TWEEDE KAMER. Auto bij Koedijk door de tram gegrepen. Een kind aangerand. Ziekenhuis in het Zuidarzee-geb'ed. Inbraken te Heerlen. Aanvaring in list Noordhollandsch Kanaal. Benzine-tankauto ontploft. De Duitsche Rijksdag- debatten. Predikbeurten. Amerika sluit zijn grenzea Marktberichten. En ooii dertigtal meters meegesleurd. De wagen nagenoeg vernield. Twee in zittende kinderen slechts licht gewond. Gistermorgen ongeveer 9 uur is op de tramkruising te Koedijk de auto van ir. Lely, van dc Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, door diens chauffeur bestuurd en waarin twee kinderen van ir. Lely zaten die naar een onderwijsinrichting te Alk maar werden gebracht, door de tram van Alkmaar naar Bergen gegrepen. Door den mist had de chauf feur de tram niet zien naderen en hij had ook gefcn signalen gehoord. Do auto werd ongeveer 30 meter meegesleept en nagenoeg vernield. De kinderen kwa men er met lichte verwondingen af en de chauffeur bleef zonder letsel. De poging gelukkig verijdeld. Vergeefscho pogingen om den dader te vindon. Een 12-jarig meisje uit Bergen op Zoom werd Dinsdag avond, toen zij zich naar huis wilde begeven, door een man, die per rijwiel haar tegemoet kwam gereden, aan gesproken, Kort daarop wierp hij het kind tegen den grond en wilde haar een prop in den mond duwen. Het kind verweerde zich en boet den man in de hand. Geluk kig kwam te zclfdcr tijd iemand daar langs, waardoor de man, op het hooren van voetstappen, de vlucht nam. Het meisje is daarop naar haar woning gebracht en de maréchaussee werd met het gebeurde in kennis gesteld Woensdag en Donderdag hoeft de maréchaussee gehol pen door familieleden van het kind, de stad cn de om geving doorzocht, doch totnogtoe zonder resultaat. Plannen van de Herv. Kerk. In de „Diaconale Kroniek" van „Diakonia", maand blad van de Fcd. van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk enz., wordt medegedeeld, dat het dag. bestuur der Fede ratie in zijn jongste vergadering besloten heeft, dat de uitwerking van do plannen van het „Zuiderzee-zieken- huis" zal geschieden door de stichting Huizen van Wel dadigheid en Barmhartigheid, de stichting waarin de diaconieën invloed hebben bij de samenstelling van het bestuur, men meent, dat hierdoor moeilijkheden voorko men kunnen worden. Het gemeentehuis doorsnuffeld. Gisternacht is ingebroken in het gemeentehuis te Heerlen. De dieven hebben zich toegang weten te ver schaffen door 'n indrukken van een ruit van het kan toor van den gemeente-ontvanger "aan de achterzijde van het raadhuis. Verschillende kamers hebben ze door zocht en kasten en bureaux geforceerd. In het kantoor van den gemeente-ontvanger hebben zij den sleutel in de brandkast laten zitten, welke zy echter niet open konden krijgen. Van de kamer van B. en W. trapten zij een paneel in om binnen te komen; een eikenhouten kast werd geforceerd, doch niets werd j^onden. Op de eerste etage hebben zij het paneel van het kantoor van de afdeeling gemeentefinanciën ingetrapt, in een bureau vonden zij daar aan geld f 1.35 en eenige post zegels. Op de kamer van den inspecteur der gemeente financiën forceerden ze all# bureagdeuren, ,doch von den ook hier verder niets. In een andere kamer werd nog een bureau geforceerd, échter ook zbndersucces. De politie heeft de situatie opgenomen en stelt een uitgebreid onderzoek in. f Een bezoek aan het gemeentelijk autobus- senbedr\jf. Voorts brachten in denzelfden nacht dieven een be zoek aan het gemeentelijk autobussenbedrijf, maar ook daar was voor hen niets te halen. Inbraak bij een garagehouder. Tenslotte is bij een garagehouder te Heerlen eveneens ingebroken. Daar is f 80 