,,W' f I TïafU - De Wereldreis van - Dicky en Dirrekie Durf Vergeten uitvindingen. WARE WOORDEN. St. Nicolaasarond. WETENSWAARDIGHEDEN. De mari reikte aan de jongetjes elk een speculaaspop over, in het dunne vloeitje. Twee paar vuile jongenshan den werden gretig naar het kostelijke niet te gelooven heerlijks uitgestrekt, en de oudste vroeg: „Magge we die echt houwe, enne is het om op te eten, asse we thuis zijn?" „Jazeker", zei de dwaze man, en stapte met zijn an dere pakjes in zijn auto'tje. Met den vrijer in hun armen geklemd, snel stappend, alsof ze iets deden, wat eigenlijk niet mocht, schichtig omkijkend, om te zien of de man die Sinnieklaas gespro ken had, hen soms achterna kwam, om de vrijers af te nemen en te zeggen, dat het maar een grapje was en dat ze alles weer gauw terug moesten geven, liepen de jongetjes weg. Naar huistoe. Maar de dwaze man kwam niet achter hen aan. Hij was in zijn auto'tje weggereden om de Hemel-mag-weten wat voor andere dwaasheden uit te halen. En toen ze zich volkomen veilig waanden en vlak bij huis waren in een spaarzaam verlicht zijstraatje, sprak de jongste op bijna plechtige toon fluisterend: „Zie je wel, dat Sinnieklaas toch bestaat?!" En schuldbewust knikte de grootste ernstig van ja. yEET u. de meeste menschen maken zooveel drukte om uitvindingen", heeft Edison ge- gd. Hij zei het inderdaad, want hij is een van de wienige uitvinders, die interviews toestaan. Hij is ook zeer bescheiden. Wij hadden het dus over uitvindingen. „De eeuw der techniek, de tijd der groOte uitvindingen" zegt Edison en glimlacht. „Vele menschen denken, dat men de geschiktheid om uitvindingen te doen, op de'een of andere manier verwerft. Doch zoo eenvoudig is de zaak niet. Dikwijls gaat men de levensomstandigheden van het oogenblik na en bedenkt dan, dat de wereld een grooten dienst zou worden bewezen, als dit of dat gebrek door een uitvinding verholpen kon worden. En dan gaat men proeven nemen. Zeer moeilijke, zeer langdurige en zeer teleurstellende proeven. Die dingen worden niet in de wieg meegegeven. Dan wordt de gedachte langzamer hand een idéé flxe: deze machine en geen andere is, wat de wereld noodig heeft. Het is mogelijk, dat men dan ook inderdaad zoo'n unicum produceert. Men geniet alle vreugde van het geestelijk vaderschap en als het goed gaat, krijgt men er zelfs een patent op. Dan komt de groote pauze en de wereld toont door haar afzijdige houding, dat zij niet geholpen wil worden. Graliam Bell verwierf geen wereldvermaardheid met zijn kaslvliegtuig. Het Is ook mogelijk, dat men tijdens de proefnemingen op een idee komt, dat veel minder belangrijk is en dat men zoo terloops in praktijk brengt. En dat wordt dan iets, dat do wereld verovert. Het is eigenaardig gesteld met uitvindingen. Om u een denkbeeld te geven van wat er in de hoofden der uitvinders alzoo omgaat, zal ik u iets vertellen. Reeds een zestig jaar geleden is het mij opgevallen, hoeveel kracht er in de wereld verbruikt wordt door het gespro ken woord. Denkt u zich eens in, hoeveel werk de spie ren en d« '-n^en in den loop van den dag verrichten op Emile Berliner vond een onbruikbare vloerbekleeding uit. straat en ln vergaderingen. De stemmen der milliarden aardbewoners vertegenwoordigen een kracht als van de Niagara waterval. Deze verkwisting hinderde mij en ik vond een stern- motor uit, die de stemkracht van den mensch op een Ingewikkelde wijze bracht naar een kleinen motor en deze liet bewegen. Ik ben zelden zoo trotsch geweest als toen deze uitvinding in 1878 gepatenteerd werd. Doch die trots verdween wel. Niemand, letterlijk niemand in teresseerde zich ervoor. En nu nog vindt u op de lijst van mijn meer dan duizend patenten de stemmotor absoluut ongebruikt. Wie spreekt er over Forest's autofluil? Henri Ford's patentbed voor ziekenhuizen En ik sta niet alleen. Forest, de geniale