Schaper Courant w1 HET JONGETJE EN SINTERKLAAS. Vijfde Blad. Brutale roofoverval te Eysden. Relletjes te Rotterdam. 18-jarig meisje verdronken. Nagekomen Berichten. HEERHUGOWAARD LANGENDIJK NIEUWE N1ED0RP Het gevaar voor overmatig trainen. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 29 November 1930 73ste Jaargang. No. 8774 Een filiaalhouder van een bank door ge maskerde bandieten overvallen en de kas geplunderd. De daders later aangehouden. Te Eysden in de provincie Limburg is gistermiddag ongeveer half drie een tweetal personen, die zich ge maskerd hadden, binnengedrongen in het bijkantoor van de Roterdamsche Bankvereeniging Zij hebben den kan toorhouder Steyn, die alleen in het gebouw aanwezig was, gebonden, een prop in den mond gestopt, waarna zij de kas geplunderd hebben. Een bedrag van in Ne- derlandsche waarde f 4000 a f 5000 werd meegenomen, waaronder 20.000 Belgische francs, die juist van het kantoor te Maastricht naar 't bijkantoor te Eysden ge bracht waren. De roovers hebben zich op' rijwielen ver wijderd. Onmiddellijk werd de marechausse gewaarschuwd, die de achtervolging per auto begon. De achtervolging had suces, want nog in den loop van den avond werden de bandieten in Maastricht gearresteerd en naar het bijkantoor te Eysden vervoerd. Het geld werd nog op hen bevonden. Nadere bijzonderheden. Omtrent dezen brutalen roofoverval worden nog de volgende nadere bijzonderheden gemald: Reeds eerder waren twee heèren, die Fransch spra ken met een Brusselsch accent op het kantoor geweest om over relaties te praten. Gistermiddag kort na twaalf uur verschenen de beide heeren opnieuw. Van 12 tot 2 uur is het kantoor wel iswaar gesloten, doch de heer Steijn was alleen achter gebleven om hen te ontvangen. De besprekingen wer- den weer opgevat; toen de heer Steijn zich op een ge geven oogenblik voorover boog om enkele stukken uit zijn bureau te grijpen, sloeg een der mannen hem met een boksbeugel op het hoofd. De filiaalhouder wist zich nog op te richten, waarna hij een kort maar hevig gevecht met zijn aanvallers leverde. Hierin moest hij echter het onderspit delven, maar niet eerder dan nadat hij in handen en beenen door de beide bandieten was gebeten en zij dén filiaal houder, onder bedreiging me', een revolver, met het koord van een electrlsche kachel stevig aan handen en voeten hadden gebonden. Zij stopten hem daarna een doek in den mond om hem het schreeuwen te beletten. De mannen hebben daarop de kas geplunderd. Na een half uur gelukte het den heer Steijn zich Uit zijn handen los te maken; hij schoof het raam open en sprong er uit. Op straat ontmoette hij een zijner handelsrelaties, die de beide mannen toevallig het huis had zien verlaten, en die opgemerkt had, dat zij In de richting van St. Geertruide verdwenen waren. De ma rechaussee werd onmiddellijk gewaarschuwd en ook de rijksveldwacht van Eijsden en Gronsveld. Met auto's en fietsen trokken zij en meer dan honderd inwoners den weg naar St. Geertruide op. Onderweg vond men aan den rand van een bosch twee rijwielen. Het bosch werd omsingeld, waarna het in alle richtingen werd afgespeurd. Het duurde niet lang of men vond reeds 1 der daders en kort daarop werd ook detweede aange houden. Het geld werd nog op hen bevonden. Het bleken te zijn twee Maastrichtenaren, Doggen pl.m. 30 jaar oud en de Greef, pl.m. 25 jaar, die er hun beroep van maak ten de omgeving van Maastricht ai te loopen en het ma ken van vergrootingen naar portretten aan te bieden. Eerstgenoemde werd nog kort geleden gearresteerd, ver dacht van inbraak en diefstal an een bedrag van f 900 te Horst (L.) doch mqpst toen wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten wordes jjesteld. De beide mannen werden naar de Marechaussee-ka zerne te Eysden overgebracht. Het gemeenteraadslid