Uit onze omgeving. W1ERINGEN W1ERINGERWAARD HARENKARSPEL ZIJ P E AL K MA A_R HEERHOGOWAARD ANNA PAULOWNA ST. PANCRAS WARMENHUIZEN HOOGWOUD LANGENDÏJK Predikbeurten. Het vliegterrein te Bergen aan Zee. Pont omgeslagen op de Maas. De verdwijning van f47.000. Een 14-jarige fantast. Verhooging invoerrecht in Duitschiand. Anti-paapsche relletjes te Livsrpool. DEN OEVER. In het tehuis voor Zuiderzeearbeiders „Land in Zicht" vond Dinsdagavond een gezellige bijeenkomst plaats voor leden en genoodigden van de „Marthavereeniging". Toen de'heer Tianck een welkomstwoord sprak was de zaal geheel gevuld. Er werd gemeenschappelijk gezongen, met begeleiding op het orgel door den heer Schoustra. Mevrouw Schoustra zong eenige liederen daarbij even eens begeleid door den heer Schoustra. Aandachtig werd geluisterd naar den heer Finkensie- per, die een Christen-legende voorlas. Aardig was de voordracht van dc Driehoeksmeisjes, waarbij de 12 pro vinciën werden voorgesteld. In de vacature van het presidentschap wegens vertrek van Mevrouw Van Vauk werd voorzien, door mevr. Brouwer, daarvoor in de plaats te kiezen. Voorts werd nog verslag gedaan van hetgeen de Mar thavereeniging reeds gedaan heeft en de wordende werk zaamheden in de toekomst besproken. Tot slot werden nog eenige liederen gezongen. De Mar thavereeniging kan op een goed geslaagden avond terug zien. Naar wij reeds eerder vermeldden organiseert de ver- eeniging tot bevordering van het onderwijs op het Oos telijk deel van Vlieringen ook dit jaar wederom het ge bruikelijk Sint Nlcoiaasfcest voor de kinderen der scho len te Oosterland en Den Oever. Vrijdagmiddag precies half 2 zal daartoe Sint Nicolaas en zijn zwarte dienaar wederom per stoomboot in de werkhaven te Den Oever arriveeren. Hij zal daar een vurig voor hem gereed staand ros bestijgen en gevolgd door de schoolkinderen tot en met den leeftijd van 9 jaar door Den Oever 'trek ken om bij de Cantlne der Zuiderzeewerken af te stappen In do zaal der Cajitine wordt In tegenwoordigheid van den Sint en zijn knecht den kinderen een feestje be reid, gedurende hetwelk eenige aardige kinderfilms zul len worden vertoond en de Sint de gebruikelijke cadeaux zal uitreiken, tenvijl de kleinen de versnaperingen zul len worden onthaald. Des avonds 6 uur van den zelfden dag vindt het feest je voor de schoolkinderen boven 9 jaar plaats, eveneens in do zaal der Cantine. Sint Nicolaas en zijn knecht zul len ook des avonds eenigen tijd het feest met hun te genwoordigheid vereeren. Zuiderzee kalender. Dat allerwege de Zuiderzeewerken in het teeken der belangstelling staan en men meer en meer herinnerin gen aan de verdwijnende Zuiderzee gaat scheppen, moge wel blijken uit het feit, dat door de Vereeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Neder land een kalender is uitgegeven, waarbij op elk blad een keurig, door J. v. d. Linde verzorgde schilderstuk met betrekking op de Zuiderzee of de Zuiderzeewerken is aangebracht. Deze smaakvol uitgevoerde kalender zal ongetwijfeld zijn weg wel vinden en vormt een mooie herinnering aan hetgeen verdwijnen gaat en thans tot stand gebracht wordt. Bij gelegenheid van de tweede openbare bijeenkomst waarvan de datum enz. nader door de Nutsvereeni- ging „Ontspanning na Arbeid" per advertentie zal wor den bekend gemaakt, zal door eenige oud-leden van de Tooneelvereenlging D.E.V. worden opgevoerd „Plicht boven liefde", toonoelspel in drie bedrijven. Woensdagmiddag heeft in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk een verkiezing plaats gehad van 2 Notabelen, wegens periodieke aftreding vaon de heeren J. Speets