Marktberichten. Duitsch motorschip op de rotsen gelcopsn. De verplichte prijsverlaging in Italië. TWEEDE KAMER. Uit onze Omgeving. W1ER1NGEN HARENKARSPEL BARSINGERHORN Schietpartij in het Nederl. consulaats gebouw te Dortmund. Mislukte aanslag op den Spaanschen minister-president Botsing tusschen tram en trein te Leningrad. De Duitsche Rijksdag hijsen. Ontdekking van geheime organisatie in Italië. 1 Ernstige communistische relletjes te Hamhurg. De moeilijkheden in de Engelsche mijn-industrie. Dreigende textielstaking in Engeland. Advertentiën. Op Zaterdag 13 December hetbouwenvan een Woonhuis Prijsbsljarten De lagere elftallen veerdor, zich uitstékend. D.T.S. 2 won In Broekerhaven van Vltesse 2 met 3—0 en D.T.S. klopte Berkhout 2 In eigen home met liefst 7—0. Naar wij vernemen heeft Vrone haar protesten tegen D.T.S. verloren. De uitslag blijft alzoo 6—5 voor D.T.S. Na een paar bijzaken, o.a. de samenstelling van een voordracht voor den Hoogen Raad te hebben afge handeld, volgde de stemming over een paar amen dementen, n.i. subsidie voor het Maastrichtsche or kest van f8000 op f 10000 en een voor het Haarlem- sche orkest van f5000 op f7000. Het eerste bad 41 voor en 41 tegenstemmers. Het tweede 43 tegen 38 voor. Het laatste is dus verworpen, over het eerste wordt morgen gestemd. Toen is verder gegaan met Binnonlandsche Zaken en was Werkverschaffing in hoofdzaak aan de orde. De hoeren Van der Tempel en Van der Heide (s.d.) hadden ernstige klachten over de weinige activiteit der regcering. Er waren ongeveer 80.000 wcrkeloozen in ons land en wat werd er voor gedaan? Er wordt van werkverschaffing te veel armenzorg gemaakt. Dr. Vos (lib.) bepleitte concentratie der werkeloos- hei dszorg en ook do heer Ebcls (v.d.) wees op de uit voering van openbare werken. Aanleg van bosschen, bruggenbouw, ontwatering, al deze werken wverden door Dr. Vos als goede werkverschaffing genoemd. Hij diende ten slotte een motie in, waarin een jaar- lijksch overzicht van omvang en kosten der werkloos heid werd gevraagd. De heer Bakker, (c.h.) vroeg voor kleine gemeenten regceringssteun voor werkloosheid. De heer Kuiper (r.lc.) meende dat sommige ge meenten wat laat zijn met hun initiatief en hoopte dat de regeering zou meewerken als de voorzienin gen uitbreiding behoefden. Dn heer I-Iiemstra (s.d.) klaagde over do achter stelling der wcrkeloozen ten plattelande en over uniformiteit der voorschriften. De heer Wijnkoop (comm.) toonde zich ook verre van tevreden met den bestaanden toestand. Toen volgde minister Ruijs de Beerenbrouck, die meende dat de openbare werken voor werkeloosheid niet van beteekenis zijn, omdat de aannemers hun eigen personeel hebben. Dit zou dus slechts een ver plaatsing zijn. Dat de regeering niet voldoende doet voor de werkeloosheid, ontkende de minister en eischte concrete uiteenzetting waarin die tekortko ming dan bestond. Als er misstanden bestaan, de re geering zal ze dan met kracht opruimen. Het ver zoek van Dr. Vos zal spr. gaarne overwegen en volgde de intrekking der motie. Daarna volgde Landbouw en daarvoor stonden niet minder dan 22 sprekers ingeschreven. De heer Van Rappard (lib.) vroag ingrijpende maat regelen voor de crisis. Als dat rtiet gebeurt, zal de crisis nog verder om zich heen grijpen en nog groo- ter werkeloosheid er het gevolg van zijn. Een landbouwconsulent in algemeenen dienst achtte spr. van geen npt. De heer Aments (r.lc.) ontwikkelde daarop ver schillende reorganisatieplannen. De heer Loerakker (r.k.) drong eveneens op meer doortastendheid der regeering aan. Daarna werd de vergadering verdaagd tot morgen. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de heeisD. Ver- faille zijn schoenhandel en -makerij uit de hand verkocht aan Jac. Bakker Sr., zijn tegenwoordige bediende. De verkoop van het woon- en winkelhuis van S. Droog te Den Oever aan H. Koning, is door omstan digheden niet doorgegaan, lieden is dit perceel in eigendom overgegaan aan J. V. Koorn. Op de plaats van het oude wierpakhuis van den heer II. Smit aan de Koningstraat, zal een nieuw pakhuis met garage worden gebouwd, welk werk aan Gcbr. Boersen, aannemers alhier, is opgedragen. DEN OEVER. Op het werk van de Amsterdamschc Ballast Maat schappij ls wederom personeel uit de smederij ontsla gen, benevens eenige grondwerkers. Wij vernemen, dat nu ongeveer nog 60 man werkzaam zijn op dit werk. In het Recreatiegebouw voor Zulderzeewerkers aan den Casthuisweg te Den Oever, trad Dinsdagavond 2 Dcc. op de declamator, H. Volten uit Utrecht. De zaal was goed gevuld met belangstellenden, die blijkens hun applaus ten zeerste hebben gewaardeerd, wat de heer Volten ten gehoore bracht. Trouwens, zijn stemtschniek dwong ook eerlijke be wondering af. In het slotstuk uit „Josef in Dothan", een treurspel van Joost van den Vondel, kwam dit het zuiverste uit. De stemmen van Simeon, Levi, Josef en Ruben hadden ieder hun eigen karakter, waardoor de voordracht zeer levendig werd. De bekende scène van Joscf's klacht onder uit den put, die berucht is om den moeilijk vol te houden echo- toon, was superieur van weergave Zulke avonden doen ons verwonderd staan over den schat van poëzie en proza, die de Ncderlandsche Literatuur rijk is. Ons in zicht in de Letterkunde wordt er door verhelderd. Het is mooi, dat menschen uit het midden van Ne derland de pioniers der Zuiderzee komen opzoeken. Kortom, een geslaagde avond. DIRKSHORN. Bij het Gemeentebestuur van Harcnkarspel is inge komen het verzoek van huurders van bouwlanden, om eenige reductie op den huurprijs over het jaar 1930, benevens om uitstel van paohtbetaling tot 1 April a.s. Woensdagavond vond het jaarlijksche Sinterklaas feest plaats in de zaal van den heer De Graaf. De geheelo zaal was bezet. De jeugd was als vanzelfspre kend in grooton getale aanwezig, terwijl ook vele oude ren waren gekomen om mèt de jongeren mee te genie ten van hetgeen de avond ook nu weer zou brengen. Bij de binnenkomst van de goede Sint met zijn! onaf- scheidenlijkcn vriend, werd een welkomstlied gezongen, waarna een rondgang door de zaal werd gemaakt Ver volgens hield Sinterklaas een vertelling, waarnaar met aandacht werd geluisterd. Verschillende versnaperingen werden hierop rondgediend en toepasselijke liederen onder leiding van Mej. Watertor en den heer Van der Kuijl gezongen. Goedkeuringen en ook vermaningen van den Sint bleven natuurlijk niet uit, waarbij het ecne gezicht straalde van vreugde, het andere bedrukte trekken vertoonde, doch de zak van Zwarte Piet bleef leeg. Het grabbelen naar de uitgestrooide pepernoten bleek ook nu weer een groot vermaak. Nadat nog en kele afscheidswoorden tot de Jeugd waren gericht, ver liet Sinterklaas, luide toegejuicht, de zaal, waarna de verschillende cadeaux werden uitgereikt en een leder hoogst voldaan huiswaarts toog. Zoo behoort ook dit kinderfeest weer tot het verleden en een woord -van dank aan degenen, die tot het welslagen daarvan het hunne hebben bijgedragen, ls