Van Burink ge arresteerd. Wegens opruiing bij de werkloozen-relletjes. Nadat het gedurende den geheele middag gisteren te Rotterdam vrij onrustig was geweest, zijn tegen 10 uur weer ernstige ongeregeldheden ontstaan, door dat het toen bekend werd, dat het communistisch gemeenteraadslid, de heer G. van Burink, gear resteerd was en op het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer was opgesloten. Deze arrestatie heeft door twee rechercheurs op den Goudschen Singel plaats gehad, op last van den com missaris van Actieven Dienst. De oorzaak daarvan zijn enkele opruiende zinsneden, die de heer Van Burink gisterenavond op de vergadering in het Alge meen Verkooplokaal heeft laten ontvallen. Hij heeft daar zijn menschen er op attent gemaakt, dat de landarbeiders in het Noorden er niet bang voor wa ren, om een „knolsmeris" uit den zadel te lichten. En ook heeft hij hen aangespoord, om over de Hoog straat te loopen, waar „mooie ruiten waren, om in te gooien". De menigte van werkloozen, waarbij zich, als steeds, vele opgeschoten jongens hadden gevoegd, hebben het de politie, naar aanleiding van dit voorval weer lastig gemaakt. De gummistok en de sabel moesten er weer aan te pas komen, om de joelende manifestanten uit el kaar le jagen. Toch hebben zij nog kans gezien om bij de firma Metz en in een bakkerij aan de St. Jacobstraat rui ten in te gooien. In verband met dit alles heeft de politie nog twee arrestaties verricht. Om half twaalf was alles weer rustig in de stad. Nader vernemen wij nog, dat het niet onwaar schijnlijk is, dat de heer Van Burink naar het Huis van Bewaring zal worden overgebracht Met de fiets te water gereden. Vergeef- sche pogingen om haar te redden. Het 18-jarige meisje, M. Hendriks te Erlekom fiet ste Donderdag op het smalle Schoolpad aldaar, ten einde zich naar de naaischool te Beek te begeven. Zij passeerde daar eenige arbeiders, die ter plaatse werk zaamheden verrichten. Direct nadat het meisje ge passeerd was, keken de mannen op en zagen tot hun verwondering dat noch van de fiets, noch van hot meisje iets te bespeuren was. De weg is daar ter plaatse aan heide zijden door water omgeven en toen de arbeiders een nader onderzoek instelden, ont waarden zij luchtbellen, die uit het water opborrel den, zoodot het niet twijfelachtig was. of het meisje was hier te water geraakt. Onmiddellijk stelden de mannen pogingen in het werk om het meisje en de fiets uit het water te halen, doch het bleek te diep om zich zonder meer te water te begeven. Nadat zij een rol ijzerdraad gehaald hadden, werd een der mannen hieraan bevestigd en deze begaf zich te wa ter. Het mocht hem gelukken het meisje op het droge te brengen, waarop direct kunstmatige ademhaling werd toegepast. Helaas zonder gevolg, Het meisje bleek reeds te zijn overleden. Het pad is ter plaatse zeer glibberig en men neemt dan ook aan, dat het meisje ten gevolge hiervan is geslipt en te water ge raakt. Als treurige bijzonderheid kan gelden, dat mej. Hendriks, juist heden haar 18en verjaardag zou vieren. „Burgerplicht" te Heerhugowaard. Vrijdagavond werd door deze Vrijz. Dem. Kiesvereeni- ging een algemcene vergadering gehouden. Als gewoon lijk viel over de opkomst niet te roemen. Nadat de vergadering door den Voorzitter was ge opend, werden de notulen gelezen en kwamen vervolgens de ingekomen stukken aan de orde. Die welke betrek king hadden op de candidaatstelling voor de a.s. Prov. Staten verkiezing werden aangehouden tot het desbetref fende punt der agenda, andere werden voor kennisge ving aangenomen. Met betrekking tot de ontvangen brochure van Mr. van Emden werd besloten deze te doen circulceren bij de be- stuusldeen. De rekening werd nagezien en in orde be vonden door de heeren A. Kooij en P. Beers. Ze sloot met een batig slado