SchagerCourant RAAD VAN SCHAGEN. Derde Blad. Vergadering van den Raad op Vrijdag 28 Novem ber 1930, des avonds te kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt na een kleine aanmerking des heeren Overtoom, de goedkeuring ider notulen. Mededeeiingen van den Voorzitter. De Voorzitter deelt mede, dat de heer De Moor te Schagerbrug schriftelijk is verzocht te berichten, wat zijn plannen zijn ten aanzien van het door hem ge kochte stuk grond in het Heerenbosch. Van ge meentewege wordt de aldaar liggende sloot beter ge dempt. Antwoord op genoemden brief is nog niet in gekomen. De heer Overtoom informeert of van de zijde van den heer De Moor over de onvoldoende demping der eloot is geklaagd. Voorzitter zegt dat dit niet het geval is. Ingekomen stukken en adressen. Ie. Dankbetuigingen van toegezegde subsidies, De heer J. Visser, Rijswijk, bericht de aanneming van zijn benoeming tot hoofd der U.L.O. school. In functietreding 1 Januari 1931. Ged. Staten keurden goed besluit verkoop grond en water aan de provincie Noordholland (P.W.B.); idem verordening opcenten personeele belasting en verordening vervanging belasting bedragen 5en grondslag; idem gemeenterekening 1928. Van de Commissie van Uitvoering van den Vleesch- keuringsdienst in den Kring Barsingerhorn, kwam in een verslag van de vergadering op 2 October 1.1. De heeren J. Bregman en J. G. L. Bolte hebben de benoeming tot plaatsvervangend lid van stembureau aangenomen. Het bestuur van de Schager Handeldrijvende en Industriëele Middenstandsvereeniging, zond verslag over het boekjaar 19291930 t.a.v. de Middenstands woningen in. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Verkoop bouwterreinen in het Heeren bosch. Ten aanzien van het in de vorige vergadering be handelde verzoek van den heer H. Willemse, om aan koop van een perceel bouwterrein, wordt overgelegd de begrooting van den gemeente-opzichter inzake de aansluiting van het aangevraagde perceel aan riool en trottoir. Blijkens deze begrooting bedragen de kosten totaal f880, onderverdeeld als volgt: 1 beerput met deksel enz. f 100, 55 M. betcnriool 50/75 met vloer enz. f 550, 48 M2. voetpad van betontegels f 144, on voorzien, winst en risico f86. Naar aanleiding van deze opgave merken B. en W. het volgende op: In verband met de raadsbesluiten tot den bouw van een nieuwe Openbare Lagere School op het Heerenbosch en met de eerlang noodige verbinding van het Torenplein met den Primairen weg, is de aanleg van beerput en betonriool, als in gemelde begrooting opgenomen, een zaak, welke toch niet ïang meer kan worden uitgesteld. Het voetpad van betontegels zou voorloopig nog niet noodig zijn geweest; de daarvoor benoodigde ma terialen blijven echter voor latere werken ter plaatse behouden. Volgens mededeeling van den Gemeente-Opzichter is in deze een bedrag van slechts f25 a f30 als ver loren te beschouwen. De heer Willemse heeft zich dntusschen bereid verklaard, deze laatste kosten, in het uiterste geval ten bedrage van pl.m. f25 voor zijne rekening te nemen en aan het Grondbedrijf te vergoeden Het Collage vestigt er in deze nog de aandacht op, dat destijds bij den verkoop van een perceel aan den heer Gorter geen bezwaar is gemaakt tegen het feit, dat dit perceel ook viel buiten de bouwrijp gemaakte gedeelten en ten opzichte daarvan ook voorloopige maatregelen te nemen waren, wat betreft aansluiting aan trottoir en riool. Afgezien van de inconsequentie die hier dreigt, vertrouwt het College, dat de raads leden zich boven persoonlijke belangen en overwe gingen zullen weten te verheffen. B. en W. zijn van oordeel, dat het wel zeer op prijs gesteld moet worden, dat juist in dezen tijd van ma laise nog meerdere personen bouwterrein willen koo- pen en willen bouwen. Behalve werk voor vele per sonen, betrokken bij de bouwvakken, is er voor aller lei middenstanders in onze gemeente bezigheid en voordeel