hier ongetwijfeld wel op zijn plaats. SCHAGEN, 4 Dec. 24 gelde koeien (magere) f 200325, 45 idem (vette) f 300440, 8 kalf koeien f 300400, 10 vaarzen f 180 235, graskalveren f 80170, 20 nuchtere kalveren f 15 84 Schapen, vette f 3644.50, 702 overhouders f 24 36, 12 varkens, magere f 1932, 71 idem vette per Kg. 4648 et, 135 biggen f 1217, 12 konijnen f 0.502.50, 70 kippen f 0.801.40, haantjes f 0,901.25. EIERVEELING SCHAGEN, 4 Dec. Aangevoerd zijn: 89 partijen 41209 stuks kipeieren, 3 partijen 364 stuks eendeieren. De prijs liep van kipeieren f 7.70—8.10, kleine f 4.70—6.30. eendeieren f 5—5.10. De velling duurt voort. AMSTERDAM, 3 Dec. 1930. Op de lieden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 214 vette kalveren, le kw. f 1.02— f LOG; 2o kw. f 0.00f 1; 3e kw. f 0.84—f 0.90; 25 nucht. kalveren f 12f 19; 550 varkens, vleeschvarkens (90 110 K.G.) f 0.59f0.60; zware varkens f0.57f 0.59; vette varkens f 0.54—f 0.5G per K.G. slachtgewicht. WARMENHU1ZEN, 3 Dec. Roode kool. le kw. f2.60, idem 2e kw. f90—1.40, gele kool f 1.70, Decnsche witte kool fl.70, uien f 1.70. Aanvoer: 2900 Kg. roode kool. 3500 Kg. gele kool, 5500 Kc. Decnsche witte kool, 1050 Kg. uien. ALKMAAR, 3 Dec. Andijvie f 0.50—2, Bloemendaler kool f 2—6, bloemkool I f 9—20, II f 1.90—5.60, boerenkool f 2.40—5.60, gele kool f 15, groene kool f 16, kropsla f 2.20, Ch. kool f 0.80 —2.60, roode kool f 1—5 per 100 stuks, bieten f 2.90, spruiten f 5—13, uien f 1.80—2.90 per 100 Kg., prei f 1.80 —5.20, selderie f 2.40—3.20, wortelen f 5.60 per 100 bos, witlof I f 8—13, II f 3—5 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Dec. Bloemkool reus f 6.30—11.30, 2e soort f 1—2.70, per 100 stuks, roode kool f 1.105.20, gele kool f 1.503, Deen- sclie witte kool, uien grove f 1.702.30, uien f 1.402.20, drielingen f 0.90—1.20, nep f 2.20—3.80, bieten f 1.70— 4.90, peen f 1.20—1.80, kleine peen f 0.60—0.90 per 100 Kg. Aanvoer: 8400 stuks bloemkool, 14000 Kg. roode kool, 19000 Kg. gele kool, 5000 Kg. Deensche witte kool, 14300 Kg. uien. 1900 Kg. bieten, 4000 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 3 Dec. Uien f 1.60—2.10, grove f 2.40, peen f 1.50, roode kool f 2.80—-4.30, gele kool f 1.60—2.70, D. witte kool f 1.50— 2.10 per 100 Kg., bloemkool f 77.50 per 100 stuks. Aanvoer: 4400 Kg. uien, 1400 Kg. peen, 37400 Kg. roode kool. 18400 Kg. g ele kool, 19000 Kg. D. witte kool, 500 st, bloemkool. AMSTERDAM, 3 Dec. Zeeuwsche bonten f 3.254, ld. blauwen f 3.254, ld. bl. eigenheimers f 22.10, per H.L., id. juin f 1.251.30, per 50 Kg., id. eigenheimers f 33.20, id. eigenheimer poters f 1.802, id. blauwe poters f 1.601.75, id. bonte poters f 1.601.75, id. Bevelanders f 2.302.40, Vlaamsche industries f 230250, id eigenheimers f 2753, IJpolder eigenheimers f 3, id. blauwe eigenheimers f 22.10, id. Bevelanders f 2.302.40, Noordholl. blauwen f 2.502.60, Drentsche eigenheimers f 23.50, Flakkeesche eigenhei mers f 3.303.40, id. eigenh. poters f 1.802.20, Spuische eigenheimers f 3.403.50, id. eigenh. poters f 2.252.40, Frlesche borgers f 2.903'per H.L. Waanzinnige stndent dringt het gebouw binnen en lost een revolverschot. Gistermiddag heeft de student in de medicijnen C. W. een revolverschot gelost or enkele employé's van het Neclerlandsche consulaat te Dortmund. Er is nie mand getroffen; de dader is gearresteerd. In een onderhoud dat een medewerker van de N.R.Ct. met den consul, den heer Lampe, die voor ambtsbezigheden in ons land vertoeft, had, heeft