VAN DITEN VAN DAT EN VAN ALLES WAT I Gssstes-Sport en Uersen-Oymnastiek SINNIEKLAAS" EVENTJES DEKKEN J J J_ VOOR ONZE SCHAKERS VOOR ONZE DAMMERS Het hoogste huis ter wereld wordt gebouwd. Vraagstuk No. 652. Vraagstuk No. 650. _l JJ_ J_IJ_ Vraagstuk No. 649. Vraagstuk No. 651. Byvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 6 December 1930. No. 8778. onder leiding van GEO VAN DAM. ZATKRDAflAVOy OSCHRTS door Jean de la Meunière Gaspin. (Nadruk verboden alle rechten voorbehouden). w rOOR de groote spiegelruit van de hel-verllchte V winkel, waar banketletters, hartvormige taarten en velerlei heerlijks van marsepein en chocalade ep wat dies meer zij. prelkte, stonden twee jongetjes. Amster- damsche jongetjes, de een met een pet die min of meer te groot was, de ander met een muts als een vliegeniers- kap. In hun dunne, verfomfaaide vale jekkertjes ston den ze, de* grootste met een arm om de schouder van de kleinste, voor de ruit en lieten hun oogen te gast gaan aan al dat lekkers. Binnen waren keurige, witgeschorte dametjes bez'g taarten en banketletters en harten met marsepeinen rozen versierd in te pakken, en telkens als een arm in de étalage gestoken werd, om een of andere groote taart voor 'n klant weg te pakken, hieven de jon getjes samen een gefluisterde kreet van bewondering aan. „Ooooo, zeg, zag je dat? Waddeeen reuzetaart, hè! Die kost vast wel honderd guldes! Voor wie zou die wel weze?" placht het kleinste joch te vragen. Waarop de grootere wereldwijs antwoordde: Honderd guldes?! Hij zeit wat! Ga nouw gauw, die reuzetaart kost veel meer! Vast wel een riksdaalder!" „O," deed het kleinste jocl\ timide, „een riksdaalder... Zou Sinnieklaas zóóveel geld hebbe, om dat allemaal te koope?" „Hoor hem, paha, Sinnieklaas! Sinnieklaas bestaat niet eens, het is een verkleede man!" zei het grootste jongetje, doch niet, dan nadat hij even schichtig om zich heen had gekeken. ,Je kon in deze dagen nooit weten, hè. Als Sinterklaas eens in de buurt was, en hij hoorde dat, dan... Nu, heel precies wist het grootste jongetje nog niet, wat hij ervan denken moest, maar ondanks zijn trotsche verklaring omtrent het niet-bestaan van Sin terklaas, voelde hij zich op dat punt nog niet zoo heele- maal gerust De kleinste hoorde gelukkig de laatste opmerking van zijn grootere kameraad niet geheel, want zijn aandacht werd plotseling getroffen door een enorme Speculaaspop die in de etalage geschoven werd. Met bijkans open mon den stonden de jongetjes er sprakeloos naar te kijken. Zoo'n reusachtige vrijer, met van die kokkers van aman delen erin, en zoo dik als een vuist! „Als JU nou mog neme wat je wou van alles wat er in de winkel ls, wat zou jij dan neme, maar eerlijk zeg ge hoor?" fantaseerde de kleinste begeerig. „Nou, da's ook wat! Die pop natuurlijk! Die kost wel honderdmuljoen guldes... Wat zou jij het eerste opeten, ikke ze kop met die kokkers van amandele!" ,Jk ook... Wat zal die reuzefijn smaken, hè? Allemaal net suiker en sokkela enne bruidsuikers enne toover- balle enne nog honderd maal zoo lekker..." „Hajewlet, tooverballe, zoo smaakt het geeneens! Ja, Sinnieklaas smaakt naar tooverballe, ach ga weg, jö het smaakt veel, veel lekkerder..." Voor den winkel was een kleine auto stil blijven staan, waaruit een man was gestapt, die in den winkel wat moest koopen. Vlak bij den ingang staande de winkel was stampvol had hij een deel van het gesprek der jongetjes opgevangen. Het was een van die dwaze mannen, die men soms wel eens aantreft, die er een stil genoegen in schijnen te hebben, om anderen onver wacht plezier te doen. Een erge dwaze man dus, om het op zijn zachtst uit te drukken. Natuurlijk letten de jongetjes niet op dien man, maar wel op den auto. Ze lieten voor een oogenbllk de taarten en vrijers aan hun lot over en gaven zich over aan een crltische beschouwing van het onaanzienlijke auto'tje. „Fijn dingetje", zei de kleinste en staarde bewonde rend naar een groote koperen toeter, die buiten aan een portier bengelde. „Hm", zei de