Mager Courant ACCOUNTANTSBUREAU l en H. J. EIK TWEEDE KAMER. Vierde Blad. BrabanJsche brieven. NIEUWE NIEDORP IJs- en Volksvermaak. H. ERIKS, oud-Burgemeester van PETTEN. Zaterdag 29 November 1930 73ste Jaargang. No. 8774 Ulvenhout, 25 Nov. 1930. Menler, Me geraken dik-op in d'n Sindereklaas en dr' is gin haventje of stationneke zoo klein of Zijn Doorluchtige Hoogwéérdigheid arriveert 'r mee z'nen witten knol en *'nen zwarten knecht, me nler Assiepan. Hij arriveer-d- in deus dagen zóóveul zelfs, dat ie z'n eigen om eiken hoek van 'n straat teugen- komt en dan mee 'n knlp- ogske z'n eigen goeiendag reet. Maar nieveraans komt ie toch zoo schoon aan, amlco, as bij ons in de stad Berda. Daar komt ie. mee z'n zwart gevolg, regelrecht mee z'n schip uit Spanje. En dan stapt le af aan 't Spanjaardengat. Indertijd, in zestienzeuvenendartig, emmen me nle ge weten wa me doen moesten om de Spanjaarden daar uit te douwen. Janus van Bergen, z'n moniement sta-d- op d'n oogenblik in Etten, is toen mee 'n schuit gela- jen mee turven en soldaten, stiekum in da gat gevaren en hee-t-er toen de Spanjaarden uigesodemekajerd. Dat zat zoo: 't was nacht, 'nen donkeren nacht en 't was vuil weer. De Spanjaarden laggen te maffen. Toen kwam d'n Janus aangeboomd mee z'nen turf en daar zatten ons «oldaten onder verstoken en voer zoo mee die gesmokkelde laandverdedigers, 't Spaanschegat bin nen. Vollegens de geschiedenisboekskes as ik lieg, lieg *k dus in kemissie zemmen 't mijn zoo veur m'n vader z'n schoolgeld geleerd waren die soldaten van d'n Ja nus snotverkouwen. Asperine was er in die dagen nog nle, dus daar sting van Bergen mee z'n goei gedrag. Hoestende en niezende turf, da moes in de gaten loopen! Maar wa doet ie? Hij gong pompen! Ge wit, da's nouw eenmaal 'n eigenschap van ons vloot, dat de boel altij roowa-d-aan d'n roestigen kaant is. En da was mee da pompke van d'n Janus ok 't geval. Dus da dlnk mokte 'n lawijd, *n herrie, daar was 't gesnotter van 'n heel ▼erkouwen leger nie teugen opgewassen. „Goeienavond!" riep van Bergen naar de schildwachten „vuil wlrke-n ee! 'k Koom nog wa turf brengen veur jullie kouwe voeten." „Veur d'n bakker!" zee d'n schildwacht, waant de fipaansche soldaten sprakken in die dagen evengoed Ol- laandsch as d'n Janus, 't Waren toen huurlegers zooas ge wit. Wie dus de meeste centen had won d'n oorlog. Da's daarveur nouw ok nog zoo! En op die manier kwammen ons mannen allegaar bin nen op 't kasteel van Berda 't dink besta nog, me lóaken er teugeswoorig officieren, 't is nouw zoovfeul as de mulletéére akaidemie - maar zoo kwammen ons man nen daarin, ze droogden d'r pinneus nog 's goed af en ze schupte d'n vjjaand z'n nest en 't kasteel uit! Bens! Ja nus stak 'nen turf op d'n windwijzer en 't kasteel was hum! Die zouw 's effen braandstof komen brengen. Hij rookte heel de hut leeg. Ja, amlco, ge mokte mee d'n Jaan zoo rap de kachel nog nle aan. Zeke.rs, hij zal net zoo goed as wij „d'n Koning van Hispanie altü emmen geëerd", maar hij moest er gin last van emmen, waant dan schupte-n-ie •m even grif de trappen af as eiken aanderen opfrèter. Me waren in die dagen heel wa mans. Me dejen toen mee één turfschip méér, as nouw mee alle tien ons duik- booten. En as ge da Spanjaardengat zoo aankekt, amico. dan is 't maar 'n heel klein gatje en dan snapte ge woonweg nie, dat daar 'n schip mee veroverèèrs deur kon Maar ollee, 't is in