Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Bond van landpachters. HET BEWIJS. Predikbeurten. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Zitting van Dinsdag 18 November. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. HOOGER BEROEP AANRIJDING TE BOVENKARSPEL. De 54-jarige heer Dirk Sch., wonende te Enkhuizen, autobus-chauffeur en commissaris van een naamlooze vennootschap, had op 28 April terecht gestaan voor het Kantongerecht te Hoorn, naar aanleiding van het feit, dat hij op 5 April, omstreeks 12 uur, als bestuurder van een vierwielig motorrijtilig, 'n lcleinc autobus, had gereden in de Hoofdstraat van Bovenkarspel en toen niet voldoende naar links uitweek, waardoor een aan rijding met een motorrijwiel, bestuurd door ''den heer P. Bakker, plaats had. De heer Sch. werd alstoen veroor deeld tot f 100 boete of 50 dagen en kwam van dit von nis in hooger beroep, dat heden door de meervoudige strafkamer werd behandeld. De appellant werd verdedigd door mr. Schenkeveld, advocaat te Alkmaar. In verband met een civiele proce dure, opponeerde voor den heer Bakker Mr. van Reg- teren Altena te Amsterdam. Een 2evental getuigen werden gehoord. In de eerste plaats de aangereden, de heer Pieter Bakker, koopman te Bovenkarspel, die verklaarde niet hard te hebben gereden en op zij ging na het hooren van signalen, tot zelfs op de kleine steentjes Niettemin werd Bakker van achter aangereden, sloeg met zijn motor over den kop en had toen zijn bewustzijn verloren. Hij werd in een café binnengedragen. Hij is nog steeds invalide. Volgens verdachte had Bakker eerst op het laatste mo ment naar rechts uitgehaald, wat de heer Bakker evenwel ontkende. De verschillende getuigen a decharge verklaarden unaniem, dat Bakker flink rechts van den weg reed en verdachte niet voldoende naar links uitweek bij het voorbijrijden, zelfs verklaarde de getuige W. Visser, dat de autobus slingerde. Er was geen druk verkeer, dat dit slingeren wettigde. De verdachte beweerde niets van de aanrijding te hebben gemerkt. De gemeenteveldwachter Kelj had be schadiging geconstateerd aan autobus en motorrijwiel Van de aanrijding zelf had hij niets gezien. Hij was dien dag niet aanwezig. De weg is 6 7 meter breed ter plaatse. Voorts werden nog gohoord twee getuigen dechar ge, de heer A. Fijma, broodbakker te Enkhuizen, pas sagier in de auto, die verklaarde, dat verdachte goed rechts reed en de motorrijder niet geheel rechts reed en geen steek op zij ging, ondanks de kraohtige signalen Verdachte haalde toen naar links uit, doch desondanks had toch een aanrijding plaats. Er Is niet gestopt door do autobus n a het ongeval. De getuigen Bulten, Onne- weer en Visser handhaafden hun verklaring, dat Bakker geheel rechts van den weg, en na de gegeven signalen zelfs op de kleine steentjes reed. Getuige a decharge Fijma verklaarde nog een bak kerswagen vóór de aanrijding, te hebben waargenomen. De getuige a decharge, de heer Th. Schuijt, maga zijnmeester te Enkhuizen, eveneens passagier, deolde mede, dat de bus midden op den weg reed, ook de motorrijder, die na gegeven signaal naar rechts uit week. Van een aanrijding had getuige niets gezien. De twee getuigen a decharge hadden op de zitting van don kantonrechter te Hoorn het verloop der zaak op de publieke tribune bijgewoond. De heer Officier vroeg zich zelf af, waarom verdachte in hooger beroep is gekomen. De bewijzen achtte de Officier overstelpend, zooals spreker meer uitvoerig uiteenzette. De Officier had niet den indruk gekregen, dat verdachte een bijzonder kundig chauffeur was, zoo als uit deze zaak was gebleken. Hij had niets van de aanrijding bemerkt. Hij stopte