SchagerCourant DE LANGENDUKER GROENTENVEILÏNGEN. Radioprogramma Voorzichtig! uitsluitend PUROL. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Interessante vondst te Utrecht. De spoorwegtarieven. De Winkelsluitingswet. De Posttarieven. Gemengd Nieuws. De doodende mist bij Luik. Vijf kinderen door gas gestikt. De Maharadja in angst. De corruptie onder de politie Dinsdag 9 December 1930 73ste Jaargang. No. 8779 De uitkomsten van de gehouden Inventari satie, half zooveel witte en roode kooi, on geveer evenveel gele kool als verleden jaar. Weinig zekere vooruitzichten. Lagere pryzen voor bloemkool. Betere stemming voor roode kool ook voor gele; zelfde pry- zen voor Deensche witte. Lagere prijzen voor uien; slechte peenpryzen. Goede prijs voor bieten witkrop spotgoedkoop. De resultaten van de gehouden inventarisatie» van de stapelgroenten zijn bekend. Wat men er van verwachtte, Is vrijwel uitgekomen. Bij de tuinbouwers, aangesloten bij de Langendijker Groentencentrale, waren volgens de telling op 1 December 1930, ongeveer 520 spoorwagons roode kool aanwezig, tegen op 15 Dec. van het vorige jaar rond 975 wagons. Let men er op, dat de jongste in ventarisatie 14 dagen later valt dan die van verleden jaar, dan mag men aannemen, dat de voorraden op 15 December van dit jaar de helft bedragen dan die van het vorige jaar. Met de gele kool is het anders gesteld Daarvan waren verleden jaar ruim 850 wagons en dit jaar bijna dit getal, zoodat de hoeveelheden weinig uit elkaar loopen. Met de Deensche witte gaat het weer in de richting van de roode kool: 1370 spoorwagons het vo rige jaar, 720 thans. Ook hiervan zal op 15 Dec. dus maar ongeveer de helft aanwezig zijn van 1929. De gezamen lijke voorraad aan uien en peen wijkt weinig af van die ten vorige jare, nJ. rond 250 spoorwagons. Wat de voorraden stapelgroenten b^fe-eft der tuinders, aangesloten bij den Noordermarktbond te Noordschar- woude, merkt men ongeveer hetzelfde verschijnsel op. Alleen Is hier de verhouding voor roode kool gunstiger Verleden jaar waren er op 15 December 1925 spoorwa gons, nu op 1 December 1400. Gele kool 525 spoorwagons in 1930, en 530 in 1929; Deensche witte resp. 1255 en 2200, uien 230 en 220, peen 50 en 108. Samenvattende kan dus worden geconstateerd, dat er aan roode en Deensche witte kool ongeveer de helft aanwezig is van verleden jaar en aan gele kool ongeveer evenveel. Het aanbod dezer koolsoorten moet dus wel geen beletsel vormen voor een goede prijanoteering, daar ongetwijfeld de hoe veelheden stapelgroenten nog nooit zoo gering zijn ge weest als dit jaar. We zouden zoo willen zeggen, dat, als het weer dezen winter nu eens wat meewerkte, er voor de winterproducten wel eens goede prijzen zouden kun nen worden gemaakt. Dit beteekent niet, dat we in deze richting iets willen voorspellen, doch alleen bedoelen, dat als factoren, die vroeger van den grootsten invloed waren voor het bedingen van beste prijzen, nu weer hetzelfde effect zouden kunnen sorteeren, er ongetwijfeld weer bevredigende prijzen zullen worden gemaakt. De wereld ziet er echter tegenwoordig zoo vreemd uit en de toestan den zijn zoo wankelbaar, dat men geen peil meer trek ken kan op wat er uit kan voortkomen. Men gaat maar steeds door naet het heffen van hoogere Invoerrechten; ieder land is er op uit, in de eerste en voornaamste plaats voor zich zelf te zorgen, als huldigde men de stelling: aprés nous le déluge; solidariteit in den goeden, algemeenen zin van het woord schijnt er niet meer te bestaan, zoo allen het slachtoffer worden van dit zoo betreurenswaardige egoisme. De Langendijkers, die het juist van het buitenland moeten hebben, ondervinden de funeste gevolgen van deze heerschende mentaliteit Met zekerheid is dus niets te voorspellen, en alleen