De waterellende in ons land. ilituti Nitus- RAAD DEN HELDER. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Geruststellende bericht en. Plaatselijk Nieuws. 5 pond gemalen Spek i 1.50 Vliegtuig bij Callantsoog gedaald. Door een stoomtram gegrepen. Uitgeputte graanvoorraden in Rusland. Woensdag 26 November 1930. SCHAGËR 73ste Jaargang No. 8772 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TI5N van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De Maas zakkende, Waal en Rijn nog steeds stijgende. In den omtrek van den Beerschen Overlaat dringt het water nog steeds op. Ofschoon de gebieden langs de groote rivieren in ons land nog lang niet uit den greep van den water wolf verlost zijn, luidden de berichten van gister avond toch iets geruststellender. In ieder geval is aan de geweldige stormen en den hevigen regenval een einde gekomen en heeft zich het weer van gister morgen hersteld, zoodat het er voor de komende da gen eenigszins vriendelijker en hoopvoller begint uit te zien. Sedert gistermorgen is de Maas vallende, waarmee echter nog lang niet gezegd is, dat alle ellende ach ter den rug is, daar Frankrijk en België nog steeds was van het water melden. Toch zullen er volgens de deskundigen nog eenige dagen moeten verloopen, alvorens de val, die uit Maastricht gemeld wordt, bij den Beerschen Overlaat merkbaar zal zijn, temeer, waar gistermiddag nog uit Venlo een stijging van het rivierpeil van 35 c.M. ge meld werd. Wat nu een verderen val van de Maas betreft, deze js, zooals hierboven reeds opgemerkt, geheel afhan kelijk van de Maas en de zijrivieren in Frankrijk. Daaromtrent zijn op het oogenblik geen stellige be richten bekend, maar wij vreezen, aldus de heer Lely, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Nijmegen, dat een tweede was zal optreden. Welke gevolgen dat zal hebben is maar niet voetstoots te zeggen. Dat hangt ook weer af van den afvoer van het water hier. In ieder geval, zoo eindigde de heer Lely, geeft de huidige toestand, indien het weer rustig blijft, geen reden tot bijzondere bezorgdheid. Gisteravond half negen werd uit Grave gemeld, dat de peilschaal daar een stand aangaf van 11.05 M. plus N.A.P. De Beersche overlaat werkt over de ge- heelc lengte. Het water heeft den Elftvveg bereikt en ibegint reeds hier en daar over het wegdek te vloeien. Men verwacht dat in den loop van morgen 76 dorpen geisoleerd zullen zijn. De verbindingen met Beers, Esclvaren en Cuyk zim reeds verbroken, Gasselt is door het water omgeven, dat langzaam in de richting Reek, Velp, Huiseling, Didam, Deursum, Langer, Mierlo, Alem, Berchem, Oss en Megen stroomt. De Maas blijft vallen. De Maas is zoo werd gisteravond uit Maastricht gemeld sedert Dinsdagmorgen zes c.M. gevallen. De stand 'was om 4 uur gistermiddag 3.82. Sommige buurtwegen zijn weer begaanbaar. Waal en Rijn blijven wassen. In tegenstelling met de Maas blijven de Waal en de Rijn nog steeds wassen. Ten aanzipn van den toestand in de polders Ooy en Eleconi boven Nijmegen, wordt gemeld, dat nog geen.rivierwater in die polders is binnengestroomd. De bevolking is evenwel ernstig bevreesd, dat de overlaat zal gaan werken, waardoor eenige honder den menschen hun woningen zullen moeten verlaten. Allerwege is men dan ook bezig have en goed zoo veel mogelijk in veiligheid te brengen. Stallen en hooger gelegen plaatsen, worden in gereedheid ge bracht om er tijdelijk te kunnen verblijven. Een ge deelte van den veestapel is reeds in veiligheid ge bracht om zoo noodig terstond te kunnen vertrekken. Men hoopt evenwel nog, dat de val spoedig zal in treden, dat de polders niet zullen worden over stroomd. De toestand in de streek bij Roermond. Uit Roermond: Dinsdagmorgen om 8 uur was de Maas sedert de laatste 24 uur nog 21 c.m. gewassen en kwam op 19.51 M. plus N.A.P. Als hoogste stand wordt 19.60 M. plus N.A.P. verwacht. Op de Roerkade staat het water juist gelijk met de hoogste punten van de straat. Op de Vischmarkt heeft het water de eerste huizen be reikt. De weg naar Herten is gedeeltelijk ondergeloopen. Het