en reed weer door op seinen van passagiers en anderen. Ten slotte requireerde de Officier bevestiging van het door den Kantonrechter gewezen vonnis. Mr. Schenkeveld kon zich met het requisitoir en con clusie van den Officier niet vereenigen en verklaarde na een uitvoerig pleidooi van meening te zijn, dat ver dachte wegens gebrek aan bewijs moest worden vrijge sproken, subsidiair bij eventueele veroordeeling een minder zware geldboete. In zijn repliek zeide de Officier zich zeker te gevoe len van zijn zaak en persisteerde bij zijn requisitoir, waarop door verdediger cenige dupliek werd gevoerd. Uitspraak a.s. week. HOOGER BEROEP VEROORDEELING OVER TREDING MOTOR- EN RIJWIELWET. De 25-Jarlge heer I-Iendr. Joh. L., volontair te Haar lem, werd voroordceld door den Kantonrechter, omdat hij door zijn onbesuisde wijze van rijden op 29 Mei ter gelegenheid van de motor-races te Alkmaar, de veilig heid van het verkeer .op den Kennemerstroatweg in gevaar had gebracht Hij reed op den zeer drukken verkeersweg met een snelheid van 70 of 80 kilometer, v/at door de controleerende politie was geconstateerd. Veroordeelde kwam van dit vonnis in hooger beroep, hetgeen heden werd behandeld. Hij beweerde evenals in eerste instantie, de veiligheid van het verkeer niet in gevaar te hebben gebracht. Voorts is dit geval door ons roods ln do rubriek Kantongerechtzaken in extenso behandeld en kunnen we volstaan met de vermelding van de opvatting van den heer Officier, die zelfs f 60 boete niet te zwaar vond, doch tevens ontzegging van do rybevoegdheid voor den tijd van 4 maanden. Klaarblijkelijk dreigt appellant dus met zijn hooger beroep van den regen ln den drup te komen! MISBRUIK VAN EEN BIERFLESCHJE OF GLAS. Op Zondag 14 September was het, wat. men in de volkstaal noemt, hommeles in liet café van den heer Oud te Sehagerbrug. Een der bezoekers, Zekere heer Cornells L., maakte zich nogal „dik" en begon met een bierglas te jonglceren, welk kunststuk het min der aangename gevolg had een der andere aan wezigen, de heer L. Doorn, zeer gevoelig werd getrof fen en zoodanig gewond, dat hij geruimen tijd medi sche hulp noodig had om weer wat op te knappen. Ook do heer Cornelis L. echter werd aan het verstand gebracht, dat dergelijke aardigheden niet geoorloofd zijn en stond hij heden terecht om van een en ander strenge rekenschap te geven. De mishandelde heer Doorn, thans weer voldoende gerestaureerd om tegen woordig te zijn, was er als de kippetjes bij om scha devergoeding te vorderen van f 140 wegens medische behandeling, ziekcnhuisvcrpleging, bedorven gala- kostuum enzoovoort. Daar de verdachte heer L. hardnekkig ontkende en bovendien in den wedstrijd uitkwam met een verde diger Mr. Smal, droeg de behandeling door het ver hoor van vele getuigen in 't, na- en vbordeel van den cliënt, een langdradig karakter en duurde het gerui men tijd eer de heer Officier 2 maanden gevangenis straf kon vorderen. Natuurlijk was mr. Smals conclusie minder somber •n meer in het belang van zijn beschermeling. DE GROSSIER IN' VERLOVINGSRINGEN VERSCHEEN WEDER TEN TOONEELE. In liet begin van dit jaar werd te Alkmaar de firma II. Plas in 't Paygelop opgelicht voor ecnige verlo vingsringen, die door een jongmcnsch. voorgevende reiziger te zijn, voor den heer Jan de Vries, fabrikant in chemicaliën aldaar, in diens gewaarborgden solie- den naam op zicht worden gevraagd. liet kwam ech- ter weldra uit, dat deze cliënt 'n geroutineex-de oplich ter was, die reeds in verschillende plaatsen van het land zijn slag had geslagen. Ilij werd gelukkig gear resteerd en bleek te zijn II. J. van Z., 'n 23-jarig op ticien, gcdomilicoerd te