verbonden aan den bouw en inrichting van nieuwe woningen. Bovendien komen er juist in de laatste dagen eenigc aanvragen voor woningen bin nen voor te stichten jonge gezinnen en voor gezinnen van elders. Het bevorderen van den bouw op het Hee renbosch zal direct en indirect het vestigen van nieuwe gezinnen bevorderen. B. en W. zijn daarom van meening, dat de Raad zijn taak verkeerd zou opvatten, wanneer hij het bouwen van nieuwe woningen op eenigerlei wijze moeilijkheden in den weg legde. Het College advi seert derhalve, den heer Willemse den door hem ge- vraagden grond te verkoopen op de voorwaarden, in diens aanvraag vermeld, onder voorwaarde nog, dat hij de als verloren te beschouwen uitgaven als ge noemd vergoedt. Ten slotte stellen B. en W. den Raad voor de wer ken, als in de begrooting van den Gemeente-Opzich ter gemeld, voor rekening van het Grondbedrijf uit te voeren. Van den heer Willemse is bericht ingekomen dat hij in het uiterste geval f25 wil bijdragen voor aan leg trottoir enz. De heer Gorter heeft met groote verontwaardiging kennis genomen van het advies van B. en W. en spr. neemt het den Burgemeester zeer kwalijk, dat bij aan dat advies heeft meegewerkt. Spr. noemt deze critiek van B. en W. zeer laag bij den grond en spr. wijst die ver van zich af. B. en W. verwijten spr. alsof hij om persoonlijke belangen te dienen aan den grondverkoop indertijd heeft meegewerkt. Spr. weet wel uit welken hoek deze verdachtmaking komt, het is niet do eerste maal dat dit gebeurd, maar zegt spr., dat gedonder moet nu maar eens op houden. Spr. geeft nu uitvoerig weer hoe de ver koop van den grond indertijd is geschied, en hoewel niet ideaal, spr. er genoegen mee heeft genomen dat zijn perceel juist on de grens kwam en hij zoo den harden weg kon bereiken. Spr. heeft in vorige zitting reeds gezegd dat het hem speet dat de heer Willemse <le dupe zou worden der weigering, maar het ge meentebelang eischte hier, dat geen onrijpe bouw grond werd verkocht en daarom was spr. in de vorige zitting er tegen en nu ook alleen in het economisch belang der gemeente. De heer Overtoom heeft inlichtingen gevraagd over de breedte van den daar te maken primairen weg. Deze wil spr. op 12 M. breedte. Dit wil spr. vast gelegd. voor den grond te verkoopen. En tevens wil spr. tevoren onderzoek van den prijs waarvoor de grond is te verkoopen. De heer De Vries had dezeifde vraag over den pri mairen weg willen doen. Deze is geprojecteerd op 10 M. en dat is spr. te nauw. Zaterdag 29 November 1930 73ste Jaargang. No. 8774 De heer Schoorl meent, dat den raad reeds was toegezegd dat het 12 M. zou worden. Spr. is daar ook voor. Op de teekening is daar blijkbaar geen reke ning gehouden. De heer Gorter: Nu weten wij nog niets. Voorzitter 't Is verzuimd vast te leggen. De heer De Vries informeert nog of de heer Wil lemse goed weet dat hij met zijn auto niet naar zijn huis kan komen, dat het. tegeltrottoir blijft. Dit voor eventueel verzoeken enz. in de toekomst. Voorzitter zegt, dat de opzichter dit alles heeft me degedeeld. De heer Van Rijswijk was vorige zitting een tegen stander van het verkoopen van dezen onrijpen bouwgrond, nu zal spr. voor stemmen, omdat is ge bleken dat de heer Willemse niet op een ander punt in het Heerenbosch wil bouwen en alles moet worden gedaan om grond te verkoopen. Spr. wil echter den heer Willemse geen f25 laten betalen, dat is ten slotte van allen toch niet te vorderen en daarom wil spr. er niet mee beginnen. De heer Van Nuland wijst den heer Van Rijswijk cp de consequentie die er aan vastzit, als men een vrij stelt van bijbetalen. Dan zullen allen vrij zijn en juist voor de consequentie daarvan, nl. het aan ieder die aanvraagt onrijpe bouwgrond verkopen en het maken van nieuwe straten die duizenden zullen kosten brengt spr. er toe tegen verkoopen aan den heer Willemse te stemmen. Na nog wat deliberatie, waarbij de heer Van Rijs wijk zijn standpunt nog verder uiteen zet en de heer De Vries meent dat war de heer Willemse 'n gunst krijgt en daarvoor wel iets kan betalen, trekt de heer Van Rijswijk zijn amendement in. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen tegen de heeren Gorter, Van Erp, Overtoom en Van Nuland. Door den hoor C. Aij wordt gevraagd een perceel bouwterrein, gelegen ten Zuiden van perceel-Gorter, aan de Torenstraat, groot pl.m. 57 M2., voor den prijs van f 6 per M2. te mogen koopen. Bij deze aanvrage wordt overgelegd een begrooting van den opzichter, van kosten van aanleg van voet pad, tot een bedrag van f 103.60. De heer N. J. C. van Geelen verklaart te willen koopen een perceel bouwterrein aan de Laan, ter grootte van pl.m. 144 M2., voor f7.50 per M2., terwijl de heer Jb. Blokker een perceel bouwterrein aan de Lauriestraat, groot pl.m. 158 M2. voor f5.per M2. wenscht aan te koopen. Ten aanzien van de verzoeken van C. Aij, N. J. C. van Geelen en Jb. Blokker, stellen B. en W. den Raad voor, de gevraagde perceelen aan adressanten te verkoopen voor de door hen aangegeven prijzen, op de gewone voor het Grondbedrijf vastgestelde voorwaarden. Al deze voorstellen worden met algemeene stem men aangenomen. Verlaging staangeld. In de vorige vergadering was door B. en W. tij delijk ingetrokken het voorstel om de staangelden voor de Donderdagsche wëekmarkt, thans bedragende f 0.50 per M2., met een minimum van f 1.te verla gen tot f 0.25 per M2., met een minimum van f 050. In hun advies deelden B. en W. toen mede, dat deze verlaging blijkens de Uitkomsten over het jaar 1929 1930 een vermindering van f 620 tengevolge zal heb ben, doch dat zij van meening zijn dat het verschil in ontvangsten tot geringere proporties teruggebracht zal worden, 'omdat zij verwachten dat de aanvragen om plaats tengevolge van de verlaging zullen toene men. B. en W. hadden hun voorstel tijdelijk ingetrokken, teneinde de Middenstandsvereeniging in de gelegen heid te stellen haar oordeel over deze kwestie ken baar te maken. De Schager Handeldrijvende en Ind. Middenstands vereeniging berichtte dat hare algemeene vergade ring van oordeel was, dat verlaging niet wenschelijk was en besloot te adviseeren de staangelden voor de Donderdagsche markt niet te verlagen en te ver zoeken om voor de Zaterdagavondmarkt voor onbe- paaklen tijd geen staarfeeld te heffen. Deze besluiten werden genomen met 12 stemmen vóór, 4 tegen en 6 blanco. Van de Commissie tot het instandhouden eener Za terdagavondmarkt in de Molenstraat, kwam een adres in, waarin zij vraagt het door B. en W. gedane voor stel tQt verlaging der staangelden voor de Donder dagsche markt wel aan te nemen. De commissie wijst er in een memorie van toe lichting op, dat de marktgelden in Schagcn aan de spits staan, dat de verlaging tengevolge zal hebben dat de Bond van Marktkooplieden zijn volle mede werking verleent, dat een goede bezette stalletjes- markt zeer zeker de geheele markt ten goede komt, en dat het geen eer voor de gemeente Schagen zou zijn als voor de luttele bedragen die hier in het. ge ding zijn, de markt weder door den Bond zou moeten worden geboycot. De heer Bakker zegt, dat volgens het boekje der marktkooplieden de Schager Markt aan de spits staat wat zijn staangeld voor de stalletjes betreft. Toch zou de verlaging tot 25 cent te veel in de gemeentc- finantiën ingrijpen. En nu dreigen de marktkooplie den wel met boycotten, maar dat mag geen reden zijn om aan hun verlangen te voldoen. Spr. stelt fÖ.40 per M2. voor. De heer Van Erp gaat niet met B. en W. mee. De Molenstraat hebben wij hier unaniem geholpen met vrij marktgcld op Zaterdagavond. Maar nu neemt die Marktkoopliedenbond dat ook maar te baat om ons een kies te trekken wat de Donderdagsche Markt betreft. Dat gaat niet. Spr. wijst op de mededeeling van den gemeente-ontvanger dat de marktgelden dit jaar