dorp Ohé en Laak is volkomen van de buiten wereld afgesneden; verschillende hooi- en stroomijten staan in het water. Te Buggenum staat de dorpstraat blank. De laag gelegen woningen tracht men door het opwerpen van dammen tegen het nog steeds stijgende water te be veiligen. De jongensschool is door het water ge isoleerd en voor onbepaalden tijd gesloten. I-Iet verkeer met Thorn is afgesneden. De lande rijen tusschen Thorn en Wessem staan blank. De IJsel. Uit Deventer wordt gemeld: Het IJselwater voor onze stad is, zij het niet in die mate, als eerst gevreesd werd, toch voortdurend stij gende en het is zeker, dat een overstrooming van de Welle en den Bokkingshang, alsmede waarschijnlijk van de geheele Worp, zal plaats vinden. Weliswaar is boven het water langzaam vallende, maar de eer ste paar dagen dient hier ter stede nog op was gere kend te worden. Westervoort meldde gistermiddag nog een stijging van 44 c.M. Men houdt er dan ook rekening mede dat de schipbrug zal moeten worden weggenorpen. Wannee.r het water de werken voor den nieuwen dijk ter bescherming van Hoven en Steenenkamer be reikt, staat te vreezen dat de aardmassa van dezen in aanleg zijnden dam, welke natuurlijk nog niet be klonken is, zal worden weggeschoven, hetgeen voor den aannemer groote schade zou beteckcnen en zeer veel ononthoud in de voltooiing van den dijk zou te weegbrengen. Reeds heeft men maatregelen ter be scherming getroffen: het dijkslichaam langs den Ter- woldschen weg wordt met een zware kleibezetting verstevigd en dat dit niet overbodig zal blijken, be wees gistermiddag het feit dat een deel van de Worp reeds begon onder te loopen. Storm op Texel. Ten Westen van Texel is het zeewater hoog tegen de duinen opgeloopen, waardoor deze op sommige plaatsen werden afgeslagen. De pas gevormde dui nen nabij de Koog werden geheel weggeslagen. Te Oudeschild steeg het water hoog tegen de dijken, zoo dat de coupure nabij de haven aldaar gesloten moest worden. Te Cocksdorp is een dijk bezweken ten gevolge van het hoog oploopende water. Deze dijk was eenigen tijd geleden bij „De Volharding" daar aangelegd. Ook de dijk, welke dit voorjaar gemaakt is, heeft veel schade geleden. De binnen den dijk gelegen gron den zijn niet ondergeloopen. Om erger te voorkomen zijn velen aan den dijk aan het werk gegaan en men tracht de schade zoo spoedig mogelijk te herstellen. Vergadering van 25 Nov. 1930. De raad is voltallig. Notulen van de zitting van 21 Oct. 1930 worden zonder opmerkingen goedgekeurd, waarna een groote reeks ingekomen stukken voor kennisgeving wordt aangenomen, terwijl een adres van de bewoners van de Bassingracht wordt gesteld ln handen van B. en W. ter afdoening. Goedgekeurd wordt een voorstel tot aankoop van een garnalenzeef voor den vischafslag. Het voorstel tot den aanleg van muntgasleidingen vindt eveneens geen bestrijding. Aan de N.V. Zeebad Huisduinen wordt rentegarantie verleend met algemeene stemmen. De N.V. heeft daar door grooter kans het restant van haar aandeelen te plaatsen. (Liefhebbers voor!!). Bij het voorstel tot heffing van 56 opcenten op de ge meentefondsbelasting vraagt de heer van Dam of het niet beter is met het bepalen van dit cijfer te wachten totdat de begroo^ing 1931 is vastgesteld in Januari a.s. De heer van Gessel wijst er op, dat de verordening vóór 1 Jan. Koninklijk goedgekeurd moet zijn, en beoogt de mogelijkheid een cijfer te noemen wat straks voor wij ziging vatbaar zal zijn. De heer Eijlders is het niet met den vorigen spr. eens en zegt dat de vaststelling moet plaats hebben vóór 1 Mei 1931 en gaat mee met den heer Van Dam. Ook de heer Bierstker zegt, dat deze verordening den tijd heeft tot 1 Mei a.s. Wethouder de Zwart betoogt, dat de Minister van Bin- nenf. Zaken de gemeentebesturen' heeft verzocht deze verordeningen vóór 1 Jan 1931 vast te stellen. Spr. vor dert dadelijke vaststelling van het cijfer 56, omdat wan neer men dit cijfer eerst in April 1931 zou vaststellen, de belastingbiljetten weer véél te laat in het bezit van het publiek zouden