Wagcningcn. Deze zaak was alreeds ecnige molen behandeld, doch telkens uitge steld. Thans had opnieuw voortzetting plaats en vor derde de heer Officier 6 maanden gevangenisstraf. DE KRENTENTUIN WAS HEM GEEN WELKOM LUSTOORD. De los werkman Willem K. te Alkmaar, was door zijn ongcregolden lust naar geestrijk vocht, in aan merking gekomen voor opzending naar de Rijkswerk inrichting te Hoorn, welk uitstapje hem echter maar matig bekoorde en hij thans trachtte in lioogor be roep van die onaangename verplichting ontheven te worden. Om de hoeren van dc meervoudige strafka mer wat te animeeren, had hij zich inmiddels aan gesloten bij een geheelonthoudersvereeniging. De heer Eklcel, agent van poüiie, kon het verblijdend nieuws lanceeren, dat inmiddels geen klachten waren inge komen. Als nu werd besjoten aanhouding tot 6 Jan. en do heer Wiggers opgedragen op Willem een wa kend oogje te houden en zijn zedelijke kracht te sterken. DE VERDWENEN DONDERBUS. Een ingezetene van de gemeente Limmen, de heer Petrus dc V., was door den heer Officier ambtelijk uitgenoodigd om op deze zitting te comparcercn, ten einde terecht te staan terzake de tegen hem gerezen ernstige verdenking, dat hij zich wederrechtelijk zou hebben toegeëigend een geweer, eigendom van den kwccker Dirk Zwart, in wiens dienst genoemde heer Petrus de V. was getreden, terwijl Zwart bedoeld ge weer had geleend van zijn voormaligen knecht Jaco- bus Metselaar. Deze miste later op 2 Sept. dat ge weer, waarop dc gcm.-veldw. v. d. Zanden een on derzoek instelde en bedoelde spuit te voorschijn bracht uit de bedstede van verdachte! Wat natuurlijk vreemd aanvoelde. De heer de Vr. ontkende echter alle strafbaarheid aan de aanwezigheid van het geweer in zijn bezit. Hij had het wapen doodeerlijk te Beverwijk gekochi van zekeren Niels, van wien hij echter verder geen bijzonderheden kon medcdcclen. De Officier was dan ook zoo vrij, dezen heer Niels te verwijzen naar het Rijk der phantasie, waar meer dergelijke kooplieden ronddwalen en requireerde 2 maanden gevangenis straf. EEN RELLETJE IN EEN WINKEL VAN GE/ON DII F. IDSARTIK ELEN. Op den 14dcn Augustus A.D.—1930 hield de heer Joh. AsslsenazySchutzman, eigenaar van een win kel in „sanitaire" producten in de Ridderstraat te Alkmaar, zich onledig met de zaken af te wikkelen met zijn voormalige filiaalhoudster mej. de wed. Bie- man—v. d. Steen, zulks naar aanleiding van het feit dat. de nieuw aangestelde functionairesso mej. Hcn- drika Louw, echtgenoote van don heer G. Nien, werd geïnstalleerd. Deze plechtigheid liep echter niet van een lijendakje, doch werd jammerlijk gestoord door een tweetal heeren F. J. ten P. en J. C. K., die van oordcel waren, dat mej. Bicman niet billijk was be handeld. Deze hoeren traden zeer nadrukkelijk op als haar beschermers, door de knip op de deur en den heer Astkenazv dc pen op den neus te zetten. De politie verscheen echter binnen 10 minuten als blok kade-brekers en had in oen ommezien dc orde her steld, de twee optredenden voor de belangen van mej. Bi email, thans te Soest erberg, stonden echter heden terecht wegens huisvredebreuk en vrijheidsberooving. De feiten werden door bon eerlijk toegegeven en te gen ieder gevorderd f25 boete of 25 dagen. Uitspraak in alle zaken a.s. week Dinsdag. Aangehouden uitspraken: Jan Blom, Heemskerk, in hechtenis, diefstal door middel van inklimming gepleegd te Castricum, 6 maanden gcv. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Gerard Ti\, Castricum, in hechtenis, medeplichtig heid, 1 jaar gevangenisstraf. De Bond van Landpachters heeft aan Langendijk zijn intrede gedaan, n.1. door het stichten van een afdeeling te Zuidscharwoude. Als we goed zijn ingelicht, zal ook getracht worden ln de andere gemeenten van Langendijk zoo'n afdeeling te stichten en zal het bij deze niet blijven, maai* zal men beproeven in de verschillende plaatsen van dit uitgestrekte tuinbouwdistrict afdeelin- gen van dien Bond op te richten. Kort geleden is er ook nog een opgericht te Koedijk. Wie een open oog heeft voor de beteekenis van een organisatorisch verband tusschen personen, die een zelfde doel willen bereiken, kan niet anders dan toe juichen het oprichten van afdeelingen van dien Bond. Het doel is ontegenzeggelijk te prijzen en elke vereend- ging, die misstanden tracht uit te roeien, heeft recht op onze volle, onvoorwaardelijke sympathie, Dat er misstanden bestaan in het pachtwezen, niemand is het, die het zal ontkennen. Of die misstanden echter in deze tuinbouwstreek met een klein-grondbezit wel zoo groot zijn, is aan sterken twijfel onderhevig. Veel meer en in ernstige mate komen die voor in streken met het groot grondbezit in Friesland, Groningen, Zuidholland en Zee land. Bovendien kordt hier veel grond gebruikt door den eigenaar ervan en zijn er maar weinigen, die zich vetmesten uit den arbeid van anderen. Dit is heel an ders dan b.v. in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar verschil lende grondbezitters iti België wonen, het toezicht en de administratie hunner bezittingen door rentmeesters laten geschieden en zelf lui en lekker leven van de op brengst hunner bezittingen, waarvan de pacht vaak aan d en^jogen kant is. Het lijkt ons zoo toe, dat er daar veel meer werk aan den wankel van den Bond van Landpachters is dan hier, waar velen een of meer bunders land bezitten en dit op hun ouden dag verhu ren. Van de huur, soms aangevuld met een ouderdoms pensioen of anderszins, kunnen die menechen sobertjes leven on als er jaren lccmen, dat de pachter zijn huur niet kan betalen, dan zitten die menschen in zak en osch. Ongetwijfeld vinden redelijke menschen in den Bond van Landpachters nog wel eenig verschil tusschen deze soort kapitalisten en die, welke „zich vetmesten van het vleesch en bloed van de werkers". En als dit dan zoo is, d.w.z. als zij dit verschil inzien, dan willen ze misschien ook wel toegeven, dat er in deze streken niet zoo'n urgentie is voor een actief optreden als dit het geval is in streken, waar de nietrwerker, de uit zuiger zoo ge wilt, leeft op kosten van den werker, den uitgebuite, als ge dien term gebruiken wilt. Wij waren niet tot het schrijven van 't bovenstaande overgegaan, als we nlot ongewild betrokken waren ge worden in een polemiek over de oprichting v«ui een afd. van den Bond te Zuidscharwoude. In een daar gehouden vergadering werd door den fungeerenden voorzitter de Schagor Courant geciteerd, welker Zuid schar wouder beichtgever er „naast" was met zijn voorstelling als zouden de pachtprijzon dalen nu de landerijen zeer weinig opbrengen. Door den spreker op die oprichtings vergadering word dit nog even beklemtoond en werd de schrijver in de Schager verondersteld iemand te zijn, die zelf een behoorlijke rechtspositie bezit en deze an doren, don pachters, niet gunde. Wij willen ook een veronderstelling wagen en wel deze, 4at de spreker wel zeer in het bijzonder zal zijn ingelicht, wio de bedoelde meening in de Schagor Courant had neergeschreven, doch dat hij er ge enkennSs van droeg dat do inlichter bijzondere bedoelingen had met hem, die spreker ln kennis te stellen met den inhoud van hctgeschrovene in do Schager. Intusschen werd de zienswijze van den Schager CrL-correspondent volkomen gedeeld door den Stemmingsbeeldschr ijver in de N. Langend. Crt, tus schen wien en den