I I k mm OODBAND jj l. KOSTER jj ADMINISTRATEUR Sint Nicolaastafe PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. net Dienstmeisje, Voerbieten, OditctKhoer Uit voorraad leverbaar: N.V. 6.1. KROL 1 Co s KUHSTMESTHANOEL Goeioope aanbieding St. Nicolaas bij M. HOEP, Hoogverraadproces te Moskou Tweede Kamer. Tegen de werkloosheid in Amerika. jj E. KOSTER-Paauw 8 en Q Kropperduif. Hoogzijde Fa. Wed. I. ROGGEVEEN Hoek Laan. Jac. Molenaar, Kleinesluis - Anna Paulowna. Paarden= en Varkensslagerij van J. G. Jansen Markt, Schagen. LUXE AUTO Vergadering Je pas aangenomen Pachtwet". Fokschapen Roodband reinigt volkomen - het behoud van Uw linnengoed! EN ZEEP willen laden, maar zich gedwongen hadden gezien leeg uit te loopen, omdat de graanvoorraden uitgeput waren. De schippers koopen thans in Constanza Roemeensch koren, wat een hausse aan de Roemeensche graanmarkt tengevolge heeft gehad. Dat de Russische graanvoorraden inderdaad zijn uit geput, kan men ook afleiden uit een verklaring van de Sowjet-Russische handelsvertegenwoordiging te Berlijn, volgens welke Rusiand den export van graan voorloopig heeft stopgezet en er geen materiaal meer voorhanden is. Tegen de industrieparty. Een massabe- tooging van meer dan een mlllioen men- schen. Wolff meldt uit Moskou, d.d. gister: Het proces voor het hooggerechtshof der U.S.S.R. in zake de z.g. industriepartij is heden begonnen. Beklaagden zijn prof. Ramsin e.a. hoogleeraren en in genieurs wegens het organiseeren van sabotagedaden en het voorbereiden eener interventie van vreemde staten. Meer dan duizend arbeiders, verder vele geleerden van naam, ingenieurs, schrijvers, vertegenwoordigers der sov jetpers en meer dan 70 verslaggevers van buitenlandsche bladen wonen het proces bij, dat begon met het voorle zen der akte van beschuldiging, hetgeen twee uur duurde Gedurende de zitting trokken troepen betoogers en af- deelingen van het roode leger zingende en met muziek door de straten der stad naar het vakvereenigingshuis, ■waar het proces plaats heeft. De betoogers, ten getale van meer dan een millioen, droegen borden met opschriften als: „de voorbereiding der interventie beantwoorden wij met de uitvoering van het vijf jaarplan in vier jaar!" en „wij eischen onverbid delijkheid van het proletarische gerecht!" enz. Een later bericht meldt: Na de voorlezing der akte van beschuldiging antwoord den alle beklaagden op de vraag van den president der rechtbank, of zij bekenden zich aan de hun ten laste gelegde misdrijven te hebben schuldig gemaakt: „Ja, ik beken schuldig te zijn." Ook de vraag, of zij verklaringen wilden afleggen, be antwoordden zij bevestigend, (in het district Marin), 15.000.000 dollar voor eon nieuwe brug voor een der uitloopers van de baai, en 72.000.000 dollar voor een brug tusschen San Fran- cisco en Oakland, verder 1250.000 dollar voor scholen bouw enz. enz. Natuurlijk moet men bewondering hebben voor zooveel ondernemersgeest in deze slechte tijden, maar misschien zal men toch ook in San Francisco de moei lijkheid voelbaar maken, waarop gewezen werd door de American Institute of Architect3, te Washington. Dit gezaghebbendene genootschapi heeft er het dept. van financiën van verwittigd, dat er door overheids- colleges machtiging wordt verleend tot de uitvoering van veel te veel openbare werken. Er zijn veel te wei nig architecten om al die plannen behoorlijk voor te bereiden en uit te werken. In New-Jersey wil men de werkloosheid bestrijden door minder te werken. Uit Newark, in den staat New Jersey, wordt ge meld, dat Jouett Shouse, de president van het hoofd- besturu der Nationale Democratische Partij, in een aldaar gehouden redevoering voorspeld heeft dat er een tijd zal komen, waarin de regeeringsemployé's slechts vijf uur per dag zullen werken. Dat zal dan het begin wezen van de uitvoering van den algemee- nen arbeidsdag van vijf uren in de Ver. Staten. Millioenen voor openbare werken waar aan mendirect begint. In San Francisco gaat men de werkloosheid krach tig bestrijden door het scheppen van arbeidsgelegen heid op