Alftutll Bitlis- Mraimit- Ligiiiillil. Banketletters Firma K. ROL bij den BANKETBAKKER Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. J. BREEBAART Dz. t w Sinds jaren is het "beste adres voor BANKETLETTERS HOOGZIJDE - Tel. 70 - SCHAGEN Plaatselijk Nieuws. Afscheid Ds. IJ. y a n D ij k. De nood in den tuinbouw. De hagelslag in het Kennemerland. Dinsdag 25 November 1930. IAGE 73ste Jaargang No. 8771 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9no. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Het stormachtige weer van Zaterdagmiddag 22 No vember kon niet verhinderen dat velen, zeer velen op ae algemeene begraafplaats tc Hoogwoud aanwezig waren om de laatste eer te bewijzen, een laatsten groet te brengen aan de nagedachtenis van wijlen burgemeester J. Breebaart Dz. Van de talrijke aanwezigen noemen we de wethou ders en raadsleden der gemeente Hoogwoud, verschil lende bestuursleden van .de Barne Hoogwoud, en van de Vier Noorder Koggen, dijkgraaf, heemraden, hoofdingelanden en opzichter van den Polder Waard en Groet, voorts de heer Dr. Mol, directeur van den Keuringsdienst van Waren te Alkmaar, onderschei dene collega-burgemeesters, n.I. de heeren J. Koster, Winkel, A. Visser, Nieuwe Niedorp, W. van Slooten, Heerhugowaard, C. Haringhuizen, Wieringerwaard, G. J. Lovink, Anna Paulowna, A. Commandeur, Span broek, J. Commandeur K. Az., Wognum, G. J. de Goede, Wijdenes, II. J. Avis, Midwoud, K. Zijp, Ab- bekerk, W. H. Drost, burgemeester van Kwadijk, Middelie en Warder. Voorts, waren tegenwoordig Mej. M. van Veen, ambtenaresse ter secretarie van Hoogwoud, de heer A. de Ridder, secretaris der ge meente Winkel, de heer G. Liefhebber, wethouder van de gemeente Oude Niedorp en vele vrienden en ken nissen van den overledene. Als te ruim 2 uur de kist in de groeve is neerge laten en de baar bedekt met kransen e.d., o.a. van den polder Waard en Groet en „Het Noorden", onder- afdeeling van den Ned. Bond van Gemeente-ambtena ren, daar op is geplaatst, maakt van de gelegenheid om het woord te voeren, allereerst gebruik de heer A. J. Waiboer, dijkgraaf van den Polder Waard en Groet. De heer Waiboer sprak daarbij het volgende: Geachte familie, Het zij mij vergund op deze. plaats, namens het bestuur van den polder Waard en Groet enkele woor den van waardeering voorden oveHedene tot U te richten. Jan Breebaart Dirkzoon, is 28 jaar secretaris en 18 jaar penningmeester van onzen polder geweest. Deze betrekkingen heeft hij steeds tot groote tevredenheid van het bestuur vervuld. dingen het vele dat de overledene als leider van deze afdeeling in een tijdvak van 23 jaren heeft ge daan. De afdeeling betuigt de familie van den over ledene hare oprechte deelneming en verklaart dat de herinnering aan den overledene nog langen tijd bij Vakonderwijs zal voortleven. De heer A. de Ridder, gemeentesecretaris van Win kel, voert het woord namens „Het Noorden", onder- afdeeling van den Ned. Bond van gemeente-ambtena ren en zegt daarbij: Als ik een enkele woord zal zeggen aan de open groeve van dezen betreurden overledene en als we een krans aan de baar hebben gehecht, dan is dat om hem hulde te brengen voor datgene, wat hij is ge weest als collega-gemeente-ambtenaar en wat hij als zoodanig heeft gedaan. Voor ruim 20 jaren geleden was hij de mede-oprichter onzer afdeeling „Het Noorden" en hij is daar steeds een lid geweest wiens tegenwoordigheid op prijs werd gesteld en wiens woord werd gewaardeerd. Waar ik al die jaren met hem in het Bondsleven heb mogen samenwerken, werd mij opgedragen daarvan namens de Vereeni- ging getuigenis af te leggen. Breebaart, collega-amb tenaar, rust zacht! De heer D. Breebaart, zoon van den overledene, dankt mede namens zijn moeder voor het gesprokene en voor de belangstelling die mocht worden onder vonden bij het overlijden van zijn dierbaren vader. J. BREEBAART Dz Zijn verantwoordelijkheidsgevoel en groote kennis op het gebied van waterschapszaken maakte dat het geen uit zijn handen kwam steeds geheel af was. Het Tvas voor ons een groot genoegen met hem te verga deren. Zijn aangename manier van optreden en de oprechtheid waarop hij zonder aanzien des persoons zijn meening uitte, maakte dat wij zijn oordeel op hoogen prijs stelden. Wij zullen