en C. Zwaag. Laatstgenoemde had te kennen gegeven, wegens ouderdom niet meer in aanmerking te willen komen. De heer Speets werd met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacature-Zwaag werd voorzien door de verkiezing van den heer K. Zander. In een gelijktijdig gehouden vergadering van Notabe len werd de heer A. de Carpcntier met algemeene stemmen als Kerkvoogd herkezen en in de plaats van den heer J. Breed Cz., die tegen 1 Januari a.s. had bedankt, werd de heer J. Speets gekozen. Woensdagavond werd ten overstaan van Notaris J. Koomen in het lokaal van den heer H. van der Woude publiek gepresenteerd: a. Ten verzoeke van den heer P. Voorthuizen een dub- belwoonhuls, schuur, waarin stalling voor 10 koeien, kapberg, erf en weiland tezamen groot f 3.04.98 H.A.; b. Ten verzoeke van den heer D. Vethman, 2 perceelen weiland achter het onder a genoemde ter grootte van 3,20.30 H.A. Uitslag als volgt: Perceel 1 huis enz. de heer P. Boon Cz., voor f 3170, perceel 2 weiland groot 1.42.17 H.A., Ingezet door den heer D. Kooij Cz. voor f 3468.95, perceel 3, welland groot 1.54.60 H.A., ingezet door de hee ren W. Peereboom en J. v. d. Oord voor f 3710.40; to taal f 10349.35. Bij combinatie niet gemijnd. De beide perceelen van den heer D. Vethman tezamen groot 3.26,30 H.A., kwamen in bod op f 8222.76. Deze werden evenwel opgehouden. op de hoogte te stellen van den gang van zaken, te- moer nog daar in den loop van 't jaar door de oprich ting van een zelfde vereeniging te Tuitjenhorn een groote uittreding van leden heeft plaats gehad. Nu krijgt men, zegt voorzitter, een gemopper en mis schien een bedanken van leden, wat voor de vereeniging niet gewenscht is. Beter was het geweest, om met el kander middelen te beramen, waardoor het voor een leder mogelijk is, lid te blijven. De vergadering deelt ten volle deze zienswijze en verzoekt den voorzitter, om met eenige leden een voor- stel in te dienen, 't welk aan deze bezwaren tegemoet komt en dan op de jaarvergadering in Januari kan worden behandeld. Do voorzitter wekt de leden op, vooral die vergadering bij te wonen. Na de rondvraag velg* sluiting, met dank voor de zakelijke besprekingen. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand November 1930. Geboren; Johanna, dochter v. Gerardus Boerdijk en Elizabeth Stroet. Huberta Anna, dochter van Gtr- rit van der Stoop en Anna Maria Schuijt. Johannes, zoon van Theodorus Entes en Trijntje Veldman. Cor- nelia Anna Dorethea, dochter van Wulbert Kuijs en Petronella Maria Baltus. Gebines Aleidus, zoon van Gebines Aleidus Feijen en Cornelia Hendrika Laura Melse. Afra Petronella, dochter van Johannes Zutt en Geertruida Borst. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Mattheus Petrus Nicolaas Meijer en An na Geertruida Houtman. Overleden: Antje Frans, oud 58 jaren, echtgenoote van Pieter Borst. Trijntje Limmen, oud 72 jaren, we duwe van Willem van Trienen. SCHAGERBRUG. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. D. C. P. van de Vreede is geslaagd met gunstig gevolg als apothekeres assistente, 20 November j.1. te Amsterdam. Een rekening van Jan Caiebas. Op de Politierechter?zittin£ is weer eens duidelijk naar voren gekomen, hoe er met de automobielwe ging ambtelijk wordt geklungeld. Daar de bestaande weegbruggen geen capaciteit genoeg hebben, worden zware motorrijtuigen, zooals autobussen en dergelijke in tweeën gewogen. Eerst de kop, en dan het achter werk cn dan beider gewicht bijeengeteld, komt het precies uit, zegt men op 't belastingkantoor! Maar de rijksadvocaat, Mr. Asser, hoe happig ook op dc dub beltjes, kon met deze