WINKEL Marktberichten. Predikbeurten. De beslissing in den Duitschen Rijksdag gevallen. De post-overval te Amsterdam. Samenwerking AVROVARA. Renleverhooging bij de Postspaarbank? Het opzienbarend proces in Rusland. Mishandeling van politieke gevangenen in Polen. Bij de Zuiderzewerken aan de Zeesluis, onder deze gemeente, is op 5 December jl. weer een rijwiel ont vreemd. Dit is in korten tijd reeds het tweede geval. Het eerste is terecht gekomen en opgovischt uit het kanaal onder den Helder en omtrent dit tweede geval worden de noodige nasporingen gedaan. Maandagavond vergaderde de IJsclub Winkel bij den heer 11. Laan. De opkomst was niet bijsonder groot. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken waren er niet, alleen de b«- schrijvinsbrief van «Ie algemocno vergadering van de IJsclub Hollands Noordon, welke vergadering in middels heeft plaats gehad. Medegedeeld wordt, dat door het bestuur besloten is f25 te verleenen voor W. Keetman Jr. ora mede te worden uitgezonden naar Dnvos. Hierdoor is de bijdrage gestegen tot f75, nl. f25 van Nieuwe Nie- dorp, f25 van Winkel en f25 van Keetman zelf. Inmiddels is hom toegezonden een bericht om zich to lnt^n keuren, dot ook heeft plaats gehad, doch het verdere resultaat is niet bekend. Aangezien onmiddellijke beschikking noodig was, kon hot bo- stuur de algemecne vergadering niet afwachten. Wordt goedgevonden. Tot leden der commissie voor het nazien der re kening 1929-1930 worden benoemd de heeren A. de Ridder en J. C. Wit, die, na onderzook mededeelen de rekening te hebben nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten hebben bedragen f 194.13, de uitga ven f 216.11/4, nadeelig saldo Ï2I.98H. Het jaar be gon met een nadeelig saldo van f 78.57V*. Do IJsclub heeft echter nog schuld bij de Boerenleenbank en nog enkele nagekomen rekeningen tot een totaal be drag van f95.57. De rekening wordt goedgekeurd en de* penning meester bedankt voor zijn gehouden beheer en de commissie voor haar onderzoek Tmi opzichte van de te innen contributie wordt er de aandacht op gevestigd dat vooral een goede pro- pagandist daarvoor moet worden genomen, die ook tracht de noodige kaarten voor huisgenooten en kin deren te plaatsen Er schijnt eenig verschil te zijn ontstaan bij de inning. Op de kaarten staat f 1.05, terwijl de contributie fl is. De vijf cent zijn echter inningskosten. Bij de volgende bestuursverkiezing wordon her kozen de heeren K. Zeilcmaker, J. Blom en W. Keet man en in de plaats van den heer C. Amels, die be dankt heeft, de hoer J. C. Wit. Allen aanwozig ne men do benoeming aan, waarmede de voorzitter hen feliciteert en don heer Amels bedankt voor hetgeen hij voor de ijsclub heeft gedaan. De heer Keotman brengt verslag uit van de alge- meene vergadering vnn de IJ.H.N., gehouden te Alk maar. In dio vergadering is er op gewezen, maatrege len van politie te nemen voor de hanen on de toe gangen. Ook deze afdeeling zal daarmede rekening hebben te houden. Het bestuurslid Preijer, dat zijn zilveren jubileum vierde, werd gehuldigd en vereerd met een gouden horloge. Het wedstrijdenreglement lokte eenige discussie^ uit met de afd. Haarlem, doch werd bevredigend opgelost. De ziekteverzekering van personeel zal, evenals de ongevallenverzekering bij collectief contract worden geregeld. De drie wedstrijden hebben de eerst aangewezen afd. overgedragen aan andere afdeelingen, welke overdracht f50 kost en zullen nu plaats hebben te Nieuwe