SchagerCourant FIRMA RUS Tweede Blad. Het Sportpark te Alkmaar. De vlucht van den heer Van Tijen naar Indië. De crisis in het landbouwbedrijf! Ds Zomertijd. Wat zij niet verwacht hadden. Aardbeving in Chili. Een koudegolf over de Ver. Staten. De benzineontploffing te Mexico. Bjgaü Uit onze omgeving. WIERINGEN KINDERPORTRETTEN - FAMILIEGROEPEN, ARPAB M0LB0VAN NIEUWE NIEDSRP - H90RD-SGHARW0BDE. LANGEND IJ K ZIJPE S C H 0 0 R L. Zaterdag 29 November 1930 73ste Jaargang. No. 8774 Interpellatie in den Raad over den slechten toestand. In onze Sportrubriek is al eens eerder gewezen op den slechten toestand van het gemeentelijk sportpark te Alk maar, zoodat wedstrijden niet door konden gaan. Thans heeft in de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Alkmaar de heer Van Drunen een interpellatie gehouden over den toestand van het sportpark, dat herhaaldelijk zóó onder water staat, dat de wedstrijden niet gespeeld kunnen worden. Spr. vroeg wat B. en W. voornemens zijn hiertegen te doen. Wethouder Klaver antwoordde, dat de abnormale toe stand het gevolg is van den hoogen waterstand en den grooten regenval. Daartegen is weinig te doen. B. en W. sullen den toestand nog eens onder de oogen zien. Over de oplossing der wethouderscrisis te Alkmaar plaatsten we reeds elders in dit nummer een bericht Hieraan kunnen we nog toevoegen, dat in een vergade ring na afloop van de gehouden raadsvergadering werd besloten de heer J. Westerhof als loco-burgemeester aan te wijzen. In de tweede plaats komt daarvoor de heer H. Klaver in aanmerking, als derde de heer G. van Slinger land en als vierde de heer T. Bonsema. Geestdriftige ontvangst te Batavia en Ban- doeng. Aneta seint uit Batavia: Na reparatie van zijn vleigtuig te Telok Betong is de heer Van Tijen, export-manager van de firma Van Hou ten, 'om 10.20 uur op het vliegveld Tjilitian geland. Er bestond groote belangstelling. De vlucht van Amsterdam naar Batavia, is dus in zes weken volbracht, hoewel zijn werkelijke vliegtijd slechts weinig staat boven de tijden van de vliegtuigen van den geregelden luchtpostdienst AmsterdamBatavia, doch aldus had de heer Van Tijen voldoende tijd om zijn zaken te behartigen. Te Medan, Palembang en Batavia werd op geestdrif tige wijze den moedigen Hollander hulde gebracht. De vlucht heeft aangetoond, welke groote mogelijkheden de particuliere luchtvaart inhoudt voor uitbreiding van za kenrelaties in verschillende steden, die niet worden aan gedaan door mailbooten. Bij aankomst van den heer Van Tijen te Batavia werd hij op het vliegveld op de schouders gedragen. Van Batavia heeft de Ijeer Van Tijen zich naar Ban- doeng begeven. Zijn Pander-vlegtuig werd geëscorteerd door zeven Havilands. De belangstelling van het publiek was enorm. Toenemende samenwerking. Zooals reeds dezer dagen is gemeld hebben de orga nisaties van Werkgevers en Werknemers in het land bouwbedrijf besloten tot samenwerking om te komen tot steunmaatregelen van regeeringswege. Tot dit doel is een commissie gevormd uit de volgende organisaties: alle werkgeversbonden in de provincie Groningen, het Koninklijk Landbouwcomité, de R.K. Boeren- en Tuinderbond, de Christel. Boerenbpnd, de Moderne, R.K. en Christ. Landarb. bonden. Deze commissie heeft Woensdag j.1. vergaderd in het gebouw der Tweede Kamer met de R. K., Soc. Dem., Anti-Rev., Christ. Hist., Vrijz. Dem. en Liberale Kamer fracties. Daarbij is uitvoerig de ongunstige positie in het land bouwbedrijf in het licht gesteld en met aandrang