onzen Secretaris missen en zijn er ze ker van nimmer een opvolger te zullen krijgen met zijn eigenschappen. Wij verliezen .niet alleen een goed ambtenaar in hem maar ook een grooten vriend. Onze persoonlijke genoegens deden ook hem verheugd zijn, terwijl onze tegenslagen door hem werden gedeeld. Hij leefde met ons mee en wij met hem. Geachte familie, de overledene is te vroeg van U weggevallen. Hoe gaarne had hij met U na zijn vol brachten diensttijd genoten van de rust, die hem toe kwam. Wat stelde hij zich daarvan veel voor. De slag, dien U heeft getroffen is groot. U hebt verloren een bemind echtgenoot en een braven vader. De bewoners van den Polder Waard en Groet be tuigen U hun oprechte deelneming. Secretaris het doet ons leed thans reeds van U af scheid te moeten nerhen. maar wij zijn dankbaar aan U een trouwen vriend te hebben gehad. In het pol derhuis zal* steeds een aangename herinnering aan U achterblijven. Rust zacht. De heer K. Slagter, voorzitter van de Banne Hoog woud. zegt dat het bijna 25 jaren is geleden dat spr burgemeester Rreebaart nis zoodanig in deze ge meente het welkom heeft toegeroepen en thans moe ten we aan deze groeve afscheid van dezen stoeren werker nemen. Spr. geeft de verzekering dat het vele dat door den overledene is gedaan, in dankbare her innering zal blijven. De heer K. Zijp, burgemeester van Abbekerk, neemt als collega afscheid van hem, die bijna 25 jaren als burgemeester in deze gemeente werkzaam is ge weest. Spr. condoleert de familie en hoopt dat de in drukken die de zoon van zijn vader heeft ontvangen m dezen mogen voortleven. De heer W Speets herdenkt namens de afdeeling Hoogwoud van Vakonderwijs, in dankbare bewoor- In onze St. Nicolaas Etalage hebben wij weer een buitengewoon fijne sorteering: LUXE DOOZEN BONBONS RINGERS CHOCOLADELETTERS - FI GUREN en MARSEPEIN. Bestel bij ons Uw Taarten, Hammen en Amandelharten. Wij raden U ten zeerste aan vroegtijdig te bestellen. Zondagmorgen heeft Ds. IJ. van Dijk, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier voor een nagenoeg geheel bezet kerkgebouw afscheid van zijn gemeente genomen en zulks naar aanleiding van zijn vertrek naar Lekker- kerk. De scheidende predikant deed dit aan de hand van het tekstwoord van hoofdstuk 20. vers 32, van de handelin gen der apostelen: En nu, broeders! Ik beveel U Gode, in het woord zijner genade, die magtig is op te bouwen en U een erfdeel te geven onder al de geheiligden. Het was met groote aandacht dat het gesprokene werd aangehoord en na de afscheidspreek richtte Ds. van Dijk zich tot de aanwezigen met een persoonlijk woord van afscheid. Het was na lange overweging dat dominee het beter had gevonden deze verandering in zijn leven te aanvaarden en als er pogingen waren aangewend om wijziging in dat besluit te brengen, zouden die pogingen toch niet zijn geslaagd. Na een verblijf van ruim 9 jaren zal spr. nu heengaan, en spr. wendt zich dan allereerst tot de leden der kerkvoogdij, en tot notabelen, die hij zeer erkentelijk is voor de vriendelijke en welwillende medewerking, en die ook hebben ondervonden dat ijzer niet met handen kan worden gebroken. Spr. wijst op de klachten van armoede, wellicht dat het stoffelijk tekort gelegen is in het feit dat er een groote geestelijke armoe de heerscht. Spr. wenscht dat een mildere toevloeiing mo ge plaats vinden, dat een zoodanige wijziging in de gees telijke armoede moge volgen, dat ze deze gemeente tot grooten bloei brengt In hartelijke bewoordingen doet spr. uitkomen hoe door hem op prijs is gesteld de groote samenwerking van den Kerkeraad ondervonden en hij zal steeds gedenken dat de kerkeraad in deze gemeente altijd zoo in grooten getalfe: ja dikwijls In vollen getale de godsdienstoefeningen bijwoonde. In een Noordholland- sche omgeving, waarin men zich t.a.v. het godsdienstig leven niet gaarne geeft en laat kennen, spreekt dit des temeer. Spr. noemt vervolgens Diaconie, den organist Koning, de orgeltrapper Wijker, dankt den koster Hof land voor den buitengewoon grooten steun, die met zoo veel opgewektheid steeds werd geschonken, en dien hij gaarne, met den deurwachter Anth. Wit nog eens in zijn nieuwe standplaats zal ontvangen. Ook burgemeester Cornelissen wordt dank gebracht voor de