le ze het volgende medegedeeld: De vorige week is de student in de medicijnen C. W., een Duitscher, op het consulaat gekomen met liet verzoek hem de revolver terug te geven, welke hem, volgens zijn verhaal, bij zijn verblijf in Neder land door de politie was afgenomen. Volgens hem waren hem behalve dit wapen nog enkele voorwer pen afgenomen, waarna hij door de Nederlandsche justitie zou zijn uitgewezen. De secretaris van het consulaat, die den jongenman te woord stond, heeft hem medegedeeld, dat men op het consulaat natuur lijk niet aan zijn verzoek kon voldoen en dat als hij klachten meende te hebben over de behandeling in Nederland ondervonden, hij zich bij de Duitsche auto riteiten moest vervoegen. Maandag is hij terug gekomen en heeft hij tot twee maal toe een ruit van het consulaatgebouw ingesla gen. Nadien heeft men de buitendeur van het gebouw, waarin het consulaat op de tweede verdieping is ge vestigd en die tot dusver overdag steeds open stond, gesloten gehouden. Gisteren is W. echter weer binnen gekomen, blijkbaar heeft hij van de gelegenheid ge bruik gemaakt dat iemand het pand verliet, om bin nen te glippen. Voor de derde maal heeft hij een ruit ingeslagen en toen de bode en een van de secretaris sen naar buiten kwamen, heeft hij een revolver te voorschijn gehaald en een schot op zijn achtervol gers gelost. Er werd niemand gewond. Men is er in geslaagd hem te grijpen en aan de politie over te le veren. Hij is opgesloten. Hij heeft verklaard zich te hebben willen wreken op den consul. Journalist schiet op generaal Berenguer zon der hem te treffen. De dader onmiddellijk gegrepen. Het B.T.A. seint uit Madrid: De journalist Joaquin Dlzo, politiek redacteur van 't dagblad „El Sol" heeft met een revolver geschoten op generaal Berenguer dl© echter niet geraakt werd. Dlzo was zooals gewoonlijk met zijn collega's ln het bureau van den minister-president verschenen om In lichtingen te krijgen Inzake den kabinetsraad. Hij scheen opgewonden to zijn. Toen de premier verscheen haalde de journalist een revolver voor den dag en schoot Berenguer wierp zich op den aanvaller en greep hem bij de armen om hem to beletten opnieuw te schieten. De broeder van den premier en de andere journalisten snelden eveneens toe. De dader verklaarde: „Het is gebeurd; ik heb een anarchistische demonstratie willen houden om te protes teeren tegen het sociale regime dat'Uwe Excellentie ver tegenwoordigt. Hij werd aan de politie overgeleverd. Berenguer en de journalisten zijn van meening dat hij in een aanval van krankzinnigheid heeft gehandeld. Volgens nadere berichten bevond zich in de revolver, waarvan do dader gebruik maakte een wapen van klein kaliber slechts één patroon. Llizo zou ook.niet op den premier, doch ln de lucht hebben geschoten. BLOEDIGE RELLETJES TE LEirZIG. Te Leipzig zijn gistermiddag bij een botsing tusschen communistische betoogers en politie, acht communisten gewond. Toen de schoten gelost werden, stoof de menigte naar allo kanten uiteen. De politiemacht ls versterkt. De bemanning in levensgevaar. Uit Hongkong wordt gemeld: Het Duitsche motorschip Hedwig (een boot van 960 C'r. reg. ton) heeft bij het Pratas Rif tusschen de Chl- neesche kust en de Philippijnen schipbreuk geleden en door middel van s.o.s.