ge pleit voor het met spoed invoeren van de noodig ge achte steunmaatregelen. De jaarlijks terugkeercnde motie-Braat ook nu weer verworpen In de Tweede Kamer is gisteren de jaarlijks terug- keerende motie van den heer Braat behandeld, tot af- ■caffing van den zomertijd. De heer Van Rappard (V.B.) motiveert de stem van zijn fractie tegen de motie, nu het overleg met de re geering er toe heeft geleid, dat de zomertijd niet aan vangt vóór medio Mei en eindigt begin October. De heer Schaper (S.D.) sluit zich hierbij aan. De motie wordt verworpen met 52 tegen 6 stemmen. Vóór: de heeren Braat (P.B.)., Kersten, Zandt en Van Dis (S. G. P.), Severijn en Dumaer van Twist (A. R.) Inbrekers vinden by hun inbraak in een villa plotseling twee marechaussee's tegen over zich. Dezer dagen was de maréchausse te Oss (N.-Br.) een plan tot inbraak in de villa van den fabrikant M. Hes, gelegen in de nabijheid van het station, op het spoor gekomen. Donderdagavond haddon zich teneinde dltplan te verijdelen en de daders te arresteeren, twee maré- chaussee's in het huis, waarvan de bewoners afwezig waren, verdekt opgesteld. Hun verwachting werd be waarheid toen 's nachts aan de achterzijde van het huis twee inbrekers verschenen om zich toegang tot de villa te verschaffen. Zij sneden daartoe een ruit van de glazen tuindeur open en stapten het huis binnen. Toen tot hun niet geringe schrik de maréchaussee's plotse ling te voorschijn traden, trok een der indringers een revolver en loste een schot op de politiemannen. Een der maréchaussee's, de 30-jarige Peters, werd getroffen in de linker-polsslagader. Onmiddellijk daarop kozen de beide mannen het hazenpad. Bij de achtervolging werd een der dieven, zekere Blommers, gearresteerd. De an der wist te ontkomen. De gewonde maréchaussee is na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Den Bosch overgebracht Zijn toestand is niet gevaarlijk. RASSENHAAT BIJ HET SPEL. Een Hlndocsch scheidsrechter door Mahonie- danen mishandeld. Reuter seint uit Bangalore: Te Mysore werd een Hindoesch scheidsrechter bij een voetbalwedstrijd tusschen een Hindoesch en een Maho- toedaansch elftal, door een woedende menigte Mahome- danen, ernstig mishandeld. De reden van de mishande ling lag in het feit, dat de scheidsrechter een Mahome- daanschen achterspeler wegens herhaald en gevaarlijk valsch spel gelastte het veld te verlaten. DE AANSLAG OP DEN D-TREIN BERLIJN— STOCKHOLM. D« dader gevonden. VD. verneemt uit Prenzlau: Uit het verhoor van den Donderdag te Angemunde ge arresteerde arbeider Ernst Ladewig uit Berlijn, is zoo goed als zeker komen vast te staan, dat hij de dader van den Donderdag bij Prenzlau op den D-trein Berlijn— Stockholm gepleegden aanslag ls. (Zie ook elders In dit nummer). Een heel blok ln Coquimbo afgebrand. Reuter seint uit Santiago de Chili: Gisterochtend werden te Coquimbo hevige aardschok ken waargenomen, die de huizen deden wankelen en een brand veroorzaakten, die in het zakenkwartier een heel blok huizen in de asch legde. Geen melding wordt gemaakt van persoonlijke ongelukken. Reeds dertig slachtoffers. V. D. verneemt uit New-York: Een koudegolf heerscht op het oogenblik over nage noeg, de geheele Ver. Staten. Op sommige plaatsen is zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer erdoor ge stremd wordt In totaal zijn dertig personen tengevolge van de hevige koude overleden. Donderdagmorgen was ln de omgeving van de Rocky Mountains de temperatuur gestegen en in Illinois stond