als men in het buitenland niet buiten onze groenten kan, als er dus nood, gebrek is, dan zal# Langendijk daarvan de gunstige gevolgen ondervinden. Op het oogenblik is het weer vrij gunstig. Het winterde deze week al wat, zoodat de tuinbouwers in hun element begonnen te komen. Zij, die nog bloemkool op de akkers hadden, waren nu niet zoo Ingenomen met het vriezende weer. Nog iets meer vorst en met de bloemkool was het gedaan. De overhouders van winterkool waren ingenomen met de heerschende temperatuur, omdat het werk er wat minder door werd. De laatste weken was het weer bijzonder ongunstig geweest voor de winterkool en we hoorden verschillende bouwers klagen over den drukken arbeid, 't Is te hopen, dat we dit weer nog een tijd hou den en in het belang van de kwaliteit en hopelijk in dat van den prijs. Blauwe aardappelen brachten deze week f 2.40 per 100 K.G. op. Grove Schotsche muizen werden voor f 2.50 verkocht; die van middelbare grootte voor f 3.50 a f 4. Drielingen golden f 4 a f 4.30. De aanvoeren waren gering. Van bloemkool werd slechts eenmaal Lecerf aange voerd; de prijs ervan was f 2.80. Voor reuzen werd weer minder besteed dan de vorige week. De hoogste prijs aan de Broeker veiling was f 12.90 voor de mooi ste en grootste eerste soort. Zaterdag was de maximum prijs f 7.80. Kleinere eerste soort brachten f 5 4 f 7 op. Voor tweede soort werd Maandag f 22.50 betaald, Woensdag f 1f 2.70, Vrijdag f 3.80 a f 3.90. Aan de Veiling van den Noordermarktbond werd voor eerste soort aanvankelijk var f 8.90f 10.70 betaald, op het eind der weck f 5.70f 9.50. De totale aanvoer beliep aan beide veilingen ongeveer 28000 stuks, aanmerkelijk minder dus dan de vorige weken, gevolg ongetwijfeld van het vriezende weer, waardoor de bloem weinig aanzet. Was de stemming op de roode-koolmarkt aanvanke lijk loon en gedrukt, zoodat de maximum-prijs voor het mooiste kleine goed ver beneden de f 5 bleef, later kwam daarin verbetering en werd aan de Broeker veiling voor kleine sorteering van de mooiste eerste soort nog f 6 en Zaterdag zelfs f 6.30 betaald. Groote eerste soort kool kon f 3 en iets meer bedingen; door schot van deze grootte f 2. De laagste prijs, welke gemaakt werd, was f 1.40; dit is voor kool van de minste kwaliteit, die werd aangevoerd. Aan de velling van den Noordermarktbond lagen de prijzen van goede kwaliteit kool tusschen f 2.50 f 5.80. Ter vergelijking met het vorige jaar vermelden we, dat aan de Broeker veiling op 5 December toen f 2.60f 5.50 voor eerste soort roode kooi werd betaald, deze week f 1.606, te Noordscharwoude resp. f 2.105.50 en f 2.805. Aan belde veilingen werden deze week 35 spoorwagens aan gevoerd. het vorige jaar in de overeenkomstige week 75 spoorwagens. De. prijs van de gele kool was verleden jaar in De cember en ook in November veel minder slecht dan dit jaar. Aan de Broeker veiling was de hoogste prijs, die voor het mooiste goed werd besteed, f 3 20, een prijs, die Intusschen hooger is dan tot nu toe besteed. Groote gele bracht f 1.60f 1.80 op, terwijl de afwij kende soort voor f 1.301.50 werd verkocht. Op 5 De cember van het vorige jaar werd aan de Broeker veiling f 2.10f 4.60 betaald, deze week f 1.60—f 3.20. Te Noordscharwoude waren deze noteeringen resp. f 4.10— f 4450 en f 22.40 en f 22.40. In de afgeloopen week werden aan de twee veilingen 17 spoorwagens verhan deld, het vorige jaar 14 spoorwagens. Deensche witte kool wordt de laatste weken voor ietminder slechte prijzen verkocht dan verleden jaar In het begin van December. Toen was het een zeldzaam heid, als een prijs van f 2 werd gemaakt; de notee ringen lagen toen tussohen f 1.10 en f 1.90. Deze week werd aan de Broeker veiling f 1.102.40 gemaakt, aan die te Noordscharwoude voor eerste soort f 1.502.40. De