Een noodlottige vergissing. Vliegongeluk bij Bandoeng. Krokodil in een zwembassin. Loonsverlaging bij de spoorwegen in Engeland. Vermindering van de saleriss'n van het staatspersoneel in Italië. Doodelijk ongeval in de Rotterdamsche haven. Zijn znster vennoord. De woelingen in Spanje. Maalgebod en bloembollenhandel. Plaatselijk Nieuws. De Heilige Vlam. aanvult, Spr. vindt dat op deze wijze geen volledig werk wordt verricht. De landbouw is losgemaakt van den handel en de nijverheid in 1922. Dat is ten on rechte geschied. Dit verdeeld zijn van bijeen hooren- de belangen over verschillende departementen, werkt remmend en werkt wrijving in do hand. Spr. meent, dat één ontwikkeld man met veelzijdige voorlichting zeer goed aan het hoofd van zulk een departement kan staan en snel beslissingen zal kunnen nemen. Spr. vraagt, of de minister spoorwegtarieven kan vaststellen, in afwijking van de voorstellen van den spoorwegraad en of deze voldoende geoutilleerd is om ten volle rekening te houden met het algemeen belang. Wat den economischen raad betreft, welke zal worden opgericht, zegt spr., dat er al raden genoeg zijn; daaruit volgt echter nog niet, dat de nieuwe raad overbodig zal zijn. In beginsel kan spr. dus slechts zijn instemming met dit plan betuigen. Over de salariskwestie zegt spr., dat het zijn wensch is, tot een vaste basis voor salarisherziening te ge raken; niet morgen aan den dag, maar op den duur. Spr. hoopt, dat voor dc onderwijzers, wier grief het is, dat zij van georganiseerd overleg zijn uitgesloten, een bevredigende regeling tot stand zal worden ge bracht. Spr. wenscht een periodiek onderzoek naar hot welvaartspeil. De regeering zegt: Ik houd mij voortdurend met de indexcijfers bezig, maar daardoor blijft do toestand zwevend. Spr. wilde juist rust en wilde dus om een zeker aantal jaren zoodanig onder zoek doen geschieden. Voorts noemde spr. eenige con crete punten, waarin naar verbetering kan worden gestreefd, o.a. den aftrek voor de pensioenpremie. In hetgeen de regeering daaromtrent zegt, ligt objectief wel iets waars, n.1. dat dit oogenblik niet het beste is, om daarin verbetering te brengen. Maar de regec- ring staat hier als werkgever tegenover haar werkne mers, en moet dus, als zij een maatregel billijk acht, zich niet te veel door die overweging laten leiden. Ook indien voor sommige groepen de billijkheid een nadere regeling vordert, dan kan deze niet achter wege blijven, omdat er op dit oogenblik niet is een al gemeene herziening. De deur van het georganiseerii overleg moet toch niet gesloten blijven tusschen de eene algemeene her ziening en de andere. Verbetering moet toch mogelijk blijken, ook zonder algemeene verhooging. Spr. wijst op de positie der contractarbeiders. Wat de motie-Van den Tempel betreft, merkt spr. op, dat men zijn meening omtrent dergelijke moties kent. Bovendien gaat het hoofdpunt, n.1. de gedeel telijke vrijstelliing van pensioenpremie, buiten het bezoldigingsbesluit om. Om deze redenen zal spr. zijn stern niet aan de motie geven. De heer Heemskerk (a.r.) zegt eveneens tegen de motie te zullen stemmen. Deze motie heeft de strek king, dat de regeering zich onmiddellijk moet zetten aan een herziening van het bezoldigingsbesluit. Spr. komt hier tegen op, wegens de hoogst ernstige eco nomische crisis. Wat de houding der S.D.A.P. betreft, ten opzichte van eventueele mobilisatie, zegt spr. in het slot van zijn betoog, dat hij heeft gevraagd: als een land te genover ons