f2000 minder opbrengen zullen dan vorig jaar en om nu nog de stalletjes te verlagen, zou te groote finantieele offers eischen. Spr. wijst bovendien op de consequentie van de marktgelden voor het vee. Als een landbouworganisatie om verlaging der marktgel den vroeg, zouden wij het ook moeten toestaan. Die menschen zouden wij in de eerste plaats moeten hel pen. Dat zou voor Schagen niet zijn te dragen. Spr. is daarom tegen elke verlaging van marktgcld. Als f0.50 te hoog is, wat doen die kooplieden dan hier te komen? En als wij zien hoe practisch met de vier kante meters wordt, omgesprongen, nu, dan betalen ze lang geen 50 cent. De lieer Gorter heeft alle lof voor de wijze waar op men poogt de Zaterdagavondmarkt tot bloei te brengen. Maar bet is erg handig om het bezoek van de kooplieden aan de Zaterdagavondmarkt afhanke lijk te stellen van de verlaging der marktgelden op Donderdag. En wat blijft er nu van hun vele be loften over? Zij waren vrij zeker van de verlaging der Donderdagsche marktgelden en toch komt er geen enkele koopman. De Bond van Marktkooplieden wil de staangelden op Donderdag door hun machinatie verlagen, maar lnat de Zaterdagavondmarkt stikken. De heer Van Rijswijk zegt dat de kooplieden komen Donderdags op den hesten tijd, dat ze staan op de beste plaatsen en zij betalen niets in het schot en lot der gemeente. En de gemeente mag hun paling vellen en bananenschillen nog opruimen. Spr. voelt niets voor verlaging; als 50 cent te hoog was, zouden de kooplieden wel wegblijven, maar jaren leng blijkt het hun toch wel goed te gaan, want zij komen steeds terug. De heer De Vries is niet bang voor de consequen ties, want zy'n de marktgelden voor de stalletjes op Donderdag te hoog, voor het vee is dat niet zoo. Maar toch is er geen reden tot verlaging, 't is zooals gezegd, zij staan op de beste plaats en de beste uren. De heer Overtoom vraagt alleen of het marktgeld te hoog is of niet en nu het blijkt dat dit het geval is, is spr. voor het voorstel Bakker. Ook de heer Lookman verklaart zich daar vóór. B. en W. verklaren hun voorstel in te trekken en dat van den heer Bakker over te nemen. Dat voorstel wordt echter verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Overtoom, Schoorl, Bak ker, Lookman en Leguit. Bijdrage in de kosten der commissie in zake de Stoomtram SchagenWognum. Van deze commissie was het schrijven ingekomen, waarin er aan wordt herinnerd, dat in 1927, door de gemeente Schagen in de gemaakte kosten een bij drage is toegezegd van f70. De totale kosten der commissie zijn evenwel van dien aard, dat een twee de bijdrage noodig is en deze kosten bedragen voor onze gemeente f 60. Een eindrekening is dit nog niet, omdat de commis sie zich nog bezig houdt met het door de Directie der Ned. Spoorwegen gedane voorstel om 45 der rentelooze voorschotten terug te geven. B. en W. hebben de commissie gevraagd op welke berekening dit aweede verzoek steunt en vestigden de aandacht der Commissie op de omstandigheid, dat onze gemeente geen belang heeft bij de pogingen, welke door de Commissie worden aangewend tot restitutie van 45 der rentelooze voorschotten. Door den Voorzitter der Commissie werd geant woord, dat de tweede bijdrage wordt gevraagd in verband met den arbeid der Commissie om de tram als vervoermiddel in stand te doen blijven. In een tweede schrijven vroegen B. en W. naar de berekening waarop de gevraagde bijdrage steunt en daarop deelde de Commissie mede, dat de kosten der Commissiè aan reiskosten, drukwerk, rechtskundige adviezen enz. f 1000 hebben bedragen en dat daarin in Februari 1927 een bijdrage van f35 voor de kleinere en f 70 voor de grootere belanghebbenden gevraagd is. Er is nu nog pl.m. f550 te dekken en ter voldoening daarvan wordt een bijdrage gevraagd van f40 van de kleinere en f60 van de grootere belanghebbenden. B. en W. stellen den Raad voor de gevraagde tweede