bovenbedoelden spreker nu een twist geschrijf is gerezen, waarbij de berichtgever van de Schager wordt betrokken. Wat ^le veronderstelling aangaat als zouden wij den pachters niet een behoorlijke rechtspositie gunnen, mee- nen we op onzen staat van dienst te kunnen wijzen, die wel duidelijk demonstreert, hoe we steeds en overal zijn opgekomen voor ae recntloosheid van de mindere kla-?e Wie ons in dat streven kennen, zullen dit volkomen be amen, doch als partijpolitiek dit streven voor iedere rechtlooze ziet in zijn beperkten gezichtskring, da,n we ten wij al vooruit, dat dit werken voor allen, met terzij destelling van partijbedoelingen, ln een verkeerd dag licht wordt gesteld. Voormannen in den Bond van Land pachters hebben trouwens de meening, in de Schager Courant neergeschreven, bevestigd daar in een kort ge leden vergadering te Alkmaar van de prov. afd. van den Bond werd geconstateerd, dat de crisis de actie van den Bond heeft achterhaald en de pachtprijzen daardoor aan zienlijk zijn verminderd. Trouwens een klein kindje in de economie weet, dat door verlaagde opbrengsten min der vraag naar land komt, en dat verminderde vraag de prijzen doet dalen. Dat ls met alles het geval, waar om dan niet met land. Te Broek op Langendijk bracht land dezer dagen al 40 d 50 pet. minder op door de slech te uitkomsten van den tuinbouw en wij wagen de voor spelling dat bij volgende landverhuringen, die eerlang aan Langendijk zullen worden gehouden hetzelfde ver schijnsel zal zijn op te merken. Dit verschijnsel doet zich ook reeds voor ln Z. Vlaanderen, dat ik boven noemde in verband met de misstanden ln het pachtwezen. Wij durven de stelling aan, dat, als er geen crisis was geweest, er hier ook geen afdeeling van den Bond zou zijn opgericht. Voormannen in den Bond stellen vast, dat deze niet voor de crisisgevolgen of oorzaken ls gesticht en citeeren daarvoor met instemming den Min. v. Bin- nenl. Zaken, die de Pachtwet niet beschouwde als een crisiswet. Als dit nu zoo is, en we weten dan bovendien, dat de Pachtwet zelfs bijna geen enkele bepaling bevat, die haar toepassing vindt in toestanden en omstandighe den bii 't Pachtwezen aan Langendijk dan zij we toch wel niet ver van de waarheid af, als we meenen, dat de oprichting van de afd. te Zuidscharwoude haar grond aan andere feiten moet ontleenen. Het zou ons te ver voeren, daar breedvoerig op in te gaan, doch één ding moet ons van het hart en wel dit: Waarom heeft degene die als grootste ijveraar dc op richting wist tot stand te brengen, niet geijverd voor een exploitatie van de gemeenteianderijeri in eigon beheer? In den tegenwoordigen tijd, waar de uitkomsten van het bedrijf zoo bijzonder dubieus zijn, is geon billijke pacht te bepalen en loopt men groote kans, dat do werkers voor hun arbeid en hun geld (pachtprijs) niets krijgen. De gemeenschap geniete naast de lusten ook de lasten gemeenschappelijk. Gaat men niet over tot eigon beheer, dan is. gezien van den kant der bestuurders van publiek rechtelijke lichamen, de eenigste billijke oplossing tegen over de pachters hunner landerijen een teruggave van desnoods de volle pacht. Dat is het standpunt van hem, die niet aan de pachters een behoorlijke (rechts)positie zou gunnen. Met den fungeerenden voorzitter van de oprichtingsvergadering te Zuidscharwoude en den spre ker op die bijeenkomst durven we wel debateeren 'over de vraag, of we ooit blijk hebben gegeven, daar tegen te zijn. Als men daarover een openbare vergadering wil, stellen we ons voor een debat daarover disponibel. Allicht dat we dan de laatste discussies van de gemeenteraadsle den over de openbare landverhuring en pachtreductie