weegmethode toch geen genoe gen nemen. Zuchtend vroeg hij voor het slachtoffer Dolf Schalkwijk, vrijspraak en was van meening, da', de wet in een betore regeling dient te voorzien. De Politierechter zei. accoord van Putten en sprak Dolf vrij, zoodat de 20 pop, waartoe hij al bij verstek veroordeeld was, het fiscus-laadje ontgingen. Als gevolg van deze financiccle ramp heeft, naar wij vernemen, mr. Asser zijn vrouw last gegeven in 't vervolg den slager 2 dagen in de week af te zeggen. Politic-weerbericht: Bestendig. Geen nieuws. Zoo'n noodlanding is vooral voor zoo'n ouden heer niei aan te bevolen. Toen Maandagnamiddag om half 5 do in een bo venhuis in de Van do Woudestraat dc alleenwonende SO-jarigc T. Appel op het platje achter zijn woning, wat aan het studderen was, viel hij in een onbewaakt oogenblik van 3 a 4 M. hoogte naar beneden; hij kwam terecht in den tuin van den heer Verhagen, waar hij zwaar gewond werd opgenomen. Hij had zijn linkerbeen gebroken en verschillende kneuzin gen bekomen: Per brancard is hij naar het Stads-zlekenhuis ver voerd. Nader wordt vernomen dat zijn toestand rede lijk wel is. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand November 1930. Geboren: Muria Antonia, Ignatia, dochter van J. A. Beekman en T. J. M. Stumpcl. Adrianus Simon, zoon van J. L. van Boheemen en M. C. Ruwiel. Ja- cob, zoon van J. Wester en D. Frederiks. Rescina Ariana, dochter van C. Koeman en P. v. d. Leek. Frc- derik. zoon van J. Liefhebber en G. van Soelen. Ni colaas Cornelis, zoon van J. de Reus en A. Oud. Alidn Maria, dochter van J. Tesselaar en A. van Schagen. Margreto, dochter van K. Pluister cn H. den Engelse. Jan Christiaan, zoon van A. Kuiper en G. Ronit. Ondertrouwd: Franciscus Snel, Warmond, jm., 49 jaar, en N. Floris, wed., 49 jr. Pieter Bakker, Bergen, wedrir., 29 jr. en Grietje Root, 25 jr. Getrouwd: F. Snel en N. Floris. Overleden: Pietertje Borst, wed. C. Berkhout, 72 jr. Simon Schouten, ongeh., 71 jr., zoon van J. Schou ten en G. Kieft. Hot sinds onheugelijke jaren café „Op 't Hoekje" aan de Kleine Sluis van den heer J. Smit Cz.. is door onder- handschen verkoop overgegaan op den hr. A. Raven Pz., alhier. DIRKSHORN. Voor de derde maal binnen enkele weken is alhier een buis van de waterleiding gesprongen, zoodat we der een gedeelte der burgerij tijdelijk moest worden afgesneden. Lang duurt de storing echter niet, daar het bedrijf steeds flink aanpakt, om de breuk te her stellen. Dinsdag 1 Dec. hield de afd. Harenkarspel der S.D. A.P. een huishoudelijke vergadering bij den heer D. Bruin aldaar. Na de opening volgt lezing en goedkeu ring der notulen. Hierna komen eenige ingekomen stukken, betreffende de winterpropaganda en de propaganda onder de vrou wen in behandeling. Ook is een schrijven ingekomen van het Arbeiders-Strijkorkest uit Den Helder, waarin zij bericht, genegen te zijn, een propaganda-avond op te luisteren door eenige muzieknumers ten gehoore te brengen. Dit bericht werd, gezien de .uitbreiding van het orkest, dankbaar aanvaard. De landbouwcommlssle, gevormd door de S.D.A.P. zal voor haar werk de be- noodigde inlichtingen worden verstrekt. Met op één na algemeene stemmen wordt besloten ad- haesie te betuigen aan de actie voor plaatselijke keuze. Nu volgt het punt der agenda: Bespreking Ziekcn- huisverpleglng. Voorzitter zegt, dat het Bestuur heeft gemeend, de werking van de vereeniging voor Zieken- huisverpleging in een vergadering onzer afdccllng ter sprake te moeten brengen. Zooals een leder weet, is slechts éénmaal per jaar een algem. vergadering en al is dit in normale gevallen misschien