aanvoer aan belde veilingen bedroeg 18 spoorwagens, het vorige jaar 27. De daling in de uienprijzen. de vorige week reeds ingetreden, zette zich deze week nog voort. Voor uien kon als hoogste prijs f 2.60 worden gemaakt; er zijn er ook nog voor f 1.20 verkocht. Grove uien brachten f 1.50f 2.60 op. Voor drielingen werd f 0.90f 1.60 betaald. Nep bracht f 3.30f 4.40 op, de laatste prijs bij uitzondering. De thans bestede prijzen wijken weinig af van die van het vorige jaar. De aanvoer beliep ruim 11 spoorwagens. De prijs der peen bleef vrijwel onveranderd, d.w.z. slecht. De hoogste prijs, welke voor groote peen werd betaald, was f 1.90, de laagste f 1.30. Kleine brachten f 0.60f 1 op. Bieten brengen een goede prijs op. Er werden er nog verkocht voor f 5.40. Voor witkrop werd de bedroevende prijs van f 0.60 per 100 stuks besteed. Woensdag 10 December. Hilversum (298 M.) V.A.R.A. 8 00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Orgelspel door Johan Jong; 10.30 „Onze Keuken", door P. J. Kers; 11.00 Radio-Volks-Unlversiteit: „De verpleging van Zuigelingen" (II); 11.30 Gramofoonmu ziek; 12.00 Middagconcert door het VAJtA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 1.30 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.00 Vrcuwenuurtjc; 3.00 ..Maak het zelf" door Ceüne SchaakeVerkozen; 4.00 Citherconcert door Mej. D C. Bouwman; 4.30 Kindervertelllngen; 5.00 Vraaghalfuurtje voor kinderen; 5.45 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.30 Man doline-cursus door Joh. B. Kok; 7.00 Vervolg Vooravond- concert; 7.20 Oorsprong, geschiedenis en hedendaag- sche stand der Socialistische Beweging, door W. Vliegen; 7.45 Feestmuziek over motieven uit „De In ternationale", te spelen door het VARA-Orkest; 8.00 „Werkloozen", een satirisch hoorfllmpje door Leo vau Dijk, op te voeren door „Het Groot Volkstooneel"; 9.30 „Uurtje voor de Rijnvaart"; 10.30 Optreden van Nacky N. Mulder (chansonnier) en Louis Dekker (pianist); 11.00 Persberichten van Vaz Dias; 11.10 Gramofoon muziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V. 8.15—9.30 Morgenconcert; 10.3011.00 Korte Zlekendienst door Ds. G. Laarman; 11.0012.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz; 12.00—12.15 Politieberichten; 12.15 12.30 Gramofoonmuziek; 12.30—2.00 Middagconcert; 2.002.45 Eerste gedeelte van het Concert door Mevr. C. v. RavenzwaayMöllenk/.mp (alt), Willem Sohans- man (tenor). Joh. Lammen (bas) en H. Brugman (plano); 2.45 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. M Wentink; 3.15—4.00 Vervolg Concert; 4.004.15 Gra- mofoonplaten; 4.155.00 Concert, door het Numans Jeugdkoor te Numansdorp; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.00—6.45 Uurtje voor de Landbouwers door H. Pilon. Onderwerp: „Luchtzuurstof en de boer"; 6.457.15 Spreker: H. J. van Wijlen Onderwerp: „Over school- uitzendingen"; 7.15—7.45 Lezing door Dr. K. J. Brouwer over: „Uit een gistende wereld"; 7.45—8.00 Politieberich ten; 8,0010.00 Uitzending uit LJlst (Fr.) Bezichtiging van de groote Schaatsenfabrieken der fa. Nooitgedagt. Muzikale medewerking van muziek- en zangvereenigin- gen; 10.0010.10 Persberichten van Vaz Dias; 10,10 11.30 Gramofoonplaten. Eenwenond vaartuig opgegraven. In de Ondiepwijk te Utrecht heeft men een belang wekkende historische ontdekking gedaan. Bezig met het graven van een grachtje langs de Van Hoorne kade merkten eenige arbeiders, dat hun schoppen op een houten massa stieten. Verder doorwerkend zagen zij allengs het middengedeelte van een flinke schuit aan de oppervlakte komen. Het bleek vervolgens, dat de kop een de staart van het ontdekte vaartuig on der het straatdek staken. Men schat dat het onge veer twaalf meter lang is, en meent reeds te kunnen aannemen, dat het geheel uit eikenhout