de misdaad pleegt van ontketening van den oorlog, zal de S.D.A.P. dan de misdaad plegen revolutie te maken? Dit komt immers steeds neer op bloedvergieten. Als de S.D.A.P. aan de regeering was, zou zij dan zelf wenschen dat de regeering ab diceerde ten faveure van een gewelddadige aanran ding? Er dreigt dan meer oorlogsgevaar dan ooit, er kennen de sociaal-democraten zelf. De sociaal-democraten scheppen door hun houding grooter gevaar dat Nederland in den oorlog betrok ken wordt. En dit komt voor hun verantwoording. (Instemming.) De heer Lingbeek stelt in zijn repliek de volgende motie voor: De Kamer, van oordeel, dat het wenschelijk is, ten einde gelden vrij te krijgen voor de gerechtvaar digde salarisverbetering der leeken-onderwijzers, da salarissen der onderwijzers-kloosterlingen in over eenstemming te brengen met het pacificatierapport- Bos, c.s., noodigt de regeering uit, in die richting stappen te doen en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie komt dadelijk in behandeling. De heer Van Vuuren houdt nog eenige finantieele .beschouwingen, terwijl de heer Kersten zich even eens onbevredigd betoont. Voor salarisverhooging n-oemt spr. het nu geen tijd. nu duizenden nijveren en arbeiders achteruit gaan. Spr. zal zijn stem aan de motie-Lingbeek niet ont houden, doch hij zal tegen de motie-Van -den Tem pel stemmen. Verlaging van den levensstandaard is eisch; ook de schadeloosstelling voor de Kamerle den dient verlaagd. Spr. meent dat bij oorlog het geheele volk achter de regoering moet staan. De regeering mag perso nen, die er toe medewerken de overheid in den rug aan te vallen, niet in overheidsdienst handhaven. De regeering zij niet slap; men late ons volk niet lan ger vergiftigen. Spr. bepleit voorts steun aan de suikerbietenteelt. De sociale lasten op den landbouw dienen verlicht. De heer Schokking .(c.h.) vraagt, of er niet even veel reden is om een directeur-generaal van den landbouw te benoemen als voor en directeur-gene raal van handel en nijverheid. Spr. bepleit voorts internationaal overleg om Rus sische dumping tegen te gaan, die inzake export van hout allicht veel verder is gegaan dan met de tarwe. Spr. vraagt vervolgens sterke verlaging der spoor wegtarieven. Wat de motie-Van den Tempel en Ling beek betreft, deze raken onderwerpen, waarover spr. het op dit oogenblik nutteloos acht met de regeering van gedachten te wisselen. Spr. zegt niet te hebben gedacht aan een straf rechtelijk optreden tegen iemand die opzettelijk ver klaart zich niet aan eed of belofte op de Grondwet te zullen houden, maar aan de vervallenverklaring van het lidmaatschap van een vertegenwoordigend lichaam. Niets is ook minder waar, dan dat spr. een zekere methode zou volgen om de S.D.A.P. te disqua- lificeeren. Hier worden de dingen op den kop gezet. Spr. is er ten slotte van overtuigd, dat als de ure des gevaars zou aanbreken, de heeren AlbarcLa en Marchant de eersten zouden zijn om naar de grens te snellen. De heer Bierema (lib.) zegt ten aanzien van de motie Van den Tempel dat hij daar tegen is en dat de salarissen van de ambtenaren redelijk moeten zijn. dat is in overeenstemming met het algemeen welvaartspeil van het geheele Nederlandsche volk. Maar dan moet men ook rekening houden met de malaise. Wel heeft spr. den indruk dat de onderwij zers reden van klagen hebben, die bij dc algemeen.1 salarisverbetering eenigszins zijn teruggebleven. Het aanvangssalaris der onderwijzers is aan den lagen kant: de regeering overwege wijziging in het licht van de motie-Lingbeek. De minister zal morgen repliceeren. Verschillende berichten. AUTOBUS OVER DEN KOP. Een der passagiers gewond. Te Nickerk is de autobus van den heer J. Veldman uit Oostermeer mot arbeiders uit Hoogkerk door een vrachtauto aangereden en over den kop geslagen. De bus werd ernstig beschadigd, een der passagiers ta melijk zwaar aan het hoofd verwond. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN. Maandagavond is de vrouw van den schipper M. Kraan, toen zij de kpmst van haar man stond af te wachten, die juist met zijn schip in de rivier de IJsel kwam aanvaren, te water geraakt en verdronken. Na poruimen tijd droggen slaagde men er einde lijk in het reeds ontzielde lichaam der vrouw op het droge te brengen. Groot aantal kinderen met dlphterie-zlekte- kiemen ingeënt. Zestien slachtoffers be zweken. Een Reuter-telegram uit Medellin ln den Zuid-Amerl- kaanschen staat Columbia meldt, dat een arts een nood lottige vergissing heeft begaan, door 49 kinderen met diphtherle-kiemen in te enten, waardoor er z e s t i e n bezweken zün. Nader heet het, dat de kiemen werden toegediend door een jeugdig verpleger, dus niet door een geneesheer, zoo als de „Ass. Press." meedeelde. Twee bekende geneeshee ren zijn in allerijl naar Medellin gegaan in de hoop 33 andere kinderen te redden die eveneens met de ziekte kiemen waren ingeënt. De verpleger, die de noodlottige vergissing begin, is krankzinnig geworden. Twee machines neergestort. Onderofficier gedood. Aneta seint uit Bandoeng: Een Cutiss-jager, bestuurd door den eerste-luitenant der infanterie, gedetacheerd bij de luchtva&rtaföeellng, T. J. W. F. M. Supheert, is tijdens 'n vlucht neergestort Het toestel werd beschadigd. Luitenant Supheert bleef ongedeerd. Een tweede Curtlss-toestel hetwelk boven het gevallen vliegtuig cirkelde, raakte, zeer laag vliegend met een vleugel den grond. Het toestel groef zich in den modder. De bestuurder van het tweede vliegtuig, de ad judant-onderofficier Schmetz, werd hierbij gedood. F"*1 jonge Europer - sleurd. mee in de diepte ge- In het zwembassin, van de Zambezi Boat Club ln Zuid- Afrika, heeft zich dezer dagen een tragedie afgespeeld, waarvan een jonge Europeaan, Van Staden geheeten, het slachtoffer werd. Van Staden was aan het zwem men in het water van het bassin, dat door een sterk net van ijzerdraad wordt omgeven, toen hij plotseling ge grepen werd door een krokodil, die hem meesleurde on der water. Men heeft den ongelukkige niet meer terug gezien. Een andere blanke, mr. Pemberton, sprong geheel ge kleed te water om te pogen Van Staden te redden. Hij liep echter zelf groot gevaar door het monster te worden aangevallen, en moest Van Staden, dien hij reeds vast had, weer loslaten. Het voorval is een groota zeldzaamheid, daar het bas sin dagelijks door honderden zwemmers wordt gebruikt Bezuiniging van ruim 130 millioen gul den per jaar. De directies der Engelsche spoorwegen hebben Maandag bij de vakvereenigingen de voorstellen in gediend tot verlaging der loonen voor de arbeiders in de spoorweg-vverkplaatsen en opslagplaatsen. Deze verlaging zal, naar geraamd wordt, een bezuiniging opleveren van £1.500.000 per jaar, hetgeen met do reeds voorgestelde verlagingen der loonen in totaal een bezuiniging van 11 millioen of ruim 130 mil lioen gulden per jaar zal betcekencn. Als gevolg van het te,kort op de begrooting. Het N.T.A. seint uit Rome: De ministerraad heeft met het oog