nog wat nader kunnen belichten en het zeer slechte ver slag van die gemeen teraads ver gr dering in N. Langend. Crt. en Alkmaarsche Crt. wat kunnen corrigoeren en aanvullen. Kort verhaal TOEN Johan Petersen dien middag zijn vrouw opbelde, was het of hij even, heel oven aan den anderen kant van de lijn een mannen stem hoorde. Eerst wilde hij vragen of zij visite had, maar het kwam hem beter voor het niet te doen. Dit versterkte Johan in een vermoeden, dat hij evenwel niet uit durfde spreken. „Zou Angeline Och welnee, hoe kon hij nu zoo over haar denken. Zij was toch altijd een liefheb bende vrouw geweest!" Johan trachtte met geweld zijn wantrouwige gedachten uit het hoofd te zetten. Hij las de brie ven door, die zijn secretaresse getypt had, hij gaf or ders aan den boekhouder, maar telkens kwamen weer die leelijke gedachten, die hij zelf voor onzinnig hield, in hem op. Reeds wilde hij vroeger dan gewoonlijk naar huis gaan, toen er plotseling iemand kwam om hem te spreken. Innerlijk was Johan blij, alhoewel hij het noodlot, dat hem thans op het kantoor hield, ver- wenschte. Thuis gekomen kwam Angeline hem reeds te gemoet, viel hem om den hals en kuste hem. Onwil lekeurig maakte Johan con afwerende beweging, die zijn vrouw evenwel niet bemerkte. Toen kuste hij ook haar. „Neen", dacht Johan, „zij is te onschuldig, dan dat ze na een half jaar huwelijksleven mij ontrouw zou zijn". Een dienstbode kwam vragen wat mevrouw be stellen wilde van den groentenboer, dus ging Johan alleen den salon in. Neuriënd trad hij binnen. Plotseling verstomde echter zijn gezang en de glimlach om zijn lippen vertrok tot een grijns, Op de tafel stonden twee theekopjes en in een aschbakje lag een stukje sigaar Dus toch Wie zou het zijn Als An geline hem bedroog dan zou hij 'wat, wist hij nog niet. Bewezen was er nog niets, dat voelde hij zelf ook wel, maar het bewijs zou hij leveren, hoe be greep Johan zelf nog niet. In de eerste plaats moest hij probeeren kalm te blijven, wilde hij een hevige scène, waarvan hij wei nig wijzer werd, voorkomen. Hij beheerschte zich dus toon zijn vrouw binnenkwam en vroeg met ijzige kalmte: „Heb je bezoek gehad?" „Ja, mannie, Gcorge Vermeer is vanmiddag bij me thee komen drinken." „Zoo", zei Johan met een uiterlijk onbewogen gelaat. Ma-ar in zijn binnenste stormde het. Dus Georgo was het, Gcorge,. dion hij altijd zijn •besten vriond genoemd had. Dat was nu uit, hij zou geen voet meer over den drempel zetten. En ange line Hoe moest hij nu zijn houding tegenover haar bepalen? Liever niet aan. denken. Maar wat zeurde hij toch, er was immers nog niets bewezen! Johan peinsde. Allerlei plannen kwamen in hem op, maar hij verwierp ze alle. Eindelijk gleed een glim lach om zijn lippen. „Ja, dat is het", zei hij half luid en stond op. „ïs er wat, mannie?" vroeg Angeline teeder bezorgd. „Nee, niks", snauwde Johan en smeet de deur achter zich dicht. Toen Johan Petersen den volgenden dag van zijn bureau naar huis kwam, ging hij dadelijk naar den salon, waar hij zijn „val" had opgesteld. Onom- stootclijk zou hij nu het bewijs leveren van de in- timè verhouding tusschen zijn vrouw en George Ver meer. Het goudglanzende licht van de dalende avond zon kaatste mat op het glas van een portret als was dit met ccn vctachtige stof bestreken. Duidelijk wa ren aan do kanten eenigc vingerafdrukken te zien. Maar in het midden glansden twee naar elkaar toe gerichte boogjes, als waren twee vrouwenlippen innig op het glas gedrukt. Met één sprong was Johan bij do foto, welke hij als die van zijn „vriend" leende. Woest greep hij het portret en smeet dit mot zoo'n kracht tegen den grond, dat het houten