ontvreemd. Ter hoogte van Koedijk. Veeboot van schipper Ligthart in botsing met do Tesselsclie boot Donderdagmiddag heeft te Koedijk ter hoogte van de kerk een aanvaring plaats gehad tusschen de Tes- selscho motorboot Marsdiep en de motorschuit van den heer J. Ligthart, welke van Schagerbrug kwam met een lading vee van de markt te Schagen. Het laatste schip werd aan den kop getroffen; doordat de machi nekamer waterdicht was. bleef het achterschip boven water, maar het voorschip zonk. Het vee is gered. Het was bestemd voor het abattoir te Alkmaar, en het is door een voorbijvarende boot meegenomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van de aan varing schijnt mist te zijn geweest. De Marsdiep is door gevaren naar Tessel. EEN ERFENIS. De Eindhovcnsche en Meijerijsche Ct. meldt: Een inwoner van Udcn heeft van een lord, dio tij dens den wereldoorlog In het vluchtelingenkamp te Uden hoeft vertoefd on door hem geholpen werd, een groot bedrag, naar men zegt f 146.000, geërfd. HET EUVEL DER AANRANDINGEN. Streng optreden der Justitie. De rechtbank te Assen veroordeelde gister B. J. te Erica, wegens aanranding van mej. II. aldaar, tot vijf jaar gevangenisstraf. HAAR GEHEUGEN KWIJT. Slachtoffer van het auto-ongeluk te Delft. De dame, die Donderdagavond met een auto van den heer Liom Bi ln te Delft in de Provinciale Vaart is gereden (zie orik elders in dit nummer), is gister morgen hij kennis gekomen. Waarschijnlijk door den schrik is zij haar geheugen gedeeltelijk kwijt. 7.ij is een Duitsche en noemt zich Duggors - Schnoider. Haar adres in Den Haag kan zij niet met juistheid zeggen. Drie dooden. Huizen in brand gevlogen. V.D. verneemt d.d. Donderdag uit Ctockholm: Bij Frittja in de nabijheid van Stockholm is vanmid dag een met 3000 liter benzine geladen tankauto bij het nemen van een bocht omgevallen en ontploft. De be stuurder en zijn begeleider werden gedood. Een ln do na bijheid gelegen villa ging in vlammen op. Do bewoners brachten zich In veiligheid door uit de vensters te sprin gen, waarbij een persoon gewond werd; een kindje van twee maanden kon niet meer door de moeder gered wor den en kwam in de vlammen om. Ook verscheidene an-^ dere huizen vlogen in brand. Eerst toen dc brandweer uit Stockholm arriveerde, ken het vuur, dat do geheclo olaats bedreigde, bedwongen worden. De Rijkskanselier Dr. Bruning over den ernst van dan toestand. Hij pleit voor aanneming der noodverordeningen. „Houdt op met critiek te oefenen!" Gister heeft in den Duitschen Rijksdag na nog en kele opmerkingen van sprekers der kleine partijen, de Rijkskanselier, Dr. Bruning, het woord gevoerd. Bruning zegt dat minister Dietrich Donderdag de begrooting voldoende toegelicht heeft, zoodat spr. kan volstaan met een uiteenzetting der politieke oogmer ken der regeering. Eerst de landbouwpolitiek. Spr. behoeft de maatre gelen der regeering niet te herhalen, hij wenscht slechts vast te stellen dat er weinig landen zijn die zulk een doeltreffende politieke lijn uitgestippeld heb ben. Op het oogenblik echter dat de prijzen der land bouwproducten gestabiliseerd schenen brak de oeco- nomische wereldcrisis uit die zich niet aan artikelen op papier stoort. Ik begrijp dat het geheele volk zon der onderscheid van partij dien zwaren druk gevoelt, en om verlichting strijdt. Maar als men hier als eenig antwoord, op ieder vraag of probleem slechts wijst op de gedwongen betalingen die wij doen moeten, dan zult gij noch den landbouw, noch eenigen ande ren tak van industrie of handel weer op de been kun nen helpen. Wij hébben niet nagelaten om met de hoogste ge oorloofde invoerrechten den graanbouw te helpen en (Vervolg van le