leder geval groot genogt gewiest, om er één van ons wapenfeiten van d'n achtigjarigen oor log gaar te stoven en dan ga-g-et toch maar om! As 't altij olleen maar in de grotte zat, dan was Trui d'r kwèèk meer wèèrd as die van Keruuzo en da lijkt er veurloopig nog nie op. Veural nouw nie meer. nouw ze d'n baard in d'r keel gaat krijgen en nouw ik 't over 'nen baard eb, denk ik weer Ineens aan Sundercklaos en dan mot ik oew zeggen: as ie zoo bij ons de Prinsen- kade opkomt atoomen, dan is da-d-'n machtig mooi ge zicht Dan dreunen de zware donders van kanonschoten, as- of 'r 'nen vorst, binnenkomt, over heel de stad. Die ka nonnen worren dan afgevuurd op de Akedemie, as 't schip uit Spanje in zicht is. Heelegaar versierd mee hon derden vlaggeskes koom 't dan statig gedreven over dieën schoonen Singel. Sundereklaas zit boven op 't dek op 'nen deftigen troon. Z'n hovelingen, de assiepannen, staan d'r naast (naast dieën troon horre, nie naast 't dek!) en blazen op bazuinen zoo schoon of ze bij de Veld gewiest zijn. Da's 'n lief mement, amico. 't Is as 'n kleurig prenteke uit 'n mooi vertesseltjesboek. En laat ik oew zeggen, da 'k altij gaai kijken, 'k Houw van kleu ren en muziek en al bende nog zoow oud: as ge'm zóó z'n intocht het zien doen, dan pas geleufde ten volle, da-d-et nouw toch écht Sunderklaas is en trek-t-er opuit mee 'n volle portemonnee om 'm te spreken te zien te krijgen. Da's net 't zelfste asda-d-et gin kepleet winter is, veur d'r wa sneeuw gevallen is. Eerst mot alles zoo 'a lekker wit zyn gewiest, veur ge 't gevuul van winter over oew gaat krijgen. Maar genogt: as dien heiligen Spanjaard dan laanks 't Spanjaardengat komt gevaren dan schieten ze ka nonnen af van bijldschap. En zijn me heelegaar ver geten, da me veur zooveul jaren gelejen die Sphansche mannen mee de teuten van ons klompen d'r uit em men gesallemaanderd. Maar Sundereklaas ga-g-et gat veurbij, nét of ie 't nie ziet, da's wiedes, maar z'nen knol da glaanzend ■witte pèèrd, da-d-ck op 't dek staat mee z'n gouwen teugels en vuurrooie zadel, lot dan meestal 't een of ander onder z'n stèèrt vandaan vallen en 'k weet nooit of da komt van 't schieten of van verontwèèrdeging om die geschiedenis van 't Spanjaardsche gat! Maar as dan de kanonnen zoo bonzen deur de looht, da-d-et allemaal trilt onder oew voeten, dan ls 't 'n aarlg oogenblik. Dan buigt Sundereklaas naar de menschen laankst d'n waterkaant of 'r 'n stalen vlrke in z'n broek zit En de kinderkes? Ollee. da's kasje weel. 'n gedeelte doe-g-et mee die kanonschoten in z'n broekske, 'n aander gedeelte krupt bij moeder onder de rokken en de rest staat te zingen 'n schoon wel- komstliedeke, da ze'r op school ampart veur geleerd «ffimen. Ja, da's 'n aarig, 'n leutig oogenblikske. En as ie dan eindelijk van z'nen troon klimt en de brug op gaat, achter z'nen schimmel aan, daan staan er menie- ren mee hooge hocien gereed, om Sundereklaas te ont vangen en toe te spreken. Dan verwelkomen ze'm ia Berda en de klnders zingen en de muziek davert teugen 't postkantoor op. En dan trekt ie te pèèrd, mee z'nen gouwen staf en z'nen laangen rooien maantel, sierlijk over 't achterènd van 't pèèrd gedrapeerd, de stad deur. Herauten d'r veur, meziek er achter en 'nen sleepers wagen mee kleine boeven mee zwarte smoelwerkskes, die de kedoo-ws aan pakken van de winkeliers en in d'n wagen stapelen. Da's 'nen heelen optocht, amico, die