Niedorp, Akersloot, en Krommenie. Verschil lende spreuken worden beschikbaar gesteld voor fl. De Voorzitter brengt den heer Keetman dank voor lijn verslag. De contributie voor ledenkaarten ad f 1, huisge nooten f0.50 en kinderkaarten voor f25, wordt we der gehandhaafd. Bij de rondvraag wordt nog gesproken over het 40-jarig bestaan, welke gebeurtenis valt op 24 De cember a.s. Men zal zich echter niet houden aan dien datum, doch in den loop van den winter, zoo mogelijk op het Ijs dit feit feestelijk te herdenken. De gedachten gaan uit naar een kermis op het ijs, doch waar alles afhangt van ijs en weder, wordt het bestuur opgedragen actief te zijn en tijdig met een regeling te komen. Voorts wordt nog besloten om hij ijsgang te begin nen met een kinderfeest, waarvoor Winkel aan de beurt is. De rondvraag levert niets op. Bij de sluiting wordt nog een opwekkend woord ge sproken, om bij de herdenking van het 40-jarig be staan goed uit te komen, daarbij rekenende op den steun en de belangstelling der ingezetenen en voor namelijk van hen die als ijsliefhebbers de schaatsen zullen onderbinden en in grooten getale dit zullen doen onder h«t iidmaatschnp van de ijsclub. Daarna sluiting. ALKMAAR, 6 Dec. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: fabriekaboter lé soort f 0.67',4—0.76, 2e soort f 0.60 0.67Vj, eieren (groothandel) f 7—8.15, eendoleren f 5. ALKMAAR. 6 Dec. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 0 paarden f 80170, 2 melkkoeien f 300400, 12 nuchtere kalveren (slacht) f 1640, 111 vette schapen f 3240, ovorhouders f 26—34, 2 schram men f 24; 126 biggen (10 weken) t 13—20, 4 bokken en geiten f 5—18. ALKMAAR, 6 Dec. Aanvoer 95000 kipeieren, 5658 Kg. f 7.208.50, 60 62 Kg. f 8.50—9, 62—64 Kg. f 8.80—10, kleine eieren f 5 —7, 15000 eendeleren f 5,30-^5.70. NOORDSCIIARWOUDE, 6 Deo. Uien f 1.002.60, drielingen f 0.80—1.50, nep f 3.90, gro ve f 2.402.70, peen f 1.301.70, roode kool f 2.805.80, gele kool f l.SQ—2.60, Deensoho witte kool f 1.90—2,40, kroten f 3 per J00 Kg., bloemkool f 5.70—9 50 per 100 st. Aanvoer: 10600 Kg. uien, 5200 Kg. peen, 53600 Kg. roo de kool, 16400 Kg. gele kool, 24600 Kg. D. witte kool, 175 Kg. kroten, 1300 st. bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 8 Dec. Uien f 2.50—2.60, drielingen f 1.10, grove f 2.802.70, peen f 1.20, roode kool f 3.40—4.50, gele kool f 2.20, D. witte kool f 1.70—2.20 per 100 Kg. Aanvoer: 3000 Kg. uien, 500 Kg. peen, 14600 Kg. roqde kool, 050 Kg. gele kool, 7600 Kg. Deenache witte kool. WARMENHUIZEN, 6 Dec. Roode kool 2e kw. f 2.30—2.70, kale f 0.80—2.20, gele kool, le acort 2.40—2.80. Witte 1—1.10, D. witte 2.10-2.20, nep 2.80—3.40, driel. f 1.20, uien f 2—2.40, grove uien f 2.10, bleten f 2.20—2.00 per 100 Kg. Aanvoer: 6500 Kg. roode kool, 1600 Kg. gele kool, 2800 Kg. D. wlte kool, 1400 Kg. wlte kool, 226 Kg. nep, 2200 Kg. uien, 400 Kg. bleten. ALKMAAR, 8 December 1930. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 66 vette koelen f 230—400, handel matig; 6 vete kalveron f 85120, vette kalveren per K-G- t 11.60, 18 nuchtere kalv. (slaóht) f 12—84, 426 vette varkens (zware) per KG. f 0.47—0.82, en zouters Per K.G. f 0.48-0.49. handel vlug. AM STERDAM8 December 1930. On de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 548 vette koelen, le kw. f 1.01—1.10, 2c kw. f o.860.98, 3e kw. f 0.76—0.84, mindere soorten t 0.62—0.74, 80 melk- en kalfkoe'.en f 270—880, 121 vette kalveren, 2e kw. f 0.86—0.94. 