Sslapr Courant [m Vefikadz& Sluy&fi SpeotAÊimA, 25 ctpeh. Aai?pond De groote reis. 89$ Staatsloten'5, BANNE HOOGWOUD EN AARTSWOUD. Uit onze omgeving. ANNA PAULOWNA HOOGWOUD LEEFDE NIET DO ZICH DEN! Zaterdag 29 November 1930 73ste Jaargang. No. 07/4 Zevende blad. (Twee oudjes, vader is 74 jaar en moeder 65 jaar, zijn dezer dagen in de kleederdracht van hun dorp op reis gegaan naar Amerika. Ze. gaan daar, na eene scheiding van twintig jaar, hunne dochter be zoeken.) M'n kind, we hebben dan besloten, Om eens naar jou op reis te gaan, We zijn niet bang voor 't groote water, Voor 't water van den oceaan! Het is wat vreemd voor oude menschen, Maar liefde geeft ons goed en kracht, En, denk eens aan kind, twintig jaren, We hebben al zoo lang gewacht. We hebben ons besluit genomen M'n kind, we komen! We willen jou nog eenmaal spreken Vóór onze laatste, groote reis, Die ons voorgoed van jou zal scheiden, We worden oud, we zijn al grijs! Al lijkt het ver om daar te komen, Waar jij woont in dat verre land, Met vader durf ik 't best te wagen, Die heeft zoo'n trouwe, sterke hand! Wc hebben ons besluit genomen M'n kind, we komen! We reizen in dezelfde kleeding, Zooals je ons nog van vroeger kent, Dan kunnen we als vroeger praten, Daar ben je 't beste aan gewend, Dan komen de herinneringen Zoo heel veel mooier tot hun recht, Dan is je oude moeder bij je, En hóór je weer, wat vader zegt! We hebben ons besluit genomen M'n kind, we komen! Ik hoop, dat alles zich mag schikken, Zooals ik 't me heb voorgesteld, Jij ouder kind, maar niet veranderd, En 'zooals vader 't heeft voorspeld. Vervuld met liefde voor ons beidjes, Die snakten naar jou zonneschijn, Omdat je 'n deel bleef van ons leven, Dat zal voor ons iets heerlijks zijn! De mooiste van mijn levensdroomen M'n kind, we komen! (Nadruk verboden.) November 1930. KROES. b<i vi verkoudheden en rheumatiek Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 cis. Trekking van Donderdag 27 November 1930. Ie klasse 4e lijst. No. 3806 f 1000. No. 14966 f 200. Prijzen van f 20. 88 363 581 768 888 977 992 1069 1180 1193 1499 1831 1947 2014 2165 2279 2722 3367 3433 3673 4059 4109 4482 5010 5570 6169 6448 6473 6532 7257 7406 7421 7643 7758 8313 8484 857C 8789 8792 8935 9128 9257 9281 9614 9810 10096 10230 10258 10328 10606 10834 11953 12042 12574 12898 13061 14153 14421 14434 144S8 14554 14767 14883 15034 15412 15955 18159 16278 16315 16605 17040 17059 17130 17300 17566 17626 176G7 17689 17785 17793 18229 18322 18357 1S396 18452 18736 18890 18901 18917 19660 19694 19709 19823 20124 20185 20305 20589 20814 Verslag vergadering van het Dagelijksch Eestuur met Hoofdingelanden van de Banne Hoogwoud en Aartswoud, gehouden op Woensdag 26 November j.1. ten Raadhuize aldaar, des voormiddags 10 uur. De voorzitter, de heer K. Slagter, heet de heeren welkom en opent de vergadering. Hij wijdt eenige zeer waardeerende woorden aan den overleden secretaris, den heer J. Breebaart Dz. Hij memoreert, dat de over ledene als secretaris der Banne was de man op de rechte plaats door zijn groote werkkracht en aangena- men omgang en dat zij hem als Secretaris zeer zullen missen. De notulen worden zonder op- of aanmerkingen gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt Voorzitter mede, dat door hem met het lid van Dag. Bestuur, de heer P. Donker Jz. is opgenomen den toestand van afvoer van water bij den heer W. Beets en beide heeren adviseeren toch wel op het verzoek van W. Beets en c.s. in te gaan, en dus alsnog een ppmp te leggen onder de Pade aldaar. Het water daar ter plaatse kan door het leggen van pompen onder de dammen wel naar de