heel d'n Zondag duurt Weer of gin weer! Tot d'n donker toe. Ja, dan lij Sundereklaas nog wel 's veul èremoei! Maar dan wordt er ier en daar gestopt veur de kefee's en dan krijgt ie ieveraans 'n kommeke „koffie", dat ie zóó, te péérd, b e-b 1 a a s t en uitdrinkt Zo'nen mensoh mag 't emmen, amico, op zo'nen dag! Waant op 't lest, vertint ie van de kouw. Zooveul uren deur da gemeene weer wa g'in dieën tijd meestal het <3a val nle mee! En dan zijn er soms heel wa kommekes „koffie" noodig veur de wèrme voeten...! Jaren gelejen was 't 's zóó koud, en had ie zóóveel taskes koffie gebrükt, dat ie op 't lest 'n stuk in z'nen rooien pellerien had dat ie allemaal hikte. En maar blazen en buigen, amico. Maar toch, 't gaat er allemaal veul aariger en plech tiger naar toe as in Ollaand. As ge daar in deuzen tijd 's avonds deur de straten lopt dan brikte d'n nek over de Sunderekloskes. Dan sjouwen ze daar in 'nen nacht pon van d'r moeder meestal in eenen die tóch in d'n wasch moest! en mee 'n mombakkes veur waar de kweil afdrupt, da ge'r akelig van wordt. 'k Ben d'r 's eene teugengekomen, zo'nen grijsaard van 'n jaar of twaalf, en die mokte-n-'t me zoo lastig om 'nen cent da'k 'm gezeed em: „Sunderklaas smeert 'm nouw gaauw, anders geef ik oew aan assiepan mee, horre" Van 't eene kwam 't aandere en toen hé'k 'm Algemeens vergadering van de vereeniging „IJs- en Volksvermaak" in de Prins Maurits alhier. Aan wezig 19 leden. De Voorzitter de heer H. Wilbrink, opent en heet allen van harte welkom. De notulen van den secretaris, den heer A. Visser worden na lezing onder dank vastgesteld en getee- kend. Zoo ook het jaarverslag, hetwelk bestaat uit slechts enkele regelen, wat zijn oorzaak natuurlijk vindt in en ijslooze winterperiode. Voorzitter spreekt de wensch uit dat het volgend jaarverslag weer evenals het vorige jaar mag zijn en zal bestaan uit een 20 bladzijden. Medegedeeld wordt dat een schrijven is ingekomen van den heer C. Rutsen, warin deze zijn dank be tuigd voor het ontvangen cadeau, bestaande uit een pendule, aangeboden voor de gepresteerde werkzaam heden van 1928-'29. Naar aanleiding van de getroffen overeenkomst lusschen IJ.H N. en K.N.S.B. deelt de secretaris mede, dat thans onder alle aangesloten clubs de te houden wedstrijden zijn verloot. De wedstrijden staan onder leiding van den K.N.S.B., welke ook alle verantwoor delijkheid op zich neemt. Er is geloot om 3 wedstrijden met den uitslag: Mid- woud hardrijden, St. Pancras schoonrijden dames, Overtoom schoonrijden heeren. Toegestaan is dat de vereeniging aan wie de wed strijd door het lot is toegewezen, deze weer aan een andere vereeniging kan overdoen, voor een even- tueele vergoeding. Waar Midwoud den haar toegewezen wedstrijJ niet kan houden, is ons Bestuur zoo vrij geweest den wedstrijd hardrijden over te nemen voor f25. Verre den wordt een vvisselbeker ter waarde van f 100 en n gouden medaille waarvoor onze vereen, niet be hoeft te zorgen. De onkosten voor onze club bestaan wat de prijzen betreft, dan alleen uit 2 medailles. Bovenvermeld Bestuursbesluit wordt door de ver gadering toegejuicht. De Secretaris deelt nog mede, dat ook St. Pancras den haar toegewezen wedstrijd niet kan houden en deze waarschijnlijk zal verkoopen aan Akersloot. Terwijl ook Overtoom er nog niet mee klaar is. De overeenkomst tusschen K.N.S.B. en IJ.H.N. geeft voor de IJ.H.N.