is vervaar digd. Gebouwd met zeer zware ribben bestaande uit doorgezaagde eikenstammen, verkeert het schip nog in vrij goeden staat, hoewel het grondwater de buitenwanden niet onaangetast heeft gelaten. Hoe wel men het min of meer preciseeren van den ouder dom nog niet aandurft, is men het er wel over eens, met een eeuwen oude makelij te doen te hebben. Onmiddellijk is van bekende deskundige hooglee raren op dit gebied, die reeds van hun belangstelling blijk hebben gegeven door het opgegreven object in oogenschouw te nemen. In de nabijheid van dit houten schip heeft men nog eenige kleine voorwerpen gevonden, zooals scherven van potten, een stuk van een hertengewei en den schedel van een koe. Reeds is door de deskundigen, wier interesse en vorschingslust. door deze merkwaardige vondst bijzon der zijn geactiveerd, de mogelijkheid overwogen, dat de positie van het vaartuig duidt op een vroegere bed ding van de Vecht. Het oordeel van den minister over de tarievenpolitiek. In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over de VVaterstaatsbegrooting, heeft de minister o.m. de tarieven der spoorwegen onder de oogen gezien in verband met de vraag van enkele leden ten aanzien van de verlaging dier ta rieven. Wanneer men zich beroept voor tariefsverlaging op het motief, dat hierdoor aan het geheele bedrijfs leven steun zou worden verleend, merkt de minister op, dat dit hierop zou neerkomen, dat de Staat dien steun zou moeten betalen in den vorm van dekking van spoorwegtekorten, welke in dat geval immers met groote waarschijnlijkheid zouden zijn te ver wachten. Het tijdperk der spoorwegtekorten van 19211923 ligt te versch in het geheeugen, dan dat iemand herhaling daarvan zou kunnen wenschen. De verlaging voor de vrachten van tuin bouwproducten. Nu er speciaal aangedrongen is op verlaging van de vrachten voor tuinbouwproducten en men zich be roept op hetgeen Duitschland en Italië doen om met hun tarieven hun tuinbouwproducten te beschermen, merkt de minister op, dat aangezien over het alge meen de Nederlandsche spoorwegtarieven voor tuin bouwproducten zeer goed den toets der vergelijking met de tarieven in andere landen kunnen doorstaan, van de Nederlandsche Spoorwegen niet kan wor den gevergd, dat zij zich met hun vrachtprijzen juist zullen richten naar Italië (met zijn als gevolg van de valuta uiterst lage personeelkosten) en Duitsch land, te minder daar een beschermings-politiek, als in die landen bestaat, aan de Nederlandsche handels politiek vreemd is. Volledigheidshalve zij vermeld, dat Nederland voor het vervoer van fruit steeds en voor het vervoer a's vrachtgoed van andere tuinbouw producten niet zelden goedkooper is dan Duitsch land. Voorzichtigheid is te meer geboden, daar verlaging van de tarieven voor den tuinbouw als vanzelf zou leiden tot tariefsverlaging ook op ander gebied. Even als de leden, die in verband met de vraag om verla ging van tarieven voor tuinbouwproducten aandron gen op oenzelfden maatregel voor alle land- en tuin bouwproducten, alsmede voor de in land- en tuin bouw gebruikte bedrijfsmiddelen, als veevoeder en kunstmest, zouden ook anderen, met name door de huidige malaise getroffen industrieën, niet rusten, voordat hun grondstoffen en producten eveneens in de tarief-verlaging zouden zijn betrokken. Uitstel van inwerkingtreding der wet ver zocht Nu de Winkelsluitingswet door de Eerste Kamer is aangenomen, heeft de Kon. Ned. Middenstansbond zich, in opdracht van de op 22 Oct j.1. te Amsterdam gehou den algemeene Bondsvergadering, tot de koningin ge wend met een adres, waarin o.m. wordt opgemerkt, dat bij invoering der Winkelsluitingswet de bedrijfslasten en -moeilijkheden voor den handeldrijvenden middenstand zullen worden verzwaard. Adressant wijst er dan op, dat