afvocrsloot komen, doch een pomp onder de Pade gaat vlugger en wordt de toestand aldaar beter. Na eenige bespreking over deze zaak wordt besloten om een pomp onder de Pade aldaar te laten aan brengen. De heer A. Rood Kz. deelt mede, dat de buizen voor de rioleering bij de oude school in de Weere zijn gear riveerd, doch dat door Burgemeester en Wethouders van Hoogwoud wordt geadviseerd een rooster voor de buizen aan te brengen. Alzoo besloten. Door den heer Jb. Helder wordt op een vraag van den Voorzitter medegedeeld, dat de buizen onder den dam van A. Jonker zijn gebleven zooals ze waren, dus te klein van maat. Deze zaak zal door den Voorzitter worden onderzocht. Ingekomen stukken: Van Gedeputeerde Staten van Noordholland goed keuring omtrent nieuwe salarisregeling van Dagelijksch Bestuur, Secretaris en Presentiegeld Hoofdingelanden. Van den Pensioenraad mededeeling, dat vóór 31 December a.s. de storting voor inkoop en pensioens bijdrage ambtenaren van de Banne zullen moeten geschieden. Belde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de Directie der Nederlandsche Spoor wegen omtrent uitslag aanneming voorwaarden over name trambaan SchagenWognum. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat door hem een vergadering is bezocht van alle belanghebben den bij deze zaak. Op advies van de Commissie wordt besloten, de Directie der Nederlandsche Spoorwegen te berichten, dal de voorwaarden door de Banne Hoog woud en Aartswoud worden aangenomen. Voorstel van het Dag. Bestuur, om den penning meester, den heer L. Glas, te benoemen tot waarne mend secretaris. Alle heeren voor. Op een vraag van den Voorzitter verklaart de pen ningmeester het secretariaat naar zijn beste krachten te zullen waarnemen. Volgt rondvraag. De heer A. Zijp Cz. heeft aanmer kingen over het niet raaaitn der wegen en niet verwij deren der krooshopen. Zal door den Voorzitter worden, onderzocht. Door den heer P. Donker Jz. wordt ter sprake ge bracht de slechte afwatering aan den Boekeiweg bij den dam van J. C. Benit, daar de buizen onder dien dam te klein zijn. Ook de Voorzitter heeft deze zaak bekeken. De dam van Jb. Kayer even voor de brug van Benit is dicht. Daar het een Koggesloot is, zal aan den Dijkgraaf van de Vier Noorder Koggen worden gevraagd deze zaak te onderzoeken en zoo noodig den waterafvoer te verbeteren, daar de daaraclKrr gelegen landerijen veel last van 't water hebben, dat daar te lang blijft staan. Door Voorzitter wordt medegedeeld, dotjtij een kuil bij de Niedcrperbrug met puin heeft laten dempen, daar die volgens klachten gevaar opleverde voor 't verkeer. De heer A. Rood Kz klaagt over den 'slechten afvoer van water in de Weere langs den weg. Daar de straat weg in de Weere zal worden vernieuwd en verbreed, zoo zal op 't oogenblik hier niet veel aan zijn te ver anderen. Ook andere heeren bespreken den slechten toestand langs de bermen der wegen. Zal zooveel mogelijk puin in worden gestort. Hierna sluiting. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna, op Woensdag 3 December 1930, des namiddags ten twee uur ten Raadhuize. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. bij K. B. van 8 October j.1., No. 22, is goed keuring verleend aan de verordeningen op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbe lasting (tot 1 Mei 1932)tot classificatie der gemeente voor de personeele belasting; tot wij ziging van de heffing:-bedragen in de wet op de personeele belasting genoemd en tot intrek king der verordening op de heffing van op centen op de pers. belasting; b. Ged. Staten hebben bij besluit van 19 Novem ber j.1., No. 114, voor zooveel noodig goedge keurd de verordening tot wijziging der veror dening tot regeling van het vervolgonderwijs; c. Ged. Staten keurden goed bij besluit van 28 Gct. j.1., no. 64, de op 16 Juli en 19 Sopt. vast gestelde suppletoire begrooting, dienst 1930; d. door den Kerkeraad der Geref. Kerk is koste loos beschikbaar gesteld het vergaderlokaal bij die Kerk als stemlokaal; e. door A. den Broeder is de benoeming tot on derwijzer aan de o. 1. school II aangenomen; f. van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, is een dankbetuiging ontvangen voor de toetreding als buitengewoon lid van dien bond; g. de heer H. N. Cornelissen betuigt dank voor de beschikbaarstelling van een schoollokaal voor repetitie met kinderzangklasse; h. de heeren Wieger Bruin en Chr. Dekker heb ben medegedeeld de opdracht tot het maken van een uitbreidingsplan te aanvaarden; i. procesverbaal van gehouden kasopnemiog bij Gemeenteontvanger en Administrateur van het grondbedrijf; k. Ged. Staten hebben bij besluit van 5 Nov. j.1., no. 112, 't presentiegeld v. d. leden van d. Raad vastgesteld op f5.per lid en per bijgewoon de vergadering; 1. aan mej. A. Pranger is met ingang van 15 Dec. a.s. eervol ontslag verleend uit de betrekking van 2e ambtenare ter secretarie en in die be trekking is benoemd de heer L. H. E. de Rid der te Wieringen; m. de ophaaldienst, voor den VIeeschkeurings dienst is 10 Nov. j.1. in werking gesteld; n voor den Vleeschkcuringsdienst is een Com missie van Advies ingesteld, waarin voor deze gemeente de Burgemeester zitting zal nemen; o. aan den Architect Chr. Dekker te Schagén is machtiging verleend ten behoeve van de op „Cèrès" aan te leggen, wegen den aannemer op te dragen door aanvoer van zand de wegen 10 c.M. hooger te leggen. 3. Verzoek van de Gymu. stiekvereeniging DOKEV. om een subsidie groot f 100.Voorgesteld wordt voor één jaar een subsidie toe te kennen onder voorwaarde, dat na afloop van het ju »vn reke ning en verantwoording wordt overgelegd. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch, op hel punt van te gebruiken stcmpelmerken. j£e/cp lu&niekeq Rugpijn, rheumatische pijnen en blaaszwakte zijn vooral s nachts een voortdurende kwelling. En door de er aan gepaard gaande pijnlijke urineloozing, len denpijn, hoofdpijn en duizeligheid bezorgt een nier- aandoening u rust noch duur. l'itstel maakt de zaak slechts erger zoo lang de nieren het bloed niet behoorlijk filtreeren, kunt gij niet gezond worden. Wek de nieren op tot hernieuwde werkzaamheid en kracht met Kosters Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niermiddel, zonder eenige scha delijke bestanddeelen, kan zoowel door mannen als vrouwen, oud en jong met voordeel" gebruikt worden. Door tal vart menschen worden Kosters Pillen aanbevolen in gevallen van rheumatiek, spit. ischias, waterzucht, nierzand en -gruis, et) andere nier- en blaaskwalen. Begin nog heden met het gebruik cJÏapjijii Tlieieq C/Jtfleq Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Verzoek van den heer N. Raap om eervol ontslag als hoofd van school 111 met ingang van 1 fe bruari a.s. Voorstel tot overname van een door den lieer Raap gebouwd schuurtje bij de woning bij school III. Voorstel tot aanwijzing van stemlokalen. Benoeming stembureaus en Iloofdstembureau. Verzoek van M. Peter om ontheffing van zijn aan slag in het 'schoolgeld. Voorstel tot het sluiten van een tijdelijke geld- leening groot f 125000.voor het grondbedrijf en van f50000.in verband met den houw van bij zondere scholen. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage groot 50 der kosten van wegenverbetering aan den Anna Paulownapolder, zooals deze zijn genoemd in het hierbijgaand besluit van Hoofdingelanden en onder de in dat besluit opgenomen voorwaar den. Voorstel tot verkoop aan den Anna Paulowna polder van een strook grond van de pcrccelon Sectio L, no. 1129 en 922 ter breedte van ongeveer 1 Meter ten behoeve van het te maken looppad. Benoeming van leden van het Burgerlijk Armbe stuur wegens periodieke aftreding van de hoe ren D. Schenk en R. Waibocr. Benoeming van een lid van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs, we gens periodieke aftreding van den heer J. Berg man. Vaststelling suppletoire begrootingen voor 1930 en 1931. Rondvraag. Woensdagavond hield de afdeeling Hoogwoud en Om streken van den Bond van Landpachters een propaganda vergadering ten huize van J. Modderalhier, waar al* spreker optrad L. Rinzema met het onderwerp ..Da Pachtwet". Dat er voor dit actueel onderwerp animo was. bleek alras daar de bovenzaal geheel gevuld was. Voorzitter L. Glas heette allen welkom, in 't bijzonder de spreker. Het deed hem een groot genoegen, dat de opkomst zoo groot was. Het is volstrekt onze bedoeling niet om verhuurders en pachters tegen elkander op te zetten, doch om verschillende wantoestanden weg te nemen en te verbeteren. Hiervoor biedt de pachtwet eenige voordeelen en daarom achtte men het nuttig, iemand Uit te noodigen om deze zaak eens uitvoerig te behandelen en deze aanstaande wet eens aan alle kanton te bezien. Met deze woorden wordt de vergadering geopend en het woord aan den spreker gegeven. Deze begint te zeg gen, dat men ongeveer 8 jaren geleden in verschillend» couranten artikelen heeft kunnen lezen betreffende de pachters en getiteld: als de noodklok klept. Deze arti kelen werden door diverse personen van alle kanten vurig be,streden en men meende dat dit thuis behoorde bij het landbou.wcomité en de maatschappijen van land bouw. Dat men het daaraan niet overliet bleek reeds hetzelfde jaar toen door een veertigtal pachters uit de zelfde gemeente de Bond van Landpachters werd opge- FEUILLETON Uit het Enqelsch van L. G. M O BE RLY HOOFDSTUK XV. Een wandeling en een bezoek. „Ik heb je die geschiedenis nooit in alle bijzonderhe den verteld, nietwaar?" „Neen, alleen maar, dat een vrouw je bedrogen had en dat het Nigcl Eannister's schuld was." Ze liepen naast elkaar voort door de bosschen en hij Vervolgde: ,Jk praat niet graag over mij zelf. ik houd er niet van, tnaar jij hebt het recht om alles uit mijn verleden te weten." „Ik vind het prettig dat je er zoo over denkt," zei Lbe* meisje zacht. Een oogenblik liepen zij zwijgend verder door de laan, •aar een enkele zonnestraal viel door het dichte gebla derte en lichtplekken tooverde op den grond. ,.Ik was gek op Violet, begon Rupert, toen, „of neen, dat niet. Ik beschouw iemand niet als gek, die met hart en ziel van een vrouw houdt en haar vertrouwt, zooals hij zichzelf vertrouwt. Zóó vertrouwde ik Violet en toch bedroog zij mij." „Maar misschien was het niet haar bedoeling om je te bedriegen, misschien waren haar gevoelens veran derd," bracht Eva in het midden. „Natuurlijk, het was Verschrikkelijk, dat ze jou zoo behandeld heeft, maar misschien was zij wel tot het inzicht gekomen, dat zij meer van een ander hield." „Heel goed mogelijk," gaf hij toé, maar waarom heeft *ij mij dat dan niet ronduit gezegd? Zeker, het zou een vreeselijke slag voor mij geweest zijn, maar dien had ik liever gehad dan dat verschrikkelijke, gemeene bedrog. Dat was het. dat de zaak zoo erg maakte, Zoolang iemand eerlijk blijft, is alles ten slotte te vergeven maar bedrog Ondanks de zoznersche warmte voelde