komen. Repliceerend blijft de heer Van Dam verdaging van het voorstel bepleiten, desnoods door het eerst aan den Minister te vragen, gelijk ook Amsterdam heeft gedaan De heer Biersteker zegt, dat de wethouder in zijn argu mentatie zeer zwak is geweest; spr. merkt op, wanneer wc de begrooting hebben dan kunnen we zeggen wat we noodig hebben en als we dit cijfer nu reeds vaststellen hebben we ook geen begrooting noodig. Spr. blijft dus vóór aanhouding van het voorstel. Ook de heer De Boer zegt veel hiervoor te gevoelen. De heer v. d. Vaart verklaart, dat de comm. v. Finan ciën unaniem ervoor was eerst de begrooting te behan delen; bij nader inzien echter voelt spr. ook wel voor het dadelijk vaststellen van het cijfer; wil men bezuinigen dan wordt de post „onvoorzien" hooger en het geld wordt niet uitgegeven. Er is dus geen bezwaar het cijfer 56 dadelijk vast te stellen. De Voorzitter begrijpt niet, dat deze bijlage zooveel stof doet opwaaien. De heer Eijlders blijft desondanks op aanhouding aan dringen. Wethouder de Zwart verklaart tenslotte bereid te zijn aan den Minister te vragen uitstel zooals door den heer Van Dam bedoeld, zulks om de discussies te bekorten. Een uitgebreid debat ontstaat over een afwijzend voor stel van B. en W. om gelden te voteeren voor verbeterin gen aan de fundeering van de comenlusschool; dit voor stel heeft grond gevonden in het advies van de daarvoor aangewezen commissie. Zooals het met dergelijke dingen gaat, ging de feitelijke beteekenis van het voorstel in de discussies verloren en maakte men er een principieele kwestie van. Het slot is, dat de Raad zich met de bij lage vereenigt Het voorstel tot het toekennen van een Kerstgave aan arme gezinnen wordt aangenomen. Het voorgestelde vastrechttarief voor electrische stroom is volgens den heer Van Gessel voor een gewoon mensch een ingewikkelde geschiedenis en daarom vrahgt spr. verspreiding van een populaire brochure van gemeente wege. De heer Eijlders herinnert in dit verband aan het vastrechttarief van het gas en vindt de beoordeeling voor de burgerij zeer moeilijk of men tot het vastrechttarief moet toetreden, ja of neen. Spr. vraagt of het hier het belang Is van den consument of voor de voordeelen van het gasbedrijf. Volgens spr. is dit laatste het geval. De heer De Boer brengt hulde aan B. en W. voor het indienen van dit voorstel. De heerVan Dam bespreekt de kwestie in wiens be lang deze tarieven zijn en komt tot de conclusie, dat de belangen van het bedrijf en van alle consumenten steeds parallel loopen. Wethouder De Zwart beaamt, dat bij het publiek dik wijls de grootste begripsverwarring heerscht over een vastrechtarief, welk dit dan ook is. Bij de uitvoering van ieder vastrechttarief komt men tot onbillijkhedenspr. noemt daarvan enkele voorbeelden. Als men als grond slag neemt de huurwaarde van een huis, stuit men ook dadelijk op onbillijkheden. Dit voorstel beoogt de maxi maal belasting zoo laag mogelijk te krijgen en het quan- tum af te leveren stroom zoo hoog mogelijk op te voeren Het voorstel wordt daarop z.h.s. aangenomen. De Bond van Koffiehuishouders te Den Helder heeft een verzoek ingediend om het aantal vergunningen in deze gemeente te handhaven op 45, waartegen natuurlijk de noodige requesten van drankbestrijdersorganisaties zijn gevolgd, om het tegendeel te bepleiten. De heer Woud verdedigt het verzoekschrift van ge noemden Bond en herinnert eraan, dat volgens de wet van Kuiper van 1904 op ieder 400 inwoners 1 vergun ning mocht zijn, zoodat het gevraagde aantal van 45 z.i. niet overmatig is. Er zijn momenteel 15 personen in Den Helder die het vergunningsrecht op hun naam hebben, die ouder dan 60 jaar zijn, zoodat na hun over lijden deze vergunningen komen te vervallen. Spr. iijdt nogal van de interrupties van de zijde der drankbe strijders en het debat wordt van tijd tot tijd nogal rumoerig. Spr herinnert eraan, dat de caféhouders een zwarte lijst hebben ingevoerd en dus remmend werken op drankmisbruik door bepaalde personen, terwijl hij vreest voor de z.g. clandestiene zaken bij inkrimping van het aantal vergunningen. De heer Van Dam verklaart principieel drankbestrij der te zijn en ziet niet zoo zwaar op tegen die clan- destienen verkoop; daartegen kunnen z.i. juist de vak- mensohen in hun belang waken, door klacht te doen bij de politie. Spr. had gehoopt, dat B. en W. onze nieuwe stadswijken zouden willen droogleggen en maakt daarvan een amendement. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen. Het voorstel van Dam ln stemming gebracht, wordt verworpen met 219 stemmen, voor stemden de heeren Van Dam en Schoef- felenberger. Het aanleggen van den Duinweg, zooals door B. en W. voorgesteld, achter Dennenheuvel langs, wordt door den heer Terra toegejuicht, doch spr. betreurt, dat de h°er Kreuger nog extra-kosten krijgt, daar dit niet met dezen is afgesproken. Na toelichting door den Voorzitter zijn de bezwaren van den heer Terra uit den weg geruimd. De heer Biersteker juicht dit project toe, maar wil pror, viizen, dat de weg vóór den vuurtoren eerder noodig is, vooral nu de Waterstaat daar aan het werk is en de weg over den zeedijk thans reeds gereed is. Voorzitter zegt toe, dit punt (n het college van B. en W. te bespreken. Bij de rondvraag uit de heer Monhemius een aantal grieven van bewoners van verschillende straten om trent de slechte bestrating. De heer Terra wijst speci aal op den Huisduinerweg, alsmede op de slechte ver lichting te Huisduinen. Dit laatste bestrijdt wethouder De Zwart, daar men tooh aansluiting op het electrlsch net kan vragen; voor kook-doeleinden stemt de wet houder het toe. Hierna sluiting;. EEN ZWAKKE PLEK. Met de werkzaamheden voor het maken van een ge sloten wegdek aan Spoorlaan. Stationsplein en Stations weg is een begin gemaakt en daartoe wordt een zware walsmachine gebruikt. Dinsdag zou de machine via den voormaligen grintweg om het Plantsoen voormalig omdat sedert enkele maanden beter gesproken kan worden van den zwarten weg, immers slechts in uiter sten nood wordt op een enkele plek grint opgebracht via den voormaligen grintweg dan, werd de machine naar het Stationsplein vervoerd. Voor het perceel van den heer Bronder raakte de wals echter door het wegdek en door da groote rioolbuis. Den geheelen middag, avond en nacht is het gat door een onderstboven gekeerde hand kar aangeduid geworden. Nagekomen Berichten. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgencote, Mej. M. Wit Jd., werd benoemd tot onderwijzeres te Hilversum. HEERHUGOWAARD. Was Zondag onze brandweer uitgerukt voor den brand bij den melkrijder J. Poel aan den Veenhuizer Middenweg, in den nacht van Maandag op Dinsdag werd ze opgeroepen voor een brand in het Noorden nabij de R. Kath. aldaar. De onbewoonde oude hof stede Torenburg, welke de laatste jaren dienst deed als bergplaats voor stapelproducten, is afgebrand. De brand werd omstreeks 2 uur ontdekt door den heer Beers, tegenover de hofstede wonend. Deze begaf zich per auto naar de brandweer, zoodat de motorspuit be trekkelijk gauw ter plaatse was. Na eenige uren was verder gevaar geweken. Een zeer groote massa kool was reeds in het gebouw geborgen. De oorzaak van den brand is niet bekend. WINKEL. Dinsdagvoormiddag is een vrachtauto van de Coop. Verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" alhier, beladen met levensmiddelen voor de arbeiders in de Wlerlnger- meer, komende van Winkel op weg naar Aartswoud, by de brug over de Langereis, in de ringsloot gereden, en wel met zoo'n vaart, dat de auto ongeveer midden in de Ringsloot terechtis gekomen. In de cabine zaten de chauffeur KI. en de controleur v. d. W. Door het stukslaan der ruiten, waarin zij zich niet onbelangrijk hebben verwond, zijn ze uit de cabine weten te komen, doch zaten toen te water en waar het stoomgemaal te Aartswoud maalde, werd hun positie steeds bedenkelijker. De brievenbesteller Kleen was de eenige die zich kort na het ongeval ter plaatse bevond en hen daar in nood verkeerende aantrof. Spoedig heeft hij bij den bakker Langereis een ovendweil gehaald en 'door toewerpen daarvan verbinding weten