op het feit dat de begrooting voor de eerste vier maanden van het loopende financieele jaar een deficit van 729 millioen lire aanwijst, het besluit genomen om de salarissen van het personeel in staatstdienst en openbare bedrij ven werkzaam met twaalf pet, te verminderen. Do vermindering zal 25 pet. bedragen voor hen die een inkomen hebben honger dan 40.000 lire, 35 pet. voor inkomens boven fiO.OOO lire. Dit besluit treedt 1 De cember in werking. Nader wordt gemeld, dat door bet besluit rond een half millioen arbeiders en beambten wordt getroffen. De regeering zou een hesparing verkrijgen van meer dan een miljard lire. De regeering beeft maatregelen getroffen voor bet doen dalen van de prijzen van verscheidene artikelen. STRENGE KOUDE IN ENGELAND. Treinen met een ijslaag bedekt. Uit Londen: In Engeland heerscht een voor dezen tijd van het jaar opvallend strenge koude. Het meteorologisch instituut van Greenwich heeft temperaturen van 16 gr. F. gere gistreerd. Verscheidene treinen kwamen, bedekt met een dikke ijslaag, in Londen aan. EEN SMOKKELSCHÏP IN BESLAG GENOMEN. Een vroeger Duitsch oorlogsschip. Naar het N.T.A. uit Helslngfors meldt, heeft de Fin- sche politie na een hevigen strijd, waarbij gebruik werd gemaakt van vuurwapens, beslag gelegd op een drank- smokkelschip met ongeveer 5000 gallons spiritualiën aan boord. Zeven smokkelaars werden aan boord van het schip, dat een vroegere Duitsche duikbootjager was en de Perzische vlag voerde, gevangen genomen. HEVIG GEVECHT IN EEN TRIN. V.D. verneemt uit Londen: Gister werden onder bewaking van twee beambten vier motorbandieten van Winchester naar Princetown overgebracht De gevangenen hadden de handboeien aan. Desondanks wierpen zij zich op een gegeven oogenblik op hun bewakers met wie zij een hevig gevecht voerden, in den loop waarvan de bewakers het onderspit zouden hebben gedolven, wanneer niet op het critieke oogenblik een treinconducteur te hulp was geschoten, die de kan sen deed keeren. Hierop wist één der bandieten zich j toch nog los te rukken en uit den trein te springen. Hij was op slag dood. mijnramp bij sosxowrrz. Twee menschcn en 23 paarden omgekomen. Wolff meldt uit Kattowitz: In een mijn bij Sosnowitz heeft Maandagmiddag een kolengasontplofflng plaats gehad, welke een brand vei- oorzaakte, die snel om zich heen greep en alle mijnwer kers in gevaar bracht. Do mannen slaagden er echter op twee na in zich ln veiligheid to brengen. Na langdu- rigen arbeid slaagde de brandweer er ln het vuur moester te worden, doch do twee achtergebleven arbeiders kon den slechts als lijken worden geborgen. Voorts kwamen 23 paarden in de vlammen om. Arbeider door een vallende knijper ge troffen. Gisterochtend om kwart over 11 heeft in de Waal haven te Rotterdam een zeer ernstig ongeval plaats gehad. Men was daar bezig steenkolen over te laden van het sleepschip „Lehnkring" in het Engelsche stoom schip „Acthor Manor". Op een gegeven oogenblik schoot de knijper uit en kwam in botsing met een dwarshout. Door den schok schoot het zware ijzeren gevaarte uit de steunsels en viel loodrecht naar be neden in het geopende ruim 2, waar de 39-jarige ha venarbeider A. de G., gewoond hebbend in Heinen- oord, aan het werk was. De ongelukkige kreeg den knijper op het hoofd en was oogenblikkelijk dood. Dr. Veenenbos, die geroe pen werd, heeft hem niet meer levend gezien. Met de polilieboot 3 is het lijk naar het bureau van de rivierpolitie gebracht, vanwaar het naar Crooswijk