-clubs een financieel voordeeltje, of ze kunnen een mooien wedstrijd houden. Secretaris doet hierna nog enkele diverse mededee- lingen van minder belang. En brengt nog een be knopt verslag uit over de vergadering van den K.N. S.B., gehouden te Zeist, waaruit ten volle is te con- stateeren dat de heer Van Laer als leider van den K.N.S.B. de rechte man op de rechte plaats is. Aan Nieuwe Niedorp is dit jaar zonder meer de wed strijd kampioenschap hardrijden gegeven, omreden dezen wedstrijd vorig jaar aan N. Niedorp was toe gezegd en geen doorgang heeft kunnen vinden. De heer Jn. Rutsen brengt verslag uit over het na zien der rekening van den penningmeester. De heeren H. Boer en H. Peereboom. welke mede belast waren met het nazien der rekening, waren verhinderd hieraan te voldoen. De ontvangsten hebben bedragen f545.G8, de uit gaven f578.98M, zoodat een nadeelig saldo wordt geconstateerd van f33.30K. De heer Rutsen zegt den penningmeester dank voor het accuraat beheer en stelt de vergadering voor de rekening goed te keuren en den penningmeester te déchargeeren, wat alzoo geschiedt. v>e voorzitter brengt den heer J. Rutsen dank voor het nazien der rekening en den heer C. Rutsen voor het geldelijk beheer. Dat we thans, zonder dat we een ijsperiode heb ben meegemaakt, evengoed een nadeelig saldo heb ben te boeken, vindt zijn oorzaak hoofdzakelijk in enkele bijzondere uitgaven, o.m. aankoop van twee chronometers. Door den secretaris wordt de balans voorgelezen, welke een bezit aanwijst van pl.m. f200. De heer Jn. Keetman zegt, dat het bezit te hoog aangegeven wordt. De heer C. Rutsen geeft het bezit gespecificeerd op, waarna de heer Keetman te kennen geeft, dat het per saldo toch niet te hoog is aangegeven. De heer H. Vrede wordt aangewezen ter aanvul ling als lid van de commissie voor het nazien der 'nen schop teugen z'n moeders nachtpon gegeven, da la ter heel m'nen zool gestaan mot emmen op moeders... gewitwel. En wat ie toen zee: ollee, daar was nouw gin woord Spaansch bij, ee. M'nen zeun d'n verver in Amsterdam hee Sundere klaas 's bij 'm thui3 laten komen, om d'n kleinen Dré 'n plazier te doen. Ze kwamen samen binnen, d'n heiligen Sint en Assie pan, allebei mee 'n piraatje in d'ren mond. „Heel 't huis was vergiftigd," zee Lewiese, m'n schoondochter, later. „En." zee Sundereklaas teugen d'n kleinen Dré, „hik... b-b-en je... hik... soet geewist, van 't jaar ...hik- ie-lk." „Ja," zee Dré: „natuurlijk en hikt u altijd zoo Sint Niklaas?" „As ik n drouge keil hep," hikte d'n goeie Sint vriendelijk: „da's 'n klinklaar bewijs da 'k 'n pikketanisie mot hebben." Nouw, m'nen zeün gaf 'm gaauw 'nen stevigen cats, cn ok aan Assiepan, en toen hee m'nen zeun 'm mee genomen naar de trap, 'nen reksdaalder gegeven en 'm onbeleefd maar dringend verzocht om gaauw op te donderen, „waant aanders ga-g-et mee de lift," had m'nen zeun gezeed en toen z'n schoenzolen laten zien. En d'n kleine Dré vefrtelde me later: „wezenlijk waar. Opa, Sint Niklaas had 'n stuk ln z'n „Sust, Dréke", zee ik, waant ik vond 'm nog wa jonk, om 'm zóó intiem over Sundereklaas z'n hammen te laten spreken. Wa gij? Kom, ik schei er af. M'a vel is vol, maar 'k wensch oew nog efkes 'nen goeien, 'nen gèèven Sunderklaas. Veul greeten van Trui en as altijd gin horke minder van oewen toet a voe DRé. rekening van het volgend jaar. Deze bedankt echter voor de eor. waarna de heer G. Wit Szn. zijn aanwij zing laat