Eva een koude rilling over haar rug loopen. „Misschien," opeprde zij aarzelend, „misschien durfde Violet je de waarheid niet te vertellen." „Ze heeft me met opzet bedrogen! Ze heeft geen woord gezegd tegen mij niet en tegen niemand anders. Op een ochtend ging ze uit zoogenaamd om boodschap pen te doen. En trouwde fn alle stilte met hem! Haar ouders en mij stuurde ze een telegram, vóór zij met hem op reis ging!" ,,0," riep Eva. „wat vreeslijk wreed!" „Je begrijpt, hoe ik me gevoeld heb. toen ik dat tele gram kreeg! Tot het laatste toe, had ik niets aan haar kunnen merken; ik zou met mi;'n leven borg hebben kunnen staan voor haar liefde en trouw." ..Misschien was zij bang om je óe waarheid te vertel len". waagde Eva nogmaals te zengen.' „Bang? Waarom zou zij bang vo< r mij. geweest zijn?" „Het moet toch vreeseRjk moeilijk zijn om iemand te vertellen, dat je riet langer van hem houdt. Wanneer zij je de waarheid had verteld, zou je haar misschien hebben laten blijken hoe erg je je het aantrok. Missohlen zij wilde zeggen: „misschien zou je wel woedend op haar geweest zijn". -- maar zij zweeg, ofschoon haar intuitie haar zei, dat Rupert'Dane inderdaad vreeselijk zou kunnen zijn in zijn woede, hardvochtig en wreed zelfs. „Zij heeft mij niet de minste gelegenheid gegeven om haar ook maar iets te laten blijken", zei hij scherp „Enfin, nu weet je de hee!e geschiedenis. En ook wat voor soort man jou ten huwelijk gevraagd heeft, iemand die zich de dingen veel te veel aantrekt..." Even zweeg hij en toen viel hij plotseling uit, op harts tochtelijken toon: „Wat je mij ook ooit zou aandoen, liefste, bedrieg mij niet. Ik zou het onmogelijk nog eens kunnen verdragen Maar zooiets zou je niet kunnen doen, nietwaar?" En zacht legde hij zijn hand op haar schouder en keek haar met een blik vol liefde aan. Zij bloosde hevig en ze was zich klaar bewust dat nu het oogenblik gekomen was, om hem alles te bekennen. „Ik kan het niet, ik kan het niet," klonk het echter voortdurend een stem biijr.cn In haar. Als zij hein nu alles zou opbiechten, zou dat zoo goed als zeker een scheiding beteekenen. voor altlid. Eó alleen reeds de ge dachte aan de mogelijkheid daarvan deed haar den adem in de keel stokken en het eenige wat ze kon zeggen was- „Rupeijt, heb toch asjeblieft geen hoogen dunk van mij! Heusch, ik heb zcoveel fouten. Verbeeld je toch niet, dat ik een engel ben." „Kindlief, wij hebben allemaal onze fouten! Ik maak mij geen oogenblik de illusie dat jij ze niet hebt. Maar ik ben rotsvast overtuigd, dat jij nooit zou kunnen doen wat Violet gedaan heeft." Weer kwam die machtige aandrang om te bekennen, maar wéér werd de stem van haar geweten gesmoord door haar angst van zijn woede en verontwaardiging. Ik hoop, Rupert, dat ik nooit zal doen ,wat zij gedaan heeft," antwoordde zij, maar „Dat is nogal glad!" riep hij. plotseling vroolijk. „En laten wij nu niet verder over het verleden met al zijn opplezierige herinneringen praten. We moeten eigen-» lijk alles, wat er in ons leven gebeurd is, voor wij elkander leerden kennen, uit ons geheugen wegwis- schen. En hoe korter je me op je antwoord laat wach ten, hoe eerder het verleden volkomen in het niet zal wegzinken. Is het heusch nocdig, dat je zoo lang moet denken over wat ik jc onlangs gevraagd heb?"' Was het de warme liefdevolle toon waarop hij sprak, of de heerlijkheid van de zomersche natuur om haar heen; het ruischen van de boomen, de dansende zon neplekken op den grond, die haar opeens zoc'n vreemd gevoel gaven, dat haar verwarde en duizelig maakte? Ze keerde zich plotseling half om en keek hem diep in zijn oogen. „Ik