pag. 3e Blad.) In de avondvergadering volgde de begrooting van Financiën, waarbij ook verschillende wenschen naar voren kwam; zoo werd gevraagd uitbreiding van het aantal vrijstellingen van rijwielbelasting; tevens gele genheid tot het betalen van belasting op postkantoren; aanstelling van wachtgelders met jarenlange ervaring op een hoogere bezoldiging als het aanvangssalaris, enz. De heer Ebels bepleitte afschaffing van de accijns op geslacht en dient daarvoor een motie in. De heer Weltkamp wil afschaffing der grondbelas ting, terwijl de heer Knottenbelt bepleit wijziging van de boetebepaling bij te lage aangifte van de Inkomsten belasting. De heer Ketelaar heeft beswaar tegen de regeling, toegepast ta.v. den bijslag op de pensioenen van de oude gepensionneerden. Dezen behooren onder de wer king der nieuwe pensioenwetten te worden gebracht. Spr. dient de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat een afdoende verbetering in den toestand der oude gepensio neerden niet mogelijk is zonder herziening der Pensioenwetten, gaat over tot de orde van den dbg." De heer K. ter Laan wil gelijkstelling van de eer der gepensionneerden met de volgens de nieuwe wetten gepensionneerden. Hij dient te dien opzichte een motie in. Er wordt verder bepleit: tegemoetkoming aan groote gezinnen en herschatting der personeele belasting in Drente. De indirecte belastingen op de kleine inko mens worden te drukkend geacht. Het banderollen- systeem op sigaren dient afgeschaft De heer De Visser dient daarvoor een motie in. De heer Oud (v. d.) dringt aan op een sterke ver laging van het percentage, dat in geval van beroepen in belastingzaken, wordt gelegd op het verschil ten nadeele van den aangeslagene, wanneer deze in het ongelijk wordt gesteld. Spr. wil de rvjwielplaatjes per half jaar betalen. De crisisopcenten op het ongebouwd van de grond belasting dienen te worden afgeschaft, evenals de vleesohaccijns. Spr. dient daarvoor een motie in. Er is nog gepleit voor verhooging van het maxi mum weduwen-pensioen van f 1400 en het dito voor gezinnen van overleden ambtenaren van f2400 en nog zoo het een en ander. Eindelijk was minister pe Geer aan het woord, om op al deze verlangens en grieven een antwoord te ge ven. Het halfjaarlijksche inhen der rijwiclplaatjes werd in overweging toegezegd. Het afschaffen van het vleeschaccijns, zooals de heer Ebels in een motie vroeg, die motie zal de minister niet kunnen uitvoe ren. Uitbreiding van belasting op postkantoren heeft de minister niet bevorderd, uit deferentie voor het daar over gevallen votum der Kamer. De minister kan niet meewerken aan maatregelen dio de inkomsten van den Staat verminderen. De overschotten zijn allang geen overschotten meer. Spr. is bereid den door den heer Knottenbelt geuiten wensch inzake boeteverlaging te overwegen. De toe gezegde herziening van de classificatie van Helmond en Eindhoven zal spr. bespoedigen. Trouwens ook voor andere plaatsen, waar belangrijke verschuivin gen zouden hebben plaats gehad, is spreker tot onder zoek bereid. Den hoeren Ketelaar en Ter Laan zegt spreker, dat het onjuist is te doen voorkomen, alsof het een groot onrecht is dat oud-gepensionneerden niet worden*gelijk gesteld met de later gepensionneer den. Evenmin zou liet aangaan hij verlaging van sa larissen de immuniteit van de bestaande pensioenen aan te tasten. De motie-Ter Laan acht spr. nog minder aanvaard baar dan de motie-Ketelaar. Spr. is bereid een wijzi ging te overwegen om bij weduwen-pensioenen reke ning te houden met door den man genoten bijslagen. Spr. bestrijdt de motie-De Visser, die niet de toe passing doch den grondslag van de Tabakswet