bijdrage te verleenen. Zonder discussie goedgekeurd. Voor het eerste klas klein biljart-kam- pioenschap. Voor de op 19, 20 en 21 December a.s. in „Cérès" te houden wedstrijden om het eerste klas klein biljart kampioenschap, verzoekt de biljeratvereeniging „Hol lands Noorderkwartier" een stoffelijk blijk van be langstelling of een prijs te willen beschikbaar stellen. B. en W. stellen voor een bedrag van f 15 beschik baar te stellen voor den aankoop van een kunst voorwerp, te bestemmen als prijs bij gelegenheid de zer kampioenswedstrijden. Aangenomen, waarvoor de heer Gorter als lid der voorbereidingscommissie den Raad dank betuigt Vaststelling pensioensgrondslagen. B. en W. stellen voor de pensioengrondslagen na der vast te stellen voor W. A. P. F. L. Blaeser op resp. f3370 op 1 Juli 1922 en f4060 op 1 Januari 1930, voor Mej. J. de Vries respect, op f 1495 en f 1725, voor Jb. de Vries als gemeente-concierge op f980, ingaan de 1 Januari 1929, op f965, ingaande 1 Januari 1927 en voor M. Visser op f2670. Goedgekeurd. Den heer De Vries heeft het gefrappeerd, dat de vacantietoeslag is bijgeteld bij den pensioengrond slag. Vacantietoeslag is toch geen loon. Benoeming onderwijzer openbare la gere school. Onder overlegging .van het advies van het Hoofd dqr School en het belicht van den Inspecteur van het Lager Onderwijs, bieden B. en W. den Raad de navol gende voordracht voor het doen eener benoeming aan: No. 1. W. J. de Groot te Wormerveer. No. 2. C. Bakker te Egmond aan Zee. No. 3. J. Brouwer te Hem. Na bespreking in comité wordt de heer De Groot benoemd met 8 stemmen. Op den heer Bakker wa ren 3 stemmen uitgebracht. Melkverstrekking aan schoolkinderen. Naar aanleiding van het gesprokene in de laatst gehouden raadsvergadering omtrent bovenaange haald onderwerp, hebben B. en W. een onderzoek in gesteld naar de kosten, aan een dergelijke regeling verbonden. De berekening hiervan luidt als volgt: Openbare Lagere School 36 kinderen R.K. Bijz. Par. School 60 kinderen Totaal 96 kinderen Per dag 96 bekers melk is 24 liter a 14 ct. per L. is f 3.36 4 dagen per week wordt f 13.44 30 weken wordt f 403.20 Hierbij komen de kosten van de bekers, het schoon houden daarvan en de kosten van verwarming der melk, zoodat op een uitgave van rond f500 per jaar zal moeten worden gerekend. Naar aanleiding van deze cijfers deelen B. en W. mede dat zij geen vrijheid kunnen vinden voor te stellen tot melkverstrekking, als boven bedoeld, over te gaan. Zonder discussie wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Benoeming commissiën. Op 1 Januari 1931 treden af de leden der navol gende commissiën: Voor het Rietbosch, de heeren K. Bakker en C. Kooij. Voor de Eierveiling de heeren J. W. Lookman en J. de Vries. Voor de commissie van toezicht op het Lager On derwijs de heer J. F. H. Settels. Voor het Rietbosch worden herkozen de aftreden den. die aannemen. Voor de Eierveiling wordt bij le stemming herko zen de heer Lookman en gekozen de heer Gorter. De heer Lookman neemt aan. de heer Gorter bedankt. Vervolgens wordt de heer De Vries gekozen met 6 stemmen, die aanneemt. De heer Settels wordt met 11 stemmen herbenoemd als lid der Commissie van Toezicht L. O. Wijziging van de besluiten inzake de geldlceningen, groot f 28000.— en f 13350. In de overeenkomsten betreffende bovengenoemde geldleeningen, was de bepaling opgenomen, dat zoo wel de gemeente als de geldgeefster, in casu de Kam per Nutsspaarbank, het recht hadden, de leeningen in eens af te lossen, eventueel aflossing te vorderen, met een opzeggingstermijn van 6 maanden. Ged. Staten dezer Provincie bleken er zich niet me de te kunnen vereenigen, dat de geldgeefster het recht zou hebben, geheele aflossing der leeningen te vorderen. Het Bestuur van de Kamper Nutsspaarbank wilde echter van dit recht geen afstand doen en gaf na breedvoerige correspondentie ten slotte te kennen be reid te zijn de gewraakte bepaling uit de overeen komsten te schrappen, echter onder dit voorbehoud, dat de leeningen gedurende de eerste 5 jaren vast zouden zijn. Ged. Staten blijken zich hiermede te kunnen ver eenigen, in verband waarmede B. en W. voorstellen de raadsbesluiten van 12 Mei en 4 Juli jl. te wijzi gen. als in de overgelegde ontwerpen is aangegeven. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Voorstel tot het aanvaarden van legaten. Krachtens artikel 1 der Verordening op de heffing van begrafenisrechten voor de Algemeene Begraaf plaats alhier, is verschuldigd voor het altijddurend recht om in een bepaald graf begravingen te doen plaats hebben, de som van f 125.— voor elk graf. Voor het altijddurend onderhoud van bedoelde graven zijn geen bepalingen in de Verordening op genomen, als regel wordt daarvoor een bedrag van f200 gestort, waarvan de rente dient voor de kosten van. onderhoud van den grafsteen, eventueel grafbe planting, etc. Thans is wederom bij testamentaire dispositie voor een drietal graven, n.1. voor Mevr. Wed. Jb. Bakker- Buis, Mevr. Wed. Jb. Waiboer—Grootes, en voor gra ven ten name van de Wed. Jb. Grootes en P. Groo tes Mz., een bedrag aan de gemeente gelegateerd, voor het eeuwigdurend recht en onderhoud, waarvan dan volgens meergenoemd artikel 1 der Verordening oen bedrag van 3 maal f 125.— kan worden geboekt op den post begrafenisrechten, terwijl het bedrag van 3 maal f200 als legaat zal moeten worden be schouwd en renteg6vend zal moeten worden belegd. B. en W. stellen den Raad voor, behoudens goed keuring door Ged. Staten, bedoelde legaten, in totaal bedragende f600.te aanvaarden, de opbrengst te beleggen door aankoop van certificaten Ned. Staats- leening en de rente daarvan te doen strekken voor het onderhoud der graven, waarvoor de gelden zijn vermaakt, te weten Nrs. 144, 235, en 434. Wordt goedgevonden. Voorgesteld wordt tot wijziging van de gemeente- begrootihg, dienst 1930, tot een bedrag van f62365.69 en tot wijziging van de begrooting van het gemeente lijk grondbedrijf, dienstjaar 1930, tot een bedrag van f28000, terzake de kapitaalsverstrekking door de ge« meente. Overeenkomstig de voorstellen wordt besloten. De katholieke begraafplaats. Bij de. rondvraag zegt de heer Bakker, dat een paar jaar terug gesproken is over de sluiting van de roomsch-katholieke begraafplaats en nu spr. op de convocatie zag vermeld het aanvaarden van legaten, dacht spr. opnieuw aan deze zaak. Spr. vraagt of het nu geen tijd wordt dat B. en W. zich eens in verbin ding stellen met het R.-K. kerkbestuur, teneinde te komen tot sluiting van de begraafplaats, die midden in de gemeente ligt Reeds bij de vroegere bespreking heeft de heer Overtoom doen doorschemeren, dat men in die richting werkzaam was, maar intusschen zijn er al weer een paar jaar verstreken. De Voorzitter herinnert zich niet dat de heer Over* toom zooiets heeft laten doorschemeren. De heer Overtoom zegt zich er ook niets van te herinneren. De heer Bakker zegt dat de heer Overtoom toen heeft gezegd dat er al een terrein was aangewezen. De heer Overtoom zegt toen opgemerkt te hebben dat het R.-K. kerkbestuur een terrein heeft aan de Snevert en als er sprake zou zijn van verplaatsing der begraafplaats, spr. wel verwachtte dat dan de verplaatsing naar dat terrein zou plaats vinden. Dat men echter in die richting al werkzaam was, heeft spr. nooit gezegd en spr. herinnert zich zelfs te heb ben opgemerkt, dat wij, de heer Van Nuland en ik, niet op de hoogte waren van de plannen van het kerkbestuur. De heer Van Nuland merkt op dat de heer Bakker niet argumenteert op welke gronden z.i. de begraaf plaats gesloten moet worden. Als het de volksgezond heid betreft, wil spr. er aan herinneren dat indertijd de Inspecteur van de Volksgezondheid heeft toege staan dat binnen den straal van 50 meter door de Woningbouwvereeniging werd gebouwd