-seinen om hulp gevraagd. Een Britsche torpedojager is uitgezonden om hulp te verlee- nen. Naar wordt medegedeeld is de boot niet meer te redden en ook de bemanning, die uit veertien koppen be staat, bevindt zich in groot gevaar. Het schip dreigt ln tweeën te breken. Hulp snelt toe. Een nader Reuter-bericht omtrent het stranden van het motorschip „Hedwig' bij het eiland Patras meldt, dat de Britsche destoyer „.Stormcloud" bij het Pratasrif is aangekomen. Het schip dreigt thans in tweeën te bre- ken. Het weer was te slecht voor het van boord halen van m bemanning die last kreeg om zich gereed te ma ken voor het verlaten van het schip. Ook een stoom schip is op weg tot het brengen van hulp. Ettelykè passagiers gedood of gewond. Wclff meldt d.d. gister uit Leningrad: Bij een spoorwegovergang kwam heden een tramwa gen in botsing met een spoortrein. Er werden 28 tram passagiers gedood en 19 gewond. Minister Dietrich licht de begrooting toe, Gister Is onder groote belangstelling van het publiek, dat voor zoover het niet op de tribune een plaats kon vinden buiten het gebouw in de kou stond, de Duitsche Rijksdag weer bijeengekomen. De regeering had deze zitting echter niet afgewacht en reeds van te voren een noodverordening afgekon digd, waarbij haar financieele maatregelen van kracht werden verklaard. In zijn toelichting verklaarde de rijksminister van fi nanciën, Dietrich, dat de begrooting 1931—1932 dit maal zoo ongewoon vroeg was voorgelegd, om Duitsch- land uit den onzekeren toestand te doen geraken, waar in het land in het loopende begrootingsjaar is geraakt. De nieuwe begrooting onderscheidt zich in hooge mate van de vorige. De uitgaven op de gewone begrooting zijn met 153 millioen verminderd en op de buitengewo ne met 272 millioen; in totaal beloopt het verschil tus schen de twee begrootlngen bijna 1% milliard. Dit resultaat was slechts te bereiken door een aantal maatregelen, die in de pas verschenen noodverordening zijn vervat, voornamelijk door de verlaging der salaris sen en door opvoering van een deel der inkomsten, die door de vorige noodverordening werden mogelijk ge maakt De verhooging van de belasting op weelde-artikelen, zei de minister, heeft niet het gewenschte resultaat gehad. Daarom moeten nu sigaren en sigaretten hun deel van de opbrengst leveren. Over de maatregelen van bezuiniging heerscht de grootst mogelijke verwarring en verschil van inzicht. Na aftrek van de noodzakelijke bedragen voor sohuld- delglng en pensioenen voor oorlogsinvaliden heeft het rijk een bedrag van ongeveer 2miljard ter beschik king. De regeering verwacht van haar ambtenaren dat zij zullen meewerken en hun plichtsvervulling hooger zul len stellen dan een tijdelijke inhouding van eenige pro centen van hun salarissen. Het wetsontwerp tot korting op de pensioenen is reeds ingediend. De nood van den landbouw. De 1.5 miljoen landbouwers, die tot nu toe aangesla gen waren, zijn verminderd tot 43.000, die nog inkom- stenbelastng moeten betalen. Bij de vermogens- en an dere belastingen is de verhouding niet zoo ongunstig. De vereenvoudiging moet 100 millioen opbrengen; hoe veel de belasting-derving by den landbouw is, kan nog niet opgegeven worden. Van groot belang voor de ontwikkeling van onzen oeconomischen welstand ls de vraag of het gelukken zal het in het buitenland belegde Duitsche kapitaal weer naar Duitschland te doen terugvloeien en voor Duitsche doeleinden dienstbaar te maken. Om dit doel te verge makkelijken ls de regeering van plan te gelegenertijd belasting-amnestie te verleenen voor ln het verleden be gane overtredingen. Daarvoor zal dan in het vervolg een eed gevergd worden bij aangifte van de vermogens