welgevallen. De heer Jn. Rutsen treedt als iid der commissie af. Volgt verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer A. Peereboom (niet herkiesbaar). Voorzitter zegt, dat geen candidaat is gesteld, maar herinnert er aan, dat het vorig jaar de heer Jn. Keet man aan het bestuur is toegevoegd, dus nog geen "bestuurslid is. Misschien kan zulks van invloed op de stemming wezen. Na opening der stembriefjes blijkt dan ook dat de fyfgr «Jji. KeetjnanJ de meerderheid van stemmen heeft verworven. Op een vraag van voorzitter of Keetman zijn be noeming aanneemt, wordt door dezen bevestigend geantwoord. De voorzitter brengt dank aan den heer Peereboom voor hetgeen hij tijdens zijn zitting in het bestuur yoor de vereeniging heeft gedaan. Hierna volgen enkele Bestuursvoorstellen: Plan nen voor het komende winterseizoen: 1. wedstrijden voor schoolkinderen; 2. clubleesten; 3. Provinciaal kampioenschap hardrijden K.N.S.B.; 4. propaganda- wedstrijd kunstrijden dames; 5. hardrijden amateurs, om wisselbeker IJ.H.N.; 6. schoonrijden dames; 7. hardrijden amateurs om wisselbeker Westfriesland. Hiermede kan de vergadering zich vereenigen, Met de hoop, dat b.g. wedstrijden uitgevoerd kunnen wor den, gaan we de toekomst tegemoet. Besloten wordt wederom een bedrag van f 25 dispo- hibe! te stellen voor uitzending van een schaatsen rijder naar het buitenland ter training. Door deze toe zegging is het bedrag voor de afdeeling N. Niedorp opgevoerd tot f75. Door den secretaris worden omtrent de uitzending naar Davos nog enkele toelichtingen gegeven. Door Voorzitter wordt den heer W. Keetman Jun. gelukgewcnscht dat hij dit jaar naar Davos zal gaan. Spr. hoopt dat hij succes zal hebben. Keetman zegt toe. hiervoor zijn best te zullen doen. Hierna volgen uitgebreide discussies omtrent het al of niet aansluiten van het clubgebouw aan het P.E.N. en wordt dit punt gecombineerd met het vol gende bestuursvoorstel om een kostenrekening op te maken voor verlichting der banen en in een dit jaar nog te houden vergadering met afgeronde voorstellen te komen, ook ten opzichte der benoodigde gelden. De heer Jn. Keetman toont zich een sterke tegen stander, terwijl ook verschillende andere heeren op positie voeren tegen dit voorstel. Er wordt echter niet speciaal aan het bestuurs voorstel vastgehouden, dat gaat hoofdzakelijk om de kostenberekening op te maken. De opposanten wil len blijkbaar de verlichting ineens van de baan schuiven. Als er dan eindelijk eens een einde aan de discussies komt, wordt gestemd over al of geen kos tenberekening te maken. Met een kleine meerder heid van stemmen wordt aan het bestuur opgedragen de kostenberekening te bewerkstelligen. Als vergaderplaats voor het nieuwe vereenigings- jaar wordt aangewezen het lokaal van den heer H. J. Kossen. Als afgevaardigde naar de vergadering der IJ.H.N. wordt benoemd de heer C. Rutsen, terwijl als afge vaardigde naar de vergadering K.N.S.B., welke ge houden zal worden te Zwolle, wordt aangewezen de heer A. Visser. Thans zijn we genaderd tot de rondvraag. De heer Jn. Keetman vraagt den heer C. Rutsen naar de gehouden tentoonstelling te Alkmaar, of dat nog de moeite waard was en spreekt zijn spijt uit, dat hem van deze tentoonstelling geen kennis is gegeven. Door den heer Rutsen wordt medegedeeld dat het wel aardig was, maar dat het meer winkelstand dan ijsstand was. De heer G. Wit vraagt voorzitter