en spr. ge looft niet dat er thans plannen tot bouwen zijn. Én de begraafplaats biedt voldoende ruimte voor het be graven van lijken. De heer Bakker zal niet diep op de zaak ingaan, maar men begrijpt toch wel dat het niet in de lijn ligt dat een begraafplaats midden in de plaats blijft. Spr. weet dat er vooraanstaande katholieken zijn die al nemen ze er genoegen mee, den tegenwoordigen toestand niet bewonderen. We weten allen wel wat er t.a.v. de volksgezondheid te koop is, en na dc slui ting van het kerkhof duurt het nog 30 jaren eer het opgeruimd mag worden. De Voorzitter had ook willen vragen of er zich om standigheden hebben voorgedaan op grond waarvan de heer Bakker zijn meening naar voren heeft ge bracht. Wat de Volksgezondheid betreft, spr. wijst op alle mogelijke voorzorgen die genomen worden tegen verbreiding van besmetting. De heer Bakker herhaalt het niet in het belang van de volksgezondheid te achten, dat een dergelijke ge legenheid midden in de plaats is. De heer Van Nuland ziet er geen enkele schade voor de volksgezondheid in en noemt nog eens de verleende ontheffing. De heer Gorter is er ook geen groote bewonderaar van dat de begraafplaats midden in de gemeente is, maar spr. acht de autoriteiten competent genoeg om te zorgen, dat als schade ontstaat, de begraafplaats gesloten te krijgen. Den heer Overtoom bevreemdt het bijzonder, dat do heer Bakker zegt. dat vooraanstaande katholieken ver plaatsing noodzakelijk achten. Immers het is juist een der grootste wenschen van de katholieken om In de schaduw van de kerk begraven te worden. Of de heer Bakker verzint dus wat, of de term „vooraanstaande katholieken" deugt niet voor degenen die de heer Bakker bedoelt. De Voorzitter wil, gezien de geringe argumentatie door den heer Bakker en omdat er geen eenstemmig heid ls, tot stemming overgaan. De heer De Vries maakt bezwaar tegen stemmen. De Voorzitter acht het dan gewenscht, dat de heer Bakker zijn voorstel beter argumenteert. De heer Van Erp. En dat we dan gelooven kunnen, wat de heer Bakker zegt. De heer Bakker zegt dat men daar over kan oor- deelen zooals men wil. Vooraanstaande personen op het gebied van de volksgezondheid hebben hetzelfde bezwaar als spr. De Voorzitter acht het gewenscht, dat de heer Bakker betere argumenten aangeeft en de namen op geeft van vooraanstaande katholieken en vooraanstaan de personen op het gebied der Volksgezondheid, want nu lijkt het spr. toe schermen Ins Blaue hineln. De heer Gorter zegt er zich wel mee te kunnen ver eenigen als het katholieke kerkbestuur zijn medewer king voor de verplaatsing wil geven. De heer Overtoom zegt dat zoo lang er gelegenheid tot begraven is, het kerkbestuur er naar zal streven, de begraafplaats te handhaven. De heer Van Erp vraagt of de kwestie niet beter in handen van B. en W. gesteld kan worden, inplaats van een geargumenteerd voorstel van den heer Bak ker af te wachten. De Voorzitter meent dat dit daarna kan. Het bouwen van een nieuwe bewaarschool. De heer Bakker zegt dat het praatje In de gemeente gaat, dat het plan bestaat om een bedrag van f 25.000 f 26.000 of f 28.000 uit te trekken voor een nieuwe be waarschool. Spr. wijst er echter op dat men dit ver keerd heeft begrepen, want alleen als de nieuwe open bare school op de Loet zou worden geplaatst en voor het grootste gedeelte in den muziektuin zou komen te staan, dan zou noodgedwongen een nieuwe bewaar school moeten worden gebouwd. De Voorzitter beaamt dat dit de juiste toestand was en den heer De Vries doet het genoegen dat de heer Bakker dit ter sprake brengt. De heer Van Nuland zegt het gerucht niet te heb ben vernomen, maar men heeft het dan gedistilleerd uit de voorstellen van B. en W. In de vorige en voor vorige vergadering, toen bij de bespreking een bedrag van f 26000 voor een nieuwe bewaarschool werd ge noemd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9