is overgebracht. Omdat hjj zich ergerde aan haar lichtzinnige leefwijze. De dader meldt zich by de ju stitie. Uit Heerlen in Zuid-Limburg wordt gemeld: Het 15-jarige Duitsche meisje Josephine Lijnen, dat den laatsten tijd te Blijerhelde ln de gemeente Kerkra- de woonde, is in den nacht van Maandag op Dinsdag door haar 22-jarigen broer S. vermoord. Hij had sinds e enigen tijd het voornemen zijn zuster te dooden, ver moedelijk daar hij zich ergerde aan haar lichtzinnige leefwijze. Omstreeks elf uur Maandagavond, adus lezen we ln de „Tel.", begaf hij zich per fiets naar Blijerheide, waar hij zijn zuster dwong met hem terug te keeren naar Wurselen, even over de Nederlandsche grenB gelegen. Daar heeft hij het meisje met haar halsdoek geworgd en haar daarna een prop ln den mond geduwd, omdat hij er niet zeker van was, dat de dood reeds was in getreden Hij heeft het lijk op een weiland, naby zijn woning laten liggen Dinsdagmorgen heeft S. L. aangifte bij de justitie gedaan. Uit niets bleek, dat L. berouw van zijn daad had; Integendeel, glimlachend deelde hy mede, het meisje vermoord te hebben en het lichaam ln een weiand te hebben gesleept Het was bekend, dat zyn zuster den laatsten tijd ondanks haar leeftijd omgang met een Jon gen Duitscher had. Reeds meerdere malen had zy met haar familieleden daarover oneenigheid gehad. De justitie te Aken heeft zich naar de plaats des mlsdrijfs begeven en het ïyk ln beslag genomen. L., die ook nog getracht had, gelukkig zonder resultaat, den geliefde van zyn zuster te vermoorden, is in verzeker de bewaring gesteld. Schietpartijen te Barcelona. Er vallen dooden. De toestand in Spanje en nu speciaal te Barcelona schijnt zich bedenkelijk te hebben toegespitst. Gis teren namiddag hebben, in verscheiden stadsdeelen, hevige botsingen plaats gehad, waarbij vier perso nen zwaar en vele anderen licht gewond werden. De gouverneur heeft de sluiting gelast van de bu- reaux van den bond van vakvereenigingen, waar vijftig personen werden gearresteerd. In totaal werden twee honderd personen in hech tenis genomen, van wie er tachtig in arrest schijnen gehouden te zijn. Te Madrid is alles rustig. De radicale arbeiders zijn er Dinsdag in geslaagd een aantel arbeiders van de bouwbedrijven te bewegen het werk opnieuw neer te leggen. Hierdoor is de toestand weder tamelijk ver ward geworden. De socialistische vakvereenigingen hebben alle stakers aangespoord tot hervatting van den arbeid. Te Granada duurt de algemeene staking voort. Ook in het kolengebied van Asturië wordt nog gestaakt, zonder dat hier echter van een algemeene staking sprake kan zijn. Te Sevilla staken sinds Dinsdag de studenten. FABRIEKSONGEXUK. Tusschen de machinerieën doodgedrukt. Gistermiddag is in de ammonlakfabriek van de staats mijn Maurits te Lutterade een ernstig ongeluk gebeurd. Ir. K'.ser, van het ingenieursbureau Baechler en Kiser, was bezig een zoutdroogmolen, welke niet naar behoo- ren werkte, te controleeren. Bykbaar op een oogenblik, dat hy geheel in deze controle was verdiept, betrad hy de droeg kamer en kwam tusschen de machinerieën te recht Hy werd op slag gedood. ARTS TE MEDELLIN KRANKZINNIG GEWORDEN. Na zijn noodlottige vergissing. Reuter seint uit Medellin (Columbia): Verschelden doctoren stellen op het oogenblik al het mogelijke in het werk om de 33 kinderen die door een vergissing met diphterie-klemen zyn ingeënt (zie ook el ders ln dit nummer), in het leven te behouden. De arts die de noodlottige