geheel zou wijzigen. de regeering heeft zich voortdurend met de zooge naamde veredeling van de oeconomische huishouding beziggehouden. („Veredel je kabinet liever"! roept Törgler). Wanneer hier niettemin kritiek is ge oefend juist door de leden van de landvolk- en boe renpartijen, dan kan ik daarop slechts antwoorden dat bij zoo'n houding alle verdere verhoogingen van invoerrechten den landbouw niet meer kunnen red den. Dit landbouw-probleem moet eerst opgelost worden, omdat geen van de andere door de regee ring voorgestelde maatregelen vol effect zullen sor- teeren als de landbouw niet eerst weer op pooten staat. Ik begrijp niet hoe landbouworganisaties tegen de voorgostelde eenheidsbelasting hebben kunnen agee- ren. Deze belasting beteekent niets anders dan dat aan den landbouwer een belastingvrij bestaansmini mum van 6000 mark verzekerd zal worden. (Törgler roept: Heeft u ook wel eens van arbeiders gehoord?) Bruning antwoordt: Als een regeering de geheele gezondmaking van de werkloosheidsverzekering en de sociale verzekeringen verwezenlijkt en de prijs verlaging bevordert, dan is dit ongetwijfeld arbei ders-politiek meneer Törgler. Maar ik kan u wijzen op andere landen waar de arbeiders het veel ellen diger hebben dan bij ons! Stöcker (comm.); U breekt slechts af, daar bouwt men op. (Een soc.-dem. roept: jawel, galgen!, groote vroolijkheid.) Dr. Bruning: De regeering moet in dit oogenblik de partijen waarschuwen, dat er niet veel meer aan de redactie van de noodverordeningen kan worden veranderd. Zooals ik echter vroeger al heb doen uit komen zal de regeering de wenschen der partijen naar herstel van don genomen parlementairen gang van zaken vervullen mits eerst het werk der gezond making voltooid en ons crediet weer verzekerd is. Goebbels roept: „Door uw wanbeleid hebben we geen pfenning crediet meer".) Ik moet de partijen ook op het hart drukken niet te veel in kleinigheden te vervallen. Hierdoor wordt een atmosfeer geschapen, niet alleen in dit Huis, maar ook in het buitenland, die de bedenkclijkste gevolgen kan hebben. Als een geheel volk in gevaar is moeten partijen niet kibbelen om kleinigheden. Aan het slot van zijn rede verklaarde de rijkskan selier, het zijn plicht te achten, op dit ernstige tijd stip den rijksdag te verzoeken, de noodverordening zoo, als zij is, aan te nemen, en niet op te heffen. (Onrust en geroep bij de communisten en nationaai- soc.) en de beslissing ten spoedigste te nemen. Weest u van uwe groote verantwoordelijkheid bewust. (Geroep bij de communisten: weg met de hongerrc- geering.) Schort uw critiek in dit werkelijk ernstige oogen blik op. Gij weet niet wat, wanneer eenmaal de za ken mochten mislukken daarna kan gebeuren. (Ge roep bij de communisten: De dictatuur!). Met stemverheffing zeide de rijkskanselier ten slotte: Gij draagt een geweldige verantwoordelijkheid. Ik ben overtuigd dat het voldoende is de partijen daaraan te hebben herinnerd om u den moed te ge ven de maatregelen goed te keuren, dio thans voor volk en vaderland noodzakelijk zijn. (Levendige bij val bij de middenpartijen; de soc.-dem. kijken ernstig, maar niet onvriendelijk.) De stemming. De stemming over de begrooting en de noodver ordening heeft heden. Zaterdag, plaats. De soc.-dem. rijksdagfractie heeft besloten tegen de voorstellen tot opheffing der noodverordening en tegen alle moties van wantrouwen te stemmen. Tenslotte doet de minister nog de belangrijke mede- deeling, dat hij ernstig overweegt de opcenten op de grondbelasting ongebouwd te laten vervallen, een maatregel waarmede drie millioen gemoeid zijn. De debatten werden daarop weer voortgezet en werden ambtenaren en promotiekwestie besproken, enz. 