voldoende, ln gevallen als waarin de vereeniging tegenwoordig ver keert, zeer zeker niet. Voorzitter memoreert wat in de vorige vergadering Is gebleken, n.1. dat in enkele maan den het reservefonds hetwelk gevormd was door de cntrcegolden, was gebruikt voor gewone uitgaven en toen nog niet allo loopende schulden konden worden betaald. Het Bestuur kreeg toen machtiging, om gedu rende een halfjaar ieder maand een omslag te heffen en zoo dan nog geen verbetering intrad, voor de geld middelen, een algemeene vergadering zou worden ge houden. Tot heden, Deceber, zegt voorzitter, is de maandeüjksche omslag geheven, een omslag die noodig was voor een patiënt welke ln Mei is opgenomen. Hier uit blijkt, dat de tekorten niet alleen niet weg raken, doch verergeren. Voorz. meent ,dat een en ander voor het Bestuur van Ziekenhulsverplcging aanleiding moest geweest zyn om ln een Algem. Vergadering de leden Naar aanleiding van de lage bietenprijzen ook voor de aangeslotnen bij de Fr.-Groningsche bieteninaat- schappjj opperde een aandeelhouder het idee om te trachten dc aandeelen te verruilen voor andere, namelijk in die van de vereenigde Nederlandsche Bierbrouwerijen. Geen kwaad idee, maar het zal o.i. een heele toer zijn om dat voor elkaar te krijgen. Probeeren maar.' VAN EWIJCKSLUIS. Onze plaatsgenoot, de heer J. A. W. Bos, in het begin van dit jaar te werk gesteld als teekenaar bij de Zuider zeewerken, is met ingang van 1 December benoemd tot buitengewoon opzichter bij den dienst der Zuiderzeewcr ken, met als standplaats Anna Paulowna (Oostpunt). Evenals voorgaande jaren heeft ook dit jaar de com missie, belast met de voorbereiding -en regeling van' hot Sint Nicolaasfeest zich weer bijtijds gekweten van de haar opgedragen taak. Nu de geheele regeling voor el kaar is. werd ons vergund, daarvan een en ander mede to deelen. Ofschoon de middelen ditmaal minder ruim hebben gevloeid als vorig jaar, zal het toch mogelijk zijn. weer prettig feest te vieren. Dit feest zal Zaterdagmiddag in de zaal van den heer Waiboer worden gehouden en vangt om half twee aan. Deelgenomen zal worden door alle kinderen, ter school gaande in school ni te Oost polder, benevens door de jongere kinderen, welke tot dit rayon kunnen worden gerekend, te samen een 140-tal. Behalve de gewone versnaperingen, enz. aan de kin deren te verstrekken, zullen ook weer enkele leuke films worden vertoond, terwijl Sinterklaas die gerulmen tijd ln onzekerheid heeft verkeerd, of hij ditmaal wel den tijd zou kunnen vinden, zelf mede aan het feest deel te nemen, thans bericht gezonden heeft, dat hij hoopt, we derom eenigen tijd tusschen de kinderen te kunnen ver toeven. Op welke wijze hy hier zal aankomen, kon hij echter nog niet melden. Zooals te begrijpen is, ziet de jeugd reeds vol verwach ting den Zaterdag tegemoet. GEMEENTE ST. PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand November 1930. Geboren:Tiemen, zoon van Riekelt Brouwer cn Pie tertje de Groot; Trijntje, dochter van Pieter Hartman en Geertje SUjker. Gehuwd: Christoffel Jacobus Pols en Oeke Wever. Overleden: Geene. Inventarisatie op 1 December 1930. Warmenhuizen 2.263.800 Kg. roode kool. 691.300 Kg. gele kool, 1.189.800 Kg. D. witte kool, 310.300 Kg. uien, 78.800 Kg. peen; Harenkarspel 1.020.000 Kg. roode kool, 427.000 Kg. gele kool, 1.085.000 Kg. D. witte kool, 205.000 Kg. uien, 104.000 Kg. peen; Schoorldam 338.500 Kg. roode kool, 145.000 Kg. gele kool, 170.500 Kg. D. witte kool, 35.200 Kg. uien, 17.000 Kg. peen; Krabbendam 154.500 Kg. roode kool, 93.000 Kg. gele kool, 127.500 Kg. D. witte kool 47.000 Kg. uien, geen peen; Eenigenburg 425.000 Kg. roode kool, 145.200 Kg. gele kool, 373.500 Kg. D. witte kool. 77.200 Kg. uien, 31.500 Kg. peen; Stroet 485.000 Kg. roode kool, 319.000 Kg. gele kool, 827.700 Kg. D. witte kool, 111.700 Kg. uien. 16.500 Kg. peen. Totaal 4.686.800 Kg. roode kool, 1.821.000 Kg. gele kool, 3.774.000 Kg. D. witte kool, 786.400 Kg. uien, 247.800 Kg. peen. Totaal op 15 Dec. 1929: 10.296.700 Kg. roode kool, 1.410.300 Kg. gele kool, 8.640.900 Kg. D. witte kool, 843.500 Kg. uien, 394.900 Kg. peen. GEMEENTE HOOGWOUD. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 30 November 1930. Jacob Gerrit Sloover, N.H., van Langereis A no. 50 naar Schagen, Laan D 118; Cornelia Maria Groot, R.K., van Pade B 23 naar Sijbekarspel; Cornelia Blauw. R.K., van Zuidend D 43 naar Bovenkarspel; Petronella Mar- tha Hulsman, R.K. van Boekelwegbuurt I 21 naar Bo venkarspel; Jan Buis. N.H. van Aartswoud F 27 naar Zwaag, huize Avondlicht: Clara Maria Postma, R.K., van Zuidend D 39 naar Wognum; Klazina Petronella Schoorl, N.H. van Noordend D 55 naar Barsingerhorn; Teunis Baas, N.H. van Langereis A 54 naar Haarlem, Ged. Vol dersgracht 55; Gerrit Jan Bos, N.H. van Barsingerhorn naar Pade B 12; Jan.van der Laan. N.H. van Vlagtwed- de naar Aartswoud fe 51; Cornelis Moenis, Leger des Heils van Llsse naar 't Wuyber H 60: Gosse Fraterman en gezin, N.H. van Vlagtwedde naar Aartswoud, Kerke- buurt E 51; Gerrit Willem Westerveld en gezin, G.K. van Giessendam naar Kerlcelaan C-25; Jan Bes, R.K. van Avenhorn naar Noordend D 77; Anna Anthonia Buis. R.K. v^n Heerhugowaard naar Weere K 44; Jacoba Pe tronella Noorman. N.H. van Zwolle naar Noordend D 55. Tjasso Kruize en gezin, N.H., van Wieringen naar Noord end D 73; Gerrit Sjoerdsma, N.H., van Leeuwarderadeel naar Boekelweg A 19. Burgerlijke Sta^d over de maand November 1930: Geboren: Geertje, dochter van Jochem Jan Kossen èn van Trijntje Visser; Gerardus Willebrordus, zoon van Pieter Bankras en van Marijtje Pater; Geertruida Ma ria, dochter van Willem Rood en van Alida Catharina 3ym; Catharina Cecilia, dochter van Tames Poland cn van Geertruida Margaretha Mol. Theodorus Petrus, zoon van Johannes Vriend en van Geertruida van Diepen; Adrianus. zoon van Jacob Hoogland en van Johanna 3neek; Nicolaas Johannes, zoon van Willem Molenaar en van Veronica Martha Punt. Overledenen: Pieter Blokker, oud 80 jaren, weduwnaar van, Neeltje Boerman, overleden te Hoorn; Jan Breebaart, oud 60 jaar, gehuwd met Trijntje Eyssen .(overleden te Hoorn;) Immetjc Ettes, oud 90 jaren, weduwe van Jacob Koenis Ondertrouwd: Arie van der Vorst, oud 28 jaren te Zij- po met Johanna Wilhelmina Veldhuizen, oud 24 jaren, wonende te Zijpe, onlangs te Hoogwoud. Getrouwd: Simon Veken, oud 23 jaren te Sijbekarspel met Cornelia Maria Groot, oud 24 jaren, te Hoogwoud. BROEK OP LANGENDÏJK. Met ingang van 1 Maart 1931 is benoemd tot refe rendaris 2e kl. en aangewezen als Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Broek op Langendijk, de heer B. van der Snoek, thans adj. ref. der P.T.T. te Amsterdam P. Inventarisatie L.T.B. Langendijk. 240 wagons roode kool i,vorig jaar 360); 93 wagons gele kool (vorig jaar 66); 192 wagons Dcenen (vorig jaar 335); 52 wagons uien (vorig jaar 45); 20 wagons peen (vorig jaar 29). Totaal 600 wagons (vorig jaar totaal 835). OUDKARSPEL. Tot Ouderling der Herv. gemeente alhier, is gekozen de diaken Jb. Kroon Gz., en herkozen de heer P. Kuiper terwijl tot diaken is gekozen de heer H. Kalf en herko zen de heer P. Wijn. Bij de gehouden aanbesteding voor den Vleeschkeu- ringsdlenst Oudkarspel van de leverantie van een rijwiel voor den hulpkeurmeester, tevens met het onderhou den hiervan gedurende 3jaren, is dit opgedragen aan den heer J. Spanjaard alhier. ZONDAG 7 DECEMBER 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. Vorstman. Valkkoog, voorm. 