groote schaal. Het geheele district om de baai verleent daarbij haar medewerking. Aan openbare werken zal 142.742.000 dollar worden besteed enmen gaat daartoee nu ook maar da delijk beginnen. De meeste van de voorgenomen wer ken zijn van direct openbaar nut. Zoo is 53.000.000 dollar uitgetrokken voor een brug over de Gouden Poort, 10.000.000 dollar voor haven werken, 6.000.000 dollar voor een vliegterrein voor het leger, te Alameda, 850.000 dollar voor een nieuwe gevangenis, 2.000.000 dollar voor een terrein voor oefeningen met bom-werpen ten dienste van het leger De begrooting van Arbeid is verder behandeld en de bekende kwestie van de landtechnici die zijn afge wezen voor het bij de wet in het bijzonder voor hen ingestelde examen, hun praktijk op 1 Dec. a.s. niet meer mogen uitoefenen. Het voor en tegen werd nogal uitvoerig behandeld en op de gereserveerde tribune leefde men met het debat zoo innig mee, dat de voorzitter met ontrui ming dreigde toen daar na het beoog van Dr. Vos een krachtig applaus opklonk. Ook werd de Volkshuisvesting nog door dezen spreker behandeld en werd scherpe critiek uitge oefend op de woningwet, die onvoldoende wordt toe gepast. De dames en heeren praten nog wat over school artsendiensten en daarvoor te geven subsidies en over verplichte aansluiting van waterleiding ten plattenlande. Steun werd bepleit voor de Thermo-Chemische fa briek te Bergum voor oprichting van een dergelijke fabriek in Zuidholland en werd geklaagd over te hooge keurloonen voor vleesch. De minister zegt wat het laatste betreft een rege ling toe. Hij is niet voor steun aan de Thermoche- mische fabrieken. Het pessimisme over de Woningwet en haar uit voering deelt de minister niet. Steun aan den schoolartsendienst staat bij den mi nister boven aan het lijstje. De landtechinici-kwestie. De Kamer heeft deze wet zelf gewild en is nu hang voor de uitvoering. Een uitstel van den beslissenden datum acht de mi nister verkeerd, evenals het instellen van een her examen en bij schadeloosstelling zou de consequentie niet te overzien zijn. De begroeting van Arbeid wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dinsdagmorgen kwamen de Staten van Noordhol land bijeen om de begrooting voor 1931 te behandelen. Bij de algemeene beschouwingen wees de heer Po lak (s.d.) er op, dat de finantieele toestand der pro vincie niet slecht was. Dat er geen voordeelige saldi meer zouden komen, zooals Ged. Staten hadden voor speld, is niet bewaarheid. Spr. gaat de veranderde belasting na als gevolg van de nieuwe finantieele re geling tusschen Rijk en Provincie en Gemeenten en meent dat van belastingverzwaring niet mag wor den gesproken. Wat de bedrijven betreft, vraagt spr., als er reser ves worden gemaakt of dan ook niet reserves kun nen worden gemaakt voor tariefverlaging. Spr. vraagt inlichtingen over de overschrijding der kosten voor de electrische centrale te Velsen. Ged. Staten zeggen ten opzichte van het Waterlei dingbedrijf, dat in de toekomst een onderzoek kan worden ingesteld naar de mogelijkheid van het ge bruik van water uit het IJsselmecr. Dat meer is er nog niet, maar spr. zou toch wel willen weten of de capaciteit van de prise d'eau niet voldoende zeker heid geeft. Spr. wil, wat het wegenfonds betreft, dat het tempo van wegenvoorziening bewaard blijft. De over heid moet in den tegenwoordigen tijd groote werken ondernemen. Spr. meent, dat lettend op de periode die achter ons ligt, op goede resultaten kan worden gewezen. De heer Asscher (v.b.) meent, dat deze begrooting niet voldoende rekening heeft gehouden met een crisis. Spr. geeft met cijfers aan hoe het aantal werkloozen is toegenomen en wijst op den slechten toestand van handel, landbouw en middenstand en spr.'s partijgenooten zullen geen uitgaven goedkeuren die niet beslist noodig zijn. Spr. is bang dat het col lege van Ged. Staten te optimistisch is. Spr. geeft met eenige cijfers aan de verliezen die in één jaar zijn geleden en komt ruw berekend op bijna 2 millioen. En al mogen al deze kapitalen niet in Nederland zijn