's Nachts om half drie werd nog een aanvang ge maakt met domeinen en sprak de heer Drop over de arbeidsvoorwaarden van het personeel, 's Nachts kwart voor drie was ook dit hoofdstuk afgehandeld. Toen heerschte er diepe ri»6t op het Binnenhof. o Vrijdagmiddag werd begonnen met eenige stemmin gen over ingediende moties. De motie-Ebels, afschaffing accijns op vleesch, werd verworpen, 4339. De motie-Ketelaar herziening pensioenwet voor oud-gepensionneerden, viel even eens, 5132. De motie-Ter Laan over hetzelfde onder- derp, deelde hetzelfde lot, 52—32. Do motie-Oud tot afschaffing van de opcenten op de grondbelasting wegens ongebouwde eigendommen ten bate van het leeningsfonds 1914 geheven, werd aangenomen, 48—37. Toen werd maar ijverig voortgegaan met de Land- bouwbogrooting en was het de heer Kersten die zei, dat de sociale lasten ons volk uitmergelen. De graan- boeren moesten hulp hebben. Het kapitalisme had het gedaan bij den heer Wijn koop en dat was de heele schuld van de crisis. Hij had een motie, waarin wekelijksche steun aan kleine boeren en tuinders gevraagd wordt, hun faillissement wordt uitgesloten en de mogelijkheid wordt geopend hun rentelooze voorschotten te verstrekken. De motie vond onder rumoer der vergadering geen voldoende steun, alleen nog een communist, Braat en Floris Vos steunden de motie, dus kwam ze niet in behandeling. Toen werd nog eens voor de zooveelste maal door baron Van Voorst steun voor de aardappelindustrie bepleit cn daarna was de minister aan het woord. De heer Ruijs zei, dat het voornaamste werk wat de economische verdeeling der producten betreft, door de belanghebbenden moet worden gedaan. De regeoring zal niettemin overwegen wat ze kan doen. Kinderarbeid zal worden tegengegaan. En wat de crisis betreft, wees hij het verwijt als zou de regeering te weinig spoed betrachten, met nadruk af. De re- geeringsmaatregelen eischen in dezen overleg met verschillende departementen en moeten allerlei in stanties doorloopen, waarop de minister geen invloed kan uitoefenen. Spr. meende dat het omzeten van akkerbouw en veeteelt niet zou zijn het te veel zetten op cón kaart. De minister deelde daarop mede, dat de volgendo week een wetsontwerp tot steun aan de aardappel- meel-industrie de Kamer zal bereiken. Hij bestreed, dat het suikerwetje geen nut heeft gehad. Aan een motie als die van den heer Van den Heuvel, die een productiepremie vroeg, heeft de re geering overigens geen behoefte: ook zonder die mo tie zal de voorbereiding daartoe geen dag langer du ren; voor Kerstmis zal een dergelijke maatregel ech ter niet meer bij de Kamer kunnen zijn. Een verlaging der spoorwegtarieven behoort bij de begrooting van Waterstaat te worden besproken; ge heel uitgesloten acht de minister haar overigens niet. Dumpingverschijnselen worden niet uit het oog ver loren. Aandringen op een directeur-generaal van Land bouw werd ontraden, Als de motie wordt aangeno men legt de minister ze naast zich neer. De minister wil een ambtenaar vrij hebben die geen administra tieve beslommeringen heeft. Daaruit spruit het denkbeeld van een landbouw- consulent in algemeenen dienst voort, die tot geen der afdeelingen zal behooren. Daarna volgde de artikelsgewijze behandeling, die tegen vier uur 's middags afliep. ZONDAG 7 DECEMBER 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Bareingerhorn, voorin. 