van f 8.73, doch met het oog op de ko mende propaganda voor de verkiezing zal een voorschot moéten worden genomen. De Voorzitter dankte den penningmeester en de com missie. Gebleken is, dat niet alle leden de Noordholl. Vrijz. Dem. ontvangen. Een onderzoek zal worden inge steld, aangezien toch een collectief abonnement van ruim voldoend aantal is genomen. Vervolgens kwam bovengenoemde candidaatstelling aan de orde. Doord enheer Brugman werd verslag uitgebracht, om trent hetgeen is verhandeld in de federatievergadering en in een bijeenkomst van het Dagel. Bestuur der fede ratie met besturen der aangesloten vereenigingen in den Statenkieskring Den Helder, welke bijeenkomst is ge houden te Schagen. Dit verslag werd aangevuld met de van den federatie-secretaris ontvangen conclusies der te Schagen gehouden besprekingen. Mede werden voorgelezen andere ingekomen stukken met betrekking tot de Statenverkiezing. Met genoegen werd ontvangen de mededeellng der zustervereeniging te Noordscharwoude van toezegging van steun voor den candldaat van „Burgerplicht". Na gedachtenwisseling, werd allereerst vastgesteld, dat „Burgerplicht" het gewenscht acht, dat in den kieskring met één lijst wordt uitgekomen. Natuurlijk werd op den voorgrond gebracht de aanbeveling van den heer P. Kos telijk als vertegenwoordiger voor eene tuinbouwstreek, verder zullen worden aanbevolen de heeren W. de Boer, J. Koster, H. Koster, F. Schermeihorn. C. Wijdenes Spaans en J. Balk. Verdere aanbevelingen wenschte men over te laten aan de zustervereenigingen. Hierna sluiting. OUDKARSPEL. In eene een dezer dagen gehouden vergadering van den Bond van Landpachters, waar als spreker optrad de heer Rinsema van Woerden, is een afdeeling opge richt met aanvankelijk elf leden. Nu onze electrlsche verlichting haar voltooiing begint te naderen, zal er door bemiddeling van den heer K. Coops, alhier, een lezing worden gehouden over moderne verlichting, door Philips Gloeilampenfabriek te Eindho ven. Wij rekenen dat velen van die gelegenheid gebruik zullen maken, die lezing bij te wonen, en tevens de schit terende etalage bij den heer Coops té zien van Electrlsche St Nicolaas cadeaux ln alle prijzen (Zie advertentie). WINKEL, 28 Nov. Appelen f 8—20, peren f 618, kool f 0.501, aardap- pelenpelen f 23, bieten f 1.502, spruitkool f 59 per 100 pond, bloemkool f 24, andijvie f 23 per 100 stuks. ALKMAAR, 28 Nov. Andijvie f 0.30—1.80, bloemkool I f 8.10—32, II f 1.90—5, boerenkool f 4.80. gele kool f 15, groene kool f 17, kropsla f 1.403.40, knolselderie f 1.80—3.80, roode kool f 15, Ch. kool f 0.803 per 100 stuks, bieten f 2.40 3.20, spruiten f 320, uien f 2.70—3 per 100 Kg., peren f 12, snijboonen f 23—32, witlof I f 7—13, II f 3—6 per 100 pond, prei f 2.605.20, selderie f 2.604.30, wortelen f 5.6011.20 per 100 bos. door Dr. H. SIPPEL. De gevallen van overtraining, die ik in mijn spreekuur onder de oogen krijg, blijken bijna altijd het resultaat te zijn van een reeds verschijnselen, waaruit zich ten slotte een werkelijke ziekte ontwikkelt De verschillende stadia daarvan zijn zeer leerzaam voor het herkennen van de overtraining. Mijn praktijk hééft mij ertoe ge bracht, dat de psychische verschijnselen voor deze stadia het meest kenmerkend zijn. Laten wij echter eerst vast stellen, wat training en wat overtraining is. Training is een tijd van oefening met het doel om door het geregeld herhalen van een geestelijk of lichamelijk proces ten slotte tot een bijzonder hooge prestatie in staat te zijn. Overtraining doet zich kennen aan het feit, dat de pres tatie niet verbetert, maar gestadig afneemt. Wat zijn nu de psychische verschijnselen, die men achtereenvolgens waarneemt? Bij het begin der training heb ik dikwijls o.a. bij de voorbereidingen voor de Olympische spelen te Amsterdam