ilitiiti Kitiis- Mitrltili!- L Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Ernstige scheepsramp in China. Een giftslang in de soep. Hevig tiumslt in een kerk te New York. Ernstige ontploffing op een tankschip. Door een leeuwenplaag geteisterd. Italiaansch bergingsschip in de lucht gevlogen. Terug uit Sovjet-Rusland. Zes krankzinnige misdadigers ontvlucht, te New-York. De Fransche Kabinetscrisis. De doodende mist in België. jes te Berlijn. Wat de Minister van Waterstaat zegt. Dinsdag 9 December 1930. SCHAG 73ste Jaargang No. 8779 COURAHIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- teritiën nog zooveel mogelijk in hel eerstuitkomcnd nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regel9 f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Ruim 300 personen verdronken. Uit Hankow wordt gemeld, dat tengevolge van een hevigen storm op het Toengting-Hoemeer, ten Zuid- Westen van Hankow in het stroomgebied van de Jangt- se-Kiang, het stoomschip „Sien Tao" met ongeveer 300 passagiers en de geheele bemanning aan boord is ver gaan. Slechts vijf opvarenden zouden zijn gered. De ramp is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het schip over belast was. 40 scholieren overleden. Reuter seint uit Bombay (Britsch Indië): Naar uit Erode (prov. Madras) wordt gemeld, zijn al daar veertig studenten van een Londensche missieschool na het eten van soep gestorven. In de pan, waarin de soep werd toebereid, is een slang gevonden. Ook de kok van de school is door het eten van de soep overleden. De vroegere rechter Ben Lindsey gearres teerd. V.D. verneemt uit New York: De vroegere rechter Een Lindsey, de schrijver van een boek ter aanbeveling van het huwelijk in kameraadschap is gisteren in de episcopale kathedraal vafc St John na afloop van den Zondagsdienst, toen hij trachtte te ant woorden op een scherpen aanval van den kansel door bisschop William T. Manning, door de bezoekers van de kerk aangevallen, en ten slotte gearresteerd. Mannen en vrouwen namen deel aan het gevecht met den vroegeren rechter. De orde kon niet worden hersteld voordat een aantal politieagenten in de kerk, waar 3500 personen aanwezig waren, waren gekomen. Zij zagen zich ten slotte gedwongen. Lindsey in arrest te nemen. De aanval van den bisschop Manning was gericht te- .gen Lindsey en „een kleine groep kerkbezoekers, die alles doen wat zij kunnen om hun bisschop te hinderen". Met dezen laatsten bedoelde hij de „Churchmens Asso- ciation", welke gehoor gaf aan den vroegeren rechter Lindsey ondanks de ban, die door bisschop Manning was uitgesprokpn. Wat Lindsey betreft, ging bisschip Man- ning recht op den man af. Hij viel den vroegeren rechter aan op zijn beginselen, welke de bisschop „vrije liefde"' noemde. Hij herinnerde aan Lindsey's royement in Co- lorado en keurde openlijk zijn geschriften af. „Wat zijn laatste boek betreft," zeide de bisschop, „is dit naar mijn meening een van de meest vuile, verra derlijke en met verstand geschreven propaganda-geschrif- ten, die ooit zijn gepublieeerd ten gunste van ontucht, vrij geslachtelijk verkeer, overspel en onwettelijke sexu- eele bevrediging." Aan het slot van de preek van den bisschop stond de 'i heer Lindsey op en riep: „Bisschop Manning, u hebt omtrent mij gelogen. Ik vraag vijf minuten om te ant woorden op uw aanval." Hierop volgde een aanval van de kerkgangers op den vroegeren rechter, gevolgd door zijn arrestatie. Hij werd in staat van beschuldiging gesteld wegens het verstoren van een openbare godsdienstoefening en zou heden wor den gehoord. Hij verklaarde dat hij „wettige rehabili tatie" zal zoeken. Zes opvarenden gewond. V.D. verneemt uit Kiel: Aan boord van het motortankschip Max Albrecht, dat gistermiddag na het Kniser Wilhelm Kanaal te zijn gepasseerd, in de haven van Holtcnau aankwam, vond bij het uitvoeren van een achterwaartsche ma noeuvre een ontploffing plaats van den bakboords motor, tengevolge waarvan zes man van het machi nekamer-personeel gewond werden en brand aan boord van het