de thermometer enkele'graden boven nul. Het meest on verwacht kwam de koude in het Zuiden der Ver. Staten Zelfs in Florida heeft het gesneeuwd en de badplaatsen met hun Riviera-klimaat hadden een wintersch aanzien Als ©en jacht in het Afriakansch© oerwoud. Een correspondent van de „Associated Press" in Mexi co meldt dat na de ontploffing te Guadelupe, waar in een circus door een botsing een benzinetankwagen in de lucht vloog (zie ook elders in dit nummer) zich toonee- len ontwikkelden, die veel weg hadden van een jacht in het Afrikaansche oerbosch. Trqepen mannen doorzoch ten voorzichtig kreupelhout en boschjes van het omrin gend landschap tot het opsporen van een leeuw, een oli fant, een geit en een gedresseerden hond, die nog steeds rondzwerven. Intusschen ls het aantal dooden tot 14 ge stegen. Nog steeds worden lijken te voorschijn gehaald van menschen, die onder de ruines.'begraven werden. MAN OVER BOORD. Starman verdronken Van den stoomtreiler IJ. M. 175 Trio) welke inmiddels van de visscherij in de haven van LJmuiden terugkeerde is de stuurman De Groot tijdens stormweer op de Noord zee over boord geslagen en verdrenken. De ongelukkige te IJmuiden woonachtig, laat een nog jonge vrouw en een kindje na. Bakkerij „De Zeeuw" Heerlijke BOTEK-BANKETLETTEE3. Heerlijke BOTEB-SPECULAAS. Heerlijke TAAI-TAAI. BORSTPLAAT en MARSEPEIN. Door het gebruik van prima grondstoffen uitsluitend eerste kwaliteiten. Doet tijdig Uwe bestellingen. Wij lezen in het Algemeen Nederlandsch Landbouw weekblad. Wieringermeerpolder. Besloten werd een tweetal personen, één uit Noord-Holland en één uit Friesland aan te wijzen in de door de centrale Landbouworgani saties ten behoeve van het contract met de Wieringer- meer in te stellen commissie. Voorts werd besloten over te gaan tot de benoeming eener commissie welke het rapport der Commissie-Vissering betreffende het in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder nader zal bestudeeren. Mej. Glazer. lid van het Instituut voor Arbeidsontwlk- keling afd. Wieringen zal Zondag 30 Nov. a.s. voor de afdeeling spreken over „Proza en Poëzie van dezen tijd" ln de oude school te Hippolytushoef. Algemeene vergadering van de gymnastiekvereniging* „Wieringen" in Concordia van Jb. Bruul te Hippolytus hoef op j.1. Donderdagavond. De heer Lücker opende de vergadering met welkom. De noutulen worden gelezen door den secretaris, den heer P. de Vries en worden na gelezen te zijn onver anderd goedgekeurd. Vervolgens leest secretaris het door hem opgemaakte jaarverslag. De Voorzitter zegt den Secretaris dank voor zijn keu rig gegeven overzicht Volgt rekening en verantwoording door de penning- mecsteresse, Mei. A. Duijnker. Bij monde van den heer C. Moeijes wordt medegedeeld dat alles keurig in orde ls bevonden. Het saldo ls klein, doch de vereeniging is eenmaal niet rijker. De begrooting voor het komende jaar wordt ook goedgekeurd. De schulden aan de ver eeniging „Omhoog" zijn nog f 150. Hiervan zal zoo mo- genlijk in het komende jaar f 100 worden afgelost. Volgt bestuursverkiezing: aftredende het geheele be stuur. Allen zijn herkiesbaar. De functie van voorzitter is vacant, wegens vertrek naar Den Helder van den te- genwoordigen voorzitter, den heer Lücker. Alle bestuurs leden worden herkozen en als nieuwe voorzitter wordt benoemd de heer S. de Vries Pz. Allen nemen hunne benoeming aan. De bespreking over het lidmaatschap K.N.G.V. vraagt aller belangstelling. Met de laatste contributieverhooglng wordt