opgemerkt, dat frischheid, ijver en gewilligheid gepaard gingen met een bijna ascetisch aandoende, energieke vreugde en een dui delijk voor oogen staand doel om de prestatie zoo snel en zooveel mogelijk op te voeren. Een merkwaardig ken merk is in bijna alle gevallen de neiging tot „huisvlijt", tot het verrichten van oefeningen buiten het voorgeschre ven schema om. Deze verheugende en veelbelovende gemoedstoestand wordt gevolgd door een eigenaardige, moeilijk te beschrij ven gewaarwording, die het enthousiasme sterk bekoelt. Vóór het verrichten van elke oefening moet men een vraagteeken uit de wereld helpen. Wij hebben dikwijls op wandelingen gevraagd: hoe ver het eigenlijk nog was. Zooiets ondervinden de trainende jongens ook; zij gaan dan zichzelf vragen stellen als: „Is het wel noodig, dat ik de volgende week weer viermaal naar het sportterrein ga?" En deze vraag duikt op bij dezelfde menschen, die begonnen zijn met een nauwkeurig omschreven program ma voor hun training. Zulke vragen zijn een onmiskenbaar teeken van een beginnende vermoeidheid, maar toch gaan de prestaties nog gestadig vooruit, hoewel niet zoo snel als in het begin. Wij moeten hier dus nog spreken van training, niet van overtraining. In het derde stadium is echter twijfel gerechtvaardigd. De symptomen zijn nog niet verontrus tend; wij behoeven de menschen nog niet aan te raden een levensverzekering af te sluiten, want het gaat slechts om kleine uitwendige verschijnselen, maar toch bepalen deze nauwkeurig dc gemoedstoestand. De training wordt vanzelf minder intensief door een typische onnauwkeurigheid en neiging tot speelschheid bij de betrokkenen. Zelfs bij een trainingcursus voor lichte athletiek merkte ik dit in hooge mate op. Bij het hoogspringen b.v. werd in het begin elke sprong nauw lettend opgenomen, doch in dit derde stadium stoeiden zij of lagen verveeld In het gras, terwijl zij dlkwtjis zeer nadrukkelijk aan hun plicht moesten worden herinnerd. Vermaningen en verwijten worden beantwoord met een vriendelijken glimlach. „Dat is toch niet alle maal noodig! Wij kennen toch al heel wat!" Dit optimisme doet niet betrouwbaar aan. Zoo heb ik bij een voorwedstrijd van de Olympische spelen te Amsterdam iemand, die zeer matig voor den dag geko men was, hoewel hij zich zichtbaar Ingespannen had, hooren zeggen, dat hij zich werkelijk verheugde op de finale, omdat hij wist, hoeveel hij Juist op dat oogenblik kon presteeren. Doch hij kwam in het geheel niet ln aanmerking voor een goede plaats en speelde in het geheel geen rol ln den wedstrijd. Wanneer ln dezen toe stand de training nog verder voortgezet wordt, begint zich een neiging te openbaren om voortdurend gekheid te maken. Het doel van de training, het verbeteren der prestatie, n.1., bestaat nauwelijks meer en deze psycholo gische toestand bewijst wel ten duidelijkste, dat van overtraining gesproken moet worden. Behalve speelsch heid vertoonen de betrokkenen een eigenaardige behoef te om te praten. Zij praten met den leider over techniek wedstrijdtechniek, tralningshyglene en voeding, kortom, hij vertoont een belangstelling op wetenschappelijk ge bied, waaruit een oppervlakkig toeschouwer zou afleiden, dat hij er voortdurend op bedacht is, zijn eigen presta tie nog aldoor op te voeren; ln werkelijkheid is het ech ter niets anders dan pauzes ln lasschen en aan de trai ning te ontkomen. Nog iets anders zit er in deze ge sprekken: 't zoeken van twist met den leider, de po ging om hem op tegenspraak te betrappen en zijn maat regelen te critiseeren. Doch de psychologische verklaring ligt in het feit, dat de leider niet wordt aangevallen als, mensch, doch als belichaming van het idee der training Van deze schijnprestaties tot het ontbreken van alle prestatie is het nog slechts één stap. Die