3e kw. f 0.72—0.84, 55 nuchtere kalveren f 12—19, 71 salie pen f 82--38, 720 varkens, vleeschvarkons (90—110 lig.) t O.0O—0.61, zwa re varkens f 0.580 60, vette varkens f 0 56— 0.58, per Kg. en 108 paarden 1 10O—200. ALKMAAR. S Dec. AndUvie f 0.502.70. Bloemendaler kool f 14. bloem kool I f 7.0-18.10, H f 1.80—3.80, boerenkool f 2.60— 5.20, bieten f 3.40, gele kool f 15, groene kool f 15, Ch. kool f 1.80, roodo kool f 1—6, per 100 stuk.s bleten f 3.40, spruiten f 6—13, uien f 1.80—3, per 100 Kg., prei f 2.50—7.10, selderie f 2.704.40, wortelen f 4.90 per 100 bos, witlof I f 815, II f 5—8 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK. 8 Dec. Bloemkool le soort f 0—9.90. 2e soort f 2,50—2.60, por 100 stuks rood e kool f 1.40—5.50, gele kool f 1.202.80, Deenache witto kool, f 2—2.30, grove uien f 2—2.60, uien f 1.70-2.60, drielingen f 0.90—1.10, bleten t 5.20, wor telen t 1.96-2 per 100 Kg. Aanvoer: 1100 stuks bloemkool, 17500 Kg. roode kool, 11800 Kg. gele kool, 2650 Kg. Daensche witte kool, 9300 Kg, uien, 250 Kg. bleten, 1600 Kg. wortelen. WOENSDAG 10 DECEMBER. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, nam. 7M uur, Ds. Van der Leek, van Zaltbommel. POLITIE. Verloren: 1 paar glacó handschoenen, 1 halsband van een hond, bruine portemonnaie. Gevonden: Eon springtouw. Overwinning der regeering. De nood verordening met 292254 stemmen goed gekeurd. Alle moties van wantrouwen door den Rijksdag verworpen. In den Duitschen rijksdag zijn Zaterdagochtend de discussies over de noodverordeningen, de rijksbegrooting en de In verband daarmede ingediende moties van wan trouwen, heropend. De zittingszaal was wederom vol rumoer en tumult Een groot aantal sprekers voerde, nog het woord, over alle mogelijke kwesties, buitenlandsche en blgnenland- sche, maar wlenig of niet over de voor het land alles primeerende kwestie: de noodverordening. Eindelijk tegen zes uur 's avond3 schenen alle partyen gezegd te hebben, wat ze te zeggen hadden en kon tot stemming worden overgegaan. De uitslag hiervan was, dat de Rijksdag het voorstel tot opheffing van de noodverordening met 292—252 stemmen heeft verworpen. Voorts besloot de Ryksdag met 208 tegen 273 stemmen en 22 onthoudingen de door de natlonaalsociallsten inge diende motie van vertrouwen niet toe te laten. De door de Dultsch-nationalen, oeconomische partij en commu nisten Ingediende moties van wantrouwen in de rijksre- gcerlng werden verworpen met 291 stemmen tegen 255 Het voorstel tot opheffing van de oude noodverordening werd verworpen met 307 tegen 235 stemmen. Het kabinet ls dus met een meerderheid van 40 stem men als overwinnaar ultd en strijd gekomen Een groot succes voor het kabinet. Het resultaat van de stemmingen in den Rijksdag wordt In parlementaire kringen der middenpartijen be schouwd als een groot succes voor het kabinet en ook voor den Ryksdag. In de volgende weken zal nog een nieuwe moeliykheid overwonnen moeten worden. Wanneer het debat over de buitenlandsche politiek aan de orde komt, zal daaraan zonder twyfel een motie van wantrouwen in den minis ter van buitenlandsche zaken verbonden worden. Men acht het echter mogeiyk, dat de meerderheid van heden avond groot genoeg is geweest om afbrokkeling van eeni ge kleine groepen te kunnen doorstaan. De regeering zal echter op het oogenblik zonder twijfel een poging doen hst debat over de buitenlandsche politiek te vermijden. Toch zal de regeering dit debat over de