belangstelling, die hij thans en ook meerdere malen heeft doen blijken, zoomede 't onderwijzend per soneel, dat tot steun van het kerkelijk leven kan zijn, dankt de dames van de Zondagsschool, die ook de werk zaamheden verbonden aan het kerstfeest met groote op gewektheid vervulden, en dankt het hoofd der school voor de bereidwilligheid tijdelijk de leiding voor de Zon dagsschool te willen nemen. Ook den vertegenwoordi gers van gemeente, waar spr. als consulent is werk zaam geweest dankt spr. voor hunne tegenwoordigheid en voor de genoten gastvrijheid en spr. uit den wensch dat de arbeid, die gezamenlijk is verricht niet vruchte loos zal zijn geweest Vervolgens wendt de predikant zich tot den vader en moeder en helpers en helpsters van het Tehuis voor Ouden van Dagen, woorden van waardeering uitende voor de wijze waarop die niet gemakkelijke taak wordt vervuld, een taak waarin groote voldoening ligt Spr. hoopt dat ze bij voortduring de kracht en gezondheid mogen hebben om voor de behoeftigen en ouden van dagen te blijven zorgen. Ook tot den Vader en Moeder van het Weeshuis richt spr. zich, om dan tenslotte in het algemeen de gemeente dank te zeggen voor de be langstelling. Aan het einde van den dienst wordt den scheidenden predikant door de aanwezigen staande het volgende af scheidslied toegezongen: Vaarwel! u volgt des harten bee: .Moog' u de Heer geleiden!" Vaarwel! neem onzen heilgroet mee, Nu d'ure slaat van scheiden. Gij zijt ons door uw woord en geest Een steun, een kracht, een gids geweest. Een trooster bij veel smarten. Gij hebt vermaand, bezield, gesticht, Hebt onzen geest op God gericht: U danken onze harten. Ds. Van Dijk spreekt hierna nog woorden van dank, waarna nog gelegenheid wordt gegeven tot persoonlijk afscheid. BEDANKT. De heer W. Vader Dz.. alhier, heeft bedankt als Secretaris van de Banne en den Polder Schagen. OPLETTEN. Hoe r.oodie of het is dat op boerderijen de electri- sche leiding voldoende wordt gecontroleerd, bleek wel Maandag, toen op de boerderij bewoond door den heer de Gr. aan den Schoenmakersweg bij eenig defect een deskundige werd gehaald. Deze moest constateeren, dat alles onder stroom stond en de lei dingsbuizen zelfs heet waren. Nog eenige oogenblik- ken en ook hier was plotseling brand uitgebroken waarvan de oorzaak niet bekend zou zijn geweest. Opletten is in deze toch de boodschap, wil men erger voorkomen. BRAND. Zondag is er een begin van brand uitgebroken in het perceel in de Nieuwstraat, bewoond door den heer Sp. De brr.ndwecr is nog uitgetrokken met den slangenwagen. Maar door het flink optreden van den opperbrandmeester en zijn helpers was het brandje spoedi, *bluscht, met als resultaat dat er alleen waterschip was. Pogingen van de bouwers te St-Pancras en Koedijk, om van het gemeentebestuur fi nancieele voorschotten te verkrijgen. In deze gemeente en In Koedijk hebben de tuinbou wers het al bijzonder hard te verantwoorden, althans zij, die zich uitsluitend op den groenen tuinbouw toe leggen. Door de crisis worden zij even ernstig bezocht als de bouwers in andere gemeenten, maar bovendien zijn zij nog in het bijzonder getroffen door regen en hagelslag op 12 Juni en is de teelt der bloemkool en winterkool door de bekende ziekten in het gewas daar al buitengewoon slecht. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de vereeniging „Helpt Elkander", welker doel Is de leden onderling te helpen In geval van ziekte, den toestand van vele tuinbouwers onder de oogen heeft gezien, waarbij men tot de conclusie kwam, dat op een of andere wijze moest worden geholpen. Het resultaat der besprekingen is geweest, dat men zich tot het gemeentebestuur zal wenden met het verzoek financieele voorschotten te verstrekken voor het doen van kleine betalingen en voor het noodzake lijkste levensonderhoud. Een dergelijk verzoek is al eens meer ln den raad aanhangig geweest en werd toen afgewezen onder opmerking, dat niet de ge meente het lichaam is, om dergelijke voorschotten te verstrekken: daartoe bestaan andere instellingen Met deze instellingen worden ongetwijfeld bedoeld de burgerlijke en kerkelijke armbesturen. Een gang naar deze instellingen moet ongetwijfeld voor hen, die nog nooit de handen hebben opgehouden voor een aalmoes, een