stap wordt ook weer gedaan met ethisch niet hoogstaande middelen: uitvluchten en leugenachtige verontschuldigingen, voor gewende hoofdpijn, schorheid of een kunstig verbonden gewricht, zoms zelfs een werkelijk ongeluk. Wanneer de oefeningen nog langer voortgezet worden, ontstaat het vierde en ernstigste stadium. Wat wij bij het derde stadium vermeldden over de zucht om den leider tegen te spreken, ontaardt nu ln openlijke tegen stand, lijdelijk verzet, betweterij en twistzucht en ten slotte een uitbarsting en het verdwijnen van den cur- sls. Wij laten hem gaan, want wij weten uit ervaring, dat hij na betrekkelijk korten tijd verzoend terugkomt. Resumeerend komen wij tot de conclusie, dat zich ge durende de training steeds sterker een psychologisch te weer stellen tegen het voortzetten der training open baart, eerst door speelschheid, later door minder geoor loofde middelen, tenslotte door het weigeren der gehoor zaamheid. Na de boven beschreven uitbarsting gunt hij zich meestal de noodige rust. Doch wanneer hij door eer- ff v v ZATFRDACiAVOyDSCH ETS Een origineel interview door S I ROL F. (Nadruk verboden alle rechten voorbehouden) Het is ons een voorrecht, onze lezers te kunnen berichten, dat het ons gelukt is ten koste van belangrijke uitgaven (o.a. een paar rolschaatsen en een postzegelalbum) een exclusief Interview te verkrijgen met een vertegenwoordiger van de belangrijkste groep onzer maatschappij, de moderne jon getjes. Onze speciale medewerker had een onderhoud met den jeugdigen Kareltje van Gisteren, wiens ware naam wij op zijn be grijpelijk verzoek verzwijgen. Slechts na be langrijke concessies onzerzijds (o.a. genoemde rolschaatsen en postzegelalbum en nog en kele kleinigheden van eetbare aard) was bo venvermelde jongeheer bereid onze mede werker een onderhoud toe te staan. Het re sultaat van dit hoogst belangrijke persge- sprek is hieronder in verhaaltrant weerge geven. REDACTIE. EL KARELTJE", zoo luidde onze vraag, „wat denk jij wel van Sinterklaas?" Kareltje, die juist bezig was op huilerigen toon nabij den schoorsteen een Sinterklaasliedje te zin gen, keek omzichtig om zich heen, om zeker te zijn, dat zijn moeder niet in de buurt aws, en sprak dan gedeci deerd: „Een reuze schwiendel, meneer, gewoonweg een reuze-schwiendel „Hm", kuchten wij, „Hm, Kareltje ,dus jij, hm, ge looft niet meer aan... hm, nu ja, je begrijpt me wel?" „Maak met mij nou de kachel niet aan," zei Kareltje diplomatiek, „geen een van ons, jongetjes van de twin tigste eeuw, zooals de meester op school ons altijd noemt, gelooft er immers meer aan, dat weet U toch ook wel, meneer! Het is niks als een middeltje om ons zoet te houden, meneer, anders niks. Omdat onze ouders anders ons niet kunnen regeeren, nemen ze dat oude maniertje ter hand, en ik moet zeggen, op de heele jonge jongetjes werkt het nog wel. Maar lk, en me vriendjes..." „En ik dacht," vervolgden wij, „dat je daarnet een Sinterklaasliedje bij de schoorsteen zat te zingen?" Kareltje keek mij aan, alsof hij zeggen wilde: Me goeie man, wat ben jij toch een uilskuiken, en hij antwoordde: .Nou ja, meneer, je moet toch wat doen, als je een fiets van je pa wil hebben? Dat ls nou ook wat! Nu ja, U moet niet denken, dat lk het graag doe, hoor, dat zingen van die liedjes en die heele komedie van In-me-schulp te krui pen, als ik de naam van Sinterklaas maar hoor. Wa rempel niet, meneer, daar zijn wij moderne jongetjes eigenlijk veel te rechtschapen voor. Dat leeren we wel op school. Daar wordt ons geleerd, dat we eerlijk moe ten zijn. en de waarheid spreken en zoo, en daar voelen we voor. Zeker, meneer, dat vinden we mooi, en er is feitelijk geen eeq modern jongetje die er niet zoo over denkt. Maar er wordt ons ook geleerd, dat we onze ou ders moeten liefhebben en alles doen wat ze graag wil len. Nou en daarom, al stuit het ons voor de borst om dat we niet van oneerlijkheid houden, daarom zeg lk, doen we maar net of we aan Sinterklaas op het dak en Pietermanknecht in de schoorsteen gelooven. Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen, mijn moeder verdriet te doen door te zeggen „Sinterklaas ls verlakkerij", en ik wil m'n vader het lolletje niet ontnemen, van zich elk jaar in een Sinterklaaspak te steken en mij er tusschen te nemen. Ik laat mijn pa veel liever ln de waan. Ach, meneer, drie jaar geleden had ik het al in de gaten. Het was me al eerder opgevallen, dst mijn pa altijd pre cies een boodschap moest doen, als Sinterklaas verwacht werd. En als hij dan terugkwam, en Sinterklaas was ge weest, dan wist hij altijd precies wat Sinterklaas tegen me gezegd had en wat of ik gezegd had. Ik dacht toen al, dat is vast geen zuivere koffie. Of Sinterklaas is een reuze-kletsmajoor, dacht ik, of m'n pa ls Sinterklaas zelf zucni, om aen Droofle of door pressie b.v. van een ver- eeniglng besluit de training voort te zetten, ontstaat een vijfde stadium, dat soms werkelijk ziekelijke verschijnse len vertoont Er ontstaat een vermoeide stemming, een gevoel van niet opgewassen te zijn tegen de eischen der sport, zelfs zware aanvallen van melancholie, kortom, de gemoedstoestand wordt werkelijk pathologisch. Het voor uitzicht van een wedstrijd beheerscht 't gedachtenleven in abnormale mate en de geheele opvatting der sport wordt die van een „sportpatholoog" of „sportsmonomaan" die zijn eigen leven tot een kwelling maakt (Nadruk verboden). ONTBONDEN. Dc Pluimveevereeniging „Wcstfriesland" tc Scha* gen, is ontbonden. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Dinsdag 2 December a.s. zal het veertig jaren geleden zijn, dat de door gansch het land bekende Stoom-» ververij en Chemische Wasscherij „De Regenboog", Firma Janssen en Bierens, Hofleveranciers van H.M, de Koningin, te Tilburg, werd opgericht De groote vlucht die dit bedrijf in deze veertig jaren, genomen heeft, wettigt ten volle de herdenking van dezen dag. Zeer bescheiden opgericht in het jaar 1890 Is deze fabriek gegroeid tot een uitgabreld complex van gebou wen, waarin ongeveer 500 arbeiders en arbeidsters werk vinden. Steeds is de ..Regenboog" met den tijd meegegaan. Aanhoudend werd gezorgd voor aanschaf fing der nieuwste machines enz., opdat haar devies: .Aflevering als nieuw" bewaarheid bleef. Iedereen kent dan ook het keurig, eerste klas werk van „De Regen boog", die bijna in iedere 9tad of dorp van het land haar filialen of depots gevestigd heefi. Te dezer plaatse is zü vertegenwoordigd door de Fa, J. H. Schene, Leagzijde B 45. Verder dient vermeld, dat ook de heer Joseph F. M. Janssen dien dag zijn veertigjarig jubileum viert, als mede-oprichter, firmant dezer zaak. Wij wenschen, dat ,JDe Regenboog" in groei en bloei blijft toenemen en na een tiental jaren in goud den gestadlgen vooruitgang van dit groote bedrijf geboekt zal kunnen worden tot vreugde van Werkgever en Werknemer. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Peter Weij, 21 jaren, typograaf, en Dicuwertje Schoorl, 20 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen. POLITIE. Gevonden: Eon kinderportemonnaitje; een pakje, inhoudende manufacturen. Het volgend jaar had ik 'm door. Mijn vader zijn schoe nen kraakten en hij had bovendien een blauw anker op zijn pols, want mijn pa heeft vroeger gevaren. Nou, toen Sinterklaas kwam, kraakten zijn schoenen en had hij ook een blauw anker op zijn pols. Zoozoo, dacht lk, staan da zaken zoo, nou, dan zal ik U eens ©fetjea voor vier dui ten geven. Toen dan ook de gebruikelijke vragen door mij beant woord waren, of lk het heele jaar zoet was geweest, en dat lk alles zou doen wat mijn moeder zei, en dat