ander misprijzend, „ik heb laatst een veel mooiere gezien!" „Nou, ik zou 'm toch best wille hebbe, voor niks. Ik ken best sture!" „Ik ook! D'r is niks an, as je naar die kant mot, draai je het stuur naar die kant en as je de anderekant op mot, draai je zóó! Ik ken reuzegoed sture! En dan mog jij naast me zltte en je hand uitsteke!" „Sinnieklaas rijdt ook in een auto", mijmerde de klein ste weer. „Ach jó, ga nou deur! Sinnieklaas bestaat niet eens..." Nauwelijks had het oudste jongetje deze trotsche woor den gesproken, of daar kwam die dwaze man op de proppen. Hij had een paar in een dun vloeitje gewikkelde speculaasvrijers van welgeschapen afmetingen in zijn hand, en hij wendde zich tot het oudste jongetje, op eenlgszins plechtige toon: „Hm, zeg hoor eens, ik heb Sinterklaas gesproken!" Het jongetje schrok er bepaald van. Zijn brutale jon- genssnuit, zwart van een heele middag op straat ravotten en in de modder spelen, betrok zichtbaar en hij maakte aanstalten om het op een ren te zetten. Zijn brutale ont kenning van het bestaan van dien geheimzinnigen Sint knaagde heftig aan zijn geweten en hij stamelde: „ik... ik meende het niet echt, dat Sinterklaas niet bestaat, ik zei het zoo maar, voor een lolletje..." „Hm", zei de dwaze man, „dat weet ik wel, jongetje, En nu moet je eens hooren! Ik heb Sinterklaas gespro ken, en die zei dat hij geen tijd had, om vannacht bij jelui te komen en daarom moest ik jelui dit maar geven, maar je mocht er niet van snoepen, voor je thuis was, zei hij." HET spreekt vanzelf, dat dit huis in Amerika wordt gebouwd, in het land van de wolkenkrabbers, dat steeds op elk gebied ongeloofelijke records weet te boeken, al zijn deze nog zoo onzinnig. Maar hetgeen in de laatste jaren werd gepresteerd op het gebied van den wolkenkrabberbouw verdient alle be wondering. Enkele maanden geleden werd het Chrysler- gebouw voltooid, dat nog hooger was, dan de vele ja ren lang onovertroffen Eiffeltoren te Parijs. Nauwelijks is de laatste steen van dit gebouw gelegd, of reeds gaat men een nieuwe rous bouwen, waarbij zelfs het Chrys- lergebouw het moet afleggen. Het in New York te bouwen „Empire State Building" zal namelijk een hoogte hebben van meer dan 415 Me ter en is dus verreweg het hoogste gebouw te r wereld. Het wordt gekroond door een ankermast voor luchtsche pen. die zelf reeds 70 Meter hoog ls en die 's nachts door middel van een buitengewoon sterke schijnwerper-instal latie als vuurtoren voor de luchtvaart zal dienst doen. De bouwkosten van deze boven-de-wolken-uit-kraboer, waaraan meer dan 5000 arbeiders bezig zijn, bedragen ruim 120 millioen gulden, een bedrag, dat zelfs in het land der Dollars een „flinke" som is. De inhoud van het gebouw is meer dan een millioen kubieke meter en de nuttige bodemoppervlakte 200.000 vierkante meter. Twin tigduizend huurders zullen den kolossus bewonen en bo vendien kunnen 15000 bezoekers er ruim plaats vinden. De geheele bevolking van een Nederlandsche provincie stad, zooals Delft of Alkmaar, zou dus gemakkelijk in dezen wolkenkrabber kunnen worden ondergebracht. Dat bij zulk een torenbouw de kwestie van de liften een groote rol speelt, is vanzelfsprekend. De kosten hier van bedragen dan ook meer dan 8 millioen gulden. On geveer 66 expresse-liften worden in dienst gesteld, zoodat men de zestigste etage binnen een minuut kan be reiken. Weliswaar zou men zonder al te groote moeilijk heden nog grootere snelheden kunnen bereiken, doch de menschelijke maag zou dan te veel te lijden hebben. Daarom stelt men zich tevreden met deze snelheid, die toch nog overeenkomt met dis van een stadstram. Evenals alle moderne torengebouwen, zal ook het „Em pire State Building" een staalskelet-bouwwerk zijn. Dat wil zeggen, dat het geheele bouwwerk door een stalen geraamte gedragen wordt, evenals het menschelijk li chaam door het beenderenstelsel. 