geplaatst, de nadeelen zullen toch ook hier worden gevoeld. Spr. wil dat God. Staten letten op de gestie van vele gemeentebesturen. Ook spr. vraagt inlichtingen over de Centrale te Velsen. Gaat het bedrag boven de 12 millioen, laten Ged. Staten het dan ronduit zeggen. Spr. stelt nog enkele vragen over de Ziekenhui zen der Provincie. De heer De Jong Schuivenberg (c.h.) acht de toe stand der Provincie nog gunstig. Voorzichtigheid is noodig, omdat het eind der crisis nog niet is te voorspellen. Spr. verklaart zich tegen de voorgestelde elf opcenten, omdat daardoor de kleine belastingbeta lers wel niet zeer, maar de grooten beslist zwaar zullen worden getroffen. De steun aan den tuinbouw juicht spr. toe, evenals de bestrijding der werkeloosheid. Waarom, vraagt spr., is er voor de landwegen een fonds gevormd en niet voor de waterwegen? De heer Ketelaar (v.d.) zegt, dat de verhouding tus schen Staten en Ged. Staten steeds aantrenaam is geweest, maar nu is het boter tot den boom, behalve van één partij, die tot de oppositie is overgegaan. Wat de finantiën betreft, kan men zeggen, dat de finan tieele toestand der Provincie gunstig is. Men moet vooral de oogen niet sluiten wat rondom gebeurd, mar toch is het goed dat Ged. Staten voorshands weten te doen wat hun hand vinde om te doen. De belasting in deze provincie brengt geen overmatigen druk. Spr. wijst op het wegenplan en op de critiek dat geen steun is verleend aan wegen die niet op het wegenplan voorkomen. Spr. wil de belangrijke voordrachten die voor de volgende zitting reeds zijn ingediend, bij de begroo ting indienen, dan is betere voorbereiding mogelijk. Spr. komt op tegen het talmen van verantwoor delijke lichamen wat het onderhoud van dijken en standhoofden betreft. Als er een ramp gebeurt, is het de schuld van die lichamen. Spr. meent, sprekende over de bedrijven der pro vincie, dat deze toch wel de overtuiging moeten schenken, dat een overheidsbedrijf goed is, als het goed geleid en bestuurd wordt. Spr. waarschuwt er voor dat de taak der over heid niet is om de burgerij bang te maken, maar wat de toekomst kan bieden. De heer Colijn (a.r.) vroeg of het de bedoeling van Ged. Staten was, elk bloeiend gemeentebedrijf on mogelijk te maken en aan de Provincie te trekken. De heer Hooij (r.k.) komt tot de conclusie, dat het noodig is dat Ged. Staten bij de volgende begrooting een reservefonds maken voor de kwade jaren. Spr. wil tariefsverlaging. De heer Droog (r.k.) maakt eenige opmerkingen over de Ziekenhuizen. De heer Luden (c.h.) bespreekt in het bijzonder het wegenonderhoud en meent dat te veel aandacht wordt geschonken aan het Noorden dan aan het Zuid-Oosten der Provincie. De heer K. de Vries (v.d.) vraagt alle aandacht voor het werk der kinderherstellingsoorden. De heer Reinolda (s.d.) dringt ook aan op snellere uitvoering der nieuwe wegen. Spr. meent dat de dienst van den Prov. Waterstaat niet meer berekend is voor al dat werk. Spr. wil een onderzoek naar de verschillende wijzen van wegbedekking. Spr. komt er tegen op dat alleen door administra tieve belemmeringen, men nog niet is overgegaan tot het maken van de strandhoofden bij Camperduin. De heer Sajet (s.d.) bespreekt de kinderverpleging in andere gezinnen en de t.b.c.-bestrijding. De heer dr. De Hartog (v.b.) vraagt of Ged. Staten geen dwang kunnen uitoefenen op gemeentebesturen tot het verleenen van steun voor de t.b.c.-bestrijding. Spr. wijst op het gevaar, dat alleen patiënten, z.g.n. lichte gevallen, naar sanatoria gestuurd worden. De ernstige gevallen blijven in de gezinnen en het ge vaar voor besmetting is groot. De heer Weiss (M.P.) wil geen reserves kweeken, dat is niet anders dan te veel betaalde belasting. Spr. wil tariefsverlaging als het de bedrijven zoo goed gaat. De heer Guépin (v.b.) beredeneert eveneens, dat onze bevolking finantieel achteruit gaat. Spr. meent dat niet meer belasting geheven moet worden dan voor den algemeenen dienst voor het jaar noodig is. Spr. acht het heffen van 10 opcenten op de inkom stenbelasting voldoende. De hoogere kosten voor de Centrale te Velsen wil spr. geheel laten komen ten laste van het bedrijf. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag. P. KEESMAN en A. KEESMAN—v. Twuijver zeggen hiermede hartelijk dank, voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun Dochtertje on dervonden. Schagen,' November 1930. ofooocxjoooooiocxjcx) Den 3den December a.s. hopen a y onze geliefde Ouders q 9 hunne $5-jarige Echtvereeni- r V ging te herdenken. 8 Hunne liefhebbende Kinderen, Q REINOUWTJE 0 O JACOB. 0 9 Nieuwe Niedorp, Nov. 1930. g CXJOiOOOOOCSOOOOiOOiO Het Bestuur der Schager Handel drijvende- en Industrieele Midden^ standsvereeniging te Schagen roept' sollicitanten op voor de betrekking van harer woningbouwexploitatie per 1 Januari 1931. Brieven voor 12 December in te leveren bij den Voorzitter, terwijl inlichtingen zijn te bekomen bij on- dergeteekenden. Namens het Bestuur, CH. H. TH. SCHMALZ, Voorzitter. Gt. KONING, Comm. van Toezicht. Weggevlogen een groote witte Tegen belooning terug te bezorgen bij B. MAAS, p.a. J. BLOM, mr. Smid, Breezand. Sigaren Sigaretten Groote sorteering in kleine en grootere ver pakkingen. Droogflesschcn, inh. 100 prima sigaren van af f8.00. Tevens ruime keuze in: Tabakspijpen, Siga- retten-étui's, Sigarenaanstekers, enz. Ziet de étalages. Beleefd aanbevelend, Tabakspijpen Rookartikelen Ondorgeteekende maakt bekcnd; dat zijn gereed is. Als steeds voorzien van: Chocolade, Suikerwerk cn Marse pein (Ringers en Droste). Tevens prima Banket, Speculaas, Moscovisch Gebak en Taai-Taai. Beleefd aanbevelend, PRIJSCOURANT. PAARDENVLEESCH. Biefstuk haas Biefstuk Rosbief Rollade f0.50 en Lappen Vette lappen Gehakt 5 pond dik Spek 5 pond gesm. Vet 5 pond gesm. Reuzel pond gem. Spek f 0.90 f 0.80 'f 0.55 f 0.55 f 0.45 f 0.40 f 0.35 f2.00 f2.00 f 2.00 f 1.75 VARKENSVLEESCH. 'f 0.80 f 0.70 f 0.65 fO.GO f 0.50 f 0.40 Fricandeau en Schijf Lappen, mag. Carbohaden Sausijsjes Doorr. Lappen Vette lappen Prima Metworst. Rundvleesch vanaf Voor Reclame: 1 p. Koegehakt en 1 pond Varkens gehakt fl.00, afgehaald aan den winkel. Beleefd aanbevelend. f 0.70 Gevraagd met Kerstmis: een voor dag of dag en nacht. Aan hetzelfde adres. Schrammen te koop, bij S. ZWAAN, Sint Maar tensbrug. bij C. KAAN, Waardpolder, Kolhorn N.H. N.V. VOOR ENGROS: GROSSIERDERIJ KOL. WAREN v.h.M. DE HAAS IIFNIOSEN 72 A L K NI A A R IN Prima, prima POEDERKALK, met hoogste garantie, Belgische kluitkalk voor landbouw, Bouw- en Stucadoorswerken. Gebluschte en gezeefde Kalk en Kalkmergel. Verder echt THOMASFOSFAAT, Kalizouten, Bloedmeel en alle andere soorten kunstmest. Landbouwzout, Liksteenen, V0EDERKALK, enz. enz. voorheen Fa. Joh. F. Morra, Alkmaar. Donderdags in „De Posthoorn" te Schagen. te Huur. Nieuwe Ford-Sedan, model 1930, met Chauffeur 13 cents per K.M. Lange trajecten naar over eenkomst. Adres: J. BENEMA, tel. 31, Anna Paulowna. Beleefd aanbevelend, J. HUIJSMAN. Tuinbouwvereeniging „ANNA PAULOWNA" te Anna Paulowna. Wie iets te vorderen heeft van bovengenoemde Vereoniging wordt verzocht de rekening in te leveren hij den Penningmeester den heer C. WUIS. Namens Bestuur, D. J. KAAN, Secr. v. d. Ver. in liq. vanLANDPACHTERS te SCHAGEN, op Zaterdag 29 November 1930, v.m. 10 uur, bij den heer C. Boontjes, Café „De Beurs", Markt. Spreker de Heer L. RINZEMA te Woerden. Onderwerp Bespreking oprichting afdeeling. Trouwe opkomst gewenscht. Vrije Toegang. Vrij Debat. voor de Landbouwstr., SCHAGEN. 10 pond Amerikaansche Appelen, Extra mooi f 2.—. Speculaas, 3 pond voor 9 Dubbeltjes. Haring tot en met 5 December, per flesch van 18 stuks, 90 cent, bij iedere flesch half pond noten Cadeau. JE ADRES voor 't opmaken van Fruitmanden. Beleefd aanbevelend te koop, 20 stuks, ook bij gedeelten, bij A. BLOKKER, Keinsmerbrug. Niet op Zondag. kwaad dar Verkeerde waschmethoden doen meer I dan slijtage! Bespaar Uw tafellakens hard i en scherpe chemicaliën. Gebruik Rood- d, het doelmatige Zeeppoeder, dat alle vuil losmaakt, doch geen enkel weefsel kan schaden. N.V. WASCHOUNEFABRIEK AMERSFOORJ

Schager Courant | 1930 | | pagina 2