lijstje versplinterde cn de glasscherven in het rond spatten. Als versteend van schrik, met wijde angstoogen, staarde Angeline naar hem. Hij was vrceselijk om te zien, mot zijn verwarde haren en roodbeloopen oogen. De aderen op zijn voorhoofd waren gezwollen cn het schuim kwam hem op de lippen. „Heb jij dit portret gekust?" Hard ca rauw klonk zijn stem. Suffig knikte Angeline als iemand, die niet go.ed begrijpt. „Genoeg, ga!" bulderde hij, „laat mij je nooit meer voor mijn oogen zien, nooit, versta jel" Nog bleef Angeline staan. „Maar Johan bracht zij cr met moeite uit. „Verdwijn, zeg ik je, voorgoed". Willoos verliet de vrouw het vertrok. „Toen zij de deur achter zich sloot, hoorde hij haar hartverscheurend snikken. Maar Johan trok er zich niets van aan. Staande voor het venster liet hij zijn gedachten den vrijen loop. Als een film draaide de twee laatste jaren zich voor zijn oogen af: hoe hij kennis maakte met Angeline, hoe zij hem koos uit haar talrijke bewonderaars, waarbij ook George Ver meer behoorde, hun verlovingstijd en daarna hun hu welijk, dat oogenschijnlijk zoo gelukkig was. Stomme ling, schold hij zichzelve, dat hij nooit bemerkt had, dat Angeline hem bedroog. Blijkbaar had zij spijt gehad van haar keuze, de trouwelooze. En hij had nooit iets in dc gaten gehad en zich door ha-ar valsche aanhaligheden en mooie smoesjes laten bedriegen. Nooit had hij iets vreemds gezien in do talrijke be zoeken van zijn „vriend". Die vriendschap moest na tuurlijk als dekmantel dienen. „Maar had hij Angeline wel begrepen? Had hij haar wel altijd gegeven, waar zij als zijn weder helft recht op had?" Buiten knarste de deur. Angeline met twee handkoffers liep voorbij het venster. Johan trad een pas terug. Hij za-g haar een taxi aanroepen om daar in weg te rijden. „Zij zou wel naar haar moeder toegaan", dacht Johan. „Nog langen tijd bleef Johan aan het venster staan, staren naar de huizen aan den overkant, die meer en meer in de schemering vervaagden. Tenslotte keerde hij zich om en belde de meid, die even later verscheen. „Veeg dien rommel daar op", beval hij. „Goed meheer", bromde het meisje en verwijder de zich, cm terug te komen met stoffer cn blik. Toen zij de scherven zag, scheen zij eenigszins verbaasd. „Godsiemikkie meheer, da's de tweede van daag." „Wat tweede vandaag?" vroeg Johan zonder zijn gedachten er bij te hebben. „Wel, de tweede portretlijst gebroken". Johan luisterde nu. „Tweede portretlijst gebro ken?" herhaalde hij nog niet geheel en al begrij pend, terwijl hij het licht aandraaide cn enkele pas sen naderbij kwam. „Ja, meheer, vanmorge bij het afstoffe brak ik uwes portret en toen heb ik uwes foto in deze lijst gedaan! En nou is ie weer gebroke, dus da's twee maal!" Johan keek naar don grond. Als door den bliksem getroffen bleef hij staan? De adem stokte hem in de keel: Vanaf den vloer keek zijn eigen foto naar hem op! (Nadruk verboden.) ZONDAG 23 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Darnsté. Julianadorp, nam. 7 uur, Ds. Damsté. Huisduinen, geen dienst, wegens vacature. Dirkshom, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Doop. Onderwerp: De nieuwe gedachte en de verouderde vorm. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Burgerbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Den Helder, voorm. 10uur, Ds. Witkop. of Toen Krelis bij de hoogste tree ww, Brak de ladder plots ln twee. Een gil, geschreeuw, geroep van Krelis In de dikke schreeuwde mee. Houd je vast, Krelis, riep de een ft, Terwijl hij vlug de beenen nam. Maar de dikke kon niet verhinderen, Dat de dunne op hem kwam.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6