10 uur, Ds. Van Loon. Het bericht, dat Amerika van plan la gedurende twet jaar geen immigranten toe te laten, heeft te Londen groote verslagenheid gebracht Als reden van deze maat regel wordt genoemd, dat men de werkloosheid in de Vereenigde Staten niet nog grooter wil doen worden en men fluistert, dat er aan den overkant van den Oceaan wanhopige toestanden heerschen op de arbeidsmarkt en zelfs dat in de jaren der veelgeprezen „prosperi'cy" het aantal werkeloozcn reeds zeer groot was. Amerika pu bliceerde en publiceert nu nog geen cijfers op dat ge bied, vermoedelijk omdat dan het pessimisme nog toe zou nemen en de publieke opinie in verzet zou komen. Hier in Engeland zijn de toestanden niet rooskleurig, doch men weet tenminste, waar men aan toe is. Van Amerika krijgt men den indruk, dat de regeering geen uitweg ziet en op het punt staat, het hoofd te verliezen. Het uitgestrekte land, dat vroeger millloenen immi granten opnam en er consumenten van Amerikaansche waren en producenten van Amerikaansche exportartike len van wist te maken, voelt zich nu niet meer opge wassen tegen het bescheiden aantal van 30o!b00 immi granten per jaar, die bovendien nog allen een kapi taaltje moeten meebrengen. Amerika's grootste kracht was de geschiktheid tot het assimlleeren van vreemde volksmassa's tot het omzetten van vreemde in eigen volkskracht. Dit vermogen is het nu kwijt, de groote kracht, die in de vorige eeuw Amerika gemaakt heeft tot wat het is, bestaat niet meer. Het stopzetten der immigratie zal waarschijnlijk wel een feit worden; er is nog een kleine kans, dat men er niet toe zal overgaan ter wille van het prestige van het land. In leder geval bewijst dit regeeringsvoorstel op zichzelf reeds, dat er in Amerika een ingrijpende veran dering heeft plaats gehad én dat men met het eerste hoofdstuk der Amerikaansche geschiedenis als afgeslo ten kan beschouwen. Het is niet meer het land der toe komst voor de overige wereld; het is een land met een verleden geworden evenals de oude historische staten van Europa, De grootere oppervlakte, de bevolking van 120 millioen zielen en de betrekkelijk groote zelfstandigheid der afzonderlijke staten zijn slechts bijkomstige omstan digheden. Deze verandering is natuurlijk niet ineens ontstaan. Reeds tijdens de regeering van president Roosevelt be gon men zooiets te merken van een Amerlkaansch na tionalisme en imperialisme, een begin van het afschei dingsproces, dat tenslotte zoover werd doorgevoerd, dat men de immigratie ging beperken. In die jaren hebben de oorlog met Spanje, de verovering van Cuba, Porto- rico en de Philippijnen het Amerikaansch nationalis tisch gevoel verstrekt; de wereldoorlog met de daarop gevolgde reusachtige inkomsten van Amerika veroor zaakte een „prosperity" de van alle factoren onafhanke lijk scheen te zijn. Men zocht deze welvaart steeds te vergrooten door zich van de rest der wereld te isoleeren, eerst door de onaangename behandeling der immigranten op EJlis- Island, toen door de steeds verdere beperking der im migratie. Doch hierdoor werd de blnnenlandsche markt gaandeweg verzwakt en ontstond er werkeloosheid. De angst voor werkeloosheid leidde weer tot verscherping der immigratiebepalingen en nu hoopt men den tccstand te redden door algeheele sluiting der grenzen. De Amerikaansche crisis zal hierdoor echter niet op geheven kunnen worden. Voor de werel&malaise zal deze maatregel vermoedelijk nog een verslechtering be- teekenen en dat zal de Amerikaansche uitvoer ook weer doen verminderen. Amerika was vroeger het land met den wijden blik, nu zal men ondanks alle technische volmaaktheid geen meer bekrompen land kunnen vin den. Slechts enkele Amerikanen beschikken nog indi vidueel over een wijden blik; deze zien de toekomst zéér dónker in, zooals dé groote schrijver Sinclair Lewis. Doch juist deze mensahen hebben niets te ver tellen en om hun pessimisme zijn zij niet bemind bij den doorsnee-Jankee „Baibbit". (Nadruk verboden). SCHAGEN. 