met de rondvraag den anderen kant om te gaan, waaraan gevolg wordt gegeven en voorzitter rechtsom gaat. De heer Duif, bode der vereeniging, zegt, dat het ophalen der contributiegelden veel moeilijkheden op levert, wat betreft den ouderdom der leden van 13- 16 jaar. Secretaris meent, dat de bode niet anders behoeft te vragen hoe oud of de betrokken persoon is. Wordt je voorgelogen, kan je ook niet helpen. Tenslotte wordt het toch goed gevonden, dat de ouderdom op de secretarie wordt gecontroleerd en naar deze gegevens een ledenlijst wordt aangelegen. De secretaris vraagt, of de vergadering het goed kan keuren dat in verband met den wedstrijd welke is overgenomen van de vereeniging van Midwoud, diens leden een reductie wordt gegeven op het en- trée voor den betrokken wedstrijd. Midwoud telt pl.m. 60 leden. Deze regeling wordt aan het bestuur overgelaten. De heer C. Rutsen vraagt of evenals het vorige jaar ook nu niet iemand aan het bestuur moet wor den toegevoegd. Dit wordt voorloopig nog niet noo dig geacht. I)e heer W. Keetman Sen. vindt de controle op de entréekaarten niet al te secuur. Spr. komt veel op andere banen, waar hierop volgens hem krapper wordt toegezien, terwijl hij op onze banen heel veel hoort zeggen: ik ben er voor niets op. Spr. vindt zulks zeer onaangenaam. Laat toch een ieder zijn kaart zichtbaar dragen. Voorzitter zegt, dat er steeds op wordt gewezen de kaart zichtbaar te dragen. Maar het is zeer moeilijk hierop een afdoende controle te houden. Er zijn ge- willigen. maar ook onwilligen. De heer Vrede meent, een verbetering te zien in dien aan alle leden voor hun lidmaatschap een speld je werd afgegeven, dat wordt eerder zichtbaar ge dragen da een kaart. Spr. maakt hiermede de ver gelijking met de stieren op de markt, die ook altijd met een label aan hun kop staan. (Gelach.) Na.dat de spelden- cn kaartenkwestie verder nog uitgebreid wordt besproken, en het bestuur beloofd er naar te streven, hierin zooveel mogelijk verbete ring te krijgen, sluit voorzitter met genoegen deze vergadering en hoopt dat het bestuur binnen korten tijd wederom een vergadering kan oproepen met af geronde voorstellen voor de verlichting. Uw vooroordeel is inderdaad misplaatst. Ik dacht er eerst niet anders over als U. Toen het echter zoover was, dat de dokter mij alle coffclne-bevattende dran ken, koffie en thee, moest verbieden, be gon ik met Koffie Hag. Spoedig onder vond ik de weldadige werking van deze heerlijke coffeïncvrije koffie. Een getonde verkwikkende nachtrust keerde terug en ik herkreeg geleidelijk mijn kalmte en zelfbeheersching. De oorzaak mijner prikkelbaarheid en nerveusiteit was weg genomen. U denkt natuurlijk, dat Hag ean^ of ander surrogaat is. Niets is minder juist dan dit. Koffie Hag is een echte lekkere plantagekoffic, alleen de coffeïne ont breekt. Probeert U het gerust eens en ook U zult dan spoedig ondervinden, dat deze koffie inderdaad meer genot en betere gezondheid verschaft. De onderwijsbegrooting is voortgezet en nog ccnige sprekers hadden bijzondere wenschen. De heer De Visser (comm.) meent, dat het onder wijs in een verwordingsproccs verkeert ten gevolge van de pacificatie, die een zegepraal was van het sectarisme en waardoor de begrooting nu is een offi cieel document van volkssverclericaliscering. Spreker dient een motie in, welke vraagt om verhooging van de onderwijzerssalarissen. De heer Van Poll (r.