ik het heele jaar weer braaf zou zijn, en zoo. zei ik zoo langs mijn neus weg (de cadeautjes had lk al binnen): „Mag ik u wat zeggen, meneer Sinterklaas?" „Zeker, Jongetje, zeker," zei mijn pa met een aardappel in zijn keel. „Nou meneer Sinterklaas, het is natuurlijk niet om ta klikken, maar we moeten toch altijd de waarheid zeggen, nietwaar meneer Sinterklaas?" „Natuurlijk jongetje, altijd!" zei mijn pa. „Het is heel erg... meneer Sinterklaas, als iemand jokt... moet ie mee naar Spanje, niet meneer Sinter klaas?" aarzelde ik. „Natuurlijk, natuurlijk, jokken is gemeen! Wie heeft er gejokt, jongetje?" zei mijn pa barsch. „Nu, dan moet ik het u wel vertellen, meneer Sinter klaas, maar het is mijn pa... Het spijt me dat ik het zeggen moet, meneer Sinterklaas, maar mijn pa kan soms verschrikkelijk liegen. Mijn pa had aan me moeder beloofd, dat hij nooit meer rooken zou. en verleden week kwam ik onverwacht op zolder, toen moeder niet thuis was, en daar stond mijn pa te dampen aan een groote, dure sigaar, meneer Sinterklaas! Vin U dat niet erg lee- HJk, meneer Sinterklaas? En het ergste komt nog, meneer Sinterklaas. Mijn pa schrok zich een mikkie en gaf me een dubbeltje als lk niets tegen moeder zou zeggen. Dat wou lk eerst natuurlijk niet aannemen, omdat het erg leelijk is om te jokken, nietwaar meneer Sinterklaas? Maar toen me pa er nog een kwartje bij deed, heb lk me laten overhalen, maar was dat niet erg leelijk van mijn pa meneer Sinterklaas?" Sinterklaas mompelde erge rare dingen achter zijn mombakkes, en Ik geloof zelfs, dat ik zoo Iets hoorde als „blikaemsohe aap van een jongen," en ik zag, hoe mijn moeder aan Sinterklaas stiekum een schop tegen zijn, schenen gaf onder tafel, terwijl ze erg lief vroeg: „O, o, meneer Sinterklaas, vindt u dat niet erg, erg slecht van zijn pa, en bent u niet heel erg blij, dat u dit van die lieve Kareltje hoort?" Nu mijn pa scheen opeens geweldige haast te hebben om weg te komen, want hij mompelde zooiets van an dere kindertjes, waar hij naartoe moest, en toen hij, een minuut of wat later ln zijn gewone pak thuis kwant (hij was de deur niet uit geweest, meneer, maar had zich verkleed ln de diepe kast in de gang en was daarna met zijn Jas en hoed stilletjes naar beneden geloopen en had aangebeld!) en mij heelemaal niets vriendelijk vroeg, wat Sinterklaas gezegd had. zorgde ik wel, dat de tafel tusschen mij en mijn pa bleef, toen ik zei: „O, niets bij zonders pa, Sinterklaas was erg lief, pa!" Die heels avond ben ik vlak bij mijn moeder in de buurt gebleven, meneer, omdat mijn pa me niet kan slaan, als me moe der erbij ls, want dan houdt ze hem tegen. Had ik dak niet gedaan, meneer, dan had mijn vader me beslist ts lijf gegaan. De scheen van mijn pa is nog drie dagen lang erg pijnlijk geweest en twee dagen later, toen mijn moeder uit was. kreeg lk onverwacht van mijn pa een klets om mijn ooren, dat ik er van duizelde. En toen Ik een keel opzette niet dat het me pijn deed. maar ja kunt dergelijke dingen toch niet over Je kant laten gaanl zei mijn pa woedend: „Ja, brul maar raak, aap die js bent! Ik zal je leeren, om van je vader tegen Sinter klaas te klikken!" „Dus," zoo beëindigden wij dit hoogst belangwekken de persgesprek, „wat zou nu in het kort uw eindoordeel over het Sinterklaasfeest kunnen zijn, jongeheer Ka reltje?" Het jongetje dacht even na, keek luisterend naar da deur, waardoor de voetstappen van zijn moeder hoorbaar werden, en zei dan vriendelijk: „Een rcuzepretje voor. onze vaders en moeders, meneer, maar voor ons... hm, verlakkerij, meneer... om met Manus Peet te spreken, meneer, alle maal waterverf, dun spoelsel..." Waarna hij aanstonds op hullende toon begon te zin gen: Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan..<

Schager Courant | 1930 | | pagina 17