buitenland sche politiok niet ontloopen, integondeel, het zal deze week maar al te zoer een hindernis blijken te zijn, waarbij de oppositie haar aanval zal concen- troeren op dr. Curtius, den opvolger van dr. Strese- raann, en een voorproef van haar vijandigheid heeft men reeds beleefd bij de aanneming van zekere mo ties in de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Rijksdag. Zij hielden onmogelijke wenschen in. Daarbij laat het zich aanzien, dat de regeering, wan neer do grieven tegen Polen ter sprake komen, in den Rijksdag niet op zulk een bevredigende meerder heid zal kuhnen rekenen als Zaterdag bij de stem ming over de noodverordeningen en de daaraan ver honden moties van vertrouwen en wantrouwen in haar. Men voorspelt een afbrokkeling van de partijen en partijtjes die haar toen gesteund hebben en dr. Curtius zal het zwaar te verantwoorden krijgen, wan neer het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Het ligt voor de hand dat hij zal willon afwachten, wat de aanstaande vergadering van den Volkenbondsraad over hot offieieele Duitsche protest inzake de ver drukking der Duitscho minderheden in Polen beslist. Deze raad zal ook de andere partij hoeren, want Zaleski, do Poolsche minister van binnenlandsche za ken, bereidt eon antwoord op de Duitsche protesten Verschillende berichten. Het onderzoek in vollen gang, maar nog geen resultaten opgeleverd. Met onverminderde kracht zet de Amsterdamsche po litie het onderzoek voort in de geruchtmakends zaak van den overval op den postbeambte, Zaterdagochtend J.J. ln de Kerkstraat gepleegd, en waarvan men elders In dit nummer een uitvoerig bericht vindt vermeld. Do geheele mobiele brigade was gistermorgen aanwezig. Zaterdag en Zondag heeft de overvallen beambte, B. Ietswaart, ln gezelschap van politiebeambten een onder zoek Ingesteld op Zeedyk en Achterburgwal en In de Binnen-Bantammeratraat, ln de hoop den man te ont dekken, die den overval heeft gepleegd. Deze tooht ls echter zonder resultaat gebleven. Op de melkflesch, die 's morgens aan de deur van het kantoor aan< de Kerkstraat door een als heer gekleed persoon, men vermoedt een medeplichtige, werd aange pakt, zyn vingerafdrukken gevonden. Of deze vingeraf drukken van den medeplichtige zijn, itaat nog niet vast, daar ook de werkster de melkflesch ln haar handen heeft gehad. Naar deze afdrukken wordt thans nog een onderzoek ingesteld. ARBEID IN SLAGERIJEN. De regoling voor den tijd van 22 Decem ber—3 Januari a.s. Dc minister vnn Art>eid, II. en N. heeft vergund. dat in slagerijen in alle gemeenten des Rijks van 22 December tot en rnet 11 Januari a.s. arbeid wordt vejricht ln afwijking van du normale arbeidsregeling. Het anwoord van Oudegeest aan Vogt. De heer Oudegeest, voorzitor der S DA.P., heeft naar uit een bydrage van hom ln de Voorwaarts blijkt, uit De Radio-Bode, orgaan van de A.V.R.O., gelezen, dat deze oraroepvereenlging alle „tnsohlkkeiykheld" zal too- nen, wanneer men haar standpunt tegemoet (wil) treden", dat de door het zendtydbeslult van Mei „ge schapen stand van zaken", ten gunste vun de A.V.R.O wordt gewijzigd. Lees Ik dit alles goed, zegt de heer Oudegeest veruer, dan ls er geen sprake van actie te gen het zendtijdbesluit, doch alleen een onderzoek van de mogejykheid om binnen het raam van dit besluit te komen tot een regeling, die aan het „standpunt van de A.V.R.O. tegeimoot wil komen." Kan dit een grondslag voor besprekingen zijn? Ik persooniyk meen: Ja! Het is alleen maar de vraag wie het Lnitiatief tot deze besprekingen zal nemen. Het wordt hoog tijd, dat wy uit de velerlei misère ln den omroep geraken. Samenwerking van de omroepvereenl- glngen inzake zenderbouw en algemeen programma I s hoog noodig, en uit bovenstaand artikel kryg ik zeer sterk den indruk, dat, als men eenmaal om de tafel zit, by dien thans wederzyds biykenden goeden wil, er althans het begin van een oplossing kan worden ge vonden ZIJN STATION VAN BESTEMMING VOORBIJGEREDEN. Gevaarlijke sprong uit den trein. Zaterdagmiddag was in den trein van Geleon naar Heerlen de heer D., ambtenaar bij het staatstoezicht op de mijnen in slaap gevallen. Hij had in Heerlen moeten uitstappen, maar werd even voorbij het sta tion wakker. Hij heeft toen de onvoorzichtigheid be gaan uit den rijdenden trein te springen, mot het noodlottig gevolg, dat hij op de spoorbaan terecht kwam. De wachter van het seinhuisje had een en an der gemerkt en was spoedig met de noodige hulp ter plaatse. Met een gebroken been en inwendige kneuzingen werd de man naar het ziekenhuis te Heorlen over gebracht Zijn toestand kon gistermorgen naar omstandighe den goed genoemd worden. die o.a. op de lozingen van den Duitschen eonsul te Kattowitz gegrond zijn, voor. Een verandering in de leiding der Duitsche buitenlandsche politiek zou op dit oogenblik al zeer ongelegen komen, nu het Fran- sche ministerie gereconstrueerd moet worden en hot vertrouwen in het beleid van Briand in Frankrijk toch reeds verzwakt is. „In de toekomst niet uitgesloten". In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank zegt de regcc- rin.g, dat de finantieelo positie der bank thans zoo danig is, dat in de toekomst verhooging der rente tot 3 niet uitgesloten moet worden geacht. Voor da delijk opvraagbare gelden kan de Rijkspostspaarbank geen hoogere rente vergoeden dan bankinstellingen daarvoor kunnen geven. Bovendien zou de toevloed van deposito's te groot worden in verband met het beleggingsgebied. Tegen de Industrieparty. Doodvonnissen in 10 jaar gevangenisstraf gewijzigd. Wolff meldt uit Moskou: Het Uitvoerend Comité der Sovjet-Unie heeft besloten de straf der ter dood veroordeelde beklaagden Ramsin, Larlsjew, Tsjarnowsky, Kalinnokow en Fedotow in tien jaar gevangenisstraf on die der tot 10 Jaar gevangenis straf veroordeelde Otsjkln, Stenln en Koeprlanow in 8 jaar gevangenisstraf te wijzigen. In de motiveering van deze wyzlging wordt gezegd, dat de Russische Staat geen wraak op zyn verslagen tegen standers wil nemen, zy hebben zich ln het proces alleen zelf beschuldigd en verklaard dat »y er door het buiten land toe waren gebracht voorbereidende maatregelen tot het ten val brengen der Sovjetheerschappy te tref fen. De beklaagden hebben daarbij geen pogingen in het werk gesteld om de aanklacht op eenlgerlei wijze te ontzenuwen. De deelneming van het publiek aan het pro- oee. De psychologische omstandigheden, waaronder het pro ces tegen Ramsin c.e. ls gevoerd, kwamen sterk tot uiting aan het slot van het requisitoir, toen Krylepko voor alle beschuldigden do doodstraf eischte. De berichtgever te Moskou van de „Daily Newa" meldt, dat toen Krylensko zijn elsch uitsprak met de woorden Schiet de bende dood" uit tweeduizend kelen van de toeschouwera op de openbare tribune de kreet weerklonk: „Dood aan de ver raders!" De president der rechtbank luidde de bel, de beambten in de rechtszaal riepen om orde, doch de toe schouwers