ook de Middonstands- raad en de Ned. R.K. Middenstandsbond deze zienswijze deelen en verzoekt tenslotte by het bepalen van het tijd stip van inwerkingtreding der Winkelsluitingswet wel rekening te willen houden met deze wenschen. en zoo mogelijk, wanneer het voornemen tot invoering der wet vaster vorm aanneemt, terzake het advies te willen in winnen van den Middenstandsraad. Onder verwijzing naar dit adres heeft de Kon. Ned. Middenstandsbond bovendien een beroep gedaan op den minister van Arbeid. H. en N.. teneinde diens medewer king te verkrijgen, opdat het Kon. Besl. als bedoeld in art 13 eerste lid der Winkelsluitingswet niet tot stand kome, alvorens de normale verhoudingen in het bedrijfs leven zullen zijn hersteld. Geen verlaging te verwachten. Naar de minister in de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer over de begrooting der P. T. en T. mededeelt, laat de huidige depressie niet na haar invloed op de bedrijfsontvangsten uit te oefenen; de winst over 1930 zal daarvan den druk ondervinden en niet onbelangrijk blijven beneden de resultaten der laat ste jaren en daar op het oogenblik nog geen vooruit zichten van een kentering ten goede in het bedrijfsleven bestaan, mag de raming der ontvangsten 1931 niet te laag genoemd worden. Slechts is noodzakelijke voorzich tigheid ln acht genomen. Hieruit volgt, dat tot voorgaan op den weg der tarief- verlagingen niet uitsluitend op grond van het tot dusver waargenomen batenverloop, mag worden besloten, wil de bedrijfssts.bdüteit niet In gevaar wórden gebracht. In verband met een en ander kan de minister hoe aantrekkelijk terugkeer tot het stuiversport ook hem overigens moge toeschijnen geen vrijheid vinden voor het tegenwoordige verlaging der posttarieven te bevor deren. Bij verwonde of bij ruwe huid Geen vergiftige gassen. Alleen de mist oorzaak. De verschijnselen vertoenen overeenkomst met die van Spaansche griep. Het geval ook reeds eerder voor gekomen. Omtrent de raadselachtige sterfgevallen in de om geving van Luik, tengevolge van den zwaren mist, die daar de laatste dagen heerschte, worden nog de volgende bijzonderheden meegedeeld: Zaterdag had te Engis een bijeenkomst plaats van het gemeentebestuur van Engis en andere gemeenten der Maasvallei met verscheidene geneesheeren en le den der commissie voor hygiëne, ten einde zoo mo gelijk de oorzaak der talrijke geheimzinnige sterfge vallen in de Maasvallei op te sporen. Er werd vast gesteld, dat alleen het industriegebied en dan nog maar een deel, werd getroffen. Sommige doktoren waren van oordeel, dat het ongewone verschijnsel veel gelijkenis vertoont met de in 1918 geconstateerde besmetting met Spaansche griep, welke toen duizen den militairen en burgers ten grave sleepte en ver band hield met het voorkomen van zwaren najaars mist, die vermoedelijk de ontkieming der gevaarlijke microben bevorderde. Door de zorgen van het depar tement van hygiëne is eveneens een onderzoek inge steld, terwijl het parket van Luik ook in de door de zonderlinge epidemie geteisterde dorpen een aantal zieken heeft bezocht en ondervraagd. Zaterdag is tot schouwing van verscheidene lijken overgegaan. Er blijken er thans 70 te zijn. Het aantal zieken bereikt de honderd. Volgens een officieel bericht zou men echter niet 70, maar slechts 42 dooden tellen. Door een der dorpsdoktoren te Engis is verklaard, dat eenzelfde verschijnsel zich daar in 1911 voordeed, toen op een Zondagochtend bij dichten en zeer kou den mist elf inwoners van Engis bezweken. Ook de andere geneesheeren hebben bij geen der door hen verpleegde slachtoffers vergiftiging door gevaarlijke gassen geconstateerd, maar wel verstikking ten gevolge van dichten, kouden mist van personen, die reeds aan asthma of aan een hartziekte leden. Het