belasting. Op het oogenbllk gelooft de regeering echter niet dat zij met aanwending van maatregelen van dwang iets kan bereiken. Resumeerend stelt spr. vast, dat noch de directe noch de Indirecte belastingen in Duitschland voor eenigerlel verhooging meer vatbaar zijn. De begrooting is bovendien zoo zuinig gehouden, dat het reeds groote moeite zal kosten met deze ramingen uit te komen, maar dat moet. De begrooting sluit en de gevaren die uit een niet sluitende begrooting voortsprui ten, zijn hiermede dus uit den weg geruimd. De beteekenis van dit feit voor het crediet van het rijk zult u alleen wel niet onderschatten (by'val reg.partljen). Een aantal arrestaties. Stefani meldde gisteravond uit Rome, dat de on middellijk onder het departement van binnenland- sche zaken staande afdeeling Ovra, de politieke po litie, een geheime organisatie ontdekt heeft, die aan slagen tegen het tegenwoordige regiem voorbereidde waarvan eenige ter gelegenheid van de achtste her denking van den opmarsch naar Rome uitgevoerd zouden worden. In verband met deze ontdekking zijn 24 lieden, on der wie 2 vrouwen, gearresteerd en aan het speciale gerechtshof overgeleverd. De Ovra kon ook sporen van een communistisch'» organisatie vaststellen, die in Reggio Emilia en in d Romagna tot stand gebracht zou worden. Ook in der zaak konden een aantal lieden gearresteerd worde: en de leiders zijn eveneens aan het gerechtshof over geleverd. Ten slotte heeft de Ovra te Rome een anti-fascist sche geheime organisatie ontdekt, die zich bezig hie! met het uitgeven van een geheime krant en ant' fascistische pamfletten» Drie leiders werden gearres teerd. Zij hebben bekend. De eveneens gearresteerde prof. Rezzi is weer vrijgelaten, toen er geen defini tieve bewijzen tegen hem aangevoerd konden worden en hij in een brief, waarin hij zijn houding verklaar de, mededeelde, dat hij sinds het begin aanhanger van de fascistische beweging was geweest en zich verder uitsluitend met -zijn studie wenschte bezig te houden. Maatregelen tegen het verzet ln Bolzano, V.D. verneemt uit Bolzano: Do Podesta (burgemeester) van Bolzano, het vroegere Bozen, de hoofdstad van het door Italië geannexeerde Zuid-Tircl, heeft een vergadering bijeengeroepen van de economische raden uit de provincie teneinde de houding der verschillende economische lichamen te kunnen vast stellen ten aanzien van de prijsverlagingen, die op aan drang van de Italiaansche regeering overal in Italië moe ten worden doorgevoerd. Bij den aanvang der zitting verklaarde de Podesta Riccini, dat de prijzen in de provincie Bolzano hooger waren dan in alle andere provincies van Italë en dat de bevolking hardnekkigen weerstand bocd aan de al- geaneene prijsverlaging. Hij dreigde alle zaken te laten sluiten wanneer hierin niet spoedig verandering kwam. Voorts wilde hij verkoopcentrales in de stad oprichten waar de waren van de producenten onmddellijk aan de verbruikers verkocht zouden kunnen worden. Den huiseigenaars deelde hij mede, dat alle huren met 10 pet. verlaagd zouden worden als de huiseigenaars er niet vrijwillig toe overgingen. Tenslotte deelde hij mede dat de toelage aan de politieke gevangenen zou worden verlaagd van tien tot vijf lire. Met messen naar de politie gestoken. Wolff meldt uit Hamburg: Ongeveer 250 communisten, die voor een deel in de roode marine-uniform gekleed waren, trokken gis teravond langs den Altensteinweg, waar zij in bot sing kwamen met een aantal politieagenten, die zij