schip ontstond. Een in de nabijheid gelegen Engelsch schip verleende met zijn brand- bluschinstallatio de eerste hulp en spoedig arriveerde de brandweer uit Kiel, die den brand in de machine kamer geheel bluschte. Een geneesheer uit Holte- nau legde den gewonden noodverbanden aan en zorgde voor het transport van drie der gewonden naar het ziekenhuis te Kiel. Omtrent de oorzaak wordt gemeld, dat bij de ach terwaartsche manoeuvre van het schip een ontste king ontstond in een gesloten cylinder, die ontplof te, met het gevolg dat twaalf zware cylinderklep- pen met groote kracht in de lucht vlogen. Door een hooge steekvlam, die uit de machine sloeg werden de eerste, tweede en vierde machinist, alsmede twee hulpmachinisten en een electricien gewond. 34 Inlanders verslonden. Volgens een bericht van de „Morning Post" wordt het Nyassaland in Zuid-Afrika door een leeuwenplaag geteisterd. In een district hebben twee leeuwen 34 inlanders verslonden. De inboorlingen weigeren op het veld te werken, als er geen gewapende wacht bij is en staan er op, voor zonsondergang weer in de dorpen terug te zijn. Men verlangt, dat de regeering een afdecling van het Afrikaansche scherpschutters regiment naar Nyassa zendt. Vermoedelijk 14 dooden. Het B.T.A. seint uit Loriont: Een telegram van Belle Ile meldt dat het Italiaan- sche bergingsvaartuig „Artiglio' (dat bezig is kost bare voorwerpen uit de gezonken „Egypt" aan de op pervlakte te brengen) Zondag bij het eiland Houlat uit elkaar is gesprongen en gezonken. Er zouden 14 dooden zijn. Zeven geredden zijn op Belle Ile opge nomen. Duikers werden dood op de plaats des on- heils gevonden. Munitie in een wrak ontploft. Uit nadere berichten omtrent de ramp blijkt dat het niet bezig was om voorwerpen uit de gezonken „Egypt" aan de oppervlakte te brengen, doch het wrak van het in den oorlog gestrande Italiaansche s.s. „Florence" zou bergen, daar dit het binnenva ren bij Quibéron belemmerde. Het schijnt nu, dat het wrak nog ecnige honder den tonnen munitie bevatte. Drie duikers hadden Zondagmiddag een aantal mijnen gelegd om het wrak te breken. De munitie en de mijnen ontploften tegelijkertijd met een dergelijke kracht, dat de „Ar tiglio", die zich op tweehonderd meter afstand be vond, in stukken werd geslagen en onmiddellijk zonk. Alle leden der bemanning waren Italianen. Het s.s. „Rostro", dat aan dezelfde Italiaansche bergings maatschappij behoort, nam zeven geredde mannen aan boord. Zij zouden niet ernstig zijn gewond en slechts de gevolgen van den schrik bespeuren. De meening van ingenieur Hangkart. „Een wreeder regiem dan het Russische volk ooit gekend heeft. De Belgische ingenieur Hankart, die, hoewel blind ijnde, door de Sowjets. zoogenaamd wegens sabo- t»pf was gedeporteerd, is Zaterdagavond uit War schau te Verviers aangekomen en vervolgens in ge zelschap van vrouw en dochter doorgereisd naar Luik en Brussel. Hankart, die zijn invrijheidsstelling aan Vanderv velde en aan de Roode-Kruis-vereeniging heeft te danken, liet zich in zeer bittere bewoordingen uil over het huidige regiem, dat hij, die 34 jaar in Rus 'and heeft gewoond, wreeder acht dan welk ander regiem ook, dat het Russische volk in den loop der tijden heeft gekend. Volgens Hankart. zouden er nog twee andere Bel gen in Rusland door de sowjets op de zelMe wijze ongeveer zijn gedeporteerd. Uit een Araerikaansch gesticht. Geholpen door bondgenooten. Geholpen door drie gewapende bondgenooten zijn Zon dagmorgen zes krankzinnige misdadigers er in geslaagd, te Beacon, in den staat New York uit het Staatszieken- huis te ontsnappen. Totnogtoe zijn vergeefsche nasporin gen gedaan. Men vermoedt, dat zij New York hebben bereikt, waar zij in de massa verdwenen zijn. Twee der ontvluchten zijn misdedigers, een derde is een habitueele brandstichter. De mannen, die hun medewerking aan de ontvluchting verleenden, klommen achter de gevangenis op een hooge schutting, waar zij den nachtwaker af wachtten. Nadat zij hem hadden gekneveld, drongen zij in de keuken