te krijgen met de drenke lingen en gelukte het, eerst de chauffeur, die het verst weg was. aan wal te trekken, en met enkele volgende pogingen haalde hij ook den controleur aan wal. Het wil ons voorkomen, dat gezien de situatie, aan het optreden van den heer Kleen veel is te danken en alle waardeering verdient. De sloot drijft vol met allerlei levensmiddelen. Na veel moeite is het de firma Keetman en Schoorl gelukt de auto op het droge te halen. De beide gewonden hebben zich onder genees kundige behandeling gesteld, om verbonden te worden. BIJ BAARS OOSTERMAN is verkrijgbaar Prima Kuipvleesch fen Pekelribben Beleefd aanbevelend, Noodlanding op het terrein van het Zwanenwater. Het toestel zwaar be schadigd, de bestuurder ongedeerd. Gistermiddag ongeveer half drie heeft een Fokker jachtvliegtuig D 29. van het vliegkamp de Kooy, hij het Zwanenwater bij Callantsoog wegens motorsto ring een noodlanding moeten doen. De piloot, de ser- geant-vliegtuigmaker Kemper, trachtte nog het stand te halen, doch dit gelukte hem niet. Het vlieg tuig kwam in den drassigen grond tegen een heuvel tje terecht, waardoor hel toestel met den neus in den grond kwam te staan. De vlieger bleef ongedeerd. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd en zal worden ge demonteerd. EEN AARDBEVING IN JAPAN. Tokio schudt op zyin grondvesten* Tokio, 26 Nov. Een hevige aardbeving deed Tokio, even na vijf uur vanmorgen op zijn grondvesten schud den. Totnogtoe werd geen melding gemaakt van aange richte schade. LEVENE OP VRIJE VOETEN. Tegen een borgstortlng van 150.000 sh. De ooeaanvlioger Levine, die onder verdenking van val- sche munterij was gearresteerd, is gisteren tegen borg stelling van 50.000 schilling op vrije voeten gesteld. Hij mag Weenen evenwel niet verlaten. AAN HANDEN EN VOETEN GEBONDEN. Bejaarde landbouwer overvallen en beroofd. Te Boekelo Is Maandagmiddag de alleenwonende 65- jarige landbouwer W. A door twee als heer gckleede personen, die zich uitgaven vonor belastingambtenaren overvallen, aan handen en voeten gebonden, en van ruim 500 gulden beroofd. De daders zijn nog onbekend. VROUW ONDER DEN TREIN. Het slachtoffer overleden, Te Sinderen bij Varsseveld is gistermorgen een oude vrouw door den trein overreden en gedood. SPELENDE ONDER EEN AUTO GERAAKT. 8-jarig kind levenloos opgenomen. Gistermiddag is de 8-jarige B. Elebacht te Nijmegen al spelende onder een auto geraakt. De chauffeur poogde nog den auto tot stilstand te brengen, doch kon een aanrijding niet voorkomen. Het knaapje werd bijna op slag gedood. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Doodelijke aanrijding te Poeldijk. Gisteravond te omstreeks half zes heeft op den Nieuwen Weg te Poeldijk een ernstig ongeval plaats gehad. De arbeider Th. Steentjes aldaar, gehuwd en vader van vier kinderen, liep op de trambaan tus schen de daarlangs loopende sloot en de rails. De man, die een zak op den schouder droeg, heeft vermoedelijk de stoomtram der W. S. M., die ach ter hem aankwam, niet gehoord. S. werd door de locomotief gegrepen en ongeveer 60 M. meegesleurd. Zwaar verminkt werd hij opge nomen en hoewel een juist passeeren geneesheer uit Naaldwijk nog hulp trachtte te verlocncn, bleek S. reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot van den man is naar het R.K. Ziekenhuis te 's-Gravcnhage vervoerd. DE HILVERSUMSCHE ZENDER. Tengevolge van een ernstige zenderstoring, moest gisteravond te 10.50 uur voor de tweede maal op cén dag de A.V.R.O.-uitzcnding van de derde acte van de opera „Louise" onderbroken worden. De storing was te 11.10 uur wederom opgeheven, waarna de omroeper mededeelde, dat te 11.20 uur de laatste acte van de opera als vergoeding voor het geen men gemist had, zou worden uitgezonden. Uit Berlijn werd het volgende telegram aan het „Hsbl." verzonden: Blijkens berichten uit Boekarest hebben vele schip pers, die gisteren en eergisteren uit de Sowjet-Rus- sische haven naar Constanza zijn teruggekeerd, mede gedeeld, dat zij in de Russische havens graan hadden

Schager Courant | 1930 | | pagina 1