stoorden zich hieraan niet en zetten hun ge tier voort. Toen de orde tenslotte hersteld was, wondde Krylen- ko, onder het plotseling naar voren zwaaien van zijn arm, zleh ln de richting van de besohuldlgden, als wilde hy zo met eon sikkel neermaalen, en riep uit: „De arbeidersklasse der geheele wereld rekent op ons. Mitlioenen zullen onze G.P.Oe dankbaar zyn voor het ontdekken van decse samenzweerlng. Ik herhaal daarom: „Schiet ze allen dood!" De correspondent van de „Daily E?cpress" vult deze leaing aan. Hij zegt dat nadat Krylerrko zyn requisitoir had uitgesproken, de beschuldigden hartstochtelijke pleidooien hielden om genade. Professor Ramzin, die moeite had zich goed te houden, zeide: „Ik begrijp dat dit ln werkelijkheid mijn iaatste woord is. Een paar uur vóór myn dood kan ik niet liegen. Ik heb volledig bekend, omdat Ik geloofde dat het het eenig middel waa om voor myn vroegere aonden te boeten. Wij be schuldigden zyn hier niet om te vechten, niet om ons zelf te verdedigen, doch om ons over te geven. Soms gevoel Ik dat hot met al de schande op mijn hoofd be ter ia te sterven, doch zyn er oogenblikken dat Ik wensch deel te nemen aan de wonderen, dieh et com munisme bestemd la te wrochten." By een pauze in de redervoeringen der beschuldigden sprong een arbeider onder de toeschouwers op en schreeuwde: „Weg met de sabotteurs! Weg met de vij anden van het proletarisch vaderland!" Onmlddeliyk sloten zich eon dertig arbeiders op de publieke tri' bune by een oorverdoovend koor van „Neer! Neer! Neer!" aan waarby zy hun gebalde vuisten hieven. DE VERGIFTIGE SOEP. O! cholera? Naar ReuMr nader uit Bombav meldt zijn in de kostschool bij Mndraa 30 leerlingen hezweken aan het eten van vergiftige soep (men zie ook elders in dit nummer). L>e oorzaak van de ramp is niet met ze kerheid Ju-kond. Hot heet dat óf een giftig reptiel bij ongeluk in de soep is geraakt óf dat de dood een gevolg is van cholera. WATERSCHAPSBESTUREN. Bij Kon. Besluit ls benoemd met den eersten Woensdag iu December j.1. tot heemraad van hot wa terschap de Dertig gemeenschappelijke polders op Texel, de heer J. Hin Jtn. te Texel. EEN MOOIE VANGST. De stoomtrawler „Schoorl" kwam gistermorgen in de haven te IJmuiden aan met eon buitengewone makreelvangst, terwijl tevens 37 haaien aan boord waren. Deze waren in do Noordzee gevangen en brachten, by verkoop in de vischhal, f 11 tot f20 per stuk op. De besomming van de makreel beliep f 11.400. PAARDEN OP HOL GESLAGEN. Een arbeider gedood. Door het op hol slaan van r.yn paarden is Zondag te Groningon de boeren-arboider P. Bakker togen den grond geslingerd en gedood. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. GRAAN ALS BRANDSTOf. In Amerika. Reuter meldt uit Roland (Manitoba): De boeren die op het oogenblik minder dan 1,1 dollar per bushel graan ontvangen, gebruiken het koren als brandstof. Zij zeggen dat het goedkooper uitkomt dan hout of steenkool, daar met een bushel graan een haard en halven dag gestookt kan werden. EEN ZUIL VAN EEN TOREN NEERGESTORT. Twee menschen gedood V.D. verneemt uil Munster: Gister liet door onbekende oorzaak eon zuil van den toren v&n de katholieke kerk te Stadtlohn los. De zuil sloeg door het gewelf en kwam binnen in de kerk terecht Hlerby werden twee menschen gedood. DE PRIJSVERLAGING IN ITALïë. Hoe de menschen gedwongen worden V.D. verneemt uit Milaan: Op laat van de autoriteiten is het bekende koffiehuis' n Trovadore te Venetië voor