mishandelden. Te hulp geroepen politie voerde met den gummistok een charge uit. In de buurt van de Grössneumarkt is met messen naar de politie gesto ken. Een hoofdagent kreeg een messteek in den hals en in een vinger. Een afdeelingscommissaris kreeg messteken in den rug en werd aan het gelaat ge wond. Een andere hoofdagent werd door een steek in de halsslagader gedold. De communisten vluchtten ten slotte en wisten op twee na in de duisternis te ontkomen. De Schotsche mijnwerkers zuilen met alle middelen, waarovetr ze beschikken, den strijd voortzetten. Zooals te vreezen was, is reeds na enkele dagen een verscherping van het conflict in den Engelsehen mijnbouw ingetreden. De resultaten van gisteren wij zen op nieuwe ernstige gevaren van een nationale kolenstaking. De Schotsche mijnwerkers hebben besloten met al le hun ten dienste staande middelen, den strijd voort te zetten en onder de arbeiders der overige kolenge- bieden bestaat groote bereidwilligheid om den Schot- schen kameraden te hulp te komen. Cook, de secretaris van den mijnwerkersbond, heeft na de gisteren gevoerde onderhandelingen aan de pers als zijn meening t? kennen gegeven, dat de toe stand in Schotland alle mijnwerkers der overige leo- lengebieden ertoe dwingt voor de Schotsche mijn werkers partij te trekken en hun in hun strijd niet alleen te laten staan. Zelfs in die districten waar het stakingsgevaar tot nu toe het allerkleinste -was, om dat daar reeds tevoren een 7%-urige werkdag gold, is men in bepaalde omstandigheden tot een sympa thie-staking bereid. De gematigde leiders van de federatie, die de laat ste dagen nog zeer optimistisch over de bij legging van het conflict dachten, erkenden den ernst van den toestand en waar allerlei gevaren de vooruitzich ten op een minnelijke schikking verduisteren, is de mogelijkheid van een algemeene staking nog geens zins geheel en al buitengesloten. 200.000 man er bij betrokken. Uit Londen: In de Engelsche textiel-industrie dreigt een staking uit te breken. De bond van textielarbei ders heeft Dinsdag de voorstellen der patroons in zake de -loon- en arbeidsvoorwaarden verworpen en daar de werkgevers waarschijnlijk zullen vasthou den aan hun voorstellen, bestaat er gevaar, dat de werknemers den arbeid zullen neerleggen. Er zijn 200.000 arbeiders bij dit geschil betrokken. Het conflict loopt over de invoering van nieuwe ar- beidsmethoden, waarvan de eigenaars een besparing verwachten, die het herwinnen van een groot deel van dc verloren exportmarkten mogelijk zal maken. Vrijdag zullen /:1e werkgevers bijeenkomen om hun houding te bepalen. Het meest waarschijnlijke is, dat zij zullen besluiten de huidige looncontracten in de weverijen op te zeggen en op een bepaalden datum de invoering van het nieuwe systeem aan te kondi gen. Op deze wijze zullen dc arbeiders genoodzaakt worden de onderhandelingen te heropenen. De mo gelijkheid van een arbeidscrisis, waarbij 200.000 man betrokken zouden zijn, en die al sedert lang over de textiel-industrie hangt, is thans dreigender geworden, hoewel er nog ruimschoots tijd voor onderhandelen is. POLITIE. Verloren: Een zwarte mnntelceintuur. zal worden aanbesteed: met garage en schuur, op het Heerenbosch te Schagen, voor rekening van den heer H. W1LLEMSE. Bestek en teekening zijn tegen be taling van f 3.— bij den Architect verkrijgbaar. De Architect, CHR. DEKKER. om Wild op a s. Zaterdagavond bijj. R0ETERS. Kreil.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2