blijkt wel, dat de gemeente Engis het zwaarst beproefd is, daar het aantal dooden er 14 bedraagt. Te Jemeppe is in strijd met de eerste berichten nie mand overleden; te Seraing telt men 4 dooden, onder wie een 80-jarig raadslid. Te plémalle Haute zijn 9 inwoners bezweken; te Viersct 1, te Ougrée zijn geen sterfgevallen geboekt; te Ivooz zijn er 6; in an dere gemeenten nog kwamen enkele gevallen met doodclijken afloop voor. De gevaarlijke mist is Zater dag opgetrokken. In de heele streek heerscht naar men zich kan voorstellen, groote verslagenheid. DYPHETERIE-EPIDEMIE. 104 kinderen gestorven. In een dorp in de omgeving van Banjaluka (Z.- Slav.) is een ernstige dyphterie-epidemie uitgebro ken, tengevolge waarvan gedurende de laatste da gen 104 kinderen zijn overleden. Van Banjaluka uit zijn verscheiden sanitaire ex pedities naar het getroffen gebied gezonden. Méér wintereieren óN»*n im fijnen imjjk door "*■26%) BERTELS' KUNSTKORREL" VoHedig d*gr»nUoen. «iels bijvoeren 1 Weer niet verkrijgbaar, proef 5 Kilo f 1.20. postwissel. Octrooi in 10 Staten. Let op Loodje en Label, er aijn namaaluel». BERTELS' OUEFABRIEKEN N V, ald. KUNSTKORREL, A dam In een voorstad van Brussel. In de Brusselsche voorstad Ukkcl had de echtge- noote van een ambtenaar Vrijdagavond haar vijf kinderen te bed geleg en den gashaard aangestoken, teneinde de kafoer wat te verwarmen. Toen zij om streeks middernacht weer* in de kamer kwam om Sintcrklaasgeschenkcn voor de kleinen gereed te zet ten, stelde zij tot hare wanhopige ontsteltenis vast, dat hot vuur was uitgegaan, maar dat het gas ver der was blijven ontsnappen, met het gevolg, dat dc vijf kinderen geen teekon van leven meer gaven. Allo pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, bleven vruchteloos. Het oudste kind was 6V2 jaar, hot jongste zeven maanden. Onder bedreiging van een eed. De maharadja van Fatiaba, die ter bijwoning van de Indische conferentie naar Londen gekomen is. schijnt door een vreeselijk geheim gedrukt Le worden. Ofschoon hij een ongelooflijke zelfbeheerscming bezit, schijnt hy altijd vervolgd te worden door de klée, dat hij overal geheimzinnig bedreigd wordt. Het dichte net. dnt de geheime politie van Scotland Yard voor zijn bescherming om hem heen gesponnen heeft, acht hy absoluut niet voldoende; hij is er voort durend op bedacht, om iedereen in 't onzekere te laten omtrent zijn verblijfplaats en reisplannen; ja, hij leidt ledereen cp een dwaalspoor. Op een der grootste internationale conferenties in een West-Europeesohc wereldstad doen deze omstandig heden en de verlcluring, die men er aan geeft, als een Oostersch sproakje aan. Toen de Maharadja zich naar Londen begaf, ging hij niet in Bombay over de loopplank aan boord, maar hij liet zich 's nachts door een speciaal daarvoor ge huurde stoomboot aan boord brengen, nadat het schip reeds in volle zee was. £ver Marseille reisde hij naar Berlijn, liet echter het grootste gedeelte van zijn gevolg direct doorreizen naar Londen, om daar zijn aankomst bekend te maken. Maar pas daags voor de plechtige opening van het congres, toen de Britsche autoriteiten hem reeds met bezorgdheid misten, begaf hij zich naar Engeland. Doch ln Dover herhaalde hij zijn eerste methode en bracht het publiek weer op een dwaalspoor. Na zijn landing op EngeJschen bodem zond hij de rest van zijn gevolg met alle pracht en praalvertoon met den luxe- trein naar Londen; hij zelf scheidde zich ongemerkt van hen af en besteeg buiten Dover een auto, die op den weg op hem wachtte. Met zijn eigen wagen volgde de Maharadja toen den grooten weg van Dover naar Lon den, waar hij aankwam, na zijn gevolg, dat per trein de reis gemaakt had. Door een zijdeur begaf hij zich in zijn hotel en liet het heele hotelpersoneel 24 uur lang in