uitvinder van de radiolamp, had zijn auto voorzien van een vernuftig toestel, waardoor de grootte van den gastoevoer werd aangegeven door een miniatuursirene. Het fluitje zong voortdurend, de toon werd hooger en lager al naarmate men gas gaf of uitschakelde. Zijn radiolamp heeft een zegetocht door de wereld gemaakt, doch wie weet iets van zijn autofluit? Alexander Graham Bell. aan wien wij de uitvinding der telefoon danken heeft iets laten patenteeren, dat op een reusachtige kast leek en als vliegtuig dienst moest doen, doch tot nu toe geen liefhebbers vond. Ik weet o.a. ook, dat Henry Ford zich interesseert voor bedden voor ziekenhuizen en dat hij verschillende ingewikkelde constructies ervoor heeft uitgevonden, voordat hij zich tenslotte met automobielen inliet. Hij maakte een bed dat gedraaid, opgeklapt en versteld kon worden, maar de medernfc ziekenhuizen hebben blijk baar de voorkeurgegeven aan eenvoudiger modellen, want niemand heeft ooit een Ford-bed voor ziekenhui zen besteld. Edison, cle uitvinder der gloeilamp, met zijn Stemmotor. Emile Berliner, de uitvinder van de microfoon, inte resseerde zich tevoren voor de luchtvaart Hij had ech ter nog nooit zelf gevlogen en bouwde daarom voor de veiligheid zijn vliegtuig om een parachute heen. Het toe stel kwam echter ondanks alle moeite niet van den grond. Toen bleef Berliner meer met de voeten op den grond en vond hij een vloerbekleeding uit, bestaande uit cocosvezels en gummi, evenals het vliegtuig werd ook de vloerbekleeding gepatenteerd en vergeten. Francis Jenkins heeft zich onsterfelijk verdienstelijk gemaakt voor de televisie; hij heeft echter ook langen tijd gewerkt aan een middel om slijtage van autobanden te voorkomen, door er een reep gummi om te bevestigen met zuignapjes. Blijkbaar was ook deze uitvinding niet praktisch uitvoerbaar. De kroon op dit alles spant Lanston, die opzienbarende nieuwe drukmachines heeft uitgevonden en tevoren een uitvinding Jiet patenteeren, die bestond uit een combi natie van haarborstel en zakkam! Ik zei u immers al, dat het eigenaardig gesteld is met die uitvindingen! Alvorens te beginnen, moet men zich bij alle zaken vlijtig voorbereiden. o Het veilige pad, dat voert tot verhefing en succes in elk beroep, is dat van behoorlijke, voorafgaande op voeding, een vlijtig gebruik van den tijd, ons gegeven voor het aanleeren eener kunst en ijver in het be oefenen ervan. o Alles wat men niet veranderen kan, wordt lichter te dragen door geduld. o Stel nooit tot morgen uit het goede, dat ge heden doen kunt; het heden alleen is het onze. o Rijk te zijn is een zegen, wijs te zijn is een kracht, maar goed te zijn is de grootste zegen. o Hoe meer gij weet, des te meer kunt gij uzelven en wat u lief is, sparen en hoe meer werk gij kunt doen met minder inspanning. In' d'r groote, stille kamer Zat ze peinzende alleen, Buiten ging het drukke leven Opgetogen langs haar heen: Blijde kind'ren, jonge moeders, Sinterklaas reed door de stad, En ze dacht aan vroeger dagen, Toen ze opa hij zich had! Altijd gingen ze nog 's avonds Samen even .langs de straat, Langs de mooie, lichte winkels, Met een glimlach op 't gelaat! Ach, ze waren oud geworden, Maar dan voelden ze zich jong, Omdat in hun oude harten 'n Jeugdig levensliedje zong! En ze wezen en ze keken Voor haast elke vensterruit, Sinterklaas, dat was hun avond, Want ze liepen even uit. En dan wisten zij vol vreugde, Ach, na jaren gaat dat zoo, Al de liefde voor elkander 't Kostbaarst Sinterklaas-cadear. In d'r groote, stille kamer Zat ze peinzende alleen, Buiten ging het feest'lijk leven Opgetogen langs haar heen, 't Feest'lijk leven, dat zoo leeg was, Zonder inhoud, zonder doel Bevend gaan haar oude handen Langs een leege leuningstoel! Toch had Sinterklaas dien avond Haar alleen nog wel bedacht, En ze maakte 'n pakje open, 's Middags was het al