bijzonder zware zijn. En een verwijzing daarheen moet o.i. alleen geschieden, als alle mogelijkheden om te hielpen, zijn uitgeput. Doch het schijnt ons toe, dat de gemeente er zich op die wijze wel wat al te ge makkelijk afmaakt. De betrokken personen vragen sleohts een voorschot, dat wil dus zeggen, een bedrag, dat zal worden terugbetaald ln betere tijden. Nu moge het waar zijn, dat dit in sommige gevallen wel eens niet zal kunnen, doch dit zal ook het geval zijn met de credieten welke door de Boerenleenbanken onder ga rantie van provincie en gemeenten worden verstrekt. Dat die credieten worden verstrekt om het bedrijf op gang te houden, is toch geen argument, daar het toch nog altijd belangrijker Is het leven op gang te houden dan het bedrijf. En of nu de gemeente de voorschotten verstrekt of de andere instellingen, per saldo komt het voor de gemeenschap op hetzelfde neer. Doch een gemeentelijke steun heeft veel minder het karakter van een bedeeling dan de steun op andere wijze. In diezelfde bijeenkomst is ook besloten, zich tot de Boerenleenbank te wenden met het verzoek de rente te laten bijschrijven. Men bedoelt er mee, te vragen, vrijstelling van rentebetaling te krijgen, doch het rente bedrag als nieuw voorschot te beschouwen. Als het een gewone geldleening is, is dit natuurlijk voor de Boerenleenbank niet mogelijk, daar deze dan een nieuw voorschot zou verleenen. Daarvoor moet de borg weer teekenen, zoodat zonder diens medewerking de zaak niet ia op te lossen. Handelde de Bank anders, zij zou in conflict komen met Statuten en Reglemen ten. Bovendien zou zij er op dienen te letten, of geld- nemer en borgen wel goed bleven voor het geleende bedrag, daar zij anders een zeer onvoorzichtige politiek zou volgen. Daar komt bij dat de Boerenleenbank niet het lichaam Is, om sociale nooden te lenigen. Betrof het echter rente van een orediet ln rekening courant, dan zou die kunnen worden bijgeschreven, in dien het crediet er niet werd door overschreden. Uit de pogingen, welke worden gedaan, om zich uit de financieele moeilijkheden te redden, blijkt intusschen wel, hoe zwaar verschillende tuinbouwers het daar to verantwoorden hebben. Begrijpelijk wordt het dan ook, dat zij niet al te best te spreken zijn over den tragen gang van zaken, betreffende de uitkeering van gele den schade op 12 Juni 1.1. Ook deze kwestie zal nader worden onderzocht, ten einde te verkrijgen, dat gedu peerden spoedig een schadeloosstelling zullen krijgen. 44.561.33 voor de tuinbouwers die schade hebben geleden. Het Nationaal Stormrampcomité 1927 heeft een be drag van f44.561.33 beschikbaar gesteld ton behoeve van de land- en tuinbouwers, die tengevolge van den hevigen hagelslag op 25 Juni in midden-Kennemer- land groote schade leden, doordat een belangrijk deel van de te velde staande gewassen vernietigd werd. Aangezien het door het Stormrampcomité be schikbaar gestelde bedrag overeenkomt met de schade-berekening van de deskundigen behoeft geen gebruik te worden gemaakt van de door de gemeenten Assendelft, Beverwijk, Velsen en Wijk aan Zee en Duin toegezegden financieelen steun. OVERGEPLAATST. De heer C. Moeijes, beambte aan de Nederlandsche Spoorwegen, standplaats Schagen. wordt tegen 7 Dec. a.s. overgeplaatst naar Leidschendam, om daar in op leiding genomen te worden voor wagen voerder. De heer Moeijes was een groot voorstander van de ver betering der kippen- en konijnenrassen en als zooda nig zal onze omgeving hem wel missen. „DE HEILIGE VLAM." Door de K. V. Het Nederlandsch Tooneel, directie Louis Saalborn en Dirk Verbeek, werd Zaterdag avond in het Theater Royal een uitvoering gegeven van het tooneelspel „De Heilige Vlam", van Somer set Maugham, een voorstelling die een groot succes is geworden, niet alleen door den boeienden inhoud, rijk aan prachtige spelmomenten, maar vooral ook door het hoogstaande spel van het opvoerende ge zelschap, waardoor aan dien boeienden inhoud zoo veel rijkdom van gevoel, van kleur en leven werd geschonken, dat de hoorders tot het einde toe in gespannen aandacht werden gekluisterd. Den inhoud van het tooneelstuk mogen we bekend achten, daar die in korte trekken in een vorig num mer is verteld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1