vergissing, waardoor zooals reeds ge meld, zestien kinderen om het leve£ zijn gekomen, heeft begaan, ia krankzinnig geworden. Waarom schildert ge er een zakdoek bij? Dan zien ze beter dat het een treurwilg Is. (Excelsior.) NEDERLANDS CH FOK VEE NAAR FRANKRIJK. Beperking ven den invoer Volgens mededeeling van den Rykslandbouwconsu- lent te Parijs, heeft het Franschc Ministerie van Land bouw besloten voorhands geen vergunning voor den In voer van Nederlandsch fokvee te verstrekken, met uit sondering van enkele fokstieron. De dieren waarvoor reeds vergunning zyn verleend zullen nog worden toegelaten. DRAMA TE CHERIBON. Vader doodt drie kinderen. Aneta seint uit Cheribon: Een Europeesch ingezetene. Uhlenbusch, schoot gister morgen met een pistool zijn driejarig zoontje cn twee dochtertjes van circa tien en veertien jaar dood, waarna hy zelfmoord pleegde. Het motief van den dader Is onbekend. Hoe de Amerlkaansche meelindustrie over het Nederlandsche maalgebod deukt. Onzo handel in bloembollen op Amerika in 't gedrang? Het was to verwachten, dat de quacstie van steun aan den Ned. tarwebouw óók aandacht zou trekken in de landen, die ons voorzien ven meel en tarwe, speciaal de Ver. Staten. Zoo lezen wij thans, aldus het „Hdbld.", in de „Northwestern Millcr", een vak blad dat te Minneapolis verschijnt, een artikel, dat den titel draagt: „A friendly word to Holland". Daarin wordt het volgende gezegd: „In haar streven, om door directe regcoringsbc- moeiing iets voor den landbouw te doen, dreigt de Ned. regeering in een zelfde fout te vervallen, als in de V. S. is begaan door dc instelling van den Fede- ral Ferm Board. Een coalitie van Ned. tarweverbou- wers, die slechts vijf millioen bushels por jaar pro- ducecren, met de Ned. meelfabrikanten wier eigenbe lang duidelijk is, heeft sedert eenigen tijd pogingen gedaan, om de regeering er toe te brengen, maatrege len te nemen tegen den mecl-invoer. „Hun eerste pogingen waren er op gericht, oni een hoog invoerrecht te zien ingesteld, doch dit was zóó klaarblijkelijk-onbillijk jegens de gebruikers, dat men dit maar heeft laten varen. „Een volgend plan dat in overweging werd gege ven was, om een specialen accijns op meel voor Ie broodbereiding te leggen; deze zou dan worden be taald door de bakkers en de opbrengst zou pro rata worden verdeeld over de tarwe-verbouwers. „Maar het meest geliefde plan, dat thans ook het ernstigst wordt overwogen, behelst een maal- en menggchod. Zulk een maatregel zal niet alleen den broodprijs in Nederland doen stijgen en mogelijker wijs de qualiteit er van doen dalen, terwijl zij geen of weinig hulp verschaffen zal aan den Nederinnd- schon tarwebouw, maar bovendien zal zulk een maat regel zeker leiden tot verwikkelingen met betrekking tot Nederlands internationalen handel met ons land (V. S.) en waarschijnlijk ook Andere landen. Alleen al op het stuk van bloembollen importeeren de Ver. Staten jaarlijks voor een bedrag van drie en een half millioen dollars en in het afgeloopen jaar heeft de totale invoer in de V. S. uit Nederland ongeveer vier-en-tachtig millioen dollar bedragen. „Verscheidene jaren geleden, toen dc Payne- Aldrlch Tarlffbill werd ontworpen, werd aanvan kelijk voorgesteld een invoerrecht, dat den hollen- invoer uit Nederland zoo goed als vernietigd zou heb ben. Enkel en alleen door de bemoeiingen der Arne- rikaansche meelfabrikanten werd dit tarief belang rijk lager gesteld en mitsdien is het gebleven op een basis, waarbij dit uitstekende