-k.) zegt, dat Rusland een bedroevende figuur maakt ten opzichte van de uit gave voor het onderwijs. Spreker bepleit verbetering van de onderwijzerssalarissen. De heer Zandt (s.g.) acht terugkeer tot een beschei den levensvorm op onderwijsgebied noodig. Spreker bestrijdt subsidies aan openbare leeszalen, waar rc- volutionnaire en Godslasterende lectuur ligt. De heer Boon (v.b.) meent, dat sedert de vorige motie-Lingbeek niets is veranderd. Toen is de onbil lijkheid voor de ongehuwde onderwijzers opgeheven, maar tevens is het salaris voor de kloosterlingen tot het maximum opgevoerd. De katholieken zelf had den met de motie behooren te komen; dat ware een; schoon gebaar geweest. De heer Beumer (a.r.) verzoekt om inlichtingen over het euvel van onnoodige schoolsplitsing en vraagt of dit in belangrijke mate aanwezig is. Het onderwerp, in de motie-Lingbcek behandeld, raakt in de eerste plaats den minister van Financiën. Spr. stemt echter niet voor de motie. De meeste leden zijner fractie geven nooit hun stem aan een motie, waarhij aan een minister opdrachten worden verstrekt, al zijn ze in den vorm van een uitnoodiging gesteld. Daarna is aan het woord minister Terpstra, die zegt dat rike minister bij zijn werkplan rekening heeft ta houden met de finantiën. Voor alles dient te worden vermeden een herhaling van wat na 1920 is voorge vallen, n.1. dat verschillende maatregelen zouden moeten worden opgeschort of teruggenomen. Het zou ook een kwaad ding voor ons onderwijs zijn, indien het den naam moest krijgen te veel geld te kosten. Met dc critick op-de te luxueuse inrichting van ons onderwijs, kan spr. niet instemmen. Spr. kan zich het bezwaar tegen subsidieverhooging voor open bare leeszalen en orkesten begrijpen, daar hij tegen elke subsidie voor culturcele doeleinden is. Dit is echter geenszins een eisch van het calvinistische be ginsel. Een regeling van het bewaarschoolonderwijs. als hier verlangd, zou leiden tot te zware financieele lasten. Van spr. is geen voorstel te wachten tot kostelooze toelating op de scholen. Wat dc lichamelijke oefeningen betreft, deze moeten op 1 Jan. 1936 worden ingevoerd. Ernstig betwijfelt spr., of het van wijs beleid zou getuigen, reeds thans het onderwijs aan schippcrs- en kranierskindcren in een algemeenen maatregel van bestuur te regelen, overeenkomstig het rapport der Staatscommissie-Smeenge. Kan men zeggen, dat de tijd thans gunstig is voor verlenging van den leerplicht? Spr. bdt wij feit dit ern stig. Is het ook wel juist om den duur van den leer plicht te verlengen, teneinde de werkloosheid te be strijden? Een geheel nieuw beginsel zou hierdoor worden geïntroduceerd. Bij den arbeid in het belang van de ontwikkeling van de rijpere jeugd is aller eerst een taak weggelegd voor het particuliere ini tiatief. Het wetsontwerp inzake het middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs dient gewijzigd te worden. Overhaasting is niet gewcnsclit. Over de schrijfwijze van aardrijkskundige namen pleegt spr. overleg. Spr. had critiek venvacht op zijn circulaire inzake de spelling. II ij heeft niet bedoeld een wetenschappe ADM1NISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM. Wilhelminastraat. Tel. 11601. Na 6 uur Tel. 1(621 Bijkantoor: 's GRAVENHAGE, Akolelstraot 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bij onzen CORRESPONDENT, den heer

Schager Courant | 1930 | | pagina 13