gebracht. Dat had ze zichzelf gegeven Als een kostbaar souvenir, Trillend gaan haar stramme vingers Langs het stugge pakpapier. Daar had ze al sedert maanden Elke week wat voor gespaard, Heel 't geluk uit vroeger dagen Had ze in haart hart bewaard. Op een afstand ging ze kijken, Omdat ze 't zoo prachtig vond, 'n Lijstje om 't portret van opa, Dat op 't kleine kastje stond! December 1930. KROES. (Nadruk verboden.) dat Delftsch aardewerk al meer dan 600 jaar ln Delft gemaakt wordt? dat Chicago 100 jaar geleden 50 inwoners had? d a t de gouden dollar sedert 1889 niet meer werd uit gegeven in Amerika? dat het kleinste goudstuk in Amerika thans is het 2^-dollarstuk, dat dus ongeveer f 6.25 waard is? d a t er in Parijs 200.000 Russische bannelingen wonen? dat zij daar hun eigen scholen en kerken hebben, waar de oude Russische gewoonten bewaard worden? dat „Lelie"-voeten, zooals de door zwachtelen abnor maal klein gehouden en misvormde voetjes van vrou wen in China genoemd worden, niet langer beschouwd worden als een teeken van beschaving? d a t in sommige provincies de vrouwen een extra paar grootere schoenen dragen, om de kleine, misvorm de „Lelie'-voetjes te verbergen? dat het nijlpaard in tropische rivieren als een na tuurlijke en nuttige baggermachine werkt, door alle groote planten en welig onkruid op te eten en er zich een weg door te banen, terwijl anders deze plantengroei al heel gauw den waterweg zou versperren? r a t in Amerika een porto van 2 dollarcent op een brief (5 Hollandsche centen) gemiddeld de betaling vormt voor een reis van 1000 K.M.? IS HET U BEKEND: dat de Opera Carmen bij de eerste opvoering uit gefloten werd? dat onlangs te Parijs in de Opéra Comique de 2000ste opvoering ging? N. /7&X Laatst zat ik bij 'n kennis aan tafel en hij tracteerrie op ten met Vitello gebraden ossen haas. De kinderen zaten d'r met begeerige oogen naar te kijken en kregen niets. Zooiets zou ik niei kunnen doen. Wat deed jij dan? Ik stuurde ze vooraf allemaal de kamer uit. (Fl. Blatter). 177. „Vlucht", krijscht plotseling een der roovers, die het niet langer houden kan. En alsof het een bevel was, laten de mannetjes van Hakkie Pakkie Pasja den buit vallen en zetten het eensgezind op een loopen Zij zijn allemaal moedig als leeuwen en ieder mensch durven zij aan, al was het den sultan van Egypte zelf, ma^r tegen woestijngeesten valt niet te vechten. Hak kie Pakkie Pasja loopt als een postpaard en zijn met gezellen geven hem geen meter voorsprong. Maar Gerrit neemt een rëuzenduik naar de kostbare lading van de kooplieden en juicht: „We hebben ze vaan te graoze, jongens. Dan gaat hij zegevierend op het grootste pak zitten en zingt luidkeels: Piet Haan, Piet Haan, Piet Haan saan naom is klaan, Saan daoden benne graut, Saan daoden benne gr?ut, Ha hep gewonne de saaie flaut. Ha hep gewö-o-ne de saaie flaut! De zijden vloot, bedoelt Gerrit. 178. De kooplieden hebben met de gróótste verbazing de komst van de auto aanschouwd. Zij hebben wel eens meer een auto gezien, maar hoe er een midden in de woestijn komt, daar zouden ze n.:t hun tulband niet bfj kunnen als ze er een op hun hoofd hadden. Maar hun verbazing wordt al spoedig vreugde, als ze be merkten dat de geheimzinige auto recht op de roovers aanstuift Bij Allah, zegt Enver ben Salomo, de bezitter van deze vliegmachine is een moedig man... En een oogenblik later juichen alle vijf de kooplie den, want tusschen de stofwolken door zien ze de roovers op de vlucht slaan. Daar moeten we gebruik van maken, roept Enver ben Salomo. Hij fluit op zijn vingers en dadelijk komen de kameelen aanloopen. Maakt u gereed voor den tocht, commandeert Enver ben Salomo tot zijn reisgezellen. Onze koopwaren kunnen we ginds halen, de roovers hebben ze achter gelaten. Bij den baard van mijn grootvader, dit wordt een p-'- - - C -p

Schager Courant | 1930 | | pagina 14