den waan, dat hij pas daags na het begin der conferentie zou aankomen. Niet alleen voor Scotland Yard is de Maharadja een voorwerp van voortdurende zorg, maar ook het Lon- densch publiek vraagt zich af, wat dit eigenaardig gedrag van hun gast te beteekenen heeft. Londen geddt toch zeker als een stad, waar men rustig over straat kan gaan. Bovendien staat de vorst bekend als iemand, van buitengewonen moed, dien hij vooral meer malen toonde, als hij zich op de tijgerjacht bevond. Wat is dus de reden van deze maatregel voor zijn eigen be scherming. waarover ztyn gevolg Iedere verklaring wei gert? Naar uit Indische bronnen thans bekend wordt, staat de Maharadja voortdurend onder bedreiging van een eed, die twintig jaren geleden tegen hem gezworen werd. Een fanatiek Seth, die terecht of ten onrechte op bevel van den Maharadja door de Britsche overheid geëxecuteerd werd, zwoer hem de bloedwraak van zijn stam. Vanaf dit oogenblik slaat de Maharadja van Patiala onder voortdurende bedreiging, die voor hem des te er ger is, omdat zij niet alleen op zijn leven, maar op een verminking van zijn lichaam gericht is. Volgens zijn religieuse overtuiging beteekent een verminking vóór den dood de onmogelijkheid der wederverwekking en voor dit gevaar vlucht de Maharadja van Patiala, een der machtigste vorsten van Indië, nu reeds twee tien tallen van jaren. EEN POLITIEAGENT, DIE ZICH NIET VAN DE WIJS LIET BRENGEN. Bij het baden kn de Wörther See in Oostenrijk werd op een herfstdag, een badgast door een gendarme be boet wegens het baden op een verboden plaats. Hij moest onmiddellijk vijf Schilling betalen en presen teerde een biljet van tien, dat de veldwachter niet kon wisselen. Ik zeg u wat, zei deze. neem u van dien boom daar een dozijn peren weg. Dat is ook verboden en kost ook vijf Schilling. Dan zijn wij quitte. NIEUW BANKSCHANDAAL IN FRANKRIJK. Twee commissarissen gearresteerd; derde voortvluchtig. V.D. verneemt uit Parijs: De Paryache politie heeft gisteren twee leden van den raad van commissarissen van de Banque Commercial de France gearresteerd. Een derde commissaris, tegen wien eveneens een arrestatiebevel was uitgevaardigd, was tijdig gevlucht. De bank hield zich voornamelijk bezig met 't ver handelen van geldswaardige papieren. Van verschillen de effectenbezitters had de bank ongeveer zeven mil- lloen frans aan papieren in haar bezit, die zich ln het bankdepot moeeten bevinden. In werkelijkheid bleek zich in het depot nog slechts voor 2*4 millioen francs aan waarden te bevir»ien. De rest hadden de drie com missarissen ten eigen behoeve aangewend. Steeds meer feiten komen aan den daf; Het verdere gerechtelijk onderzoek naar het gedraf der „Magistrates' Courts" te New York en naar de om standigheden, waaronder verscheidene magistraten we^ den benoemd, heeft nieuw materiaal opgeleverd wat be treft de beweerde corruptie onder de magistraten en de politie. Bij de jongste verhooren werd verklaard.dat alle opkoopers van plaatsbewijzen, die zij vóór de schouw burgen en andere amusementslokalen aan den man bren gen, gedwongen waren, aan de politie per dag vijf dollar te betalen om ongemolesteerd hun straathandel te mogen uitoefenen. De aldus betaalde omkoopgelden werden op 365.000 dollar per jaar geschat Van tijd tot tijd werden deze speculanten gearresteerd; hun voorraad plaatsbe wijzen werd dan verbeurd verklaard. Deze gingen dan niet naar de z.g. „property clerk" van het hoofdbureau van politie, doch werden uitgedeeld onder de klerken op da verschillende politiebureaux, hetgeen verklaarde hoe het kwam, dat magistraten en ander rechterlijk perso neel vaak op zulke goede plaatsen in de schouwburgen zaten en speculanten zelden voor de rechtbank versche nen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5