algemeen geacht dat deze nu veel te hoog is. Op 20 Dec. heeft een vergadering plaats van K.N.G.V. en de aanwezigen zijn van meening, dat op die vergadering over de hooge contributie moet worden gesproken. Al vorens een afgevaardigde naar deze vergadering van het K.N.G.V. te zenden, wordt noodig geacht, eerst een ver gadering te beleggen van de turnkring, waarvan onze vereeniging lid is. Vooi* verdere bespreking van dit punt dienen we een afwachtende houding aan to nemen. Mis schien is het mogelijk van uit de turnkring actie te voe ren tegen do hooge lldmaatschapskosten van het K.N. G.V. De eerste winteruitvoering zal zoo mogelijk worden gegeven den tweeden Donderdag en daarop volgeaden Zondag in Januari a.s. Deze datum in overieg niet den directeur, den heer Pennekamp vastgesteld. Het laatste punt van de agenda vermeldt „Leden-actie'* Er rijn te weinig leden, zoo zegt de nieuwe Voorzitter. En om gemakkelijk aan nieuwe leden (voornamelijk hee renleden) te komen valt niet mee. Hierover worden •^dvoerige besprekingen gehouden. Tenslotte is men •r over eens om zoo mogelijk* samen te werken met de oetbalvereeniging „Succes". Om een goede voetballer te zijn Is het beoefenen van gymnastiek ook zeer goed. Het bestuur zal in deze een bestuursvergadering beleg gen ln samenwerking met het „Succes"-bcstuur, en dan deze bespreking aan de orde stellen. Volgt de rondvraag. De heer P. de Vries zegt den af getreden Voorzitter hartelijk dank voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. We verliezen in hem een goede kracht Mej. A. Duijnker biedt den gewezen Voorzitter den heer Lücker, een bloemstuk aan met plateel pot, als blijk van waardeering. De heer Lücker is hiervoor zeer dankbaar, en zegt dan: Wat ik voor de vereeniging heb gedaan, beschouwde ik als mijn plicht. Op deze voorwaarde aanvaardde ik de bestuursfunctie. Spr. hoopt dat de vereeniging mag g rien en bloeien, en als zijn hulp soms noodig mocht zijn, ben ik altijd bereid tot helpen, zooveel in mijn ver mogen ligt. Met raad en daad zal Ik de vereeniging bij staan. BUSTEN, INTERIEURS enz. in allerfijnste uitvoering. Specialiteit in Vergrootingen en Reproducties naar elk portret, ook naar oude, onduidelijke foto's. Groote keuze in alle soorten MODERNE LIJSTEN FOTOGRAFISCHE ATELIERS c^jaaHPgaaB3z^j7a^vaw3roiiiBw mugg» De heer S. de Vries merkt op de slechte opkomst op de jaarvergadering. Dit is niet de eerste maal dat dit wordt genoemd. Er is niet veel aan te doen om de le- dfen bijeen te krijgen op een vergadering. Het bestuur zal trachten er ic£3 op te vinden, dat dit beter wordt, b.v. om van de jaarvergadering een feestavond te maken. De heer Pennekamp brengt hulde aan den oud-voor zitter voor de prettige manier van samenwerking. Spr. is er van overtuigd dat de heer Lücker zijn volle mede werking altijd heeft gegeven om hiertoe te komen, en hoopt dat het Lücker in Den Helder goed mege gaan. Verder niets meer aan de orde sluit de heer Lücker de vergadering met hartelijken dank voor de aangename besprekingen en voor de opkomst. Hij hoopt dat de nieuwe voorzitter actief mag zijn. Aan den heer M. Geel alhier is door Ged. Staten goedkeuring verleend, dat hij voor zijn autobusdienst op Schagcn gebruik maakt van een Dion-Bouton-bus met 32 plaatsen, ter vervanging van een kleinere Renault- bus. DEN OEVER. Droevig teeken des tijds. De algemeene malaise en groote werkloosheid die zich niet alleen in ons land doch bijna over den ge heele wereld doet gevoelen, is ongetwijfeld