den tijd van tien dagen gesloten, daar de eigenaar zyn prijzen niet wenschto le verlagen. Hy moet voor alle deuren en vensters een bil jet hangen, waarop vermeld staht: Gesloten omdat de prijzen niet verlaagd werden. VREEMD NATUURVERSCHIJNSEL. Tuinders bevangen door luchtgoll. Een ongewoon natuurverschijnsel werd dezer dagon to Zwijndrceht waargenomen. Terwijl enkelo tuinders op hun bouwland werkten, voelden zij plotseling oen warmen luchtstroom langs zich. strijken. Het merk waardige hiervan was, dat de personen zich onmid dellijk uit deze „golf" moesten hegeven, daar zij zich onpasselijk begonnen te voelen. Na enkele minuten was de lucht weer zuiver. EEN ZWAAR VRACHTJE. Een vrachtauto van den dijk gereden. Gistermorgen ia een vrachtauto met eon volgwa- gen. komende uit Munster (Westfalen) en beladen met elfduizond kilogram isolatieband, bestemd voor de Ned. Kabelfabriek te Delft, op don Wwtervoort- schendijk geslipt en van het dijktnlud gereden. Do chauffeur kwam er zonder letsel af, maur het bleek onmogelijk de beide wagons weer op den weg te, bron gen, omdat in Arnhem geen krnanwagen aanwozig was, zwaar genoeg voor een last vnn plus minus 22000 kg. Er werd naar Munster getelefoneerd voor het verleonon van assistentie. DE TRAMLIJN ALKMAAR—PURMERENP. In vcri>and met de aotie tot behoud van de lUn Pur- merend—Alkmaar, doelen B. en W van Purmerend mee dat de gemeenteraden van Beemeter, de Ryp en Schermerhorn ten behoeve van de elootrlfioetle van deze lyn renteloozo vooreohotten ven reep. f 15.000, f 4000 en f 2GQ0 hebben verleend, totaal f 21.000. ZIJ hebben zloh thans tot Ged. Staten van Noordholtond gewend, met versoek, tot behoud van de l|>n Purmorend —Alkmaar mede te werken en daarvoor eon bydrage te verleepen. De gemeentebesturen van de R^p on Beemstfer hebben daarmee Instemming betuigd. B. on W. stellen nu den raad voor, hen te machtigen, in samenwerking met de bertokken gemeentebesturen ver- dere stappen te doen om de iyn Purmerend—Alkmaar, althans het gedeelte Purmerend—de Rijp te behouden en om voor de eleotrlfloatle van dit gedeelte eveneeng een renteloos voorschot van f 15.000 te verleenen. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Do orlsit. In dc j.1. Vrijdag te Amsterdam gehouden hoofd bestuursvergadering van de Hollandschc Mij. van Lnndbouw, is in verband met vragen van Ged. Staten van Noondholland over do financiecle omriandighe* den van de akkerbouwers in verband met crcdigtver- leening met behulp van de provincie, een commis sie ingesteld; deze bracht een uitvoerig rapport uit Een opzienbarend artikel. Strenge straffen geëlscht Wolff meldt uit Warschau: Hot Zondagsnummer van de (soc.) „Robotnik" bevat e»« opzienbarend artikel van den sec. senator en schrijv*» Andreas Strug over de behandeling van de leden vin öe oppositie te Breat Lltowsk. Zoo wordt verklaard, dat men alle gevangenen honger liet ïyden. Bijna allen werden gemarteld en geslagen. Men kleedde hen naakt uit en plaatste hen met het gezicht naar den muur om den dood af te wachten. Plotseling klonk dan een schot en sloeg een revolverkogel naast hun hoofd In den muur. Als schuldigden klaagt Strug de verschillende Poolsche officieren aan, die in de gevangenis de lei ding hadden. De schrijver van het artikel verlangt strenge bi- straffing van alle schuldigen. De „Robotnik" is wegens publicatie van dit arti kel, onmiddellijk in beslag genomen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7