade. V. D. verneemt uit Stockholm: Gisterochtend in de vroegte werd bij Skövde in Zuid-Zweden een vrij sterke aardbeving waargeno men, die 25 seconden heeft geduurd. Tot ver in den omtrek rinkelden de vensterruiten. Omtrent mate- rieele schade is nog niets bekend. Een herinnering aan het sluiten van den wapenstilstand in het bosch van Compigne. Gourdon, machinist bij de Compagnie du Nord, die se dert eenige jaren met pensioen is, maar wiens naam in de historie bewaard zal blijven omdat hij den trein heeft bestuurd, waarin in November 1918 de wapenstilstand werd gesloten, Is door het „Journal" geinterviewd. Tal van herinneringen doemden bij Gourdon op toen men hem vroeg hoe de feiten zich in die dagen hebben toegedragen. In den namiddag van den 7en November kreeg hij order om met een collega-machinist en twee stokers in het bureau van den chef van tractie in het depot van La Chapelle te verschijnen. Men legde hen eerst de grootste geheimhouding op, deelde hen mede, dat zy eiken dag telegrafisch bericht van hun familie zouden ontvangen, en gaf hen vervolgens order zich op de locomotief Nordl3438 naar Landy te begeven. Daar werden een slaapwagen, een rijtuig eerste klasse, en sa lonrijtuig, een rijtuig tweede klasse en een goederen wagen aangehaakt. Allereerst werd naar Chantilly gereden, waar de in structie wachtte naar Senlis door te gaan, de zetel van het hoofdkwartier. Maarschalk Foch, generaal Weygrand en eenige officieren stapten in. Toen pas begrepen de mannen op de locomotief wat er gaande was. Recht streeks naar Compigne, luidde de order. Op het station aldaar werd bevel gegeven door te rijden tot de open plek in het bosch bij Rethondes, bij paal 380. Toen de trein op een dood spoor was gebracht, ging men ter ruste. Den volgenden ochtend vroeg stond er een andere trein van de Compagnie du Nord vlak naast, alle gordijntjes dicht, met het opschrift: „Trains rapi- des pour ritalie". Het was de trein met de Duitsche onderhandelaars. Tegen tien uur, den 8en Novepiber, stapten de Duit sche gedelegeerden uit: Erzberger in een zwarte pels jas, en generaal von Winterfeld in groot tenue met oor- logskruis. De generaal klopte aan den wagen van maar schalk Foch, die oogenblikkelijk werd geopend. Pas om kwart voor twee verlieten de Duitschers weer den trein. Von Winterfeld was zeer ontroerd, de andere heeren liepen met het hoofd gebogen. Men weet dat het eenige dagen duurde alvorens de Duitsche onderhandelaars uit Berlijn machtiging hadden gekregen tot onderteelcening der wapenstilstandsvoor waarden. Den llen November om half vijf 's ochtends de trein der Duitschers stond er nog steeds verluidde dat Erzberger zou teekenen. Om negen uur pas hoorde de machinist en zijn kameraden het groote nieuws. „La guerre est finie, mes enfants", zeide de maarschalk tot hen. De terugreis van den inmiddels met vlaggen getooiden trein werd een zegetocht. GROOTE VISCHVANGST. Er zijn deze week in 50 groote treilers niet minder dan 4000 ton visch te Huil en Grimsley in Engeland aangevoerd. Dit is een cijfer dat anders in de Stille Week bereikt wordt. Dc helft der treilers had gcvischt aan de Moermanskust van Rusland cn bij het nicuw- ontdekte gebied in de buurt van het Beren-eiland bij Spitsbergen. Een regeeringsvoorstel voor de verlaging der prijzen. Blijkens een telegram van het W. B. heeft de rijks- regeering in een nachtzitting een commissie be noemd. tot bevordering van de verlaging der prijzen, welke commissie bestaat uit den rijkskanselier, den rijksminister voor levensmiddelcnvoorziening, den rijksminister van financiën, den rijksminister van economische zaken, dien van arbeid en den Pruisi- schen minister va handel. De bedoeling met de instelling van deze commissie is met alle kracht te streven naar verlaging der prij zen. Heden zal de commissie voor het eerst bijeen ko men om allereerst de mogelijkheden vast te stellen, die bestaan voor een van betcekenis zijnde verlaging der prijzen. Zij zal onderzoeken met welke organisa ties onderhandeld moet worden en hoe de regeering hoer plannen kan doorzetten, ook bij eventueel ge boden verzet. In politieke kringen wordt gewezen op de nood zakelijkheid de actie van de regeering te steunen met alle ter beschikking staande middelen de pro paganda, door bekendmaking van de winkels waar de prijzen lager zijn, en van degenen, die zich ver zetten tegen de daling, een en ander naar Engelsch voorbeeld van eenigen tijd geleden. Anderzijds moeten de zaken zelf meewerken door bijv. in haar étalages mededeelingen te doen enz. Taak der gemeentebesturen moet zijn de actie der rijksregeering krachtig in hun kring te steunen. Verlaging van den aardappelprijs te Ber lijn. In verband met de algemeene actie tot prijsver laging zijn in den loop der laatste dagen te Berlijn ook besprekingen met den aardappelhandel en de vereeniging van huisvrouwn gevoerd, teneinde een verlaging der aardappelprijzen te verkrijgen. De on derhandelingen zijn thans met succes bekroond; de winstmarge van den aardappelhandel zal dientenge volge met GO Pfennig per 50 Kg. worden verminderd. PANIEK IN EEN MODEMAGAZIJN. Uit New York wordt gemeld: Gistermiddag is onder zeshonderd vrouwen, die zich in een winkel van manufacturen