oorzaak dat in stilte veel armoede geleden wordt en men genood zaakt wordt middelen, waaraan men in beter tijden irfet gedacht zou hebben, te baat nemen om het „dage- lijksch brood" te verdienen. Het onderstaande moge daarvan wel een bewys zyn: Dezer dagen kon men in ons dorp een vrouw met een mandje, waarin een weinig koopwaar, langs de huizen zien gaan. Zij was niet het type van die vrouwen die er iederen dag met een negotie op uitgaan, ook haar manier van optreden wees er op, dat het haar „beroep" niet was. Wat was 't geval? Haar man was reeds eenigen tijd zonder werk geweest, doch had nu werk in de Wierin- germeer gevonden. Een liefdadige instelling had vaor reisgeld gezorgd, doch daarmede was de ellende nog niet ten einde. Haar man moest eerst een week gewerkt heb ben voor hij zijn loon ontving en waar moest geduren de dien tijd het eten vandaan komen? Een oplossing werd gevonden door van wat geleend geld een kleine hoeveelheid koopwaar aan te schaffen en aldus van de winst van den eenen dag in den anderen te leven. Verschillende feiten wezen erop, dat het hier geen be drog gold, doch een slachtoffer van onzen hedendaag- schen tijd Van de Zuiderzeewerken. Zoo wij zagen, wordt thans de laatste hand gelegd aan de afwerking van de doorvaart tusschen zee en IJselmeer. Met een enkel bericht hebben wij onze le zers steeds op de hoogte gehouden van de verschil lende gebeurtenissen, en hoewel aannemende dat het door allen gelezen is geworden, ja, wellicht velen na zoo'n bericht eens zijn gaan kijken, naar de vorderingen van het werk, toch gelooven wij niet, dat er onder hen veel geweest zullen zijn, die even stil gestaan hebben bij dit grootsche werk, waeruit de macht van de Hol- landsche ingenieurs en waterbouwkundigen weer on dubbelzinniger dan ooit te voren spreekt. Wat is er in eenige jaren alleen op Wieringen niet tot stand gebracht en veranderd? En moeten wij dan geen diepen eerbied hebben voor de menschen, onder wiens leiding dit alles geworden is, wat het nu is? Dr. Ir. J. A. Ringers, Directeur-Generaal van Water staat, voorheen Directeur-Hoofduitvoerder van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, heeft eenigen tijd geleden In een artikel In „Het Han delsblad" op zoo kernachtige wyze de macht en het ..kunnen" van onze ingenieurs en helpers beschreven. Wij laten hieronder eenige regels daaruit volger». Mogen ze ook bij onze lezers die overtuiging brengen. In de laatste jaren zijn er weer vele ingenieurs uit den vreemde terug moeten keeren: de Nederlandsche ingenieur is overal als helper opgetreden; hij heeft anderen zijn vak geleerd. Het einde is, dat zijn leer lingen hem in mindere mate noodig hebben. Ook treedt de concurrentie van andere landen als de Vereenigde Staten. Engeland. Duitschland enz. meer en meer op den voorgrond. Gelukkig vinden die teruggekeerde in genieurs. opzichters, bazen en arbeiders door de uitvoe ring der Zuiderzeewerken hier te lande een loonenden werkkring, welke echter niet nrders dan van tijdelijken aard kan zijn. Het aantrekkelijke der Zuiderzeewerken ligt niet alleen in de kloeke conceptie en ln de vergroo ting van ons grondgebied. Naast het prachtige werk. dat onze ingenieurs doen in de voorbereiding van dezen waterbouw van den eersten rang (het bouwen van dijken, die de eeuwen moeten kunnen weerstaan, met hunne kunstwerken en de geweldige bemalingslnstal- laties). geeft de uitvoering een voorbeeld van wat de Delftsche ingenieur met de hulp ran onze werven, fa brieken