door. waar zij den nachtkok knevelden. Daarna knevelden zij achtereenvolgens zes man van het dienstdoend personeel. Met de sleutels, die zij den nacht waker hadden afgenomen, openden zij een der slaapza len, waar 70 personen in bed lagen. De zes personen, voor wie zij gekomen waren, stonden reeds gekleed klaar en begaven zich zonder tegenstand te ontmoeten naar een gereedstaande auto. Een kwartier na de vlucht eerst werd alarmgeslagen door een waker, die zich van zijn banden had weten te bevrijden. DE ONTSNAPTE KRANKZINNIGEN. Gearrostecrd in een huurwoning. (Zie ook elders in dit nummer.) Detectieven zijn er in geslaagd, vier der zes misda digers, die uit het ziekenhuis der strafgevöngenis te New-Yersey waren ontvlucht, weder te arrestecren. De geheime pofitie had ontdekt, dat het viertal een twee-kamerwoning had betrokken. Deze werd be waakt en toen de vier heeren binnen waren, werd een inval in de woning gedaan. Na een gevecht werden de bandieten gevangen genomen; een volledig stel in brekerswerktuigen werd in beslag genomen. Een der gearresteerden is de zoogenaamde „krankzinnige sla ger". Tevens werd een vrouw gearresteerd, die er van wordt beschuldigd de bandieten onderdak te heb ben verleend en tot hun ontvluchting te hebben mee gewerkt. SCHEEPSONGELUK. Zeven negers verdronken. Reuter seint uit Boston: De schoener Stormpctrcl, die op de rotsen aan de westkust van Connecticut gestrand was, is gezonken tijdens een poging om het schip naar de kust te sle pen. Zeven negers zijn verdronken. ERNSTIGE BOTSINGEN TE SALONIKL Vele gewonden. Na afloop van een betooging naar aanleiding van de a.s. burgemcestersverkiezing, is het Zaterdag te Saloniki in Griekenland tot bloedige botsingen geko men tusschen de aanhangers der verschillende poli tieke partijen, waarbij van vuurwapenen is gebruik gemaakt. Tal van mensclien zijn door schoten getrof fen. Aan Barthou de vorming van een nieuwe regeering opgedragen. Nadat Poincaré ge weigerd had. Na de nederlaag van Tardieu in de Fransche senaat, welke het aftreden van de geheele regeering tengevolge had is door den president van de Republiek aan Poin caré aangeboden om een nieuwe regeering te vormen. Deze heeft echter geweigerd. Vervolgens is aan senator Barthou de opdracht gegeven tot vorming van een nieuw kabinet hetgeen deze na overleg gepleegd te hebben, met de voorzitters van Kamer en Senaat, definitief heeft aan vaard. Barthou heeft Zaterdagmiddag achtereenvolgens Poincaré, Tardieu en Briand een bezoek gebracht Bij de gelegenheid heeft Poincaré te kennen gegeven, dat hij eventueel bereid zou zijn. een portefeuille te aanvaarden aangezien de plichten van één portefeuille minder zwaar zullen wegen, dan die van den minister-president. 86 regeeringen in 60 jaar. In verband met den val van het Kabinet-Tardieu is het interessant, eraan te herinneren, dat de thans te vor men regeering de 86ste zal zijn, die Frankrijk in de laat ste 60 jaren heeft gehad. Van Februari 1871 tot Decem ber 1930 had de republiek 12 presdlenten, die in totaal 8C ministeries hebben gevormd. President Doumergue is thans bezig aan de vorming van zijn vijftiende kabinet en houdt hiermede een re cord. De pogingen van Barthon tot kabinets vorming mislnkt. Barthou heeft, naar een B.T.A. telegram van gister morgen vroeg meldt, afgezien van de opdracht een regeering te vormen. De reden hiervoor was dat het hem onmogelijk bleek een kabinet van republikein- sche concentratie te vormen. Thans zal Laval het probeeren. Nadat Barthou van verdere pogingen had afgezien, werd senator Pierre Laval, die in het laatste kabinet- Tardieu minister van arbeid was, door den president der republiek tot een onderhoud op het Elysée uitge- noodigd. Naar later gemeld wordt, heeft deze de opdracht om een nieuwe regeering te vormen, aanvaard, cn heeft hij zich reeds zeer nauwkeurig georiënteerd om trent de mogelijkheden tot het oplossen der crisis. Als een doodskleede over de Maasvallei Het onderzoek in vollen gang. In aansluiting met hetgeen reeds elders in