gelcof niet, dat ik daarover nog lang zal moeten denken," zei zij zacht, alleen, ch... moet je nooit 'ver geten Rupert, dat ik maar een doodgewoon meisje ben, met alle menschelijke fouten en zwakheden. Heusch, .Rupert, verwacht niet te veel van mij, dan zal je je ook niet zoo gauw teleurgesteld voelen." Het was doodstil om hem heen. Eén oogenblik keek Rupert haar ernstig aan, toen trok hij haar in zijn armen en kuste haar innig. Haar K r werd dieper en ze verborg haar gezicht tegen zijn i der. Is dit het begin van ons nieuw leven?" vroeg zij eindelijk. „Ja, kindje, ja," lachte hij." Vandaag beginnen wij met een schoone lei." Eva wist zich later niet meer te herinneren hoelang zij dien middag door de bcsschen gezworven hadden, de eene laan in de andere uit. Ze behield alleen een vage heugenis, van dicht ruischend gebladerte boven haar hoofd, waardoor de zonnestralen speelden aan een dag van onuitsprekelijke zaligheid; zij wist alleen, dat zij langen tijd van huis geweest moest zijn. want toen zij op haar kamer kwam, verklaarde juffrouw Langley: „Gelukkig dat ik nog geen broed voor U had klaar gemaakt! Maar het water kookt dadelijk en in een vjjf minuten hebt u eèn kopje thee. Als ik niet wist, dat u bij een van uw kennissen in het dorp op bezoek was geweest, zou ik heel wat anders denken. Maar enfin, eind goed, al goed!" Zij glimlachto veelbeteeke- nend, toen ze naar de keuken terugging. Eva was blij dat ze alleen was om nog eens al het gebeurde van dien stralenden middag te kunnen over denken. Ze had dus den maanroep van haar geweten tot zwijgen weten te brengen! Het was haar alsof Rupert's woorden, dat zij een nieuw leven zouden be ginnen en alle herinneringen aan het verleden uit-*"- wisschen, haar voor goed bevrijd hadden van de nachtmerrie van haar bedrog. Als zij inderdaad een nieuw leven begonnen dacht zij spitsvondig was het niet noodig, dat zij Rupert een bekentenis deed. Zij wilde alleen nog maar denken aan de heerlijke toe komst. Al wat Rupert had moeten lijden door die andere vrouw, zou zij hem door haar liefde ruim schoots vergoeden, zij, zijn vrouw! Dc gedachte aan de toekomst bracht een kleur op haar wangen en deed haar oogen schitteren. De ellende van haar verloving met Nigel scheen haar alleen nog maar een boozen droom toe. Nauwelijks had Eva haar maaltijd geëindigd en zich in een gemakkelijke stoel neergevlijd, of er werd ge klopt. In de gang klonk de stem van juffrouw Langley en van een vreemden man. Op haar roep van „binnen"' verscheen juffrouw Langley, die de deur weer zorg vuldig achter zich sloot. „Daar Is een meneer voor U; hij zegt dat hij Drake heet en dat hij een oom van U is. maar ik vond het beter om u eerst maar eens even te vragen of ik hem binnen kan laten." Eva moest zich aan de-leuning van haar stoel vast grijpen. Doodsbleek staarde ze juffrouw Langley aan. „Zie je wel, dat dacht ik al, riep de hospita uit. „Ik heb u aan het schrikken gemaakt. Maar u hoeft heusch niet bang te zijn. Hij lijkt me een aardige man het is een heer op leeftijd," voegde ze er als bijzon dere geruststelling aan toe, „Ik... eh... ik dacht aan iets ai.ders. Het is alweer over. Laat u meneer Drake maar binnen komen." En met inspanning van al haar geestkracht stond zc op, om den bezoeker te ontvangen. Het was haar onmogelijk om helder te denken, de tijd was te kort om haar houding te bepalen, er zat niets anders op dan zich in den toestand, zooals deze zich zou ontwikkelen, ZOO goed mogelijk te schikken. Inmiddels had juffrouw Langley den bezoeker binnen gelaten. Met uitgestoken hand liep hy op het meisje

Schager Courant | 1930 | | pagina 25