afzetgebied voor Ne derlandsche bloembollen kon blijven behouden „Het ia geenszins een bedreiging met represaille, wanneer men zegt, dat de vriendelijk jegens Nederland gestemde Amerlkaansche belanghebbenden de Ned. han delsbelangen in Amerika veel beter kunnen verdedigen, indien de Ned. regeering niet handelt In strijd met de belangen van een onzer belangrijkste uitvoerartikelen naar Nederland. „Wy stellen den meelexport naar Nederland op groo- ten prijs en zullen al het mogelijke doen, om een ccriyk handelsverkeer te verzekeren. Eohter zoude onze positie hopeloos worden, indien de Ned regeering by haar stre ven, om het Ignis fatuua (stroovuurtje) van den steun aan den landbouw aan te blazen hetwelk zoo'n groote mislukking is gebleken by ons in de V. S. en elders hare grenzen ook maar gedeelteiyk zoude sluiten voor Amerikaansch meel. En dit meel kan Nederland zoo veel goedkooper by ons koopen, dan dat het tarwe kan verbouwen". Aldus het orgaan der Amerikaansche meelfabrikan ten. Op de onjuistheden ln den aanhef, zegt het Hsb!., o.a. de coalitie van boeren en meelfabrikanten, die een meel-accyns zouden hebben voorgesteld (die coalitie be staat niet en beide zijn juist tegen den accijns, die voorgesteld werd door de importeurs van Ameri kaansch meel) gaan wy niet in. Zaterdagavond gaat, zooals reeds eenige malen ge meld, dit successtuk van Somerset Maughnm, in liet Theater Royal. Over een opvoering elders, schrijft de .„Avondpost" het volgende: Er zouden drie recencies over dit stuk te schrij ven zijn. De eerste acte een één-acter op zich zelf boeit om het fijn-doorvoelde spel van Cces Laseur. Het tweede bedrijf is een detective-stuk, waarin Vero Bondam als verpleegster in een felle kleur staat tegen het lichte fond van Minny ten Hove's jonge liefde. En de derde acte is een tendenz-sluk, waarin me vrouw Ranucci Beekman het vermag de spanning op te lossen in een bijna devote aandacht. Wanneer na het eerste bedrijf blijkt, dat Maurica Tabret is overleden, is eigenlijk de spijt niet te on derdrukken over het feit, dat daarmede Cees Laseur zijn rol in dit stuk gespeeld heeft. Hij zou, zelfs in een ziekenwagentje, in staat zijn ons een geheel en avond te verrassen met telkens weer van die fijne détails, die zijn spel zoo kenmerken. Maar de tweede acte geeft aan de dames Ten Hovf en Bondam zulk een schoonc gelegenheid te toonett dat zij eikaars rollen volkomen aan kunnen, dat niet meer uit kunnen maken, of in dit stuk misschien niet Vera Bondam, Minny ten Hove en Minny ten Hove, Vera Bondam had moeten zijn. Beider spel waarlijk spel geeft aan den op zet van dit bedrijf iets, dat een dctcctivcstuk op een hooger peil brengt, dan in de meeste gevallen wordt bereikt cn betracht. In het laatste bedrijf is het de moeder cn dc vrouw in Betsy Ranucci Beekman, die ons in het hart tast cn ons gevangen houdt in de greep van haar onein dige liefde en onpeilbare wijsheid. Én zoo zijn dc drie te schrijven recensies over dit merkwaardige stuk, dat in meer dan één opzicht te denken geeft, omdat, ondanks zijn soms wat erg En gelsche aanvaardbare barmhartigheid, samen te vat ten ln één dankbaren regel: een stuk, dat, ondanks 2ijn som* wat erg Engelsche accenten, je iets meegeeft en een apal, dat ilic fijne snaar zeer bewogen raakt. Zelden zag ik een stuk met oen zóó groote aan dacht ik sprak niet onophoudelijk van devotie door het gelukkig zeer talrijke publiek, volgen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7