dit nummer gemeld is over de doodende mist in de kleine dorpen rondom Luik, wordt nog meegedeeld, dat het onderzoek naar de geheimzinnige sterfgevallen ln vollen gang is. Volgens de officieele cijfers van Zondagavond waren er 63 dooden. andere gewaagden van 70 dooden. Naar de, Vlngtième Siècle meldt, heeft de schouwing van het ltyk van één der slachtoffers van de ramp, welke de mist in den omtrek van Luik heeft veroorzaakt, be wezen, dat de dood ten gevolge van longontsteking is in getreden. De doktoren beschouwen dit als een bewijs, dat alléén de mist de sterfgevallen heeft veroorzaakt. Een ander bewijs hiervoor wordt gezien in het feit, dat de bij de zieken toegepaste behandeling het gewenschte resultaat heeft gehad, wat niet het geval zou zijn ge weest, wanneer de ziekte door ingeademde gifgassen was veroorzaakt Professor Alexander Travers meent als oorzaak van de geheimzinnige sterfgevallen het volgende als oorzaak te moeten aannemen: „Ik geloof niet dat gevaarlijke uitwasemingen voort komende van de zinkwitfabriek, oorzaak waren van de ramp. Dergelijke uitwasemingen zouden zulke verschrik kelijke en zeker zulke plotselinge uitwerking niet gehad hebben. Volgens mij staan er twee mogelijkheden open. De eerste, welke ik slechts terloops wil aanhalen, zou zijn, dat er zich in die streek een fabriek van giftige gassen bevindt en dat eldaar een onvoorzichtige of slechtgeluk- te proefneming zou hebben plaats gehad. De tweede, meer aannemelijke verklaring is dat er ln een der nabijgelegen fabrieken een vergaarbak van vloeibare ammoniak gesprongen is. In een dergelijke fabrlekatmosfeer welke veel dampen van zuren bevat kan inderdaad de aanwezigheid van am moniakgassen een zeer dikken mist verwekken. Het is voldoende ln een laboratorum een oplossing van chlorwaterstofgassen te ontkurken, naast een flesch met ammoniak-oplosslng om dadelijk een mistwolk te verwekken. Het bewijs dat het wel degelijk een blaartrekkend gas moet zijn geweest dat zich ln de Maasvallei heeft ver spreid, blijkt uit de verklaringen van enkele slachtoffers die aan den dood ontsnapten. Het scheen hun, of een helsch vuur hen borst brande Anderzijds zien zekere medici ook een oorzaak in den Zuidenwind die van verre streken, vreemde microben medebracht, die dan in den mist van onze nijverheids centra zouden voortwoekeren. De Koningin naar de geteisterde streek. V.D. meldt: De Koningin der Belgen heeft Zondag de beproefde dorpen bezocht. Zij werd hierbij vergezeld door den voorzitter en de algemeenen leider van het Belgische Roode Kruis. Het dorpje Engis, een gemeente met 4000 bewoners, is het zwaarst getroffen. Veertien personen zijn daar gestorven in huizen, welke ver van elkaar staan, zoodat van besmetting geen sprake kan zijn. Menschon. die niet over ziekte klaagden, voelden zich ineens doodmoe, niet in staat een stap meer te doen. In de wellanden werden koelen en kalveren leven loos teruggevonden op de plaats waar zij graasden. Maar ook ln de stallen was de geheimzinnige dood bin nengedrongen. In een dorp werden in de stallen dertig stuks vee dood gevonden. Volgens de berichten van hedenmorgen is het aantal dooden niet gestegen. Ook in Engeland doodende mis tl Toen de voorzitter van ten loge-vergaderlng te Lon den Zondag wilde opstaan, om met een slotwoord do bijeenkomst te sluiten, zakte hwplotseüng in elkaar Onmiddellijk daarna bleken ook bijna alle andere aanwezigen onwel te zijn. Vand e 32 personen hadden 28 last van zware duizelingen. Het gelukte echter eenlgo ter assisentle geroepen ge- neesheeren allen weder tot bewustzijn te brengen. In verband met de geheimzinnige sterfgevallen in België, heeft het voorval te Londen groote onrust ver oorzaakt Verder wordt gemeld, dat buiten Londen een groot aantal koeien ziek zouden zijn geworden. AARDVERSCHUIVING. Twintig menschen gewond. Naar uit Thessalië in Noord-Griekenland aan Vaz Dias wordt gemeld, zijn in de buurt van Trikkala zeven huizen ingestort en geheel vernield tengevolge van een aardverschuiving, terwijl vele andere huizen ernstig werden beschadigd. Er heeft zich een paniek van de bevolking meester gemaakt. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 20. Meer aardverzakkingen worden gevreesd. De bewoners der bezochte streek overnachten in de open lucht. Zij weigeren in hun huizen terug te koe ren. VIJF-DAAGSCHE WERKWEEK IN DE V. STATEN VOORGESTELD. V.D. verneemt uit Washington: Senator-Walsh, uit Massachusetts, zal heden in den Senaat te Washing ton een voorstel indienen om in alle takken van den regeeringsdienst voor den tijd van één jaar de vijf- daagsche werkweek in te voeren. Tegen de film „lm Westen nichts Neucs". De Berlijmsehe nationaal-soclalisten hebben Zondag avond opnieuw ernstige relletjes uitgelokt voor de Moeart-zaal, de groote bioscoop in het Westen der stad, waar sinds een paar dagen de film „lm Westen niebts Neues" wordt vertoond. Dr. Goebels, een der leiders van de nat. soc. had in zijn orgaan. Der Angriff, aangekondigd dat hij Zondag avond de voorstelling zou bijwonen. Dit was tevens een ultnoodiging voor zijn aanhangers om ter plaatse te zijn. De politic had ongeveer 80 agenten ln de zaal ge posteerd. De voorstelling verliep rustig, doch de tien agenten, die vóór de bioscoop op post stonden, hadden het hard te verduren. Honderden nationaal-socialisten kwamen geleidelijk uit verschillende richtingen op de bioscoop aanrukken. Zeer vele scholieren en gymnasi asten waren onder de betoogers. Spoedig waren alle trottoirs in de omgeving van de bloeooop bezet en gin gen de nazi's geweldig te keer. Zij scholden op de re geering, floten agenten uit, die spoedig verplicht waren om versterking te telefoneeren. Kort daarop waren ruim 100 agenten teT plaatse en werd het plein gezui verd. De menigte werd in de omliggende straten terug gedrongen. Spoedig werd weer getracht tot de bioscoop door te dringen, doch de agenten wisten dit met behulp van hun gummistokken zonder veel moeite te verijde len. Een aantal manifestanten werd gearresteerd. En kele jeugdige Rijksdagleden spoorden toen weer tot nieuwe actie aan. Toen om negen uur de eerste voorstelling ten einde was en de bezoekers de bioscoop verlieten, ontstond op den Nollendorfplhtz een levensgevaarlijk gedrang. Het heele verkeer werd gestremd. De politie moest opnieuw versterkt worden. Uit een herberg werd een glas naar een der agenten geworpen, waarop dit lokaal ontruimd werd. De tweede voorstelling werd niet verstoord. Ze ventien belhamels zijn ^èaxresteerd. Dr. Goebels liet zich, terwijl zijn aanhangers op den Nollendorfplatz verzameld waren, in het geheel niet zien. Verzekerd wordt, dat hij Zondagavond, terwijl zijn aanhangers vóór de biosooop vochten, in de stedelijke opera de voorstelling van Rigoletto bijgewoond heeft. Uit de Memorie van Antwoord van den Minister van Waterstaat vermelden wij, behalve wat men el ders in dit blad daarover vermeld vindt, nog het volgende: Do minister vereenigt zich met de meening van dis leden, welke vaststelling van een algemeen snelheids- maximum op de wegen minder gewenscht achtten. Bij de wegenverbetering wordt niet aan een be paald wegdek de voorkeur gegeven, doch wegdekken van verschillende constructie worden toegepast daar waar die toepassing onder de gegeven omstandighe den het meest economisch toeschijnt. Het toezicht, op de naleving van veiligheids en verkeersvoorschriften berust thans bij de rijkspoli tie, de marechaussée en de gemeentepolitie; in Gelder land bovendien bij de provinciale verkeersinspeciie. De vraag, of daarnaast de instelling van een rijks- verkecrspolitie of aanstelling van onbezoldigde rijks veldwachters gewenscht is. is nog in onderzoek. Verschillende vraagstukken betreffende het ver keer, als rljvaardigheidsproeven, overlegging van een nieuwe medische verklaring bij aanvragen t'»t verlenging van rijbewijzen enz. zijn in onderzoek bij de Motor- en Rijwielcommissie. De minister meent, op het oordeel dier commissie niet te moeten voor- uitloopen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1