4 Dec. Aangevoerd: 43500 kipeieren, 4651 Kg. f 55.70, 52 54 Kg. f 6.106.40, 55—57 Kg. f 6.70—7.70, 58—60 Kg. f 7.89—8, 61—63 Kg. f 8.10—8.30, 64—67 Kg. f 8.60, onge- wogen wit f 6.608, bruin f 8.208.30, klein 4.70—6.30, 418 eendeieren f 55.10. NOORDSCHARWOUDE, 4 Dec, Gr. Schotsche muizen f 2.80, uien f 1.902.30. drielin gen f 1.101.80, nep f 3.303.80, grove f 2.302.50, peen f 1.20—1.50, roode kool f 2.50—5, gele kool f 1.70—2.40, Decnsche witte kool f 1.602.20, per 100 Kg., bloemkool f 3.60—8, witkrop f 0.60 per 100 stuks. Aanvoer: 150 Kg. aardappelen, 9400 Kg. peen, 38000 Kg. roode kool, 10800 Kg. gele kool, 22800 Kg. Deen- sche witte kool, 2600 stuks bloemkool, 400 stuks wit krop. NOORDSCHARWOUDE. 5 Dec. Schotten f 3,50, grooten f 2.70, uien f 1.802,60, drie lingen f 11.60, nep t 3.303.90, grove f 2.402.60, peen f 1.30—1.50, roode kool f 2.80—5, gele kool f 2—2.40, D. witte kool f 1.702.40, kroten f 1.805.10, per 100 Kg., bloemkool f 6.6010 per 100 stuks. Aanvoer: 750 Kg. aardappelen, 8200 Kg. uien, 3200 Kg. peen, 30800 Kg. roode kool, 12600 Kg. gele kool, 12800 Kg. D. witte kool, 2400 Kg. spruitkool, 750 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN, 4 Dec. Roode kool kale f 1.201.60, D. witte kool: uitschot f 1.20, drielingen f 1.101.20, uien f 22.20, grove uien f 22.10, bieten f 2.30 per 100 Kg., bloemkool -le soort f 6.50—9.30 per 100 stuks. Aanvoer: 3100 Kg. roode kool, 1025 Kg. D. witte kooi* 3600 Kg. uien, 675 Kg. bieten, 230 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN. 5 Dec. Roode kool le kw. f 2.403.60, 2e kw. f 2.70, kale f 0.60 2.30, gele kool kale f 0.90, drielingen f 1, uien f 1.80 —2.40 per 100 Kg. Aanvoer: 10000 Kg. roode kool, 400 Kg. gele kool, 2075 Kg. uien. HOORN, 4 Dec. 11 Stapels kleine fabriekskaas f 38, 1 stapel kleine boe renkaas f 38.50, 1 stapel boeren comm. kaas f 35. Aanvoer: 13 stapels, wegende 17126 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 5 Dec. Andijvie f 0.503.70, Bloemendaler kool f 15, bloem kool I f 7.90—20.40, II f 1.80—4.20, boerenkool f 3.80—6.20, gele kool f 15, groene kool f 56, Ch. kool f 0.802.20, roode kool f 15 per 100 stuks, bieten f 2.403, spruiten f 10—34, uien f 2.70—3.30 per 100 Kg., prei f 3.40—7.50, selderie f 2.804.30, wortelen f 7.508.50, per 100 bos, witlof I f 11—17, n f 5-8 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Dec. Bloemkool reuzen f 8.4012.90, 2o soort f 3.803.90 per 100 stuks, roode kool f 1.606, gele kool f 1.603.29, D. witte kool f 1.202.20, grove uien f 2,202.50, uien f 1.90—2.60, drielingen f 1.10—1.20, nep f 3.90, wortelen f 1.60—1.80, kleine peen f 0.90—1 per 100 Kg. Aanvoer: 2600 stuks bloemkool, 25000 Kg. roode kool, 24000 Kg. gele kool, 7300 Kg. D. witte kool, 8800 Kg. uien 2575 Kg. wortelen. ALKMAAR, 5 Dec. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal aan gevoerd 69 stapels, wegende 82000 Kg. De prijzen waren als volgt: Fabriekskaas: kleine f 38, commissie f 36, boe renkaas: kleine f 38, commissie f 36, alles met rijksmerk Handel matig. ALKMAAR, 5 Dec. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 1052 H.L. aangevoerd, als: 4S7 H.L. tarwe f 5.50—9.25, 35 H.L. rogge f 5.50, 90 H.L. gerst chev. f 5.60—6.62 ft109 H.L. haver f 6.257.60, 92 H.L. booncn, w.o.: bruine boo- non f 14—19; citroenboonen f 21—27, witte boonen f 23 30, 31 H.L. karwijzaad f 27, 10 H.L. blauwmaanzaad f!"\ tuinboonen f 816, 198 H.L. groene erwten (kleine) f C.5030, grccne erwten (groote) f 2024, grauwe erw- '.en f 45--5S, vale envten f 3243,. Alles per 100 Kg. Handel vlug.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10