9% uur, Ds. Tinholt. Julianadorp, nam. 7 uur, Ds. Damsté. Hulsduinen, geen dienst. Petten, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poel. Burgerbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Eenigenburg, nam. 7 uur, Ds. Enklaar. Dirkshorn, geen Samenkomst. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Hoogwoud, voorm. 10 uui, Ds. Reddingius. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Lcon. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Winkel, geen dienst. Westerland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Heerhugowaard en Veenhuizen, geen dienst. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voor. 11 uur, Ds. Hoek van Amsterdam. Maancollecte. Nam. 5 uur, de heer Econ, v. Breezand. Ereezand, voorm. 10 uur, de heer Bcon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Precklezen Nam. 2Vz uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, vcorm. 10 uur. de heer Akse, v. Beverwijk. Nam. 7 uur, de heer Akse. Callantsoog, voorm. 10 uur, de heer Brasfer, v. Helder. Nam. half 2, Zondagsschool voor de kinderen. Thans definitief tct dan aanleg besloten. In ons nummer van gieter meldden wc reeds, dat er bij de N.V. Bouw- en Bouwgrond-Maatschappij te Bergen plannen bestonden tot aanleg van een vlieg terrein voor sportvliegtuigen te Bergen aan Zee. In verband daarmee kan nog worden meegedeeld, dat de Maatschappij daartoe thans definitief heeft besloten. Dinsdag brachten twee vliegtuigen van de Rotter- damschc Aeroclub een bezoek aan de badplaats. Na een zeer vlotte landing op het strand, stapten uit de Pandervliegtuigen de heeren C. Kolff en M. Dutilh, resp. president en bestuurslid van genoemde Aero club en de heeren II. dc Bruin, lid der club en II. Smidt Crans, chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartseèiool, welke twee laatsten als piloten fun geerden. Genoemde heeren bezichtigden het duinter rein. Dit bleek bij uitstek geschikt voor een vliegveld, temeer daar het zeer dicht gelegen is bij het centrum der bebouwing. Na een noenmaal ten huize van den burgemeester te hebben gebruikt, steeg het gezelschap om 3 uur weer op voor den terugtocht naar Waalhaven. De opvarenden gered. Gistermiddag omstreeks half 2 is de pont tusschen Katwijk en Mook gezonken. Op de pont bevonden zich twee zware vrachtauto's, een van de Shell cn oen van een houtfirma uit Mill. Van den kant had men gewaarschuwd, dat de pont te zwaar geladen was. Toch voer men over. Maar toen men het midden van de rivier naderde, schepte de pont water en kantelde. De auto's verdwenen in de diepte en ook de vijf personen die zich op de pont bevonden geraakten te water. Van beide oevers schoten terstond in bootjes helpers toe, die er in slaagden de opvarenden te red den. De pont, welke omgeslagen was, dreef nog een paar honderd meter de Maas af cn stiet toen tegen een pijler van de Maasbrug, waarna zij zonk. Ook een broer van den aangehouden kan- toorüoopecr gearresteerd. Omtrent de raadselachtige verdwijning van een be drag van ongeveer f 47.000 uit een geldzak van de Coöperatieve suikerfabriek Dinteloord te Stampers- :at, wordt uit Roozendaal vernomen, dat Dinsdag de irigadc-commandant van de Kon. Marechaussee te Steenbergen, de lieer Verhagen, er lucht van gekre- Ten had, dat de broer van den kantoorernployó G., die voor eenige weken door de directie van de fabriek ontslagen