en onze vaklieden in korten tijd en onder moei lijke stroom- en weersomstandigheden als uitvoerder vermag tot stand te brengen. De afsluiting der Zuider zee wordt uitgevoerd door vier groote Nederlandsche aannemersfirma's, wier namen hier niet genoemd be hoeven te worden, maar in elke publicatie ln den vreemde op den voorgrond behooren gesteld te worden. In hun hoofdleiding en in hun staven steunen zij op den Delftschen ingenieur. Wanneer straks het moeilijke werk der sluiting ge lukkig zal zijn volbracht, zal voor een deel van dezen staf en het materieel van deze firma's, die reeds een goede reputatie in den vreemde nebben en talrijke ge slaagde werken aldaar kunnen aanwijzen, de weg weer naar buiten moeten leiden. Dan moeten zij het voor treffelijke Nederlandsche materieel met de uitstekende bemanning en hun aanhang van rijswerkers en steen zetters, de betonmaker en kraandrijvers, weer onder Nederlandsche vlag over alle zeeën zenden Maar dat "verklaart ook de noodzakelijkheid om er voer te zorgen, dat men in den Vreemde weet, wie die firma's zijn die op zoo kranige wijze dit vaderlandsche werk zonder voorbeeld uitvoeren. Met onze aannemers in den vreemde blijven ook onze werven en machinefabrieken aan het werk en werpt de grootsche landaanwinning ons mede langs dien weg vruchten in den schoot. De wedstrijden van den Langendijker Kolfbond nemen Zondag 30 Nov. een aanvang. Zy worden ingezet door klasse A, die om de 14 dagen speelt met 6 kolvers. Klasse B begint op 7 December met 8 deelnemers. In klasse A verschijnen alle clubs, in klasse B wordt door „Onder Vrienden" niet meegespeeld. De tweede afdeeling van den Bond van Ler.dpr.chtera werd aan Lar.gendijk opgericht n.1. te Cudkarspel met 11 leden. Het bestuur bestaat uit do heeren: G. IJff, voorzitter. IJ. Kaan, secretaris, D. Eorst, penningmeester C. Paarlberg en J. Smit, leden. Als we goed zijn ingelicht, is het de bedoeling van het bestuur van den polder Oosterdijk en Molengeerzen de nog bestaande 3 molens binnen een paar jaar ook te sloopen. Zooals men weet, zijn er nu reeds 3 afgebroken Van groote werkloosheid is aan Langendijk eigenlijk nooit sprake. Toch wordt algemeen verwacht, dat er dezen winter heel wat werkloosheid zal zijn. Als het werk op de fabrieken zal zijn afgeloopen, zullen de ar beiders geen werk vinden bij de tuinbouwers. Er Is n.I« weinig kool, cn verschillende bouwers zullen trachten het zonder arbeiders te stellen. We vernemen, dat het ook op den houtzaagmolen maar slap ls; dat de krat ten- en mandenmakerijen, als gevolg van de malaise in het tuinbouwbedrijf, weinig te doen hebben en dat er weinig omgaat op de schuitenmakerijen. Voor van den winter ziet het er alzoo niet best uit. Kon er vanwege de gemeentebesturen geen productief werk worden aange sneden? OUDKARSPEL. De tooncelvcreeniging „Jong Leven" houdt haar uit voering in dit seizoen op 7 en 9 December a.s. ten lokale van den heer C. Vis alhier. Opgeveerd zal worden het tooneelstuk in 3 bedrijven „Met den handschoen ge trouwd", van Jan Fabriclus. Plaatsbespreking kan reeds vanaf Zondag geschieden Z:e ook de advertentie in dit nummer. NOORDSCZIARWOUDE. Kerkconcert zangver. „Crescendo"* Woensdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een con cert gegeven door bovengenoemde vereeniging onder lei ding van den heer Willem Hespe, met welwillende mede werking van den heer M. Visser (orgel), W. J. Smit (piano) en Mevr. Smitv. d. Wal (declamatie). Het programma opende met orgelspel