58.000 ton staal moesten met 5000 goederenwagens worden aangevoerd om alleen het eigenlijke geraamte op te richten, en het dagelijksche verbruik aan cement bedraagt gedurende den hoofd bouwtijd 5000 zakken. Reeds nadert het gebouw zijn voltooiing, want de staalskelet-bouw maakt het mogelijk zulk een gebouw binnen een jaar tijds op te trekken. Dit is wel een bouw- wonder, dat haast even groot is als het gebouw zelf. Desondanks moet men niet uit het oog verliezen, dat de bouw van dergelijke reuzen-wolkenkrabbers ook groo te bezwaren met zich brengt, b.v. wat betreft de verkeers regeling. Denk eens aan, wat het beteekent, als één en- NIEUWE OPGAVEN. van J. P o s p i s i 1. Zwart: 7 stukken. Wit: 11 sch. DiagramstandZw. 10 sch. op 710, 13, 15, 16, 19, 26, 27. Wit 10 sch. op 25. 29, 34—41, 45. Wit speelde 29—23, 3631, 39—33!!, 35:24!!, 25:1 en won. VRAAGSTUK No. 646. „Het grafschrift van een Wiskundige". Uit de herleiding van de evenredigheid van den eersten graad, die in de opgave ligt opgesloten, blijkt, dat DiopHantos 84 jaar oud is geworden. Tot zijn 14e jaar was hij kind, tot zijn 21ste jongeling, terwijl hij met 33 jaar trouwde. In zijn 38e jaar werd hem een zoon geboren, die op 42-jarigen leeftijd stierf, teen de vader zelf 80 jaar oud was. NIEUWE OPGAVEN. één letter gemaakt worden, die alle gangbare Neder landsche woorden geven, welke tevens alle verschillend zijn. Er mag dus niet tweemaal eenzelfde woord ge bruikt worden. Wij geven hier een voorbeeld, dat echter foutief is,- want er komt één woord teveel in voor, zoowel in de op- als neergaande richting, n.1. klop, klip, klim, slim, slem, stem, stam, stap, stip, slip, slop, klftp. „EEN LUCIFERS-KUNSTJE." Verplaats van deze figuur niet meer en niet minder dan acht lucifers en wel op dusdanige wijze, dat er precies vijf vierkanten ontstaan. I I I OPLOSSING VRAAGSTUK No. 648, van S. Lloyd. De diagramstand luidde: Zwart 8 pions op a7, b6, b5, ö3, f7, f6, g7, g3, Lc6, Kd4. Wit 5 pions op a6, b2, b4, d2, f3. Pc3, Pe3, Ld6, Kgl. Wit geeft hier mat in 4 zetten door f4, dreigt Lf8 en Lg7 (zwart Lhl!) b3 (zwart g6) en Le7. Dit probleem, gepubliceerd in 1885 in the Mirror of American Sports, heeft een onmogelijke stelling, (pion b2 en d2, benevens Ld6!) waarvan Lloyd zich niets aantrok. De pointe schuilt in de verdedigingsmanoeuvre 1...... Lhl. 2. Lf8? g2. 3. Lg7: pat Hier geeft die ver dediging aanleiding tot een variant (vanuit hl kan de looper f5 niet dekken; Le4? Pb5) en moet dus gezien worden, wil men het probleem inderdaad geheel oplos sen. Steimtz overzag den truc en verloor daardoor een weddenschap aan Lloyd. OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. VRAAGSTUK No. 646. „De Edammer Kaasjes". V.an een elftal Edammer kaasjes van den beken den vorm kan men natuurlijk slechts één half pond af snijden, want daarna is geen enkel der kaasjes meeT van den bekenden vorm. abcdefgh Wit: 6 stukken. De diagramstand is: Zw.: Pd7, pions g7, d6, c5, Ph6, Kd5, Lg2. Wit Pf8, Lg6, Da4, Tf4, pion f2, Kei. Wit speelt en geeft mat in drie zetten. „EEN TAALKUNDIGE OPGAVE". Gevraagd het woord „klop" in stem te veranderen, en stem wederom in klop om te zetten, zoodanig, dat er telkens slechts vier verschillende veranderingen van De man beneden: Heidaar, Janus, zorg dat 't touw van boven flink strak zit (Pass.ng Show). kele wolkenkrabber tegen sluitingstijd van de kantoren 20 of zelfs 30.000 menschen bninen een kwartier tijds uitbraakt, De arme verkeersagenten! Maar toch leve de techniek! (Nadruk verboden) OPLOSSING VRAAGSTUK No. 647, van W. Hoekstra. De diagramstand was: Zw. 11 sch. op 5, 810, 12, 14, 20, 25—27, 30. Wit 11 sch. op 23, 28, 29, 33, 34, 37, 42— '44, 48, 50. Wit wint door 43—38, 48—43, 28—22, 37—31!!, 44—39, 3832, 33:2. NIEUWE OPGAVEN. van Gabriël Dentroux, Lyon. Zwart: 10 sch. Wit: 10 sch. Diagramstand: Zw. 10 sch. op 79, 1618, 20, 21, 23, 28. Wit 10 sch. op 30, 31, 34, 38, 39, 42, 47—50. Wit speelt en wint. Een fraaie damslag uit de partij. In den onderstaanden stand voerde de heer M. O. Patlsson, Lyon, Frankrijk, een fraaien damzet uit als volgt: Zw.: 10 sch.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13