C. G., Maandagmiddag op het tijdstip, dat genoemde kantoorlooper met het geld van de bank van de firma van Gilsc kwam, zich op de markt te Roosendaal bevond. Deze C. G., was met de boot van Willemstad naar Rotterdam vertrokken. De mare chaussee reisde hem per auto achterna en trof hem inderdaad te Dordrecht op de boot. Hij werd ge arresteerd en naar Steenbergen overgebracht. Even als zijn broer ontkende hij iets met de verdwijning van het geld te maken te hebben. Hij kon geen ver klaring geven van zijn aanwezigheid op de markt te Roosendaal op Maandagmiddag. Hot onderzoek wordt mot kracht voortgezet. De commandant van de Kon. Marechaussee te Steenbergen heeft een belooning van f500 uitgeloofdvoor-degenen, die aanwijzingen kunnen geven, die Itiden tot opsporing van het ver dwenen geld cn aanhouding en veroordeeling van de verdachten. En zyn droevig einde. Donderde^: heeft zich in een woning van een leeraar 'te Dahlem bij Berlijn een opzienbarend tooneel afge speeld. Toen de echtgenoote van den leeraar na een wandeling thuis kwam, hoorde zij op de bovenverdieping iemand loopen. Plotseling kwam een jongen van een jaar of 1^ de trap af met opgeheven revolver en riep haar toe: Han den op of ik schiet. Op hetzelfde oogenblik schoot hij reeds, doch zonder de dame te treffen. Hij vluchtte daarop in een kamer, waar de inmiddels toegesnelde buren hem vonden, met een kogel in het hoofd. Men bracht hem ijlings naar een ziekenhuis, maar daar bleek hij reeds overleden. Men neemt aan, dat de knaap, Hans Rosenberg, die sinds drie dagen uit de woning van zijn ouders verdwe nen was, een diefstal had willen plegen. De jeugdige gymnasiast was, naar bekend wac, zeer fantastisch aangelegd. Bij het verlaten van de ouderlijke woning had hij een Indiaansche kostuum meegenomen, bene vens een revolver met munitie uit het schrijfbureau van zijn vader. Op gerst en zemelen. Het Haagsche Corr. Bur. meldt.: Blijkens mededèeling van den Rijks Landbouw- Consulcnt te Berlijn, zijn in de Duitsche noodverorde ning ook verschillende bepalingen tot steun aan den 'nndbouw opgenomen. Deze steun wordt o.a. gezocht n verhooging van invoerrechten. Mot ingang van 5 December is het invoerrecht op gerst, dat den laat sten tijd in belangrijke hoeveelheden werd ingevoerd, verhoogd van Mk. 1.50 tot Mk. 15 per 100 K.G. Te vens is met ingang van dienzolfden datum het in voerrecht op zemelen vastgesteld op Mk. 10 per 100 K.G. Tot dusver mochten tarwezemelen vrij worden in gevoerd cn bedroeg het invoerrecht op andere zeme- '•n de helft van het invoerrecht op rogge. Voorts opgeheven de bepaling, dat het invoerrecht op voe- i-'ergerst niet hooger mag zijn dan Mk. 12. De regee ring heeft dus ten aanzien van dit invoerrecht de handen vrij; een verhooging is in de naaste toekomst dan ook geenszins uitgesloten. De aartsbisschop gemolesteerd. Venster» ruiten van een klooster ingegooid. Het N.T.A. seint uit Liverpcol: Dinsdagavond hebben hier betoogir.gen plaats gehad door een menigte van 200 personen, d!e trachtte den aartsbisschop te verhinderen, zich naar het Notre-Deme klooster te begeven, waar hij een prijsuitdeeüng zou houden Toen de aartsbisschop er nochtans ln was ge slaagd het klooster binnen te gaan, wierp de menigte de vensterruiten met steenen in. Later op den avond verhinderde een volksmenigte het vervoer van me;ibl- lair van een oud naar een nieuw presbyterium. De me- n'gte wierp zich op den chauffeur van de vraohtauto en dwong hem, onverriohterzake terug te keeren. Toen de politie ter plaatse verscheen, verspreide de menigte zich.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6