aan de Broad- way bevonden, een paniek ontstaan tengevolge van een ontploffing in een electrische transformator. De ontploffing die onder den grond was ontstaan, was zoo hevig, dat het geheele gebouw schudde, de ven sters werden verbrijzeld en het gebouw vol rook stond, De vrouwen drongen in wilde vlucht naar de trap pen en uitgangen. Dc gevolgen van het gedrang zijn nog al meegevallen, maar tal van vrouwen moesten tengevolge van den schrik en van lichte kwetsuren naar ziekenhuizen worden gebracht. Is het slachtoffer met ©en hamer neerga slagen? Zooals we reeds elders in dit nummer melden, zetten justitie en politie met onverminderden ijver het on derzoek voort naar de oorzaak van don tragischen dood, welken de leidekker A op Goeden Vrijdag van het vo rig jaar gevonden heeft op den koepel van de Gerardus MaJ«lla-kerk op het Ambonplein te Amsterdam. Ook, dat het lijk van het slachtoffer Dinsdag is op gegraven ter gerechtelijke schouwing, omdat ernstige vermoedens zouden zijn gerezen, dat het slachtoffer niet door een gooi van den koepel naar beneden is gestort, maar dat hem een hevigen slag op het hoofd zou zijn toegebracht. In verband met dit laatste weet de „Msb." mede te deelen, dat de vorige week de justitie en da politie op de plaats van het ongeluk een uitvoerig on derzoek hebben ingesteld. Na dit onderzoek is voor de justitie vast komen te staan, dat A. niet door een on- gelukigen val het leven kan hebben verloren. Het schijnt nu, dat de justitie door haar bezoek aan den toren is bevestigd in haar meening, dat A. het slacht offer Is geworden van een misdrijf. Verder is nog aan het licht gekomen een opvallende omstandigheid, Iedere leidekker heeft als regel in zijn bezit een hamer. Hoewel nu A. aan het werk was op het tijdstip, dat het ongeluk of zijn belager hem trof, en men mag dus aannemen, dat ook hij een hamer bij zich had, heeft men zijn hamer nergens kunnen te rugvinden. Ook niet tijdens het onderzoek, dat de ju stitie en de politie in den toren hebben ingesteld. Esn van de weinige dingen, de men vond. was een breek ijzer, dat op den zelfden cementen ring om den koe pel lag ,als waarop het lichaam van A. werd gevonden, doch op een heel andere plaats. Aan dit stuk ijzer ble ken echter bij het onderzoek dat de politie-deskundlgen van eden Hulsebosc ter plaatse instelde, ge enverdach- te kenteekenen tez ijn. Verder is nog het volgende omtrent den Goeden Vrij dag, waarop de moord of het ongeluk plaats had, aan het licht gekomen. Op dezen dag begonnen de verongelukte leidekker A en een knecht met de voorbereidendo werk zaamheden voor de reparatie van de torenspits. A. b& vond zich naar alle waarschijnlijkheid boven op den koe pel en moest door het geopende luik, dat zich boven ia den koepel bevindt, aan een lang touw een mand naar boven halen, die de knecht beneden in de lcerkruiihte met materiaal vulde. Het duurde echter zeer lang voor de mand werd opgetrokken en nadat de knecht er eeni gen tijd bij had gewacht, ging hij weg. Later werd ds mand toch opgetrokken. De vraag doet zich nu voor: wie het was, die daar boven de mand omhoog trok? Was het inderdaad A? Maar waarom duurde het dan zoo lang voor hij dit deed? Was het de knecht, die naar boven geklommen was, maar waar was A. dan? Lag hy toen reeds gewond onder aan den koepel, dan had de knecht hem direct moeten vinden, terwijl hij A. toch pas vond, toen hij onder het schaften naar boven klom, om te kijken, waar om A. niet kwam schaften. Men zou hieruit kunnen concludeeren, dat de knecht niet naar boven geklommen is om de mand op te trek ken. Zoodat slechts twee mogelijkheden overblijven: A heeft het gedaan of een ander, misschien de man, die hem heeft overvallen. Alle vragen, die zich In verband met deze omstandig heden voordoen, zijn van veel belang, en als de justitie er niet meer van weet, dan op het oogenblik ook aan het publiek bekend is, dan staat zij nog voor een zeef mysterieuse zaak, waarvan de oplossing volstrekt neg niet te voorzien is. Voornemens bij de Duitsche reg&aring de invoerheffing op landbouwproducten te verhoogen. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Wesi Friesland heeft aan den Minister van Buitenlandse!» Zaken medegedeeld, dat, blijkens een haar toegezot den schrijven, bij de Duitsche regeering het voorn* men bestaat, over te gaan, tot de invoering van een Handelsklasscngeselz, hetgeen o.a. zou bcteckenen een verkapte verhoogde heffing bij den invoer van landbouwproducten. De Kamer is overtuigd, dat een zoodanige maatre gel nieuwe moeilijkheden voor don export van Neder- landscho landbouwproducten ten gevolge zal hebben» die hun invloed zullen doen gelden niet alleen op den handel, maar ook op den producent. De crisis m land- en tuinbouw zal er ongetwijfeld door worden verscherpt Voor zooverre noodig dringt de Kamer er dan ook op aan, bij de Duitsche regeering die stappen te doen. waardoor kan worden vooorkomen, dat maatregelen worden getroffen, die voor onzen export van land- en tuinbouwproducten van zoo nadeeligen invloed zul len zijn. Een gelijkluidend schrijven is verzonden aan de Ministers van Arbeid en van Binnenlandsche Aar ken en Landbouw.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2