waarna het vrouwenkoor van „Crescendo" een tweetal liederen zong en daarna het gemengde koor een drietal nummer. WsJ kunnen niet anders zeggen, dan dat de verschillend© nummers ons zeer hebben voldaan. Hierna werd door Mevr. Smit gedeclameerd een tweetal gedichten van H. RolandHolst en Helenc Swart. Voor velen waren deze gedichten misschien te zwaar, hoewel ze heel goed ver tolkt werden. Daarna trad weer het vrouwenkoor op met het „Vijf de Scheppingslied" (De Vogelen), van Rich. Hol. Dit nummer was voor koor, solo en piano. Het koor was hierin heel goed, evenals de solo en de pianobegeleiding die als altijd in goede handen was. Door den heer M. Visser werd daarna een orgelsolo gegeven „Lass mich in tranen", van Handel. Nadat door Mevr. Smit nog eenige gedichten uit eigen werk voorgedragen werden, waarbij wij in het bijzonder willen noemen „Zonder God", werd dit concert besloten met het numer „Wilt heden nu treden", voor koor en orgel bewerkt door Willem Hespe. Dit was een waardig slot van dit mooie concert. Het is jammer dat het le denaantal van „Crescendo" zoo achteruit is gegaan, wij zouden hierbij tevens op willen wekken lid te worden van deze goede vereeniging. De opkomst was vrij goed. Jam mer is het, dat de aandacht wel eens te veel afgeleid wordt, door kinderen die nog te jong zijn om deze con certen te bezoeken. Woensdagmiddag ontstond een begin van brand ten huize van den heer Frielink aan "de Oosterstraat. Door krachtdadig optreden van de vrouw des huizes, was de schade niet groot. De oorzaak ls onbekend. Op het laatste gedeelte der Oosterstraat is een lantaarn geplaatst, wat een groote verbetering genoemd kan wor den, daar het daar 's avonds zeer donker was. Nu nog rioleering en een betere straat, daar het water bij regen val geen kant heen kan. ZUIDSCHARWOUDK. Het Belang der Jeugd uit Broek op Langendijk viert in deze gemeente heden zijn 30-jarig bestaan. B. d. J. is de vereeniging, die gedurende dien tijd pal heeft gestaan voor het openbaar onderwijs. Naar wij vernemen, zal de gemeentelijke steunverle ning voor werkverschaffing op 1 Dec. a.s. weer in wer king treden. De steunregeling is gelijk aan die van den vorigen winter. Zij ,die bepaalde werken, ter bestrijding van de werkloosheid, wenschen te laten uitvoeren door werklooze arbeiders, kunnen daarop subsidie aanvragen ten bedrage van 25 pet. van het arbeidsloon. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Maria Anna, dochter van Albertus de Wit en Berdina Maria Schaper. Ondertrouwd: Arie van der Vorst, 28 jaar, arbeider en Johanna Wilhelmina Veldhuizen, 24 jaar, zonder be roep, beiden te Zijpe. Getrouwd: Petrus Cornelis Jozef van Resteren, 33 jaar, bloembollenkweeker, te Lisse en Anna Maria Nle- len, 32 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Gerrit Kufct, 84 jaar, weduwnaar van Bregje Ambuul. Alhier is met een flink aantal leden een korfbalclub opgericht, onder den naam „De Duinstreek". Het Bestuur is als volgt samengesteld: de heer R. Hilbrands, voorzitter, Mej. Nelly Wit, penningmeeste- resse, Mej. Marian Schermer, secretaresse en de heer en Mevrouw Geurts. In ^aansluiting van het raadsverslag van Donderdag J.l„ zie elders in dit blad, kunnen we nog mededqelen, dat na heropening van de openbare vergadering werd besloten aan den kapper N. J. Venneker te verkoopen een perceel grond in het dorp Groet, gelegen aan den Hcereweg, groot pl.m. 370 M2„ voor den prijs van t 2.— per M2.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5